forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Povijesno "netočni" filmovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 13:07:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Autori imaju potpunu slobodu raditi što god hoće, kad adaptiraju i knjigu, i strip, i operu, pa i neki povijesni događaj i osobe koje su ga odredile.



o tome smo u slučaju filma "Troja" raspravljali cijelo vrijeme. naravno da neki redatelj/autor ima potpunu slobodu kad adaptira neki povijesni događaj/knjigu/nešto treće na filmsko platno. u tome nema ništa lošeg.

ali po meni je filmska verzija doživjela prevelike promjene u odnosu na knjigu, tolike da više nema nikakve veze sa samom knjigom. i ovo je cijela poanta moga stava - zašto onda jednostavno netko ne bi promijenio nazive likova i mjesta ako si već promijenio tematiku i radnju? znači, ja ovim ne žeim reći - što su mnogi očito krivo shvatili - da film nije smio doživjeti promjene u odnosu na knjigu. ističem da ako isti nema nikakve veze s izvornikom, onda je nužno promijeniti sve iz temelja.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 13:14:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Manite se ljudi, Darth Ivan kad zagrize ne mozes ga razuveriti.


jel ima nečeg lošeg u tome ako ja imam drugačiji stav od svih ostalih?

osim toga, jel tebe može netko razuvjeriti ako imaš drugačiji stav u vezi nečega?

znaš li za onu izreku da su "ukusi i stavovi različiti"?

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 13/09/2012 13:15:45
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 13/09/2012 : 13:27:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Nema niceg loseg, no nametanje vlastitog kao crveno slovo je vec nesto gde moram da popustim, nemam vise energije za takve stvari.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 13/09/2012 : 14:56:01  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
Da se vratimo malo na temu.

Braveheart (Hrabro srce) ili Najgori film koji je ikad dobio Oskara

- Škoti nisu nosili kiltove u 13. veku
- Viljem Volas je bio sin bogatog zemljoposednika, a buntovnik koji se izdigao iz mase siromašnih i obespravljenih
- Volas nikad nije sreo princezu Izabelu
- Nunčake u Škotskoj? Kako?
- Formacije u kojima su se Škoti borili su bili krugovi, ne jedna velika rulja koja je srljala napred (ima specijalno ime za tu formaciju, nisam siguran koje je tačno)
- Robert Brus je skroz pogrešno prikazan. Nije se suprotstavio Volasu ni u jednom trenutku, niti je učestvovao u bici kod Falkirka.
- Kralj Edvard I (valjda I) nije umro kad i Volas, već par godina kasnije
- Na kraju, sam Brave Heart nije bio Volas, nego Robert Brus. Taj nadimak su Škoti (tj. neki njihov pesnik) nadenuli njemu.


Sledi: Young Guns

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 13/09/2012 : 15:03:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Autori imaju potpunu slobodu raditi što god hoće, kad adaptiraju i knjigu, i strip, i operu, pa i neki povijesni događaj i osobe koje su ga odredile.



o tome smo u slučaju filma "Troja" raspravljali cijelo vrijeme. naravno da neki redatelj/autor ima potpunu slobodu kad adaptira neki povijesni događaj/knjigu/nešto treće na filmsko platno. u tome nema ništa lošeg.

ali po meni je filmska verzija doživjela prevelike promjene u odnosu na knjigu, tolike da više nema nikakve veze sa samom knjigom. i ovo je cijela poanta moga stava - zašto onda jednostavno netko ne bi promijenio nazive likova i mjesta ako si već promijenio tematiku i radnju? znači, ja ovim ne žeim reći - što su mnogi očito krivo shvatili - da film nije smio doživjeti promjene u odnosu na knjigu. ističem da ako isti nema nikakve veze s izvornikom, onda je nužno promijeniti sve iz temelja.


Logika mi izmiče, bez uvrijede... "Potpuna sloboda" znači i mogućnost potpunog promašaja, ali i odmaka od originala...

