forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Čudovište iz močvare 1 & 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/10/2013 : 17:01:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Škrky

I zaista, sve nakon nje je mno go bolje, zapravo odlično. Pogleda li se bilo koji američki superherojski strip starijeg datuma od ovoga, jasno je kolika je veličina Mooreove pojave.


Ne bih želio umanjivati Moorevu pojavu, daleko od toga, ali moram priznati da je Mooreov dolazak na serijal Swamp Thing zapravo bio dio jednog trenda. Okvirno, moglo bi se reći da je taj trend započeo negdje na prijelazu iz 1970-ih na 1980-e godine. Točnije, u vrijeme kada je Frank Miller bio angažiran na serijalu Daredevil.

Ti nakon toga možeš vidjeti kako se dogodila jedna prilično značajna promjena tona u superherojskim stripovima. Naglasak više nije bio toliko na bučnim i eksplozivnim borbama, koliko na karakterizaciji likova i introspekciji. Radnju više nisu toliko pokretali zapleti vezani uz supermoći i fantastične elemente, koliko borba likova sa svojim privatnim i javnim životom. Također, nastojali su secirati neke teme koje su do tada bile prilično zanemarene u stripovima, ne samo superherojskim. Recimo da su superherojski stripovi postali "tiši".

Mooreov Swamp Thing se zapravo dobro uklopio u ono što su Marv Wolfman i George Perez radili na serijalu The New Teen Titans, ili Doug Moench i Bill Sienkiewicz na serijalu Moon Knight, ili John Byrne na serijalu Fantastic Four, ili Walt Simonson na Thoru, ili Paul Levitz i Keith Giffen na serijalu Legion of Super-Heroes...

Te stripove nema smisla međusobno uspoređivati, jer su svakog od autora zanimali drukčiji koncepti, drukčije teme i drukčiji modusi pripovjedanja. U tom smislu Mooreova pojava doista jest jedinstvena. A da ne govorimo o njegovom utjecaju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/10/2013 : 23:02:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
SuperBushido to the rescue! Fino je to majstor opisao...

Ma konačno su se malo odmaknuli od obične trivijalne superherojštine i krenulo u novo doba stripa - modern age; da se Moore i Miller nisu pojavili superherojski strip i dalje bi i dalje bio u mračnom razdoblju trivijale. Definitivno ih se zaslužuje spominjati jer bili predvodnici cijelog tog vala; a ne znam kako za druge, no Moore je ipak za par koplja bio bolji od ostalih, imao je snažni literarni i stripofilski background, viziju i neku posebnu vrstu ekstravagantnosti i mračnjaštva koja je odlično odgovarala osamdesetima. Vidim sad da su ovo nazivali i Dark age of comics (po tematici, atmosferi i antijunacima, ne zatucanosti), hehe, tu bih se složio.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 19/10/2013 : 03:26:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

da se Moore i Miller nisu pojavili superherojski strip i dalje bi i dalje bio u mračnom razdoblju trivijale.


Ne bi.
Pojavio bi se netko drugi.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 19/10/2013 : 05:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Ma konačno su se malo odmaknuli od obične trivijalne superherojštine i krenulo u novo doba stripa - modern age; da se Moore i Miller nisu pojavili superherojski strip i dalje bi i dalje bio u mračnom razdoblju trivijale.


Hm, neki kažu da je superherojski strip izašao iz "mračnog razdoblja trivijale" već 1960-ih godina. Ne govore povjesničari bez razloga o "Marvelovoj revoluciji". Moore i Miller jesu važne karike u razvoju superherojskog stripa. Dapače, oni su među najvažnijim karikama. No, prvi skok u razvoju superherojštine izveo je trio Lee-Kirby-Ditko. Svojim su likovima udahnuli određene mane i vrline, dodijelili im neke specifične karakteristike, kako bi se čitatelji mogli lakše poistovjetiti s njima. Nadalje, veliki je naglasak bio na kontinuitetu, a radnje likova imale su trajne posljedice.

