forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2024 : 11:25:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Učini mi se ponekad kako je glavni lik svih Žeželjovih stripova, taj karakter koji se svuda provlači, zaprav, taj grdi, spackani betonjarski grad.

Hladan, šupalj i musav, spetljan s cvetovima i sjenama, od svih Danijelovih likova, meni je on taj.



To si dobro vidio.
Žeželj je dosta fasciniran urbanim. Velegradom. Grafiti i street art.

No, izgleda da se posljednjih godina budi. Sve više je šume.
Meni je dobra ta promjena. Velegrad je gacanje po plićaku. Iako je on uvijek tražio izlaz. Fascinirala ga je ta urbana arhitektura i arhitektonika, ti tipovi u kapuljačama i na skejtovima, ulični svirači i crtači grafita, ali je uvijek tražio neki izlaz, neki la la land.

U Sun Cityju, o kojemu sad pričamo, to je očito. I predstavljeno tako nevino, još dosta naivno stavljeno pred čitatelja. Žeželjeva sunca i tratinčice.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/01/2024 : 11:28:12  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan

frano
pojasni "rotoskopiranje" malo detaljnije, molim te
generalno i na primjeru Žeželja, kad već spominješ pokret
nekako smatram da su pokreti njegovih likova nešto na šta treba posebno obratiti pažnju, jer tu krije (pokazuje) sebe
nasuprot pozadina




U stripovima (nepomičnim slikama) Danijel izvrsno hvata (analogno, znanjem crtanja ili slikanja po papiru), iznimno dobro hvata pokret.

U animaciji (u pokretnim slikama) koristi rotoskopiju - precrtavanje preko video snimke (precrtavanje preko video zapisa ili čak koristenje obrađenog videa kao završne animacije).

Slična je to tehnika kao i trejsanje crteža, samo ovaj put moraš to napravit sa (barem) 12 sličica u sekundi.


Trejsanje - prekopiravanje jednog crteza (do sad smo na livadi naučili da se prosvjetljuje uglavnom ono što se crtaču neda crtati, npr. crkve :)

Rotoskopija - prekopiravanje više crteza u nizu (često to znaju rabit u animaciji).









Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2024 : 11:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Daljnji znak koji ne ide u prilog altruizmu, Salkan: Žeželj ono najbolje polaže u životinje. U njegovim stripovima imamo jače povezivanje ljudi i životinja, nego pravo ljudsko povezivanje.

Sun City - klinac i gorila
Šuma - Crvenkapica i vuk
Poglavica jelena - kapuljača i jelen
Industrijski - tigar, kit
Crno bijelo plus crveno - tigar

Čak i povezivanje u Babilonu spada ovamo, jer ni tamo nemamo odnos dva zrela muža, nego povezivanje klinac-starac.

Evo vam nagradno pitanje: ima li koji Žeželjev strip a da imamo prijateljstvo zrelih muževa?

Čini se da Žeželj još nije došao do pravog zajedništva, do muževnih zrelosti. Povezivanja su uvijek na nižoj razini: životinje i/ili tratinčice.


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/01/2024 : 11:49:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da, da, to sve s živinama ide pod impersonalnost.

Nemaju Danijelove životinje snagu basne.
Sirovu snagu grafizma imaju da, basne ne.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2024 : 12:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Meni izgleda da su te njegove živine kompenzacija. One su tu kao dopuna urbanom propuhu velegrada, svim tim grafitima i saksofonima. On, s jedne strane, voli taj urban art koji je lepršav, a s druge stavlja animalnost: kapuljače, pankere, noževe-skakavce i lance. Ne samo životinje, nego i ove neke zle pankere on stavlja kao animalnost, odnosno kompenzaciju.

Frano, ti si spomenuo Šumu.
Taj strip je skroz čudan. Tko je tu pravi: junak koji se pokefa s vukom ili Crvenkapica koja postaje vuk? Žeželjevi stripovi još nisu odlučeni, još traje kretanje. Promjene (u odnosu na početak, na sve te Sun Cityje) su vidljive, ulaze mu u fokus šume, čak i junačko (ovaj probode vuka i natakne mu glavu na kolac), no još nije odlučeno kamo to sve skupa ide.

