forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 08:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zamijenjujem našeg ranoležućeg moderatora sve dok se ne pojavi...

Danas se osjećam ko voditeljica Petog dana :)

Dragi čitatelji razgovaramo o:

Primjerima vrijednosti u stripu

Kontaminaciji vrijednosti, tj. čistoće


Evo mojih stripovskih primjera prema najstarijim vedskim, samim time i najvišim, standardima civilizacijskih vrijednosti u svijetu i okolici.



1. Vrlina - Asterix i Obelix
2. Strast - Texas Kid
3. Neznanje - From hell


...




Edited by - frano on 06/01/2024 08:38:39
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 08:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I dakako, u duhu scoma, i ova livada je otvorena svima. Zainteresiranima.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 09:01:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tkosta74
ali zanat nije svrha nego sredstvo kojim se u umjetničkim branšama realiziraju ideje. Ideje su one koje reflektiraju nekakve vridnosti. I tu počinje, a nikako ne završava put kojim kroči ovaj ili onaj umjetnik. Konzumenti koji s dotičnim umjetnikom/umjetnicom dile iste vridnosti, prate njega ili nju na tom putu. Oni drugi idu putevima revoluc…ne ček, aha! Oni drugi idu putevima onih s kojima dile neke druge vridnosti.



Tomaš, ja te ovdje ne stavljam pred inkviziciju, samo pitam tj. pogađam određene točke. Ne zato da bismo se preganjali. Ma, razumiješ.

Malo sam se i povukao u pozadinu, baš zato da pitam, pa da drugi kažu. Sokratovska metoda, majeutika. Lolito je to razumio. Samo, Lolito, nisi decidirano odgovorio na pitanje. Tebe ne znam, nov si ili nisi raspravljao o stripovima, pa za sada skrivaš svoju poziciju: gdje ti polažeš na stvar, gdje ti stojiš ili padaš. Makar iz ovo malo što si raspravljao (Nolitta, pa ovdje razumijevanje tj. razlučivanje ideje i "ideje"), čini se da ti nisi sasvim propao:)))

Tkosta, kako već rekoh salkanu, ovo sve je u sklopu dubljeg i opširnijeg istraživanja, pa neću trenutno čitavu raščlambu. Samo kratko: sad kad si se pojasnio, ti ipak stojiš na drugoj strani od salkana i frane. Ti smatraš da strip treba izražavati objektivnu vrijednost iliti povezivati autora i čitatelja. Vrijednost povezuje - ne autorova umotvorina.

Drugi jedan problem, kojega ti zapravo ostavljaš neriješenoga, jest taj da u svijetu postoje krugovi vrijednosti, pluralizam vrijednosti. Je li tome tako, to za sad ostavljamo po strani (ili ćemo eventualno kasnije pričati, jer frano je krenuo u tom smjeru).
U svakom slučaju, može biti i ovako: ovi imaju zajedničku vrijednost, a drugi krugovi, druge vrijednosti su možda - nevrijednosti.

De Sade je dobar primjer takvog jednog shvaćanja, ali i nedavna situacija s Kenom Parkerom. Dakle, naznačujemo problem.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 09:06:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

U okvirima kreativnosti ideje su, kolokvijalno rečeno, sve zamisli koje se konstituišu u okviru kreativnosti. Međutim , ovde se cilja na ideje, strogo uzevši, koje proizilaze iz svojih kulturološko-filozofskih korena, tj iz idealizma, upravo vrednosti čiji izvor je u kolektivno- nesvesnom za čoveka ( no i mnogo dublje) i kao utemeljeni arhetipovi čekaju da budu kanalisati od autora i interpretirani njegovom autentičnošću , no uvek zadržavajući svoju suštinu koju bismo mogli nazvati metafizičkim smislom.Prema tome- onda bismo te kolokvijalno rečeno ideje mogli nazvati maštom bez pokrića, a "arhetipske" su snažni simboli čije dejstvo je transformativno i doprinosi razvoju svesti i svesnosti ( na tome se nekad temeljila umetnost- " večne teme")

Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 06/01/2024 : 09:12:38  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote

1. Vrlina - Papak
2. Strast - Goni to smeće
3. Neznanje - Tulipan
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 09:17:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

Pojam meonička sloboda je jako bitan kada je stvaralaštvo u pitanju.



