forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Povijesno "netočni" filmovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 12/09/2012 : 15:05:43  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
rusko-njemačko-kazahstansku ;)

http://www.imdb.com/title/tt0416044/

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 12/09/2012 : 15:07:44  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren
Nijedno umjetničko djelo nije šamar nikome, ili, da se ipak preciznije izrazim, nije šamar u ovom smislu u kom ti impliciraš. Autor filma ima skroz legitimno pravo da napravi film onako kako misli da treba i pritom promijeni djelove priče. To su dva različita djela, dva različita autora, dva različita medija, i ne moraju nužno da se poklapaju iako govore o istoj temi.
Tvoje je pravo da ti se ne svide promjene koje je autor filma napravio, ali to nije šamar Homeru. Homerovo djelo neće biti ni bolje ni gore, ostaće isto ma kakvu promjenu priča doživjela prilikom ekranizacije. Ovo važi i za ostale ekranizacije knjiga, istorijskih događaja, legendi, ovoga ili onoga.





na žalost ovo ne shvaća 75% (ko ne i više) ljudi...

Ista stvar je i po pitanju remakea!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

mavra
Junior Member



439 Posts

Member since 13/01/2011

Posted - 12/09/2012 : 15:10:47  Show Profile Show Extended Profile  Send mavra a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

rusko-njemačko-kazahstansku ;)

http://www.imdb.com/title/tt0416044/


Gledao sam ja pre par godina, meni se film svideo, ali ja nisam tako dobro istorijski potkovan o njegovoj vladavini. Pricalo se o nastavku, jel znas mozda da li je izasao, nisam nasao na imdb-u.
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 15:10:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

Nijedno umjetničko djelo nije šamar nikome, ili, da se ipak preciznije izrazim, nije šamar u ovom smislu u kom ti impliciraš. Autor filma ima skroz legitimno pravo da napravi film onako kako misli da treba i pritom promijeni djelove priče. To su dva različita djela, dva različita autora, dva različita medija, i ne moraju nužno da se poklapaju iako govore o istoj temi.



gledaj, sve ovo definitivno stoji što si rekao. ali ovdje - budimo iskreni - ima toliko povijesnih nepreciznosti da film na kraju nema skoro nikakve veze s onim po čemu je rađen. e sad, idemo se zapitat: ako neki redatelj ide radit film po nekom materijalu (u ovom slučaju je riječ o književnom djelu), a na kraju napravi film koji je nešto potpuno drugo o odnosu na original (u ovom slučaju s onim što je Homer napisao), zašto onda jednostavno ne bi mogao promijeniti nazive likova i lokaciju? tako je na kraju krajeva mogao napraviti potpuno istu stvar, a da mi pojma nemamo da cijela stvar ima ikakve veze s Trojanskim ratom. u ovom slučaju imamo baš to.

quote:
Tvoje je pravo da ti se ne svide promjene koje je autor filma napravio, ali to nije šamar Homeru. Homerovo djelo neće biti ni bolje ni gore, ostaće isto ma kakvu promjenu priča doživjela prilikom ekranizacije. Ovo važi i za ostale ekranizacije knjiga, istorijskih događaja, legendi, ovoga ili onoga.


to je istina da će Homerovo djelo ostat uvijek isto, bez obzira na promjene koje je filmska dapatacija tog djela doživjela, ali svaka adaptacija (po meni) mora opravdati naziv i materijal koji predstavlja. ovdje je poanta u tome da sama adaptacija nije vrijedna Homerovog imena ni djela.

quote:
Isto važi i ovdje. Zato što je istorijski netačan, umjetnički ne vrijedi?


ne, nije poanta u tome nego u tome da je dobio više pohvala nego što je zaslužio.

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 12/09/2012 15:23:43
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 12/09/2012 : 15:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mavra

quote:
Originally posted by dosada

rusko-njemačko-kazahstansku ;)

http://www.imdb.com/title/tt0416044/


Gledao sam ja pre par godina, meni se film svideo, ali ja nisam tako dobro istorijski potkovan o njegovoj vladavini. Pricalo se o nastavku, jel znas mozda da li je izasao, nisam nasao na imdb-u.



koliko znam nije dobil nastavak...

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 12/09/2012 : 15:31:19  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
kad smo kod adaptacija Homerovih dijela ja bi svakako preporucio (za one koji nisu vec pogledali) americku TV miniseriju The Odyssey sa Armand Assanteom u glavnoj ulozi..


"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 12/09/2012 : 15:55:24  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

jeremija-odlicni postovi!!!



