forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovski ratovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 135

matori paraliticar
Senior Member



1895 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 30/09/2023 : 00:11:44  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Ali ozbiljno - Fibra radi damping cijena!? Ja bih dao ruku u vatru, možda se varam, ali čisto sumnjam, da postoji ijedno Fibrino izdanje koje je objavila i Čarobna knjiga a da je Fibrino jeftinije. Kakav damping cijena ako je svako Fibrino izdanje skuplje od ČK? Ne razumijem. Ako netko zna, ako je uspoređivao, neka postavi primjere izdanja gdje je Fibra jeftinija od ČK, baš me zanima.


Rekao bi da su pre svega kao damping racunali ona uglavnom starija fibrina izdanja koja su isla na -50 % povremeno (dobro isla su dok su se na kraju nakon cesto duzeg vremena rasprodala)

tj misle da ako ljudi potrose para na uzimanje toga da ce manje trositi na borina ili sta ja znam makondova izdanja
(uzmu fibru u prvu ruku pa posle cekaju sa uzimanjem srpskih izdanja dok se ne nakupe pare, a te pare se nekima na kraju nikad ne nakupe ali su svejedno sretni i presretni sa hm sta ja znam fantomasovim gnjevom)

Molim te da mi ne zatrpavas inbox idiotskim porukama.
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2442 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 30/09/2023 : 01:51:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Znači mislim da više nema nikog ko konačno nije shvatio kakvi su hohštapleri Borislav, Lupus i ostali sledbenici ove udružene sekte.
Pod motom "branićemo vas od kupovine kvalitetnih i jeftinih stripova" objasnili su razlog svog osnivanja i postojanja.
Pametnome dosta...

Carpe diem
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3260 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 30/09/2023 : 02:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Očtgledno je da bi (po njima) stripovi u Srbiji trebali biti još skuplji, ali na sreću nas čitalaca zbog prisustva Fibre, to nije na željenom (im) nivou. Zasad. Od svega mi je najfrapantnije da se može kritikovati neko zbog nižih cena. Cry me a river. Gde i u kom filmu, nekome od nas treba da bude važniji njihov od našeg interesa? A to je što se traži od nas.

SUIS nek utroši vreme i resurse, eto imaju među sobom i neke velike knjiške njuške pa nek zakucaju kod Ministarstva i zatraže pomoć. Otrešće ih ko slinu naravno. Isprva. Onda nek odu kod predsednika, i kažu "A kako oni hrvati mogu?" Ako to ne upali, onda jbg, dampujte i vi pa nek vidi Marko kako srbi dampuju :)

Onda nek bude kao u pesmi Vojka :

Nemoj ulazit u striparnicu
Nakon šta poserem se ja
Dump around
Dump around
Go to Top of Page

mladeNS
Junior Member



Serbia
366 Posts

Member since 21/02/2023

Posted - 30/09/2023 : 09:55:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mladeNS a Private Message  Reply with Quote
Ah, subota jutro, novine, kafa, bromazepam, vinjak. XD

U maratonskom postu ostrascena Kama Orijana, nakon neprospavane noci u pokusaju da obuzda svoju neizmernu srecu i doceka jutro da objavi post, objasnjava (uz predanost jednaku onoj kod Jehovinih svedoka) sve sto je receno na sebi svojstven nacin koji je jednosmeran i sa svakom namerom da sto bolje "objasni" Zitje Borino. Kopirano iz grupe Fantasticni savez u kojoj ona drzi svoje besede i zivi za to da objasni sve oko Fibre. Nakon mucnog dela cele rekapitulacije o necastivom demonu Markodeusu i njegovim zlodelima, posebno je smesan i tuzan deo price o "kontroli kvaliteta", a mozete uzivati i u statistikama koje su preslikana taktika onog sto nam svako vece u TV dolazi. Pick and choose. Spavas li mirno Boro? Kaze u jednom delu juce, citao je na stripovi.com nesto, nisam ni sumnjao da gospoda sve citaju ali ne smeju ni rec da napisu jer znaju da lazi najbolje prolaze kao sinoc - onda kada nema ko da im odgovori. Poznat scenario iz naseg politickog zivota. Ne znam za vas, ali ja se osecam mnogo sigurniji, srecniji, nacitaniji i pun sam optimizma kada znam da ovakve ljudske gromade i eksperti odredjuju sta ce se desavati sa stripom u Srbiji.
Za kraj ... Dodjite u parkic, ponesite neku Fibricu da spalimo to smece. Ziveo SUIS! Zivela Srbija!

