Denaldo Reynoso je propali bivši policajac, izbačen na ulicu jer se usudio savjesno obavljati svoj posao sred banana-republike kakva je La Colonia. Tako zaludan i uzaludan, pristao je pomoći zanosnoj ženi poznatoj diljem La Colonije, živućem mitu savršene vrline i, priča se, iscjeliteljskih moći. Fasada je to ispod koje se krije mračna mreža izopačenih spletki, gadna koliko je sama iluzija krasna. Reynosov će očajnički pokušaj iskupljenja dovesti do poplave zala, najgore od kojih je Iguana, nezaustavljiv ubojica čija je zadaća pokopati istinu ... zajedno sa svakim tko je poželi iznijeti na vidjelo!
Kolorka 265 • Noć bez kraja • 128 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Carlos Trillo • Crtež Domingo Mandrafina • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 17.10.2023. • Cijena 22 Euro
Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud
Bezbroj sam puta procitao ovaj strip. I Iguanu, isto od ove dvojice majstora. Zaista, moja najtoplija preporuka. Ono, bas kad kazes; pravi strip! Mozda ce i Iguana osvanuti u Kolorkama?
Bezbroj sam puta procitao ovaj strip. I Iguanu, isto od ove dvojice majstora. Zaista, moja najtoplija preporuka. Ono, bas kad kazes; pravi strip! Mozda ce i Iguana osvanuti u Kolorkama?
Iguana je solian strip ali nije ni blizu Noći bez kraja. Iman Libellus, neću duplirat, ali svima koji ovo nemaju preporuka ko kuća.
Bezbroj sam puta procitao ovaj strip. I Iguanu, isto od ove dvojice majstora. Zaista, moja najtoplija preporuka. Ono, bas kad kazes; pravi strip! Mozda ce i Iguana osvanuti u Kolorkama?
Iguana je solian strip ali nije ni blizu Noći bez kraja. Iman Libellus, neću duplirat, ali svima koji ovo nemaju preporuka ko kuća.
danas pročitao u dahu, uf ovo je stvarno odlično, 10/10 apsolutna preporuka. Od svih kolorki izašlih od rujna na ovamo za interliber shoping preporučam Noć bez kraja, Moskovski bubnjar i Grupnu terapiju kao tri desetke obavezne u svakoj ozbiljnijoj kolekciji.
Ovde me prvi put preview prevario i strip mi se nije svideo. Stavise, odvratan mi je posle. Da ne spojlujem, ko je citao zna zbog koga. Ovo ide na bubanj.
Procitao sam prvi put ovaj strip kad ga je 'izbacio' Libellus. Proslo je od tada, pobogu, nevjerovatnih 16 godina!!! Procitao sam ga i netom sada, valjda nakon 6-7 opetovanih iscitavanja, ali sad evo i u boji. Nista se nije izgubilo 'pituravanjem' ovog remek djela dvojice genijalaca Mandrafine i Trilla. Dapace, odlicno mu stoji 'kolura'. Ima mi stih pomalo starinske, retro, izlizane boje. Kao da je izgubila sjaj s godinama i odlicno joj to stoji. Ovo dvoje autora, sto taknu pretvaraju u zlato! Ovo je bas jedan od ONIH stripova! Klasik. Jedan od bas TIH stripova. I TAKVIH. Sam vrh devete umjetnosti. OVAKVIH stripova nema puno. Malo mi je ipak drazi crno bijeli album, ali sad cu se vracati ovom u boji, pa ce mi valjda biti jednako odlican. U stripu je jedan od najupecatljivijih, (citaj; jedan od ljigavih i monstruoznih), negativaca; Iguana. A radnja i likovi sjajni. Sve se iscitava u hipu i rado mu se vraca. Tko nije citao, navalite!!! A kad vec opet spominjem Iguanu, nadam se da nam i taj album sljeduje u Kolorkama u dogledno vrijeme.
Pet plus!
Zaboravih spomenuti kako mi je Noc bez kraja, ublazila tezak osjecaj, netom procitane Grupne terapije ludog Larceneta, koji je dobro ime dao stripu. Naime, nije samo sebi obezbjedio terapiju nego nas sve u nju uvukao... dobro sam se izvukao.
Vidim da vlada sveopste odusevljenje ovim stripom, mozda mi je to malo i podiglo ocekivanja pa nisam bio odusevljen nakon citanja. Ali to sto nisam bio odusevljen nakon citanja ne znaci da ovo nije odlican strip. Pronasao sam komentar kolege Shanera od pre par godina za ovaj strip u izdanju Libellusa i preneo bih ga ovde jer je to identicno sa mojim zapazanjima i utiskom:
Originally posted by Shaner
Već viđena priča, ali začinjena sa zanimljivim scenarističkim rješenjima i vrlo dobrim crtežom. Strip bez problema uvlači čitatelja u svijet na granici stvarnog i nestvarnog. Stvaranjem fikcije unutar fikcije ona prva postaje stvarnost, što je i dodatno naglašeno komuniciranjem likova s čitateljem. Taj postupak zajedno s nekim neobičnim i vrlo živopisnim likovima stvara snovitu atmosferu, a dobro odmjeren miks drame, komedije i tragedije drži pažnju bez obzira na predvidljivost. Strip koji se isplati pročitati, makar samo jednom. Ili to možda samo progovara nepopravljivi romantičar u meni... :)
7/10
S tim sto bih ja povecao ocenu za jednu cifru na 8/10
P.S. #1 Nisam video crno beli strip, ali ovde je kolor vrhunski i bas mi je dobro leglo sto je strip u boji. Ne znam ko je kolorista u izdanju ne pise? P.S. #2 I ovde imam nedoumicu oko prevoda naslova. U originalu glasi: La gran patraña sto bi u bukvalnom prevodu bilo Velika prevara, kao sto glasi englesko izdanje The Great Hoax (iako sam nasao zanimljiviji prevod na engleski koji glasi: The great humbug ), pa me interesuje odakle onda Libellusov i Fibrin naziv Noc bez kraja?