Film nije loš ako je istorijski netačan. Iz njih se niko neće informisati, nadam se. Loš je jedino ako ne funkcioniše, ili ako mu svrha sama po sebi nije naročito smislena. Zato su meni i "Braveheart" i "Troja" izrazito antipatični filmovi - a ne zbog netačnosti.


Edited by - Mhejl on 13/09/2012 15:04:20
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 15:10:41  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Autori imaju potpunu slobodu raditi što god hoće, kad adaptiraju i knjigu, i strip, i operu, pa i neki povijesni događaj i osobe koje su ga odredile.



o tome smo u slučaju filma "Troja" raspravljali cijelo vrijeme. naravno da neki redatelj/autor ima potpunu slobodu kad adaptira neki povijesni događaj/knjigu/nešto treće na filmsko platno. u tome nema ništa lošeg.

ali po meni je filmska verzija doživjela prevelike promjene u odnosu na knjigu, tolike da više nema nikakve veze sa samom knjigom. i ovo je cijela poanta moga stava - zašto onda jednostavno netko ne bi promijenio nazive likova i mjesta ako si već promijenio tematiku i radnju? znači, ja ovim ne žeim reći - što su mnogi očito krivo shvatili - da film nije smio doživjeti promjene u odnosu na knjigu. ističem da ako isti nema nikakve veze s izvornikom, onda je nužno promijeniti sve iz temelja.



Tko je mijenjal tematiklu i radnju u Troji? Koju si ti to verziju gledal?

...ili samo nisi skužil radnju filma

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640


Edited by - dosada on 13/09/2012 15:11:05
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 15:11:47  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Nema niceg loseg, no nametanje vlastitog kao crveno slovo je vec nesto gde moram da popustim, nemam vise energije za takve stvari.



stalno nemaš energije i stalno se javljaš

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 13/09/2012 : 15:34:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Javim se onako iz podjebnih poriva, u diskusiju ne ulazim :P

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 15:39:31  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
a malo su ti žešći...

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

mavra
Junior Member



439 Posts

Member since 13/01/2011

Posted - 13/09/2012 : 16:24:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mavra a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by -jeremija-

Da se vratimo malo na temu.

Braveheart (Hrabro srce) ili Najgori film koji je ikad dobio Oskara

- Škoti nisu nosili kiltove u 13. veku
- Viljem Volas je bio sin bogatog zemljoposednika, a buntovnik koji se izdigao iz mase siromašnih i obespravljenih
- Volas nikad nije sreo princezu Izabelu
- Nunčake u Škotskoj? Kako?
- Formacije u kojima su se Škoti borili su bili krugovi, ne jedna velika rulja koja je srljala napred (ima specijalno ime za tu formaciju, nisam siguran koje je tačno)
- Robert Brus je skroz pogrešno prikazan. Nije se suprotstavio Volasu ni u jednom trenutku, niti je učestvovao u bici kod Falkirka.
- Kralj Edvard I (valjda I) nije umro kad i Volas, već par godina kasnije
- Na kraju, sam Brave Heart nije bio Volas, nego Robert Brus. Taj nadimak su Škoti (tj. neki njihov pesnik) nadenuli njemu.


Sledi: Young Guns


O ovom filmu sam i ja hteo da pisem, jos par stvari:
-Kraljica Izabela se udala za Edvarda II 3 godine posto je Volas pogubljen, tako da ga nikada nije ni upoznala
-U filmu otac Roberta Brusa boluje od lepre, ustvari je Robert umro od bolesti za koju naucnici pretpostavljaju da je lepra
-Njegova zena Marion nije ubijena posle vencanja. neki izvori tvrde da su imali dvoje dece
-Volas je imao i dva brata, jedan je poginuo zajedno sa njegovim ocem, a drugi se borio sa njim
-Nije imao nikakvu pomoc od Iraca. Ustvari, mnogo njih se borilo na strani Engleza
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 16:30:51  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
"Volas je imao i dva brata, jedan je poginuo zajedno sa njegovim ocem, a drugi se borio sa njim"

....u filmu nije pokazano da to nije bilo tak...shvatite malo kaj je filmski jezik, pa onda kritizirajte!