"Goruća" tema u svetu stripa - Afera "Fibra".
Moje mišljenje je manje više poznato, jedino što je nakon tribine dobilo konkretne brojke u argumentaciji i svodi se na to da mi je postupak srpskih izdavača potpuno jasan i opravdan.
Više se stripova uvozilo nego izvozilo. Evidentiran je damping (kreiranje takvih cena po kojima proizvođač ne zarađuje ništa zarad potkopavanja konkurencije): Izostanak nivelacije cena. Ignorisanje inflacije u obe države. Zanemarivanje poskupljenja sirovina i generalnih operativnih troškova prilikom formiranja cena. Pored svih razloga protiv, "Fibrine" cene se ne menjaju deceniju i više. Prednost kulturne politike koju vodi Hrvatska, svaka im čast, koja se svodi na dva ili tri otkupa godišnje bez rabata i godišnju finansijsku pomoć u gotovini od više desetina hiljada evra su faktor koji dozvoljava malopre pomenutu politiku dampinga. A tu je i pojačan uvoz "Fibrinih" izdanja u najvećem lancu knjižara - "Delfi". Sve ovo je dovelo do toga da iskustveno posmatrano domaći izdavači na naslovima koje je "Fibra" najavila ili objavila izgube okvirnih tri stotine primeraka u prodaji ukoliko bi objavili ili jesu objavili, taj isti strip u tiražu od sedam stotina primeraka. Kad se sve sabere ne vidim zašto je realno očekivati da domaći izdavači ćute i gube novac zbog inostranog izdavača.
PRIMARNO OBJAŠNJENJE
Mi gubimo novac jer imamo inostranog izdavača koji uvozni proizvod prodaje po istim cenama deset i kusur godina, koji nije najavio porast cena u momentu kada smo mi bili primorani da ih podignemo, izdavača koji može sebi da dozvoli zbog pomoći države i manjeg broja zaposlenih takvu konstrukciju cena da je nama izdavanje stripova neisplativo. I tu su trebali da stanu.
ZAŠTITA PUBLIKE
Avaj, nisu. Naime Udruženje izražava stav da su u akciju zaštite domaćeg tržišta pošli zbog nas - publike kojoj je stalo da čita na srpskom jeziku. Ukoliko domaći izdavači svoj izdavački plan kreiraju u odnosu na "Fibrin", mnoga izdanja neće ugledati svetlost dana na srpskom jeziku. Jedan od argumenata za štetnost ovakve situacije su biblioteke u koje prvenstveno ulaze srpski stripovi. Cobiss pretragom, od septembra 2022 godine do septembra 2023 godine najčitaniji strip u bibliotekama je bio "Dogman" (dečija literatura, "Vulkan Izdavaštvo") i to 238 puta, nakon toga slede uglavnom mange koje su davane na pozajmicu oko 100 puta. Od "novijih" izdanja "Betmen Tri Džokera" je dat 40 puta, "Asterix" 30. I tako dalje i tako dalje. Za godinu dana.
Argument zaštite publike možda ima smisla za neki mali procenat kupaca ili možda neku razvijeniju državu, ali u zemlji Srbiji gde se kupuje na akcijama, gde je standard nizak, gde ne postoji razvijena kultura čitanja stripa na državnom nivou (a ni u bibliotekama evidentno), činjenica jeste da bi kupac stripa čitao na hrvatskom dokle god to posmatra kao povoljnije. I apsolutno ga ne zanima zaštita "domaćeg" koliko sama cena. A tu je i onaj moralno etički aspekt davanja izbora jelte. Naravno da bi svi voleli da se stripovi više pozajmljuju iz biblioteka, naravno da bi svi više voleli da imamo takav standard da nam strip ne bude luksuz ali ne živimo u takvom svetu.
POSLEDICE
Uvoz "Fibrinih" izdanja će biti omogućen neometano ukoliko ti naslovi poseduju licencu za ceo svet ili su u pitanju regionalni autori koji imaju potpuna autorska prava (njihovi naslovi nisu licencirani kod drugih izdavačkih kuća). I ovo je nekima zasmetalo pa su komentari kako može ovo, a ne može ono. Što me vraća na početak ovog posta. Izdavači sami procenjuju koja izdanja im zapravo prave štetu u poslovanju a koja ne. Ne vidim zašto ovo nekome nije potpuno logično. Veći profit imaš od "DC", "Marvel", Francuza itd. nego od autora iz Hrvatske ili Srbije. Da li se i to može zakonski rešiti pa od autora lepo uzeti ww? Naravno da može. I nema tu nikakvog sentimenta, nismo deca.
KONTROLA UVOZA
Na pitanje oko kontrole uvoza "Fibre", u kontekstu toga da teritorije za koje izdavač ima prava da naslov prodaje nisu navedena u samom stripu, odgovor glasi: očekuje se da će sama "Fibra" nuditi domaćim distributerima isključivo naslove koji imaju pravo da se prodaju na srpskom tržištu, da distributeri budu u komunikaciji sa Udruženjem, a ukoliko se u striparnicama/knjižarama pojavi izdanje bez teritorijalne dozvole za prodaju, biće kontaktiran advokat Udruženja. Ovako "na papiru" zvuči sasvim regularno ali ne mogu a da se ne zapitam da li će vlasniku "Delfi" knjižara u kojem se ne tako mali procenat tiraža naslova domaćih izdavača prodaje, i u kojem neki od njih prodaju i knjige, poslati advokat ukoliko pak odluči da mu je "Fibra" po profitu isplativija ili manje konkurentna u budućim planovima sestrinske izdavačke kuće. Najiskrenije se nadam se da nikada nećemo ni saznati.
ZAKLJUČAK
Moje neko konačno razmišljanje jeste da ova tema "Fibre" treba prosto i konačno da umre kada je domaća stripska scena u pitanju jer ne doprinosi apsolutno ničemu. Da Udruženje u buduće ne treba da čeka "Salon" ili "Sajam" kako bi objasnilo svoje stavove čime samo nepotrebno deli publiku i stvara emotivno nezadovoljstvo iznenadnog gubitka izbora. Da ne prebacuje loptu u dvorište "zabrinutosti za publiku" koja će većinski odabrati jeftinije već da se izjasni sa profesionalne strane. Osim toga ja na odluku SUISa da brani svoje poslovanje i svoje zaposlene i saradnike nemam zamerke i svaka im čast.
Govorilo se i o...
