forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Čarobna knjiga najavljuje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 369

Markos
Webmaster



Croatia
29261 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/09/2022 : 09:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Kvaliteta,šmaliteta...
Pa prava se i kupuju da budeš monopolist na području za koji si platio prava.Mi čitatelji imamo sreću pa su nam "strana"izdanja odlično razumljiva


Pa evo, ja sam npr. vlasnik prava za Canoe Bay za Hrvatsku. Ta ista Golconda koja meni zeli zabraniti prodaju u Srbiji uredno prodaje to svoje izdanje u Hrvatskoj. I sva ostala, kad smo vec kod toga, cija prava drze ostali hr izdavaci.

Trouble will find me
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/09/2022 : 09:29:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Nije to baš tako, licence se kupuju kao ekskluzivno pravo prodaje na jasno definisanoj teritoriji, na tom i tom jeziku.
E sad, kada su jezici u ovakvom odnosu, da se lingvistički često shvataju kao BHS jezik, bilo bi lepo da postoji jedan džentlmenski odnos među svim uključenima da se ne šalju izdanja na teritoriju za koju je neko drugi već platio ekskluzivna prava. Pre zabrana i eventualnih pravnih sučeljavanja.

Jer, kada bi neko za, recimo, Hari Potera, ili nekog Den Brauna na vrhuncu pokušao da u knjižarama u Srbiji prodaje hrvatsko izdanje, ili u knjižarama u hrvatskoj srpsko, mislim da bi dobio bombu pod auto. Odnosno, to nikom ne bi ni palo na pamet niti bi iko pristao da uzme te knjige da prodaje.

Ili da neko u srpske bioskope plasira najnovijeg Betmena sa hrvatskim titlom jer ima licencu za hrvatski jezik i to je, eto, strani proizvod pa nema veze sa lokalnim distributerom na srpskom jeziku.

S moje strane, ja ne izvozim izdanja u Hrvatsku ako je neko kupio licencu za isti naslov za hrvatsku. I to je to.

Prostor za čistu tržišnu utakmicu mogu biti okolne zemlje, BiH, Crna Gora, gde ne postoje licence za neki naslov pa se i srpska i hrvatska izdanja mogu izvoziti i distribuirati. I to se i dešava.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

BiDi
Senior Member

Slovenia
2434 Posts

Member since 06/05/2002

Posted - 25/09/2022 : 09:30:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit BiDi's Homepage  Send BiDi an ICQ Message  Send BiDi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Imaš monopol na objavljivanje, ne na prodaju. Ne možeš blokirati slobodno tržište kako ti padne na pamet.

Zašto su onda sportska prava ekskluziva pa (bar u EU) distributer televizijskih kanala treba da zatamni strane tv kanale sa utakmicama za koja ima prava neki domaći tv kanal? Jezik komentara utakmice u tome ne igra uloge.

I zašto na strani Fantagraphicsa i nekih drugih izdavače lepo piše da se neka izdanja zbog prave nesmiju izvoziti iz SAD i Kanade (ili Bonelli ako želite... for sale in Italy only)

Tako mi mlijeka u prahu, kidam naljevo

Edited by - BiDi on 25/09/2022 09:35:24
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/09/2022 : 09:34:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BiDi

quote:
Originally posted by Paka01

Imaš monopol na objavljivanje, ne na prodaju. Ne možeš blokirati slobodno tržište kako ti padne na pamet.

Zašto su onda sportska prava ekskluziva pa (bar u EU) distributer televizijskih kanala treba da zatamni strane tv kanale sa utakmicama za koja ima prava neki domaći tv kanal? Jezik komentara utakmice u tome ne igra uloge.

I zašto na strani Fantagraphicsa lepo piše da se neka izdanja zbog prave nesmiju izvoziti iz SAD i Kanade.



Apsolutno, ista stvar je i ovde izvan EU.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29261 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/09/2022 : 10:14:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BiDi

quote:
Originally posted by Paka01

Imaš monopol na objavljivanje, ne na prodaju. Ne možeš blokirati slobodno tržište kako ti padne na pamet.

Zašto su onda sportska prava ekskluziva pa (bar u EU) distributer televizijskih kanala treba da zatamni strane tv kanale sa utakmicama za koja ima prava neki domaći tv kanal? Jezik komentara utakmice u tome ne igra uloge.

I zašto na strani Fantagraphicsa i nekih drugih izdavače lepo piše da se neka izdanja zbog prave nesmiju izvoziti iz SAD i Kanade (ili Bonelli ako želite... for sale in Italy only)


Bonely Italy only je samo cijena, jer van italije moze biti druga cijena.
Fanta je stvar ugovora, ali to ti kao izdavac ne mozes bas kontrolirati.
Oni daju svoje stripove distributeru a onda je to vise tesko kontrolirati. Ako ne i nemoguce.

