forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 118

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 06:57:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nevjerovatno je koliko se hrvatskih predstava, drama, pjesama, izvodi svuda naokolo samo ne u Zagrebu. I to izvrsne stvari.

Evo, pa čak i u Fibri prevladavaju sad već uglavnom prosvjetiteljski, strani proljevi. Marketing je kao "samo dobri stripovi". Mojne karat.
Pol toga su samo "bolesna mašta" stripovi.

Općenito su tulipani zauzeli pozicije u kulturi i ne puštaju.
Slično je i sa stripovima.

Imaš Štefa Bartolića, Matakovića, Žeželja i još par ljudi koji drže položaj. Pravi.
Darko pak dela godišnjak.

Tu smo.

Al, bome i ovi druge se roje gde god se okreneš.
I to je u redu.

Ja ih poštujem.
Tak nam svima imunitet rade na ono kaj nam ne odgovara.

Papirnati fajt, je još uvek fajt.




Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 07:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Mas pater. I tastaturi.

Tako nam svima imunitet bolje radi.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 07:45:04  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 07:48:37  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zaboravih na Vukovar HAŠ.
Ja to nisam mogao ni pročitati.
Dečko s lica mjesta.
Iz Srca bitaka.

Vas je zabilježil.
A vi se budete jednom morali očitat.

Za sada samo roptate, prigovarate, nemrete poraz progutat.
Evo, za film ili dva, mi ćemo biti agresori.
Sretno s tim, pupčine.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 08:01:34  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Otvoreno vam velim, braćo.
Opkolili ste nas, i to "kulturno", sa svih strana.
Uz vas jašu i kojekakvi prosvjetitelji.


Kaj da vam drugo velim, nego,
dobrodošli.

Sjednite, opustite se.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2021 : 08:19:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Baš me zanima kak buš sagledal stvari sad kad znaš da trener rata nije vidio. Zvukel se od dužnosti, i savjet ga je trgala.



Ali ti kažeš: "Papak je posveta izuzetnom čovjeku i treneru."

Znači, to što je on radio, ili nije radio, na kraju krajeva, nije ni bitno. Bez obzira što je on sve u životu radio, TI si ga vidio kao IZUZETNOG čovjeka. Ti si mu čak posvetio jedno djelo.

Vidiš, dok sad pričamo, nije sasvim sigurno da je tebi samome ovo skroz razbistreno, u samome tebi.
Zato kažem, ja ću ti reći kako ja to vidim, na temelju stripa koji si napravio + na temelju ovih tvojih komentara na forumu. To čak može pomoći, jer sam taj strip PAPAK je tvoje raščiščavanje stvari sa samim tobom, na jedan način tvoja katarza.

Trenera si ti u stripu, bez obzira što formalno proglašavaš da je to posveta izuzetnom čovjeku i treneru, opet na drugi način poistovjetio sa sobom. Ti si u njemu, takorekuć, ponovio svoju priču o papku. Sad, ja ne znam jesi li ti i u stvarnom životu imao o njemu i takvo mišljenje, ili je sad to samo jedan nesvjesni ili podsvjesni žalac koji si mu uputio. Jer, svakako je zamislivo da ljude koji su sudjelovali u našem formiranju u osobe, s jedne strane idealiziramo, a s druge se bunimo i borimo protiv njih i pokušavamo ih spuštati na našu razinu ili ispod nas.

Vidi još jednom kako je napisan Papak, što on zapravo znači: to je tvoj obračun, tvoja katarza, u kojoj stavljaš na papir neke prijelomne trenutke, ali ujedno i stvar koja te u onom trenutku mučila i gdje si ti morao proći kroz bol. Tebe je smetalo što nemaš odlučnost, snagu, pribranost u trenutku kada to treba (na utakmici, recimo), lopte ti ispadaju, ne možeš dati ono što misliš da imaš (recimo, na treningu pokazuješ bolje, možeš blokirati bolje od drugih itd.).
Sad tu ulazi autoritativni trener, koji ima i nema milosti za te slabosti; on sve vas, i tebe, proglašava papkom. Znači, on vas, ili da sad uzmemo, on tebe vodi, ali ujedno britko odreže i daje ti na znanje da imaš neke papačke osobine.

E sad, godinama kasnije, ti radiš jedno djelo, u kojemu tog istog trenera poštuješ i cijeniš, ALI TAKOĐER STAVLJAŠ GA U POZICIJU GDJE I ON ISPADA PAPAK. Štoviše, ti umećeš fantastične scene iz Vukovara, u kojima ti spašavaš trenera, iskazuješ i pokazuješ mu neviđenu hrabrost, hvataš bombu, ostaješ bez ruke, žrtvuješ se za njega, za druge.

