forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Povijesno "netočni" filmovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 12:27:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by -jeremija-

Bili su u državnom vlasništvu s tim što su bili raspoređivani po zemljišnim posedima Spartijata, a mislim da su u slučaju rata bili korišteni i kao veslači i neka vrsta pešadije...



Pročitaj Teopompa, Helanika, Pauzaniju ili Antioha. Heloti su bili nešto između slobodnih ljudi i robova, ali bez prava naravno.
Svaki punopravni Spartanac je imao svoje osobne robove

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 14/09/2012 : 12:28:27  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Inace Spartijati su vjezbali prikradanje ubijajuci Helote..toliko o njihovom polozaju..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 12:29:51  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
točno, postojali su heloti i robovi...jedni i drugi neslobodni i obespravljeni.

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 14/09/2012 : 12:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

a di ja tvrdim da je povijesni..aj nadi mi taj post..



Ne moram tražit nikakav post..naslov ovog topika je Povijesno ˝netočni˝ filmovi što aludira na to da je riječ o povijesnim filmovima. Na kraju krajeva, ovdje se samo i spominju povijesni filmovi...tvoj topik, a ti toliko izgubljen u cijeloj priči...odustao si nakon 2. godine zbog dosade? Ja sam upisao zbog Maja i Asteka iz antropološke perspektive, pa ipak nisam odustao, makar mi cijeli studij nije imao veze s istim. Da si završio, možda bi svojim zalaganjem završio u Egiptu (znam nekoliko ljudi). Poanta svega je da se povijest ne svodi na kopipejstanje vikipedije, al jebiga, to je danas očito jače od nas samih...



nisam ni mislia da znas ista drugo osim seruckanja..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 12:34:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

a di ja tvrdim da je povijesni..aj nadi mi taj post..



Ne moram tražit nikakav post..naslov ovog topika je Povijesno ˝netočni˝ filmovi što aludira na to da je riječ o povijesnim filmovima. Na kraju krajeva, ovdje se samo i spominju povijesni filmovi...tvoj topik, a ti toliko izgubljen u cijeloj priči...odustao si nakon 2. godine zbog dosade? Ja sam upisao zbog Maja i Asteka iz antropološke perspektive, pa ipak nisam odustao, makar mi cijeli studij nije imao veze s istim. Da si završio, možda bi svojim zalaganjem završio u Egiptu (znam nekoliko ljudi). Poanta svega je da se povijest ne svodi na kopipejstanje vikipedije, al jebiga, to je danas očito jače od nas samih...



nisam ni mislia da znas ista drugo osim seruckanja..



Zašto seruckanje?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 14/09/2012 : 12:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

a di ja tvrdim da je povijesni..aj nadi mi taj post..



Ne moram tražit nikakav post..naslov ovog topika je Povijesno ˝netočni˝ filmovi što aludira na to da je riječ o povijesnim filmovima. Na kraju krajeva, ovdje se samo i spominju povijesni filmovi...tvoj topik, a ti toliko izgubljen u cijeloj priči...odustao si nakon 2. godine zbog dosade? Ja sam upisao zbog Maja i Asteka iz antropološke perspektive, pa ipak nisam odustao, makar mi cijeli studij nije imao veze s istim. Da si završio, možda bi svojim zalaganjem završio u Egiptu (znam nekoliko ljudi). Poanta svega je da se povijest ne svodi na kopipejstanje vikipedije, al jebiga, to je danas očito jače od nas samih...



nisam ni mislia da znas ista drugo osim seruckanja..



Zašto seruckanje?



mani me se..ako si takav povijesnicar onda obradi neki film i dokazi tu svoju intelektualnu superiornost..a ne meni ode solis pamet..toliko..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 12:45:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

a di ja tvrdim da je povijesni..aj nadi mi taj post..



Ne moram tražit nikakav post..naslov ovog topika je Povijesno ˝netočni˝ filmovi što aludira na to da je riječ o povijesnim filmovima. Na kraju krajeva, ovdje se samo i spominju povijesni filmovi...tvoj topik, a ti toliko izgubljen u cijeloj priči...odustao si nakon 2. godine zbog dosade? Ja sam upisao zbog Maja i Asteka iz antropološke perspektive, pa ipak nisam odustao, makar mi cijeli studij nije imao veze s istim. Da si završio, možda bi svojim zalaganjem završio u Egiptu (znam nekoliko ljudi). Poanta svega je da se povijest ne svodi na kopipejstanje vikipedije, al jebiga, to je danas očito jače od nas samih...



nisam ni mislia da znas ista drugo osim seruckanja..



Zašto seruckanje?



mani me se..ako si takav povijesnicar onda obradi neki film i dokazi tu svoju intelektualnu superiornost..a ne meni ode solis pamet..toliko..



