forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovski ratovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 135

jaki
Advanced Member



Croatia
26652 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/07/2023 : 11:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Unngenant
ili da li ima dovoljan broj čitatelja u HRV koji bi kupovalo (možda i iskreno nema, zbog glupih razloga)..


Ajde jednom da zatvorimo poglavlje o ovome.
Kupaca ima,samo im treba biti dostupno i po povoljnoj cijeni.
Ne pričam napamet već sam se sam uvjerio prodavajući na interliberu zadnjih 6,7 godina.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26652 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/07/2023 : 11:24:53  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Što se Srbije tiče, često se ponavlja jedan konstrukt o nekakvim ucenama. Niko nije ucenjen, ne postoji način da se striparnice ucene. Ili postoji pravni argument ili ne.


Znači nije istina što se pisalo da su DW i AF posjetili izaslanici i prijetili tužbama ako se uveze bilo kakvo Fibrino izdanje?
Nije nakon toga jednu striparnicu posjetila državna inspekcija?
Ako je to neistina onda treba javno napisati to da ovdje ne baratamo krivim informacijama i ne steknemo predrasude prema nekome.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
397 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 10/07/2023 : 11:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Unngenant
ili da li ima dovoljan broj čitatelja u HRV koji bi kupovalo (možda i iskreno nema, zbog glupih razloga)..


Ajde jednom da zatvorimo poglavlje o ovome.
Kupaca ima,samo im treba biti dostupno i po povoljnoj cijeni.
Ne pričam napamet već sam se sam uvjerio prodavajući na interliberu zadnjih 6,7 godina.




Napisao sam možda...jer kako ti kažem meni je računica samo forum, a tu ima ponekad svašta, a opet kako smo videli ukus foruma i ne mora ništa znači...
A sa glupim razlozima znam sa ove strane imiginarne linije lično...srećom ne više a jedan od razloga je upravo to.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1900 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 10/07/2023 : 11:30:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Unngenant

Sry, Džimi ali ovde nije problem da li hrtvatske striparnice uvoze, ili da li ima dovoljan broj čitatelja u HRV koji bi kupovalo (možda i iskreno nema, zbog glupih razloga)...



Ovde ima više od jednog problema, a onaj na koji sam ja više puta reagovao je mit o reciprocitetu. Time se stvara slika o jednakoj poziciji srpskih i hrvatskih izdavača, te se posledično brkaju alavost i odbrana poslovnih interesa.

Ali kako meni ne pada na pamet da budem bilo čiji advokat, ja to neću ni raditi. Izdavači koji su pokrenuli zabranu sami su krivi što nisu našli način za bolju komunikaciju sa svojim čitaocima.

Zapravo sve što si ti napisoa u ostatku posta sam napisao i ja. Ne slažem se sa načinom koji je odabran da se reši problem.
Go to Top of Page

blueberry9
New Member

224 Posts

Member since 14/11/2016

Posted - 10/07/2023 : 11:31:49  Show Profile Show Extended Profile  Send blueberry9 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Uostalom, u jednom mom ugovoru sa Castermanom stoji "worldwide except Croatia", dakle ja taj naslov po ugovoru ne smem da izvozim tamo gde ugovorom nije predviđeno.



Ahm, postoji veoma jednostavna caka za tu situaciju:

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Ali to ništa nije regularno uvezeno, već im je to neko doneo i prodao. To naravno ne znači da su oni bilo šta nelegalno napravili, to se može računovodstveno legalno uneti u sistem, otkupiti od pojedinca npr. kao antikvarni strip, posebno u tim količinama, ali uvoz nisu pravili.

Go to Top of Page

mladeNS
Junior Member



Serbia
366 Posts

Member since 21/02/2023

Posted - 10/07/2023 : 11:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladeNS a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mmihoci

Fibra ili bilo koji izdavač ne prodaje stripove u Srbiji već striparnice/knjižare u Srbiji ako imaju interes uvoze stripove izvana.




Pa isto važi i za striparnice u Hrvatskoj.

Što se Srbije tiče, često se ponavlja jedan konstrukt o nekakvim ucenama. Niko nije ucenjen, ne postoji način da se striparnice ucene. Ili postoji pravni argument ili ne. I sam Marko je to potvrdio u KG, gledao sam snimak, kad se ogoli striktno pravno, izdavači koji su sprečili uvoz imaju pravne argumente.
Uostalom, u jednom mom ugovoru sa Castermanom stoji "worldwide except Croatia", dakle ja taj naslov po ugovoru ne smem da izvozim tamo gde ugovorom nije predviđeno.

Ja pak nikad nisam podržavao rešenje preko kolena. Da sam mogao da utičem na situaciju, voleo bih da se selo, razgovaralo između srpskih i hrvatskih izdavača, i našlo neko srednje rešenje. Da srpski izdavači zaštite svoje interese, a da se to ne čini radikalnim metodama. Ne zbog dobrobiti bilo kog inostranog izdavača, već jer je u stavrnosti ustanovljena jedna običajna praksa čije bi prekidanje oštetilo i striparnice i kolekcionare u Srbiji. Milsim da se time može narušiti balans u jednom fragilnom ekosistemu. No, kao što već više puta rekoh, nisam imao priliku da bilo kako utičem na situaciju.



