Moram priznati da su i mene ove recenzije zaintrigirale, nisam znao da je Manfredi bio u stanju napraviti ovakav strip, morat ću pročitati par epizoda.
Još samo da ti se i svide!
Mislim da bi se Solaru sigurno svidjelo Najbolji test da napravi jest da uzme prve dvije epizode serijala za čitanje. Ako mu one ne sjednu, onda teško da će i ostale.
Edit:
@hrvoje23 - ako smijem iskomentirati tvoj komentar ispod ove friško objavljene recenzije i ako ćeš uopće ovo moje vidjeti
Ne bih se složio da je ova epizoda najlošija dosad, smatram da je najlošija epizoda od tih prvih 6 brojeva, broj #5 Svjetionik, epizoda u kojoj su izostali oni tipični elementi karakteristični za ovaj serijal, a crtež Cecchetta je samo dodatno srozao taj dojam.
Gordon bome fino gazi Ne znam jesam li pretjerao s ocjenama za ovu priču, ali na kraju je Manfredi to dosta dobro izvukao i složio dobar kraj (nisam to očekivao).
Ok, za 10 sigurno nije, ni 9, ni 8... Ali nagovorili ste me da ovu dvodijelnu epizodu nabavim. Makar iz nekakve nostalgije i za čitanje u sparno ljetno popodne. Kad je koncentracija ionako na minimumu :D
“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Ok, za 10 sigurno nije, ni 9, ni 8... Ali nagovorili ste me da ovu dvodijelnu epizodu nabavim. Makar iz nekakve nostalgije i za čitanje u sparno ljetno popodne. Kad je koncentracija ionako na minimumu :D
Da ne bi slučajno mislili da sam odustao od čitanja i komentiranja ovog serijala, evo zanimljivosti i nekoliko misli i sličica iz moje nove recenzije koja je skoro spremna za slanje:
Gordon Link SR 10: Sedmi okrug
Broj stranica: 94
Scenarij: Giancarlo Manfredi Crtež: Emilio Cecchetto Naslovnica: Raffaele Della Monica
Domaća izdanja: - GL BO 10: Sedmi okrug (Borgis)
Strana izdanja: - GL SR 10: Settimo distretto
Zanimljivosti: - Ovaj broj je originalno izašao u svibnju 1992., a kod nas je objavljen 10.04.1995. - Trio motociklista po uzoru na likove iz Mad Maxa su ponovno tu nakon zapažene uloge u drugoj epizodi. Ovdje im saznajemo i imena: Ollie, Trashie i Alfie. - Glavni negativac je zapovjednik Sedmog policijskog okruga - Kuster. Ne treba ni spominjati da je u pitanju aluzija na slavnog negativca, osnivača zloglasne Sedme konjičke - generala Custera. - 3. str.: U autobusu kojeg Nick i Chuck koriste za turističke ture iznad vozača stoji natpis na talijanskom, koji nije preveden u Borgisovom izdanju, a koji znači: "Ne uznemiravajte! Banane primamo!!!!" - 26. str.: Trashie i Ollie posprdno nazivaju novog vođu bandi "Brgljun". Ovdje sam se prvi put susreo s tim pojmom, pa sam išao proguglati što to znači. Dakle, brgljun je inćun, a u ovom kontekstu mislim da bi trebalo označavati sitnog, mršavog čovjeka. - 31. str.: Tjelohranitelji sina predsjednika općine (valjda gradonačelnika!?) Jessie & James imena su dobili po uzoru na slavnog revolveraša. - 34. str.: Spominje se Reymilland i događaji iz Gordon Linka SR 5: Svjetionik - 46. str.: Kuster potpisuje ugovor s Abaddonom, a u Novom zavjetu (Otkrivenje 9:11) stoji da na hebrejskom to ime označava anđela uništenja.
Kratki sadržaj: Na čelo policijskog odreda Sedmog okruga dolazi nemilosrdni, ekstremni rasist i luđak kojem je cilj riješiti svoj okrug prijetnje bandi, beskućnika, pa čak i staraca.
Kratki komentar: Za početak recenzije refren iz himne Sedmog policijskog okruga: "Mrijeti je bolje dok si malen, dok još u stražnjici ne gori plamen!"
Mislim da taj refren ili slogan najbolje opisuje svu ludost kojom nas Manfredi obasipa na svakoj stranici ove otkačene, a istovremeno tako zabavne epizode. Uz dobro poznate likove i mjesto radnje iz vjerovatno najbolje epizode serijala (SR 2: Ples s kosturima), ovdje se Manfredi uhvatio parodiranja povijesnog negativca - generala Custera.
