forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 118

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/06/2021 : 08:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG
jer je kroz cjeli serial Corto raznorazna pravila i zakone zaobilazio i zbjegavao, te se vodio u prvom redu svojim uvjerenjima i moralom (sad, da li iznad ili mimo pravila i zakona, drugo je pitanje)



Pa to ti govorim, samo ne znam jesmo li se razumjeli.
Ovo je točka u kojoj grabimo i više od stripa Corto.

Nemam trenutno vremena, kasnije više, ako treba pojasniti.
Sad par brzinskih teza, koje tebi možda izgledaju malo radikalne.

Zakon nije svrha, nije krajnja riječ.
Na zakon se pozivaju oni koji ne mogu, prosječni i osrednji.
Zakon ne haje za pojedinca, on vidi samo zajednicu.
Zakon je samo negativan, odnosno, to je isto ovo od čega smo pošli: nije svrha (ne kaže što ja trebam raditi, nego samo što ne smijem).

Čovjek koji ZNA što treba raditi, time je već iznad zakona.
(ovo ionako svi tako uzimaju, možemo reći da se čitavo vrijeme igra ta farsa u kojoj smo navodno pravna država i bla bla, ali to je priča samo prema potrebi. realno, svi 'osjećaju' da nije bitna ni pravna država, ni zakon, nego samo: možeš ili ne možeš. tamo gdje se nađe pojedinac koji može, i koji zna, to drugi također prihvaćaju... makar se tu događa dvostruko: natjerani su da prihvaćaju, ali također im je teško ukloniti trn u oku zavisti, pa se koriste svi mogući načini da se iznivelira... pa i pozivanje na zakon)

Corto je taj i takav čovjek: zna što treba raditi. I može.
To su ti Helvećani i čitava potraga za Gralom, čitava ta šetnja kroz tobožnja pravila viteške etike i buncanja ezoterije.
Čitav serijal je takav, Corto zna što treba raditi.

Zato za njega nemaju smisla zakoni. Na toj razini, razini "duha kao čistoga čina", Pratt to uspješno radi. Sve je to simpatično i krasno, Corto prolazi kroz pustolovine i šmeker je. Tu nema greške.

Problem nastaje kada Pratt zastane, na trenutak se zamisli i sada želi također fundirati u mišljenju. Ali za to njemu fali baš ono što je odbacio: njemačka spekulacija, njemačko prodiranje u stvari. Umjesto oštrog filozofiranja, on pomoć mora potražiti u francuskoj salonskoj pozi. Otuda Deklaracije o ljudskim pravima i "javne slobode" na koje se ovdje poziva.

Ali to je sve skroz zbrljano, a i bedasto, jer je Corto živio među mornarima, vojnicima, čarobnjacima, šamanima, outlawima svih vrsta, odnosno: Corto je negacija Deklaracije, također i takvih "javnih sloboda".

Na tom mjestu Pratta napušta njegov šmek, njegov šarm i njegova sloboda na kraju krajeva, i postaje inferioran: vidi da nema utemeljeno sve to što je radio u mišljenju, nego se mora uteći plitkoj šablonskoj racionalizaciji, aparatu koji je formuliran kao deklaracije, ljudska prava, demokracija...

ZATO je to suđenje tako konfuzno. Jer se Pratt nije usudio isprsiti i pred tim idolom, nije njega potrgao i bacio u blato. On se prsi pred domovinom, obitelji, čak Bogom, ali idol demokracije, ljudskih prava i deklaracija ---------- e, tu povučemo ručnu.

Edited by - stinky on 12/06/2021 08:50:52
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 12/06/2021 : 10:32:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Da, dobro detektirano di se Pratt gubi. Ironično je da su baš Nijemci svjetski prvaci u normiranju i kompletan normativizam kao takav je njemačka stvar (njemačka i austrijska al kulturološki to je isto).

Pa bih rekao, ako stojimo u domeni kontinentalnog duha, ni francuski salon ni njemačka opsesivnost, samo Italija i duh Života.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/06/2021 : 13:09:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pazi, sove nisu ono što se čine. Ti se više referiraš na ove Nijemce Angele Merkel, na taj srozani poluposrani polutanski duh. Takve ja baš i ne pratim, to je sve isti obrazac propadanja, kao recimo sada Zagreb, ili Plenković itd.