Zahvaljujem

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 12/09/2012 : 17:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Moram se ispraviti..ni slucajno 300 nema vise gresaka od Gladijatora..evo ponovno sam pogleda film i sad mi se cini da ima puno manje..rekao bih da je 300 s povijesnog aspekta mozda i jedan od najtocnijih filmova..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 12/09/2012 17:30:01
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 12/09/2012 : 18:27:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Originally posted by Darth Ivan

quote:
gledaj, sve ovo definitivno stoji što si rekao. ali ovdje - budimo iskreni - ima toliko povijesnih nepreciznosti da film na kraju nema skoro nikakve veze s onim po čemu je rađen. e sad, idemo se zapitat: ako neki redatelj ide radit film po nekom materijalu (u ovom slučaju je riječ o književnom djelu), a na kraju napravi film koji je nešto potpuno drugo o odnosu na original (u ovom slučaju s onim što je Homer napisao), zašto onda jednostavno ne bi mogao promijeniti nazive likova i lokaciju? tako je na kraju krajeva mogao napraviti potpuno istu stvar, a da mi pojma nemamo da cijela stvar ima ikakve veze s Trojanskim ratom. u ovom slučaju imamo baš to.



To ti se zove "umjetnička sloboda".

Priča će se bolje prodati pod tim imenom, i meni to ni najmanje ne smeta.



quote:
to je istina da će Homerovo djelo ostat uvijek isto, bez obzira na promjene koje je filmska dapatacija tog djela doživjela, ali svaka adaptacija (po meni) mora opravdati naziv i materijal koji predstavlja. ovdje je poanta u tome da sama adaptacija nije vrijedna Homerovog imena ni djela.



Opet uprošćavaš i relativizuješ stvari.


quote:
ne, nije poanta u tome nego u tome da je dobio više pohvala nego što je zaslužio.


To je tvoje mišljenje. Ali meni nije problem to, već što ti je argument da je film precijenjen istorijska nepreciznost.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 12/09/2012 : 18:45:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren
To je tvoje mišljenje. Ali meni nije problem to, već što ti je argument da je film precijenjen istorijska nepreciznost.



Odustani na vrijeme

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 12/09/2012 : 18:54:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by Beren
To je tvoje mišljenje. Ali meni nije problem to, već što ti je argument da je film precijenjen istorijska nepreciznost.



Odustani na vrijeme



Posle mog upozorenja napisao si cio referat
Ja neću ponoviti sličnu grešku

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 12/09/2012 : 19:33:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by Beren
To je tvoje mišljenje. Ali meni nije problem to, već što ti je argument da je film precijenjen istorijska nepreciznost.



Odustani na vrijeme



Posle mog upozorenja napisao si cio referat
Ja neću ponoviti sličnu grešku



učim na pogreškama

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 12/09/2012 : 20:00:38  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by King Warrior
Alexander je los film, nevezano za istorijske cinjenice.



kak velim, meni je odličan...baš prava filmska poslastica, predivne atmosfere, fotografije, montaže, režije i osatlih filmskih aspekata!

Yeep , Oliver Stone je tu ostao neshvacen , no greska je ustvari u samom njemu koji je tu ogromnu materiju htio stjerati u 3 sata..neide..jebiga.
Puno bolje bi mu bilom da se uhvatio TV serije i istu gradu ispricao step by step..ee to bi bilo genijalno jer on je majstor ali zivot Alexsandara Makedonskog u jednom filmu je nemoguca misija.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 12/09/2012 : 20:10:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Glede Troje..

Vizualno i koreografski..odlican.
Sve ostalo je veliki promasaj , no kao sto vec rekoh za Alexandra Makedonskog , ponavljam i za Ilijadu ..ili Trilogija ili visokobudetna TV serija..sve ostalo je samo los mix uskracen na prici i vremenu.
Osobno sto se tice Troje volio bi vidjeti filmsku verziju spisateljice Colleen McCullough pod nazivom The Song of Troy ..e to bi bila genijalna trilogija ili pak TV serija..
Sto se tice Autenticnosti sumnjam da je itko ikad moze potvrditi..svi mi citamo napisano , no niko od nas nema pojma koliko to napisano oscilira od istine..zar ne?

