forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Ahmed Hrapović prvi privatni izdavač stripova
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

tronožac
Average Member

Serbia
509 Posts

Member since 04/05/2008

Posted - 31/05/2012 : 22:05:55  Show Profile Show Extended Profile  Send tronožac a Private Message  Reply with Quote
Naravno da zaslužuje poštovanje za svoj rad,i za sve što je uradio ,ali mi je neverovatno njegovo nipodoštavanje svega uradjenog pre njega,isticanje samog sebe iznad veličina kao što je Žika Strip,Nedeljković i drugi,čak šta više podsmejavanje njihovom radu.
Meni je to falsifikovanje istorije(da budem fin) ako vam jednostavnost narodnog izraza ne odgovara.
No,nisam nigde napisao da su Bonelijevi stripovi štampani nelegalno-to je vaša primedba,niti sam se zaprepastio što se javljaju nezadovoljni pretplatnici -zaista ne mislim da su namerno oštećeni,ali ova priča oko prvog privatnog izdavača u sfrj je smešna - zapravo,smešnija je želja ubediti samog sebe,a potom i sve nas u tu priču...
I da,kupio sam Meteor,gosp.Nedeljkovića 1958godine na autobuskoj stanici u Vražogrnjcima.Pa?
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 31/05/2012 : 23:32:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tronožac

Naravno da zaslužuje poštovanje za svoj rad,i za sve što je uradio ,ali mi je neverovatno njegovo nipodoštavanje svega uradjenog pre njega,isticanje samog sebe iznad veličina kao što je Žika Strip,Nedeljković i drugi,čak šta više podsmejavanje njihovom radu.
Meni je to falsifikovanje istorije(da budem fin) ako vam jednostavnost narodnog izraza ne odgovara.
No,nisam nigde napisao da su Bonelijevi stripovi štampani nelegalno-to je vaša primedba,niti sam se zaprepastio što se javljaju nezadovoljni pretplatnici -zaista ne mislim da su namerno oštećeni,ali ova priča oko prvog privatnog izdavača u sfrj je smešna - zapravo,smešnija je želja ubediti samog sebe,a potom i sve nas u tu priču...
I da,kupio sam Meteor,gosp.Nedeljkovića 1958godine na autobuskoj stanici u Vražogrnjcima.Pa?


Odgovorit ću ti samo na ovaj dio. Na osnovu podataka koje si naveo kad si se registrirao, mogao bih biti generacija tvojih roditelja. Da, baš te 1958. sam se ja rodio, a imam i sina starijeg, upravo tvoje godište. Pa, ti sad vidi.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

tronožac
Average Member

Serbia
509 Posts

Member since 04/05/2008

Posted - 01/06/2012 : 06:41:30  Show Profile Show Extended Profile  Send tronožac a Private Message  Reply with Quote
Bzveze,sinoć kada sam kucao ispustio sam "iz" izmedju Nedeljkovića i navedene godine ,i to ti najviše smeta u životu, a ne širenje neistine
i nipodoštavanje rada drugih ljudi,
Kakve veze ima ko je čije godište-imam i ja sina koji je nekome vršnjak
bitan je samo stav prema istini koja je nepobitna.
Ne želim da se prepucavamo,ali ne bih te ni tapšao po ramenu i pisao kako je dobar text,ako mislim da u njemu nešto nije u redu,kao sada.
No prihvatite dobronamernu kritiku i bez ljutnje-odoh na odmor.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 01/06/2012 : 11:11:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
E, vidiš ta jedna riječ je promjenila cijeli kontekst priče. Godine su vrlo bitne, ispalo je da praviš šalu na moj račun, a po godinama bih ti otac mogao biti. Tvoj je stav samo tvoj. Hrapovićev stav je samo njegov stav. Imate pravo na stavove kao i svi. Ja sam tu posrednik, a ne sudija. Stav Hrapovića ću uvijek prenijeti, pa sviđalo se to nekome ili ne, dok se sam ne registrira na ovaj forum.
Lijepo se provedi na odmoru.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 01/06/2012 11:13:10
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 02/06/2012 : 00:20:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Upravo sam dobio mejl od gospodina Hrapovića za forum:

"Upravo se dešava ono čega sam se plašio da je zaživjelo u stripu, a to je da se dijelimo na vaše i naše. Iz sadržaja poruke tronožca vidljivo je da se brani nešto što treba odbraniti po svaku cijenu, pa makar i ne bilo tako. To strip ne trpi.
Što se tiče folklornog izražavanja, to me ne uznemiruje, budući da sam ja dijete Sarajeva, rođenjem iz mahale (kvarta) iz koje je, uz druge, nastala Baščaršija, Sarajevo i svi mangupluci ovog svijeta, koji se prenose i rabe širom planeta, posebno u regiji. Tako se iz Sarajeva u svijet, bez zarade, plasirao jezički brend kao što su riječi š...., papak, papan, ruto itd.
Mi Sarajlije, bez razlike na generaciju, svoje mangupluke volimo uživo ispoljiti bez skrivanja i na način na koji tronožac svoje, što bi nekad rekao za ovakve pojave Veselko Tenžera, seosko čobanske primitivne vokabular zahvate ispoljava. Na kraju Vaš portal je za mlade...
Što se, pak, Žike tiče, ja pomalo tragam i prije par dana doznao sam od bivšeg uposlenika "Poleta" da je izvjesni Žika radio u "Poletu" i da je u Sarajevo došao iz Beograda i da se nekada bavio stripom, ista priča koju je meni Žika ispričao. Taj moj znanac pokušat će nešto više saznati od nekog starijeg grafičara "Poleta". Problem je što se "Polet" dislocirao iz FDS-a, u čijem je vlasništvu nekad i bio, i sada, koliko ja znam u vlasništvu je Ivice Todorića ("Agrokor") iz Zagreba. Nastojat ću ovu priču oko Žike izvesti na čistac. Međutim, ono što tronožac nikada neće prihvatiti je činjenica da sam ja svoju izdavačku djelatnost provodio na području cijele Juge što mi daje punovaljani tretman Jugoslavenskog izdavača. Dakle, imao sam i imam tretman kao što su ga imale državne izdavačke kuće. Lokalnih privatnih izdavačkih poduhvata bilo je mnogo, nebitno je li strip u pitanju, ali su svi imali takav i tretman - lokalnog izdavača. Nekada se to vrlo lako jezički definiralo i određivalo pa ste imali gradskog, republičkog i federalnog ili saveznog, odnosno jugoslavenskog izdavača. Ponavljam: moja izdavačka djelatnost je bila na jugoslavenskom nivou, i to mogu dokazati. Nijedan Salon izdavaštva u Beogradu nije prolazio bez mojih izdanja i to je ovjekovječeno u mnogim katalozima, koji su kasnije pretočeni u poveliku knjigu. Ja želim samo istinu, isključivo zaradi stripa. Strip ne voli neizvjesnost i zlouporabu svoje umjetničke vrijednosti"...

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 02/06/2012 00:20:57
Go to Top of Page

tronožac
Average Member

Serbia
509 Posts

Member since 04/05/2008

Posted - 06/06/2012 : 18:14:29  Show Profile Show Extended Profile  Send tronožac a Private Message  Reply with Quote
Aleksandar J. Ivković (Tri ugursuza - 1946.)
- Živko Rajković (Vrabac - 1946.) i drugi


Posle cenzure:

- Borivoje Popović (Strip - 1951.)
- Dragoljub A. Nedeljković (Meteor - 1958.) - više o njemu videti ovde:
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/57/Srbija+danas/983630/Mlad+u+devedesetim.html
- Žika Strip (Dirigovana planeta - 1959., Raketa - 1960.)
i drugi...
Dakle,navedeno je više samostalnih izdavača sem gosp.Žike-ne znam što smo se uhvatili samo njega,koji su se bavili samostalnom izdavačkom delatnošću i čiji su stripovi izlazili u trafike i van Srbije,niko sa sigurnošću ne može reći da su npr 3 ugursuza izlazila u celoj sfrj ali ih je sigurno bilo u Hrvatskoj,Bosni.
Dalje,istina nema veze sa stavom,Vašim ili mojim,ona je stoga-istina,jel?
Zar je toliki problem ukazati na zabludu,jer i ja volim strip i...Ja želim samo istinu, isključivo zaradi stripa. Strip ne voli neizvjesnost i zlouporabu svoje umjetničke vrijednosti"...
Go to Top of Page

tronožac
Average Member

Serbia
509 Posts

Member since 04/05/2008

Posted - 06/06/2012 : 18:39:22  Show Profile Show Extended Profile  Send tronožac a Private Message  Reply with Quote
Nisam ništa podelio što nije bilo već podeljeno,već sam izložio Vašu izdavačku delatnost shodno teritoriji u kojoj je vršena i uslišivši Vašu želju da budete prvi u njoj.
Opet,ono da sam šupak i da treba pričati u oči,inače nisam sarajliski mangup koji će svetu podariti novu foru ,to je zaista na mestu.Potpisan sam ovde imenom i prezimenom i ako ikada čujete sledeću brzalicu
tigar tigru trebi tibu
znajte da je to moj doprinos svetskoj civilizaciji,ili bar regionu.
No,bez obzira na Vašu osetljivost na primedbe,ostajem poštovalac vašeg rada i nadam se daljoj prepisci u pomirljivijem tonu,jer,očito je da ova tema zanima samo troje ljudi.
Osnovna zabluda u komunikaciji je napadati sagovornika a ne problem koje je njegovo mišljenje stvorilo.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 06/06/2012 : 19:02:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tronožac
Potpisan sam ovde imenom i prezimenom i ako ikada čujete sledeću brzalicu
tigar tigru trebi tibu
znajte da je to moj doprinos svetskoj civilizaciji,ili bar regionu.