To su sve nivelatori, ne - normatori. Nije to isto. Normu donosi onaj tko može, postavljanje norme je moć. Na polju mišljenja, da, tu je norma njemački klasični idealizam - to se ne da nadmašiti. Talijani pogotovo to ne mogu, Pratt je dobar primjer kako venecijanska zafrkancija izgleda kada pokuša misliti slobodu, zakone, prava...

Nešto je drugo ono što tebe privlači, mediteranski duh. Ali tu bi valjalo sagledati komplet. Ne samo Italija, nego Španjolska, Grčka, Hrvatska, Albanija, ali i s druge strane, afrička obala. U svakom slučaju, na polju mišljenja se tu ne može parirati Nijemcima, ali na polju života - to da. To su i neki izvori u koje se Europa, pa i Nijemci kada se previše pedantiraju i ukoče u mišljenju, vraćaju. Mediteranski povratak, to je već Radica pisao i sagledavao Split, pa dvije Dalmacije itd.

ps - ono što je čudnovato je nervozni Mediteran, nadrkanost Hrvata na Mediteranu. pogledaj frenetične, unezvjerene Zafranovićeve filmove, ili čak je dosta vidjeti ove naše forumske spliće, sve pacijent do pacijenta. imaš i Dva sunačana dana, jako je velika nadrkanost našeg čovjeka na Mediteranu. a to, prema postavci, ne bi smjelo biti haha. ti si valjda prvi i jedini koji je kolko-tolko zdrav u duhu i mišljenju, ovo ostalo što se nudi ovdje, ubi Bože: čak od one nesreće pravopisnog Curunira;), pa markos koji ne zna bi li bio purger ili splićo, da ne govorim o ostalim smrtnicima. dobar je Bog što ih drži.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 12/06/2021 : 18:05:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Davno prije Angele, njemci su od njemačkog klasičnog idealizma implodirali u razne promašene derivate. Usporedio bi to kako je grčka kultura prešla put od vrha do dna. Ali Grci su mediteranci bar imaju dolce vita te ne pate od analnog karaktera i depresije.

Referirao sam se kada kažeš:

"Na zakon se pozivaju oni koji ne mogu, prosječni i osrednji."

"Čovjek koji ZNA što treba raditi, time je već iznad zakona."

itd...

Zato sam rekao -"Ironično je da su baš Nijemci svjetski prvaci u normiranju i kompletan normativizam kao takav je njemačka stvar (njemačka i austrijska al kulturološki to je isto). " Ta opsesivna potreba normiranja svega ikad i zagovaranje slijepe pokornosti normi je njemačka misao, njihov doprinos. Hans Kelsen je najviši proizvod takve njemačke misli. Slijepo pokoravanje propisu bez osobne odgovornosti i morala, pizdunski komformizam i birokratska suhoparnost je proizvod njemačkog duha. Isto tako su i Marx i Frankfurtska škola degenerativni proizvod njemačkog duha. Davno je to počelo Stinky.

Duh mediterana je duh života, optimizma i opuštenosti. Davno su prošli dani kada je mediteran bio centar svita, davno su bili Rim i stara Grčka, ali je ostao bar pozitivan duh i životna radost. Duh Mediterana je onaj koji nije depresivan i siv. To je duh pojedinaca koji nisu prosječni i osrednji.

Ne znam odakle ovaj nervozni mediteran, prvi put čujem takvo što. Domaće filmove ne gledam, život je prekratak da bi ga trošio na loše filmove. Zadnji domaći film koji mi je bio gledljiv je Vrijeme ratnika. Dva sunačana dana sam morao guglat nemam pojma šta je to, to je neko tipično HAVC smeće. Nisam radio analizu forumaša iz dalmacije jel moguće da ovaj forum privlači samo čudnovatu manjinu zvanu nervozni mediteranci. Mada se ja nebi ograničio na Dalmaciju, mediteranski duh je čimbenik cijelog ovog specifičnog podneblja RH na raskrižju svijetova di se sudaraju mediteran, miteleuropa i balkan. Nema tu oštre granice.