Neka se oglase vlasnici AF i BulevarBooks pa neka kazu sta su im pricali oni koji su ih posecivali. Naravno da ne sme niko da napise bilo sta jer se plase za svoje firme. Nemoj da umanjujes i smatras ficijom pretnje koje su im upucene. To uopste nije ok. I sve je dokazivo pitaj ih kad budete sami. Tuzba - povlacenje naslova CK iz striparnica. Ako to nije ucena - ja evo ne znam sta je.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1900 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 10/07/2023 : 11:42:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Što se Srbije tiče, često se ponavlja jedan konstrukt o nekakvim ucenama. Niko nije ucenjen, ne postoji način da se striparnice ucene. Ili postoji pravni argument ili ne.


Znači nije istina što se pisalo da su DW i AF posjetili izaslanici i prijetili tužbama ako se uveze bilo kakvo Fibrino izdanje?
Nije nakon toga jednu striparnicu posjetila državna inspekcija?
Ako je to neistina onda treba javno napisati to da ovdje ne baratamo krivim informacijama i ne steknemo predrasude prema nekome.



Pazi, ja ne radim više u DW i ne znam detalje kako je nešto sprovedeno. Međutim, ako se krećemo u okviru pravnih normativa onda to nisu ucene. To zakon vidi na isti način kao kada bi izdavač tužio striparnicu jer prodaje piratsko izdanje.

Inspekcija je posetila ne samo striparnicu, nego i mene na Sajmu knjiga. Relativno novu firmu, bez velikog obrta, sa svim izmirenim obavezama, bez rezona, dakle 90% prema prijavi. Neprijatno je, ali nije utvrđen nikakav prekršaj.
Ta vrsta podmukle igre je uistinu moguća, ali nisam siguran da je ima potrebe koristiti ako postoji jednostavna tužba za uvoz nečega što nije dozvoljeno uvoziti. A nije dozvoljeno (tj. nije ni prekršaj ako se niko ne bi bunio), to je fakat tako, jer se licence odnose na teritoriju i jezik. Dakle i worldwide licenca, ma koliko da se odnosila na all around the world, ukoliko je naslovljena na hrvatski jezik ne može proći u Srbiji jer sva EU veštačenja to tretiraju kao isti jezik. Hoću reći, čak i ovo je neka vrsta kompromisa, jer bi se i tzv worldwide licence mogle osporavati.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26652 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/07/2023 : 11:49:46  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Zapravo sve što si ti napisoa u ostatku posta sam napisao i ja. Ne slažem se sa načinom koji je odabran da se reši problem.


E tu je caka...
Ako je bija "problem" onda je ovo šta su uradili neki srpski izdavači legalno.(Ovaj dio sa WW pravima).
Ako nije bija "problem" onda onda nije tribalo ga ni riješavat.
A "problem" je bija u tome da su vidili koliko Fibra dobro prodaje u Srbiji a oni ne i htjeli su taj dio kolača uzet.
E sad na koji način?
Stvorit "problem".
Pa se počelo propagando da Hrvati ne kupuju srpska izdanja a "glupi" Srbi kupuju hrvatska pa do ucjena prodajnim mjestima da ne uvoze Fibru.Ne one bez WW nego sve Fibre.
I kad to nije prošlo onda se "ograničilo" na WW a usput su dodani i drugi HR izdavači na listu kao koleteralna žrtva Fibrinog uspjeha.
I sad imamo to što imamo.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1900 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 10/07/2023 : 11:50:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladeNS

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mmihoci

Fibra ili bilo koji izdavač ne prodaje stripove u Srbiji već striparnice/knjižare u Srbiji ako imaju interes uvoze stripove izvana.




Pa isto važi i za striparnice u Hrvatskoj.

Što se Srbije tiče, često se ponavlja jedan konstrukt o nekakvim ucenama. Niko nije ucenjen, ne postoji način da se striparnice ucene. Ili postoji pravni argument ili ne. I sam Marko je to potvrdio u KG, gledao sam snimak, kad se ogoli striktno pravno, izdavači koji su sprečili uvoz imaju pravne argumente.
Uostalom, u jednom mom ugovoru sa Castermanom stoji "worldwide except Croatia", dakle ja taj naslov po ugovoru ne smem da izvozim tamo gde ugovorom nije predviđeno.

Ja pak nikad nisam podržavao rešenje preko kolena. Da sam mogao da utičem na situaciju, voleo bih da se selo, razgovaralo između srpskih i hrvatskih izdavača, i našlo neko srednje rešenje. Da srpski izdavači zaštite svoje interese, a da se to ne čini radikalnim metodama. Ne zbog dobrobiti bilo kog inostranog izdavača, već jer je u stavrnosti ustanovljena jedna običajna praksa čije bi prekidanje oštetilo i striparnice i kolekcionare u Srbiji. Milsim da se time može narušiti balans u jednom fragilnom ekosistemu. No, kao što već više puta rekoh, nisam imao priliku da bilo kako utičem na situaciju.