Edited by - stinky on 13/01/2024 12:03:25
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/01/2024 : 13:11:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
He, he ... dobro je dok se mrda.
Danijel piše urbane basne - u kojima više ni ljudi skoro ne pričaju...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/01/2024 : 13:14:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nijeme basne :)
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 13/01/2024 : 15:16:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
frano, hvala na pojašnjenju :)
u intervjuu iz Pule koji je postavio frano zapazio sam nešto što smatram vrlo bitnim, a Žeželj formuliše u obliku odgovora na bezazleno pitanje o "vizuelnoj naraciji" i "vizualima":
On kaže (parafraziram): "Ja ne mogu i ne želim uticati na to kako će čitaoci definirati priču koju sam uradio".
Mislim da je to dovoljno jasno, da dovoljno jasno govori o karakteru njegovih postavki kroz stripove.
Ali, kao i svaka osnovica dijaloga, ne želim oko sebe ljude koji će klimati glavama i aminovati sve rečeno. Želim suprotstavljena mišljenja, drugačije poglede. Ja ne mogu gledati materijal istim očima kao stinky. Mogu razumjeti ono što neko kaže, složiti se potpuno, djelimično ili biti protiv toga. Suština je da je taj "materijal", taj "strip" toliko ozbiljno urađen da njegova sadržina iziskuje dešifrovanje iz svih mogućih uglova.
Ja u Sun Cityju altruizam definišem baš tako, kao što ti stinky kažeš, naivno - jer je naivno i ponuđen, uostalom to i jest jedan od njegovih prvih radova. I istina je da i on na svijet gleda naivno, pokušava da ga zauzda, zajaše na svoj način, drogiran sjeban uništen, tim je veći njegov poduhvat što sasvim sigurno Klinac shvata u kakvom sranju živi i kakva sranja mora uraditi da bi sve obojio bojama. Tim više Klinac dobija na snazi ispravnosti. Ne, tu nema unutrašnjih borbi, Klinac je svoje bitke izgubio sa prvim šutom, jasno je. Ali i takav, on ne odustaje od zacrtanog.
Tu mogu naći poveznicu sa onim što sam rekao prošli put, da Žeželj vrlo dobro zna granice i da ne pokušava dosegnuti nebo po svaku cijenu. Da, kreće se, itekako, plete mreže svud oko sebe, naprijed-nazad-u krug i opet ponovo, ali ne ka gore.
Kakav god da je svijet, koliko god da je odvratan i bezličan, ima tih Klinaca koji hoće da ga ofarbaju i osvijetle.
Možda sam se pogrešno izrazio, "altruizam" je ljubav prema ljudima - ali Klinac ima terete ljubavi prema svemu oko sebe, i iznad altruizma.
Povezanost sa životinjama je posebna tema. U SunCityju mu jedna životinja čuva leđa, u drugom stripu je jaše, itd.
Ali, pazi: gorila mu čuva leđa dok on farba sunca
Nevjerovatno
P.S. Jeste, ja sam čitao Omnibus od Komika, ali čisto sumnjam da su neke drastične razlike u odnosu na originalno, prvo izdanje u sklapanju rečenica.

Škafiškafnjak

Edited by - Salkan on 13/01/2024 16:04:54
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/01/2024 : 15:49:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Crno bijeli dječak kome farba fali :)
Dobar osvrt.

Ima li neki rad koji je Žeželj sam obojao?
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 13/01/2024 : 16:07:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
frano
Kuda se kreće svijet stripova?
Ka unutra ili ka nebu? Jesu li produženi prsti Supermašine obuhvatili i ovaj svijet?

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/01/2024 : 16:34:28  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan

frano
Kuda se kreće svijet stripova?
Ka unutra ili ka nebu? Jesu li produženi prsti Supermašine obuhvatili i ovaj svijet?



Prodrla je duboko. Ta supermašina. Zadnji njezini udarci su sad bili u obliku umjet. intel. na zanat crtanja i vještinu pisanja.

Crtači će uvijek crtat, pisci pisati... ali, većina drugih ljudi neće radit svoj posao.

