forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 13:01:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Možda će ti zvučati blasfemično, ali ponekad ateista boravi u višoj vrlini od vernika, i uspeva da dođe do cilja. E sad, da li on , uprkos svom ateizmu, u dubini postaje duhovnik možda bismo se obreli u semantičkom loptanju. Inače, postoji ateistički hrišćanstvo gde ateisti ( ali oni sartrovski, odgovorni) ne smatraju da je Hrist to što tvrdi crkva, ne veruju u postojanje Boga, ali ga štuju kao savršen model čoveka. Ja zapravo nemam krutu poziciju u okviru dualizma, jer sagledavam
stvari sferično,multiuglovito, a ne kroz isključivi opredeljizam i identifikaciju sa njim. Naravno, opredeljenje je nužno u dualističkoj manifestaciji stvarnosti, ali ne i identifikacija. Ovo zvuči kao relativizovanje sa aspekta ovog sveta, ali na višim nivoima nema podele. Vrlina je važna, jer predstavlja održavanje kreacije koje je najbitnije za čoveka kao najvažniji,pozitivan aspekt razvoja, a razaranje je ponekad neophodno i činjenično, ali stalni ratovi, negativa,
mrak vode u "pakao". Postoje faze, a razvoj je kao vertikalna spirala, kada se prelazi pun krug nije uroboros već ascenzija obogaćena iskustvom
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 13:06:08  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Frano, Moorea ne moraš voljeti, ali mu strast i predanost samo luđak može osporit.




Ma da, ali mene žigne kad su ljudi tipa Moore - ljudi bez ideje - još k tome inteligentni.
Ne osporavam mu niš.
Pogotovo ne rad i trud u višeslojnosti. I razgranatosti.
Tko to želi pratit, sretno.

Engleski mag. Upomoć :)




Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 13:15:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

Možda će ti zvučati blasfemično, ali ponekad ateista boravi u višoj vrlini od vernika, i uspeva da dođe do cilja. E sad, da li on , uprkos svom ateizmu, u dubini postaje duhovnik možda bismo se obreli u semantičkom loptanju. Inače, postoji ateistički hrišćanstvo gde ateisti ( ali oni sartrovski, odgovorni) ne smatraju da je Hrist to što tvrdi crkva, ne veruju u postojanje Boga, ali ga štuju kao savršen model čoveka. Ja zapravo nemam krutu poziciju u okviru dualizma, jer sagledavam
stvari sferično,multiuglovito, a ne kroz isključivi opredeljizam i identifikaciju sa njim. Naravno, opredeljenje je nužno u dualističkoj manifestaciji stvarnosti, ali ne i identifikacija. Ovo zvuči kao relativizovanje sa aspekta ovog sveta, ali na višim nivoima nema podele. Vrlina je važna, jer predstavlja održavanje kreacije koje je najbitnije za čoveka kao najvažniji,pozitivan aspekt razvoja, a razaranje je ponekad neophodno i činjenično, ali stalni ratovi, negativa,
mrak vode u "pakao". Postoje faze, a razvoj je kao vertikalna spirala, kada se prelazi pun krug nije uroboros već ascenzija obogaćena iskustvom



Stari indijci vele (ekipa od koje ovi vaši kasniji prepisuju :) ovak.
Ta dva "puta", teistički i ateistički, vode ka istom cilju. Ali, ateistički je duži. Analitičan je i znanstven.
Ziheraški je.


Dokaz za Boga, išću. Pokažite nam ga? Ih.
Gdje je tu zabava?

Indijci (stari) vele - imaš kaj imaš, logiku, analogiju, intelekt, znanost ...
Sam odluči.
Prihvataš li boga il ne?


A, mjesta za put na Mars uvijek ima.






Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 13:42:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Lolito, ti pričaš iz pozicije kontaminirane jasnoće. U osnovi, ti kažeš ovo: u zbilji, razni ljudi nalaze se na raznim stupnjevima vrline. To je točna, ali trivijalna istina.

U zbilji, jedan čovjek je realizirao višu razinu vrline od drugoga. Oni se označavaju bilo kako, ateist, vjernik, što god mu je pod rukom... Netko se označava kao vjernik i može biti da je na nižoj poziciji od onoga koji se označava kao ateist. To sve kao takvo postoji u svijetu.

