Christophe Blain nas s Gusom vodi daleko na Divlji zapad, među, dakako, tučnjave, revolvere, salune i šerife, ali ponajviše među žene… Autor se, naime, u svakoj epizodi bavi na prvi pogled efemernim temama, kojima su nit vodilja ljubavne priče te svakodnevni mali nesporazumi i neprilike kauboja, a sve to uz gomilu humora, burleske i inteligencije. Gus je divno iznenađenje, a ujedno je prilika za Blaina da ostvari svoj san iz djetinjstva: da napravi vestern. Na svoj način. Briljantno!
Ovo su, dakle, priče s atmosferom vesterna, čiji junaci Gus, Clem i Gratt, usputno zauzeti pljačkanjem banaka i vlakova, aktivno traže srodnu dušu. No pojam „vestern“ – danas zastario žanr – ne bi trebao odbiti čitatelja. Naime, premda akcesorij (čizme, konji, koltovi, saluni itd.) pripada vesternima, Blainovi likovi ponajprije su dirljivi junaci u pričama o ljubavi i seksu koje mogu raznježiti svakoga od nas. Da i ne spominjemo prijateljstvo, koje povezuje sve njihove nevolje. Jer oni su umjetnici upadanja u nevolje uz mnogo poleta: Gus zato što je vatren, Clem zato što ne sluša svoju savjest (iako je brbljava), a Gratt zato što zaboravi razmisliti prije nego što spava sa sučevom suprugom, uz ostale…
Dirljivi junaci, vrlo ženstvene žene (na vrlo različite načine), presmiješna mizanscena – a sve zajedno oslonjeno na vješt i razdražljiv crtež koji pristaje energičnoj atmosferi priče. Kamo će nas to odvesti?
Kolorka 211 • Gus • 368 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Christophe Blain • Crtež Christophe Blain • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 3.6.2022. • Cijena 250 Kn
Izuzimam Gung ho, o njemu ne znam ništa, osim što sam pročitao sadržaj a on me nije privukao. Dosadili su mi postapokaliptični stripovi/filmovi isto kao i zomboidarije. Još do prije 5-6 godina to mi je bilo WOW. Starim jbg.
Kao i večina vas ovdje odrastao sam na talijanskim treš vesternima i to mi je danas toliko zgadilo vestern da danas mi ne prolaze ni klasici poput Taličnog Toma i Bluberija, zato mi srce zaigra od sreće kad nabasam na ovakvu divoticu. Sličan efekt je izazvao i strip Texas Cowboys. Hrpa odličnih likova duhovito napisano, super vizualno stilizirano, posebno mi se svidjela cijela galerija hollywoodskih glumaca koja se pojavljuje kroz priče, a priče variraju od vrlo dobrih do odličnih. Šteta što završava u najnapetijem trenutku tako da jedva čekam nastavak.
Nekako mi ne prolazi baš najbolje. Na naslovnoj je neki hipopotamus a ne konj (pogledajte visinu leđa), onda je žanr ljubavna melodrama koja se pravi, da je vestern. Junaci idu na posao ko Hogar strašni a onda kad odrade u tri kadra, jebu se i pričaju sa ženkama sledečih šest strana. Izak pirat je barem imao ravnotežu i avanturu kao najbitniji deo a u nju je uključio i ostalo a ovde je sve sa ženama. Pročitao sam do pola i čekam da neko upuca barem jednog od tri kretena odmjetnika.
Montaža je ok, isto crtež, Gusova surla me nervira od prvog momenta. Ko Pinokio kad pet puta slaže.
A mogao se strip zvati i Clem (ili Gus, Clem i Gratt). Lijepo si je Blain osmislio svoj playgroud na kojem može biti kreativan, na kojem može što god hoće i koliko god hoće. Kratke priče, duže priče, malo Gus, pa puno Clem... Ima svega i moglo bi ovako beskonačno, ali stalno je zabavno. Hoće li ikad biti 5.albuma nije važno, može ih biti još 10, a i ne mora. Idem čitati ispočetka, sigurno sam nešto previdio...
Ocjena za 3 kauboja 10/10, a za dodane holivudske likove penje se do 11...
p.s. pronašao sam dosta starih glumaca koje je Blain nacrtao u ovom stripu, a iznenadio me pukovnik Radl (iako u početku s brkovima djeluje i kao pukovnik Redl). The eagle has landed (1976.) mi je baš dobar film, s hrpom dobrih glumaca i dijaloga...