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 20:18:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

To ti se zove "umjetnička sloboda".


ne, nego čisto neznanje i nezainteresiranost za Homera i njegovo djelo

quote:
Priča će se bolje prodati pod tim imenom, i meni to ni najmanje ne smeta.


i opet dolazimo do onoga što sam već rekao: zašto netko ne bi jednostavno promijenio nazive likova i lokaciju ako cijela stvar nema veze s povijesnim događajem koji se prikazuje? neće zato što će se cijela stvar lakše prodati pod tim imenom.

drugim riječima: komercijalizacija.

quote:
Opet uprošćavaš i relativizuješ stvari.


ja? a kako bismo ovaj tvoj komentar mogli nazvati?


quote:
To je tvoje mišljenje. Ali meni nije problem to, već što ti je argument da je film precijenjen istorijska nepreciznost.



ne, ne želim reći da je film precijenjen zato što je povijesno netočan, nego ističem stav da bi se neki film trebao barem labavo držati povijesnih činjenica ako posuđuje ime i tijek nekog povijesnog događaja

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 12/09/2012 20:28:25
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 20:19:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

Moram se ispraviti..ni slucajno 300 nema vise gresaka od Gladijatora..evo ponovno sam pogleda film i sad mi se cini da ima puno manje..rekao bih da je 300 s povijesnog aspekta mozda i jedan od najtocnijih filmova..



Gladijator će bit na RTL-u u subotu u 20 h.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 12/09/2012 : 20:21:52  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by brni

Moram se ispraviti..ni slucajno 300 nema vise gresaka od Gladijatora..evo ponovno sam pogleda film i sad mi se cini da ima puno manje..rekao bih da je 300 s povijesnog aspekta mozda i jedan od najtocnijih filmova..



Gladijator će bit na RTL-u u subotu u 20 h.



eto..prvo procitas onaj moj "izvestaj" pa ide gledat film..biti ce ti zanimljivije..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 20:35:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
nisam još pročitao što si napisao, ali znam od zadnjeg gledanja da je film totalno neprecizan.

koliko se sjećam, po ovom filmu je Komod ubio svog oca (što nije istina jer je isti umro od bolesti tijekom vojnog pohoda protiv Kvada i Markomana na području današnjeg Beča), a cijela njegova vladavina traje cirka godinu dana (što nije istina jer je Komod umro više od 10 godina nakon očeve smrti).

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 12/09/2012 : 20:37:39  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
gladijator je akcijski film koji osim dobrih akcijskih scena i nema nekih kvaliteta, ali ih ima zato "pad rimskog carstva"!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 20:42:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
pa rekao sam ja da je Ridley Scott overrated

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 12/09/2012 : 20:43:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

gladijator je akcijski film koji osim dobrih akcijskih scena i nema nekih kvaliteta
, ali ih ima zato "pad rimskog carstva"!


Hvala imaginarnom Jahveu, konačno neko razuman.
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 12/09/2012 : 20:50:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by Beren

[quote]To je tvoje mišljenje. Ali meni nije problem to, već što ti je argument da je film precijenjen istorijska nepreciznost.



ne, ne želim reći da je film precijenjen zato što je povijesno netočan, nego ističem stav da bi se neki film trebao barem labavo držati povijesnih činjenica ako posuđuje ime i tijek nekog povijesnog događaja



I zato je precijenjen. Konstantno se vrtiš u krug.
Po pravilu se nakon replike uvijek složiš ili prilagodiš stav onome iz replike, a onda se u narednim rečenicama opet vratiš na staro samo malo uvijenije. Stvarno mi se ne da ponavljat proceduru.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 12/09/2012 : 20:52:05  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Filmovi koje cu raskomadati (kako bi reka King) nakon 300 - Apocalypto (2006), Braveheart (1995), Troy (2004), Alexander (2004),Cleopatra (1963), Attila (2001)..Inace Attilu glumi nitko drugi nego Gerard Butler..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 12/09/2012 20:53:44
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 21:04:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

I zato je precijenjen. Konstantno se vrtiš u krug.


gledaj, možeš i ti reći da je film zbog povijesnih netočnosti precijenjen (ili da pak nije), ono što je u "Klementini" u vezi toga najveći problem je to da se fulalo na jako sitnim stvarima na kojima se nije trebalo fulati. e sad, ako smatraš da je meni film zbog povijesnih netočnosti precijenjen - sve ono što sam napisao bi sigurno promatrao drugačije da si povijesničar kao i ja.

razlog zašto smatram da je film precijenjen je jednostavno zato što film kao film (općenito i kad bismo sve te netočnosti metnuli na stranu) meni nije ništa posebno. jednostavno su svi ostali filmovi o Wyattu Earpu i obračunu kod OK korala - osim Wyatta Earpa i Dana revolveraša - taj povijesni događaj odradile bolje. iako ne mogu poreći da me sve te sitne povijesne netočnosti smetaju


"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 12/09/2012 : 21:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

Filmovi koje cu raskomadati (kako bi reka King) nakon 300 - Apocalypto (2006), Braveheart (1995), Troy (2004), Alexander (2004),Cleopatra (1963), Attila (2001)..Inace Attilu glumi nitko drugi nego Gerard Butler..



Kleopatra je ja mislim najduži povijesni spektakl kojeg sam gledao. odmah ispred "10 zapovijedi"

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000