forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 118

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 30/05/2021 : 21:38:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Ali STinky važno je naglasiti da ona crvena svjetiljka nije komunist već u službi Koumitanga (što je doslovno Kineska nacionalistička stranka i koji su ratovali sa komunistima izgubili i osnovali Tajvan) , što je drugi par rukava. Stoga i scena na kraju s inženjerom poljodjelstva se može okarakterizirati kao posveta oslobođenju jedne drevne nacije i kulture od zavojevača, znači mig borbi za nezavisnost. Čak i oni mongolski komunisti su prije svega borci za nezavisnost.

Ungernovo lik i djelo su poznati, pa i ipak ga Pratt ne oslikava jednosmjerno. Teško je od takvog lika radit junaka, pa ipak vidi se da je Pratt "slab" na njega. Ako se htio izrugati to je mogao izravno, takav lik je dušu dao za prvoloptaško izrugivanje. Ako je nekog nagazio to su ostali Bijeli koji se samo bave zlatom a ideale su napustili. Tu je dan aristokratizam u svojoj punini, i oni koji nisu mediokriteti i obični likovi (Ungern) i oni koji su isprazni privilegirani bezveznjaci (Semenov i ona femme fatale grofica).
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 31/05/2021 : 08:18:51  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Meni nije presudno jel kineskinja komunjara ili ne, šta sad, takva su vremena bila, u nas je i Franjo bio komunjara pa mu opet to niko ne nabija na nos. (Iako je ljepše ovako kako Pončo kaže). Više mi se ne sviđa to što Korto očijuka s njom i što je sjetan kraj kad ona ostaje sa inženjerom poljotehnike. Nekako mi to ne štima, pa Korto je slobodar, a ta Kuomićanka je žena posvećena ideologiji, nacionalnom oslobođenju i u njenom životu nema mjesta za niš drugo i ne vidim što bi ga privuklo ženi takvih uskih pogleda. Doduše, i ona plemenita Ruskinja je još dosadnija.

Znači sa stanovišta avanture sam razočaran što blago ide Kineskinji i organizaciji, i što Korto sad tu nešto tuguje umjesto da ih sve stera i napije se s Raspućinom u priprostoj krčmi.

Ali onako, sa povijesnog stajališta, dobro je to Pratt prikazao - aristokrati i Unger odlaze u povijest, avanturisti Korto i Raspućin su gurnuti sa strane, bili su korisni ali za njih nema mjesta u novom poretku, a blago kupe nove snage koje su svi podcijenili ali svijet ostaje njihov.

Tako gledano, ima smisla i Kortovo koketiranje sa Kineskinjom, i kasnije skužavanje da neće bit niš od toga...

Edited by - pcoro on 31/05/2021 08:52:47
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 31/05/2021 : 09:07:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Meni su pak draži aristokrati, u inat resantimanu masa.
Jedno je kad Krklec piše svoje ulizivačke Lica i krajeve, a drugo su Prattovi pustolovni stripovi: tu nema potrebe za tim dodvoravanjem, jer je ionako sve ispremiješano, i imamo povijesne kontekste spojene s akcijama kalibra Velikog Bleka. A on mi tu stavlja inženjere poljodjelstva i učiteljice socijalizma i laprda o hidrocentralama, dok mu je na raspolaganju jedan Ungern-kan kao pravo otjelovljenje saveza filozofije i sablje.

U osnovi, svo to von oben plemstvo je drek na šibici, ali kažem, u suprotstavljanju koje Pratt provodi (radni narod i pobuna masa protiv aristokrata), meni su draži aristokrati - čisto da živciram sve današnje demokratske mediokritete.
Draža mi je ruska plemkinja, draži mi je Ungern, draži su mi grofovi Bombellesi od socijalističke mase. A i od bitange Rasputina.
Jedino je Corto tu neki medijator, nešto od obojeg, i on je okej, donekle;) Ovdje se priklonio toj odvratnoj komunističkoj krtici, toj fanatiziranoj učiteljici i to mu ne cijenim.

