forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Paul Pope
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author  Topic Next Topic  

naker
Advanced Member



3841 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 04/06/2024 : 21:53:48  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Dok nestrpljivo čekamo da Džimi objavi najavljeni 100%, cenim da je ovaj autor zaslužio da ima svoj kutak na forumu.

Nije ostavio iza sebe bogat opus kao neki drugi autori, ali dela koja mu se smatraju za boljim su stripčine. Mene lično njegovi stripovi mnogo podsećaju na radove Franka Millera. Odličan crtač sa prepoznatljivim stilom i odličnim poznavanjem stripskog jezika. Zanimljivo da je bio jedan od prvih autora sa američke scene koji je imao tezge sa mangama za japanskog izdavača. Uzimajući u obzir talenat i znanje stiče se utisak da je autor mogao da ostavi trajniji otisak u svetu stripa, ali autor se zadovoljio sa ostvarenim i posvetio se podučavanju drugih.


Biografija: https://www.lambiek.net/artists/p/pope_p.htm


naker
Advanced Member



3841 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 04/06/2024 : 21:57:40  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Osvrti, poređano po redosledu kojim sam čitao dela ovog autora.


- Batman: Godina stota (Fibra)

Odlično mi je legla ova distopijska/punk rock/underground verzija Batmana gde on predstavlja simbol pokreta otpora koji pokušava da se bori protiv totalitarnog režima. Prikaz Batmana sa oštrim veštačkim zubima koji se trza kao da je neki manijak mi teško deluje kao nešto što će oduševiti šire narodne mase, ali meni je odlično legao ovaj "prljav" crtež koji toliko podseća na Millera da na ovaj strip gledam kao na duhovnog naslednika Povratka mračnog viteza. A Godina stota je još jedan u nizu stripova koji je predvideo koronu. Jose Villarubia odlično ofarbao strip.


- 100%

Leteći automobili nisu jedini tehnološki progres u bliskoj budućnosti, jer u ovoj distopijskoj stvarnosti droge su skoro pa legalne i striptiz barovi su unapređeni tako da nova tehnologija omogućava da vidimo šta se dešava unutar tela žene dok radi svoj performans. Svojevrsna "gastro" erotika. Likovi unutar i oko ovog bara pokušavaju da se izbore sa svojom svagdanjom borbom dok ih muče međusobni odnosi i novčani problemi.

Prljavo, sirovo, iskreno, Pope me neodoljivo podseća na Franka Millera. Bio je dečko koji je obećavao, ali eto, sem par odličnih naslova nekako deluje da mu strip karijera nije napredovala u srazmeri sa njegovim talentom pa je nekako potonuo u zaborav.. Šteta. Mala zanimljivost: u ovom SF stripu likovi ne komuniciraju tako što šalju poruke već threadove.. Majku mu, kako je Pope anticipirao Threads. 100% je gas do gaske 100km/h. Vredi.

Ogledne table:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2598319


- Heavy Liquid

Cyberpunk noir priča smeštena u bližoj budućnosti gde je pronađen metal vanzemaljskog porekla koji kad se zagreje postaje crno mleko tj. droga koja izaziva halucinogenost. U stripu pratimo bivšeg policajca, sada čoveka kojem se treba obratiti kada tražite nekoga ili nešto, koji eksperimentišući sa ovom drogom otkriva da kada se sipa u uvo dovodi do tripa da vam se ukazuje da vidite "duplo".. Obožavam Pope-ov stil crtanja i taj njegov prljav frenetičan underground crtež, i način na koji barata stripskim jezikom. Čovek je genije.

Ogledne table:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2654304


- The One Trick Rip-Off + Deep Cuts

Radnja veoma slična Heavy Liquid-u. Pope voli heist priče o mladim ljudima i njihovoj romansi, ali koje manjak novca natera da se bave sitnim kriminalom. Voli da ubacuje nadrealne momente i da likovima daje specijalne mentalne moći. Kako bi pobegli i započeli novi život glavni protagonisti planiraju da opljačkaju uličnu bandu, poslednji posao, poslednji heist, pre boljeg života.. Deep Cuts je zbirka antalogija Popovih kratkih priča na kojima je radio kada je često menjao mesto prebivališta. Ima tu svega, čak 14 kratkih priča. Nisu sve dobre, kod nekih me je nervirao font naporan za čitanje, ali većina jeste dobra. Autorski, umetnički pristup, ima dosta humora, crtački prejebena zbirka. Pope je sjajan.