I pitaš se bi li on to volio vidjeti, bi li njemu pomoglo u onome što je njega (prema tvom mišljenju) mučilo (da je otišao iz Vukovara itd.)
Meni se čini da ne bi.
Na prvu možda bi, ali kad se ovako zagrebe, kad se analizira kako si ti to uradio, kažem ti, tu ima jedan žalac koji ti stavljaš prema njemu. Osim toga, je li njega nešto mučilo ili ne, to se ne zna. Možda je to tvoj umišljaj, prema izuzetnom čovjeku eda bi ga spustio na svoju razinu, razinu gdje tebe muči što nisi mogao dati svoje najbolje na utakmicama.

Tvoj strip je ujedno posveta izuzetnom čovjeku, i svojevrsna osveta šmokljana, da sad kažem tako brutalno;)) Jedno i drugo u isto vrijeme, tako ja to vidim napisano u stripu.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2021 : 08:34:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Dopusti paralelu s Grendelima. Strip nastaje u sred domovinskog rata. Darko trga na razlomke one prve epizode. Edi, divlja, pjeva, plače ... a i mi s njim.

Si čitao?



Jesam.
Evo ti par štikleca o Grendelima, koje sam pisao prije desetak godina. Sad mi se čini da bi mi ti Grendeli padali, i da sam im dao bolje ocjene nego zaslužuju. Ali opet, moguće da jesu tu pri vrhu hr stripa. Nešto iza Papka.

quote:
doduše, ne znam za Kapetana Ameriku, ali Ponos vragova ima "hrvatski štih" i baš zato je meni u vrhu domaćih stripova. ta jedino to mi valja u tom stripu, to što je Macan uspio u podtekstu progurati jednu "hrvatsku činjenicu", Hrvatska kao Granica i non-stop rat. baš zato me i čudi takav strip za "američko tržište", jer nikome živome tamo ova priča ne govori ništa više od puke fabule, nitko živ tamo nema pojma ni gdje je hrvatska niti zna išta o hrvatskoj povijesti.

dakle, Macan je Ponos vragova podigao na jednoj hrvatskoj temi, i zato kao ideja taj strip vrijedi. sve ono ostalo od čega je on sklepao priču, meni se to ne sviđa. naši se svjetovi razlikuju i njegovi izvori, američki strip, ratovi zvijezda i jediji, mene to malo zanima. ipak ostane ona "hrvatska tema" kad sve to što smeta maknem. i kako rekoh, šteta je što on tu najjaču sastavnicu stripa nije doveo do kraja i napravio pravi prohrvatski strip, na hrvatskim nacionalnim mitskim temeljima. propustio je izvrsnu priliku za jednim rasnim mitskim hrvatskim državotvornim stripom i ujedno je propustio zaokružiti onu hrvatsku ideju, što bi bilo bolje rješenje, na svim razinama: i idejno i fabularno. ovako je ostavio otvoren kraj, i premda piše sa neke tragičke pozicije, nema tu ni grčke tragedije, jer nema kraja ni katarze. umjesto tragedije ima patetike.



quote:
jasno, pobjedonosni rat nije istovremeno osobna katarza, u smislu da će sad svatko privatno doseći najveću sreću. ne, nego je to pretpostavka - to je početak individualnog, a ne kraj. kraj je obzirom na opće. a to nije mala stvar, štoviše, bitna je.

više od bitnog: ne može se čak ni pobjeći od tog "velikog narativa", svatko od nas je u agoniji (da posudim Unamuna), što će reći u borbi između individualnog i općeg. macan također. jer, što je onda uzeo "hrvatsku temu" ako to nije bitno, ako nema veze nacija, država??! dakle, i on je 'podveden' pod opće, u ovom slučaju hrvatsko.

i sada on (= Macan) uzima to opće, hrvatsku temu (uostalom, on to piše 90-tih!), i naravno je u agoniji, ali -po meni- nije "dobar boj bio".
što on govori? ma zaboli me za sve te ratove, samo meni neka bude dobro, nek vlada 'pax romana' da se mogu posvetiti pisanju, jedijima, američkom stripu i svom talentu. to je točka u kojoj je "uzdrhtao, itd. itd.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2021 : 09:20:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Zaboravih na Vukovar HAŠ.
Ja to nisam mogao ni pročitati.
Dečko s lica mjesta.
Iz Srca bitaka.