Meni lično poražavajuć ali na tribini iznet kao pohvalan podatak je da u Srbiji trenutno postoji okvirnih deset do dvadeset hiljada mladih u raspomu od dvanest do dvadeset godina koji prate dešavanja, interesuju se ili čitaju strip. Možda je ovo bolje u odnosu na recimo devedesete ali po bazi podataka Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je prošle godine (2022) zavedeno 337 hiljada i 351 osoba godišta od 15 do 19 godina. Da zaokružimo to je tri stotine hiljada dece koji su tehnološki pismena. Kako je onda dvadeset hiljada uspeh? Zaista bih volela kada bi se Udruženje sistematično bavilo širenjem stripske publike i nadam se nekim konkretnim planovima koje ćemo videti da li na nekom sajtu ili društvenim mrežama.
DOMAĆI STRIP I KONTROLA KVALITETA
Na pitanje zašto nije dodeljena nagrada za domaći strip upućeni smo na komisiju "Salona" jer ni članovima Udruženja nije jasno zašto nije dodeljena. Ipak iskomentarisano je da "Cat Claw" nije mogao dobiti nagradu i implicirano da je to zbog toga što se nagrada dodeljuje samo domaćim izdavačima.
Što se tiče kontrole kvaliteta, spomenut je "Riđobradi" i saradnja oko prevoda i sugestija za izradu, ali deluje da će kontrola kvaliteta samog pojedinačnog izdanja u smislu štampe i konačnog proizvoda ostati na pojedinačnom izdavaču. Danas smo bili svedoci povučenog tiraža za strip "Betmen protiv Robina" do kojeg je došlo zbog štamparske greške (ako sam dobro razumela neke table su okrenute naopako) o čemu više možete pročitati na zvaničnoj Facebook stranici "Čarobna knjiga stripovi". E sad neko će reći "a zašto ne "Sendmen" jer košta koliko košta a ima nedostatak ukrasa iza logotipa na koricama ili (moje omiljeno 😄) "San letenje noći" a "Betmen vs Robin" može"? Rekla bih da štamparske greške plaća štamparija, greške u samim izdanjima izdavač i da je stvar finansijskog proračuna gubitka i dobitka. "Sendmen" se i pored grešaka rasprodaje drugi dan "Letećeg starta" što pokazuje da to što pojedinci (ovde mogu za neke stvari i sebe ubrajati) tretiraju kao propust nije vredno gubitka novca na ponovljen tiraž. Svakako se nadamo da su sugestije publike došle do izdavača pa da će ovakvih situacija biti što manje u budućnosti.
PLANOVI ZA DALJE
Što se tiče ostalog što smo čuli, u planu je promocija na "Sajmu knjiga" na kojem će Udruženje imati svoj štand (pozvani su svi pa oni koji se ne slažu sa stavovima Udruženja). Povezivanje sa drugim udruženjima, što knjiškim, što udruženjima strip autora i sličnim zbog pritisaka na Ministarstvo kulture zarad generalno boljeg položaja i izdavača i samog stripa kao literature. Kao i aktivan rad na uvođenju stripa u škole.
SARADNJA I KOPRODUKCIJE
Najveći akcenat je dat na međusobnoj komunikaciji po pitanju pregovora sa agentima kako bi se izbegle situacije licitiranja. Naime prilikom kupovine prava često dolazi do situacija gde agenti izdavaču kažu da ima još zainteresovanih kako bi podigli cenu prava, što u slučajevima transparentnosti među članovima Udruženja ne može biti uspešna strategija. Podela noviteta neće ići od "najvećeg" ka "najmanjem" izdavaču već po ustaljenom izdavačkom planu svakog, kao i do sada. Ovo apsolutno podržavam jer će/bi trebalo da, utiče i na smanjenje cene stripa i neće dovesti do "otimanja" zbog čega bi na kraju patila najviše publika (svi ocdijevci u slaganju polica odahnite 😃 ).
Najavljena je i organizacija novog festivala. Ovde su mišljenja opet podeljena, da li se baviti nečim novim ili pokušati "oživljavanje" "Salona stripa" koji u odnosu na neke prethodne godine ima sve manju posećenost i status. Nemam neko mišljenje pvodom toga jer dokle god se radi adekvatno na promociji stripova da li će to biti pojačavanjem postojećeg ili kreiranja novog, sasvim mi je sve jedno. Svakako posećujem sve što stignem.
I to bi bilo to od mene što se same tribine tiče. Hvala puno Dušan Prvački koji je snimio celu tribinu i omogućio mi da je preslušam još jednom i vama svima da je pogledate. Hvala i Udruženju što je razgovaralo sa nama dva sata, nestrpljivo se radujem prvim rezultatima u njihovom radu.
Sam "Salon" kao "Salon" je mesto koje se najviše posećuje zbog noviteta na popustu ali meni je ove godine bio zanimljiv i zbog druženja sa Izdavačima. Dobila sam lepe preporuke (zanimljivo mi je to da sam na štandu "Makonda" dobila preporuku za izdanje "Komika", mada me ne raduje i kupovina van spiska 😃). Standardno druženje sa nekim tamo čudnim Mapetovcima koji će se prepoznati sami, nije izostalo. Svima preporučujem da posete Ivicu Stevanovića i sebe obraduju fantastičnim ilustracijama.
https://ivicastevanovicart.blogspot.com/...
Ja sam išla po čvrsto određenom spisku pa sad imam da jedem nešto malo za vikend 🙈.
Hvala na strpljenju da dođete do kraja nečega što je najverovatnije moj najduži post u istoriji 😄. Uživajte u fotografijama i vidimo se sutra/danas na okupljanju Fantastičnog Saveza u parku Manjež od 13 časova.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8569 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 30/09/2023 : 10:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Ne kužim ko je taj Bora? On je kao neki Vito Corleone il šta?
Pazi ti, lik radi scene po knjižarama.
I ljudi kao još poslušni i pognute glave, samo što ne govore ko Frankensteinov Igor - Da gospodaru, nećemo Fibru gospodaru.
Brate mili, pozoveš policiju i prijaviš majmuna ili još bolja solucija, prvo ga nalupaš da zaboravi svoje ime i tek onda nazoveš policiju.
Šunjić mu je kriv za nešto? Nije mu Šunjić ništa kriv, nego očito je njih 90% strip izdavača potpuno nesposobno... I očito pohlepno bez granica.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2672 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 30/09/2023 : 12:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
To par nas godinama govorimo...jbg tuzno je sada citati sve ovo.