Kakva sad intelektualna superiornost?
Krivo si me shvatio..a sad kad čitam post vidim i zašto. Htio sam ti reć da si nastavio najvjerojatnije bi promijenio mišljenje, a kakvi sve tipovi završavaju taj studij, sumnjam da bi ti to predstavljalo neki problem. Zapravo sam jako razočaran, ogorčen i tužan što nisi završio. Možda bi danas dijelili neki teren, možda bi dijelili lopatu, a možda bi dijelili i krevet
Uglavnom, ispričavam se ako sam te uvrijedio svojim postom, nije mi to bila namjera, više sam ciljao na ogorčenje i zdravu kritiku, al dobro, ispalo je skroz krivo...Uostalom, tvoj život..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 14/09/2012 : 12:49:12  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by brni

a di ja tvrdim da je povijesni..aj nadi mi taj post..



Ne moram tražit nikakav post..naslov ovog topika je Povijesno ˝netočni˝ filmovi što aludira na to da je riječ o povijesnim filmovima. Na kraju krajeva, ovdje se samo i spominju povijesni filmovi...tvoj topik, a ti toliko izgubljen u cijeloj priči...odustao si nakon 2. godine zbog dosade? Ja sam upisao zbog Maja i Asteka iz antropološke perspektive, pa ipak nisam odustao, makar mi cijeli studij nije imao veze s istim. Da si završio, možda bi svojim zalaganjem završio u Egiptu (znam nekoliko ljudi). Poanta svega je da se povijest ne svodi na kopipejstanje vikipedije, al jebiga, to je danas očito jače od nas samih...



nisam ni mislia da znas ista drugo osim seruckanja..



Zašto seruckanje?



mani me se..ako si takav povijesnicar onda obradi neki film i dokazi tu svoju intelektualnu superiornost..a ne meni ode solis pamet..toliko..



Kakva sad intelektualna superiornost?
Krivo si me shvatio..a sad kad čitam post vidim i zašto. Htio sam ti reć da si nastavio najvjerojatnije bi promijenio mišljenje, a kakvi sve tipovi završavaju taj studij, sumnjam da bi ti to predstavljalo neki problem. Zapravo sam jako razočaran, ogorčen i tužan što nisi završio. Možda bi danas dijelili neki teren, možda bi dijelili lopatu, a možda bi dijelili i krevet
Uglavnom, ispričavam se ako sam te uvrijedio svojim postom, nije mi to bila namjera, više sam ciljao na ogorčenje i zdravu kritiku, al dobro, ispalo je skroz krivo...Uostalom, tvoj život..



dosta mi je bilo mojih sta su me jebali sa tim..jos mi dode neko sa fouma..inace ja sam svoj faks zavrsia i zivim od toga..da mi je krivo povijesti i je..i nisam nista kopipejsta, vecinu sam prevea sa engleskog..a i provjeria sam u masu knjiga..naravno o nekim stvarima bi mogli raspravljat danima..medutim to nije bit ovog topica..bit je da se ukaze sto bi iz nekog filma moglo biti pogresno..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 13:03:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

dosta mi je bilo mojih sta su me jebali sa tim..jos mi dode neko sa fouma..



Ok, meni važno da se ne ljutiš na mene i ne osjećaš uvrijeđenim..
Što se tiče analiziranja, mislim da je serija Rome savršena za diskusiju u ovom topiku, ali jednostavno ne mogu priuštit slobodno vrijeme da opet odgledam sve epizode i obratim pažnju na neke detalje.
Eto, toliko..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 14/09/2012 : 13:04:39  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by -jeremija-

Bili su u državnom vlasništvu s tim što su bili raspoređivani po zemljišnim posedima Spartijata, a mislim da su u slučaju rata bili korišteni i kao veslači i neka vrsta pešadije...



Pročitaj Teopompa, Helanika, Pauzaniju ili Antioha. Heloti su bili nešto između slobodnih ljudi i robova, ali bez prava naravno.
Svaki punopravni Spartanac je imao svoje osobne robove



Svaki grčki istoričar je furao neku svoju priču, i ja to stvarno ne mogu uzeti za ozbiljno.

Heloti su bili državni robovi dodeljivani Spartijatima da rade na njihovim klerovima, uz to što će preživljavati od onoga što im ostane nakon plaćanja nameta Spartijatima.

To da su bili "između slobodnih ljudi i robova, samo bez prava" je u redu, to se slažem, jer su mogli da se žene, udaju, zasnivaju porodicu, ali su isto tako bili ubijani kao psi, što reče dosada, mladi Spartijati su se vežbali na njima.

A činjenica da je svaki Spartijat imao svoje robove/helote može proistaći isključivo iz toga da je on mogao da radi s njima šta je hteo, jer su bili obespravljeni radnici na njegovom posedu, a kako ih je bilo 10:1 u odnosu na Spartijate i Perijeke, i kako nisu imali status ni približan srednjevekovnim kmetovima, oni su redovno bili kažnjavani i torturisani da bi zapamtili da su robovi.