Zahvaljujući "Marvelovoj metodi" crtači su imali podjednako važnu ulogu u nastanku stripova, ako ne i veću. Naravno, Marvelova revolucija iznjedrila je nekoliko hitova, ali bilo je i naslova koji su prošli godine i desetljeća sazrijevanja, poput serijala Incredible Hulk i X-Men. No, hitovi su bili itekako značajni. Marvelovo desetljeće nagovjestio je serijal Fantastic Four, neobičan strip o četvero superheroja koji su funkcionirali poput obitelji, u kojem je prvi puta došla do izražaja Kirbyjeva sklonost epskoj-kozmičkoj tematici. Zatim, tu je bio Amazing Spider-Man, velika uspješnica tandema Lee-Ditko (kasnije je Ditka zamjenio John Romita stariji), efektan spoj superherojštine i tinejdžerske drame.

Lee i Kirby pozabavili su se kozmičkom tematikom i na serijalu Thor, pri čemu je Kirby kozmičke elemente kombinirao s nordijskom mitologijom i fascinacijom Fosterovim Princom Valiantom. A Lee i Ditko ispisali su jednu nesvakidašnju odu okultnom, u psihodeličnom serijalu Doctor Strange. Nakon što su saslušanja, doktor Wertham i uvođenje CCA sredinom 1950-ih godina zadali težak udarac stripu, Marvelova revolucija predstavljala je svojevrsni oporavak. I to kakav. Prodaja je stripova porasla, a veliki dio čitatelja Marvelovih stripova činili su studenti, upravo oni koji će biti odgovorni za nastanak stripovske underground scene.

Desetljeće Marvelove revolucije zaokružio je Jim Steranko, čovjek koji je špijunski serijal Nick Fury (Dee, eto ti još jednog stripa koji je vidljivo utjecao na Nathana Nevera) preobrazio iz jedne varijacije Jamesa Bonda u fuziju superherojštine i pop-arta. Sam Lee je doživio svoj kreativni vrhunac na serijalu Silver Surfer, s Johnom Buscemom i Kirbyjem.

Zadržimo se na 1960-im godinama, inače će se ovaj esej odužiti u beskonačnost. Poanta jest u tome, da je Marvelova revolucija predstavljala veliki korak, ne u razvoju superherojštine, ne u razvoju američkog stripa, već stripa općenito. Činjenica jest da tada u svijetu nije postojalo ništa slično. Naravno, ti su stripovi imali svojih mana, pogotovo iz današnje perspektive. Ali izgled, koncepti, ideje i narativi ono su što te stripove čini svevremenskim.

Međutim, ono što je najvažnije u cijeloj ovoj temi, bez Marvelove revolucije ne bi bilo Moorea i Millera kao takvih. Često se uz Moorea javlja ona anegdota, kako je kao dijete jednom prilikom obolio, te nije mogao izaći iz kuće kako bi kupio novi Beano (moguće je da je u pitanju bio neki drugi stripovski časopis), te je zamolio majku da to učini umjesto njega. Njegova majka nije našla novi broj časopisa, pa je umjesto toga kupila Fantastic Four Leeja i Kirbyja. Nezahvalno je pokušavati secirati Mooreov opus i tražiti sve silne poveznice i reference na one aspekte koji su utjecali na njegovo stvaralaštvo. No, ono u što nema nikakve dvojbe jest, da je u tome važnu ulogu igrao trojac Lee-Kirby-Ditko. Da nije bilo njihovih stripova, ne bi bilo Moorea kao takvog.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 21/11/2013 : 12:24:50  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

