forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Golconda - službena tema
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 170

john connor
Senior Member

Serbia
2677 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 11/11/2022 : 14:21:14  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Odlican je Natan, jos se secam kakav je wow efekat bio pre 20+god sa izdanjima SD. Golconda vec na 21 redovnom broju, sjajan strip, sjajno izdanje, dosta propratnog materijala. Cekamo osmu knjigu :-)
Go to Top of Page

silvertestelone
Starting Member



16 Posts

Member since 04/11/2022

Posted - 11/11/2022 : 21:25:10  Show Profile Show Extended Profile  Send silvertestelone a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dovlajoe

quote:
Originally posted by silvertestelone

quote:


Izdavač iz Srbije, koji izdaje strip za najmlađe uzraste sigurno neće razmišljati o deci iz dijaspore. Glavna i jedina ciljna grupa su mu deca u Srbiji, koja u tom uzrastu čitaju (samo) ćirilicu. Izdavanjem tog stripa na latinici bi sam sebi pucao u noge i ne bi prodao ni 10% onoga što inače proda na ćirilici.



Ok, znači potencijalne stotine i hiljade čitalaca u dijaspori, kao ni prodaja na tim tržištima, gde svakako ima najviše platežno sposobnih, ih ne zanimaju, ali drama je što se ne prodaju dovoljno u Hrvatskoj i Fibra ih davi. Pismene dece, a posebno one koju bi zanimao strip, je sve više van Srbije, i taj trend ne opada.


Šefe, kad si toliko pronicljiv, što ti ne iskoristiš te potencijalne stotine i hiljade čitalaca u dijaspori, gde svakako ima najviše platežno sposobnih, pa lepo izdaš izdanje po svojim merilima, afinitetima i kriterijumima, i usput mazneš velike pare. Nisi dugo ovde. ali si se već nalupetao za sve pare.






Ti si duže, ali ipak još uvek nisi naučio da koristiš opcije za pisanje i uređivanje postova

Ne zanima me pokretanje bilo kakvog većeg biznisa u septičkoj jami, okrenut sam drugim destinacijama.
Go to Top of Page

henry
Senior Member



Serbia
1441 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 11/11/2022 : 22:09:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by silvertestelone

quote:


Izdavač iz Srbije, koji izdaje strip za najmlađe uzraste sigurno neće razmišljati o deci iz dijaspore. Glavna i jedina ciljna grupa su mu deca u Srbiji, koja u tom uzrastu čitaju (samo) ćirilicu. Izdavanjem tog stripa na latinici bi sam sebi pucao u noge i ne bi prodao ni 10% onoga što inače proda na ćirilici.



Ok, znači potencijalne stotine i hiljade čitalaca u dijaspori, kao ni prodaja na tim tržištima, gde svakako ima najviše platežno sposobnih, ih ne zanimaju, ali drama je što se ne prodaju dovoljno u Hrvatskoj i Fibra ih davi. Pismene dece, a posebno one koju bi zanimao strip, je sve više van Srbije, i taj trend ne opada.


A u Srba preostade samo nepismena nejač

Košta toliko da si ga vi, s prihodima koje imate, iz Despotije Ace Velikog teško možete priuštiti.
Drž se ti svog Ace i ostavi se civiliziranog svijeta i EU, nije to za takve!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
21027 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/11/2022 : 22:47:39  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sledeće godine,Bože zdravlja



Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 14/11/2022 : 06:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 5ypo

Procitao sam sedmu knjigu Nejtana i odlican je. Tehnicki je sve savrseno. Jedino sto po malo upada u oci je ime Nejtanove zene - Laura. Englesko ime Laura se u srpski transkribuje kao Lora. Npr. americka glumica Laura Prepon iz Veselih sedamdesetih https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%BE%D1%80%D0%B0_%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%BD



Nemam još fizičke kopije kod sebe,ali zar ne beše Natan, a ne Nejtan?
Što se Laure tiče, ona je na italijanskom Laura

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

5ypo
Junior Member

Serbia
496 Posts

Member since 09/03/2017

Posted - 14/11/2022 : 07:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Send 5ypo a Private Message  Reply with Quote
Jeste, ali ja koristim Nejtan :)
Go to Top of Page

5ypo
Junior Member

Serbia
496 Posts

Member since 09/03/2017

Posted - 14/11/2022 : 07:04:50  Show Profile Show Extended Profile  Send 5ypo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak
Što se Laure tiče, ona je na italijanskom Laura



Oni u pisanju koriste originalno engleskoi Laura. Kako izgovaraju?
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 14/11/2022 : 12:02:50  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Pa Laura. Ime nije nužno englesko. Štaviše, ima latinske korene

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 14/11/2022 12:03:32
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9606 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 14/11/2022 : 12:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
a jel vi kazete Hodorovski ili Đodorovski?

