forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1207

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19605 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 28/12/2012 : 08:56:53  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Tu treba staviti još i čarobjačićića, Black Axe se u nečem bitnome razlikuje od ostatka ovih, ali to ovdje bolje da još ne pišem

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 28/12/2012 : 09:46:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
kužim te, nagore, i u jednu ruku si u pravu. ne znam te, spadaš u nove koje tek otkrivam, ali podsjećaš me na digginga (sa darkwooda). digginga cijenim. vas dvojica bi si mogli dati ruku. ovo što kažeš za posljednjeg vikinga, to je ista argumentacija koju on kaže za Duhove, za koje reče da mu je to najgora epizoda. i zaista, ako tako gledam(o), onda to jest skroz slabo.
no, s druge strane, Duhovi su baš ono što spominješ: treš. simpatični treš koji mogu podnijeti (čak više nego neke pretjerane bure-racionalizacije). dakle, Duhovi zasigurno nisu vrh Zagora, ai meni nisu ni dno.
po ovome što si opisao, posljednji viking bi se baš mogao smjestiti u taj tip treša. ali, vidjet ću kad pročitam, pa ću reći.
(da, dobro primjećuješ da ne radim standardne recenzije -"nisam objektivan"-. recimo da me sada zanimaju (i zabavljaju, što je ne manje važno) iščašeni pogledi, rubni. no, nije ni da se inatim ili da ću namjerno fanatično kontrirati. epizode koje istaknem, mogu i na standardan, način koji ti zoveš "objektivnim", opravdati.)

...

dobra tema, patak
ali sada već imam puno "posla", odraditi ono što sam započeo u vezi Zagora. a onda su tu i drugi sadržaji, koji me odvlače. možda stignem staviti par riječi. mene zanimaju ozbiljna sudjelovanja i tako od sebe zahtjevam. tema koju si stavio pogoduje dubinskim analizama.
u svakom slučaju, ustraj u svojevrsnoj "odgojnoj diktaturi" posljednje rečenice;) ljudi su divni i krasni (na kraju krajeva), ali uvijek dobro dođe podsticanje, vođenje, heroj koji vuče tamo gdje ostatak ostane bez daha - baš kako to radi zagor.
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 28/12/2012 : 11:24:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
Ha,ja mislim da se Zagor najviše izbezumio nakon što je izgubio od SuperMikea,ponajviše jer ga je ovaj porazio u više navrata na pošten način.
Zagor je uvijek bio taj koji je ostajao zadnji na nogama i onda se pojavi lik koji mu uzme "mjeru".
Mislim da je to bio dobar potez od strane Nolitte,svog junaka je "ogolio" i bocnuo ga tamo gdje najviše boli a to je ponos.
Zagor proklinje,viče i bjesni nakon poraza od Mikea......rekao bih da je to odraz čiste nemoći.Najbolji je prizor kad Supermike digne most u zrak pa Zagor skoči preko rijeke i viče nešto tipa "sad ću te razbit" ali zaradi bubotak stoljeća.

Od Iron Mana je izgubio nepošteno i to je vrlo brzo uvidio,stoga nema neke ljutnje osim želje da povrati povjerenje Indijanaca i vrati se na tron Darkwooda.
Obojeni čovjek ga je ponizio pred Oneidama,skoro da je izazvao opći rat pa bih rekao da je njega želio sredit što je brže moguće.

Jasno da je nakon svih poraza želio osobnu osvetu ali osjećaj za Darkwood je uvijek na prvom mjestu,prijetnja njegovom životnom cilju(mir) manifestirala se preko tih protivnika.

Prijetnja Darkwoodu od strane nekog iznimnog pojedinca uvijek je bila dubok izvor za scenariste,mislim da će tako biti i u budućnosti.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 28/12/2012 : 12:49:32  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
Svi ovi likovi izuzev Mikea su bili više-manje prolazna šteta, pogotovo onaj "klaun s kondomom na glavi" kako je rekla grofica. Mike je bio Zagor, ali u njegovoj negativnoj ličnosti. Bioje preteča onogašto su danas Nat i Cain, tj. "sivi" likovi koji imaju i dobro i zlo u sebi. Zagor je ako se ne varam tri puta izgubiood Mike i svaki put bi ga ovaj na kraju pečatira te zahvaljujući Chico tu sramotu nije moraookolo pokazivati. Bilo bi ga lijepo još jednom vidjeti.