Mi nismo pričali o tome, nego o procesu buđenja ili po tvome o kretanju svijesti. I tu ne može biti ovih kontaminacija koje prenosiš iz tzv. osjetilne zbilje. Zbiljnost je tu nešto drugo, a ti i sam to kažeš: Meni je zapravo svest ključna kategorija, iz čije čistote i zrelosti nastaju blaženstvo i stanje ljubavi, bivanje u Bogu ( Stvarnosti ( ne manifestaciji iste)

Dakle, ako samoga sebe dobro razumiješ, ti razlikuješ pravu zbilju i zbilju. Ja sam ti odgovorio iz pozicije prave zbilje, odnosno apsolutne pozicije. I tu nema greške, ma kako sad to zvučalo, kako Frano reče, surovo (tvrdo): ateist ne može biti u pravu, on se ne nalazi u pravoj zbilji. Znači, ovo je, da ti sad na drugi način približim, govor iz idejne pozicije, svođenja osjetilnih slučajnih svijesti na idealne tipove "vjernika" i "ateista". U budnosti, ti zapravo se probijaš (to ti je taj smjer uvis, vertikala iliti tvoja ascendencija obogaćena iskustvom) u status absolutus, apsolutnu poziciju. Makar je u jednom smislu čak pogrešno reći da se probijaš u smislu kao da bi se tek učio, jer, u osnovi, svi već nekako znaju za tu apsolutnu poziciju, oni je imaju bilo kako u sebi (rađaju se, odnosno stvoreni su kao kreature s tim apsolutnim znanjem, a poznaju ga kolokvijalno kao savjest i slično).

Dakle, otuda govoreći, ne možeš se varati: nema spasa za ateiste - htjeti svjesno biti ateist, to je nonsens i zato ti kažem, ne može takva jedna idealna pozicija stajati na istoj ravni s ovime što pričaš: svijest (budnost).

Edited by - stinky on 06/01/2024 13:44:35
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 13:45:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
U apsolutnom nema kontradikcija.
U osjetilnom (to je ekvivalent tvoje manifestacije stvarnosti) sve je kontradiktorno.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 13:51:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Htjeti ostati samo u osjetilnom, u manifestaciji, to je pogrešno. To je tulipan.
Može se htjeti iz neznanja (dupli, tonto), iz strasti (to je neki vitalni tip, čak bih Franu tu smjestio, jer ta "vitalnost" je samo iz pozicije kontaminirane jasnoće, dok je u temelju te "vitalnosti" ludilo, nagon za smrt) ili iz demonske nastrojenosti (pravi mračnjak, Moore -> voljni pristanak i silazak u magiju, u čarobnjaštvo).
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 06/01/2024 : 13:51:33  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Frano, a jesi li Asteriksa i Obeliksa sagledao iz kuta drogiranja i neumjerenosti u jelu i piću?
Da ne spominjemo rješavanje svih problema na golu snagu.
A stereotipi o raznim ljudima i nacijama frcaju na sve strane.
Zamisli da je Asteriksa crtao recimo Kordej u svom realističkom stilu.
I onda bi ga doživljavao kao oličenje vrijednosti ?
Što djeca mogu zapamtiti iz Asteriksa?
Treba se nadrogirati, dopingirati, da bi uspješno šaketanjem polomio
gomilu nedužnih vojnika koji još u većini slučajeva pokušavaju izbječi sukob s tobom.
Žderačina i tko će više pojist i popit je cool.
I naravno, naučit će da su englezi takvi i takvi, švicarci onakvi, belgijanci ovakvi...
S druge strane, ti u Asteriksu vidiš vrijednosti prijateljstva, domoljublje i slično.
Mislim, Asteriks je super ali čak i iz tvog vrijednosnog stava diskutabilno je što sve prikriveno propagira.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 14:04:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Ma da, ali mene žigne kad su ljudi tipa Moore - ljudi bez ideje - još k tome inteligentni.



Frano, evo ti osvješćujuće pitanje: Moore je, po tebi, čovjek bez ideje, a inteligentan. Ne osporavaš mu ništ (samo ideju, izgleda). Može li onda taj Moore proizvoditi vrijedna djela? Po tebi ne može ponuditi ideju; što onda može ponuditi, ako mu ne osporavaš ništ?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 14:05:15  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Frano, a jesi li Asteriksa i Obeliksa sagledao iz kuta drogiranja i neumjerenosti u jelu i piću?
Da ne spominjemo rješavanje svih problema na golu snagu.
A stereotipi o raznim ljudima i nacijama frcaju na sve strane.
Zamisli da je Asteriksa crtao recimo Kordej u svom realističkom stilu.
I onda bi ga doživljavao kao oličenje vrijednosti ?
Što djeca mogu zapamtiti iz Asteriksa?
Treba se nadrogirati, dopingirati, da bi uspješno šaketanjem polomio
gomilu nedužnih vojnika koji još u većini slučajeva pokušavaju izbječi sukob s tobom.
Žderačina i tko će više pojist i popit je cool.
I naravno, naučit će da su englezi takvi i takvi, švicarci onakvi, belgijanci ovakvi...
S druge strane, ti u Asteriksu vidiš vrijednosti prijateljstva, domoljublje i slično.
Mislim, Asteriks je super ali čak i iz tvog vrijednosnog stava diskutabilno je što sve prikriveno propagira.