(i.e. kako vam bre ne dosadi vise? xDDD )

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

5ypo
Junior Member

Serbia
496 Posts

Member since 09/03/2017

Posted - 14/11/2022 : 12:12:47  Show Profile Show Extended Profile  Send 5ypo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Pa Laura. Ime nije nužno englesko. Štaviše, ima latinske korene



U ovom kontekstu je anglicizam: Laura Lorring Never. Vjerovatno su se Golkondjani vodili istom logikom kao i za Natan. Ne znam da li se sjecas jedne druge Lore (Who killed Laura Palmer) iz Tvin Piksa?
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 14/11/2022 : 12:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Nije ista logika. Da su stavili Nejtan, verovatno bi ih razapeli na glavnim trgovima svih nasih gl.gradova. ;)

@Vaderu: ne znam španski, pa ga izgovaram onako kakp ga on sam izgovara ;)

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2672 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 14/11/2022 : 12:26:08  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Trebali su prevesti imena, npr. umjesto Nathan Never i Laura, Neđo Niđe i Leposava.

Nekad su u Eksu to sjajno radili:)

hejt, jal & rock 'n' roll

Edited by - verab on 14/11/2022 12:28:24
Go to Top of Page

alaniusfordius
Senior Member

1022 Posts

Member since 10/04/2017

Posted - 14/11/2022 : 12:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alaniusfordius a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

sledeće godine,Bože zdravlja






To mu dodje kao neki nastavak Go West?
Go to Top of Page

5ypo
Junior Member

Serbia
496 Posts

Member since 09/03/2017

Posted - 14/11/2022 : 12:38:25  Show Profile Show Extended Profile  Send 5ypo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Nije ista logika. Da su stavili Nejtan, verovatno bi ih razapeli na glavnim trgovima svih nasih gl.gradova. ;)



Mislio sam da su i u jednom i u drugom slucaju stavili onako kako se ime izgovara u Italiji, a nisu ga transkribovali po pravopisu.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10255 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/11/2022 : 15:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 5ypo

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Nije ista logika. Da su stavili Nejtan, verovatno bi ih razapeli na glavnim trgovima svih nasih gl.gradova. ;)



Mislio sam da su i u jednom i u drugom slucaju stavili onako kako se ime izgovara u Italiji, a nisu ga transkribovali po pravopisu.




Ovo je tragikomično. Već sam pisao i napisat ću zadnji put.

Ako ne griješim vi u Srbiji se držite načela: Piši kao što govoriš, a čitaj kao što je napisano.

To znači da je pretpostavka kada su u pitanju strana imena da znate kako se izgovaraju. To podrazumijeva da bi vi trebali biti stručnjaci za sve jezike jer inače nepravilno pišete i izgovarate strana imena. Nadalje za ovakav pristup vi bi u startu trebali znati da li je riječ o osobi rođenoj u toj zemlji ili je ona doseljenik/turist/štogod kako bi se mogli pravedno odrediti i izraziti. Npr. Argentinac Franco iz New Yorka kaže da se zove Franko (po izgovoru), a vi bi pretpostavili da je on Frenko (ovo je primjer sa youtubea) ili ne znam što?


Nadalje evo primjer sa srpske wikipedije:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D1%98%D1%82%D0%B0%D0%BD_%D0%9D%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80

Нејтан Невер је бивши полицајац којег прогањају бурни духови прошлости узроковани болним догађајима.
Његову жену Лауру Лоринг убио је злочинац Нед Мејс и то пред очима њихове ћерке Ен, коју затим отима.
Нејтан брзо усева пронаћи кћер, али нажалост њен је ум видно потресен те, да би се заштитио обавија малу Ен велом непробојног аутизма.


Nejtanova žena je Laura, malo ovako, malo onako.
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8233 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 14/11/2022 : 16:17:33  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message  Reply with Quote
Vikipedija ti i nije neki reper. Postoji pravopis srpskog jezika, postoji leksikon stranih reci i izraza, postoje pravila transkribovanja… samo jos neko da ih se i pridrzava. Laura Lorring moze biti samo Lora Loring, kao sto i Nathan Never moze biti samo Nejtan Never, ali hej, jebes pravopis, mi sibamo onako ko Dnevnik onomad, kako se nama svidja.

A i na vikipediju uvek mozemo da napisemo sta hocemo, jer je ona izvor svih znanja i mudrosti…

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 14/11/2022 : 17:48:53  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by 5ypo

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Nije ista logika. Da su stavili Nejtan, verovatno bi ih razapeli na glavnim trgovima svih nasih gl.gradova. ;)



Mislio sam da su i u jednom i u drugom slucaju stavili onako kako se ime izgovara u Italiji, a nisu ga transkribovali po pravopisu.