probajte pogledati dodatke na BD izdanju "Braveheart", a posebno interaktivni dodatak "William Wallace World" pa bute baratali malo točnijim inormacijama.

evo i popis svih dodataka:
http://www.dvdcompare.net/comparisons/film.php?fid=15194

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

mavra
Junior Member



439 Posts

Member since 13/01/2011

Posted - 13/09/2012 : 16:36:19  Show Profile Show Extended Profile  Send mavra a Private Message  Reply with Quote
Ja nemam ni najmanji problem sa filmom, stavise veoma ga volim, samo mislim da je u filmu jasno stavljeno do znanja da, sem strica nema nikakvu familiju.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 13/09/2012 : 16:41:37  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Možda je i malo off-topic ovog topica, no meni je to tako lame optuživati autora što nije apsolutno točno portretirao lik ili događaje u nekom filmu... Zato to i jest igrani film, ne dokumentarac. Filmove sigurno ne pišu povjesničari jer bi u filmu bili besprijekorno i suhoparno portretirane sve činjenice, uglavnom. Mada je zabavno pljuckati kako autor nema pojma što radi i brojati mu greške koje je ubacio u scenarij.

Dobar topic, btw.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 13/09/2012 16:42:28
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 16:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada


Tko je mijenjal tematiklu i radnju u Troji?


mene pitaš? pitaj Wolfganga Petersena

quote:
Koju si ti to verziju gledal?



gledao sam film još u kinu kad je izašao, i gledao sam (doduše samo dio) sad na Novoj TV kad se emitirao.


"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 13/09/2012 : 16:44:48  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
Mi samo raspravljamo koje su to netačnosti u filmovima. Niko njima ne spori kvalitet :)

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

mavra
Junior Member



439 Posts

Member since 13/01/2011

Posted - 13/09/2012 : 16:45:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mavra a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Možda je i malo off-topic ovog topica, no meni je to tako lame optuživati autora što nije apsolutno točno portretirao lik ili događaje u nekom filmu... Zato to i jest igrani film, ne dokumentarac. Filmove sigurno ne pišu povjesničari jer bi u filmu bili besprijekorno i suhoparno portretirane sve činjenice, uglavnom. Mada je zabavno pljuckati kako autor nema pojma što radi i brojati mu greške koje je ubacio u scenarij.

Dobar topic, btw.


Ja uopste nisam u fazonu da pljujem po bilo kome zbog nepridrzavanja istorijskih cinjenica, meni je jednostavno uvek bilo zanimljivo da posle odgledanog istorijskog filma , krenem da istrazujem istorijske cinjenice i da ih poredim sa filmom, jeste malo streberski, ali jbg
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 16:46:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Nema niceg loseg, no nametanje vlastitog kao crveno slovo je vec nesto gde moram da popustim, nemam vise energije za takve stvari.



nemaš energije a još uvijek diskutuješ

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 13/09/2012 : 16:51:43  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
Inače, hteo sam da napišem i o Young Guns I i II...

Ali to se manje-više svodi na to da se određene borbe nisu desile...

I naravno, na to da Chavez nije umro kad je prikazano u filmu, već mnogo kasnije. Isto tako, Bili Kid nije nikad saznao ko ga je upucao, kako je Garet sve vreme ostao u tami, nije odavao svoje prisustvo. Scena u kojoj se sudija dere na Bilija, i u kojoj ga ovaj zajebava, se sasvim drukčije odigrala, jer je Bili samo tiho rekao "Ne", a sudija nije urlao...

Ali teško da iko može reći da je film loš. Na kraju krajeva, da su hteli da predstave nekog slinavca kakav se Bili i čini na slikama, verovatno ne bi dali ulogu Estevezu, koji je impulsivan i komičan lik.