Kupio sam oba Fibrina "Čudovišta" kad su izašla i jučer sam ih počeo čitati. U prvoj knjizi, barem u mom primjerku, ima jedna ozbiljna greška. Nedostaje 8 stranica. Umjesto 50-51 stranica, ponovljene su 18-19, zatim umjesto 54-55, ponovljene su 22-23, umjesto 58-59, ponovljene su 26-27, a umjesto 62-63, ponovljene su 30-31. Sreća da je u preview-u na Fibrinom site-u, baš ta druga epizoda, tako da se mogu pročitati stranice koje nedostaju, ali eto kvari dojam.
Da li je moguće zamijeniti ovu knjigu, Markose? Kupio sam je u striparnici "Stripovi na kvadrat", ili je "izio vuk magare", pa da drugi put pažljivije pregledam ono što kupujem.
Inače, obožavam Fibrina izdanja i ovo mi je prva ozbiljnija primjedba.


quote:
Originally posted by Markos

Naravno da se može zamijeniti. Riječ je o tiskarskoj grešci koja je uvijek moguća, nije naš propust, ali svejedno se ispričavam. Javi se u SNK i zamijeni za ispravan primjerak.


Iskoristio sam nedavni Interliber i odlučio (konačno) direktno kod Fibre, umjesto da idem u SNK i objašnjavam im kako više nemam račun, zamijeniti svoj primjerak Čudovišta iz močvare 1 s tiskarskom greškom. Marko je to napravio bez oklijevanja. Svaka čast i hvala još jednom. Viva Fibra!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20961 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/06/2015 : 22:24:25  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Mur&Biset&Totlben:Stvorenje iz močvare - knjiga 2 (Darkwood)
(pretpostavljam da ovo odgovara Fibrinoj prvoj knjizi, i polovini druge,od epizode Svođenje računa do Dole među mrtvima)

Prva knjiga Murovog Čudovišta,pardon, Stvorenja,sljuštena je u rekordnom roku (bio sam ubeđen da ću razvući čitanje ove knjige na dva,tri dana,ali bilo je dovoljno današnje kišno popodne).
Šta reći,a da već nije spomenuto u ovoj temi (u par postova koji se bave samim stripom na osam stranica topika) - uvodna priča je čisto premošćavanje Paskovog ranijeg rada;Čas anatomije pokazuje kako se od običnog,standardnog horor/superherojskog stripa pravi ozbiljan horor/superherojski strip.
Ujedno je Čas anatomije početak jedne celine koja obuhvata sledeće tri epizode,i koja predstavlja malo duži uvod,pri čemu prava akcija (a i uzbuđenje) počinje sa Bolšumovim uništenjem gradića Lakroa.Ocena - između 8/10 i 9/10.
Sledeća celina, San razuma-Vreme za bežanje-Pod vođstvom demona,klasičan i odličan horor, i meni najbolji deo ove knjige (uz završnicu prethodne celine).Ocena - 9/10
Zasebna epizoda Sahrana,je svojevrsni "intermeco" ove knjige, u kome Čudovište,pardon, Stvorenje,raskrstava sa svojim drugim ja,Alekom Holandom.Ocena - 8/10
Zadnja celina,Arkanusov povratak,a potom i silazak Stvorenja do samog pakla, mi nije toliko prijao kao prethodni delovi,mada nikako ne bih rekao da mi je loš.Znači - 8/10 (ali je dve klase ispod fenomenalnog Sendmenovog spuštanja u Had).

Sve u svemu,vrlo dobra do odlična prva knjiga,ali bih slagao kad bih rekao da sam skroz zadovoljan sa njom - ipak je to Alan Mur,makar ne onaj u punoj snazi.Zato očekujem još bolje priče u drugoj (trećoj ukupnoj) knjizi.U stvari,ja ne gotivim nešto previše ovakve stripove,gde se mešaju horor,superheroji,demoni,..pa kad bolje razmislim,nije Mur nije mogao da napravi tu neku ultra-mega priču odjednom.
Stiven Biset i Džon Totlben su korektni - u principu,DC crtači koje sam ja imao prilike da upoznam su uglavnom takvi - ne sećam se da me je ijedan baš oduševio/raspametio/totalnozadovoljio.