Ovaj put, zaprav, tolko je zaorala ta super mašina da iza nje ni trava ne raste.

Evo, strip knjizara Stripovi na 2. Cijela povijest svih bitnih strip naslova je nutra. Ali, djeca nisu.

Ono snage što je preostalo mediju valja iskoristit za dobre stvari.


Svijet stripa je ošel k vragu.
Odavno.

Ali, ak su mislili da ćemo se predat bez borbe, hijoooj...














Gora nego ikad, sa upadom "sve na finjaka" i "sami ste to trazili"
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2024 : 20:04:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Salkan, pa hajmo dešifrirati Sun City dalje:

Tko su tipovi koji stalno ometaju Dečka i ne daju mu da crta sunca?
Tko je Oko?

Znači, ne čekaju svi sunce.
Ovaj strip ti funkcionira i na razini simbola. Ima tu jungovskih arhetipova.
Ali eto, prvo pogledaj Oko.

Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 13/01/2024 : 20:55:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Salkan, pa hajmo dešifrirati Sun City dalje:

Tko su tipovi koji stalno ometaju Dečka i ne daju mu da crta sunca?
Tko je Oko?

Znači, ne čekaju svi sunce.
Ovaj strip ti funkcionira i na razini simbola. Ima tu jungovskih arhetipova.
Ali eto, prvo pogledaj Oko.




OK
Prvo, da znaš da skidam onu talijansku verziju da ponovo pogledam. Omnibus sam vratio, nije moj.
Ali pretpostavljam da, kad kažeš "Oko" i koliko se sjećam - a ti sve povezuješ sa arhetipovima po Jungu, misliš na simbol nesvijesti okoline, zajednice, grada, civilizacije. Branioci svoje strane, pankeri kao tabadžije, zaštitnici Onih drugih?
Pa nije džabe rečeno "kad bi ljudi dijelili nafaku i sreću, Zemlja ne bi ni postojala"?
Ili smatraš da u svojoj "naivnosti", Sun City odmah daje grube obrise vječnog okršaja Dobro vs Zlo?
Pojasni. Ja sam večeras zakucan za stripove i NFL. Nema spavanja rano.

Evo, ponovo sam vidio Oko. Oko kao žig, pankeri su žigosani, znači oni su robovi nesvijesti. Robovi Zla, možda. Zlo-tama. Dobro-svjetlo. Ali to opet znači da Klinac/Dečko uopšte nije naivan, a kamoli da je taj sukob naivan. Ovo potvrđuje moju tezu da se taj nesretni klinjo bori protiv puno moćnijeg nego što je ono što vidi, osjeća i čuje - a sve da bi vratio sunce. Dečko je heroj u svojoj površnosti.

Škafiškafnjak

Edited by - Salkan on 13/01/2024 21:04:40
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/01/2024 : 07:37:08  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dečki dok vi žmikate filozofsku stranu Danijelovih albuma, ja turpijam po tehničkoj, zanatskoj.

Nadam se da to ni teško zapratit.


Trejsanje

Utvrdili smo da crtači najčešće "prate linije crkava" tj. stvari koje im nisu drage. Za crtanje :) Razne pozadine i sl.


Kod Danijela smo primetili da može i obrnuto.
U animaciji je pak lakše naslikat detaljnu pozadinu, a likove i animacije "strejsat".







Edited by - frano on 14/01/2024 08:55:42
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/01/2024 : 08:13:15  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Trejsanje je objeručke prihvaćena tehnika ustede vremena za crtača. Između opcije - crtam tri sata ili trejsam 20 min i gotov sam - pretegnulo je ovo drugo. Srećom ne kod svih.

Iz te radikalne ljevice tehničkog zanata razvila se u zadnjih 20 let i umjet. inteligencija. Sve se to odvilo uporedo s letovima na Mars i ostalim turbo mega ljevicarskih SF glupostima.
No, valja i to preživit. I odradit.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/01/2024 : 09:02:30  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Danči je, zgleda (i bez uvrede), Stinkyjem rečnikom rečeno, neofarbani dečec kojem rebro fali.

Bez tog dela ne ide se do sunca.
Izvora svih boja.