Je, je, strašni su ti Gali :)

Meni se čini kako je
cijeli taj svijet stripa u zoni neznanja.
Nešto kakti čitaš, gledaš slikice, ali ne stvaraš svoje.

Degradacija je to. Niš puno za život. Zabava.

I onda se i takvo djelovanje (u neznanju) mora podijeliti na vrlinu, strast i neznanje.

Izvući najbolje iz toga.

Meni osobno strip k'o medij jest način izražavanja. Pričanja priče.

Crtati Spidermana nebih mogao.






Ja sam se uvijek nadao da bu onaj druid na kraju otkrio da nema čarobnog napitka.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 14:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano
Ma da, ali mene žigne kad su ljudi tipa Moore - ljudi bez ideje - još k tome inteligentni.



Frano, evo ti osvješćujuće pitanje: Moore je, po tebi, čovjek bez ideje, a inteligentan. Ne osporavaš mu ništ (samo ideju, izgleda). Može li onda taj Moore proizvoditi vrijedna djela? Po tebi ne može ponuditi ideju; što onda može ponuditi, ako mu ne osporavaš ništ?



Lik nudi pakao.
Inteligenciju bez ideje.





Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 14:13:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Lik nudi pakao.
Inteligenciju bez ideje.



Odnosno, ne nudi ništ.
Iz Moorea ne slijedi ništa, tj. on nije egzistencijalno obvezatan: nije put i mjera Čovjeka.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 14:22:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
U apsolutnom nema ni zauzimanja pozicija krajnosti, to je umno( vibratorno-energetska kategorija). Ali to što sam naveo važi mene, to za svest. Postoje ateisti koji nisu pomislili na boga, ne veruju i sl ali imaju ogromnu ljubav za svet oko njih, žive u vrlini, i na kraju spontano dožive prosvetljenje. Naravno, pojam i reč Bog ima inicijatičku ulogu za razvoj, i to je recept za sigurniji i izvesniji razvoj. Hoću da kažem, nema pravila. Inače, moj stav ( da ne budem pretenciozan-iskustvo) je da smo mi svi
Bog, a osvešćivanjem, ponekad spletom okolnosti, ekstremnim iskustvom, konstantnim boravkom u stanju ljubavi dolazimo do deifikacije. Na pitanje Ko sam ja? ( Buđenje svesti iz stanja boga sa one strane onostranog) krajnji odgovor je -Ja sam Bog(divinizacija), zapravo to je stanje koje istočnjaci nazivaju Nirvikalpa Samadi. Tu se slažem da u apsolutu nema kontradikcija, u manifestovanoj stvarnosti
i njenim slojnim denzitetima ima. Poenta moje zboridbe je da ja ne insistiram na podeli i identifikacijama sa istom jer to usporava put do deifikacije. Svest i znanje jesu bitne, ali postoje slučajevi gde čovek nemajući pojma o tome zbog stanja ljubavi, kardiocentričnog talenta doživi krajnje stanje apsoluta
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 14:45:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Opa bato. Pa ti baš neki veliki zlikovac, Lolito:)))

Umjesto odgovora, stavit ću ti instruktivnu Jaspersovu uputu: Biram tri primjera filozofske nevjere, demonologiju, obogotvorenje čovjeka i nihilizam. Oni nas susreću otvoreno i skriveno. Oni su međusobno toliko usko povezani da jedan oblik takve nevjere ubrzo iznjedruje i drugi. Njih je neobično teško shvatiti, jer oni izmiču konačno važećoj odredbi. ...

Prognostička perspektiva za Lolita: u sagledivoj budućnosti, nalazimo ga skupa s Mooreom na čarobnjačkim kružocima.
:))
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 14:49:37  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
A, opet, kažu indijci da je zadnja klopka duhovnosti da pomisliš da si ti Bog.