Evo kad ste htjeli stare Grke. Tko je ono htio, ti Frano?

ouk on
me on

Lolito, nećeš se ovako izvući:) Imaš tog spomenutog de Sadea. Je li to meonička sloboda ili sotonističke negacije? Što je njegovo unutarnje pokretalo? Je li to dovoljno za umjetnost?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 09:21:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli


1. Vrlina ...



dupli, odgovori na pitanje: treba li strip izražavati vrijednost?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 09:30:23  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli


1. Vrlina - Papak
2. Strast - Goni to smeće
3. Neznanje - Tulipan




Svi ti albumi su manje - više mješavina strasti i neznanja.

Papak je možda najviše dotaknuo ljude (Tulipan ih je razjario u kaljuži tolerancije :), al nema tu jos ni grama vrline.

Tek poneki sentiš.




Edited by - frano on 06/01/2024 09:50:09
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 09:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Dragi čitatelji razgovaramo o:

Primjerima vrijednosti u stripu

Kontaminaciji vrijednosti, tj. čistoće




TULIPAN ti je primjer vrijednosti u stripu, koja je istovremeno podignuta na slomovima, odnosno jasnoća je kontaminirana.

Vidim da ti se svidio ovaj pojam "kontaminirana jasnoća". Haha, pa ti si upravo tu, Frano:)))))) Kažem ovako otvoreno, jer se ti nećeš raspasti ko neke curice ovdje, koje dobacuju sitne male i beznačajne opaske, a da se sami ne usude u vrtlog.

Tulipan bi ti išao u kategoriju kontaminiranih jasnoća, čiji je istaknuti egzemplar Taksist.
Taksist živi u svijetu u kojemu se ne pronalazi: on vidi da sve zvijeri izlaze noću, kurve, tetkice, pederi, pimpovi, nakaze i frikovi. Gleda taj raskidani svijet, a da ne zna što bi. Pokušava se upucavati jednoj sterilnoj ljepotici, koja je samo na površini jasna, ali realno je zbunjola kao i Taksist, pa ona može raditi za aktiviste (i gejaktiviste) i istovremeno biti privučena nejasnim tipom, meontičkim (relativno nepostojećim) - Taksistom (R. de Nirom).
Taksist tako lunja po krhotinama smisla, a da sam ne zna što bi, kuda bi i što hoće. Ne zna što jest i što nije, samo osjeća da nešto ne štima, da je sve raskidano i da vlada nevrijednost: pederi i kurve. Drugim riječima, on se nalazi u kategoriji kontaminirane jasnoće. Shane ili Zagor se nalaze u jasnoći.

Na području naše strip scene ovako stoji stvar:

Frano se nalazi u kategoriji kontaminirane jasnoće.
Stinky u jasnoći.
Tonto u nevrijednosti i neznanju.

Frano i Stinky imaju zajedničko polje, žilice nisu raskidane. Tonto i Stinky nemaju, tu je razdjelnica oštra. Frano i Tonto imaju samo patvorene veze, sve dok Frano ne doživi skroz metanoju i pređe u jasnoću.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 09:40:49  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Vrlina - sreća, ispunjenje, znanje
Strast - neograničene želje i žudnje,
materijalističko djelovanje
Neznanje - ludilo


Tak zbori stara sorta :)

Ono sto može nama biti jasno vidljivo u svijetu stripa, a opet se može povuć paralela sa starim znanjima.

Naš "otac i deda" Andrija bio je i ostao Bog i batina stripa.

Slično je i sa starim knjigama tipa Bhagavat Gita.

Sve ostalo je ciklus, kojeg spominje lolito, stvaranje, pa održavanje, te raspad itd.


Recimo da je naš Kordej lijep primjer strip održivosti.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 09:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano
Dragi čitatelji razgovaramo o:

Primjerima vrijednosti u stripu

Kontaminaciji vrijednosti, tj. čistoće




TULIPAN ti je primjer vrijednosti u stripu, koja je istovremeno podignuta na slomovima, odnosno jasnoća je kontaminirana.