Super brzalica!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26503 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/06/2012 : 19:40:40  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nešto sam propustio?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 07/06/2012 : 01:24:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Mene tema zanima, ali jasno je da g. Hrapović nikako nije "prvi privatni izdavač stripa u Jugoslaviji", niti "prvi nezavisni privatni izdavač stripa u Jugoslaviji".
Gospodin Hrapović bi, možda, mogao biti dvadeset prvi "nezavisni privatni izdavač stripa u Jugoslaviji", ali i to bi tek valjalo utvrditi.
Možda bi dalja rasprava mogla da teče u tom smeru i sa tim ciljem.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1600 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 07/06/2012 : 14:19:43  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
Bilo bi dobro da gdin. Hrapović razmisli da se ponovo bavi strip izdavaštvom pa da se u ovom novom dobu potvrdi kao izdavač. Sigurno je njegov doprinos nezavisnom strip izdavaštvu značajan, ostavio je traga, ali moje je mišljenje da je besmisleno isprljivati se time ko je bio prvi.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5837 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 09/06/2012 : 18:28:36  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba

Evo ekskluzive koji je bh.portal za mlade dobio od gospodina Hrapovića
Da je birao lakši put on bi danas bio umjesto Ervina Rustemagića.
http://www.mreza.bhmladi.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=111&Itemid=241



Ne cini li ti se da je porediti SAZ i Strip Art malo preterano?
Makar zbog onog Yellow Kida.
Svaka cast Hrapinim izdanjima, ali njihov domet realno nije bio veliki, bez obzira na (jedno vreme) dobro vodjenu distribuciju.
O kvalitetu objavljenih stripova (narocito domacih) ne vredi ni raspravljati posto cemo se zaglaviti na diskusiji Jules vs. Tursunovic (iliti Partizani vs. Gavran)...


Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 09/06/2012 : 19:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
@Bane, pogrešno si shvatio moju opasku. Naime, iz teksta kojeg je Hrapović napisao (ako si ga čitao, vrlo je zanimljiv), može se zaključiti da je autor teksta imao ponudu od Oslobođenja - da radi za njih, koju je nažalost, odbio, da Ervin R.u tom slućaju ne bi imao kasnije šansu. A, kad imaš vjetar u leđa kao što je Ervin imao od iste izdavačke kuće onda i ne čudi njegov uspjeh. Meni lično, draži mi je prvi-stari Strip Art (veliki format),od onog kasnije. Dakle, nije riječ o poređenju njihovih izdanja. Ne želim da umanjim značaj Ervina Rustemagića, samo sam naveo Ahmeda Hrapovića i mogućnost koju on nije prihvatio, zbog svoje raje (kolega koji su se okupili oko Tobijevih novina).

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5837 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 09/06/2012 : 23:34:46  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Eto, sad je tebi falila rečca da bi bio jasniji.