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 28/12/2012 : 14:09:54  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bjelolasica

Svi ovi likovi izuzev Mikea su bili više-manje prolazna šteta



O ne ne...Ovde je jedino možda Obojeni čovek izuzetak

Evo, npr. ovih scena se Zagi nekoliko puta sećao tokom serijala






DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 28/12/2012 14:10:32
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 28/12/2012 : 14:18:55  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

quote:
Originally posted by bjelolasica

Svi ovi likovi izuzev Mikea su bili više-manje prolazna šteta



O ne ne...Ovde je jedino možda Obojeni čovek izuzetak


Joj, krivo sam napisao... Zajebo sam
Mislio sam u smislu da Iron man i Devil Mask me odmah asociraju na zločince, a Mike mi dale puno više osjećaja i sjećanja. Mislio sam da je razlika u tome što je Mike djelovao na više mjesta i nije "odabra stranu". Jer ovi drugi su najviše s Indijancima povezani uz dodatak pokvarenih bijelaca, a Mike je napadao Zagora i pred vojnicima i Indijancima te nije išao na to da oko sebe okupi samo jednu ciljanu skupinu

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 28/12/2012 : 15:31:23  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Meni je kod supermajka najbolje to što je objektivno jači od Zagora u svakom pogledu. Npr. obrazovan je, bolje svira klavir, bolje se tuče, ali ga na kraju Zagor uvijek dobije. Uz to nije 100 % negativac, a mislim da Zagora na neki svoj način čak i smatra prijateljem. Jednom davno je pokušao Zagora ubiti s leđa, ali ga je od tada više puta spasio.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 28/12/2012 : 15:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Zagor mu i dalje uz sve to ništa ne vjeruje i tu se malo vidi Zagorova tvrdoglavost i samodopadnost, jer ustvari Zagor je svjestan da je inferioran Supermajku u svakom pogledu, pa ga neopravdano odbacuje i to ne iz straha da će mu supermajk opet okrenut leđa, nego da će biti uspješniji od njega u čišćenju darkvuda od kriminala.
Go to Top of Page

aved
Average Member



Bosnia and Herzegovina
633 Posts

Member since 25/12/2012

Posted - 28/12/2012 : 16:06:38  Show Profile Show Extended Profile  Send aved a Private Message  Reply with Quote
Svako od ovih negativaca ima svoje mjesto i isticanje. Kao prvo, treba ih razdvojiti jedne na jednu, a druge na drugu stranu. Zasto? Imamo npr. Iron Mana i Obojenog covjeka ciji je cilj uklanjanje Zagora zarad novca, sto ih mozemo svrstati kao obicne kriminalce koji su vjestiji i pametniji od drugih. Oni su zeljni bogatstva i nije im interes da urade neku reformu u Darkwoodu tj da su nezadovoljni vladavinom Zagora ili nesto slicno, vec samo materijalni interes, tako da oni Zagora bacaju na koljena samo fizicki.
Devil Mask je vec po meni iskopleksirana licnost dok Super Majk svakako zasluzuje prvo mjesto u vrhu koji su Zagora zeljeli skinuti sa trona.

Pored svih njih Super Majk mu je bio najtezi i najgori protivnik. Ipak je on uspio Zagora nadvladati u nekim fizickim vjestinama bez ikakvih smicalica, sto je Zagoru najteze palo jer je konacno dosao neko ravan njemu.
Normalno da bi Super Majku omrzlo i samo mjesto Darkwooda nakon nekog vremena jer kao licnost je uvijek zeljan dokazivanja pa bi se nakon kralja Darkwooda vjerovatno kandidovao za predsjednika Amerika itd, itd.
Medjutim, on je prvi, po meni, koji je Zagora natjerao da razmisli sta bi bilo sa Darkwoodom kad bi dosao neko drugi i, na kraju krajeva, podsjetio da i on sam nece vjecno trajati.
Ono sto je ipak najvaznije jeste Zagorov egoizam i nemoc koji je prikazan kroz sukob sa Majkom.
Sam Zagor ne pomislja ni na koga ko bi mogao da njega zamjeni i ko bi mogao da vlada isto kao i on. Znaci sebi daje za pravo da je jedini koji je moralan, posten, pravedan, najjaci, najbolji itd, itd, gdje sam smatra da vlada pravedno i da se nikad nece narusiti ta ravnoteza koju je uspostavio. Pored toga sto ga unisti fizicki slijedi ono najgore tj psihicko unistavanje, uzimanje necega sto je godinama stvarao a da se nikad nije zapitao da bi tome moglo doci kraj. Taj egoizam je po meni proizasao iz uvjerenja da je on bogom dat u Darkwoodu i da ga rukovodi na najbolji moguci nacin tj da niko drugi ne bi znao i mogao kao sto to on radi.


