forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 10:46:23  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
To i jest neka vrsta Danijelove hermetičnosti.
"Na vam strip, pa se sami nađite i prepoznajte."
To nije vlastito izlaganje.
Nije pričanje svoje priče.

Možemo reći kako Danijel dobro hvata "bezličnu univerzalnost".
Impersonalnost.

A, ljudi vole (ili ne vole) osobnost.
Točnije, osobu.











Edited by - frano on 17/01/2024 10:49:52
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 10:48:59  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Osobne priče nose tu iskrenu emociju.
Nebitno sad kakvu.
Često je ta emocija usko vezana sa patnjom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/01/2024 : 11:25:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Okej, dupli, recimo da si razumio da su Kordej i Žeželj različiti i da sam ja to dobro uvidio. Sad, potpuno me ti ne možeš razumjeti ni u ludilu, jer si skroz osjetilni mentalitet. S druge strane, ja sam idejni, ali poznajem također i osjetilni ili kako sam ti već rekao, poznajem oba svijeta (ti samo jednog).

Uglavnom, podosta se slažem s ovim što si napisao (da ne idemo sad dubiti, jer ima dosta toga što bi se moglo reći, no, uzmimo da smo se složili u glavnim crtama), jedino bih stavio ovu ispravku: nije to Francov problem sa Žeželjom, nego tvoj. Naime, ti si skroz kordej-tip, a gotovo nimalo žeželj-tip. Kod Franca je već malo drugačija situacija, i o tome ću možda jednom više.

Frano čak i prati Žeželja, jedino se ne udubljuje u to o čem use tu radi. Za tebe ne vjerujem da čitaš Žeželjeve stripove, a ako i čitaš, ne možeš to pratiti i ne govore ti ništa. Tj. dobro si rekao: buljenje u dosadno i besmisleno. Tako je to s pozicije osjetilnog mentaliteta, kojemu je ugodan Kordej, tobože eksplicitan i jasan ----- ali eksplicitan i jasan u detalju, dok su u cjelini baš Kordejevi stripovi besmisleni i ne govore ništa bitno.

Zanimljivo je kako to Frano prepoznaje kod Kordeja, a ne prepoznaje kod Macana... i tebe. Vojna je također jedna kordejevska priča, osjetilna, puka situacija u kojoj se našao jedan mladić i nema tu proboja izvan i više. Također, kad već spominje emocije, Vojna je jedna hladna egzekucija, bez emocija - postupanje po priručniku u škakljivoj situaciji, bez ikakvog toplog ljudskog povezivanja. Samo mali mali tragovi proboja, neke natruhe idejnog, stremljenje prema višem ---- i to je šteta što ti poznaješ samo taj kordejevski svijet i po inerciji želiš pripadati njemu. Jer, te male natruhe koje probijaju u Vojni, možda bi mogle dati prave stvari (kad bi ti ušao u malo drugačije svjetove i probao sagledavati drugačije mentalitete). Jasno, ovo ja govori msa svoje pozicije, i što bih ja volio da ti daješ u stripu (i inače). Sve u svemu, kad maknemo ono kako bih ja htio, ti si dosljedan u svom mentalitetu i zato tu nema greške: ti si kordej-tip i nećeš s Franom biti protiv peškića, ateizma, evolucije...

Također, i ja sam dosljedan u svom mentalitetu, i razumijem što jest i što nije. I zato ja neću hvaliti ono što se ne uklapa, neću hvaliti Macana, Kordeja itd... Čak ni tebe:))

Frano, međutim, nema ovu dosljednost i on priča o emociji i osobnim pričama, i to PRAKTIČKI ISTOVREMENO s brahmanima, Indijom, vrlinom, duhovnošću... Ova prenapregnutost do pucanja, skoro shizofrenična, izbija i u njegovim stripovima (vidjeti Otac, Indija, Tulipan).

Pitat ću sada Franu o emociji.




Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 17/01/2024 : 11:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Mirko Ilić je prije tri dana imao interesantan post na facebooku:

"Stjepan Micak just sent me a scan of a page from Studentski list
(Student Paper) 1976, with my comic. 48 years later, I'm still drawing
comics based on the same idea. Still lazy and cunning.
What happened to progress?"

A odgovori su isto zanimljivi:

"Zoran Janjetov:
Progress shmrogress.