Neka se oglase vlasnici AF i BulevarBooks pa neka kazu sta su im pricali oni koji su ih posecivali. Naravno da ne sme niko da napise bilo sta jer se plase za svoje firme. Nemoj da umanjujes i smatras ficijom pretnje koje su im upucene. To uopste nije ok. I sve je dokazivo pitaj ih kad budete sami. Tuzba - povlacenje naslova CK iz striparnica. Ako to nije ucena - ja evo ne znam sta je.



Pa neka se oglase ako osećaju potrebu. Uostalom, zašto bilo ko misli da je Darkwood manje pogođen ovim nego Alan Ford?
Ali što se mene tiče, uopšte nije okej neke ljude proglašavati kukavicama koje se boje da se oglase.

Pretnja povlačenjem robe bi bila ucena, zaista, mada nije mi poznato da je toga bilo. U svakom slučaju, makar na Darkwood se takva pretnja nije mogla sprovoditi. Imaš li neki pouzdan izvor za te pretnje?
Ali pretnja tužbom nije ucena.

Ništa ja ne umanjujem, problemi su fakat nastali, kao što rekoh ekosistem je osetljiv i mnogi nešto trepe. Ali koliko se ovde nabacuje paušalnih ocena, izmišljotina, konstrukcija, da ne pominjem što je to često začinjeno vrlo vulgarnim jezikom, smatram da se time takođe narušava ekosistem i čini šteta svima koji učestvuju, ali i onima koji su odlučili da ne učestvuju.
Go to Top of Page

blueberry9
New Member

224 Posts

Member since 14/11/2016

Posted - 10/07/2023 : 11:52:58  Show Profile Show Extended Profile  Send blueberry9 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Dakle i worldwide licenca, ma koliko da se odnosila na all around the world, ukoliko je naslovljena na hrvatski jezik ne može proći u Srbiji jer sva EU veštačenja to tretiraju kao isti jezik. Hoću reći, čak i ovo je neka vrsta kompromisa, jer bi se i tzv worldwide licence mogle osporavati.



A u Srbiji se primenjuju EU "vestacenja" ili "vestacenja" Srbije? Kako zakon Srbije tretira hrvatski i srpski? Kao isti jezik?

Mnogo je zgodan taj Sredingerov jezik. Kad ti odgovara da je razlicit jezik, onda je razlicit, ali kad ti je pogodnije da je isti, i to moze bez problema uz hokus pokus.

Edited by - blueberry9 on 10/07/2023 11:54:59
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26652 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/07/2023 : 11:55:08  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara


Pazi, ja ne radim više u DW i ne znam detalje kako je nešto sprovedeno. Međutim, ako se krećemo u okviru pravnih normativa onda to nisu ucene. To zakon vidi na isti način kao kada bi izdavač tužio striparnicu jer prodaje piratsko izdanje.

Inspekcija je posetila ne samo striparnicu, nego i mene na Sajmu knjiga. Relativno novu firmu, bez velikog obrta, sa svim izmirenim obavezama, bez rezona, dakle 90% prema prijavi. Neprijatno je, ali nije utvrđen nikakav prekršaj.
Ta vrsta podmukle igre je uistinu moguća, ali nisam siguran da je ima potrebe koristiti ako postoji jednostavna tužba za uvoz nečega što nije dozvoljeno uvoziti. A nije dozvoljeno (tj. nije ni prekršaj ako se niko ne bi bunio), to je fakat tako, jer se licence odnose na teritoriju i jezik. Dakle i worldwide licenca, ma koliko da se odnosila na all around the world, ukoliko je naslovljena na hrvatski jezik ne može proći u Srbiji jer sva EU veštačenja to tretiraju kao isti jezik. Hoću reći, čak i ovo je neka vrsta kompromisa, jer bi se i tzv worldwide licence mogle osporavati.




U početku se zahtjevalo od striparnica da ne uvoze niti jednu Fibru sa ili bez WW prava.To sigurno nije po pe-e-su.
Ovo o inspekciji si u pravu.Nemoguće je dokazat nama ovdje da su je poslali izdavači.Ali kako je priča započela da sam na mjestu striparnica shvatio bi o čemu je riječ.Kao što su je i oni shvatili.
Možda slučajnost a možda i nije.Neka svako sam za sebe odluči.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1901 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 10/07/2023 : 11:58:28  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Ali kako meni ne pada na pamet da budem bilo čiji advokat, ja to neću ni raditi. Izdavači koji su pokrenuli zabranu sami su krivi što nisu našli način za bolju komunikaciju sa svojim čitaocima.


Bravo u tom grmu lezi zec.
Nismo kupci stoka koju izdavaci vode u svoj tor kako im pase.