Danči je vrh bogova, Danči je črno, bela Himalaja, črno belog sveta grafizma.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/01/2024 : 10:25:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
neofarbani dečec kojem rebro fali.



To, da nešto fali (lijepo ti kažeš rebro; to smo već dotaknuli kod Poglavice, kozmička žena i ženski element i tu bi sad trebalo dalje dubiti) imaš na uvid dato u ovom albumu - Sun City.

Sad ćemo to pogledati s jedne druge strane.

quote:
Ali to opet znači da Klinac/Dečko uopšte nije naivan, a kamoli da je taj sukob naivan. Ovo potvrđuje moju tezu da se taj nesretni klinjo bori protiv puno moćnijeg nego što je ono što vidi, osjeća i čuje - a sve da bi vratio sunce. Dečko je heroj u svojoj površnosti.


Salkan, ja ne govorim o naivnosti u tom smislu, kao "dečko je naivan" = "dečko je glup". Ma kakvi, ne govorim o tome.

Naivnost je ovdje u tome da je tu na jedan, još nevin, način dano baš ovo što je Franc spomenuo: nešto fali. Znači, tu je bez pretvaranja, i maskiranja, dano da Dečku nešto fali - on nije potpun, cjelovit. Otuda ono oko čega se ta "fabula" vrti - crtanje sunca. Dečko stalno crta sunca, on to shvaća kao zadatak.

Kako je "sunce" u vezi s nedostatkom, odnosno cjelovitošću?

Sunce je ovdje jungovski arhetip. Simbol kruga.
To je ono odmah vidljivo i na grafičkom planu, da on crta ta sunca kao najobičnije djetinje krugove. Odnosno, to je skroz simbolički stil crtanja i Žeželj ovakve svedene, simboličke (primitivne) crteže često koristi unutar albuma, usporedo s dotjeranim crtežima ljudi i slično. I ovdje crta pankere dotjerano, sunca (krugove) djetinje ili primitivno.

taj nesretni klinjo bori protiv puno moćnijeg nego što je ono što vidi, osjeća i čuje i tu si više u pravu nego što slutiš. Dječak crta krugove, on to shvaća kao zadatak vraćanja sunca velegradu, ali zapravo se, ako sad hoćemo dubinski psihološki to raspetljat radi baš o ovome što kažeš: Dječak je tu uvučen u nešto puno moćnije nego što je ono što on vidi, osjeća i čuje. Čitava ova postavka odgovara jungovskim tezama o Jastvu. Ali u Jastvo se mora uključiti i smrt. Dječak ovdje i radi na tome da uključi smrt u smisao.

Njegova "sunca" su povezana s Okom. Od Oka se on ne može sakriti i čim dovrši svoj posao (nacrta stoto sunce), Oko dolazi i - Dječak pogiba.

Sunce i Oko su slično crtani, isti simbolički znakovi kruga.

Zanimljivo je to, kako se malo-pomalo sklapa neka priča. Franc je gore rekao da Žeželjeve životinje nemaju snagu basne. Ali je previdio ovo: Žeželjevi stripovi imaju snagu bajke!

Sun City je izvrstan primjer bajke. Neka verzija moderne bajke, ali nosivi elementi jesu arhetipski. Podignuta je ova moderna bajka, ne na modernim nekim glupostima, nego na dobrim starim motivima.

Struktura bajke Sun Cityja: imamo jedno kraljevstvo (ovdje je to velegrad) u kojemu je nešto pošlo po zlu (caruje mrak i zvijeri koje izlaze noću - nema sunca). Netko mora nešto učiniti, obično neki junak mora ispuniti neke zadatke. Dečko je heroj u svojoj površnosti, odnosno on crta sunca i bori se protiv prepreka (pankera, zlikovaca). Međutim, istovremeno on radi nešto što ne razumije, nego samo ima poriv da to radi: Dečko se ustvari žrtvuje, podnaša sebe kao žrtvu e da bi ovo kraljevstvo opet oživjelo. To se de fakto i događa u stripu: Dečko umire, velegrad ponovo dobije sunce, svi su sretni, Dečko ode na svoj sretni planet, čiča miča gotova priča.

