naker
Advanced Member
4566 Posts
Member since 05/06/2020 |
Posted - 19/06/2023 : 22:27:39
|
Konfuzno je ovo na prvo čitanje, Oesterheldovo pisanje je poetsko i avangardno, i deluje da je namenjeno onima koji su već upoznati sa likom i delom Guevare. Ne pomaže ni način na koji se vodi radnja gde se skače između gerilskog rata i hronološkog prikaza Ernestovog života. Bezbolnije je prvo iščitati dnevnik o njegovom životu koji se nalazi na kraju knjige, pa tek onda iščitati i sam strip. Tokom drugog prelaženja preko stripa mnoge stvari su jasnije.
Che je bio idealista, i revolucionar, veliki borac za (ne)pravdu. Zaista fascinantno da neko napusti porodicu (i to ne malu!), i visoku državnu funkciju, kako bi u šumama zemalja bogu iza nogu pokušavao da ponovi "uspeh" kubanske revolucije. Previše iskren za svoje dobro, i previše naivan jer je mislio da ljudi mogu da se promene. Kuba je mala zemlja u globalnom poretku stvari, iskorišćena i odbačena, samo običan pion u šahovskoj partiji moćnika. Kao i sve ostale male države uostalom. Che se borio za prave vrednosti, da bi na kraju bio izdan. Ali kao ideja i simbol Che je bezvremen.
Za crtež je zaslužena Breccia familija; junior je crtao gerilski rat, dok je matori crtao Cheov život. Otac i sin, sa dva različita stila, ali koji se skladno nadopunjuju, uz fenomenalan kontrast crnog i belog. Crtež zaslužuje maksimalne ocene, možda je čak i previše dobar za jedan biografski strip? Ovo bi trebao biti strip o Guevarinom životu, ali nekako deluje da ću ovaj strip pamtiti po crtežu.
Pohvale i za samo izdanje jer su uvršteni intervjui sa Breccia familijom. Matori Breccia je pod stare dane, godinu dana pre smrti, objašnjavao neke stvari:
"U to je doba mladost bila vrlo politizirana, za razliku od apatičnih mladih današnjice, izbrisanih i protraćenih glupostima modernih medija kojima je novac draži od informacije."
"Che je antipod posterske estetike kojom su Severna Amerika i Evropa dovele do mučenja Guevarina lika od kojeg su stvorili vulgaran konzumeristički proizvod."
A ni junior nije ostao dužan:
"Chea trebamo promatrati u njegovom istorijskom kontekstu te ga ne idealizirati, niti demonizirati. On otelotvara ljude koji se radije žrtvuju nego izdaju sami sebe. Jedna tako duboka i jasna poruka nikad neće izgubiti na značaju. Che je verovao da je politika instrument za menjanje stvarnosti. Većina onih koji danas ulaze u politiku, rade to da bi se bolje prilagodili stvarnosti."
Hvala za reprint Po meni strip ovakve težine i vrhunskog crteža bi trebao biti uvek dostupan. |
|
|