Mislim, evo sto je Vuk gore rekao kako “on svoja izdanja koja su dupliranq ne salje u hr”: stvari se tu krivo postavljaju: nisam ja taj koji odlucuje sto cu poslati nego stiparnice/knjizare narucuju ono sto zele. Ako nijedna srpska striparnica ne naruci “velikom rijekom uzvodno”, mi ga, naravno, necemo poslati. Ako naruce, a mi recimo odbijemo poslati, sto onda? Striparnice to narucuju jer im to kupci traze i jer ce na tome zaraditi. Ako im Fibra ne zeli isporuciti, oni ce naruciti od nekog drugog hr distributera koji drzi Fibrina izdanja, jer zele zadovoljiti svoje kupce i zele zaraditi. Ako slucajno odbije distributer, naci ce se neki Osmo koji ce to nabaviti i prosvercati. Gdje ima volje, ima i nacina.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29261 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/09/2022 : 10:23:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KOMIKO

Nije to baš tako, licence se kupuju kao ekskluzivno pravo prodaje na jasno definisanoj teritoriji, na tom i tom jeziku.
E sad, kada su jezici u ovakvom odnosu, da se lingvistički često shvataju kao BHS jezik, bilo bi lepo da postoji jedan džentlmenski odnos među svim uključenima da se ne šalju izdanja na teritoriju za koju je neko drugi već platio ekskluzivna prava. Pre zabrana i eventualnih pravnih sučeljavanja.

Jer, kada bi neko za, recimo, Hari Potera, ili nekog Den Brauna na vrhuncu pokušao da u knjižarama u Srbiji prodaje hrvatsko izdanje, ili u knjižarama u hrvatskoj srpsko, mislim da bi dobio bombu pod auto. Odnosno, to nikom ne bi ni palo na pamet niti bi iko pristao da uzme te knjige da prodaje.

Ili da neko u srpske bioskope plasira najnovijeg Betmena sa hrvatskim titlom jer ima licencu za hrvatski jezik i to je, eto, strani proizvod pa nema veze sa lokalnim distributerom na srpskom jeziku.

S moje strane, ja ne izvozim izdanja u Hrvatsku ako je neko kupio licencu za isti naslov za hrvatsku. I to je to.

Prostor za čistu tržišnu utakmicu mogu biti okolne zemlje, BiH, Crna Gora, gde ne postoje licence za neki naslov pa se i srpska i hrvatska izdanja mogu izvoziti i distribuirati. I to se i dešava.


U hrvatskoj se to uredno dogadja. I to bas na primjeru Rowlingowe i njenih krimi romana koje je u hr prodavao vbz koji je istu knjigu objavio u BiH na bosanskom, a mozaik ima prava na hrvatsku.

Trouble will find me
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/09/2022 : 10:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by KOMIKO

Nije to baš tako, licence se kupuju kao ekskluzivno pravo prodaje na jasno definisanoj teritoriji, na tom i tom jeziku.
E sad, kada su jezici u ovakvom odnosu, da se lingvistički često shvataju kao BHS jezik, bilo bi lepo da postoji jedan džentlmenski odnos među svim uključenima da se ne šalju izdanja na teritoriju za koju je neko drugi već platio ekskluzivna prava. Pre zabrana i eventualnih pravnih sučeljavanja.

Jer, kada bi neko za, recimo, Hari Potera, ili nekog Den Brauna na vrhuncu pokušao da u knjižarama u Srbiji prodaje hrvatsko izdanje, ili u knjižarama u hrvatskoj srpsko, mislim da bi dobio bombu pod auto. Odnosno, to nikom ne bi ni palo na pamet niti bi iko pristao da uzme te knjige da prodaje.

Ili da neko u srpske bioskope plasira najnovijeg Betmena sa hrvatskim titlom jer ima licencu za hrvatski jezik i to je, eto, strani proizvod pa nema veze sa lokalnim distributerom na srpskom jeziku.

S moje strane, ja ne izvozim izdanja u Hrvatsku ako je neko kupio licencu za isti naslov za hrvatsku. I to je to.

Prostor za čistu tržišnu utakmicu mogu biti okolne zemlje, BiH, Crna Gora, gde ne postoje licence za neki naslov pa se i srpska i hrvatska izdanja mogu izvoziti i distribuirati. I to se i dešava.