Čisto iz moje ondašnje perspektive, za mene i moje društvo, kao obične čitaoce, ni Tobijeve novine ni razni SAZovi i MANovi nisu dostizali nivo ozbiljnog shvatanja. Prosto, to nam je izgledalo kao unapređivanje hobija velikog zaljubljenika u strip.
Naravno, bili smoo svesni da izdavač nema finansijsku podlogu da svoje izdanje podrži skupim i kvalitetnim materijalom. Osecao se i nedostatak pravog kontakta sa agencijama.
Najviše nam se svidelo insistiranje na domaćim autorima (Tursunović, Šetet) mada je bilo jasno da je reč o drugarskoj saradnji a ne o ozbiljnoj produkciji.
Zato mi se poređenje sa SAFom učinilo prilično nategnuto.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 10/06/2012 : 00:01:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Nigdje nije bilo riječi o poređenju, nego o propuštenoj prilici. To je cijeli kontekst priče. No, i Ervin je imao veliku sreću što mu je prvi komšija bio Ahmet Muminović, pa je ko mali dječak često dolazio kod njega po savjete i koji mu je u mnogome pomogao da pokrene Strip Art i uopće sve vezano za strip produkciju. Hrapović je bio pionir u privatnom izdavaštvu i sve je samostalno radio. Da je imao oko sebe dizajnere da to bolje upakuju i savjetnike poput Mumina,i na kraju da je postpisao ugovor sa Oslobođenjem, e onda bi bila druga priča. Ervinu, svaka čat na svemu što je uradio i na Jellow Kidu, ali nije dao šansu domaćim bh.strip crtaćima (kojih je bilo) da objavljuju u Strip Artu, e to mu ja zamjerim.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 10/06/2012 00:13:31
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5837 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/06/2012 : 08:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ne bi trebalo da mu zameras.
Ako se secas, on je odmah poceo sa stripovima ZA OBJAVLJIVANJE. Uopste se nije bavio odgojem mladih crtaca. Primao je iskljucivo radove koji su mogli odmah i da se agencijski prodaju.
Priznaces da je u to vreme malo ko od svih jugoslovenskih crtaca, ne samo iz BH, imao taj kvalitet.
Cak ni Maurovic nije potpadao pod evropske i svetske KOMERCIJALNE kriterijume.
Otuda zaista ima malo domacih imena pod okriljem SAFa.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 10/06/2012 : 12:16:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Sve što si rakao stoji sa tvoje tačke gledišta, odnosno možda neutralnog suvremenika dešavanja oko Strip Arta, no ja više vjerujem sarajevskim strip crtačima, a bilo ih je, od kojih sam čuo drugačiju priču. Jednu od tih priča možeš pročitati na UUPS napisanu od Sarajlije Miodraga Milanovića, strip autora i najproduktivnijeg i najznačajnijeg scenriste iz BiH do 1992. (vjerovatno do danas), zatim, više vjerujem svom starijem kolegi Esadu Bajramoviću (tehničkom uredniku VEN-a) koji po rukopisu nije ništa slabiji od recimo Julesa (vidio sam mu neke radove). I na kraju, više vjerujem Muminu nego Rustemagiću. Kad kažem da zamjerim Ervinu, mislim na drugo izdanje Strip Arta kada je po riječima navedenih kolega za jeftine novce kupovao inostrane stripove (plaćene novcem Oslobođenja, a ne njegovim), a sarajevskim crtačima nudio mizerne sume. To je prava istina.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 10/06/2012 15:02:23
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26503 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/06/2012 : 12:47:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
i hvala mu za to

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5837 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/06/2012 : 13:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Da ne trolujemo topik, samo ukratko.
Milanoviceve tvrdnje na UPPSu su vrlo diskutabilne, a vreme je pokazalo da je Jules ostao u poslu sto se ne moze reci za Bajramovica (bez ulazenja u Esadove kvalitete). Svi koji su nesto vredeli, imali su siroko polje (DENO, Dnevnik, Vjesnik, Forum)i nije im bilo stani-pani da saradjuju bas sa Ervinom.
Cilj svakog izdavaca je bio da dobije materijal sto jeftinije i u tome nema nista lose. Koliko znam, Oslobodjenje nije bilo u prevelikom gubitku sto se investicije tice.
Cena za domace crtace je bila formirana primereno njihovoj ceni u agencijskoj prodaji. Bolje prodavani crtac je imao vecu cenu bez obzira na relativni kvalitet.
Ako je Ervin nudio malu cenu domacim crtacima, to samo znaci da nije mogao da ih agencijski dobro proda.

Izneo sam samo logicne cinjenice.
Naravno, ne pada mi na pamet da budem Ervinov advokat i ne bih da ovde raspravljamo o, uglavnom, rekla-kazala stvarima. Carsija je cudo nevidjeno.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 10/06/2012 : 14:58:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Ja imam neka druga saznanja, ali da ne kvarimo topik neka ostane na onom što smo rekli (i nije baš sve za javnost). I, ne bih se baš složio da su svi koji su nešto vrijedili imali široko polje. Ne vrijedi to baš tako za sve sredine. Sarajevo i Split su, naprimjer, kada je strip produkcija domaćih snaga u pitanju, bili provincije u odnosu na Zagreb, Beograd i Novi Sad. Mnogo je lakše bilo autorima iz tih centara, nego jednom (zaboravljenom velikanu stripa)Frani Gotovcu ili Sarajliji pokojnom Tončiju Benderu, talentiranom strip autoru (tragično preminulom kolegi 1994.)kojeg je po riječima Milanoviča Boneli prihvatio kao svog crtača, a ovaj odbio suradnju (čuvajući pismo mjesecima). Taj isti Bender je moj kolega i objavljivao sam njegove ilustracije u Arki, pripadao je francusko-belgijskoj školi sa zanimljivim rukopisom, crtao je vrlo uspješno i u realističnoj i u karikaturalnoj maniri. Tek posthumno je objavljen njegov album, zahvaljujući svom bratu. U tom kontekstu je ime Ahmeda Hrapovića kao izdavača mnogo veće nego ime Ervina Rustemagića.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 10/06/2012 15:01:15
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000