Čekaj, kaj je to?
Postoji neki strip Vukovar HAŠ?
Di je to, kaj je to? Ima to u knjižnicama, o da, to ću ja čitati...
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 24/10/2021 : 12:22:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

Zaboravih na Vukovar HAŠ.
Ja to nisam mogao ni pročitati.
Dečko s lica mjesta.
Iz Srca bitaka.



Čekaj, kaj je to?
Postoji neki strip Vukovar HAŠ?
Di je to, kaj je to? Ima to u knjižnicama, o da, to ću ja čitati...



I ja prvi put čujem:

http://historiografija.hr/?p=25261

https://www.tportal.hr/kultura/clanak/predstavljen-strip-album-nenada-barinica-vukovar-has-20181115/print

Edited by - Kruger on 24/10/2021 12:27:38
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 12:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

Zaboravih na Vukovar HAŠ.
Ja to nisam mogao ni pročitati.
Dečko s lica mjesta.
Iz Srca bitaka.



Čekaj, kaj je to?
Postoji neki strip Vukovar HAŠ?
Di je to, kaj je to? Ima to u knjižnicama, o da, to ću ja čitati...


Nenad Barinić.
Čovjek ih je sve nacrtal.

https://blog.vecernji.hr/barinic/strip-album-vukovar-has-sto-je-bilo-i-sto-ce-biti-dalje-10868

https://za-dom.com/osvrt-na-strip-album-nenad-nenoos-barinic-vukovar-has/


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 12:39:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano
Baš me zanima kak buš sagledal stvari sad kad znaš da trener rata nije vidio. Zvukel se od dužnosti, i savjet ga je trgala.



Ali ti kažeš: "Papak je posveta izuzetnom čovjeku i treneru."

Znači, to što je on radio, ili nije radio, na kraju krajeva, nije ni bitno. Bez obzira što je on sve u životu radio, TI si ga vidio kao IZUZETNOG čovjeka. Ti si mu čak posvetio jedno djelo.

Vidiš, dok sad pričamo, nije sasvim sigurno da je tebi samome ovo skroz razbistreno, u samome tebi.
Zato kažem, ja ću ti reći kako ja to vidim, na temelju stripa koji si napravio + na temelju ovih tvojih komentara na forumu. To čak može pomoći, jer sam taj strip PAPAK je tvoje raščiščavanje stvari sa samim tobom, na jedan način tvoja katarza.

Trenera si ti u stripu, bez obzira što formalno proglašavaš da je to posveta izuzetnom čovjeku i treneru, opet na drugi način poistovjetio sa sobom. Ti si u njemu, takorekuć, ponovio svoju priču o papku. Sad, ja ne znam jesi li ti i u stvarnom životu imao o njemu i takvo mišljenje, ili je sad to samo jedan nesvjesni ili podsvjesni žalac koji si mu uputio. Jer, svakako je zamislivo da ljude koji su sudjelovali u našem formiranju u osobe, s jedne strane idealiziramo, a s druge se bunimo i borimo protiv njih i pokušavamo ih spuštati na našu razinu ili ispod nas.

Vidi još jednom kako je napisan Papak, što on zapravo znači: to je tvoj obračun, tvoja katarza, u kojoj stavljaš na papir neke prijelomne trenutke, ali ujedno i stvar koja te u onom trenutku mučila i gdje si ti morao proći kroz bol. Tebe je smetalo što nemaš odlučnost, snagu, pribranost u trenutku kada to treba (na utakmici, recimo), lopte ti ispadaju, ne možeš dati ono što misliš da imaš (recimo, na treningu pokazuješ bolje, možeš blokirati bolje od drugih itd.).
Sad tu ulazi autoritativni trener, koji ima i nema milosti za te slabosti; on sve vas, i tebe, proglašava papkom. Znači, on vas, ili da sad uzmemo, on tebe vodi, ali ujedno britko odreže i daje ti na znanje da imaš neke papačke osobine.

E sad, godinama kasnije, ti radiš jedno djelo, u kojemu tog istog trenera poštuješ i cijeniš, ALI TAKOĐER STAVLJAŠ GA U POZICIJU GDJE I ON ISPADA PAPAK. Štoviše, ti umećeš fantastične scene iz Vukovara, u kojima ti spašavaš trenera, iskazuješ i pokazuješ mu neviđenu hrabrost, hvataš bombu, ostaješ bez ruke, žrtvuješ se za njega, za druge.