Vidim da ti se svidio ovaj pojam "kontaminirana jasnoća". Haha, pa ti si upravo tu, Frano:)))))) Kažem ovako otvoreno, jer se ti nećeš raspasti ko neke curice ovdje, koje dobacuju sitne male i beznačajne opaske, a da se sami ne usude u vrtlog.

Tulipan bi ti išao u kategoriju kontaminiranih jasnoća, čiji je istaknuti egzemplar Taksist.
Taksist živi u svijetu u kojemu se ne pronalazi: on vidi da sve zvijeri izlaze noću, kurve, tetkice, pederi, pimpovi, nakaze i frikovi. Gleda taj raskidani svijet, a da ne zna što bi. Pokušava se upucavati jednoj sterilnoj ljepotici, koja je samo na površini jasna, ali realno je zbunjola kao i Taksist, pa ona može raditi za aktiviste (i gejaktiviste) i istovremeno biti privučena nejasnim tipom, meontičkim (relativno nepostojećim) - Taksistom (R. de Nirom).
Taksist tako lunja po krhotinama smisla, a da sam ne zna što bi, kuda bi i što hoće. Ne zna što jest i što nije, samo osjeća da nešto ne štima, da je sve raskidano i da vlada nevrijednost: pederi i kurve. Drugim riječima, on se nalazi u kategoriji kontaminirane jasnoće. Shane ili Zagor se nalaze u jasnoći.

Na području naše strip scene ovako stoji stvar:

Frano se nalazi u kategoriji kontaminirane jasnoće.
Stinky u jasnoći.
Tonto u nevrijednosti i neznanju.

Frano i Stinky imaju zajedničko polje, žilice nisu raskidane. Tonto i Stinky nemaju, tu je razdjelnica oštra. Frano i Tonto imaju samo patvorene veze, sve dok Frano ne doživi skroz metanoju i pređe u jasnoću.




Ima nade za nas mlade.
he, he, he

Kontaminirana jasnoća - hit vikenda :)

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 09:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Naš "otac i deda" Andrija bio je i ostao Bog i batina stripa.



Maurović se nalazi u kontaminiranoj jasnoći.

Nolitta u jasnoći.

Pratt u kontaminiranoj jasnoći.

Toppi u jasnoći (čini se, njega nisam toliko proučavao, odnosno, manje sam čitao nego ove ostale spomenute).
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 09:48:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dobro si napisal da je noć - vrijeme za djelovanje gore već spomenutih.

To je njihovo vreme.

Ja mislim da bi točno znal reći, koji stripovi su crtani po noći...


Oni s puno crnog, hihihi...



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 09:58:55  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Di bi Žeželja stavili?
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1601 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 06/01/2024 : 09:59:40  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
patvorene veze i metanoju..kazes
sve jasno kao dan :)

zamisljam kako na temu upada nevin povratnik stripu..prisetio se kit telera i kapetana mikija (dobro i marka, bleka, zagora i teksa) iz mladosti i zeli videti cime se stripasi danas bave i upada na ovu temu

Nisam Grk, još manje glazbenik, i vec dugo vremena ne pušim.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 10:00:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Ima nade za nas mlade.
he, he, he

Kontaminirana jasnoća - hit vikenda :)



Ne znam jesi li ti gledao Taksista. Tu sam ti dao točno definiranu poveznicu s Tulipanom. U jednom i drugom slučaju dolazi do neartikulirane (odnosno nejasne) pobune, u jednom i drugom slučaju meontički akter kreće putem samodestrukcije, jer osjeća da se svijet raspada, a on mora nešto učiniti, iako ne zna točno što.

Ali to je već djelotvorna pobuna, nije verbalna kao Macan-Kordejeva.
Već sam spominjao kultnu scenu (jednu od naj scena u hr stripu) kada se Tulipan zadere na tetkice: Dinamooooooooooooo!!!!! i barem se pokefa s peškićima. Taksist spuca pimpa i smradove. Oni imaju to realno kretanje uvis, metanoja iz vrtloga. Sin ostaje na zvocanju i cendranju.