Zato sam i cenio stari dw, komiko, bk, makondo imali su normalnu komunikaciju
sa nama smrtnicima. Ali gore od svega toga je kako je puknula komunikacija izmedju pojedinih srpskih izdavaca i hrvatskih.
Ko je krivac nije lud da prizna :)

Molim te da mi ne zatrpavas inbox idiotskim porukama.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25190 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/07/2023 : 12:00:39  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Glede ovih worldwide prava, ispravite me ako grešim: prava se daju za objavljivanje nekog stripa/knjige, a ne za prodaju. Ukoliko je neko kupio ww prava na strip xy za određeni jezik, on može i u Kazahstanu da ga objavi na tom jeziku. Prodaja nije ograničena na jednu državu i ukoliko se pojavi kupac interesent iz neke druge države, izdavač ima pravo da te stripove i proda. Ili ne?

Govorim o ovim manjim jezicima, naravno da su prava za svetske jezike drugačije regulisana.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1900 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 10/07/2023 : 12:06:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Zapravo sve što si ti napisoa u ostatku posta sam napisao i ja. Ne slažem se sa načinom koji je odabran da se reši problem.


E tu je caka...
Ako je bija "problem" onda je ovo šta su uradili neki srpski izdavači legalno.(Ovaj dio sa WW pravima).
Ako nije bija "problem" onda onda nije tribalo ga ni riješavat.
A "problem" je bija u tome da su vidili koliko Fibra dobro prodaje u Srbiji a oni ne i htjeli su taj dio kolača uzet.
E sad na koji način?
Stvorit "problem".
Pa se počelo propagando da Hrvati ne kupuju srpska izdanja a "glupi" Srbi kupuju hrvatska pa do ucjena prodajnim mjestima da ne uvoze Fibru.Ne one bez WW nego sve Fibre.
I kad to nije prošlo onda se "ograničilo" na WW a usput su dodani i drugi HR izdavači na listu kao koleteralna žrtva Fibrinog uspjeha.
I sad imamo to što imamo.




Pa problem je oduvek postojao, ali mnogi su sudovi u ovom malom svetu spojeni i većina je bila voljna da ne preduzima ništa zbog raznoraznih ukrštenih prijateljstava, ranijih saradnji, poslovnih interesa itd. Mislim, ovo se isto moglo uraditi pre deset godina, istim metodama. Ali nije. I logično pitanje je zašto. Zašto sada.

Ovo sada ću reći čisto laički, kao posmatrač i u neku ruku poznavalac scene. Nemam konkretne dokaze, ne raspolažem nikakvim ciframa. Zašto se ovo desilo baš sada? Meni se čini da to koincidira sa ulaskom Lagune u prodaju, što im je bio uvod i u izdavanje, licenciranih stripova. Dok u njihov knjižarskom lancu Delfi nije bilo ponude hrvatskih stripova, ovdašnji izdavači su žmurili i nisu hteli da narušavaju odnose sa striparnicama. Onda je iznenada pre recimo 2-3 godine počela pored striparnica i masovna distribucija Fibrinih naslova u Delfi lanac (to bi objasnilo i zašto je pik na Fibri,m a ne recimo na SA ili BG ili nekom trećem). Ulazak u knjižarske lance su izdavači doživeli kao atak na svoju teritoriju, jer se time ne ciljaju samo kolekcionari (tj posetitelji striparnica) veći i usputni kežual kupci.

Ponavljam, ne mogu da tvrdim da je to tako, ali pojavile su se velike količine Fibre u knjižarama, a nedugo zatim je počela cela ova ujdurma. Čak sam i Marku rekao da mi se čini da mu je to sa Delfima bila greška, jer moguće je da je sve ostalo kao ranije, tj. ograničeno na striparnice, da možda do ovoga ne bi došlo. A možda i bi, šta ja znam šta je kome na pameti.
Go to Top of Page

blueberry9
New Member

224 Posts

Member since 14/11/2016

Posted - 10/07/2023 : 12:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Send blueberry9 a Private Message  Reply with Quote
Zavisi od "vestacenja". A zamisli jos kako je zajebano za ove jezike koji mogu biti isti a i ne moraju, kako ti kad odgovara.

Edited by - blueberry9 on 10/07/2023 12:07:10
Go to Top of Page

mladeNS
Junior Member



Serbia
366 Posts

Member since 21/02/2023

Posted - 10/07/2023 : 12:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladeNS a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mladeNS

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mmihoci

Fibra ili bilo koji izdavač ne prodaje stripove u Srbiji već striparnice/knjižare u Srbiji ako imaju interes uvoze stripove izvana.




Pa isto važi i za striparnice u Hrvatskoj.

Što se Srbije tiče, često se ponavlja jedan konstrukt o nekakvim ucenama. Niko nije ucenjen, ne postoji način da se striparnice ucene. Ili postoji pravni argument ili ne. I sam Marko je to potvrdio u KG, gledao sam snimak, kad se ogoli striktno pravno, izdavači koji su sprečili uvoz imaju pravne argumente.
Uostalom, u jednom mom ugovoru sa Castermanom stoji "worldwide except Croatia", dakle ja taj naslov po ugovoru ne smem da izvozim tamo gde ugovorom nije predviđeno.

