forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 TWIN PEAKS 2017
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

fandango
Senior Member



1591 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 07/10/2019 : 08:28:59  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Fenomenalna vijest!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12866 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 07/10/2019 : 13:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote

Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4094 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/07/2024 : 16:59:24  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Twin Peaks (1990-91)


Zabačeno malo mestašce okruženo prirodom i srdačnim ljudima, dobra kafa, ukusna pita, i prijatne komšije, deluje kao idealno mesto za život, raj na zemlji.. Ali ništa nije onako kako deluje na prvi pogled jer Twin Peaks krije mračnu tajnu. Prelepa i prepametna srednjoškolka Laura Palmer, devojka plave kose i vedrog osmeha, ideal američke devojke i američkog sna, biva ubijena. Dolazak FBI i istraga koja će uslediti će otkriti da Twin Peaks nije toliko idilično mesto za život i da mnogi žitelji ovog gradića kriju mračne tajne..

Prva sezona diskutabilno najbolja krimi/misterija/sapunica TV serija ikada. Odlično osmišljena misterija sa fenomenalnim likovima koji te teraju da gledaš i pratiš Twin Peaks, luckasti i otkačeni likovi u koje je nemoguće ne zaljubiti se. Ima tu možda i previše sladunjave limunada sapunice, ali na kašičicu se naslućuje misterija i crnilo pa se navikne čovek. Serija odlično barata za svakodnevnicom i misterijom, dok naslućuje ono nadnaravno, strahotno..

Posebna napomena da postoje dve verzije prve epizode tj. pilot epizode (obična za američko tržište, i alternativna za ostatak sveta). Prva je kraća, sat i po, dok je druga oko dva sata. Kraća verzija je bolja, tj. idealna pilot epizoda neke serije. Druga je previše dugačka, i daje previše informacija što zbunjuje gledaoce koji još nisu upoznati sa serijom i likovima. U toj dužoj verziji se pojavljuju Bob i Phillip Gerard, a prerano je već u prvoj epizodi uvesti likove kao što su oni. Bolje je gledati kraću verziju, jedino što vredi kod duže verzije je činjenica da je ona bolje povezana sa filmom Fire Walk with Me, pa ko želi da gleda film bilo bi poželjno da pogleda tu dužu verziju.

Muziku je radio Angelo Badalementi i Twin Peaks ima diskutabilno najbolji soundtrack neke TV serije. Taj sjajni sexy jazz se odlično uklapa sa tematikom serije. Kada već spominjem seksi stvari, Twin Peaks je diskutabilno najseksi TV serija ikada. Seksi konobarice, i mlađa i starija, seksi Donna sa onim plavim džemperom koji ističe plave oči, i kako zaboraviti na famoznu Audrey Horne, provokativnu seksi Audrey Horne koja će uvek biti tatina curica. Scene kada Audrey pleše sama u kafiću svoj ples, i scena kada izazovno jede onu trešnju su scene koje se ne zaboravljaju.. Twin Peaks je seks.

Druga sezona nastavlja tamo gde je stala prva, ali nažalost samo do polovine druge sezone. Ray Wise fenomenalan u ulozi oca koji oplakuje smrt svoje kćerke i kojeg opsedaju demoni. Epizoda kada Leland ubije Maddy diskutabilno najuznemiravajuća epizoda neke TV serije. Ali nakon što su producenti naterali autore serije da otkriju ko je ubio Lauru Palmer serija ruku na srce poprilično drastično potone u kvaliteti nakon što su Lynch & Frost napustili seriju. Novi glumci koji su uvedeni nisu toliko harizmatični kao stari, priča ode u skroz neki drugi smer koji nema veze sa dosadašnjom radnjom, ceo taj zaplet oko Windoma Earla je užasan, Leo je praktički celu drugu sezonu u invalidskih kolicima itd. Mnogo toga ne štima u drugoj polovini druge sezone Twin Peaksa, ali hej, ko voli da gleda Fox Muldera kako nosi haljinu i igra tranvestita slobodno neka izvoli što se mene tiče. Važno napomenuti da su se Lynch i Frost vratili da snime poslednju sezonu druge sezone, i ona je fenomenalna. Gotivno mi je što je Lynch potpuno ignorisao nebulozna dešavanja iz druge polovine sezone i raskrstio sa tim narativom po kratkom postupku kao da se nije ni desio. Serija je dobila odličan, jeziv kraj, koji niko nije očekivao.





...............





Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)
Twin Peaks: The Missing Pieces (2014)


Twin Peaks film ima dobrih i loših stvari. Dobro je što su mnoge stvari oko Laure Palmer i Boba, o kojima se samo pričalo u seriji, objašnjenje i prikazane. I odlično je što je Ray Wise dobio priliku da pokaže šta zna, najbolji glumac kojeg je Twin Peaks imao! Ono što je loše je što film počinje sa uvodom koji traje pola sata gde pratimo likove koji se nisu pojavljivali u seriji i ovaj uvod nema veze sa vezom. Lynch mu se neće vraćata ni u trećoj sezoni pa ne znam koja je bila poenta ovog uvoda.. Kao što je opšte poznato, Lynch je imao odličan odnos sa Larom Flynn Boyle, pa je druga glumica uletela umesto nje. Najveći problem filma je što je težak za gledanje, neke scene su previše mučne i nepotrebne, koje imaju poentu samo da se gledaoci osećaju neprijatno. Nuspojava ovoga što gledamo kako Laura pije, drogira, kurva se itd. što dovodi do toga da ne žalimo što je ubijena jer je dobila što je i tražila jer se ponašala kao raspala drolja. Sve to stoji što je nju Bob opsedao, ali ako publika ne oseti simpatiju i ne saoseća sa glavnom glumicom to nikada nije dobro. Twin Peaks je delo koje su zajedničkim snagama stvorili Lynch i Frost, a u pravljenju filma nije radio Frost, pa se ovde nameće zaključak da Lynch bez Frosta baš i ne zna šta da radi sa Twin Peaksom jer previše luduje.. Film ima mana, ali generalno više mi se sviđa od treće sezone.

Missing Pieces nije film u pravom smislu reči, već zbirka izbrisanih scena koje nisu ušle u finalnu verziju Fire Walk with Me. Ništa epohalno, ali vredi pogledati ako ste veliki fan Twin Peaksa. Ako ništa drugo onda zbog one jezive i strašne scene koja nažalost nije bila uvršena u finalni film.


..................





Twin Peaks: The Return (2017)


Bilo loše na prvo gledanje, a još lošije tokom drugog gledanja. Ako volite prvu sezonu Twin Peaksa bolje da ne gledate ovaj nastavak jer ćete biti razočarani. Svi stari luckasti likovi više nisu tako luckasti i dobili su loše uloge koje nemaju veze sa njihovim prvobitnim angažmanom na seriji, dok se mnogi stari ni ne pojavljuju. Svačija miljenica Audrey Horne je dobila užasnu ulogu i ne znam šta je skrivila Lynchu da je ovako uništi da je ono bio transfer blama za gledanje, dok neki likovi kao npr Benjamin Horne nisu dobili adekvatne uloge pa je protraćen njihov glumački talenat. Cooper je 99% epizoda maloumni retard što je veoma, veoma zanimljivo za gledanje. Jedino zanimljivije od ovoga mi je kad onaj lik metla pod 10min, ili kad Dale gleda u statuu 15min.. To je taj kvalitetan TV.. Mda, kako da ne.. Genijalni su mi komentari onih koji kažu da je stari Twin Peaks bio dosadan i limunada jer je imao previše ljubavnih scena o tome ko se sa kim ljubaka u tajnosti, ali zato uživaju u gledanju treće sezone koja obiluje besmislenim i dosadnim scenama koje traju unedogled. Radije bih slušao Jamesa koji po jubilarni deseti put govori kako želi da sedne na motor i ode iz Twin Peaksa, negoli da gledam imbecilnog Coopera.

Muzika? Da mi je samo znati ko je došao na tu genijalnu ideju da se osim uvodne špice ne koristi muzika koju je komponovao Badalamenti. Gde je nestao onaj sexy jazz? Twin Peaks bez seksi jazza ostaje bez bitnog sastojka koji doprinosi sveopštoj atmosferi. Ruku na srce, na kraju svake epizode postoje koncerti i muzičke numere raznih gostujućih muzičara. Ovo je odlično, i odlična je ideja završiti svaku epizodu na ovaj način, ali zašto ovo isključuje korišćenje stare muzike tokom trajanja epizode?

Specijalni efekti i CGI? Priznajem neke epizode imaju sjajne efekte, kao npr. ona sjajna osma epizoda, ali ostatak ima low budget bedan CGI koji je loše izgledao u vreme izlaska, a kamoli gledati ga u 2024god. Specijalni efekti su loši čak i za standarde TV serija.

Seksi glumice i likovi? Naomi Watts je jedino što vredi u ovoj sezoni što se tiče ženskih likova, i neverovatno da je Lynch odlučio da izbaci seksipil iz Twin Peaksa. Lik Diane razočaravajuć..

