forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/01/2024 : 17:15:38  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Znači, španer je španer, tak svejedno u kojem klubu igra.

Realističnom ili karikaturalnom.


A, klonovi su klonovi.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/01/2024 : 18:11:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano, bumo se spominali uzduž i popreko. I filozofirali i pričali o crtežu.

Postavljam ti dvije slike. Pa daj analizu s ovih pozicija što si počeo: Žeželj, Maurović, linija, crno, sjene... Ovo je također u sklopu istraživanja Žeželja. I ostalih naših autora.

Dakako, ovo je također područje tkoste. Tkosta i lolito, udrite.

slika d


slika r
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/01/2024 : 19:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Slika d - grafičar
Slika r - slikar

:)
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 14/01/2024 : 20:14:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
A i sto godina razlike. Rembrant čak i na ovoj skici radi isto što i na slikama, iako je na slikama to eksplicitnije- kao majstor svetlosti i tame, tame koja često guta likove, locira njihovu psihološku stranu, i karakteristike ličnosti kroz osvetljavanje određenog dela lica i fizionomije. S obzirom na tamu gotovo da su svi introvertni, zatvoreni, kriju emocije koje su bujne, ali ne tako sklone eksploziji nemiru kao kod Rubensa. Inače, Rembrantova slika Marija kod Elizabete mi izaziva stendalov sindrom, strašno čudna slika. Direr slika sto godina pre, pa i to utiče na senčenje, smelost u potezima. Na slikama, za razliku od Rembrantovog plesa svetla i senke Direr definiše karakter svojih likova plastičnošću i lokacijom unutar kompozicije. Čak se i u crno-belih postavci to nazire, ali još bolje u slikama
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 14/01/2024 : 20:16:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Al me zeza autokorekt na telefonu, nekad mi totalno izmeni celu reč..
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 08:24:11  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Oku (barem mome) ugodnija je donja slika. Slika r.
Zašto?

Kad se linijom, grafikom (slika d) pokuša dočarati reališka, nije to to.
Linija je uvijek zahvalna za čistoću i jasnoću forme, ne za gustoću.

Slika r prikazuje slikarski, ugljenom osjenčan žemski akt. Leđa i sjene po njima su toliko živi, to se ne može postići ni sa 1000 crtica šrafure, a ovdje se to postiglo s par sigurnih poteza.

Naš Danijel postiže "sivi" međuton, valjcima, špricanjem, temperom ili sprejom, nikad šrafiranjem.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 10:29:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Šta je još meni drago u Danijelovim stripovima...

Način na koji crta ruke.

Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 15/01/2024 : 10:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Ono od maloprije, di Frane spominje likove kojima je realiza vrhunac. Ne triba im zamiriti. Triba ih educirati. Niti je realizam sam po sebi vrh, niti je to ne znam kakva sloboda linije ili mrlje na platnu. Pojedini radovi unutar pojedinog likovnog izričaja to mogu biti, nikako likovni izričaj sam po sebi. Edukacijom čovik nauči uživati u lipoti. Tako da kad renesansni majstor npr. boja plohu haljine u plave, a tuniku u crvene tonove, i nema prožimanja, nema kolorizma između te dvi plohe, može biti jednako impresivno kao i bilo koji difuzni barokni vrtlog i njegovo prožimanje svitla i tame, di se tonovi stapaju u cjelinu. Stilizacija, apstrakcija, sve nosi svoj jezik i lipotu. Meni su hijeroglifi, ako ih gledam kao likovne linije na plohi, ne kao jezik, nešto predivno. Jednako tako i kineski znakovi. Ona Fibrina Tinta iz prošlosti mi je čudo od stripa.
Zašto volim Žeželja već sam pisao, a vi ste ga tu još i mikroskopski rastavili. Žeželj slika, tek povremeno crta. Pa i ako crta, potrudi se da ta crta bude masna, po mogućnosti išpricana, ekspresivna. Nije linija ona koja mu vodi dinamiku, nego kompozicijski odnos crnih i bijelih ploha u kadru, pa sami time i na čitavoj tabli. Je li ono jedan naš pokojni majstor za njega rekao da je to poput crnila sipe?
Ne volim kad se mi sami zatvaramo i postavljamo granice stripu. Kao, strip mora imati to i to. Mora izgledati tako i tako. Ako uzmem crvenu kredu sa žala, i iscrtan po rivi i parapetu nekoliko kadrova, za mene je to strip. Ako netko u deset tramvaja po Zgb nacrta po jedan numeriran kadar i tako ispriča priču, to je strip. Ako Frane odluči crtati čika gliše (kao bi Tonto rekao)u svojoj bilježnici, i sastavi suvislu priču, ja ću to pročitati. Možda mi se neće sviditi, možda me oduševi, ali neću se zatvarati. Komfor i sigurnost su neprijatelji svake umjetnosti, pa i stripa.
Ono što sam iz slikarstva naučio, ne možeš stvarati kvalitetan minimalizam, ako ti ruka nije usvojila zanat. Koliko ti zapinje crtanje ili slikanje u nekoj realističkoj maniri, toliko će ti biti teže izraziti se u slobodnijim pristupima. Dakle zanat kojeg učiš dok si živ mora biti na nekoj solidnoj razini za dobar start.
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 15/01/2024 : 11:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
I da, ova donja, Rembrandtova, meni je draža. Sigurno, sugestivno, slobodno. Ugljen je savršen za slikanje i crtanje odjednom, to je prednost koju treba znati iskoristiti. Što idem stariji to mi sve više odzvanja ona da je manje - više. Redukcija detalja, a na autoru je da odluči što će s linijom. Da li će biti čista, jasna, ili skicozno nemirna, ili…funkcionira u svako slučaju. Ono bitno je koliko pročistiti, koliko reducirati a da crtež/ kadar ne izgubi moć.
Nemam albume kod sebe da provjerim, ali evo kad je čovik siguran u ono što radi…čini mi se da je Kapetan Amerika od Žeželja i Macana nacrtan, dok je dosta drugih njegovih naslova naslikano. Mislim da je i Sofija prije naslikan nego nacrtan. Kad možeš i ovako i onako, zašto ne.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 12:19:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da, da ... crtanje prema prirodi vodi ka stilu.
Čak i ako izraz ispadne na kraju hiper karikaturalan i pojednostavljen, vidit će se vrime utrošeno za gledanje i razmišljanje prema modelu.

Imamo ondak ekipu crtača - "anatomija mi je jako važna". Ribić, Kordej...

Pitanje, šta mislite, koristi li Danijel fotke ili modele, ili drma iz ruke?

I za Corbena me to isto zanima?
To su ti autori zahvalni za Avanture Bicepsa i Tricepsa :)






Edited by - frano on 15/01/2024 12:20:08
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/01/2024 : 12:42:45  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
U Svetu mutanata od Lokomotive ima fotografija koje je Corben koristio, di su on i njegovi frendovi glumili likove iz stripa u raznim pozama. Fotke nisu trejsane nego korištene kao studija za pokret, izraz..
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 15/01/2024 : 12:55:58  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
[quote]Originally posted by frano

Da, da ... crtanje prema prirodi vodi ka stilu.
Čak i ako izraz ispadne na kraju hiper karikaturalan i pojednostavljen, vidit će se vrime utrošeno za gledanje i razmišljanje prema modelu.

Imamo ondak ekipu crtača - "anatomija mi je jako važna". Ribić, Kordej...

Pitanje, šta mislite, koristi li Danijel fotke ili modele, ili drma iz ruke?

I za Corbena me to isto zanima?