Prva priča mi se čini malo improvizirana kao da Blain još traži šta će da uradi sa serijalom. Druga malo bolja, treća ubjedljivo najbolja sa referencama na western Shane. Četvrta opet manji pad sa previše kompliciranja kao da Blain nema ideje kako da nastavi sa serijalom.
Ukupno možda 7/10 od mene za Gusa, bolji su mi Isaac i Diplomatske kronike.
Odličan je Gus. Slažem se s cortom da počinje malo pogubljeno, iako mi se i taj prvi album svidio. Drugi i treći su zato izvrsni. I dalje je to kao neka zbirka (kraćih ili dužih) anegdota, ali Blain pokazuje koliko je maštovit autor i izvrstan crtač (on i ostatak ekipe su također odradili vrhunski posao na koloru). S cortom se slažem i u tome da četvrti album malo pada. Sve se nekako počinje previše vrtjeti u prazno, iako i dalje ima i više nego zanimljivih elemenata, a tu je i taj naprasni kraj koji s lakoćom izaziva želju potrebu za daljnjim čitanjem.
Ukratko, originalna, zabavna i smiješna vizualna poslastica. Strip koji se ne propušta!
U zadnje tri godine mu je izašao jedan strip (koji ćemo valjda vidjeti u Fibrinom izdanju?), nadam se da se ne zajebava nego radi na nastavcima Gusa i Isaaca.
U zadnje tri godine mu je izašao jedan strip (koji ćemo valjda vidjeti u Fibrinom izdanju?), nadam se da se ne zajebava nego radi na nastavcima Gusa i Isaaca.
Ja se ne nadam previše :) Vidi se iz njegovih radova, da je Blain neko ko ne voli duže projekte i mnogo improvizira. Kod Gusa i Isaaca je počeo sa nekom osnovnom idejom ali izgleda nije imao pojma kako će to da završi na kraju.
Originally posted by corto33 Kod Gusa i Isaaca je počeo sa nekom osnovnom idejom ali izgleda nije imao pojma kako će to da završi na kraju.
fala bogu pa ostali autori to znaju vrh je blain, sem kod bluberija naravno, nije mu to trebalo
Upravo ta improvizacija je jedan od glavnih aduta njegovih stripova. Nikad ne znaš gdje će te odvesti, znaš samo da će biti zabavno i melem za oči, a realno ništa drugo ni ne treba. Kod Gusa je već pravio dužu pauzu pa mu se vratio, vjerojatno kad ga je uhvatio gušt (ili kad su mu zatrebali novci). Ne vidim razlog da to ne ponovi.
P.S. Bluberi mu nije na razini ostalih radova ali je i dalje dobar, no za konačan dojam ćemo sačekati drugi dio.
Prije svega- naslovnica ovog integrala je znakovita. Gotovo sve priče se temelje na istom sistemu - razbojništvo, lokanje, seks, lijenčarenje ali je autor unatoč tom samoograničavanju u postavkama ipak uspio postići nekakav potpuno razuzdan i nepredvidljiv tijek priče. Budući da nema neke centralne teme, što bi mnogima moglo zasmetati, treba reći da se ovo nije moderna kaubojska pustolovina nego se više čita kao crtice iz života napaljenih razbojničkih hohštaplera. Uglavnom je to nizanje urnebesnih situacija gdje citati znaju biti sjajni i mislim da će mnogima biti bliski dijelovi sa prijateljskim nadjebavanjem/komentiranjem žena. Kako stvari idu izgleda da su mi najbolje sjeli treći i četvrti album. Ali sad kad razmišljam - moguće i da sam se kroz prva dva tek navikavao na jedan pristup stripu potpuno drugačiji od onoga kojeg poznajem. Zvijezda je definitivno najjača i najsmiješnija priča u cijelom integralu! Iako, moram reći i da mi je nekoliko priča bilo potpuno nejasno; ispada kao nekakav kreativan nered iz Blainove tikve bačen na papir bez razrade!
Crtež prvenstveno pitak i osebujan a nepredvidljiva ludost Blainovog tempa i montaže su jednostavno genijalni!
Ako mogu povući paralelu s filmovima ovo bi mi ispao kao neki mišung braće Cohen i Wesa Andersona tako da tko voli navedene redatelje- Gusu bi svakako trebo dati šansu. Ovo sigurno nije jedan od najboljih stripova koje sam pročitao u zadnjih nekoliko godina ali zasigurno jest jedan od specifičnijih, što automatski ulazi u selekciju stripova za "višestruko čitanje".