forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Povijesno "netočni" filmovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 18:35:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by dosada


Tko je mijenjal tematiklu i radnju u Troji?


mene pitaš? pitaj Wolfganga Petersena

quote:
Koju si ti to verziju gledal?



gledao sam film još u kinu kad je izašao, i gledao sam (doduše samo dio) sad na Novoj TV kad se emitirao.




onda je kak sam rekel, samo nisi skužil radnju filma...

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 18:39:54  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mavra

Ja nemam ni najmanji problem sa filmom, stavise veoma ga volim, samo mislim da je u filmu jasno stavljeno do znanja da, sem strica nema nikakvu familiju.


ja to nisam tak dožiivel...doživel sam samo da je sa stricom u najboljim odnosima, a za ostalu rodbinu ne znamo u kakvom je odnosu. Filmski gledano potpuno opravdano, jer gdje bi došli kad bi svaki odnos prikazali!


velim, sve koje zanima ta pozadina stvarno ima odličnih dodataka na BD izdanju!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 13/09/2012 : 18:42:26  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Možda je i malo off-topic ovog topica, no meni je to tako lame optuživati autora što nije apsolutno točno portretirao lik ili događaje u nekom filmu... Zato to i jest igrani film, ne dokumentarac. Filmove sigurno ne pišu povjesničari jer bi u filmu bili besprijekorno i suhoparno portretirane sve činjenice, uglavnom. Mada je zabavno pljuckati kako autor nema pojma što radi i brojati mu greške koje je ubacio u scenarij.

Dobar topic, btw.



zat3e i velim da bi bilo dobro poznavati i filmski jezika...a da ima nepotrebnih pojava u povijesnim filmovima ima, ali pola ovih navedenih (koliko sam na preskokce pročital za dva tri naslova) je besmisleno (:

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 13/09/2012 : 18:44:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Originally posted by brni

quote:
Često se pojavljivao kao gladijator u areni (navodno je sakupio preko 700 pobjeda), dok se u filmu pojavljuje samo jedanput te je prikazan kao netalentiran borac.


Nije bio jedini, to su radili Kaligula, Tit, Hadrijan, Karakala, Geta i bogzna kolko njih, ali fora je u tome da je opasnost za te njuške bila svedena na minimum (protivnici su im imali drvene replike mačeva i ostalih oružja). A Komod se poput Herakla pojavljivao u lavljoj koži, ali budući da je bio papčić, najviše je volio mrcvariti životinje, tako da je u jednom danu navodno ubio 100 lavova, a navodno je najviše uživao u obezglavljivanju nojeva.
Kad nije bio bestiarius, onda se pojavljivao kao secutor, a dao je već spomenuti Neronov kolosalni kip posvetiti samom sebi natpisom Prvi među secutorima, jedini ljevak koji je porazio 12 tisuća ljudi (slobodni prijevod).
Totalni bedak..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 13/09/2012 : 19:05:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

Moram se ispraviti..ni slucajno 300 nema vise gresaka od Gladijatora..evo ponovno sam pogleda film i sad mi se cini da ima puno manje..rekao bih da je 300 s povijesnog aspekta mozda i jedan od najtocnijih filmova..



Nisam znao da je 300 povijesni film
Ako pod ˝točan˝ misliš na kolko je dobro Miller prepisao Herodota, onda si čak u pravu

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 13/09/2012 : 19:10:45  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
zapravo je JOHN HUSTON davne '72 odgovorio: MAYBE THIS WASN'T THE WAY IT WAS, IT IS THE WAY IT SHOULD HAVE BEEN!
Amen!
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 13/09/2012 : 19:19:57  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

Moram se ispraviti..ni slucajno 300 nema vise gresaka od Gladijatora..evo ponovno sam pogleda film i sad mi se cini da ima puno manje..rekao bih da je 300 s povijesnog aspekta mozda i jedan od najtocnijih filmova..



Nisam znao da je 300 povijesni film
Ako pod ˝točan˝ misliš na kolko je dobro Miller prepisao Herodota, onda si čak u pravu



a di ja tvrdim da je povijesni..aj nadi mi taj post..ovo radim islkjucivo jer volim taj period i zbog dosade koji smatra da ima minimalne greske..sta se tice Herodota naravno da se u dosta stvari radi o pretjerivanju i umanjivanju ciste perzijske pobjede..sta se tice kopnenog dijela..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 13/09/2012 19:22:03
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 13/09/2012 : 19:23:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Jedno je tražiti pogreške u scenografskim, kostimografskim i ikonografskim detaljima u nekom filmu s poznatom povijesnom pozadinom, baš kao i detektirati nepoštivanje provjereno točnih biografskih detalja sudionika određenih događaja, a drugo prigovarati zbog nepridržavanja određenih recimo tako uvriježenih interpretacija određenih događaja (Homer, Herodot, tko god), koji se onda uzimaju kao orjentiri kojih se kao treba pridržavati.