Spominju dumping, a sta je Ck radila 2011,2012 sa integr Dzeremaje od 900din, pa njihove cene godinama bile najnize, upravo zbog dumping politike.

Covek koji pusi q za novac, vise od 10godina nije shvatio, da stripove ne prodaje niska cena, vec kvaliteta, i dinamika, pouzdanost izdavaca. Mozda jos vremena treba, VC je trebalo desetlece da se okanu Blazine...mozda ovde treba jos jedno.

Nisu casual kupci stripova, vecina SRB,HR, nego kolekcionari, i njima ne trebaju poluproizvodi za 500din.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7744 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/09/2023 : 12:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor


Spominju dumping, a sta je Ck radila 2011,2012 sa integr Dzeremaje od 900din, pa njihove cene godinama bile najnize, upravo zbog dumping politike.

stripove ne prodaje niska cena, vec kvaliteta, i dinamika, pouzdanost izdavaca. Mozda jos vremena treba, VC je trebalo desetlece da se okanu Blazine...mozda ovde treba jos jedno.

Nisu casual kupci stripova, vecina SRB,HR, nego kolekcionari, i njima ne trebaju poluproizvodi za 500din.



Ovde si u pravu 100%.

Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1258 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 30/09/2023 : 13:04:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Imrahil

Jel ih pitao neko što dele sto sa piratom, kad se već bore za dobrobit stripa?



Taj problem je lako rešiv samo ako postave Maxa na poziciju šefa tajnog ureda za borbu protiv piraterije i očuvanja srBskog jezika i kulture i odnosa sa Hansom i negubljenja vremena prilikom valjanja piraterije.

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...