Sibir je oprečan priči Pod zastavom novca. Jer, to ti je to, Poncho: vozikaju se vlakom i love zlato, a ideale su napustili. Tu su bijeli pod zastavom novca, ali se sad Pratt opredjeljuje za crvenu gamad uz patetiku narodnih škola i hidrocentrala. Pa što tu nije organizirao bijele bez granica i pobrao zlato ispred nosa patetičnom narodu?? Tamo su kul oni bez ideala, oni kojima nije stalo do domovine, Boga i obitelji, nego bi samo $$$.
Ovdje nisu, ovdje su to propali aristokrati.
Taj socijalistički suvišak kod Pratta, ide mi na ključnu kost.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 31/05/2021 : 10:29:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče odnosa prema postavljenim skupinama smatram da je ispravna pozicija da svi dobiju svoju porciju. Tu ne mogu zauzeti stranu jer svi ti poluretardirani i nesposobni, bili oni aristokrati ili zaluđena amorfna masa, trebaju dobiti što ih ide i Povijest s velikim P ih treba satrati. Ako se držimo onoga da je Corto svojevrsni neoromantizam onda u duhu romantizma je uvijek naglasak na nekom izuzetnom individualcu aristokratu kontra mase (doduše malograđanske, seljaci se kao oni bliže zemlji gledaju pozitivno sve u duhu resentimana prema francuskoj revoluciji i klasicizmu).

Tvoj ključ gledanja je definitivno zanimljiv ali što onda sa nekim dijelovima koji se ne uklapaju? Zašto Koumitang a ne Partija (il bar da su ostale samo Crvene svjetiljke)? Zašto u ovoj priči izravno nemamo komuniste osim Mongola koji su tu primarnu borci za nezavisnost? Zašto određena doza simpatije i uzdizanje Ungerna (a moglo ga se prikazati kao ludog krvoloka)?

Ja sam prije na liniji ključa nezavisnost protiv ugnjetavača. Jer su kinezi u služni Koumitanga (koji pojednostavljeno je neka vrsta kineskog HSS-a jedan masovni pokret koji je imao vlastitu posebnu ideologiju) i fokus je na oslobođenju od stranaca, mongoli se bore za nezavisnost a između bijelih autor je više istaknuo onog koji je za akciju i borbu. Mislim da definitivno postoje argumenti za takav ključ gledanja.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 31/05/2021 : 11:03:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ma gle, ja sam skeptičan prema svim tim narodnim učiteljicama i inženjerima poljodjelstva. Znači, tu Pratt nije na strani "izuzetnog individualca" već naprotiv - na strani mase, socijalistički bulšit.
I da nema tog marksističko-krtičarsko-revolucionarnog suviška, bio bih s tobom za neovisnost. Ali, od odvratne Juge ostalo mi je gađenje prema svoj toj priči o narodnooslobodilačkoj borbi. Jer je to opet maska za drugi vid porobljavanja, i mi smo tek devedesetih vodili pravi oslobodilački rat.
Tako su i te relacije u stripu slične toj problematici, i mene to ekspresno odbija. Ta Kineskinja mi je jedan od odvratnijih likova.

Kažem, sasvim slične priče imaš kod nas, to ti je paralela: filmovi socrealizma, agitprop priče o "oslobođenju", sve laž do laži, lažirano na kub. Pratt je uradio završetak u istom tom stilu agitpropa; ako ti želiš to gledati kao borbu za neovisnost, pa ne mogu ti ja to braniti. Ja pak ne vjerujem u te priče, meni se one ne sviđaju, a isto tako ne cijenim to podilaženje rulji, "narodu", "demokraciji", jer ne mislim da je neki "mali čovjek" bolji od aristokrata, dapače, još je gori, zavidan, otrovniji i tupastiji. Zato bih ja na Prattoom mjestu bio otvoren do kraja, bez ručne, i pisao stripove o Ungern-kanu koji mlati taj narod i recitira neku abnormalno elitističku poeziju. To bi bilo duhovitije, bez patetiziranja visokih peći u Zenici.