U hrvatskoj se to uredno dogadja. I to bas na primjeru Rowlingowe i njenih krimi romana koje je u hr prodavao vbz koji je istu knjigu objavio u BiH na bosanskom, a mozaik ima prava na hrvatsku.



Ovde je bilo pokušaja da se BiH izdanja Orhana Pamuka ubace u Srbiju, iako ga odavno objavljuje Geopoetika, pa se digla ozbiljna frka.

Msm, može neko povremeno da pokuša nešto slično, ali najčešće nikom ne pada na pamet. Ne radi se to.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1897 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 25/09/2022 : 10:37:28  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Srbija je problem, srpsko trziste je problem i samo ovde se izdavaci svadjaju sa drugima. Nisam video takve price van Srbije tako da mi je sada malo zao sto zivim ovde i sto (potencijalno) moram da ispastam zbog srpskog mentaliteta pohlepe... Ne kazu dzabe "srpska posla". Jbg.

I lepo Marko kaze za Nadzirace. Nesto se ne secam da je Beli Put pokusao da zabrani Watchmen-e a ni Carobna Knjiga. Watchmen-e mozete da kupite u svim vecim lancima knjizara i o zabrani nije bilo price. Nama hrvatski nije maternji jezik kao ni engleski, vecina nas razume oba i moze da bira sta ce da kupi. Ne znam u cemu je problem, neka kupci odaberu sta zele.

Vuce, ako neces da distribuiras svoje izdanje u HR koje se poklapa sa njihovim, to je na tebi. Ko hoce tvoje izdanje, naci ce nacina. Glupo je braniti i sprecavati kupca da kupi nesto sto zeli i da placa postarinu. Zasto bih ja cekao Komiko 3 godine kad mogu da uzmem Fibru odmah, procitam i uzivam? Konkurencija treba da se gradi kvalitetom i kontinuitetom.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx

Edited by - AleksandarN on 25/09/2022 10:44:46
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2673 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 25/09/2022 : 10:43:33  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Uzima se za primer beletristika, sto je po meni pogresna analogija. Pravo pitanje je kako je moguce da Fibrino izdanje, kada se uveze u SRB, bude konkurentno cenovno, a ima slucaja i jeftinije...i onda ce naravno kupci pratiti Fibru, koja nudi odlicnu cenu za kvalitet koji nudi, u vecini slucajeva uravnotezen prevod, i dinamiku, uz sigurnost da ce nastavci izaci, sto su ljudi izgubili kod vecine SRB izdavaca...u odnosu na beletristiku kada su knjige HR izdavaca znacajno skuplje. A i tu imamo primere Kosmosa/Nove knjige koja je pozicionirana u CG a redovno se prodaje u Delfiju i ostalim knjizarama...

Kada bi Komiko i Golconda bili u HR jeftiniji od domacih izdavaca, moguce je da bi situacija bila obratna...
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/09/2022 : 10:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Da ne ulazim u beskrajne rasprave, jasno je da mi izdavači stripa od prvog dana funkcionišemo kao zemlja Štrumfova, i meni to lično prija, i uživam u tome. Da je drugačije verovatno ne bih ni ulazio u ovaj posao.
Naši su tiraži mali i mene ne tangira nijedno hrvatsko izdanje koje se poklapalo s mojim. Ja znam da ako sve uradim kao do sada, da će se moje izdanje prodati. Do poslednjeg primerka. I to se za ovih skoro 15 godina pokazalo.

Ali ako pričamo o zakonskim okvirima - tu se ne radi o nekakvom ograničenju kupca, već o jasno definisanim pravilima za prodavca. I to tako funkcioniše u svakoj trgovini, sa svakom licencom. Ništa više ni manje od toga.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10254 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/09/2022 : 11:15:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Peyo
Zar se nije svojedobno pisalo da je jedan izdavač iz HR zakupio prava na neke stripove da ih nitko drugi u HR i RS nije mogao objaviti godinama?


Pa platija je nositelju prava za to.



Hvala na besplatnom odvjetničkom savjetu.

A posljedice su bile koje?

Taj izdavač je brzo odustao od nekih naslova koje drugi nisu mogli godinama objavljivati.

A i naslove od kojih nije odustao je davao na kapaljku u ne baš predobro odrađenim izdanjima.
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/09/2022 : 11:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

Uzima se za primer beletristika, sto je po meni pogresna analogija. A i tu imamo primere Kosmosa/Nove knjige koja je pozicionirana u CG a redovno se prodaje u Delfiju i ostalim knjizarama...