Edited by - Chief Warhead on 30/09/2023 13:09:53
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13443 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 30/09/2023 : 13:10:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Hm, nije loš predlog.
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1258 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 30/09/2023 : 13:12:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
Nema greške, dečak bolje poznaje problematiku od nekih tamo profesora.

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1258 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 30/09/2023 : 13:47:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
A vidi Fibro (sedi Ibro, Markosu pričam), da li si možda razmišljao o štandu na vašaru knjiga? Hrvatski izdavači tamo imaju izdvojen prostor godinama, poslednjih par vašara u hali 4. To bi bilo nekih 15 metara od učk štanda. Najverovatnije ne bi mogao da ih vidiš, što je dobro. Ali bi sa te razdaljine sigurno mogao da čuješ škripu zuba, što je apsolutno prajsles.
Ako frka za radnu snagu, evo, ja se svečano obavezujem da minimum dva dana pro bono blejim na štandu. Siguran sam da nisam jedini koji bi žrtvovao svoje vreme za takav jedan ivent. Na sve to, postoji i realna opasnost da čučne neka zaradica... A, šta kažeš?

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29260 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 30/09/2023 : 13:49:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Pogledao sam tu nesretnu tribinu i... ne znam odakle početi. Pomalo je to sve skupa tužno i jadno, a opet u jednu ruku smiješno i urnebesno. Mislim, taj osjećaj kad shvatiš da netko negdje sastanči, zasjeda, osniva udruženja s ciljem da te uništi... Nadrealno. Mislim da je nakon ove tribine svima savršeno jasno da je ovo udruženje nastalo isključivo s ciljem da se uništi Fibra, i to isključivo zato što Bora iz ČK smatra da mu je, sad kad je (skoro) uništio Darkwood, Fibra jedini konkurent u Srbiji i jedina ozbiljna prepreka na putu do projiciranog i očekivanog profita. Svi ostali proklamirani ciljevi Udruženja samo su celofan u koji se taj cilj zamotao, kako bi sve skupa bilo prihvatljivije za neupućene, kako bi se ta pilula lakše progutala i kako bi izgledalo kako tu stvarno ima nečeg dobrog i pozitivnog... Ali svatko tko iole poznaje aktere i scenu, ulogu tih ljudi na sceni, njihove međusobne odnose i povijest tih odnosa, zna da od zajedničkih ciljeva teško da će ikad nešto biti ostvareno.

Netko kao Bora, a to se sad iz ovog nastupa jasno vidi, ne mari za strip. Njemu je strip samo i isključivo roba koju prodaje. Jučer fantastika, danas stripovi, sutra krumpir, nije bitno. On mari samo i isključivo za novac. Njegov vokabular je vokabular pohlepnog trgovca: nivelacija, damping, marža, zarada, inflacija, pokazatelji, netto, brutto, plaće, honorari, potpore, otkup, država, ministarstvo, dinari, kune, euri. Takav čovjek ne brine za zajedničke ciljeve, nego samo i isključivo za svoje male, bijedne, partikularne interese. Ali dobro, to će drugari iz udruženja osjetiti sami, ako im Darkwood nije dovoljan primjer, možda nauče na svojoj koži. Nadrealna je scena gdje on drži govor od preko pola sata, a svi ostali gledaju u pod i prave se da ne primjećuju slona u sobi. I onda se, kao comic relief, javi Laki, simpatična dobričina, i kaže "evo, ja sam predsednik skupštine Udruženja...". Urnebesno. Sve skupa ih je deset, ali imaju predsjednika, tajnika, predsjednika skupštine... čuvara pečata?!:)

Uglavnom, eto, osnovalo se Srpsko udruženje izdavača stripa i o čemu se najviše pričalo na predstavljanju? Pa logično: o stranom neprijatelju, Fibri. Za sve koji nisu gledali tribinu, poanta priče je ovo: Fibra je jedini krivac zašto srpskim izdavačima ne ide dobro, Fibra ih ugrožava na krajnje podao i podmukao način - Fibra uz obilnu pomoć Hrvatske države i Ministarstva kulture desetljećima radi s nerealno niskim cijenama bez ikakve zarade, namjerno ne diže cijene usprkos rastu troškova sirovina, energenata i inflacije, a sve to samo s jednim isključivim ciljem - da uništi srpske izdavače.

Da, dobro ste pročitali. Ne, ne pretjerujem, zaista je to rekao. Ne, nije se šalio.