Mornie utúlië, mornie alantië
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 28/12/2012 : 19:59:59  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

kužim te, nagore, i u jednu ruku si u pravu. ne znam te, spadaš u nove koje tek otkrivam, ali podsjećaš me na digginga (sa darkwooda). digginga cijenim. vas dvojica bi si mogli dati ruku. ovo što kažeš za posljednjeg vikinga, to je ista argumentacija koju on kaže za Duhove, za koje reče da mu je to najgora epizoda. i zaista, ako tako gledam(o), onda to jest skroz slabo.
no, s druge strane, Duhovi su baš ono što spominješ: treš. simpatični treš koji mogu podnijeti (čak više nego neke pretjerane bure-racionalizacije). dakle, Duhovi zasigurno nisu vrh Zagora, ai meni nisu ni dno.
po ovome što si opisao, posljednji viking bi se baš mogao smjestiti u taj tip treša. ali, vidjet ću kad pročitam, pa ću reći.
(da, dobro primjećuješ da ne radim standardne recenzije -"nisam objektivan"-. recimo da me sada zanimaju (i zabavljaju, što je ne manje važno) iščašeni pogledi, rubni. no, nije ni da se inatim ili da ću namjerno fanatično kontrirati. epizode koje istaknem, mogu i na standardan, način koji ti zoveš "objektivnim", opravdati.)




Znam, mogao bih i ja, ali Nollita me je skroz razočarao ovdje i ne želim mu oprostiti... : )

Što se tiče teme, složio bih se s većinom, da je upravo prva priča sa Supermajkom ta kod koje je, scenaristički, najviše naglašena igra sa Zagorovom psihologijom, odnosno naglasak je na Zagorovom povrijeđenom ponosu. Izdvojio bih također i Iron-Mana, koji je bio prvi uradak na temu Zagorove nedodirljivosti u Darkwoodu, ali Iron-Man je pretendirao samo na tron i bogatstvo i bio je samo najava budućih "Iron-Mana". Kod priče sa Supermajkom je fora u tome što je Nollita svjesno i namjerno išao na poigravanje sa Zagorovim egom, odnosno pokazao nam je kako izgleda naš junak, kad ga netko potpuno izbaci iz tračnica. Sam lik Supermajka je stvoren samo radi toga... Čak mu je i ime posebno, odnosno "super", da čitatelj ne bi slučajno posumnjao u njegovu "superiornost".

Jedino kod Supermajka sam osjetio, da je Zagoru ponos na ozbiljnom udaru.... kod ostalih "muljatora" je Zagoru uvijek bilo prvo i dominantno kako sanirati situaciju za mir u Darkwoodu, ponos jeste dobio pljusku, ali nije ga to izbacilo iz tračnica. Kod Supermajka je Zagoru u prvom planu bilo saniranje ranjenog ponosa i dokazivanje... Darkwood je bio čak i spreman odstupiti u slučaju poraza...
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16950 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 28/12/2012 : 21:07:55  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Supermajk je najbolje ispričana priča o Zagorovom porazu, a on sam od svih koji su ga ikada fizički porazili najkompleksniji i najbolje okarakteriziran lik... I meni je najbolje upravo to što je to napravio bez ikakvih prevara, jednostvano nevjerojatno da to netko učini nepobjedivom Zagoru... Pa onaj pečat koji mu je ostavio na licu, Zagorova depresija koja se najbolje vidi iz razgovora s Chicom, istinska Meksikančeva zabrinutost i čak sažalijevanje Zagora, nešto što mi se posebno urezalo u sjećanje... Iako je jasno da će Zagor na kraju ipak pobijediti i vratiti s kamatom za sva poniženja, mora se priznati da nikada nije bio ništavan i bliže dnu kao kada ga je Supermajk nadjačao "na šakama"... Nolittin biser za sva vremena.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 28/12/2012 : 21:27:27  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Također je i u drugom Supermajkovom pojavljivanju bilo puno trenutaka gdje je Zagor bio ponižen, evo jednog citata iz te epizode kojeg sam bio stavio u komentar recenzije:

Supermajk-"U krajnjoj liniji, nisi ti kriv što nisi inteligentan, obrazovan i spretan kao ja. Većina ljudi je slična tebi običnom čoveku, zahvaljujući kojima se osobine koje je meni priroda podarila još više ističu. Stoga dragi Zagore, molim te da se ne osećaš manje vrednim kad si u mojem društvu..."