Indijci su šašaviji od gala :)




Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 14:53:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo
postoje slučajevi gde čovek nemajući pojma o tome zbog stanja ljubavi, kardiocentričnog talenta doživi krajnje stanje apsoluta



ovdje se mi slažemo

to ti se inače zove milost
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 14:53:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Hahaha! Nije baš tako, ja sam više za mistiku a ne magiju, okultizam.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 14:57:07  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Postaje zanimljivo...

Spomenuti se Moore u V for Vendetta bori za slobodu, za personalnost, za očuvanje identiteta u totalitarizmu (pankeri padaju u nesvjest od ovakvih djela :)

Prepoznaje važnost osobnosti.

To je već dobra ideja.



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 14:59:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

A, opet, kažu indijci da je zadnja klopka duhovnosti da pomisliš da si ti Bog.

Indijci su šašaviji od gala :)



Dobro znaju Indijci. Tko i što oni jesu. Jedne od najizopačenijih Božjih kreatura na Zemlji.

Tako da se i s tobom slažem, Frano.
Indijci su najviši oblik duhovnosti, odnosno njen najrđaviji stupanj, točka preobrtanja iz duha u zlo. Prema Schellingovoj uputi da je duh zao, ne tijelo.

Indija je pogubna za Europljane, odnosno zapadnjake, jer je to jedna magijsko-opsjenarska zemlja tisuću boja koje pomahnitali wannabe duhovnjak-zapadnjak (a u osnovi hipi) ne može apsorbirati. Tu može izdržati samo jasan i definiran čovjek. Ali takav i ne ide u Indiju.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 15:05:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Spomenuti se Moore u V for Vendetta bori za slobodu, za personalnost, za očuvanje identiteta u totalitarizmu (pankeri padaju u nesvjest od ovakvih djela :)



Ma sve je to upitno. Tko je uopće sagledao V for Vendetta? Nitko to nije ozbiljno razmatrao. Jel salkan to sagledavao?? Ali salkan je na poziciji da stripovi ne trebaju izražavati vrijednost, dakle, on prihvaća što god autor ponudi.

Meni se to ne da čitati, al' nekako sam sklon vjerovati da se Moore tu ne bori ni za što bitno, da je sve to lupetanje a la Pakao...

Edited by - stinky on 06/01/2024 15:05:55
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 06/01/2024 : 15:07:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Nikako ne u ego smislu, već traženje boga iznutra.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 15:13:10  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

A, opet, kažu indijci da je zadnja klopka duhovnosti da pomisliš da si ti Bog.

Indijci su šašaviji od gala :)



Dobro znaju Indijci. Tko i što oni jesu. Jedne od najizopačenijih Božjih kreatura na Zemlji.

Tako da se i s tobom slažem, Frano.
Indijci su najviši oblik duhovnosti, odnosno njen najrđaviji stupanj, točka preobrtanja iz duha u zlo. Prema Schellingovoj uputi da je duh zao, ne tijelo.

Indija je pogubna za Europljane, odnosno zapadnjake, jer je to jedna magijsko-opsjenarska zemlja tisuću boja koje pomahnitali wannabe duhovnjak-zapadnjak (a u osnovi hipi) ne može apsorbirati. Tu može izdržati samo jasan i definiran čovjek. Ali takav i ne ide u Indiju.




Ja sam ju preživio :)
Indiju.

A, glede indijaca...
Puno ih je. Većinom su trgovci.
98 posto gurua su tek ljudi željni love.
Nikakve razlike tu od zapada nema.

2 posto su pravi španeri, brahmane. Intelektualci.
Kako u indiji, tako i u engleskoj i na zapadu.

No, i oni imaju osobnost. Brahmane. Intelektualci.
U vrlini, strasti i neznanju.

Recimo Moore je brahman (svećenik, mag, inteligentan čovjek) ali, u neznanju.


Naš Macan je puno bolji :)



Edited by - frano on 06/01/2024 15:15:09
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 15:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Ja sam ju preživio :)
Indiju.



Ma jesi vraga.
Frano, na tebe je Indija djelovala. Doduše, dogodilo se to da te ludilo Indije pogurnulo i ti si otpočeo kretanje. Uz sve slomove, ideš prema metanoji, imaš smjer uvis, imaš ascendenciju. Ali, u međuvremenu si sreo i stinkyja, pa je možda razorni utjecaj Indije anuliran.

U svakom slučaju, kao onaj stari Frano, nisi preživio. Onaj stari Frano koji ne ide nikud i kreće se samo od macana do macana, taj je umro u Indiji. Zar nisi poslije Indije počeo prepoznavati tulipane, posvađao se Kordejem i ostalom ekipom koja je i dalje u nesvijesti?
Počeo si lude vožnje po scomu, došao do livade...