Ariel Kotzer:
try ai

Nenad Puhovski:
Progress is overrated"

Janjetov je nasljedio Moebiusa u Jodoversu.
Kotzer radi u propagandnoj industriji i za velike firme.
Puhovski je producent i režiser, najpoznatiji po dokumentarcima.

Ne odnosi li se Ilićev post i na, recimo, Kordeja, Žeželja, Macana ...
Franu?
Sve nas?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 11:40:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Heh.

Danijel nema emociju. U stripovima.
Dupli ima, al ju zatomi inteligencijom. Steta.

Ja ih pak ne mogu zatomiti, emocije.
Takva mi je priroda.

A, i ti si Stinky emotivac.


I sve te brahmanske priče...

Bilo toplo i hladno, dobro ili loše čovjek bi trebao ostat neuznemiren.
Tako indija zbori.
hijoooj

Mene je život rastegnuo od rusije do indije, pa sam malo pročitao šta i ti sjeverni "brahmani" govore. "Tko suosjeća s patnjom drugih, nalikuje na ljudsko biće."

Ali, na stranu sve to.

Stinky je one and only - zagorski, domaći brahman, koji "virtualnom macolom" udara ravno glavu. I dušu.
Za vaše dobro.




Glede psihičkih bolesti.
Shizofrenija i sl.

Ja trenutno crtam strip o tome.
Papak 3 se odvija u ustanovi za psihicke tegobe. Rozi miševi, glasovi, duhovi i to.

Osobno sam mentalno čvršći od Zagora, a opet s druge strane svileniji od Dješke :)

Tako je to s emotivcima.

I to nema nikakve veze sa psihičkim bolestima (tipa Stanković i sl.)

Psihičke bolesti su bolesti ega.
Grda stvar.



















Edited by - frano on 17/01/2024 11:55:41
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7555 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/01/2024 : 11:45:25  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Dupli, ne mogu u tom ključu sagledati, jer taj ključ ne pomaže u onome što mene zanima.
Govoriš o crtačem priboru i tehnici, a upravo ja o tome ne pričam. O tome priča Frano, i ovi koji spominju kistove. A te stvari su sporedne za ono što mene zanima. Također je sporedno to što ti govoriš: ti pričaš o razlici između crtača i slikara u stripu.

Znači, ne radi se o razlici crtača i slikara na razini stripa, nego o razlici u mentalitetima.
Meni se čini da Žeželj pripada idejnom mentalitetu, Kordej vizualnom.

Idejni mentalitet: teme nisu svjetovne, nisu larpurlatizam, cilja se visoko, iznad gužve i vreve svijeta. Teme su transcendentne, nema krvi, seksa, nasilja i perverzija.
Vizualni mentalitet: teme su svjetovne, nema transcendencije, sve je osjetilno i samim time će se i stvari posložiti tako da se prikazuje ono nisko, deformirano, perverzno. Prikazivat će se nasilje, seks, senzacije, težit će se prikazati "realne" ljude, lica...

Kordejeve teme jesu pravo ovo gore: bez transcendencije, samo osjetilnost. On čak i klince uprlja, svodi na seks. Ljude crta "realne", njegova namjera je da se na očevom licu vidi da je prošao "život" (Texas Kid). I sam taj strip se ne bavi ničim uzvišenim, nego običnom borbom za priznanje u realnom svijetu, u ovoj stvarnosti. Macan i Kordej si pašu kao vizualni tipovi, tipovi bez težnje višim vrijednostima. ZATO se Kordej pronašao u Macanovoj priči. Kordej crta meso, sam Texas Kid je seksualiziran, i kod njega se sve svodi na nisko, prostotu, prljavo.

Žeželjeve teme nisu ova osjetilnost. Žeželj se ne bavi "osjetilnim problemima" sina, kod njega se neće pojavljivati seks, prljavštine, meso, putene žene, prostote. I kad se pojavi nešto što bi sličilo tome, kao u Poglavici jelena, ta žena je opet idejno viša, tu se cilja na više, na nekakvo rađanje svjetova. Za razliku od Kordeja, Žeželjeve teme su mirnije, odlazak u šumu, kontemplacija, traženje transcendencije. Traženje boljeg svijeta, traženje smisla, uklapanje smrti u smisao. Dječak crta sunca, crta simbole. Ovaj svijet ne valja, i traži se pravi svijet.