Cijenim jedino domoljubnu hrvatsku patetiku i u ime obitelji patetiku, hrvatsku emigrantsku patetiku okupljenu oko Hrvatske revije u egzilu, i, patetiku generala HOS-a Prkačina i eventualno admirala Domazeta-Loše. Takvu patetiku mogu podnijeti, pa ti vidi;)
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 31/05/2021 : 17:40:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Uvijek nam ostaje pitanje zasto koumitang a ne komunisticka partija? Zasto mongoli umjesto boljsevika?

Zato sam skloniji ključu koji postavlja opreku borbe za nezavisnost kontra okupatora i kolonizatora. Da se razumijemo ta crvena svjetiljka i njen muž inzenjer su i meni bezveze ali prije vidim namjeru opreke graditelji oslobođene nacije-pustolovi Corto i Rasputin za kraj.

Edited by - Poncho on 31/05/2021 17:41:13
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/06/2021 : 12:01:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Mladost i to preuzima vodstvo u lošim pričama. 4,5/10.
Priča koja se ispriča zato što su ti naručili, bez snage, bez poetike, po utvrđenim šablonama.
Eto, sad znamo i Rasputinovu prošlost, znamo i za Jacka Londona. Dakle, i Corto Maltese varira u to malo albuma što postoje, od splačina do genijalnosti.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 01/06/2021 : 22:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Koliko se sjećam u toj priči Corto se nešto sitno pojavio, to je 90% Rasputin. Povijesni moment je zanimljiv, rusko-japanski rat je maltene najavio tijek cijelog 20.stoljeća.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 02/06/2021 : 21:24:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Slabije Corto funkcionira u ovim prekratkim pričama, nasumicno uzeh zeleni kontinent. Jedino Vodoo za gospodina predsjednika ima nešto al i to je nekako prekratko i prezbrzano.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/06/2021 : 15:12:17  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ima i dobrih kratkiša, pa sve Keltske priče su po 20 stranica, a dobre su. Ima i drugih dobrih kratkih, ja sam uvijek volio one sa profesorom Steinerom. Ali ove iz Zelenog kontinenta, te su dosta mlitave, kao i neke U znaku jarca, tamo su mi dobre one sa Steinerom, a ostale su meh
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 03/06/2021 : 15:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ima i dobrih kratkiša, pa sve Keltske priče su po 20 stranica, a dobre su. Ima i drugih dobrih kratkih, ja sam uvijek volio one sa profesorom Steinerom. Ali ove iz Zelenog kontinenta, te su dosta mlitave, kao i neke U znaku jarca, tamo su mi dobre one sa Steinerom, a ostale su meh



Pa rekoh slabije funkcionira, tu i tamo funkcionira ali generalno slabije. Stinky je popljuvao Etiopljane, trebam to opet proći, te nisan baš odavno čitao.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/06/2021 : 16:50:59  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I ja tako mislim, a ima puno tih priča, od Balade do Sibira su samo kratke priče.

Meni su Etipoljani ostali u solidnom sjećanju. Nejasno se sjecam da su.mi bile dobre ona neka sa zaljubljenim parom i šejtanom i ona sa onim arapskim ratnikom Kušom, a one druge dvije da su bile mlitave.

Svojedobno se drugi od dva albuma u izdanju Antibarbarusa prodavo za vrlo sitne pare, mozda i manje od 10 kuna, a opet, nisam bio zurio sa kupnjom jer.. eto. Nije bilo loše, ali nije ni jako vuklo.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/06/2021 : 19:35:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Nisam popljuvao Etiopljane, nego su mi bili najslabiji dotad. Ali solidni za pročitati. Mladost je bezveze, znatno slabije od Etiopijskih godina.

Južnoameričke su meni u dobrom sjećanju i u njih nekako vjerujem. Čudno da kažeš da su slabe, vidjet ćemo.

Usput, posudio sam novog Corta, Pod ponoćnim suncem. Pa ćemo vidjeti.