Ogledne table:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2662083

Edited by - naker on 02/07/2024 22:01:55
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3841 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 04/06/2024 : 21:58:26  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
U planu mi je da overim THB i Battling Boy
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26207 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/06/2024 : 01:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26207 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/06/2024 : 01:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26207 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/06/2024 : 01:05:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2181 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 05/06/2024 : 08:20:53  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Sumnjiv mi je. Ne kao crtać, kao crtač mi je super.. ali, kakvi su ti stripovi za čitat? Nakeru, naveo si sinopsise, ali ti sinopsisi ne djeluju ni koherentno ni privlačno. Gastro erotika? Vanzemaljska droga u uho da bi vidio duplo? Pa kad skinem leće vidim duplo, koja korist od toga?

Ahhh.. volio bi da se neš od toga konačno objavi kod nas pa da se mogu osobno uvjerit da su sve to preseravanja tipa koji super crta ali nikad se nije potrudio naučiti pisati
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3841 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 05/06/2024 : 09:59:12  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Stavljeno je pod navodnike. Ne vidi duplo, on vidi duplo, if you know what I mean.. Kratak je strip, samo pet sveščica, ne bih da spojlujem, već sam rekao previše..
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1690 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 05/06/2024 : 11:46:55  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Pope je super! Ja čitao već pominjane:

100%. (2002-2003, Image 2020) - remek delo. Imam ovo na papiru, onaj masni Imageov papir, imas osećaj da ti se lepi ono crnilo za prste i dušu...
Heavy Liquid (2009-2010, Image 2019) - Ne toliko dobro kao 100%, mlako. Vidi se da je tek počeo da radi na tom svetu i stilu crtanja.
Godinu stotu, da se ne ponavljam, pisano ovde dovoljno.

I još:
The One Trick Rip-Off + Deep Cuts (2013, Image) - Odlično. Ovo treba imati na papiru (ja još nemam)! Prvih 120 strana akcija, romance, pljačkanje lopova... Ostalo kratke pričice. Ima jedna SuperTrouble o 3 drugarice koje se takmiče međusobno, pa sa gazdom restorana ko će više i začinjenije da pojede, blesavo i smešno.

Battling Boy (2013, First Second Books) je samo jedna knjižica, početa priča, nezavršena, kao neki fentazi nešto tako.
Ali ima kao spin-off koji nije on crtao već samo su-pisao:
The Rise of Aurora West (2014, First Second Books)
The Fall of the House of West (2015, First Second Books)

Na red za čitanje (već više godina) mi stoje skenovi razni:
THB
Car Crash
i neka gomila kratkih priča

Nego, od Godine stote, ni traga ni glasa...

Fudbal ne treba gledati, fudbal treba igrati!
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13395 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 05/06/2024 : 16:50:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Nije ostavio iza sebe bogat opus kao neki drugi autori, ali dela koja mu se smatraju za boljim su stripčine. Mene lično njegovi stripovi mnogo podsećaju na radove Franka Millera. Odličan crtač sa prepoznatljivim stilom i odličnim poznavanjem stripskog jezika. Zanimljivo da je bio jedan od prvih autora sa američke scene koji je imao tezge sa mangama za japanskog izdavača. Uzimajući u obzir talenat i znanje stiče se utisak da je autor mogao da ostavi trajniji otisak u svetu stripa, ali autor se zadovoljio sa ostvarenim i posvetio se podučavanju drugih.



Kontam zašto ovako ali opisao si ga kao da je dva metra pod zemljom

Čeka se Džimijevo izdanje
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3841 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 05/06/2024 : 22:15:50  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Strip karijera mu i jeste 2m pod zemljom nakon Y100. Čovek uradio šta je hteo i otišao da predaje, kao Thanos kad je otišao na selo.

I da, u Džimija verujemo.
Go to Top of Page
   Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000