Ja pak nikad nisam podržavao rešenje preko kolena. Da sam mogao da utičem na situaciju, voleo bih da se selo, razgovaralo između srpskih i hrvatskih izdavača, i našlo neko srednje rešenje. Da srpski izdavači zaštite svoje interese, a da se to ne čini radikalnim metodama. Ne zbog dobrobiti bilo kog inostranog izdavača, već jer je u stavrnosti ustanovljena jedna običajna praksa čije bi prekidanje oštetilo i striparnice i kolekcionare u Srbiji. Milsim da se time može narušiti balans u jednom fragilnom ekosistemu. No, kao što već više puta rekoh, nisam imao priliku da bilo kako utičem na situaciju.



Neka se oglase vlasnici AF i BulevarBooks pa neka kazu sta su im pricali oni koji su ih posecivali. Naravno da ne sme niko da napise bilo sta jer se plase za svoje firme. Nemoj da umanjujes i smatras ficijom pretnje koje su im upucene. To uopste nije ok. I sve je dokazivo pitaj ih kad budete sami. Tuzba - povlacenje naslova CK iz striparnica. Ako to nije ucena - ja evo ne znam sta je.



Pa neka se oglase ako osećaju potrebu. Uostalom, zašto bilo ko misli da je Darkwood manje pogođen ovim nego Alan Ford?
Ali što se mene tiče, uopšte nije okej neke ljude proglašavati kukavicama koje se boje da se oglase.

Pretnja povlačenjem robe bi bila ucena, zaista, mada nije mi poznato da je toga bilo. U svakom slučaju, makar na Darkwood se takva pretnja nije mogla sprovoditi. Imaš li neki pouzdan izvor za te pretnje?
Ali pretnja tužbom nije ucena.

Ništa ja ne umanjujem, problemi su fakat nastali, kao što rekoh ekosistem je osetljiv i mnogi nešto trepe. Ali koliko se ovde nabacuje paušalnih ocena, izmišljotina, konstrukcija, da ne pominjem što je to često začinjeno vrlo vulgarnim jezikom, smatram da se time takođe narušava ekosistem i čini šteta svima koji učestvuju, ali i onima koji su odlučili da ne učestvuju.



Bas zato sam napisao koga mozes pitati da ne bude rekla-kazala. Necu nikoga da prozivam po imenu i datumu ko je sta izjavio je oni ipak zive od tog posla. Ali mozes ih pitati i cuces bas to sto sam napisao.
Uvek imaj na umu - danas Fibra - ako pozele sutra Stalker ili Najkula ili bilo ko. Ako nisi sa nama onda si protiv nas. Sutra ce mozda Komikus Lupus zakucati na tvoja vrata sa ponudom i pretnjom umotanom u neki fiktivni pravni argument. Ova zabrana je klizav teren na kojem mnogi kasnje mogu da nastradaju kada hobotnica ogladni i zatrazi jos.

Edited by - mladeNS on 10/07/2023 12:13:07
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1900 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 10/07/2023 : 12:09:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by blueberry9

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Dakle i worldwide licenca, ma koliko da se odnosila na all around the world, ukoliko je naslovljena na hrvatski jezik ne može proći u Srbiji jer sva EU veštačenja to tretiraju kao isti jezik. Hoću reći, čak i ovo je neka vrsta kompromisa, jer bi se i tzv worldwide licence mogle osporavati.



A u Srbiji se primenjuju EU "vestacenja" ili "vestacenja" Srbije? Kako zakon Srbije tretira hrvatski i srpski? Kao isti jezik?

Mnogo je zgodan taj Sredingerov jezik. Kad ti odgovara da je razlicit jezik, onda je razlicit, ali kad ti je pogodnije da je isti, i to moze bez problema uz hokus pokus.



Koliko ja znam, i u Srbiji se hrvatski i pravno i leksički tretira kao isti jezik.
Go to Top of Page

mmihoci
Senior Member

1074 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 10/07/2023 : 12:14:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
Ti vrapca i komarca, pa Srbija je puna ilegalaca i kriminalaca jer dilaju i kupuju Fibrine stripove bez "worldwide" prava.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1900 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 10/07/2023 : 12:17:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladeNS

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mladeNS

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mmihoci

Fibra ili bilo koji izdavač ne prodaje stripove u Srbiji već striparnice/knjižare u Srbiji ako imaju interes uvoze stripove izvana.




Pa isto važi i za striparnice u Hrvatskoj.