Čovjek mrtav-hladan objašnjava kako je nemoguće da npr. reprint Metabaruna iz 2019. košta 250 kuna kao i izvorno izdanje iz 2007. I to je, uz još par sličnih primjera, krunski dokaz Fibrinog dampinga cijena, zlonamjerne i podmukle prakse kojom Fibra želi uništiti srpske izdavače. Pritom, nisu svi hrvatski izdavači isti. Fibra prakticira damping, ali Strip-Agent i Bookglobe ne. No oni imaju drugu negativnu politiku, oni često vrlo brzo nakon objavljivanja stripa drastično spuste cijenu i tim putem ugrožavaju srpske izdavače. Samo što se sad tu pojavljuje jedan logički problem: kako je moguće da Fibra radi damping cijena tako što desetljećima ne mijenja cijene stripova, a npr. Strip-Agent ne? Evo konkretno, npr., Strip-Agentov Jeremiah 1 (20.1.2012) košta 189 kn (25 Eura), dok Jeremiah 12 (15.7.2021.) košta isto 189 kn, tj. 25 Eura. Bora nam se ipak malo pogubio u tim brojkama i argumentima? Ili samo ima dvostruka mjerila, kao i kad je u pitanju priča o ww pravima. Može uvoz sa ww pravima osim onda kad se to meni ne sviđa. I ne, ČK ne izvozi svoja izdanja u Hrvatsku, ali uredno ih izvozi u BiH, iako nema prava. Pa nećemo se valjda držati zakona kao pijan plota, je li? Ali vrhunac licemjerja u toj priči o dampingu cijena je upravo taj Jeremiah. U vrijeme kad je izašao prvi integral Strip-Agenta po cijeni 25 Eura, Čarobna knjiga je objavila svoje izdanje po cijeni od 7,5 (7 i pol) eura!?! I tako xy sličnih primjera. I sad taj čovjek bez imalo srama i pardona priča na tribini kako Fibra dampingom uništava ČK i ostale srpske izdavače, hladno ignorirajući činjenicu da su Fibrina izdanja uvijek, bez iznimke, skuplja od izdanja Čarobne knjige.

Priča sa potporom i otkupima je smiješna. Istina je da je Fibra prošle kroz potporu i otkup knjiga od države "dobila" cca 100.000 Eura, ali je isto tako istina da je Fibra u 2022. uplatila u državni proračun RH cca 75.000 eura poreza, prireza, nameta i ostalih davanja, tako da se taj efekt potpore, nažalost, poprilično poništi. Tajna Fibrina uspjeha je mnogo jednostavnija - on je plod entuzijazma, znanja i dvadesetogodišnjeg mukotrpnog rada jednog jedinog čovjeka. Fibra nema urede, knjižare, poslovne prostore - Fibra je sobica od 11 m2 u mom stanu i 200 kvadrata unajmljenog skladišnog prostora. Prosječan broj zaposlenih u Fibri kroz ovih 17 godina je manji od 1. Fibra nema vojsku prelamača, maltene sve Fibrine stripove sam prelomio ja sam. Preko sto naslova sam sam i preveo. Fibra nema zaposlenih u marketingu - svu komunikaciju obavljam ja. Instagram, Facebook, Forum, Mail, intervjui, razgovori, promocije, sajmovi, you name it. Fibra nema nekoliko zaposlenih urednika - sva izdanja, osim Godišnjaka hrvatskog stripa - sam uredio ja sam. Odabir naslova, pregovori, kupovina prava, traženje materijala, popratni sadržaji, tekstovi itd itd. Od prvog do zadnjeg naslova. Fibra nema odjel prodaje - sva prodaja, komunikacija s dobavljačima, partnerima i kupcima, aukcije, pisanje dostavnica, otpremnica, primki, faktura itd itd ide preko mene. Fibra ima skladištara, ali kad treba dodatan par ruku za tegliti i pakirati, ja sam u skladištu od jutra do mraka. Fibra nema odjel za kontrolu kvalitete jer moj opsesivno kompulzivni poremećaj sasvim dobro obavlja tu zadaću, ostavljajući trajne probleme sa nesanicom i živcima od brige što li će ovaj put poći po zlu. Ne postoji dan u zadnjih 17 godina da nisam radio na Fibri, nema opuštanja, nema... života?

Fibra sam ja. I dok mene bude, bit će i Fibre. A svi oni koji je žele uništiti mogu se samo nadati da će mi sav taj napor doći na naplatu što prije. Jer drugačije neće uspjeti.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29260 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 30/09/2023 : 13:58:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chief Warhead

A vidi Fibro (sedi Ibro, Markosu pričam), da li si možda razmišljao o štandu na vašaru knjiga? Hrvatski izdavači tamo imaju izdvojen prostor godinama, poslednjih par vašara u hali 4. To bi bilo nekih 15 metara od učk štanda. Najverovatnije ne bi mogao da ih vidiš, što je dobro. Ali bi sa te razdaljine sigurno mogao da čuješ škripu zuba, što je apsolutno prajsles.
Ako frka za radnu snagu, evo, ja se svečano obavezujem da minimum dva dana pro bono blejim na štandu. Siguran sam da nisam jedini koji bi žrtvovao svoje vreme za takav jedan ivent. Na sve to, postoji i realna opasnost da čučne neka zaradica... A, šta kažeš?