A koja bi analogija bila bolja od beletristike? Lekovito bilje? Lekovi? Poljoprivredne mašine?
Slučaj Kosmosa/Nove knjige upravo potvrđuje ovo o čemu govorim. Nova knjiga iz Podgorice je osnovala novu izdavačku kuću, Kosmos, u Beogradu kako bi poslovala na teritoriji Srbije. I taj Kosmos objavljuje knjige na srpskom i kupuje licence za Srbiju jer je registrovan u Srbiji.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2673 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 25/09/2022 : 11:34:08  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Kosmos/Nova knjiga objavljuje mnogo naslova koji se poklapaju sa Lagunom, Vulkanom...i prodaju se u SRB...

Lekovito bilje takodje dobar primer...da su npr Komikova izdanja jeftinija u HR, mozda bi ih ljudi vise kupovali, da su kvalitetnije izrade mozda bi ih ljudi vise kupovali, onda dolazimo do toga da se u SRB istog naslova, proda vise Fibri nego Komika...

Edited by - john connor on 25/09/2022 11:34:29
Go to Top of Page

djukak
Senior Member



2927 Posts

Member since 28/04/2005

Posted - 25/09/2022 : 11:35:56  Show Profile Show Extended Profile  Send djukak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Imaš monopol na objavljivanje, ne na prodaju. Ne možeš blokirati slobodno tržište kako ti padne na pamet.



A upravo se to desilo sa Pergamom, jer su njihova izdanja (koja ionako nisu izvozili) bila u Srbiji, pa je VČ uspio da im potpuno ukine licencu.

They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/09/2022 : 11:37:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor


...da su npr Komikova izdanja jeftinija u HR, mozda bi ih ljudi vise kupovali, da su kvalitetnije izrade mozda bi ih ljudi vise kupovali, onda dolazimo do toga da se u SRB istog naslova, proda vise Fibri nego Komika...



Ako smo dotle došli - ja samo mogu da čestitam kolegama!


www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2673 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 25/09/2022 : 11:48:01  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by djukak

quote:
Originally posted by Paka01

Imaš monopol na objavljivanje, ne na prodaju. Ne možeš blokirati slobodno tržište kako ti padne na pamet.



A upravo se to desilo sa Pergamom, jer su njihova izdanja (koja ionako nisu izvozili) bila u Srbiji, pa je VČ uspio da im potpuno ukine licencu.


Pergam kupuje prava za BiH, potpisuje ugovor. Kako je moguce da im je Vc ukinuo licencu?
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11091 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 25/09/2022 : 12:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Jbte, kad ovo pričitaju proivođači maslaca, margarina, ulja, čokolade... ( niz nastaviti po nahođenju ) i krenu zabrane uvoza istovjetnih ( mada ne po kvaliteti ) stranih proizvoda, Afganistan će nam biti žestoki zapad.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1897 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 25/09/2022 : 12:25:15  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

quote:
Originally posted by djukak

quote:
Originally posted by Paka01

Imaš monopol na objavljivanje, ne na prodaju. Ne možeš blokirati slobodno tržište kako ti padne na pamet.



A upravo se to desilo sa Pergamom, jer su njihova izdanja (koja ionako nisu izvozili) bila u Srbiji, pa je VČ uspio da im potpuno ukine licencu.


Pergam kupuje prava za BiH, potpisuje ugovor. Kako je moguce da im je Vc ukinuo licencu?



Zato sto je Dusan plakao SBE-u kako Pergam prodaje u Srbiji na srpskom jeziku i SBE su Pergamu skroz ukinuli prava na izdavanje njihovih stripova. Nije VC zabranio Pergamu da izdaje nego kao veci izdavac je uticao na to da Pergamu SBE zabrani izdavanje njihovih stripova jer je SBE-u bitniji kiosk izdavac sa kojima duze posluje nego neki novi izdavac sa 300 primeraka jednog stripa. Nije ok ali sta da se radi.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1897 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 25/09/2022 : 12:30:39  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

Kosmos/Nova knjiga objavljuje mnogo naslova koji se poklapaju sa Lagunom, Vulkanom...i prodaju se u SRB...

Lekovito bilje takodje dobar primer...da su npr Komikova izdanja jeftinija u HR, mozda bi ih ljudi vise kupovali, da su kvalitetnije izrade mozda bi ih ljudi vise kupovali, onda dolazimo do toga da se u SRB istog naslova, proda vise Fibri nego Komika...