Kod Žeželja često simbolički crteži, primitivni, razne ispletene linije, geometrijske forme. Kod Kordeja toga nema, uvijek se teži iluziji realnog svijeta, seksa i mesa.

Ako su ova zapažanja točna, ONDA se ovo mora vidjeti i na stilu crtanja.

I tu dolazimo do toga što vas muči, odnosno, ne razumijete o čemu pričam. Nego prebacujete stvar na nekakve tehnike i tehnikalije. To je sporedno.

Za mene, Žeželj je linearan, idejni stil. Kordej vizualan, "slikarski" stil.

Frano to potvrđuje, a da mu nije jasno: on priča da je Žeželj čvršći (što odgovara postavci, jer Žeželj i jest čvrst, budući da je više idejni mentalitet), a Kordej je, po njegovim riječima, bogatiji, odnosno vizualniji (bez čvrstine, prijelazi, osjetilnost i mijena pojavne stvarnosti, iluzija).

Kad gledam njihove stripove, meni se čini da i stilovi njihova crtanja potvrđuju postavku: Žeželj sve u oštrim kontrastima, svi su likovi definirani, odvojeni i puno smireniji od Kordejevih, koji mora težiti dinamici. Dinamika je odlika vizualnog stila, a smirenost idejnog. Žeželjeve teme su vječne i smirenije (ili je barem težnja prema tome); kod Kordeja suprotno i on pojma nema da postoji još nešto izvan mesa.

Maurović je također vizualni mentalitet, ali sada me više zanimaju baš Žeželj i Kordej.
Frano teži idejnom mentalitetu, makar samoga sebe ne razumije i sve tumači suprotno. Frano počinje od niskoga i niskih tema, ali ima impuls prema vječnom iliti po njegovom - vrlini. I njegov stil mora onda pratiti ovaj mentalitet, i prati, jer ne crta meso i mesnato, nego često ide prema skici i prema karikaturalnom. Teme su mu pobuna protiv osjetilnog mentaliteta, protiv evolucije, peškića, ateizma, a poziva se na brahmansku mudrost i želi pobjeći u Indiju, u duhovnost. Ili u Mostaru u crkve. Na žalost, on samoga sebe uopće ne razumije tumačiti filozofski, pa jedno priča, drugo radi, a treće hvali. Kordeja napada, Žeželja hvali, a da mu nije jasno kako mu dolaze te misli. Pa sam mu sada pomogao, ovakvom postavkom i ovakvim sagledavanjem.





Ne poznajem dovoljno Žeželjeve stripove (a ni Kordejeve, kad se uzme u obzir šta je sve uradio), ali mi ovaj post deluje kao ispravna analiza (ne da autoru njegovom treba neko potvrđivanje).

To me podseti na onu pričicu kad se dvojica raspravljaju, pa treći koji ih sluša, kaže jednom od njih "Vi ste u pravu". A onda se obrati drugom "I vi ste u pravu".
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 11:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Mirko Ilić je prije tri dana imao interesantan post na facebooku:

"Stjepan Micak just sent me a scan of a page from Studentski list
(Student Paper) 1976, with my comic. 48 years later, I'm still drawing
comics based on the same idea. Still lazy and cunning.
What happened to progress?"

A odgovori su isto zanimljivi:

"Zoran Janjetov:
Progress shmrogress.

Ariel Kotzer:
try ai

Nenad Puhovski:
Progress is overrated"

Janjetov je nasljedio Moebiusa u Jodoversu.
Kotzer radi u propagandnoj industriji i za velike firme.
Puhovski je producent i režiser, najpoznatiji po dokumentarcima.

Ne odnosi li se Ilićev post i na, recimo, Kordeja, Žeželja, Macana ...
Franu?
Sve nas?





Eto.
Velka spoznaja Novog kvadrata.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 11:54:06  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Osobnost je osobnost. Ja sam kreten od kad znam za sebe. Dupli je inteligentan, a Stinky je najbolji :)

Osobnost je ono što se pika.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8152 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/01/2024 : 11:59:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Osobnost je osobnost. Ja sam kreten od kad znam za sebe. Dupli je inteligentan, a Stinky je najbolji :)

Osobnost je ono što se pika.

Ne daj se, frano! Kreteni keeps the world turning!

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/01/2024 : 12:01:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano,
ti si jedini kojega mogu podnijeti a da tako lupeta:))) Recimo, Tontove bljezgarije već teško mogu podnijeti, no tvoje, na neku čudnu foru, još se drže na okupu i još si nekako živ.