Edited by - solar on 28/12/2012 21:28:36
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 28/12/2012 : 22:00:18  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar
Supermajk-"U krajnjoj liniji, nisi ti kriv što nisi inteligentan, obrazovan i spretan kao ja. Većina ljudi je slična tebi običnom čoveku, zahvaljujući kojima se osobine koje je meni priroda podarila još više ističu. Stoga dragi Zagore, molim te da se ne osećaš manje vrednim kad si u mojem društvu..."

Jedan od razloga zašto čitam Zagora.

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 28/12/2012 : 22:19:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Ako je Zagor običan čovjek onda sam ja papa...

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 28/12/2012 : 22:33:53  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor12

Ako je Zagor običan čovjek onda sam ja papa...

Ak ti nešto znaš na latinskom copy past onda sam ja Zagor12

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

Cico Felipe
Starting Member



France
10 Posts

Member since 26/12/2012

Posted - 28/12/2012 : 23:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Cico Felipe a Private Message  Reply with Quote
Credo che la forza del personaggio di Zagor sta proprio nel fatto che è sprovvisto di superpoteri.
La sua volontà, il suo coraggio e la sua lealtà sono però delle qualità che in lui vengono ingigantite, tanto che un uomo comune può sentirsi simile a lui e tendere ad assomigliargli sempre di più.

Je pense que la force de caractère de Zagor réside dans le fait qu'il n'a pas de super pouvoirs.
Sa volonté, son courage et sa loyauté, cependant, sont des qualités qui sont amplifiés en lui, de sorte qu'un homme ordinaire peut se sentir comme lui et il tende à lui ressembler de plus en plus.

Mislim čvrstinu karaktera Zagor leži u činjenici da nema supermoći.
Njegova volja, njegova hrabrost i njegov odanost, međutim, su osobine koje se veliča u njega, tako da običan čovjek može osjećati poput njega i imaju tendenciju da nalikuju sve više i više.
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 28/12/2012 : 23:34:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bjelolasica

quote:
Originally posted by Zagor12

Ako je Zagor običan čovjek onda sam ja papa...

Ak ti nešto znaš na latinskom copy past onda sam ja Zagor12


Ne kužim

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 28/12/2012 : 23:38:21  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor12

quote:
Originally posted by bjelolasica

quote:
Originally posted by Zagor12

Ako je Zagor običan čovjek onda sam ja papa...

Ak ti nešto znaš na latinskom copy past onda sam ja Zagor12


Ne kužim

Znači da nisi papa
Mislio sam daako ti znaš na nešto što je na latinskom copirat i zaljepit ovdje da sam ja onda ti jer si ti papa...

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19605 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 28/12/2012 : 23:41:50  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
dakled bjelolasice ti si papa


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 28/12/2012 : 23:50:38  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote

Ja sam ja
ti si ti
idemo se igrati
Ja ću biti ja i ti,
a ti ćeš hrkati.

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9331 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 29/12/2012 : 00:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cico Felipe

Credo che la forza del personaggio di Zagor sta proprio nel fatto che è sprovvisto di superpoteri.
La sua volontà, il suo coraggio e la sua lealtà sono però delle qualità che in lui vengono ingigantite, tanto che un uomo comune può sentirsi simile a lui e tendere ad assomigliargli sempre di più.

Je pense que la force de caractère de Zagor réside dans le fait qu'il n'a pas de super pouvoirs.
Sa volonté, son courage et sa loyauté, cependant, sont des qualités qui sont amplifiés en lui, de sorte qu'un homme ordinaire peut se sentir comme lui et il tende à lui ressembler de plus en plus.

Mislim čvrstinu karaktera Zagor leži u činjenici da nema supermoći.
Njegova volja, njegova hrabrost i njegov odanost, međutim, su osobine koje se veliča u njega, tako da običan čovjek može osjećati poput njega i imaju tendenciju da nalikuju sve više i više.