Da je ovo bajka, razvidno je iz "fabule", tj. odsustva racionalne fabule. Ovdje priča nije podignuta na uobičajenim pravilima priče, nego se događaju stvari bez logike. Zato sam ti i rekao: tko su tipovi koji ometaju Dječaka. Tko je Oko koje ga stalno prati i vodi zlikovce. Te stvari ne funkcioniraju po logici priče, nego po logici bajke. Ovdje se treba kopati dublje da se uhvati smisao.

Ja sam se jučer sjetio jednoga filma, koji je brzo postao razvikan: Donnie Darko. Imaš sličnu strukturu, makar je možda teško raspoznati. Tamo dječak sanja jedan san, koji mu se ponavlja, a radi se o smaku svijeta. Ovdje imaš to isto: Dječak sanja atomsku eksploziju, što se može povezati sa snovima o smaku svijeta. Ovakvi snovi se u jungovskoj psihologiji tumače kao snovi o smrti. To su proročanski snovi. I u filmu i u ovom stripu, radi se o smrti glavnog junaka.

Da se vratimo na Sun City (iako je onaj film zanimljiv, možda si gledao). Dječak je sanjao uništenje svijeta. Njega to muči, muči ga što "nema sunca", iako on nije svjestan što zapravo znači ovaj nemir. On se potpuno posvećuje jednom zadatku: crta sunca, odnosno crta simbol kruga. Simbol kruga je simbol Jastva, odnosno cjelovitosti. U cjelovitost spada kako život, tako i smrt. Obje ove strane treba integrirati, uklopiti u smisao. U ovoj priči je, kao u bajci, ta smrt uklopljena u smisao tako da njegova vlastita smrt jest žrtva, iskupljenje kraljevstva u kome su stvari pošle po zlu. Dječak zacijeli rane kraljevstva, tj. njegova žrtva donosi sunce velegradu i sve je opet divno i krasno.

Ovo tumačenje se dosta dobro poklapa sa Žeželjevom pričom, kako ju je on ispričao u Sun Cityju.

Ima tu još stvari koje bi trebalo uklopiti. Kao što je gorila.

I stvarno, gorila također paše u tumačenje o bajci. Naravno, sad bi se čovjek trebao zadubiti u to sve i, ne manje važno, istraživati. Drugim riječima, trebao bih uzeti i čitati jungovsku psihologiju, tumačenje snova, tumačenje bajki... Treba vremena, i onda sve to povezati.
Trenutno to neću detaljno istraživati, no mogu reći ovo: ponešto se sjećam da u tim jungovskim tumačenjima postoji motiv životinje pomagača. Dakle, trebalo bi to provjeriti i istražiti. Kako se u sve to uklapa životinjski pomagač.

Također je onda tu i motiv anime. I kod Žeželja imamo vilu, odnosno animu. Znači, gotovo sve motive imamo, glavnu strukturu protumačenu, a sigurno se može i bolje sklopiti čitav mozaik (s gorilom, s vilom itd.)

Pitanje za mene (i ostale koji hoće ozbiljno analizirati Žeželja), makar kao rješavanje problema u nekoj sagledivoj budućnosti, jest također uklopiti sve ovo s onim što smo prije otkrili: vertikale. I ovdje imaš vertikalu, gorila (životinjski pomagač) odnosi Dječaka gore, na Nebo. Gorila i Dječak, uz pomoć Kišobrana odlaze direkt uvis i Dječak napokon dolazi u la la land, u sretno kraljevstvo.

Zajedno s ovom vertikalom, imamo i cikličnost. Cikličnost je predstavljena Dječakovom žrtvom i to je slično kao ona Kozmička Žena u Poglavici koja rađa svjetove, odnosno donosi bujanje, proljeće i vegetaciju. Cikličnost: kraljevstvo je bilo jalovo, u mraku i bez sunca, a onda je prinijeta žrtva i sunce se vratilo, odnosno bujanje i život se vratio. To je opet dobro pokazano u drugom jednom kultnom filmu, Wickerman. Za obnavljanje života potrebna je žrtva. No, ovi ciklusi plodnosti spadaju u poganski moral. Treba pratiti, istraživati i vidjeti gdje i kako Žeželj stoji što se tiče ovog poganskog morala. On, doduše, stalno se vraća na cikličnost, no tu su i vertikale. Treba vidjeti što sve to skupa znači i kako se da uklopiti.