Pričaš o emociji i osobnim pričama. A baš to ti je Kordej. Besmislene osobne priče, sitni osobni emocionalni problema pojedinca, kao što je to slučaj u Texas Kidu. Bezvezni osobni problema sina, bez stremljenja uvis, bez ideje, bez vrline. Obična osjetilna životna priča jednog individualca, kojemu svijet završava s porezanim prstom i kosom na glavi. To je princip osjetilnog mentaliteta, takozvane realne životne priče a la život na vagi. Ono nisko u svom stremljenju, prljavo u estetici, deformirano i ružno, a etički se radi samo o korisnosti, jedi, pij i uživaj.

Žeželj ne ide tako nisko i kod njega nema takvih "osobnih" priča, nema života na vagi. Nema tih larcenetvsko-kordejevskih gluposti ili u pristojnijoj varijanti duplijevih sitnih životnih problema kako sakriti ribice u ulju. Ako hoćeš ideju, to ti je to - to su čvršće, definiranije, nedražesne i bez kičastih emocija priče. Čvrstina je tu tolika da uopće i ne komunicira na toj, kičemocionalnoj razini s čitateljima. Otuda "hermetičnost". Sve ono što je jako definirano ujedno je i zatvoreno, nije pristupačno za razne individualce s njihovim raznoraznim lupetanjima. Drugim riječima, ne prilagođava im se, ne titra im po jajcima. Kao što ni ja nisam pristupačan drugima, niti im se prilagođavam, recimo. Onaj tko je definiran, što odmah znači i zatvoren i čvrst, može si dozvoliti da se ne spušta dolje, među plebs. To su te aporije, ta čudna kretanja: onaj tko je u ideji, manje je pristupačan za druge, a ti to sebi tumačiš da je i manje emotivan, odnosno, nema emocije. U jednom smislu je to i točno.

S druge strane, onaj tko se bazira samo na emocijama, taj je krajnje sebičan. Ne povezuje se s drugima, jer emocija je krajnje nekomunikativna, emocija se ne da do kraja verbalizirati. Emocija je suprotnost znanju. I ovo kretanje je vidljivo ovdje, jer kordej, dupli, macan itd. baš i ne nastoje raspravljati. Zadovoljavaju se svojim malim užicima, svojim sebičnim emocijama. Raspravljam ja, i ti želiš i goriš u raspravljanju. Raspravlja se idejama, onim univerzalnim - a emocije su ono individualno i pozivati se na emocije je kraj rasprave. Ja to tako osjećam - i gotovo. I onaj drugi isto tako može reći, i to je to. Emocije su princip sebičnosti.

Emocije vrijede jedino u osobnim stvarima. Ali osoba je nešto drugo od onih tontovskih individualističkih iskaza o peškićima. Osobe se povežu emocionalno. Ali prvo se treba dići na rang osobe. Prije toga treba dobre filozofije, sagledati idejne stvari. U osnovi, u ovim našim raspravama, nema emocija bez filozofije. Emocije bez filozofije mogu biti među dvoje, muško i žensko recimo, no to se onda ne raspravlja. Oni se mogu kužiti i biti privatno u ljubavi. Ali ako hoće izaći u javnost, onda moraju filozofirati svoje emocije. Tako je to, Franc i nema tu pomoći: ili šuti i budi doma privatno u emocijama ili filozofiraj, ako želiš poučiti druge.

Edited by - stinky on 17/01/2024 12:06:45
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 12:14:48  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ma ne znam ja ništ.
Samo ponavljam šta pričaju drugi.

Ideje su tu.
Šutaju nas.
Pa pričamo osobne priče o tome do kud smo se do(od)kotrljali.


Glede prethodnika naših progresivnih.


Progres može biti vidljiv jedino u znanju.
A, osobnost je osobnost.
Uvijek je ista.
Mi smo mi.




Čak i taj progres u znanju, u Indiji svedu samo na duhovno znanje. Materija se ionak uvijek mijenja.

Recimo, lom s ateizma na teizam, i obrnuto, to su ozbiljne stvari. Naizgled utječu na osobnost, ali zapravo se radi samo o izbijanju prave osobnosti.
Kak je ono bio hit livade... ah, da...