Ovo je tragikomično. Već sam pisao i napisat ću zadnji put.

Ako ne griješim vi u Srbiji se držite načela: Piši kao što govoriš, a čitaj kao što je napisano.

To znači da je pretpostavka kada su u pitanju strana imena da znate kako se izgovaraju. To podrazumijeva da bi vi trebali biti stručnjaci za sve jezike jer inače nepravilno pišete i izgovarate strana imena. Nadalje za ovakav pristup vi bi u startu trebali znati da li je riječ o osobi rođenoj u toj zemlji ili je ona doseljenik/turist/štogod kako bi se mogli pravedno odrediti i izraziti. Npr. Argentinac Franco iz New Yorka kaže da se zove Franko (po izgovoru), a vi bi pretpostavili da je on Frenko (ovo je primjer sa youtubea) ili ne znam što?


Nadalje evo primjer sa srpske wikipedije:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D1%98%D1%82%D0%B0%D0%BD_%D0%9D%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80

Нејтан Невер је бивши полицајац којег прогањају бурни духови прошлости узроковани болним догађајима.
Његову жену Лауру Лоринг убио је злочинац Нед Мејс и то пред очима њихове ћерке Ен, коју затим отима.
Нејтан брзо усева пронаћи кћер, али нажалост њен је ум видно потресен те, да би се заштитио обавија малу Ен велом непробојног аутизма.


Nejtanova žena je Laura, malo ovako, malo onako.



Slobodno piši još. Ne smeta ;) i ne dao nam Bog da ti je zadnji. Radije poslednji.

A ovo su ti č(m)ari koje poseduje svaki jezik. Amer ne bi znao kako se Franco speluje (sa K ili C?), ali bi ga izgovarao Frenko dok bi britanac ili australijanac naginjao malo više ka Franko, kinez bi ga iseckao na Flan-koo, španac bi se zahvaljivao Bogu što nema nikakvo "š" itd.

Kod nas, a i kod vas, je npr. seks i oko pravilnog akcentovanja domaćih reči i imena jer se verzija književnog jezika u 90% slučajeva ne slaže sa narodnim varijacijama. Moje prezime ide sa postakcenatskom dužinom na poslednjem slogu umesto kratkouzlaznim akcentom jer ga tako moja porodica izgovara (a to je npr. službeno pravilo u akcentovanju i transkripciji imena:pitaj Jodorowskog kako se zove pa si rešio H-J-Ž dilemu, a meštanina pitaj kako se njegovo mesto izgovara), a skoro svako u BiH će reći "pitaj Darke" uprkos "pitaj Marka/Žarka" kao da se zovem Darka. I naš anto pati od istog problema globalne nepismenosti i tvrdoglavosti svojih online drugova. Sto puta je morao da ponovi da pitaš anta, a ne antu.

Sad, zbog Vukovog sistema je nezgodno. Imamo i FranČeska i KapriĆozu, ali realno bi izmena bilo koje od ove dve varijante bila lošije rešenje. Zato onaj ko prevodi mora da zna pravila transkripcije i da pored toga ipak poseduje i rečnik transkribovanih stranih imena kako ne bi gubio vreme na konsultacije za svaku dilemu na koju naleti. A vikipedija je legitimna koliko i mišljenje forumaša na poslednjih tridesetak strana Fibrinog topika.

Nejtan je pravilno, ali se po reakcijama na fb i forumima Golcondi pokazalo da je smrtonosno. Izbor tipa LL Zagor "Rat" ili "Nasilje u Darkvudu". Nagneš ponekad radije na čitalaštvo. A Laura je internacionalno ime sa više verzija izgovora te je stvar izbora. Ali recimo da je trebala da bude Lora, što je samo uprošćena transkripcija američkog "Loura"-jedinog načina na koji jadni amerikanac uspeva da prelomi čudan splet vokala stranog imena. Ali hajde: Lora je pravilno.

Oko Laure definitivno ne bih jeo sebi kosu, a kamoli se raspravljao nadugo ili delio besove. Često i ja pizdim na oblačiće na koje naletim u izdanjima Libellusa, fibre, ČK-a i sl. gde su posredi ne diskutabilne već transparentne greške ili lenjosti otvaranja jbnog rečnika.