Zato da podvučem, u kontekstu helvećana ni francuski salon ni njemačka ukočenost, samo mediteran i Corto.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 12/06/2021 : 18:57:32  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Ne znam, nikad nisam davao puno na te nacionalne i nadnacionalne generalizacije - to su sve nekakve štake, potemkinova sela i wishfull thinking. Pa čak i ako idemo na te marketinške stereotipe, niti su svi Nijemci "Nijemci" a kamoli ti mitski mediteranci.

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 13/06/2021 : 09:30:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Pricamo o duhu, tko tvrdi da su svi nijemci ovakvi i onakvi, to nije poanta.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 13/06/2021 : 15:54:37  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
To je bilo mišljeno u prvom redu za Pratta i njegove stripove. Baš Prett je tipičan "nemediteranac" - stripovski je odrastao na američkim stripovima, onda otišao u južnu Ameriku, pa je po toj liniji još najviše "njihov", pa onda preskočio na engleske ratne stripovi i nakon svega tog izgradio taj neki svoj pristup, ili ako več hočeš poetiku, koja se najviše vidi u Cortu, i koji nije baš mediteranska. I sam Corto kao lik, iako tu i tamo iskazuje nekakav afekt ili strast, generalno je distanciran, sa prilično odmjerenom dozom romantike i idealizma, što opet nisu baš karakteristike prosječnog mediteranca A ako govorimo o tehničkoj strani crteža, svi ti auti, mitraljezi, avioni i lokomotive, nacrtani su kao dabi ih Njemci crtali
Te razlike između germanskog i mediteranskog u (pop) kulturi naravno postoje, ali Pratta definirati i objašnjavati, na tom nivou i na prvu loptu, je u najboljem slučaju jednostrano reduciranje.

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 06/07/2021 : 10:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Život piše čudne priče, čudni su putevi gospodnji... poslom sam završio ni manje ni više nego baš na Malti tjedan dana.

Dok sam opijen mediteranskim suncem bauljao po starim križarskim utvrdama il navečer pripit bauljao starim kalama (ilitiga ulicama) Vallette osjetih duh Corta. Kako Corto nije mediteranski duh zaboga? Ta vitalnost unutar drevne arhitekture opijena suncem i šibana vjetrovima koji donose sol mi kaže da je to vrhunac i Corto je u skladu s tim duhom. Posebno jer nema puno turista pa se mogu naći autenticne taverne ilitiga konobe di vise lokalci, zakleo bi se da sam vidio i samog Corta!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/10/2021 : 20:18:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Zaintrigirao me Frano otkako sam vidio njegov nastup na forumu. Zato sam morao pod hitno ponoviti PAPKA. Papak mi je slovio kao dobar strip, ne i meni najbolji hrvatski, ali svakako dobar.

Sada sam ponovio i znam bolje. Papak je sam vrh hrvatskog stripa, no ostaje da nije moj top 3.

Prvo, meni biografske ili kvazibiografske priče nisu napete. Međutim je Frano to nadišao onako kako je najbolje: obuhvatio je širu sliku, bitnu hrvatsku temu - domovinski rat. I njegov spoj košarke i rata je dosta vješt, pa i ta neka paralela David protiv Golijata na oba terena (autsajderi ruše Cibonu - hrvatska mladost na kraju ruši četnike i JNA). Ali sad se tu pojavljuju i problemi, jer osim onog proživljenog, koje je jako i koje nosi ovaj strip, ulazi se i u neke poruke i poante - a to je već onaj slabiji, patvoreni, čak čisto deklaratorski, isfrazirani dio, u kojemu je Frano uškopio samoga sebe i svoju sirovu snagu.

Idemo na ono jako.
Nema boljega nego još jednom proživjeti najbolje godine. Godine strasti, veselja, ludila, boli, ali sve je to slatka bol i još onda staviš samoga sebe kako lupaš ključnu bananu i rješavaš utakmicu života. Ovo je stvarno jaki dio, i Frano je tu ponovo doživio kulminacije, i ne samo to, nego preko njega mnogi, jer je on to uspio prenijeti u strip, uspio se izraziti tako da i drugi proživljavaju. Sve je to vidljivo u reakcijama tih drugih, njegovih čitatelja.