Uzmimo npr Pet tisuća kilometara u sekundi VS. Pet hiljada kilometara u sekundi. Slicna cena (ako se ne varam) kada su oba stripa bila u prodaji osim sto je Komiko B5 sa 10 stranica manje a Fibra A4 sa 10 stranica vise. Meni je to dovoljno da kupim Fibrino izdanje (iako sam prvo kupio Komiko koje jos uvek ne mogu da prodam ispod placene cene) pa onda Fibrino jer po meni takav crtez zasluzuje veci format.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/09/2022 : 12:35:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN

quote:
Originally posted by john connor

Kosmos/Nova knjiga objavljuje mnogo naslova koji se poklapaju sa Lagunom, Vulkanom...i prodaju se u SRB...

Lekovito bilje takodje dobar primer...da su npr Komikova izdanja jeftinija u HR, mozda bi ih ljudi vise kupovali, da su kvalitetnije izrade mozda bi ih ljudi vise kupovali, onda dolazimo do toga da se u SRB istog naslova, proda vise Fibri nego Komika...



Uzmimo npr Pet tisuća kilometara u sekundi VS. Pet hiljada kilometara u sekundi. Slicna cena (ako se ne varam) kada su oba stripa bila u prodaji osim sto je Komiko B5 sa 10 stranica manje a Fibra A4 sa 10 stranica vise. Meni je to dovoljno da kupim Fibrino izdanje (iako sam prvo kupio Komiko koje jos uvek ne mogu da prodam ispod placene cene) pa onda Fibrino jer po meni takav crtez zasluzuje veci format.



Uzmimo na primer da je Komiko taj strip kupio 2010. pre nego što je dobio Angulemsku nagradu, kada niko nije znao ni za njega ni za autora.
I da je originalno objavljen u B5 formatu, i sa 6 kadrova po strani i rađen za taj format.
Sada, 10 godina kasnije može da se pojavi na kom formatu hoćeš, ali to teško da je relevantno za prvo izdanje izvan frankofonog prostora koje je bilo istog formata ali luksuznije od tadašnjeg originalnog izdanja u mekom povezu.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1696 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 25/09/2022 : 12:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Markos

Kupio si eksluzivnost na odredjeni JEZIK na odredjenom podrucju.
Englesko/srpsko/swahili izdanje u HR je strana stampa i kao takvo ga, koliko ja znam, ne mozes legalno zabraniti.


Pa je li onda otiša Velikom rijekom uzvodno u Srbiju?
Ili u Srbiji ne priznaju hrvatski jezik kao poseban ili strani?


Ja ne priznajem da je strani, meni nije strani.
Samo ime ti kaže: srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2833 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 25/09/2022 : 12:43:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
U Školskoj knjizi i u Hoću knjigu ima dosta i i beletristike i publicistike na srpskom.
Od Agathe Christie i Ludluma do Cixin Liua i knjiga o Harry Potteru.

Uzgred, bilo je lijepo viditi ponovo Pekićevu antropološku trilogiju u knjižari i još ljepše kako je brzo rasprodana.

Edit: Cijene su dosta niže od cijena hrvatskih izdanja.

Edited by - Ernie Pike on 25/09/2022 12:46:26
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26653 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 25/09/2022 : 13:18:10  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Hvala na besplatnom odvjetničkom savjetu.

A posljedice su bile koje?

Taj izdavač je brzo odustao od nekih naslova koje drugi nisu mogli godinama objavljivati.

A i naslove od kojih nije odustao je davao na kapaljku u ne baš predobro odrađenim izdanjima.


Kakve veze to ima sa pravima i legalitetom?
O tome sad drvimo.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29261 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/09/2022 : 13:23:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

U Školskoj knjizi i u Hoću knjigu ima dosta i i beletristike i publicistike na srpskom.
Od Agathe Christie i Ludluma do Cixin Liua i knjiga o Harry Potteru.

Uzgred, bilo je lijepo viditi ponovo Pekićevu antropološku trilogiju u knjižari i još ljepše kako je brzo rasprodana.

Edit: Cijene su dosta niže od cijena hrvatskih izdanja.


Ma nemoguce. Pa svi znaju da hrvati ne kupuju srpska izdanja. A i evo, Vuk kaze da srpski izdavaci nikako ne bi radili takve stvari. Dobro, ajde, mozda samo na tim nebitnim naslovima kao Heri Poter koji ionako nikog ne zanimaju.

Trouble will find me
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26653 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 25/09/2022 : 13:26:57  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ajmo rezimirat....

Ne može se pravno zabranit prodaja stranih izdanja na drugim jezicima iako imaš pravo na objavljivanje u svojoj državi na svom jeziku.
Ovdje bi se u ex yu eventualno moglo prepirat da li su HR,SR,BO,CG isti jezici.
Može se zabranit prodaja stranog izdanja ako je to izdanje na istom jeziku kao u zemlji za koju si kupio prava(Slučaj Pergam).

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page
Page: of 369 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000