U Alanu Fordu se Magnus i Bunker genijalno sprdaju s poviješću i njezinim važnim akterima, pa nikom ne pada napamet njih dvojicu prozivati zbog falsificiranja povijesti, a određene epizode Alana Forda proglašavati lošima zbog povijesne (ili pseudopovijesne) nevjerodostojnosti.

Napokon, u AF-u imamo izvrsne interpretacije nastanka Homerovih epova, kao i odvijanja bitke kod Termopila, koje bi u nekoj krajnjoj instanci čak bile i sasvim moguće, u smislu da je Homer detalje pabirčio sa svih strana i onda ih interpretirao uz svu umjetničku slobodu.

Pa kad se ne razglaba o njegovoj umjetničkoj slobodi, zašto bi se zbog istih prigovaralo Petersenu, Milleru, Stoneu, Snyderu ili ne znam kome.

Svako umjetničko djelo funkcionira kao svijet za sebe, pa tako i neka prozna interpretacija određenog povijesnog događaja, baš kao i strip nacrtan prema romanu, pa onda i film snimljen prema stripu ili prema romanu, svejedno.

I to sve skupa nema nikakve veze sa zasebnim vrijednostima i romana i stripa i filma, jer svaki od njih stvara svoj autonomni svijet specifičnih izražajnih sredstava.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 13/09/2012 : 19:26:39  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Evo bas prolazim kroz 300..ja cu navoditi ono sta mi se cini najlogicnije ali cu navesti i druge procjene - recimo ovo sta se tice vojske..Herodot govori kako je Perzijanaca bilo priko 2,5 miljina..pa sama logika govori da je to nemoguce za ono doba..odnos vojske u odnosu na broj populacije, financijska strana vojnog pothvata logisticka pozadina itd..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 13/09/2012 : 20:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
Svaki od 300 izabranih Spartanaca je imao uz sebe po jednog roba odnosno štitonošu.
Koliko mi je poznato,Leonida je poveo 300 izabranih boraca i oko 1000 ljudi koji su bili kao neka podrška.
Film prati strip ali recimo mačeve su izmislili za film i čini mi se način borbe,nešto su govorili da su izmiksali više borilačkih vještina.
Leonida je trebao biti starac od blizu 60 i više godina.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 13/09/2012 : 21:17:59  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
U 300, Spartanci izgledaju kao da su iz nekog martial arts filma ispali, sa sve slow-motionom...

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 13/09/2012 : 21:56:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Pa kad se ne razglaba o njegovoj umjetničkoj slobodi, zašto bi se zbog istih prigovaralo Petersenu, Milleru, Stoneu, Snyderu ili ne znam kome.


ali isto tako neki film bi trebao unutar tog svog zasebnog svijeta funkcionirati. iako bi u slučaju Petersena bilo dobro postaviti pitanje: umjetnička sloboda ili povijesno neznanje?


"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 14/09/2012 : 00:02:36  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
Pearl Harbour, takođe hronološki izmešan film...

King's speech daje sasvim pogrešnu sliku o odnosima između Čerčila i Edvarda...

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 00:43:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Pa kad se ne razglaba o njegovoj umjetničkoj slobodi, zašto bi se zbog istih prigovaralo Petersenu, Milleru, Stoneu, Snyderu ili ne znam kome.




Eh moj Johnny, već sam u nekoliko topika na ovom forumu (i ne samo ovom forumu) u više navrata objašnjavao svoj stav oko ovog dotičnog djela i više zaista nemam snage da se opet ponavljam. Uglavnom, meni je strip 300 čisti plagijat koji ni približno ne zaslužuje hvale koje ga prate (uvijek ponavljam da strip treba imat jednu dozu originalnosti da bih ga ja prihvatio, ali ovaj strip nema tu dozu), tih davnih godina sam se ustao nakon 30 minuta iz sjedalice i izašao iz kino dvorane (na čuđenje svojih 3. frendova koji su bili sam mnom). To za mene nije bio igrani, nego crtani film, a iskreno ekranizacija takvog djela niti ne može bit ništa bolja nego što je sam Millerov original. Smeće..i to je to. Znam da je skroz subjektivno, ali po meni je smeće..Toliko..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 00:51:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

a di ja tvrdim da je povijesni..aj nadi mi taj post..