Indija je tebe pošteno nagazila, Frano.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 06/01/2024 : 15:33:18  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano
Ja sam ju preživio :)
Indiju.



Ma jesi vraga.
Frano, na tebe je Indija djelovala. Doduše, dogodilo se to da te ludilo Indije pogurnulo i ti si otpočeo kretanje. Uz sve slomove, ideš prema metanoji, imaš smjer uvis, imaš ascendenciju. Ali, u međuvremenu si sreo i stinkyja, pa je možda razorni utjecaj Indije anuliran.

U svakom slučaju, kao onaj stari Frano, nisi preživio. Onaj stari Frano koji ne ide nikud i kreće se samo od macana do macana, taj je umro u Indiji. Zar nisi poslije Indije počeo prepoznavati tulipane, posvađao se Kordejem i ostalom ekipom koja je i dalje u nesvijesti?
Počeo si lude vožnje po scomu, došao do livade...

Indija je tebe pošteno nagazila, Frano.




Pa, hvala joj :)
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 06/01/2024 : 15:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano
Spomenuti se Moore u V for Vendetta bori za slobodu, za personalnost, za očuvanje identiteta u totalitarizmu (pankeri padaju u nesvjest od ovakvih djela :)



Ma sve je to upitno. Tko je uopće sagledao V for Vendetta? Nitko to nije ozbiljno razmatrao. Jel salkan to sagledavao?? Ali salkan je na poziciji da stripovi ne trebaju izražavati vrijednost, dakle, on prihvaća što god autor ponudi.

Meni se to ne da čitati, al' nekako sam sklon vjerovati da se Moore tu ne bori ni za što bitno, da je sve to lupetanje a la Pakao...




Taj model suprotstavljanja uopšte nije loš
Okrutniji establišment - okrutniji otpor
Mudriji ljudi kažu da čovjeku moraš govoriti jezikom koji on razumije (ako hoćeš da te sluša i možda razumije)
A društvo zasnovano na slobodnom dogovoru je utopija
Vinjak za mase
Ili Jeger, za modernije mase
Slatki opijat od kojeg klecaju koljena i svi zglobovi
Moorea u Vendetti ne zanima ko su masa koji na kraju stave maske i formiraju kordon ispred milicije
Valjda otpor (i preispitivanje ispod toga), čišćenje zraka, pa tek onda osobenost, osobnost i JA.
Možda je ludi Alan mislio: "eh, pa bolje je filozofirat i kvazifilozofirat među onima koji u mene gledaju ko u Boga, nego mudrovat među onima čiji mi pogledi govore -slušaj ti ove budale-"?

Škafiškafnjak

Edited by - Salkan on 06/01/2024 15:35:10
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2024 : 15:46:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan
A društvo zasnovano na slobodnom dogovoru je utopija



Tu se mi slažemo.
Jedino što onda iz toga slijede implikacije. Ja tebe još ne poznajem dovoljno, pa mi se javlja pomisao da si ti netko tko zastupa ljudska prava, slobodu izbora i sve iz te škrinjice besmisla. Možda se varam. Al' tako mi izgleda kad onako malo vidim neke tvoje stavove, o Platonu, klasama ljudi itd.

Kažem, ne mogu o Vendetti. Doduše, ja sam to pročitao nekada davno, u drugom životu. Ne sjećam se ničega. Rado bih da ti konkretno, na primjeru Vendette odgovorim. Ali neću to čitati, ne da mi se. Budemo se mi našli na Žeželju, evo Industrijski npr. Tu imaš sličnu tu pobunu, klasnu. Tu bismo mogli pričati.

Inače, ovdje (na topicu) je ponuđeno ljudima da konkretno pričaju o konkretnim stripovima. Nitko se ne izjašnjava u tom smislu. Čak ni ti. Što će reći, malo tko ima snage za provesti ono konkretno. Jer tu treba discipline. Treba volje, vremena, truda. Treba čitati, pa onda formirati mišljenje, pa onda polemizirati s drugim svijestima. To se čini teško, i malo tko se odvažuje. Zna da je teško. Lakše je pričati neobavezno, u kavani. Taj bi-ne bi je jedan težak problem zapadnjaka. Bi ili ne bi. To be or not to be.



Edited by - stinky on 06/01/2024 15:47:50
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.62 seconds. Snitz Forums 2000