Novi zapovjednik Sedmog okruga - Kuster:
Baš kao i u već spomenutom „Plesu s kosturima“, Manfredi nam kroz priču stalno pokazuje svoju fascinaciju Divljim zapadom, a Custeru će se vratiti u svom vrhunskom serijalu „Magičnom Vjetru“, gdje će ovaj biti jedna od stvarnih povijesnih ličnosti. Još jednom naglašavam; već se u ovom serijalu osjeti ta njegova fascinacija. Očito je čovjek odrastao na istim stripovima kao i mi! ;-) U ovom pak stripu, Kuster ima rješenje za sve probleme hinterlandske stare industrijske zone. Čim čovjek misli da ima rješenje za sve, znaš da nije u redu, a ovdje vidimo kako bi poremećeni estremist riješio problem bandi, beskućnika i staraca. Starci su Manfredijeva ironija kojom dodatno pokazuje svu ludost u takvom razmišljanju. Kuster je beskućnicima namijenio izgon, dok ima „samilosno“ riješenje za starce. Citiram: "Oni starci koji su radili, imaju pravo na bolji postupak! Za njih bih predložio prisilan boravak u određenim rezervatima, na neobrađenoj zemlji, gdje je zrak čišći!"
Tek nakon beskućnika i staraca dolaze na red bande. E, pa za njih je pripremio plan pod nazivom "Posljednji čin". Za njih nema izgona ni prisilnog boravka, već istrebljenje. S planom misli započeti na skupu bandi u subotu, a ne treba ni spominjati da je na pomolu masakr!
Manfredi je zapletom otvorio mnogobrojne mogućnosti za daljnje razvijanje radnje, pa se nikako ne može tvrditi da je priča prozirna, očekivana ili dosadna. Kad se tome pridoda veliki broj otkačenih i originalnih likova koji su prodefilirali kroz priču, dobije se ukusan, zanimljiv spoj svega i svačega s velikom dozom inteligentnih dosjetki i sarkastičnog humora. Za razliku od prethodnih epizoda, ovdje su izrazito izraženi feministički elementi (nešto kao u novijim Zvjezdanim Stazama), pa su tako žene sposobne, pametne, odlučne i (normalno) zgodne. U biti, sve ono što muškarci u ovoj priči nisu! Šteta pa Cecchettov crtež nikako nije na zadovoljavajućoj razini, da se blago izrazim.
Girl power:
Da zaključim, ako je „Ples s kosturima“ možda najbolja priča, onda bi (scenaristički gledano) ova mogla biti drugoplasirana u cijelom serijalu. Ipak, ostaje mi još serijal odraditi do kraja, ali ako me sjećanje na preostale epizode ne vara, tu ne bi trebalo biti promjena. Svejedno, stariji i iskusniji gledam drugačije na puno stvari, pa nije isključeno da nađem još poneki izgubljeni i neshvaćeni dragulj u preostalim pričama ovog nepravedno omalovaživanog serijala. Prava istina je da je Manfredi tada bio dobrano ispred svog vremena!
Sila zakona Sedmog okruga s Kusterom na čelu za kraj:
Listao sam malo recenzije Linka (kojih sad već ima), pa vidim da prethodnu nisam komentirao "Sedmi okrug", ta je objavljena ljeti kad je bilo posla, pa nisam niti stigao pročitati.
Svako malo svaka čast ovo svaka čast ono i onda na kraju srdačne čestitke- MOŽDA pročitam. Pa kog ti zajebavaš! Pročitaj barem prvi ili šesti broj i stavi fino mozak na pašu.
Uf, gledam komentare ispod recenzije, bit će da se ovo samo meni svidjelo Ne znam, meni je upravo zbog svih tih silnih, nazovimo ih, nebuloza, ludosti, wtf-momenata, ova epizoda došla kao naručena, baš mi je pravo sjela :)
Kratki sadržaj: Slučajevi neobjašnjiva ludila uglednih osoba destabiliziraju Hinterland, a kada se ti slučajevi počnu događati i "neuglednim" osobama kao što je Helga, vrijeme je za hitnu i nesmiljenu reakciju Gordonove ekipe.
Zanimljivosti: - Ovaj broj je originalno izašao u rujnu 1992., a kod nas je objavljen u kolovozu 1995. - Na ovoj epizodi koautor scenarija je poznati Martyjev scenarist Prosperi koji voli upečatljive i intrigantne teme alternativnih budućnosti i tajnih povijesti, tako da je na ovom serijalu na svom terenu, a po pitanju crteža tu je još jedan stari znanac - Gaetano Cassaro, također aktivan na Martyju, ali i Zagoru, najčešće u duetu s bratom Gaspareom. - Pomoću pjesme "In your eyes" Petera Gabriela i Chuckova novog izuma, Gordon pokušava telepatski prizvati inspektoricu Jessicu, svoju bivšu. Sami prosudite koliko uspješno!