Što se Srbije tiče, često se ponavlja jedan konstrukt o nekakvim ucenama. Niko nije ucenjen, ne postoji način da se striparnice ucene. Ili postoji pravni argument ili ne. I sam Marko je to potvrdio u KG, gledao sam snimak, kad se ogoli striktno pravno, izdavači koji su sprečili uvoz imaju pravne argumente.
Uostalom, u jednom mom ugovoru sa Castermanom stoji "worldwide except Croatia", dakle ja taj naslov po ugovoru ne smem da izvozim tamo gde ugovorom nije predviđeno.

Ja pak nikad nisam podržavao rešenje preko kolena. Da sam mogao da utičem na situaciju, voleo bih da se selo, razgovaralo između srpskih i hrvatskih izdavača, i našlo neko srednje rešenje. Da srpski izdavači zaštite svoje interese, a da se to ne čini radikalnim metodama. Ne zbog dobrobiti bilo kog inostranog izdavača, već jer je u stavrnosti ustanovljena jedna običajna praksa čije bi prekidanje oštetilo i striparnice i kolekcionare u Srbiji. Milsim da se time može narušiti balans u jednom fragilnom ekosistemu. No, kao što već više puta rekoh, nisam imao priliku da bilo kako utičem na situaciju.



Neka se oglase vlasnici AF i BulevarBooks pa neka kazu sta su im pricali oni koji su ih posecivali. Naravno da ne sme niko da napise bilo sta jer se plase za svoje firme. Nemoj da umanjujes i smatras ficijom pretnje koje su im upucene. To uopste nije ok. I sve je dokazivo pitaj ih kad budete sami. Tuzba - povlacenje naslova CK iz striparnica. Ako to nije ucena - ja evo ne znam sta je.



Pa neka se oglase ako osećaju potrebu. Uostalom, zašto bilo ko misli da je Darkwood manje pogođen ovim nego Alan Ford?
Ali što se mene tiče, uopšte nije okej neke ljude proglašavati kukavicama koje se boje da se oglase.

Pretnja povlačenjem robe bi bila ucena, zaista, mada nije mi poznato da je toga bilo. U svakom slučaju, makar na Darkwood se takva pretnja nije mogla sprovoditi. Imaš li neki pouzdan izvor za te pretnje?
Ali pretnja tužbom nije ucena.

Ništa ja ne umanjujem, problemi su fakat nastali, kao što rekoh ekosistem je osetljiv i mnogi nešto trepe. Ali koliko se ovde nabacuje paušalnih ocena, izmišljotina, konstrukcija, da ne pominjem što je to često začinjeno vrlo vulgarnim jezikom, smatram da se time takođe narušava ekosistem i čini šteta svima koji učestvuju, ali i onima koji su odlučili da ne učestvuju.



Bas zato sam napisao koga mozes pitati da ne bude rekla-kazala. Necu nikoga da prozivam po imenu i datumu ko je sta izjavio je oni ipak zive od tog posla. Ali mozes ih pitati i cuces bas to sto sam napisao.
Uvek imaj na umu - danas Fibra - ako pozele sutra Stalker ili Najkula ili bilo ko. Ako nisi sa nama onda si protiv nas. Sutra ce mozda Komikus Lupus zakucati na tvoj vrata sa ponudom i pretnjom umotanom u neki fiktivni pravni argument. Ova zabrana je klizav teren na kojem mnogi kasnje mogu da nastradaju kada hobotnica ogladni i zatrazi jos.



Prijatelju, da si duže prisutan znao bi da sam radio u firmi koja ima vrlo neprijatnu istoriju odnosa sa ČK.

Rekla-kazala je sve što nije potkrepljeno proverljivim činjenicama.

U ovom svetu sam preko 20 godina, Markosa i još nekolicinu poznajem još od pre S.com. Malo ko se seća, ali mi smo se svi najpre našli na jednom drugom sajtu, tek nakon toga je nastao S.com. Za S.com sam prve tekstove napisao pre više od 20 godina. Udruženje sam sa istomišljenicima osnivao pre 17 godina. U DW sam se zaposlio pre 15. Svoju IK osnovao pre 3. Izdavaštvo i prevođenje stripova je posao od kog živim. Istim se bavim i u slobodno vreme. Dozvolićeš da nije arogantno ako verujem da imam neke možda malo tačnije uvide. Pa uprkos tome, ja držim distancu i ograđujem se ukoliko nisam siguran da je nešto tačno.

Poznajem skoro sve aktere i znam šta od koga mogu da očekujem. Ali to me neće sprečiti da se trudim da objektivno sagledam stvari, sviđale mi se ili ne.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26652 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/07/2023 : 12:26:27  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

Ponavljam, ne mogu da tvrdim da je to tako, ali pojavile su se velike količine Fibre u knjižarama, a nedugo zatim je počela cela ova ujdurma. Čak sam i Marku rekao da mi se čini da mu je to sa Delfima bila greška, jer moguće je da je sve ostalo kao ranije, tj. ograničeno na striparnice, da možda do ovoga ne bi došlo. A možda i bi, šta ja znam šta je kome na pameti.