Vjerojatno oboje, tj. I jedno i drugo i treće. Zbog iskustva sigurno puno toga odvali iz glave, posebice zato jer mu nije bitna anatomska preciznost već ekspresivnost, a ako negdi zapne uvik je tu dokumentacija ili zamoliš curuženufrenda da ti ispozira na kratko. Ja to po nekoj logici, pojma nemam jel i s Žeželjem tako ali meni se to nameće kao najrazumnije
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 12:59:52  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kordej sada roka sve iz glave, tako veli.
Samo ne scenarije hihihi :)

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 13:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Malo sam listo Corbenove stripove u šopu...ne znam,
Taman idejno za Hrvatski godišnjak :)

Crtao je ko zmaj (ima i taj malo pomaknuti stilski pečat) ali zlato moje, ne čitali se mi nikada.

Rađem listam Žeželja i Kordeja.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 14:48:18  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/DSzQzkNj][/url]
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 15/01/2024 : 15:24:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Korben je koristio i igračke, lutke za decu tog perioda, koje su same po sebi već bile bizarne, kao modele, plus ovo što pcoro kaže - fotke sebe i svojih poznanika da bi imao autentičniji temelj za pokrete.
Kombinovao je sve te reference i dobio na kraju taj svoj plastičan,trodimenzionalna,
glinamolski stil.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 15/01/2024 : 15:35:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Iako ja ne bih lično dao prednost drugoj, jer su stilski previše različiti. Dosta volim čistu liniju, recimo dekorativne ilustratore koji ne teže toliko likovnosti već više ostaju u dve dimenzije. Verovatno ljudi koji teže raciju, dovršenosti, neoklasicizmu će dati prednost prvoj, a oni skloniji likovnosti, "nedovršenosti",intuiciji drugoj.
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 15/01/2024 : 15:40:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Obe stvari mogu fantastično da funkcionišu ako su u skladu sa karakterom i autentičnošću svoga tvorca.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 15:45:50  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da.
U stripovima,
Andrija je najbolje ukrotio ta dva svijeta.
Linije i sjene.

Danijel je jako kontrastan. On gradi sjenama.

I svijetlom.



Edited by - frano on 15/01/2024 15:53:34
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/01/2024 : 15:47:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

Obe stvari mogu fantastično da funkcionišu ako su u skladu sa karakterom i autentičnošću svoga tvorca.

...i to je ono sto je bitno. Ne biram između stilova, biram između dojmova.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 15:58:27  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
To je istina.

Grafičarski stil, a tu si i ti Tonto, jest neka vrste meditacije.

Potez je ono ekspresija. Istresanje.

Danijel ima jake poteze, ali zna i stat.
Unosi i on točkice, ali valjkom :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 16:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
A stilova je točno onoliko koliko je i različitih osobnosti.

Možemo se svrstat po grupama sličnosti, ali istog crteža nema.

Osim kod Magnusa i Carlos Gimeneza :)
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 15/01/2024 : 16:07:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Da Tonto, širina... Često se čak desi da neki lik i nije zanatski potkovan, nemač pojma u crtanju ali prenosi harizmu, upečatljivost koja potiče iz njegove energije pa je raznosi po recipijentima. Recimo, u književnosti Dostojevski, nema neki talenat za pisanje, stilski loš, muca (što svesno, što nesvesno), davi, misli da je realista samo zato što se bavi realnim
temama, ali i pored svega ima ubedljivost, veruje u to što iznosi, intenzivan je, ima dušu, uprkos stalnoj krivici, kajanju,kukanju, njegova stremljenja su optimistična, i što se mene tiče, potpuno ispravna i normalna. Čak i to zanatski "loše" pisanje inaugurisao je u neki novi stil koji su mnogi potom sledili.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 16:12:26  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dostojevski je kategorija iznad umjetnosti.
To je duhovnost.

Danijel, Kordej, Andrija ... spram tog pristupa su tek "lizači staklenke s medom".

Dostojevski ponekad piše kao kroničar, zapisuje doslovno što vidi oko sebe.

Želim reći, ne piše on.
Zato je moćno.

On iskreno zapisuje ono što vidi.
Ne izmišlja.

To je iznad svih zanatskih i osobnih stilova.


Durak.
Style.





Edited by - frano on 15/01/2024 16:13:31
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/01/2024 : 16:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Jel ima neki Dostojevski u stripu?
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.2 seconds. Snitz Forums 2000