A najvažnije od svega, putovao sam tragom Corta Maltesea po Hrvatskom zagorju, pa ću vjerojatno staviti reportažu.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 03/06/2021 : 20:14:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Ufff pod ponoćnim suncem.... to mi je tako bilo bez okusa i mirisa.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/06/2021 : 20:20:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Nemam pojma. Ne znam ništa o tim novim pričama, ne znam čak ni što mogu očekivati. Inicijalno me nije ni zanimalo, ali sad kad smo se već raspričali, rekoh, ajde da vidim.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 04/06/2021 : 11:02:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pod ponoćnim suncem je dosadna priča, mrvicu zanimljivija od Mladosti. 5/10.
Poncho, tu ti je na posredan način vidljivo ono problematično kod Pratta, jer je ovaj novi Corto samo do bljutavosti (to ti je "bez okusa i mirisa") provedena multi kulti intonacija, sa još debilnijim ženskim elementom, sa još stupidnijom pričom o 'grijesima' bijele civilizacije, sa Eskimima koji znanstveno elaboriraju polarnu svijetlost i sa svim ostalim "manjinskim" elementima. Neuvjerljiva, nesnosna, nejunačka priča, bez muda, bez romantike, oponašanje Prattove "poetike" bez prave poetike. Sve ono konfekcijsko, mehaničko, klonovsko je tu i stvara se jedan privid avanture koja se može pročitati. Zaboravljivo, a nema ni šarm prave nepatvorene bonelijevske kozmetike.
Odustajem od Ekvatorije i posudit ću Helvetske priče (za koje mislim da će biti poludebilne).
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 04/06/2021 : 11:27:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Da, napisah na temi o Cortu da su autori išli jeftino oponašati Pratta i da je sve to banalno izvedeno. Ali ne bih to prišivao Prattu, Pratt ovako nešto bez okusa i mirisa nikad ne bih dao. On kad je i slabiji ima duha i poetike.

Ja Ekvatoriju nisam mogao naći u knjižnici, ali čini mi se da ništa ne propuštam. Onda se bolje pozabaviti Etiopljanima. Helvetske priče sam relativno nedavno čitao, ali moram malo osvježiti pamćenje.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 05/06/2021 : 00:37:56  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Pa cijeli je Corto priča o uzmaku (ako ne i propadanju) nekog starog svijeta romantike, snova, magije, legendi.. pred masovnim ideologijama, tehnologijama i poredkom 20-og stolječa. I svaka Cortova pustolovina je posljednji krug tih gusara, šamana, čarobnjaka, Richthofena i Ungern Sterberga. Dok u epizodama iz Južne Amerike još postoji neka mogučnost, da se idealizmom stvari mogu promjeniti, u Sibiru je sve skupa više promatranje mehanizama koji se nepovratno vrti u svom smjeru, a Corto se samo može nakloniti manje lošoj strani i otiči. Realistične epizode Corta završavaju u Argentini, u tvrdom okruženju nekadašnjih idealista, koji su sepretvorili u kapitačiste. Nakon toga, u Helvečanima i Muu, Corto raskida sa svjetom u kojem za njega više nema mjesta te odlazi u svijet magije i snova.

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 05/06/2021 : 09:34:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Da dobro si to detektirao. Zato sam i povlačio paralele sa motivima iz vesterna (kao sto je "Bilo jednom na divljem zapadu" o kraju granice) kao i motivi propadajuće Venecije (i prave i Venecije tog doba-britanskog carstva). To je čest motiv u pustolovnom žanru.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/06/2021 : 13:09:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Manje lošoj strani??!!!
Valjda si htio reći - najgoroj strani.

Inače, pisao sam o tom raščaravanju svijeta, ali sada više ne mislim da je to sasvim pogođeno. Uostalom, sam molekularni GGG je vlastiti demantij: tehničar opće prakse koji čita stripove. To je da se usereš od miline.