Pa to i ja mislim.Radi love.Kad se Fibra počela odlično prodavat a ušli su u knjižare onda su ovi to htjeli za sebe.Logično.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1900 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 10/07/2023 : 12:35:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Fibra se uvek dobro prodavala u Srbiji. Dobro ne uvek, nego od onog trenutka kada je Markos poslušao savet dobijen upravo iz Srbije, i prihvatio da osetno smanji cene Fibre u Srbiji. Od tada je shodno kvalitetu postala vrlo dosta omiljena. I ne samo Fibra, već i ostali hrvatski izdavači, sve do onih najmanjih (npr. meni se sviđa Sputnik, a njihova izdanja se mogu kupiti u većini srpskih striparnica). Ali gostujuća ekipa nije zalazila izvan stripadžijskih krugova i pretpostavljam da je zato bila podnošljiva onima kojima je potom postala nepodnošljiva, a koji su imali pravna sredstva da je na isti način spreče i mnogo ranije.
Go to Top of Page

blueberry9
New Member

224 Posts

Member since 14/11/2016

Posted - 10/07/2023 : 12:39:26  Show Profile Show Extended Profile  Send blueberry9 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
Koliko ja znam, i u Srbiji se hrvatski i pravno i leksički tretira kao isti jezik.



Mozes li me uputiti na neki zvanicni dokument gde to pise? Sudeci po Zakon o sluzbenoj upotrebi jezika i pisma govori samo o srpskom, a implicitno tretira sve ostale kao jezike nacionalnih manjina i/ili strane jezike.

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_sluzbenoj_upotrebi_jezika_i_pisama.html

Mada, nije meni problem da prihvatim ni tvoj stav da je to isti jezik. Ali onda to znaci da svi mi koji kupujemo Fibru citamo te stripove na svom jeziku i pismu, sto je glavni argument ovih koji "daju prednost izdanjima na svom jeziku i pismu". Pa upravo su onda Fibrina izdanja ta izdanja kojima svi u Srbiji treba da damo prioritet!
Go to Top of Page

mladeNS
Junior Member



Serbia
366 Posts

Member since 21/02/2023

Posted - 10/07/2023 : 12:42:32  Show Profile Show Extended Profile  Send mladeNS a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mladeNS

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mladeNS

quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

quote:
Originally posted by mmihoci

Fibra ili bilo koji izdavač ne prodaje stripove u Srbiji već striparnice/knjižare u Srbiji ako imaju interes uvoze stripove izvana.




Pa isto važi i za striparnice u Hrvatskoj.

Što se Srbije tiče, često se ponavlja jedan konstrukt o nekakvim ucenama. Niko nije ucenjen, ne postoji način da se striparnice ucene. Ili postoji pravni argument ili ne. I sam Marko je to potvrdio u KG, gledao sam snimak, kad se ogoli striktno pravno, izdavači koji su sprečili uvoz imaju pravne argumente.
Uostalom, u jednom mom ugovoru sa Castermanom stoji "worldwide except Croatia", dakle ja taj naslov po ugovoru ne smem da izvozim tamo gde ugovorom nije predviđeno.

Ja pak nikad nisam podržavao rešenje preko kolena. Da sam mogao da utičem na situaciju, voleo bih da se selo, razgovaralo između srpskih i hrvatskih izdavača, i našlo neko srednje rešenje. Da srpski izdavači zaštite svoje interese, a da se to ne čini radikalnim metodama. Ne zbog dobrobiti bilo kog inostranog izdavača, već jer je u stavrnosti ustanovljena jedna običajna praksa čije bi prekidanje oštetilo i striparnice i kolekcionare u Srbiji. Milsim da se time može narušiti balans u jednom fragilnom ekosistemu. No, kao što već više puta rekoh, nisam imao priliku da bilo kako utičem na situaciju.



Neka se oglase vlasnici AF i BulevarBooks pa neka kazu sta su im pricali oni koji su ih posecivali. Naravno da ne sme niko da napise bilo sta jer se plase za svoje firme. Nemoj da umanjujes i smatras ficijom pretnje koje su im upucene. To uopste nije ok. I sve je dokazivo pitaj ih kad budete sami. Tuzba - povlacenje naslova CK iz striparnica. Ako to nije ucena - ja evo ne znam sta je.



Pa neka se oglase ako osećaju potrebu. Uostalom, zašto bilo ko misli da je Darkwood manje pogođen ovim nego Alan Ford?
Ali što se mene tiče, uopšte nije okej neke ljude proglašavati kukavicama koje se boje da se oglase.

Pretnja povlačenjem robe bi bila ucena, zaista, mada nije mi poznato da je toga bilo. U svakom slučaju, makar na Darkwood se takva pretnja nije mogla sprovoditi. Imaš li neki pouzdan izvor za te pretnje?
Ali pretnja tužbom nije ucena.

Ništa ja ne umanjujem, problemi su fakat nastali, kao što rekoh ekosistem je osetljiv i mnogi nešto trepe. Ali koliko se ovde nabacuje paušalnih ocena, izmišljotina, konstrukcija, da ne pominjem što je to često začinjeno vrlo vulgarnim jezikom, smatram da se time takođe narušava ekosistem i čini šteta svima koji učestvuju, ali i onima koji su odlučili da ne učestvuju.