Si, e vero, pero solo che non ha superpoteri nov vol dire che non e un supereroe.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Cico Felipe
Starting Member



France
10 Posts

Member since 26/12/2012

Posted - 29/12/2012 : 01:09:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Cico Felipe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

quote:
Originally posted by Cico Felipe

Credo che la forza del personaggio di Zagor sta proprio nel fatto che è sprovvisto di superpoteri.
La sua volontà, il suo coraggio e la sua lealtà sono però delle qualità che in lui vengono ingigantite, tanto che un uomo comune può sentirsi simile a lui e tendere ad assomigliargli sempre di più.

Je pense que la force de caractère de Zagor réside dans le fait qu'il n'a pas de super pouvoirs.
Sa volonté, son courage et sa loyauté, cependant, sont des qualités qui sont amplifiés en lui, de sorte qu'un homme ordinaire peut se sentir comme lui et il tende à lui ressembler de plus en plus.

Mislim čvrstinu karaktera Zagor leži u činjenici da nema supermoći.
Njegova volja, njegova hrabrost i njegov odanost, međutim, su osobine koje se veliča u njega, tako da običan čovjek može osjećati poput njega i imaju tendenciju da nalikuju sve više i više.



Si, e vero, pero solo che non ha superpoteri nov vol dire che non e un supereroe.



È quello che dico anch'io.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/12/2012 : 02:19:12  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Ok, evo malo sam prelistao Iron-mana. S užitkom, ako smem da dodam



Iron-man je napisan u periodu teškog naivluka, 1966. godine. Tada istinska dubina priče nije mogla da traje duže od par tabli, pogotovo ne ako je ta priča probijanje leda u mnogim aspektima. Opseg njene poruke uopšte nije za potcenjivanje, ona je remek-delo tog perioda. To je prva ozbiljnija priča u celom serijalu, prvi Zagorov poraz, prvo narušavanje prethodno nenarušivog kulta i autoriteta. Ali, iako je tek početni postupak probijanja leda već (slučajno?) naglašava pojedine crte "kraljevog" karaktera.

"Ovi dole su sigurno samo mladi ratnici Cayuga koji bi malo da se prave važni i možeš se kladiti da će jedan moj ratni poklik biti dovoljan da se razbeže kao zečevi"
"...ali par sekudi kasnije Zagor gorko zaključuje da nije postigao željeni efekat...
Ne razumem...reklo bi se da se one Cayuge uopšte ne boje Duha sa Sekirom!" (brzinski prevod, pp)

Veo oko "kralja Maxmagnusa" počinje da pada, stvarnost oko njega je sve samo ne lepa: vlada nered, pomanjkanje autoriteta,prepozna se apsurd sopstvene iluzije. Narod ne samo da nije poslušan nego srlja napred sa kukama i motikama. Tron nije dovoljno visoko, spušten je na smrtničke visine, na one gde je meso ranjivo a gde je legendarna sekira samo oblutak na trulom drvetu, štit misterije pada u štit kočija karavana. Divinski entitet je deli prašinu sa smrtnicima, izjednačuje se njihovom ranjivom suštinom (čak nije ni jedini dobar strelac u grupi), a skače poput malog deteta kada ga farsa debelog meksikanca izvlači iz samrtnog obruča i vraća u divinske slatke vode ponosa ("Ne zaboravite šta sam vam rekao"..."poslušaćemo tvoj savet Zagore")

No gorka pilula koju je progutao tog popodneva ostavlja ružan ukus u grlu zbog mogućnosti pomanjkanja strahopoštovanja na globalnom nivou, i to mu se potvrđuje kada shvata da jaki glas bubnja dopire onoliko daleko koliko i ratni krik. Glas Duha sa Sekirom se daleko čuje, ali ga niko ne sluša.

No, nije jedino autoritet srušen. Zagorov poraz na kojem naslov prvog čitaočevog kontakta sa epizodom tih davnih 60-ih godina toliko insistira nije samo fizički poraz ili povreda ega. Čin poniženja ide mnogo, mnogo dublje, i mnogo globalnije je poruke. Bacimo opet pogled na ove slike:




"Nikad neću zaboraviti ovaj strašan dan, pa makar živeo hiljadu godina!"