Taksist i Tulipan su prijelazni likovi, i kretanje je prema spasu. U offu možemo zamišljati da su postigli blaženstvo, odnosno harmoniju odnosno jasnoću.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 10:02:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Di bi Žeželja stavili?



On je na putu iz nevrijednosti u kontaminiranu jasnoću.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 10:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Di je Dupli?
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 10:07:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Nisam mislio na pojam meontički, već meonička sloboda, razvijao se na liniji Beme-Berđajev. U ovoj epizodi sam ga izneo doslovno, uz naravno mali šaljivi kontrapunkt što se tiče crteža. Osim toga, ovde ima još materijala vezanih za ove teme na livadi: http://www.hellycherry.com/2022/03/overgraund-tres-ep13.html
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 10:08:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar

patvorene veze i metanoju..kazes
sve jasno kao dan :)

zamisljam kako na temu upada nevin povratnik stripu..prisetio se kit telera i kapetana mikija (dobro i marka, bleka, zagora i teksa) iz mladosti i zeli videti cime se stripasi danas bave i upada na ovu temu



Nema ništa bez muke.
Znam da bi ti rado sve preko reda, svi bi tako, no to nejde. Tko se hoće samo prisjećati kapetana mikija, ima čitav forum. Ne smeta mu ova tema, osim ako je sitna duša. To je onda druga stvar i takav nema nikakvo pravo zahtijevati da se njemu sve podređuje.

Ovdje su ozbiljni razgovori za stripaše koji žele stići u Grad Svjetlosti. Ovdje se metanoje uzimaju ozbiljno, o tome se priča i pokušava se shvatiti tko smo i kuda idemo.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 10:12:28  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Jel naš Lordanić živ?

Jerbo, on je izgleda vrlina čista.

Čisto svetlo.
Vnutra.

majktbžju...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 10:14:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

Nisam mislio na pojam meontički, već meonička sloboda, razvijao se na liniji Beme-Berđajev. U ovoj epizodi sam ga izneo doslovno, uz naravno mali šaljivi kontrapunkt što se tiče crteža. Osim toga, ovde ima još materijala vezanih za ove teme na livadi: http://www.hellycherry.com/2022/03/overgraund-tres-ep13.html



Ajd pogledat ću na što onda misliš.
Makar, odmah ti moram reći da sam ja tip koji gotovo da ne može čitati karikaturalni crtež. No, probat ćemo, ako ide.

Inače, čitao sam i Bohmea i Berđajeva, ponešto. Ni jednog ni drugog ne stavljam među svoje favorite, pa makar Bohme leži u podlozi Schellingu (koji jest moj naj naj).
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 10:17:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Di je Dupli?



Nevrijednost.
Uzaludan pokušaj moraliziranja iz nevrijednosti, tako bih ga preciznije definirao.


edit: beznadan pokušaj, ne uzaludan

Edited by - stinky on 06/01/2024 10:17:45
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 10:20:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Jel naš Lordanić živ?

Jerbo, on je izgleda vrlina čista.

Čisto svetlo.
Vnutra.

majktbžju...



Lordanić je jasnoća.

Ali trebaš imati na umu: sve je ovo sad razgovor, odnosno subjektivno pozicioniranje. Prema objektivnim kriterijima, i Lordanić ima nedostatke. Možda će ispasti nešto drugačije, nego je iznjedrila ova naša mala rasprava.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 10:25:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Ovde je crtež nebitan, crtam ležeći, u pauzama rada na ilustracijama i drugim stripovima, a ovde mogu brzo da se poigram i zabavim. Ne slažem se potpuno sa Berđajevim oko nekih teorija. Ovo o neobičnoj slobodi je interesantna teorija.Ja priznajem da sam poprilično nesavršen, nesiguran u polju koji sam se intuitivno proširio,imam dosta manihejskih osobina kao žrtva dualistične manifestacije stvarnosti, ali ako bi morao da se definišem ( iako stalno u dinamici promene) u okviru tvoje terminologije onda sam teistički egzistencijalista
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.52 seconds. Snitz Forums 2000