Zato sam rekao: nisam ja još zaokružio Žeželja. Samo malo načeo.


Edited by - stinky on 14/01/2024 10:33:21
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 14/01/2024 : 11:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Životinjski pomagač pokazuje put ka nebeskom carstvu po Jungovim tumačenjima mitova i arhetipova. Čest motiv životinja kod nekih umetnika je vizuelizovanje nesvesnog Sopstva koje se ispoljava nagonskom prirodom. Nemam baš vremena da se propisno uključim, a davno sam čitao neke od ovih stripova, ali evo je ova mala upadica-fusnota na tvoju hermeneutiku.
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 14/01/2024 : 11:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Baš zanimljivo u kom smjeru je otišla ova analiza

Što se Junga tiče, apsolutno se slažem da je Sun City blatantan primjer primjenjivosti njegove analitičke psihologije na materiju simbola kao medija, prenosnika između svjesnog i nesvjesnog. Takođe, da nadodam dio koji se traži o ulozi životinje u čitavom "krugu". Jung smatra da životinja čovjeku "služi", da se tako oštro izrazim, kao primjer poštovanja nagona - jer je životinja ni dobra ni zla, dio prirode, radi i hoće samo ono što je u njenoj prirodi, drugim riječima oslanja se na nagon. A nagon je ta zajednička tačka između ljudi i životinja, u konkretnom momentu.
E sad.
Kako onda povući paralelu, tj.probati dešifrovati vezu između nagona u Jungovom objašnjenju i nagonu koji postoji u relaciji Gorila-Klinac? Da, Gorila štiti Klinca, ne želi ništa van svoje prirode, on se postavio zaštitnički prema Klincu koji u glavi ima samo jedno: da nacrta 100.-to sunce i otjera mrak, žrtvuje se za više dobro. A na kraju ga još sa kišobranom (koji brutalno otima glupači vili Semolini) nosi na Nebo.
Ima se tu svašta provući između, ali moje je mišljenje da je autor, uz dužno poštovanje Žeželju, potpuno nesvjesno ogrebao površinu nečeg vrlo ozbiljnog u svojoj namjeri, u svom nagonu da se izbori za sunce i svjetlo.
Ima tu svašta, zaista

E stinkač,
Znaš ko žestoko koristi simbologiju i životinje, a svi su zaboravili na njega u stripskom svijetu?

Didier Comes
E tu je već ludilo

Škafiškafnjak

Edited by - Salkan on 14/01/2024 11:41:20
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/01/2024 : 14:31:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan
ali moje je mišljenje da je autor, uz dužno poštovanje Žeželju, potpuno nesvjesno ogrebao površinu nečeg vrlo ozbiljnog u svojoj namjeri, u svom nagonu da se izbori za sunce i svjetlo.



Pa o tome se radi!!
Zato sam rekao da je otpočeo kretanje.

To kretanje (svijesti) još nije dovršeno. Vidljivo iz sadašnjih djela, recimo Poglavica jelena. Poglavica je sve samo ne "jasan". Dakle, kretanje i dalje traje.

Što je, kako reče Frano - dobro!

Inače, meni su sada još i bolje ovakve "nesvjesne", arhetipske priče. Znači, to što autor ne zna potpuno svjesno o čemu se tu radi, to je plus - a ne minus. On samo osjeća poriv da radi, slično kao Dečko koji osjeća poriv da crta sunca, makar mu nije transparentno što to točno znači. (jungovska psihologija tu otkriva traganje za cjelovitošću, uklopiti smrt u smisao)

Salkan i Frano, još ćemo se spominati o Žeželju. Idemo ga mi još bolje upoznati i pohrvati se sa simbolima, svjesnim i nesvjesnim.
Sljedeće ću pogledati Sophiu. Frano, čekamo te da se uključiš.

ps - nemam pojma o Didieru Comesu. koji su to stripovi, jesu poznati, dobri...?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/01/2024 : 14:34:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
A ovo stavljam za Franca. Gledao sam malo Žeželjeva izdanja i te neke nove njegove albume, i ima tamo zanimljivih stvari. Joj, trebalo bi to sve proći.