Klečanje pred varalicom, ožiljak na telu boga izazvan podrugljivom ženskom rukom...Očigledne opsege opisanog i prikazanog nema potrebe navoditi. Sve to se oseti pri svakom čitateljskom kontaktu sa tim kaiševima, bilo prvom bilo poslednjem. Ono šta treba istaći je da naratoreva pažnja nije bila toliko Zagorov ponos koliko opšta slika njegovog sveta.

Reakcija indijanaca koju vidimo na gornjim slikama nije reakcija bivših podanika nego oslobođenih robova. Darkwood početnih godina nije bilo bure baruta koje može već koježeli da eksplodira. Već smo videli u prethodnih 14 albuma, a bogami i otprilike toliko sledećih da poveznica između indijanskih plemena i Zagora nije poštovanje nego strahopoštovanje. On je jedini koji idealizuje mir i suživot više rasa, a ideja je suluda pri samoj pomisli da čitalac 60-ih godina nije uopšte znao razloge postojanja tih ideala. Zagor priča je bio mnogo godina posle u striscia izdanju. Dakle, umesto hladnih glava kojima je svejedno ko će se pokazati njihovim duhovnim poglavarom, u indijanskom narodu je prisutan usklik čistog zadovoljstva kada je mirotvorac pao nejačak na kolena, a pobornik rata (vođa koji je postao vođom pre svega prepoznavanjem ambicija naroda...tome nas malo i istorija uči) onaj pred kim "tiranin" kleči. Pogledajte samo te osmehe...
To su psi pušteni sa uzice. Darkwood sada može da bukne.

Duh sa sekirom je samo individua, u njegovom odsustvu Darkwood postaje bolesno, izopačeno mesto. Njegovo zbacivanje veselo odjekuje šumskim vetrom, a atmosfera juče idiličnog mesta već počinje da širi miris sutrašnjeg baruta i krvi. Ideal mira je samo Zagorov, on se suprotstavlja celom univerzumu, sprečava prirodan tok ljudskog prokletstva. Tek kasnije taj ideal počinje da se prima i kod ostalih plemena, ali sada...to je samo kap slatke vode u slanom okeanu. Ništica koliko postojana i neizbrisiva toliko i neizbežno sitna.

Zagorovom psihom Nolitta se bavi konkretnije mnogo godina posle u Supermikeu. Sada je narativni centar bio sami Darkwood i prikaz ranjivosti njegovog utopijskog balansa te apsurdu u slici Zagorove neranjivosti i sna kojem stremi.


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Cico Felipe
Starting Member



France
10 Posts

Member since 26/12/2012

Posted - 29/12/2012 : 05:19:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Cico Felipe a Private Message  Reply with Quote
L'utilizzo psicologico degli scontri di Zagor con personaggi di tipo Iron-man, Supermike, Devil Mask, L'uomo dipinto, Entak, Black Axe ecc., credo sia evidente:
Ogni campione che è osannato dalle masse riceve una dose supplementare di gratificazioni quando riesce a sconfiggere l'avversario che in un primo tempo lo aveva battuto.
Dico cioè che se gli autori permettono che Zagor venga umiliato e offeso da un suo avversario, è soltanto per far godere di più il lettore appassionato quando la rivincita vede sconfitto il nemico.



http://free.fumetti-online.com/Zagor/0015-Iron-man/93.html

P.S. Mi permetto di chiedere a chi di dovere di attivare l'html dei miei messaggi, per postare immagini dirette. Grazie!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/12/2012 : 08:59:38  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Originally posted by Cico Felipe:

Psihološki uticaj Zagorovih okršaja sa likovima poput Iron-mana, Supermikea, Devil Maska, Obojenog čoveka, Entak, Black Axe itd. milim da je i više nego očigledan:

Svaki šampion slavljen od strane mase prima dodatne hvale kada uspe da obori protivnika od kojeg je prethodno poražen.
Hoću da kažem da ako autori dopuštaju da Zagor bude ponižen i uvređen od strane protivnika, to je samo da bi apasionirani čitalac više uživao kada nepijatelj padne.

http://free.fumetti-online.com/Zagor/0015-Iron-man/93.html

P.S. kako mogu html slike postaviti direktno na post? Hvala!

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 29/12/2012 09:13:44
Go to Top of Page
Page: of 1207 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 2.11 seconds. Snitz Forums 2000