"Kontaminacija čistoće" podrazumijeva i
"transcendenciju nečistoće".

:)

Jihaha, bando progresivna!







Edited by - frano on 17/01/2024 12:18:15
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1289 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 17/01/2024 : 12:21:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
I ja se pitam, kome trebaju sve sitne pričice ljudi kojima se ništa u stvari ne dešava. To je u stripu u trendu.

Ako se ideš biografiju ili autobiografiju onda nek barem ide za etički stav, za život ili smrt, za neobično okruženje. I ne za ono "malo sam emotivan" jer to ne znači ništa.

Gore si vrlo dobro napisao po mome, Stinky. Samo, da za to nije Zagor, jer je retro avanturistički kič za klince. A nije ni sebični egomanijak Larcenet i njegove baljezgarije iako je bio odličan u Blastu. Jesi li pročitao Blast? To je dublje nego koještarije.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 17/01/2024 : 12:59:04  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Stinky, evo pokušaj “sinteze”.
Ako želiš sagledati sve te autore, moraš ih razumjeti.
Da bi ih razumio treba ih sagledati u istoj situaciji, istom problemu, sceni.
Evo, na primjer, sagledajmo ikoničnu scenu razapinjanja Isusa na križu.
(Moderatori, ne ulazim u religijske rasprave, već je ovo dobar primjer nečeg što je svima poznato i u ideji i u značenju.)

Dakle, imamo razapetog Isusa i dvojicu razbojnika. Uokolo je mješavina naroda, što znatiželjnog, što tužnog, očajnog, što veselog, što ravnodušnog.
Scena bogata svim, od banalnog i prizemnog do transcendentnog.

E sad, Žeželj bi se koncentrirao na križ i Isusa. To bi bilo monumentalno, crno, križ bi stremio ka nebu,
vizualno ne bi mogao razaznati što je križ, a što ljudska figura na njemu.
Ostatak, narod, nažalost bi bila crna fleka na donje 2/3 table.
Kordej bi se koncentrirao na krv i znoj koji se cijedi s Isusa, i na svu prljavštinu, ljepotu i smrad u koji je scena zaista uronjena.
Točno bi mogao čuti zujanje muha koje slijeću na gnjojne rane i vidjeti dva psa koji se j… u dnu scene jer ih se to sve ne tiče.
Andrija bi ti se fokusirao na Mariju. Točno bi vidio trenutak kad Isus izdiše, a Marija pada na koljena i raspada se u tisuću komada.
Frano bi ti se bavio Marijom Magdalenom. Toliko bi je sugestivno prikazao kroz taj strip do te scene da bi to postao standard prikaza
preobraćene griješnice.
Macan bi ti sve prikazao kroz dileme i previranja Petra ili drugih apostola. Možda bi se odlučio baš i za Judu.
Larcenet bi složio priču oko onog drugog razapetog razbojnika kojeg nitko ne doživljava. Vjerojatno nitko ne može zamisliti kroz kakve
sprd situacije je taj jadnik prošao prije nego je jadan završio na križu.
Jules bi bio idealan za iscrtati rimske vojnike. On bi najbolje pogodio taj stav “Još jedan uobičajni radni dan. Ajd da završi pa idemo na vino i kocku.”

Tebe stinky ne zanima ništa osim onog Žeželjevog detalja, a taj Žeželjev detalj nema nikakvu snagu ni moć bez svih onih ostalih
detalja uključujući i ona nesretna dva psa u dnu slike.
Zapravo, nitko čije radove poznajem ne može iznjeti tu scenu sam u potpunosti.
Zato, ovo je poruka frani, treba uzeti od drugih autora ono što sam ne možeš ili još ne znaš izvesti.
Jebeš stil ili rukopis, cilj je nastojati obuhvatiti sve. Ili barem što više.
Ako svatko može pogoditi dio scene, a sve je to samo crna tinta na papiru,
onda se tinta mora moći rasporediti tako da prikaže sve.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1289 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 17/01/2024 : 13:00:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Prvo likovnost ali ne u prvom Blastu jer tamo kompozicije nisu optimalne, takve su od drugog broja. Kontrast je odličan od početka.