A ja, ja sam sada više na poziciji da Corto istovremeno priča priču o najezdi skakavaca, ali i o jurenju snova, prozaičnih para i romantičnih blaga istodobno. U Cortu ima dobre nostalgije, promašenih teza, posranog kozmopolitizma, neshvaćanja barbarogenija mentalnih dinaroida i ženskog petkovstva napretek. Ionako ste se svi složili da je najkortskiji Corto dan u Snu zimskog jutra, a to ti je upravo romantički arsenal druida i leprekona iznad čeličnih podmornica brižljivo kalibriranih u najpreciznijim njemačkim tehnološkim institutima. Tu nema povlačenja ni predaje, kao ni uostalom u ovim hrvatskim uporištima nevidljive zbilje:

Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 05/06/2021 : 13:58:46  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
He,he vidim da je stinky podmazao stari philosophy bullshit generator, pa mu sad leti van sve u šesnaest, a natupave sjekirice je sasvim zaboravio.

A ljepo je vidjeti i da se ljudi još uvijek hvale faličnim kompenzacijama. Zvjezdica za hrabrost i iskrenost, ako su več minus tri za stil

A največi problem kod promašenih teza je taj, što svake toliko koja i pogodi, a to onda još više boli iupada. I feel your pain brother

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/06/2021 : 14:09:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
jebote, pišeš ko da si se uvrijedio
a pogleč mene kako vijorim
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 05/06/2021 : 18:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Ma kakve uvrijede, znamo ko smo i šta smo.
Samo što smo mi tehničari malo ograničeni u toj plovidbi po nevidljivoj zbilji, pa si moramo tu i tamo potomognuti kakvom sondom, Da provjerimo azimut i to...

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1526 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 05/06/2021 : 22:28:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

Ma kakve uvrijede, znamo ko smo i šta smo.
Samo što smo mi tehničari malo ograničeni u toj plovidbi po nevidljivoj zbilji, pa si moramo tu i tamo potomognuti kakvom sondom, Da provjerimo azimut i to...


Sad sam se sjetio, ti si onaj tip što se u nekoliko navrata hvalio da je znanstvenik koji posjeduje doktorat, na ovom forumu, forumu drvosječa
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 06/06/2021 : 18:11:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Prođoh etiopljane, ne znam čemu malo lošiji dojam Stinky. Ovo je baš u duhu junačke epske pisme, mogaoo bi zamisliti ciklus ovih priča u epskom desetercu. Samo umjesto vina s kojom svaka poštena pjesma u epskom desetercu počinje ovdje se kao motiv provlači čaj.

Pratt je vješto opet isprepletao povijesne događaje, akciju, pustolovinu, mnogo zanimljivih likova, poeziju, romantiku i nadnaravno i snovito.

Prva priča je definitivno najbolja, poezija, ratnici, arapi i škoti, duh Lawrenca od Arabije, čak i Cortovo smjelo zezanje sa citatima iz Kurana. Ovdje je Korto ratnik na zadatku, a općenito je cijela priča duboko ratnička. Čak i scena na minaretu je iznenađujući dašak humora.

Druga priča je uvela stare klasične motive, maltene imamo grčku tragediju. Opet irci, uvijek s njima imaš jake stvari. Corto postupa herojski, da je uistinu tek neki vječno neodlučan pasivan tip sigurno ne bi tako postupio. Još je i datum simboličan, 13. rujan, moj rođendan :)

Treća priča ima opet jedan klasičan motiv čest u epici, zabranjena ljubav suprostavljenih strana, otmica djevojke, tu je i sam vrag valjda. Ali moglo se ići dalje u tom pravcu a ne sve svoditi na spletku nekog lika poludjelog od pohlepe za zlatom. Najslabija priča iz ciklusa sa najvećim potencijalom.

Zadnja priča je najznačajnija po dobro poznatom motivu ljudi-leoparda još iz Mister Noa. Tu je i svojevrsni naklon najvećem generalu 1.svj. rata, velikom voojskovođi Paulu von Lettow-Vorbecku. Sam izoliran okružen od višestruko nadmoćnije koalicije neprijatelja junački se borio duže i od same Njemačke, predao se tek kad su došle vijesti da je Njemačka kapitulirala. Corto ovdje ne nastupa kao britanski vojnik, već se angažira da bi osvetio jednog njemačkog kapetana.

Ja bih etiopljanima dao visoke ocjene možda tik ispod najvećih, ovo mi je jako jako dobro.
Go to Top of Page
Page: of 118 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000