- Vinjeta s potpisom (treća) koja otkriva da je samo Gaetano crtač:
Komentar: U recenziji za prethodnu epizodu sam napisao da sam nakon nje bio odustao od daljnjeg druženja s ovim serijalom kada je kod nas izlazio, ali dosta elemenata ove priče mi se čine poznati. Sad, moguće je da sam u prošlom mileniju zaista bio čitao i ovu epizodu, a postoji mogućnost da sam se sa sličnom temom Rasputina susreo u Martinu Mystéreu, konkretno u MM SD 35/36: Misterij Borisa Grigova / Kamen života. Sad trebam pročitati tu Martyjevu epizodu i provjeriti, pa javim ovdje! ;-)
Zanimljiva je igra riječi kod glavnih likova, pa biskup se zove Holyman ("Svetičovjek" na engl.), policijski načelnik je konačno (već se pojavio u GL BO 7: Šetač Johnnie, a tamo sam povezao da taj lik nacrtan kao slika i prilika autoru scenarija - Toninelliju) dobio i ime - Gutenmorgen ("Dobrojutro" na njemačkom), a ovdje bih ubacio bivšeg gradonačelnika Ubermeiera (nekakva čudna izgovorna englesko-njemačka kombinacija, koji bih mogao dešifrirati kao "nadnačelnik"), glavnog organizatora "Hinterlandskog puča" na gradonačelnikovu stolicu.
Pretpostavljam da je tema Prosperijeva, jer (kao što sam već spomenuo u zanimljivostima) to je njegovo polje zanimanja. Početak je zanimljiv i uzbudljiv, ali već kod kulminacije dolazi do strahovitog pada i samo radoznalost, pomiješana s mazohizmom, može dovesti prosječnog ljubitelja stripa do kraja. Kad pričam o radoznalosti, to je ono kada želiš vidjeti kakvih gluparija su se sve scenaristi uspjeli još sjetiti, i onda na kraju shvatiš da si ipak uspio ostati iznenađen nebulozama u završnici. Ovo više nije nimalo simpatično i daleko je to od lepršavih prvih desetak epizoda serijala, već je u pitanju potpuna lakrdija s puno neukusnog humora i enormnom količinom idiotskih dijaloga, ukupno gledajući jedna neprobavljiva kombinacija. Razlog visokoj ocjeni za priču je ponajprije stoga što je potencijala bilo, pa je čak ta priča solidna, samo katastrofalno scenaristički realizirana, što dokazuje i prilično intrigantan početak kojeg ni približno ne prati ostatak stripa, kraj pogotovo.
Helga je ljuta što ju je Rasputin prilikom silovanja hipnotizirao, pa se ne sjeća ničega, a navodno su upražnjavali neke položaje Kamasutre:
Omraženi Bonelli crtač Gaetano Cassaro (bez pomoći brata) se idealno uklopio u loš (neprecizan, drven i šlampav) stil većine crtača ovog serijala koji su naknadno upali u staff, nakon što Della Monica grafički nije više mogao praktički sam vući cijeli serijal. Na naslovnicama Della Monica i dalje pokazuje što je posao!
P.S.: Trebalo bi pokraj naslovnice izdanja i u recenziji staviti samo jednog Cassara (Gaetana), ali ne znam je li to jednostavno jer mi se čini da su na popisima autora samo dva brata zajedno.
Komentar: U recenziji za prethodnu epizodu sam napisao da sam nakon nje bio odustao od daljnjeg druženja s ovim serijalom kada je kod nas izlazio, ali dosta elemenata ove priče mi se čine poznati. Sad, moguće je da sam u prošlom mileniju zaista bio čitao i ovu epizodu, a postoji mogućnost da sam se sa sličnom temom Rasputina susreo u Martinu Mystéreu, konkretno u MM SD 35/36: Misterij Borisa Grigova / Kamen života. Sad trebam pročitati tu Martyjevu epizodu i provjeriti, pa javim ovdje! ;-)
Evo, kako sam i najavio (ako ikoga zanima), zaista sam se prisjećao tih scena iz legende o Rasputinu s malim razlikama ispričanu u spomenutoj Martinovoj epizodi koja je originalno izašla 1996. godine (autori Enrico Bagnolli & Renata Pfeiffer), pa to može biti kao zanimljivost.
Našao sam još jednu zanimljivost za ovu epizodu, pa ako bi je mogao ubaciti u recenziju kada stigneš:
- Toninelli je još jednom koristio ideju otrovne plinske zavjese koja brani prilazak vrhu planine neželjenim posjetiteljima i to u svom scenariju za treći Zagorov specijal: Grad na krovu svijeta. Taj specijal je izašao 1990., dvije godine prije ove epizode.