Frano, vidi Žeželjevog Papka:)))


Ili ovo. Hijoj, životinje i ljudi:
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 14/01/2024 : 14:37:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Salkan
ali moje je mišljenje da je autor, uz dužno poštovanje Žeželju, potpuno nesvjesno ogrebao površinu nečeg vrlo ozbiljnog u svojoj namjeri, u svom nagonu da se izbori za sunce i svjetlo.



Pa o tome se radi!!
Zato sam rekao da je otpočeo kretanje.

To kretanje (svijesti) još nije dovršeno. Vidljivo iz sadašnjih djela, recimo Poglavica jelena. Poglavica je sve samo ne "jasan". Dakle, kretanje i dalje traje.

Što je, kako reče Frano - dobro!

Inače, meni su sada još i bolje ovakve "nesvjesne", arhetipske priče. Znači, to što autor ne zna potpuno svjesno o čemu se tu radi, to je plus - a ne minus. On samo osjeća poriv da radi, slično kao Dečko koji osjeća poriv da crta sunca, makar mu nije transparentno što to točno znači. (jungovska psihologija tu otkriva traganje za cjelovitošću, uklopiti smrt u smisao)

Salkan i Frano, još ćemo se spominati o Žeželju. Idemo ga mi još bolje upoznati i pohrvati se sa simbolima, svjesnim i nesvjesnim.
Sljedeće ću pogledati Sophiu. Frano, čekamo te da se uključiš.

ps - nemam pojma o Didieru Comesu. koji su to stripovi, jesu poznati, dobri...?


Comesa moraš pročitati
Nađi tri Omnibusa iz Komikove produkcije
Naglasak na priče
Drvosrce, Eva i Tišina
Chiaroscuro, igra sjena, mučna atmosfera, paganizam, vještičarenje, Ardenske zabiti, prastara sela nakon rata, teret tradicije, itd.
Veliki je to majstor bio, taj Comes.
Nekim mojim kolegama izgleda kao da se u crtanju recimo Chaboute naslonio na njeg, kopirao ga, a nekima da je Comes ustvari kopirao Pratta
U svakom slučaju, itekako vrijedi

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/01/2024 : 14:51:30  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ideš.
Ona šica je bom ba.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/01/2024 : 16:57:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Danijel u svojim radovima hvata trenutak, manje detalj.

Detalja ima, bez greške, divnih i neočekivanih grafičkih pletenica, ali on tom crnom bojom, crnom siluetom zatvara formu i prepušta se našem oku koje ionako sve shvati.

Udarcima svjetla nadodaje te, nužno potrebne detalje, kao naznaku.

Mnogo lepo.

Ali,
To ti je. On i Andriju slikaju sjenama. Realiziraju zakone papira i tuša akademskim zakonima.

Linija ipak jednostavnije (u mnogim slučajevima i čarobnije) ugođuje oku.

I lako ju je kopirat.

Stripovi jesu čarolija linije.
Spomenuti dečki donose akademsku razinu, filozofiju, ali malo i krše klasičnu stripovsku linijsku iluziju.

Oni donose svoje umijeće na hartiju, koje je bliže realnosti, pa je samim time manje (ili vise?) čaroban ugođaj.


Hastimiša, kako kenjavim.
:)







Edited by - frano on 14/01/2024 17:18:01
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/01/2024 : 17:13:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zašto ovo kenjavim?

Evo, često vidim kak mnogi čitatelji više cijene i trzaju na reališku.
One koji kažu da je vrhunac crtanja, pimplanje reališke, odma hićem kroz prozor.

Ako su spomenuti autori vješti razbijači što se tiče realističkog dojma (Stari i Danči), ja ipak uviđam da pojedini majstori karikature (tipa Morris, Talični Luke) su meni draži.

Zašt?

Hah, veselije je :)


A zaprav su samo različito raspoređeni.
Ne bi se kladil da bi Andrija mogel složit likove poput Morrisovih.

I obrnuto.





Edited by - frano on 14/01/2024 17:20:20
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000