Prva reakcija nakon gledanja ove tribine mi je bila "ma ko vas jebe, meni to u životu ne treba, eto vam pa se glođite međusobno". A onda shvatiš da oni upravo to i hoće i da to onda znači poraz, a ja kao prgavi dalmatinac ne volim dušmanima "dati gušta".

Vjerojatno bi zaista bilo prasjles slušati škrgut zubi i biti trn u peti, ali ja nisam od ljudi koji se mogu smješkati i neobavezno ćaskati s nekim čije su krajnje namjere diskutabilne, ne osjećam se ugodno u okolini u kojoj nisam poželjan i, na kraju krajeva, ne treba mi sve to.

Trouble will find me
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

4021 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 30/09/2023 : 14:09:42  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Marko, svatko tko je s tobom proveo makar i minutu u razgovoru mogao je zaključiti koliko si inteligentna osoba, elokventna i iako se o ukusima ne raspravljapo mojem mišljenju i izrazito duhovita osoba... Svatko tko je imao u rukama makar i jedan jedini Fibrin strip može zaključiti o koliko se kvalitetnom izdavaču radi, sa koliko se ljubavi i okp dijagnoze prišlo izradi svake knjige....
Čemu onda gubitak živaca i vremena da bi se objasnilo nešto što je svima jasno. I to pogotovo na stranicama ovog foruma gdje su svi itekako upućeni u izvor problema.
Kao da netko iz Dinama ima potrebu reagirati na nekakvom nogometnom forumu u vezi tvrdnji nekog zagrebačkom niželigaša o tome kako su Ponikve iz Gajnica veći klub od plavih....
Čuvaj živce i energiju za nove i kvalitetne Fibrine naslove i tako im svima još više idi na onu stvar 💪💪💪
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1258 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 30/09/2023 : 14:11:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
Kakvog crnog gušta, ima da skaču do plafona... znaš ti kolko visok plafon u četvorci, ima bude sranja prilikom doskoka samo takih.
I šta te zabole dal te dronjavi učk smatra za nepoželjan, men si ti sasvim podoban za manifestaciju. A verujem da ih ovde ima još sličnih stavova.

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1696 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 30/09/2023 : 14:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
@Markos
Razumem što te ovo ovoliko pogodilo, ali radi to što ti umeš da radiš, a njih pusti da rade to što oni umeju da rade.
Fakat je da ovo udruženje nikome, NIKOME ne znači ništa osim Bori, ostali su samo ispali majmumi što su se s njim uhvatili u kolo.

Bajdvej, Udruženje kao udruženje bi trebalo da ima neke ciljeve. Ne pada mi na pamet da slušam tribinu, ali od onih koji jesu odslušali, da li je neko pomenuo neki cilj? Mislim, ono šta nameravaju, zašto su se udružili i to? Mislim, ako je jedini cilj da “unište” Fibru, onda jebi ga, maske su pale.

Edited by - KuntaKinte on 30/09/2023 14:22:33
Go to Top of Page

suptil
Starting Member

60 Posts

Member since 22/04/2023

Posted - 30/09/2023 : 14:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send suptil a Private Message  Reply with Quote
Iz mog ugla Bora je stripovski skorojevic. Ovo udruzenje kako ga ja nazivam Stripovsko Udruzenje Izvornih Secikesa je sama sebi cilj. Umesto da su objavili da je trust mozgova iz udruzenja sagledavsi probleme srpskog stripa targetirao nemanje vrhunske stamparije te je odluceno da se opremi, nabavi, jedna vrhunska stamparija za strip, oni kao crno-mantilasi urusavaju regionalni stripovski ekosistem a sa druge strane Salon stripa koji treba da pokaze snagu, raskos i energiju strip scene u Srbiji je pokazao sta? Koliko standova je na Salonu? Posecenost? KOliko je prodatih naslova za ova tri dana.
Nisam strip fanatik. Kupujem stripove povremeno, ono sto mi se svidi. Dakle pricam iz ugla nekog ko nije iznutra, koji nije motivisan lukreativnim delom. Govorim kao neko ko je dovoljno daleko od jezgra da moze mirne duse iz sireg ugla da sagleda, ko nije dovoljno blizu da ostrasceno brani proglaseni manifest tj. interes tzv. utiajnih pojedinaca. Sto se tice Fibre poslednji strip koji sam kupio je Berlin iako sam gotovo odlucio da uzmem Komikovo izdanje. Predomislio sam se. Za IL kupicu svakako Spagete, naruciu i Murov Pakao verovatno jos ponesto tako da iz mog ugla Fibra moze mirno da spava. Konzument sam kvaliteta. Naravno da su cene ponekad problem, ne moze se sve odjenom kupiti. Ali kako svima tako i meni. Makondo moze da od mene dobije novac za Lobaceva uskoro. Iako sam razmisljao da za Sajam u Beogradu kupim jedan kontigent stripova verovatno cu smanjiti stripovski dozivljaj za Sajam, a do daske okrenuti dugme za knjige. Nemam nista protiv nijednog izdavaca ali imam protiv ispiranja mozga. U sledecem krugu nabavki od 10 stripova 7 su Fibrini naslovi. Dakle kvalitetom, doduse i delom zato sto sam relativno nov konzument stripa iz mog ugla jasno je opredeljenje kuda ce otici novci.
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1258 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 30/09/2023 : 14:28:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