Kod nas ne rizikuješ kožu, nego glavu. U besu ne izgovaraš "kopile!" nego huljo, đubre, razbojniče itd. Citat iz Biblije ne prevodiš direktno iz oblačića nego nađeš te stihove u službenoj kopiji Biblije i samo ih prepišeš i navedeš u referenci kao izvor. Isto važi i za - lupam - Šekspirove drame i slične starije tekstove. Dvorjanin i kmet ne smeju da govore istim varijantama jezika neg'će neko malo da mu ga zavija i olane pokoji kurac dok će drugi da pokaže zavidnu i pomalo izveštačenu veštinu ušuškavanja svakog slova u gospodski aorist (a to je samo primer dva očito suprotna profila. Zamisli sad bankara i šankera npr.).
Takve stvari mene kao čitaoca izbace iz stripa direktno nazad u fotelju u kojoj sedim. Na tu temu me do sada nije izneverio jedino Darkwood. Ali o tome ćutim. Ne da mi se stati da sa ruljom samo prcam izdavače i blatim im krvavo uspostavljen rejting oko nečega tako mizernog i subjektivnog kao što su gore navedeni demoni i plus jbno nebitna Laura i očiti izbor Natana umesto Nejtana, a još manje ako je u pitanju izdavač čiji su me prevodi toliko puta prijatno iznenadili da su mi samo taj jedan mali nivo ispod Darkwooda.

Neka ih svih, brate, i neka rade kako misle da treba. Gore od Ludensa ne mogu sve i da hoće ;) A da je iko od njih vešt u svim stavkama rada- bogami nije niko. Bog ih sve blagoslovio, sreća ih pratila i štamparija slušala. Police pune,hvala im do neba

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 14/11/2022 17:56:59
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10255 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/11/2022 : 18:09:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Patak, ti ga rasturi !

quote:
Originally posted by PijaniPatak
[Neka ih svih, brate, i neka rade kako misle da treba. Gore od Ludensa ne mogu sve i da hoće ;) A da je iko od njih vešt u svim stavkama rada- bogami nije niko. Bog ih sve blagoslovio, sreća ih pratila i štamparija slušala. Police pune,hvala im do neba



+1
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 14/11/2022 : 18:17:57  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
K'o dete zvečku, braćala!!!!

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

djukak
Senior Member



2928 Posts

Member since 28/04/2005

Posted - 14/11/2022 : 22:35:43  Show Profile Show Extended Profile  Send djukak a Private Message  Reply with Quote
Patak izdominirao 😄😄😄

They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
21027 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 15/11/2022 : 01:22:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
a 5ypo ubi ko prutom sa svojim Šejtanom - kako napravi neki upis,tako se sledećih 50 postova vrti da li je Nejtan ili Natan.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7769 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/11/2022 : 02:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nevr sej Never Nejtan.
Go to Top of Page

5ypo
Junior Member

Serbia
496 Posts

Member since 09/03/2017

Posted - 15/11/2022 : 07:09:51  Show Profile Show Extended Profile  Send 5ypo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Nadalje evo primjer sa srpske wikipedije:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D1%98%D1%82%D0%B0%D0%BD_%D0%9D%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80

Нејтан Невер је бивши полицајац којег прогањају бурни духови прошлости узроковани болним догађајима.
Његову жену Лауру Лоринг убио је злочинац Нед Мејс и то пред очима њихове ћерке Ен, коју затим отима.
Нејтан брзо усева пронаћи кћер, али нажалост њен је ум видно потресен те, да би се заштитио обавија малу Ен велом непробојног аутизма.


Nejtanova žena je Laura, malo ovako, malo onako.



To je greska na Vikipediji. Laura se na srpski transkribuje kao Lora. Kao sto rece pijanipatak italijani Laura izgovaraju kao Laura pa je zbog toga Laura u srpskom Nejtanu.

@Anto
Ovdje smo da komentarisemo Golkondina izdanja. Ne znam sta ti smeta.
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7798 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 15/11/2022 : 08:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 5ypo

quote:
Originally posted by PijaniPatak
Što se Laure tiče, ona je na italijanskom Laura



Oni u pisanju koriste originalno engleskoi Laura. Kako izgovaraju?



opet ti počinješ sa starom prepirkom i trolaš temu. kao da ti nije bilo dovoljno što si ranije o ovom istrolao.

"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7798 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 15/11/2022 : 08:49:35  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

...a skoro svako u BiH će reći "pitaj Darke" uprkos "pitaj Marka/Žarka" kao da se zovem Darka.



ja to baš nisam toliko čuo kod nas, mada me ne bi začudilo kako se sve počelo govoriti.

meni je recimo smiješno, kada gledam utakmice, kako srpski komentatori (mislim na one iz srbije) mijenjaku kroz padeže prezime "džeko", totalno za mene nepravilno i smiješno ("džeka" ).

"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page
Page: of 170 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.46 seconds. Snitz Forums 2000