To je mladenačka, čak dječačka snaga koja nosi strip. E sad, tu dolazi do pomutnje, jer Frano unutar ove mladenačke neograničene bujice želi još i poslati poruku. To je višak, jer za poruku, kako je ona formulirana na kraju, Frano još nije imao odlučnost. Poruke dolaze kasnije, nakon, nakon bujice proživljenog. Ili da to kažemo drugim riječima: bi li Frano danas, kakav se pokazuje na forumu, napisao takvu "poantu"?

Po meni, sagledavši jedno i drugo, "Frano u poanti" i "Frano zadnje, iz petnih žila banane, odnosno nepatvoreni, sirovi Frano" se jako razilaze. A snaga je upravo u ovome Banana-Frani, dok je Poanta-Frano patvorina.

Ajde da objasnimo.
Nakon jedne jake, vozim ludo i brzo priče, Frano završava jednom kvazimudrošću iz okružja hrvateka: "Dobili smo primitivne trgovce i lopove za vođe, ne fali mi takva 'domovina'".

Ne znam je li Frano požalio zbog ovakvog finala. Tu je porušio samoga sebe, samoga sebe koji lupa bananu Tenku i onoga tipa koji viče na Dnevniku "oba, oba su pala!!"
Jer ta misao da smo prevareni, da nam je netko nešto ukrao i samo da nije napravio baš to, sada bi nam tekli med i mlijeko, to je omiljena misao svih hrvateka po krčmama i oni ju vole varirati do besvijesti. Te priče piljarica sa placa nisu na razini ovako jake priče, ove banane na kraju u koju se Frano pretvorio, takorekuć u jedan orgazam snaga.

O ovome bih sada mogao nadugačko, ali da se sažmem i pokušam Frani dati usporedbu.
Strip je, također, posveta jednom čovjeku, Franinom treneru. Ali taj isti tip, taj trener-idol ujedno je pomahnitali, poludjeli, baca stolice, gubi živce, gubi razum, šamara i totalno je izvan centra, jedna podivljala periferija. Znači, on je takav polumoronski pomahnitali tip i ---- idol, čovjek koji vrijedi, koji kleše mramor, izgrađuje ljude. Ovo Frano nije sagledao, kada se zaletio s poantom koju variraju hrvateki i koja je omiljena fraza kojekakvih mrtvih puhala, koji nemaju vlastite snage, pa je zato odriču i drugima.

Svijet je složeniji od takvih izlizanih fraza: i čovjek koji se probio na čelo države, koji je vođa, njega se ne može iscrpiti jednostranim opisom "on vara i krade", već se mora prihvatiti i odlučnost, snaga, volja itd.
A pogotovo u hrvatskim okolnostima, u hrvatskim zvjezdanim trenucima, kada se porušilo četnike, odfakalo jugu i ostale neprijatelje, tada su se probili ljudi kakvi su se i trebali probiti. To se mora prihvatiti tako kako je, to je temelj, ono realno. Na tom mjestu, Frano još nije bio zreo, on je išao snagom dječaka i mladića rasturiti jednu osobnu priču... ali zaključak ne može biti u istom tom tonu, ne može dječak zaključiti, sagledati cjelinu. O hrvatskom ratu ne mogu se pisati wannabe antiratne priče, nego upravo suprotno: može se samo potvrditi i potvrđivati opravdanost našega rata. Jer to je temelj, to se ne kopa, to se samo potvrđuje. Itekako bi nam falila "takva domovina" Frano. Sada nam ne fali, sada je tu. A bolja može biti, ako ćemo mi biti bolji.

Evo, toliko za uvod. Ima tu još dosta za analizu. Recimo, tvoj odnos prema treneru-idolu. Na prvu je to osvojilo publiku, ali kad se malo zagrebe, tu si ti dosta čudnovato to prikazao. Ali možda da o tome ne pričam, jer ne znam kako ti sada doživljavaš toga čovjeka.

Edited by - stinky on 23/10/2021 20:28:47
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/10/2021 : 20:39:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kao prvo,
Hvala Stinky na trudu.

Spomenuta rečenica jest moja rečenica. Nema veze sa trenerom.
Taj dio stripa je skroz izmučen. Originalna verzija stripa završava sa pedeset i sedmom stranicom Fibrinog izdanja.

Unutar stripa je još dodanih stranica, koje su se bolje uklopile. Od originalnih 48 stranica, izdavač je želio više, da strip bude deblji.