ali od onih koji jesu odslušali, da li je neko pomenuo neki cilj? Mislim, ono šta nameravaju, zašto su se udružili i to?


Ja sam to malo na preskok, ukratko šta su rekli - inflacija, nama rastu cene, popust, ritam, akcija, tržište, popust, tržište, kupite, ritam, i onda onaj nama dođe i dampuje pa piiip mu piip da mu piiiip piiiiiiiip... tako nekako, ne znam koliko sam tačno ispoštovo redosled.

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...

Edited by - Chief Warhead on 30/09/2023 14:29:51
Go to Top of Page

suptil
Starting Member

60 Posts

Member since 22/04/2023

Posted - 30/09/2023 : 14:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send suptil a Private Message  Reply with Quote
Kad bi Spageti mogli da budu servirani do Sajma u Beogradu, da sam na Marosovom mestu servirao bi Spagete na Beogradskom Sajmu. Izvol'te na Spagete Fibra. Beograd 2023 :D
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29260 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 30/09/2023 : 14:37:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

@Markos
Razumem što te ovo ovoliko pogodilo, ali radi to što ti umeš da radiš, a njih pusti da rade to što oni umeju da rade.
Fakat je da ovo udruženje nikome, NIKOME ne znači ništa osim Bori, ostali su samo ispali majmumi što su se s njim uhvatili u kolo.

Bajdvej, Udruženje kao udruženje bi trebalo da ima neke ciljeve. Ne pada mi na pamet da slušam tribinu, ali od onih koji jesu odslušali, da li je neko pomenuo neki cilj? Mislim, ono šta nameravaju, zašto su se udružili i to? Mislim, ako je jedini cilj da “unište” Fibru, onda jebi ga, maske su pale.



Evo ti službeni ciljevi ovdje:
https://stripblog.in.rs/2023/03/09/saopstenje/

Nedavni Slobin intervju:
https://www.danas.rs/kultura/da-strip-vise-ne-bude-nepozeljna-prikolica-koja-se-slepuje-uz-knjige-slobodan-jovic-urednik-izdavacke-kuce-darkwood/

Mislim, u startu je sve smiješno jer službeno se Udruženje bori za suzbijanje piraterije, a tamo s njima na tribini sjedi čovjek, služebni član udruženja, u radno vrijeme ravnatelj škole, van radnog vremena najveći pirat u Srbiji. O kakvim njihovim ciljevima onda uopće razgovati?

Trouble will find me
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1696 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 30/09/2023 : 14:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Pa dobro, ovako umotano u oblande zvuči skroz ok. Naravno i Vučić kad priča o Kosovu, onda tamo svi naši samo stradaju, a niko se ne bavi drogom ili slično.
Enivej, Markose, mani se budala, smiri živce i cepaj svoje.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8125 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 30/09/2023 : 15:02:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
može li se ta tribina negdje pogledati?
link?

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3260 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 30/09/2023 : 15:03:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

može li se ta tribina negdje pogledati?
link?


Okačeno 2 strane ranije
https://www.facebook.com/1082599964/videos/699360671625290/
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2442 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 30/09/2023 : 15:57:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Marko, mislim da stvarno nema potrebe za bilo kakvim objašnjavanjem.
Ovde samo neko ko je zlonameran ne "može" da shvati suštinu.
Likovi su javno priznali šta im je cilj, a što je svakome ko ima bar malo mozga bilo jasno još krajem prošle godine kada su pokrenuli ovu priču.
Samo nastavi da gruvaš kao do sada.
Fibra će uvek doći u Srbiju, na ovaj ili onaj način.
I svako ko želi da dođe do kvalitetnih izdanja to može da uradi.
Još ti ovi iz udruženja prave reklamu pričajući o niskim cenama Fibre.


Carpe diem
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8125 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 30/09/2023 : 16:31:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
kad netko priča nebuloze, to bude bar zabavno
a ova tribina ni to nije uspjela
a kamoli da uzdrma fibru
naprotiv, siguran sam da su sebi naštetili
žao mi je jedino što darkwood sudjeluje u tome
u biti, svi će požaliti što su dozvolili da ih ČK izigra i uvuče u ovako nešto

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page
Page: of 135 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000