DW izdanje - bajno,sjajno&dojajno!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 26/06/2015 22:25:56
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20961 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/06/2015 : 23:43:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto


Stiven Biset i Džon Totlben su korektni - u principu,DC crtači koje sam ja imao prilike da upoznam su uglavnom takvi - ne sećam se da me je ijedan baš oduševio/raspametio/totalnozadovoljio.


eh,glupog li mene!

Pa zaboravih na Bernija Rajtsona,crtačkog tvorca Čudovišta iz močvare.

A kad bolje bacim pogled na moji neveliku biblioteku DC naslova,izdvojio bih tu i Edvina Biukovića kao sjajnog crtača.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 26/06/2015 23:45:42
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11747 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/06/2015 : 01:25:12  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Evo anto mozes da prekopiras svoje utiske i u ovaj topik http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=46064&whichpage=2
Tamo sam se bas i bio zapitao otkud jos uvek nema tvog komentara na ovaj strip
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19605 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 27/06/2015 : 09:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Anto, a Bolland?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20961 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/06/2015 : 09:37:40  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
eh,da - i Brajan Boland.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20961 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/06/2015 : 17:21:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
smetnuh sa uma da napišem i ovo:
popriličan minus u ovoj drugoj knjizi bih dao loše prikazanom odnosu između Meta Kejbla i njegove žene Abi;ipak su oni uz Stvorenje vrlo važni karakteri ovog serijala,a tako je nejasan i maglovit njihov odnos.
Takođe,vidim da su Stvorenje i Abigejl vrlo prisni,ali je meni ta bliskost došla iznenada,pa mi je i taj aspekt scenarija nedovoljno ubedljiv.

Plus Paskova debilna ideja da podari Kejblu nadnaravne moći da stvara mala čudovišna stvorenja - srećom pa je to Mur marginalizovao u priči.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11747 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/06/2015 : 17:38:41  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
I mene nije toliko odusevila ova druga knjiga sem price Dole među mrtvima koja vidim tebi i nije bilo tako dobra, ali mislim da je ovo tek zagrevanje i da je trebalo Muru malo vremena da uhvati zalet i razmase se.

I meni je odnos Kejbla i Abi lose izveden.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20961 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/06/2015 : 22:53:55  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

I mene nije toliko odusevila ova druga knjiga sem price Dole među mrtvima koja vidim tebi i nije bilo tako dobra, ali mislim da je ovo tek zagrevanje i da je trebalo Muru malo vremena da uhvati zalet i razmase se.

I meni je odnos Kejbla i Abi lose izveden.


Epizoda Dole među mrtvima mi je najbolja od sve četiri koje čine kompletnu priču;ali mi je ta tetralogija slabija od prethodnih celina (kao što već napisah).
A spomenuh da je Sendmenov silazak u Pakao bolji nego silazak ovdašnjeg glavnog lika,ali inače mi taj deo Sendmena toliko otkida,tako da i nije strašno što je Dole među mrtvima lošiji od njega.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 27/06/2015 22:54:58
Go to Top of Page

vknez
Average Member



Croatia
598 Posts

Member since 02/09/2009

Posted - 10/08/2015 : 15:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send vknez a Private Message  Reply with Quote
priče su mi od 5/10-8/10


Moje aukcije:
https://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=vknez
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1139 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 29/04/2021 : 22:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
Ponovo počeo čitati ovo Mooreovo romantično-horor remek djelo. I sad sam skužio što me prvi puta u pojedinim dijelovima odbijalo. Ono wtf, o čemu se ovdje priča, na kojem je jeziku ovo Fibrino izdanje?
A to su bili dijelovi priče s Demonom Etriganom. Uz sav taj jedinstveni i komplicirani Mooreov tijek misli i pripovijedanja kao šlag na tortu je prijevod koji je specijalan sa specijalnim izrazima i konstrukcijama koje ne bih čuo ni od hard core novohrvatskih jezikoslovaca. A kad se pojavio Demon Etrigan sa svojim epskim izričajem dobio sam blaži popizditis dok se nije maknula njegova rola. Nisam još čitao Darkwoodeovo izdanje također izvrsne izrade kao i Fibrino (možda čak i kvalitetnije jer je to bilo doba kad je Darkwood bio vrhunski izdavač), tako da ne mogu usporediti, a i ne da mi se.