I pitaš se bi li on to volio vidjeti, bi li njemu pomoglo u onome što je njega (prema tvom mišljenju) mučilo (da je otišao iz Vukovara itd.)
Meni se čini da ne bi.
Na prvu možda bi, ali kad se ovako zagrebe, kad se analizira kako si ti to uradio, kažem ti, tu ima jedan žalac koji ti stavljaš prema njemu. Osim toga, je li njega nešto mučilo ili ne, to se ne zna. Možda je to tvoj umišljaj, prema izuzetnom čovjeku eda bi ga spustio na svoju razinu, razinu gdje tebe muči što nisi mogao dati svoje najbolje na utakmicama.

Tvoj strip je ujedno posveta izuzetnom čovjeku, i svojevrsna osveta šmokljana, da sad kažem tako brutalno;)) Jedno i drugo u isto vrijeme, tako ja to vidim napisano u stripu.





Nisam ja to mogao ko klinac znati. Nit razumjeti.
Nije on nama niš govorio o ratu (trener). Sam smo znali da je iz Vukovara.
Ja sam strip odradio spontano jer sam ga vidio kao neustrašivog. Jer je tako djelovao.
Nakon njegove smrti, i puno nakon stripa, njegov brat mi je prišao i objasnio koliko ga je to tištilo.
Gadna stvar ta savjest.


Sad s vremenskim odmakom stvarno i bolje da ga nije vidio.





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 12:40:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Strip. Dobro da nije vidio strip.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 12:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Papak nije pravi, i to je sve :)
Nije skroz iskren :)


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 12:53:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky, čovjek je sad pokojni i zamolil me da nikom sljedeće ne velim, ali to sad nije više bitno.
U stripu sam to ipak izostavil. Šteta.
Sad kad ga više nema, nema razloga to kriti.


Mario Perry, trener iz stripa, sa svojih 23 g. u Zagreb je iz Vukovara došel u sjemenište. Za svećenika se upisal.

Jel treba dalje?

Nemreš to ko klinac sve pohvatat.
U sjemeništu je napravio dar mar jer je stariji svećenik, iznio Marieve ispovijedi kolegama.
On je zbog toga napravil džumbus tamo, pa su ga izbacili.

Viš, i u sjemeništu ima "manhuntera".

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 12:59:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nema bježanja od fajta.
Kak god znaš, rokaš, lamataš, veslaš.





Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 24/10/2021 : 13:19:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Zamolili su me da napravim tekst za Vojnu povijest večernjeg lista. Na moje iznenađenje nisu ga skratili nego ga je urednik lektorirao i ubacio u izdanje.

https://vojnapovijest.vecernji.hr/vojna-povijest/vojna-povijest-u-stripu-1294282

Za net izdanje ne daju cijeli tekst nego samo dio.

ovo je kraj teksta:

Značajniji hrvatski strip izdavači su Fibra ( naglasak na francusko-belgijsku i američku školu te nešto japanske Mange ) Libelus ( uglavnom Bonelli ) i Strip agent&Bookglobe (francusko-belgijska škola stripa)
Sve informacije vezano iz strip ( izlasci izdanja, popisi, recenzije, rasprave ... ) mogu se naći na dosta posjećenoj stranici: www.stripovi.com

Tema jest bila strip u domovinskom ratu ali ja ja sam se potrudio što bolje približiti toj publici temu općenito o stripu.

Dakle strip se može naći u izdanju Strip revije:

http://www.stripforum.hr/strip-revija-vl/specijalno-izdanje-srpanj-2014/

Edited by - Kruger on 24/10/2021 13:19:48
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/10/2021 : 13:43:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Za svećenika se upisal.

U sjemeništu je napravio dar mar jer je stariji svećenik, iznio Marieve ispovijedi kolegama.
On je zbog toga napravil džumbus tamo, pa su ga izbacili.




Jako zanimljivo.
Taj čovjek je onda dosta vrijedio i ti si dobro prepoznao da vrijedi, s razlogom je ostavio na tebe dojam.
Svećenici mogu biti samo posebni ljudi, izuzetni ljudi. Naravno, pravi svećenici, ne bagatelizirana i destilirana verzija, jer je i u tom pozivu došlo do srozavanja, kao i svugdje.

Mislim da je Maurović rekao da su Hrvati značajni kao ratnici ili kao svećenici. Trebao bih to naći, ali mislim da je on to rekao. Tvoj trener na kraju nije postao ni ratnik ni svećenik (prema tvojim komentarima), ali izgleda da je imao ponešto od obojeg.