Ako je neki Spartijat imao SVOJE helote, kao u bici kod Termopila, to je isključivo jer su i heloti morali ići u rat, i to je zato što su bili dodeljivani Spartijatima.

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 14/09/2012 : 13:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Inace da recem jos koju ric o Helotima:

neki ih anticki pisci zovu drzavnim robovima, drugi im daju kmetovske osobine..danas se smatra da heloti po svom drustvenom polozaju ne pripadaju ni kategoriji robova ni kategoriji kmetova, nego da predstavljaju specificnu drustvenu kategoriju - helotsku.

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 14/09/2012 13:06:44
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 13:10:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by -jeremija-

Svaki grčki istoričar je furao neku svoju priču, i ja to stvarno ne mogu uzeti za ozbiljno.




Što se tiče pitanja robovlasništva u Lakoniji više-manje svi govore isto. Naravno da su Spartanci imali privatne robove, znači ne samo ˝državne˝, nego i svoje, tako da ja njima vjerujem, barem po ovom pitanju..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 13:12:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
No dobro, vidim da je tema s filmova debelo skrenula u društveno ustrojenje antičke Sparte

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 14/09/2012 : 13:14:40  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
Da mi uzmemo brnijevo rešenje za konačno, da se nađemo na pola puta i da nastavimo s filmovima

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 14/09/2012 : 13:19:12  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
mene to pretjerano ne zanima..obradit cu film i navesti ono sta je "krivo" sa koliko toliko opipljivim i logicnim dokazima..jesu li Heloti bili drzavni robovi ili u privatnom vlasnistvu me zaboli neka stvar..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 14/09/2012 13:19:56
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 13:24:42  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

točno, postojali su heloti i robovi...jedni i drugi neslobodni i obespravljeni.



u Sparti...i sad mi samo nije jasno kaj vas tu zbunjuje?

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 13:26:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro
Što se tiče analiziranja, mislim da je serija Rome savršena za diskusiju u ovom topiku, ali jednostavno ne mogu priuštit slobodno vrijeme da opet odgledam sve epizode i obratim pažnju na neke detalje.
Eto, toliko..



Rome je loš i zbog nepotrebne ušminkanosti, a priča je obična sapunica...sve u svemu ja sam si priuštil jednu epizodu i ta mi je bila previše (:

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 13:27:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by paro
Što se tiče analiziranja, mislim da je serija Rome savršena za diskusiju u ovom topiku, ali jednostavno ne mogu priuštit slobodno vrijeme da opet odgledam sve epizode i obratim pažnju na neke detalje.
Eto, toliko..



Rome je loš i zbog nepotrebne ušminkanosti, a priča je obična sapunica...sve u svemu ja sam si priuštil jednu epizodu i ta mi je bila previše (:



Ušminkanost uopće ne postoji, a za sapunicu si donekle i u pravu :)

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 13:30:04  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro
Ušminkanost uopće ne postoji...





pa stolovi im se sjaje koliko je sve ulašteno...a tek odječa, krvava i blještava!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 13:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by paro
Ušminkanost uopće ne postoji...





pa stolovi im se sjaje koliko je sve ulašteno...a tek odječa, krvava i blještava!



Meni se čini da si ti gledao neku drugu seriju

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 13:37:22  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
http://sharetv.org/shows/rome/cast/niobe

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 13:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
http://jakking.typepad.com/daily/movies/

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8553 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/09/2012 : 13:41:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Dobro, znači kužiš o kojoj je seriji riječ, pogledao si 1. epizodu i zaključio da je ušminkana sapunica?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 14/09/2012 : 13:47:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

Rome je loš i zbog nepotrebne ušminkanosti, a priča je obična sapunica...sve u svemu ja sam si priuštil jednu epizodu i ta mi je bila previše (:



na temelju jedne epizode donijet zaključak o seriji kao cjelini?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 14/09/2012 : 13:47:18  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

Dobro, znači kužiš o kojoj je seriji riječ, pogledao si 1. epizodu i zaključio da je ušminkana sapunica?



...da, jer se prije svakog filma/serija jako dobro upoznam s večinom činjenica (ne zanima me efekt "kaj bu se dogodilo") i onda pogledam jedanu epizodu da vidim jel to to....rome, game of thrones, deadwood sve je to bilo ono kaj sam i očekival nakon upoznavanja sa serijama. Jedino sam Deadwood uspel pogledati zbog vestern ugođaja!

i jel vidiš da se sve sjaji? Svi ispeglani, čisti i nakon par dana jahanja na konju nakon povratka s bojšnice :)))

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.37 seconds. Snitz Forums 2000