Bas zato sam napisao koga mozes pitati da ne bude rekla-kazala. Necu nikoga da prozivam po imenu i datumu ko je sta izjavio je oni ipak zive od tog posla. Ali mozes ih pitati i cuces bas to sto sam napisao.
Uvek imaj na umu - danas Fibra - ako pozele sutra Stalker ili Najkula ili bilo ko. Ako nisi sa nama onda si protiv nas. Sutra ce mozda Komikus Lupus zakucati na tvoj vrata sa ponudom i pretnjom umotanom u neki fiktivni pravni argument. Ova zabrana je klizav teren na kojem mnogi kasnje mogu da nastradaju kada hobotnica ogladni i zatrazi jos.



Prijatelju, da si duže prisutan znao bi da sam radio u firmi koja ima vrlo neprijatnu istoriju odnosa sa ČK.

Rekla-kazala je sve što nije potkrepljeno proverljivim činjenicama.

U ovom svetu sam preko 20 godina, Markosa i još nekolicinu poznajem još od pre S.com. Malo ko se seća, ali mi smo se svi najpre našli na jednom drugom sajtu, tek nakon toga je nastao S.com. Za S.com sam prve tekstove napisao pre više od 20 godina. Udruženje sam sa istomišljenicima osnivao pre 17 godina. U DW sam se zaposlio pre 15. Svoju IK osnovao pre 3. Izdavaštvo i prevođenje stripova je posao od kog živim. Istim se bavim i u slobodno vreme. Dozvolićeš da nije arogantno ako verujem da imam neke možda malo tačnije uvide. Pa uprkos tome, ja držim distancu i ograđujem se ukoliko nisam siguran da je nešto tačno.

Poznajem skoro sve aktere i znam šta od koga mogu da očekujem. Ali to me neće sprečiti da se trudim da objektivno sagledam stvari, sviđale mi se ili ne.




Sve ja to znam i postujem i nadam se da vidis da se obracam sa respektom, iako sam clan kratko dugo citam i pratim forum.

Ipak ti si napisao:
Što se Srbije tiče, često se ponavlja jedan konstrukt o nekakvim ucenama. Niko nije ucenjen, ne postoji način da se striparnice ucene. Ili postoji pravni argument ili ne.

Moj komentar se odnosio samo na to i nista vise, nisam se mesao ni pametovao. Znam za istoriju DWa i CKa isto tako videh da sede za istim stolom jedu/piju/slave i prave proglase sa svojim novim/starim prijateljima ujedinjenim oko "istog" cilja.

Nije korektno da se kaze da toga nije bilo. Meni sigurno neces verovati i to je sasvim ok, NN osoba sa interneta, ali zato ces sigurno verovati onima kojima je to receno jer se poznajete. Ako je tebi neproveriva cinjenica da cujes potvrdu ovoga sto sam napisao od onih kojima je recena - onda je to vec do tebe ne do mene. Jedan poziv i pitaj. Ako se vec znate i ako ste dobri i ako saradjujete. Ja stojim iza onoga sto sam napisao i mogu uvek da se pojavim sa svojim imenom, prezimenom, licnom kartom gde god neko kaze dodji - nema lazi nema prevare.

Mene na licnom nivou pogadja takavo perfidno ponasanje "ljudi" koji su zarad svoje licne koristi odlucili da u njihovoj pohlepi nastradaju striparnice. Mi koji volimo strip i bas nam je stalo kupicemo to na neki nacin. Ali vadis nekome hleb iz usta jer si pohlepan i zelis da zaradis jos vise na svojim trecerazrednim poluprozivodima. Meni je to katastrofa.
Kupujem tvoje naslove. Radujem se novima. Probirljiv sam pa ti i nisam neka musterija ali cenim i postujem trud koji ulazes. Oko toga ne treba da bude sumnje. Samo ovakve izjave ne bi trebalo iznosti ako vec znas sve sta se desava. Ipak promakne svakome ponesto, pa sam skrenuo paznju na taj deo koji je netacan.

Edited by - mladeNS on 10/07/2023 12:44:14
Go to Top of Page

blueberry9
New Member

224 Posts

Member since 14/11/2016

Posted - 10/07/2023 : 12:44:42  Show Profile Show Extended Profile  Send blueberry9 a Private Message  Reply with Quote
Mladene, znamo svi kako "pravo" i "zakon" funkcionisu u Srbiji, i ko i kada "ostavlja nadleznim organima da se time bave".
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25190 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/07/2023 : 12:44:48  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara



Koliko ja znam, i u Srbiji se hrvatski i pravno i leksički tretira kao isti jezik.



Leksički da, pravno ne bih rekao. Može da prođe kao jezik nacionalne manjine, ništa drugo.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 135 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.72 seconds. Snitz Forums 2000