Dobro je da si mu posvetio strip.

A sad ćemo dalje analizirati Papka. Na razlomke i u sitna crijevca. Frano, ogolit ćemo te skroz.

Edited by - stinky on 24/10/2021 13:44:12
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/10/2021 : 14:19:27  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Može, al samo ak "manhunter" gleda!

https://youtu.be/8vL3yiJMhFw
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/10/2021 : 08:53:18  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dok čekamo Stinkyja, dopustil bum si da podrapam sve repove. Ovo bu čist personalno.

Dupli - Vojna

Gorane, ostal sam ti dužan još od Tulipana.
Glede celibata. Testosteronaca. Imas ljudi koji nemaju s tim problema, sta god nauka bulaznila o tome. Nađe ih se međ svećenicima.
I djecom. Jednostavno ne misle o tome.
Ostali natežu tintilinića od sumraka do zore.

Glede kiše. Tam di se ljudi mole i obavljaju svoje dužnosti tam i pada kiša. Mezopotamci i ostali civilizirani, oni rade gradove pored reka. Pa poplave, pa kanali, pa brodovi itd.
Gle do kud smo dogurali progresivno. Sjedimo i brojimo viruse.

I to je to.


Vojna - kao hrvatski strip.

Dešava se u Sloveniji.
Dobri dalmoš, partizan sve je to regularno.
Brine, misli, kombinira. Dobar u duši, kak i treba bit.
Ono bitno je da si ti, bar tad, bil trtaroš. I to je isto regularno. No, ujedaš. Neregularno.
U stripu si prikazal i da bi ubil zbog straha. I to je regularno. Partizanski.

Čopil te Balašević. On je veliki pjesnik. Ali i pizdek. Pokoj mu duši. Super je kaj te zdrmalo, bar malo i Prljavo kazaliste.

Crtez je meni super. Kadriranje i sve. Bas super. Tu si svoj. Ima nekaj zajedničkog između Marušića i tebe. Osim što ste dalmoši, ima taj neki nerv. Prkos. Život.

Priča je tvoja i tu se nema šta dirati.
Humanist, i ak mene pitaš Vojna je iskrenija od Papka.

Ono s vukom je izvrsno. Al, osim vuka, u tom grmu leži i zec. Ti si spreman pucati jer si se usral mraka.

Do kraja prevlada humanost. I zato strip vridi.

Super si opisao telepatiju u koju ne vjeruješ.

Nemoj odletit previsoko, jerbo je svemirski prostor, ne skoro pa ništa, nego doslovno ništa.

Veselje je tu dole.
Pusa.
F.









Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/10/2021 : 08:55:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Sad buš vidio kad Stinky počne meni "fikarit" repove.
Ultimativni muž skida Papka.
Ijuuh!

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/10/2021 : 16:59:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Mentalna zabilješka

...24 sata intenzivno razmišljao o Papku... sve više me intrigira Frano... i Papak...
... da ga je***, kako god okrenem, ne može u top 3... priča je dobro ispričana, lijepo postavljena------- ali nema ravnu crtu-->cilj... nije stvar u tome da bi bilo fejk... Frano se vara = nije fejk... nego nije odlučeno... nije zrelo djelo
... Papak je autentično djelo jednog zbunjenog dječaka koji se našao u košmaru, koji ni u trenutku dok je stavljao na papir svoje uspomene, nije mogao ishrvati velike događaje, velike potrese u koje je bio bačen ni kriv ni dužan

Idemo nova serija tekstova o Papku. Ako treba, uradit ćemo 7 x 77 tekstova, dok si Frano ne posloži sve to što je ispričao i dok ne trasira ravnu crtu-->cilj.

Činjenica: uglavnom su svi nahvalili Papka. Enormno nahvalili. Frano ih je rasturio. Frano ih je pogodio. Ako uzmemo u obzir tu činjenicu, onda bi Papak bio cilj = nema se kamo dalje, Frano je već postigao punu zrelost.
Ja ne mislim tako.