Tekstualno je unutra čudno i transcendentno ali se ne sječam u detajle. Priča je ispričana dosta jednostavno, glavni klošar policajcima priča o prošlosti, to je jedno, a drugo je prošlost. Dialog je vrlo dobar. Kraj je odličan.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 13:12:26  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Stinky, evo pokušaj “sinteze”.
Ako želiš sagledati sve te autore, moraš ih razumjeti.
Da bi ih razumio treba ih sagledati u istoj situaciji, istom problemu, sceni.
Evo, na primjer, sagledajmo ikoničnu scenu razapinjanja Isusa na križu.
(Moderatori, ne ulazim u religijske rasprave, već je ovo dobar primjer nečeg što je svima poznato i u ideji i u značenju.)

Dakle, imamo razapetog Isusa i dvojicu razbojnika. Uokolo je mješavina naroda, što znatiželjnog, što tužnog, očajnog, što veselog, što ravnodušnog.
Scena bogata svim, od banalnog i prizemnog do transcendentnog.

E sad, Žeželj bi se koncentrirao na križ i Isusa. To bi bilo monumentalno, crno, križ bi stremio ka nebu,
vizualno ne bi mogao razaznati što je križ, a što ljudska figura na njemu.
Ostatak, narod, nažalost bi bila crna fleka na donje 2/3 table.
Kordej bi se koncentrirao na krv i znoj koji se cijedi s Isusa, i na svu prljavštinu, ljepotu i smrad u koji je scena zaista uronjena.
Točno bi mogao čuti zujanje muha koje slijeću na gnjojne rane i vidjeti dva psa koji se j… u dnu scene jer ih se to sve ne tiče.
Andrija bi ti se fokusirao na Mariju. Točno bi vidio trenutak kad Isus izdiše, a Marija pada na koljena i raspada se u tisuću komada.
Frano bi ti se bavio Marijom Magdalenom. Toliko bi je sugestivno prikazao kroz taj strip do te scene da bi to postao standard prikaza
preobraćene griješnice.
Macan bi ti sve prikazao kroz dileme i previranja Petra ili drugih apostola. Možda bi se odlučio baš i za Judu.
Larcenet bi složio priču oko onog drugog razapetog razbojnika kojeg nitko ne doživljava. Vjerojatno nitko ne može zamisliti kroz kakve
sprd situacije je taj jadnik prošao prije nego je jadan završio na križu.
Jules bi bio idealan za iscrtati rimske vojnike. On bi najbolje pogodio taj stav “Još jedan uobičajni radni dan. Ajd da završi pa idemo na vino i kocku.”

Tebe stinky ne zanima ništa osim onog Žeželjevog detalja, a taj Žeželjev detalj nema nikakvu snagu ni moć bez svih onih ostalih
detalja uključujući i ona nesretna dva psa u dnu slike.
Zapravo, nitko čije radove poznajem ne može iznjeti tu scenu sam u potpunosti.
Zato, ovo je poruka frani, treba uzeti od drugih autora ono što sam ne možeš ili još ne znaš izvesti.
Jebeš stil ili rukopis, cilj je nastojati obuhvatiti sve. Ili barem što više.
Ako svatko može pogoditi dio scene, a sve je to samo crna tinta na papiru,
onda se tinta mora moći rasporediti tako da prikaže sve.




To je težnja ka znanju. To je dobro.

Učimo jedni od drugih.
Pa provučemo kroz sebe.
Neće ispast isti rezultat, ali razumijevanje će biti isto.


U zanatu, u filozofiji, sve su to isti kolokviji.

Netko prođe s dva, tri ... netko padne.





Edited by - frano on 17/01/2024 13:26:59
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/01/2024 : 13:18:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Dupli, dosta dobro si napisao. Jako dobro.

Ne znam zašto si me izdvojio da hoću samo jedno, kad se ja slažem s ovim što si napisao: cjelinu daje i jedno i drugo, i kordeji i žeželji i zagor i larcenet. Dobro, možda razumijem zašto si baš mene izdvojio, jer je to u vezi s onim što sam pisao o definiranosti. Kao takav, malo iskačem i previše ratujem sam za tvoj ukus.

No, evo, ovdje bismo se složili. A ako si mislio da bih ja zabranio kordeje, to si fulao. Tako nešto ja nikada nisam govorio niti u tom smislu pisao. Jedino znam što ja jesam, što stavljam više što niže.