Edited by - petarStripovi10 on 29/04/2021 22:40:36
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



442 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 30/04/2021 : 21:53:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Etrigan mi je jedan od omiljenih likova, uzitak je čitati njegove rime u Sandmanu i Čudovištu.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11747 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/05/2021 : 00:11:49  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10

Ponovo počeo čitati ovo Mooreovo romantično-horor remek djelo. I sad sam skužio što me prvi puta u pojedinim dijelovima odbijalo. Ono wtf, o čemu se ovdje priča, na kojem je jeziku ovo Fibrino izdanje?
A to su bili dijelovi priče s Demonom Etriganom. Uz sav taj jedinstveni i komplicirani Mooreov tijek misli i pripovijedanja kao šlag na tortu je prijevod koji je specijalan sa specijalnim izrazima i konstrukcijama koje ne bih čuo ni od hard core novohrvatskih jezikoslovaca. A kad se pojavio Demon Etrigan sa svojim epskim izričajem dobio sam blaži popizditis dok se nije maknula njegova rola. Nisam još čitao Darkwoodeovo izdanje također izvrsne izrade kao i Fibrino (možda čak i kvalitetnije jer je to bilo doba kad je Darkwood bio vrhunski izdavač), tako da ne mogu usporediti, a i ne da mi se.



Da, Darkvudovo izdanje je, barem sto se mene tice, po pitanju Stvorenja iz mocvare bez premca.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1663 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/05/2021 : 08:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Odoakar

Etrigan mi je jedan od omiljenih likova, uzitak je čitati njegove rime u Sandmanu i Čudovištu.



Koliko me sećanje služi, Etrigan je tu zbog Bissetta - pošto mu je jedan od omiljenih likova uopšte - koji je to predložio Moore-u. Pokušaću da nađem gde je to sam rekao.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2637 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 01/05/2021 : 09:15:44  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Odoakar

Etrigan mi je jedan od omiljenih likova, uzitak je čitati njegove rime u Sandmanu i Čudovištu.


Nisam citao Fibrino Cudoviste i Sandmana, ali Etrigan je pokidao sa rimama u Hitmanu, prevedeno sjajno.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11444 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/05/2021 : 09:23:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Meni je Etrigan svugdje naporan, i u originalu i u prijevodima

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1663 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/05/2021 : 11:05:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Meni je Etrigan svugdje naporan, i u originalu i u prijevodima



Sad si me podsetio na Autostoperski vodič kroz galaksiju, i vogonsku poeziju.

Rimovanja nije bilo neko vreme kod Etrigana - u Kirbijevoj originalnoj seriji skoro da ga nema. Tek je Len Wein to uveo kao konstantu nešto malo pre ove pojave u Swamp Thing.

Elem, meni je Jason Blood/Etrigan najbolji kao koncept od svih antiheroja. Banner/Hulk je donekle sličan, ali Hulk nije zao, pa efekat nije isti.


Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
7188 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 01/05/2021 : 11:19:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Meni je Etrigan bio super u Čudovištu, s tim da sam čitao u originalu. Ponovit ću gradivo s Fibrinim knjigama u nekom trenutku, baš me zanima što je Macan tu napravio.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1663 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/05/2021 : 11:55:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
@Paka

A jesi li čitao Wagnerovog Demona iz 1986-7? Mada, ako ti je u Čudovištu naporan, tamo bi ti bio deset puta naporniji!