Greška u koracima, moja, jer sam poslušao.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/10/2021 : 20:54:54  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Gle ovo,
https://ksz-zagreb.hr/muska-kosarka/franic-kadetski-naslov-iz-93-mi-je-i-danas-poticaj-36762

Našao sam to nedavno.
Ovo je bio naš pomoćni trener.

Ima tih sitnica u stripu, malo izvrnutih. Nismo juniori, već kadeti.
Nije 1999. već je 1993.
Puno žešća godina :)

Nismo Deveščak već Medveščak.
Nismo ovo, nismo ono ...

Najbitnije.
Moj trener nikad nije bio u ratu. Nije ostao u rodnom Vukovaru.
Došao je studirati u Zg i to ga je trgalo.


Sad je sve malo jasije, zar ne?
Strip je trebao biti njemu posveta.
Da mu velim da jest borac.

Kad sad gledam, da je doživio strip, morti bi ga josh više zdrmalo.
Bog će ga znat.

Nije nas štedio, radio je svoj posao kako se spada.
Dao nam je puno više od puke košarke.



Strip jest autorske prirode, s košarkaške strane nema puno uljepšavanja. Kad su francuzi pokazali interes, radio sam sve što je potrebno da izađe.

Pa i greške u koracima.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/10/2021 : 20:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ti upotrebljavaš pravu riječ: izmučen.
Ja u samom stripu vidim to hrvanje, hrvanje između snažne proživljene priče i nekog naknadnog pogleda na rat koji bi trebao biti neki kompromis. Ali, po meni, to ne ide. Autentično je ono što ti zoveš crno-bijelo, to kako si ti vidio četnike. Naknadno, za volju da se svima svidi, pokušava se u ono što je proživljeno (a proživljeno je onako kako si u ono vrijeme mogao vidjeti razaranje Vukovara na vijestima) ublažiti, destilirati u "ma, što je sve to trebalo". Ispada kao da nije bilo vrijedno. A bilo je. I vrijednost će samo rasti.

Ti u stripu imaš i drukčiju poantu: kada trener u Španjolskoj guzi prostitutku, ispada da je ova Srpkinja i da su ispušili u Bljesku. Ta scena je također fejk, jer je to namješteno. Ali barem je poanta bolja, nego ova na kraju.
A najjače su scene iz Vukovara, te fantazije se odlično uklapaju, jedino si trebao za gušt napraviti veći bodycount četnika;))
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/10/2021 : 20:59:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Najbitnije.
Moj trener nikad nije bio u ratu. Nije ostao u rodnom Vukovaru.
Došao je studirati u Zg i to ga je trgalo.


Sad je sve malo jasije, zar ne?
Strip je trebao biti njemu posveta.
Da mu velim da jest borac.

Kad sad gledam, da je doživio strip, morti bi ga josh više zdrmalo.
Bog će ga znat.




Budem ti sutra odgovorio o treneru. O treneru kako si ga ti prikazao i kako ja to vidim. Idem sad, nemam pojma, guziti.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/10/2021 : 21:01:28  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
https://ksz-zagreb.hr/muska-kosarka/franic-kadetski-naslov-iz-93-mi-je-i-danas-poticaj-36762

Na grupnoj slici, gornji red, drugi s desna je pokojni trener. Jasno se vidi da je najznojniji.

nakon smrti, do njegove obitelji je nekako došao strip. našli su me, zahvalili. Htjeli su snimati doc. o njmeu. Interes se nije stvorio od ustanov za čovjeka koji je stvorio dva NBA igrača.

Al, to je sve sad nebitno.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/10/2021 : 21:09:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
U pravu si. Čovjek kad hoće guziti, hoće guziti.
Nema tu uljepšavanja. Nit potrebe za istim.

Kad se, braća, u čopru, zalete na tebe, pošalješ ih doma.
Bez treptanja.





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/10/2021 : 21:24:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ima ljudi koji svakim danom sve teže i teže vuku svoje repove.
Svak, točno zna, u milimetar, šta, kako, koga i kad je "naguzio".
Kad je i zašto ispao Papak ili Papčina.
Naravno, svi bi to zaboravili i preskočili u "svetlu budućnost".