Usput, evo dobro je: daj se još više uključi, kad već radiš sinteze i hoćeš sve. Nismo prošli još ni Žeželja, pa onda Kordeja, pa Zimonića i tako dalje:))
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/01/2024 : 13:22:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Blasta sam pročitao, i to je možda najbolje od Larceneta. Ali ne vrednujem ja to visoko: ima unutra dobrih momenata, ali ima i takvih gluposti da sve skupa nije baš naj naj. U svakom slučaju, bolje od one Svagdanje borbe, te splačine više ne mogu čitati.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 13:32:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Filozofi.

Znači, svi moramo znati svoje mjesto na slici.
Zakaj onda težimo ka viđenju cijele slike?
Biti glavni na slici?

Raspodjela tuša na iste kapi je duhovno razumijevanje.

Ali, tu ima još i moment "svakome po zasluzi".
Ili, po milosti.







Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 13:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ego nam govori da smo glavni.

Trenutno i živimo klimu u kojoj su "svi glavni".

Određena ideoligija to ublažava.
"Različiti u jednakosti."
"Jednaki u različitosti."

Nije.
Nismo svi na jednakom stupnju znanja.
Nit svi vidimo jasno sliku.

Imamo osobnost :)







Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 13:53:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I dioptriju.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 17/01/2024 : 13:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

To i jest neka vrsta Danijelove hermetičnosti.
"Na vam strip, pa se sami nađite i prepoznajte."
To nije vlastito izlaganje.
Nije pričanje svoje priče.

Možemo reći kako Danijel dobro hvata "bezličnu univerzalnost".
Impersonalnost.

A, ljudi vole (ili ne vole) osobnost.
Točnije, osobu.



Frano,
osobu ne čine emocije. Osobu čini sloboda, odnosno moć da može raditi dobro i zlo. I jako ćeš malo vidjeti ljudi koji vole ovu drugu krajnost: osobu koja čini zlo. Eventualno patološki tipovi. Ljudi, i to je skoro definicija, vole osobu koja čini dobro. Znači, osobu koja je u stanju iliti mogla bi činiti zlo, no, prevladava se i čini dobro. Nema osobe bez ovog prevladavanja, stavljanja mračnog temelja u dubinu u mirovanje.

A da bi čovjek mogao postati ta osoba koja čini dobro, on mora ući u ideju i harmonizirati se. Ne pričati svoje priče.

Pričanje svoje priče = nula, ništa, sebičnost, put prema zlu.

Meni nije jasno kako ti u isto vrijeme hoćeš ideju i pričanje svoje priče. Izgleda mi da nisi uopće razmišljao što to sve skupa znači. Brahman nije princip pričanja svoje priče, nego princip cjeline, ideje.

Hoćeš brahmana - to ti je Žeželj.
Hoćeš pričanje svojih priča - to ti je Kordej.

Frano, jednom je jedan hrvatski stripaš napisao u svom stripu ovo: "Kada u obitelji prevlada bezbožnost i besmisao odnosno pričanje svojih priča, žene gube svoju čestitost, a degradacijom žena, dolazi do rađanja neželjenog potomstva. Itd..."

Frano, taj autor se zove Frano.
Ideja ne može pričati svoje priče, nego je uvijek ista, jednaka sebi, vječna. Zato jer je takva, daje smisao. Ideja se u narodu shvaća jednostavno i zove Bog.

A tamo gdje prevlada bezbožnost, dolazi do pričanja svojih priča --- Posljedica je degradacija žene --- Žena degradira u muškobanju i hermafrodita, a te žene-insekti rađaju onda neželjeno potomstvo.

Žalim, ti si to tako napisao, Frano.
Trebaš o svemu tome razmisliti.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 17/01/2024 : 13:58:17  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Filozofi.

Znači, svi moramo znati svoje mjesto na slici.



Bolje reći, izbjegavati nametnuti sebe u sve djelove slike.

quote:

Zakaj onda težimo ka viđenju cijele slike?



Jer je plemenita uloga autora biti glasnik, a ne heroj.

quote:

Biti glavni na slici?



Odgovoreno u prethodnoj tvrdnji.

quote:

Raspodjela tuša na iste kapi je duhovno razumijevanje.



I optimizacija. Materijalna i vremenska.

quote:

Ali, tu ima još i moment "svakome po zasluzi".



U ovom slučaju ti se ne daje već se moraš sam potruditi.

quote:

Ili, po milosti.



Prijatelji i obitelj će te čitati iz milosti.
Publika je nemilosrdna.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 14:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ispravno.