Ne moram tražit nikakav post..naslov ovog topika je Povijesno ˝netočni˝ filmovi što aludira na to da je riječ o povijesnim filmovima. Na kraju krajeva, ovdje se samo i spominju povijesni filmovi...tvoj topik, a ti toliko izgubljen u cijeloj priči...odustao si nakon 2. godine zbog dosade? Ja sam upisao zbog Maja i Asteka iz antropološke perspektive, pa ipak nisam odustao, makar mi cijeli studij nije imao veze s istim. Da si završio, možda bi svojim zalaganjem završio u Egiptu (znam nekoliko ljudi). Poanta svega je da se povijest ne svodi na kopipejstanje vikipedije, al jebiga, to je danas očito jače od nas samih...

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

tumen
Advanced Member

Serbia
3764 Posts

Member since 29/12/2008

Posted - 14/09/2012 : 01:16:16  Show Profile Show Extended Profile  Send tumen a Private Message  Reply with Quote
Film 10 000 BC svakako prednjači vezano za ovu temu.
A film koji poprilično verno sa druge strane prikazuje ono što se desilo je na primer Getisburg iz dva dela.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/09/2012 : 08:54:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
@ paro

Recimo da se polovično slažemo!

I meni je film 300 slab, i također sam ga s mukom odgledao do kraja zbog posvemašnje artificijelnosti koja potpuno ubija likove i priču, o nepostojanju nekakve intrigantnije drame da ni ne govorim. Zapravo se sve svodi na gomilanje specijalnih efekata i tragikomični hipertrofirani mačizam, pa sve skupa vrlo loše funkcionira.

Ali s druge strane Millerov strip mi funkcionira sasvim dobro, jasno u pomaknutom ključu, i tu mi ne smetaju one stvari koje mi smetaju na filmu.

Recimo da mi je to još jedan argument u nužnosti razdvajanja i drugačijeg gledanja / čitanja umjetničkih (ili "umjetničkih") djela bez obzira na njihovo zaleđe i korijene.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 10:29:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
...ti bi kao kritičar trebal znati da film nije samo priča, več puno više od toga. A puno toga filmski itekak je dobro izvedeno u 300, a priča je površna samo ona ovdje nije u fokusu. U fokusu je fotografija i atmosfera koje su vrhunske!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/09/2012 : 10:41:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Za film koji bi trebao imati snagu epa atmosfera je tek polovično uspjela, jer često sve pretpostavljam i protiv volje autora otklizava u grotesku i autoparodiju, a o kvaliteti fotografije nema smisla govoriti jer je praktički od prvog do posljednjeg kadra sve snimljeno pred zelenim platnom koje je naknadno računalno zamijenjeno koječime.

Tu je paro u pravu, jer ovo jest animirani film. Kompjuterski animiran, ali animiran.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 14/09/2012 : 10:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
Ali onda se mora razlikovati umetnički film u kom je u centru priča začinjena raznim režiserskim začinima, a s druge strane je film koji ima površnu priču i koji služi kao test za mlade CGI eksperte, da se uče... E, takav je 300.

Jer nisu ista vrsta filma, lupam, "Forest Gamp" i "Pritajeni tigar, skriveni zmaj"...


Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 10:54:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
nije bitno kak je snimljeno nek kak izgleda konačni rezultat....


"pritajeni tigar, skriveni zmaj"
nisam cul za taj prevod :)))))

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 11:13:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Leonid

Svaki od 300 izabranih Spartanaca je imao uz sebe po jednog roba odnosno štitonošu.
Koliko mi je poznato,Leonida je poveo 300 izabranih boraca i oko 1000 ljudi koji su bili kao neka podrška.
Film prati strip ali recimo mačeve su izmislili za film i čini mi se način borbe,nešto su govorili da su izmiksali više borilačkih vještina.
Leonida je trebao biti starac od blizu 60 i više godina.



Kolko je meni poznato, svaki Spartanac nije imao jednog nego 7 svojih robova, što bi značilo da ih je sve zajedno bilo 2100

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 14/09/2012 : 12:12:20  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
Haj' kad se već govori o istorijskim preciznostima, kad govorite o robovima u Sparti - recite fino: "Heloti" (mislim da se na hrvatskom isto kaže).

Osim toga, nije svaki Spartanac imao SVOG helota, heloti su bili u državnom vlasništvu.

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 12:20:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by -jeremija-

Osim toga, nije svaki Spartanac imao SVOG helota, heloti su bili u državnom vlasništvu.



E ovdje baš i nisi u pravu, naravno da su bili u privatnom vlasništvu, kao i u svakom robovlasničkom društvu prije i poslije Sparte

Btw. ovdje nije riječ o helotima..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Edited by - paro on 14/09/2012 12:22:51
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 14/09/2012 : 12:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
Bili su u državnom vlasništvu s tim što su bili raspoređivani po zemljišnim posedima Spartijata, a mislim da su u slučaju rata bili korišteni i kao veslači i neka vrsta pešadije...

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000