Nego, čitam ove prethodne postove (od pre 7 godina ), i Bushido je u pravu. Marvel je 60-ih uveo izmučene junake, posebno Spider-Man-a i Hulka. Ono što se kasnije izmenilo nisu same priče već način prezentacije, sa većim naglaskom na emocijama i uvidom u unutrašnji život likova.

I šta je to što čini da ljudi misle da su 80-e bile "mračne godine", kad nisu? 60-e i 80-e su bile "vesele godine", doba relativnog blagostanja, dok su te mračne godine bile rezervisane za 70-e i 90-e. Može se videti po muzici, filmovima... bilo čemu. Naravno, mračne tematike je uvek bilo tu i tamo, ali pričam o vladajućim tendencijama.

E sad, što američki "glavni tok" u stripu nije isto što i pravi mejnstrim (u kulturi uopšte), to je za raspravu negde drugde. Ali čak i tako, stripom su vladali Teenage Mutant Ninja Turtles, X-Men (po prodaji), American Flagg po formalnom uticaju (čija publika nije bila velika, ali su izgleda svi počeli da se bave stripom) i takve stvari. John Byrne kao najuticajniji crtač, posle njega Arthur Adams, a to nisu ljudi koji se poistovećuju sa "mračnim". Uticaj Miller-a i Moore-a se osetio tek 90-ih... A tako kažu apsolutno svi koji su tamo odrastali ili živeli u to vreme. Ta priča o mračnjaštvu je naknadna rekonstrukcija od strane generacija koje pokušavaju da objasne važnost onoga na čemu su one rasle.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2637 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 01/05/2021 : 13:01:55  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
American Flagg nikada nisam procitao kao celinu, samo pojedine delove, slovi za jedan od najuticajnijih americki stripova...svi uzdizu 80e, meni je sto se Marvela tice najdrazi period 70ih...
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1663 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/05/2021 : 14:19:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

American Flagg nikada nisam procitao kao celinu, samo pojedine delove, slovi za jedan od najuticajnijih americki stripova...svi uzdizu 80e, meni je sto se Marvela tice najdrazi period 70ih...



Svaki period ima nešto vredno. Za mene je, konkretno, Marvel bio najjači pod Shooterom, dakle od kraja 70-ih do sredine 80-ih. 70-e najviše vezujem za crno-bele magazine. Warren, ali i Marvel. Taj materijal je mračniji, tj. više pesimističan od skoro svega iz 80-ih. I DC je imao zanimljiv period na prelazu 60-ih u 70-e. Kubert, Kirby, ali i druge stvari.

U tim mračnijim pričama iz 70-ih junaci ginu ili prisustvuju smrti i propasti drugih likova ili se nađu u poznatom okruženju ali izmenjenom na gore. Ništa tu Moore nije uneo novo. Ali, doneo je ogromnu dozu pesničkog senzibiliteta i sjajan osećaj za sintezu teksta i slike, tako da čak i kad ima mnogo da se čita (praktično, uvek ), to nikad nije napor.

Zapravo, primetio sam i ovo:

Chaykin izbaci American Flagg! (gde je i Moore radio na jednoj priči), Moore napiše Watchmen.

Chaykin izbaci mračnu i kvazi-realističnu rekonstrukciju The Shadow, Moore uradi slično na Killing Joke. (Ništa mu ne pomaže to što je kasnije izjavio da je taj rad greška. )

Chaykin izbaci pornografski Black Kiss, Moore to potom uradi sa Lost Girls.

Ne kažem da je išta od toga svesno ili čak definitivno, jer su im uglavnom senzibiliteti, uverenja, i uticaji* različiti, ali... zanimljivo.


*osim Harveya Kurtzmana i Entertaining Comics-a, koji su golemo uticali na obojicu

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 01/05/2021 14:25:10
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000