Jerbo ako nađemo svi svoje mjesto na slici, hej, mogli bi počet i surađivat!

Ovako od oka. Dupli je trenutno u vrlini :)











Edited by - frano on 17/01/2024 14:12:49
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 14:59:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

To i jest neka vrsta Danijelove hermetičnosti.
"Na vam strip, pa se sami nađite i prepoznajte."
To nije vlastito izlaganje.
Nije pričanje svoje priče.

Možemo reći kako Danijel dobro hvata "bezličnu univerzalnost".
Impersonalnost.

A, ljudi vole (ili ne vole) osobnost.
Točnije, osobu.



Frano,
osobu ne čine emocije. Osobu čini sloboda, odnosno moć da može raditi dobro i zlo. I jako ćeš malo vidjeti ljudi koji vole ovu drugu krajnost: osobu koja čini zlo. Eventualno patološki tipovi. Ljudi, i to je skoro definicija, vole osobu koja čini dobro. Znači, osobu koja je u stanju iliti mogla bi činiti zlo, no, prevladava se i čini dobro. Nema osobe bez ovog prevladavanja, stavljanja mračnog temelja u dubinu u mirovanje.

A da bi čovjek mogao postati ta osoba koja čini dobro, on mora ući u ideju i harmonizirati se. Ne pričati svoje priče.

Pričanje svoje priče = nula, ništa, sebičnost, put prema zlu.

Meni nije jasno kako ti u isto vrijeme hoćeš ideju i pričanje svoje priče. Izgleda mi da nisi uopće razmišljao što to sve skupa znači. Brahman nije princip pričanja svoje priče, nego princip cjeline, ideje.

Hoćeš brahmana - to ti je Žeželj.
Hoćeš pričanje svojih priča - to ti je Kordej.

Frano, jednom je jedan hrvatski stripaš napisao u svom stripu ovo: "Kada u obitelji prevlada bezbožnost i besmisao odnosno pričanje svojih priča, žene gube svoju čestitost, a degradacijom žena, dolazi do rađanja neželjenog potomstva. Itd..."

Frano, taj autor se zove Frano.
Ideja ne može pričati svoje priče, nego je uvijek ista, jednaka sebi, vječna. Zato jer je takva, daje smisao. Ideja se u narodu shvaća jednostavno i zove Bog.

A tamo gdje prevlada bezbožnost, dolazi do pričanja svojih priča --- Posljedica je degradacija žene --- Žena degradira u muškobanju i hermafrodita, a te žene-insekti rađaju onda neželjeno potomstvo.

Žalim, ti si to tako napisao, Frano.
Trebaš o svemu tome razmisliti.




To je citat (i komentar) iz Bhagavat Gite. S tvojim dodatkom. Nisam to ja napisao.

Žeželj je sam rekao da prepušta doživljaj čitatelju.

A, glede pričanja "svojih" priča.
Ja opisujem svoje doživljaje (i emocije) u određenom meni uvjetovanom trenutku. Nisam ga ja izmislio. Gledam i opisujem druge ljude. Život priča, ja tipkam, recimo to tako.
Fiktivni dijelovi koji su kakti "moji", moji su utoliko sto nisu istiniti. A opet kroz trenera ja sam opisao prave branitelje.



Svaka priča ima razlicite detalje oko iste ideje. Laž je isto dio tih detalja.
Laž je isto dio cijele slike.

U Papku dva recimo opisujem klince. Ja sam tek promatrač. Nema fikcije, nema izmišljanja. Život vodi igru. Moja slobodna volja jest tu, ali grdo uvjetovana. Kak veliš izbor između dobra i zla. I to samo u svijesti. Je sve što imamo.
A, nemamo pojma šta je šta. Koje je djelovanje ispravno. Kontaminacija ćistoće, jel.



Zamisli samo da evanđelja nisu zapisana.


Bhagavat Gita je pak otpjevana.
Dobra priča se prenosi na svakojake načine.

A tek bajke, hijoooj, kolko laži i horora na jednom mjestu, samo da bi se rekla istina.






Edited by - frano on 17/01/2024 15:16:50
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 17/01/2024 : 15:06:04  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ideja jest vječna, jedna jedina... podpisujem.
A kak ćemo ju ostvarit ili ne... e, tu je već bezbroj priča.











Edited by - frano on 17/01/2024 15:08:18
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.48 seconds. Snitz Forums 2000