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 16:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Možda je i malo off-topic ovog topica, no meni je to tako lame optuživati autora što nije apsolutno točno portretirao lik ili događaje u nekom filmu...


pa zato i kažem: u tom slučaju promijeni nazive likova i mjesto.

ali općenito, ako ideš raditi adaptaciju nečega onda (po meni) film mora imati istu poruku i misao kao i originalno djelo.

quote:
Zato to i jest igrani film, ne dokumentarac. Filmove sigurno ne pišu povjesničari jer bi u filmu bili besprijekorno i suhoparno portretirane sve činjenice, uglavnom.


to je jasno, ali po meni bi film ipak do neke mjere trebao biti povijesno precizan ako ga radiš po nekom povijesnom događaju. najbolja kombinacija u tom smislu (meni bar) je mješavina mita i stvarnosti.


"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 13/09/2012 16:53:37
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 16:57:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by -jeremija-

Inače, hteo sam da napišem i o Young Guns I i II...

Ali to se manje-više svodi na to da se određene borbe nisu desile...


većinom, iako u jedinici onog lika kojeg glumi Jack Pallance (Murphyja) ne ubija Billy na kraju filma, već frajer umire od bolesti.

isto tako, Tunstall (kojeg je glumio Terence Stamp) je po godinama bio negdje ko Billy, nije bio kojih 30 godina stariji.


quote:
Ali teško da iko može reći da je film loš. Na kraju krajeva, da su hteli da predstave nekog slinavca kakav se Bili i čini na slikama, verovatno ne bi dali ulogu Estevezu, koji je impulsivan i komičan lik.



jedinica mi je čisto ok, dvojka slaba...

ali mi je Estevez odličan kao Billy Kid.

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 13/09/2012 18:15:06
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12889 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/09/2012 : 16:57:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by Mairosu

Nema niceg loseg, no nametanje vlastitog kao crveno slovo je vec nesto gde moram da popustim, nemam vise energije za takve stvari.



nemaš energije a još uvijek diskutuješ


Jebga Ivane, čovjek je u pravu. Jedna stvar je kada raspravljaš o nečemu oko čega se ne slažeš, ali sasvim je druga stvar kada imaš potrebu nekome dokazati da je u krivu. Što je samo po sebi nemoguće, jer se ovdje raspravlja o subjektivnim dojmovima. Nije ovo znanstvena rasprava.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 17:01:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Jebga Ivane, čovjek je u pravu. Jedna stvar je kada raspravljaš o nečemu oko čega se ne slažeš, ali sasvim je druga stvar kada imaš potrebu nekome dokazati da je u krivu.


ako misliš na kolegu Mairosua, priznajem.

quote:
Što je samo po sebi nemoguće, jer se ovdje raspravlja o subjektivnim dojmovima. Nije ovo znanstvena rasprava.



postoje i subjektivni i objektivni dojmovi

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12889 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/09/2012 : 17:09:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

postoje i subjektivni i objektivni dojmovi


Ne postoje objektivni dojmovi. Ako je nešto objektivno, to onda ne može biti dojam, nego znanstveno dokazana činjenica.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 17:16:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Ne postoje objektivni dojmovi. Ako je nešto objektivno, to onda ne može biti dojam, nego znanstveno dokazana činjenica.



dobro, to stoji svakako, nego sam mislio kad promatraš nešto s perspektive ljubitelja i ne-ljubitelja nečega. kod ovog drugog je ipak subjektivnost umanjena u odnosu na ovog prvog, tako da tu ipak postoje razlike što se stava tiče.

"Nothing lasts forever."

Edited by - Darth Ivan on 13/09/2012 17:22:56
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 13/09/2012 : 17:24:29  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mavra
Ja uopste nisam u fazonu da pljujem po bilo kome zbog nepridrzavanja istorijskih cinjenica, meni je jednostavno uvek bilo zanimljivo da posle odgledanog istorijskog filma , krenem da istrazujem istorijske cinjenice i da ih poredim sa filmom, jeste malo streberski, ali jbg


Ma da, sve ok, nisam ni mislio da tvoje postove... I ja volim raditi tako. Mislim sam na one koje umanjuju vrijednost filma namjerno iskazivajući da je neki detalj u filmu pogrešno upotrijebljen s aspekta povijesnih činjenica. Film me još više zainteresira za povijesno razdoblje ili određenu temu.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000