Dok listam Papka, sa svake stranice mi iskače jedan zbunjeni dječak koji je opčinjen košarkom, a istovremeno uplašen, znoje mu se ruke, lopte ispadaju, nema samopouzdanja... i uz sve to, bačen je u Hrvatsku u kojoj bijesni rat, po dnevniku pretučeni, poklani, zatučeni. Ove slike razaranja i uništavanja, pogađaju tog dječaka, one mu se strovale na grbaču, pritišću ga i guše. A on ne može učiniti ništa, ne može čak ni baciti stolicu u staklo da sve puca. Tu treba neki urlik koji bi pomeo sve tenkove i četnike, neka tehnika jedija.
Dok zahuktali Medveščak grabi prema finalu, Frani se znoje ruke, ispadaju lopte, a na mozak mu je sjeo Vukovar u blatnoj studenoj ruševini. I taj dječak, pred pucanjem, u kovitlacu košarke, finala i rata, bježi u samuraje.

Samuraji u Papku su kidanje organske cjeline; umetak naprasno, odjednom. Kakve veze imaju samuraji s košarkom, sa Škabrnjom, s Blagom Zadrom? Dok se sve ruši, oba aviona padaju u Jadransko more, iz Vukovara odvoze konvoje mrtvih četnika, nestaju kuće, i grad, Frano bježi u samuraje. U jedan la la land. Tu se poštuju pravila, tu je kodeks. Tu se ratnici ne bore na kvarno.

Razumljiva je ta Franina postavka. Njegova želja, mašta.
Ali meni to ne igra. Za mene, to nije pogled čovjeka, muža - nego dječaka. (usput, ne znam je li Frano to imao na umu, ali čitava ta postavka je slična Gilliamovu Brazilu: činovnik koji mašta da je heroj koji će osvojiti djevu).

Papak je autentičan; proživljeni događaji dječaka koji je bačen u ludilo rata, u razaranje, u krv, i koji se protiv toga buni.
I tu smo. Tu je slaba točka Papka.
Dječak se buni, njegova želja je dobra, njegova želja je plemenita. Ali se ne može razriješiti tako kako je Frano pokušao.

A on je pokušao svoj krik protiv rata, izreći tako da iznivelira naše i njihove. Gardu i četnike. Čak još više, postaviti pitanje: čemu rat?
Ali on se događa. War all the time. Ratovi stalno. Ne bi trebali biti - a jesu. I kad se dogodi ovakav rat, kakav je bio hrvatski domovinski rat, tu se s hrvatske pozicije ne mogu postavljati takva pacifistička pitanja. Mogu, ali kad sagledaš realno, to je zabijanje autogolova. To ovi drugi i hoće, da si ti postavljaš takva pitanja, na taj način.

Jedino postavljanje pitanja, ako već hoćeš postavljati pitanja, može onda biti s tragičke pozicije. Sagledati sebe u tragičkoj poziciji, između pojedinačnog i općeg. Tu se možeš buniti protiv rata (općeg), ali prihvaćaš svoj prijestup (pojedinačan) i da te je poklopilo. Da ti se znoje ruke, da ti ispadaju lopte. Da ti se sve to strovalilo na krakata pleća i krakate ruke i da si luzer. I papak; ne svojom krivnjom, nego željeznim zakonom. Opće te samljelo: baš si bio na putu da postaneš Jordan, ali je Vukovar i Hrvatska stala na crtu i počela rokati tenkove, rokati četnike. Eto, baš tad. Baš tad te to strefilo i ti si papak, ni kriv ni dužan. To je tvoja tragička sudbina.

Visoko je biti Jordan. A biti Hrvat 91. do 95. je još više. To je to. Tako je zapisano u zvijezdama.
I onda neće padati na pamet bezvezna, ofucana, kvazihumana pitanja: jel ti fali domovina? Misli neće odlutati u pravcu fantaziranja o nekakvim kradljivcima. Jer to je ionako nemoćno, impotentno filozofiranje.

Nitko mene nije pokrao. Svatko se sam izbori za sve. Ako vrijedi.
To su samuraji, Frano. Dobim sve što zaslužim. Samuraj ne cendra. Samuraji nisu hrvateki.

Samuraj sam po svim pravilima i u svim okolnostima.
Košarka, rat, samuraji i Hrvatska mora pobijediti! To je ravna crta->cilj.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/10/2021 : 17:33:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Eboteled.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/10/2021 : 17:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Idem ja sad, ne znam, popit vode ...

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/10/2021 : 17:38:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky, jel i sad rat?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/10/2021 : 17:47:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Svaki komentar je dobrodošel. Ili hićena stolica. Tak svejedne. Zivot je sad takav, moderan. Virtualna birtija. Uletite.

Sjedite, ili razbijte nekaj.
Go to Top of Page
Page: of 118 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000