Slično je i sa domovinom.
Ne idemo nigdje dalje u "svetlu budućnost" dok se stvari ne raspetljaju.

Da parafratziram dr.Torrea:

"Susret sa repovima trenutačno zna bit ekstremno bolan, ali na duge staze je spasonosan."

Želim reći, Papak nije gotova priča.
Najbolje da ju ostavim ovakvu,
izmučenu, nadrogiranu i naguženu.







Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/10/2021 : 22:07:44  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinkyju za laku noć :)
https://www.youtube.com/watch?v=u7K72X4eo_s
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 05:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dobro jutro, Stinky. Si živ?

Ajmo dalje.
Drapaj.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 05:46:22  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Znaš, ovakvo pronicanje u temu je meni velika pomoć.
Prvenstveno jer "kritičar" nije fejk.

Ja pak moram bit pošten prema sebi, i reći "da" Stinky me provalio.
U dušu.

Baš me zanima kak buš sagledal stvari sad kad znaš da trener rata nije vidio. Zvukel se od dužnosti, i savjet ga je trgala.

Za razliku od gomile hrvateka :)

NO, nema tu prozivanja. Rat je najniži oblik ljudske komunikacije. Nije za svakog.


Tak treba biti.
Takvi jesmo. Ratnici.

Dopusti paralelu s Grendelima. Strip nastaje u sred domovinskog rata. Darko trga na razlomke one prve epizode. Edi, divlja, pjeva, plače ... a i mi s njim.

I prc.
Kad su dobili posel, kad su ih ameri oženili, taj duh drže još dugo, ali ne i do kraja stripa. Predaju se negdje, kad Marica bude propucana.

I fajrunt, spase živote, spase narod, al ne i dušu.


Si čitao?




Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 05:49:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
"Aautentično je ono što ti zoveš crno - bijelo."
Bemtisunce.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 06:08:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
U grenedelima je najautentičniji onaj fajt Drage protiv "čudovišta".
Te table, taj tekst, to ne vidiš dva puta u stripu.

Ratnik, u sred borbe veli da nema potrebe za ubijanjem.

"Nije ovo pravi svijet za tebe, niti za ikoga od nas."

Scena je postavljena kak se spada.

No, nema predaje, Darko moj.
Samoubojstvo nije opcija.
Nema predaje.

Stojiš na nogama do zadnjeg daha.
Gledaš ih u oči.
Jednog po jednog.

Ponoviš im još jednom, da nema potrebe za ubijanjem.
Na njima je dalje.



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 06:25:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ti napravil taj srip "Tulipan".
To su ti mentalne zabilješe.
Da samo vidiš koliko se "zgubljenih dječaka" postrojilo.


Još i danas skviče, koliko ih žulja jerbo sam ih poslao doma plačući.
Bilo je ponekad i 20 na jednog.
Najsmješnije je to, jerbo ja sve te razgovore imam arhivirane.


Bitka se borila pismenim putem.

Karali su me sa svih strana. Bjesomučno.
"Zajebao nas je poslovno, zajebo je ovog, zajebo onog, koga god pitaš nekog sam zajebo .. čak je i Darko počeo skvičat da sam ga zajebo."

To je sklisko područje u jednoj maloj sekti, kad se nekom objesi, "zajebo je poslovno ljude" etiketu. I to sve iz usta "dobornamjernika".
KOrdej tu zapravo nije niš kriv. On je bar otvoreno utvrdil da sam retard i provokator. Tu bar vidiš da nije znal kaj se zbiva.

I onda sam ih počeo farbat jednog po jednog.
Sam je jedan pizdek ostao.
Klasičan jugonostalgičarski kauboj. No, tak je odgojen. Ko munjara. I ja to poštujem.

Tek kad su me ženske počele guzit, e, tad znaš da je stvar postala ozbiljna. Protiv njih se nemrem borit :)

No, ja sam još tu.
Tetke i tetkice.
Dišem.

Igralište je otvoreno svima.
Pismeni ste.














Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 06:27:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 06:27:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kkhm.
Stinky, izvoli dalje.
Drapaj.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 06:31:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Evo ti filmeka, za nedeljno poslijepodne. Možeš i sa klincima.
Nije fejk.

https://www.youtube.com/watch?v=JFP24D15_XM&t=21s
Go to Top of Page
Page: of 118 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000