Sam kraj? Nakon što smo čekali 25god mislite da su se autori udostojili da nas nagrade i ponude bar neki smislen kraj serije? E pa prc, nema kraja, kraj samo naslućuje dalji nastavak priče, četvrtu sezonu.. Čitam vesti po netu gde Lynch s vremena na vreme izjavi da želi da snimi četvrtu sezonu, a ko uopšte želi da gleda matoru glumačku postavu iz originalnog Twin Peaksa u invalidskim kolicima, sa novim glumcima koji nemaju veze sa starim Twin Peaksom, i sa ostarelim režiserom koji već odavno nije snimio išta valjano. I zašto imam osećaj da bi Frost odbio da radi na četvrtoj sezoni.. Bah, šteta što tako genijalna serija kao što je Twin Peaks nije dobila neki iole zaokružen i normalan kraj. Originalno Lynch & Frost nikada nisu ni planirali da otkriju objašnjenje misterije oko Twin Peaksa i ubistva Laure, što je OK sa stanovišta autora, ali diskutabilno je da li je to ono što gledaoci žele. Prva i druga sezona imaju odlične završetke, ali nakon čekanja od 25god. ponovo uskratiti ljude sa pružanjem bar nekog zaokruženog kraja je prst u oko fanovima.. Jedva čekam 2042 godinu pa da vidimo nagoveštaje pete sezone

Rezime: Prva sezona nešto najbolje ikada, kao i prva polovina druge sezone. Druga polovina druge sezone drastičan pad; Fire Walk with Me i Missing Pieces solidni iako falični; treća sezona sem par svetlih tačaka generalno razočaravajuća ako volite onaj dobri stari Twin Peaks iz prve sezone. Ne nasedajte na komentare onih koji u nedostatku kvalitetnog TV-a do neba po inerciji na račun stare slave hvale sve što Lynch snimi. Četvrta sezona? Kome je uopšte stalo do četvrte sezone, jedino upitno je da li će biti lošije ili gore od poslednje sezone X Filesa.. E moj Lynch šta napravi od Twin Peaksa..
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
592 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 11/07/2024 : 17:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Nakeru
Razočarao si me i kao kolega i kao komunista.
Meni se, recimo svidio The return i na prvo gledanje. I više je no dovoljno jeze, trilera i neodgovorenih pitanja, koji su bili glavni elementi što su nas natjerali 1990 i 1991 da čekamo Program Plus do pola dva i onda u 7 u školu.
Izbaci naslanjanje na očekivanja zaokruživanje priča iz prve dvije sezone i dobićeš odličan The return.
Ne samo OSMA epizoda, koja je sama po sebi djelić zagonetke, i ne samo što je revolucionarno promijenila američke TV standarde - kompletan The return je smislen i jako, jako dobar. Kolko se sjećam, a pratio sam je čim je premijerno prikazivana na nekim eng.kanalima (putem onih piratskih IPTV linija), odmah mi se svidio koncept koji ne obećava rasplet.
Kuper je zaglavio u limbu ili kako je to već Lynch nazvao, pa je do detalja objašnjena rola doppelgangera. Razjašnjene su nam i relacije između dva Lodgea, a nije istina da nema dovoljno stravičnih momenata. Šta je sa uvodnom epizodom, kad onaj tip čuva staklenu kutiju, pa mu onaj model dolazi da ga mazi? Znači, ima i dobrih treba.
Znaš i sam da Lynch nikad nije komunicirao s publikom na konvencionalne načine i znajući kakav je perfekcionista, luđak i psihopata, ako Lynch kaže da je sa The return postigao šta je htio - vjerujem mu.
30 godina prije The returna nisam znao da će se Twin peaks vratiti i možda sam i maštao da će se saga nastaviti gdje je stala, ali - nema govora o tome.
Tačno je nastavak napravljen kao da je prošlo 30 godina u stvarnom životu Twin peaksa, kao što je i nama u tih 30 godina život tumbao po glavama.
Od mene za The return najtoplije preporuke. Ali, da se obavezno izgleda prvih dvije sezone, pa onda pauza par dana.
:)

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12866 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 11/07/2024 : 18:04:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Meni je TP uvijek bila najdraža serija, a 3.sezona mi odlično sjela, najbolja mi je ta osma epizoda, gledao sam je "uzivo" i sutradan odmah preko torrenta, jedino mi zao sto nismo vidjeli Harryja, ali Robert Forster se super snasao u ulozi njegova brata 😎 Onaj Laurin krik na samom kraju, fantastični finis 👏

Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7465 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 11/07/2024 : 19:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan

Nakeru
Razočarao si me i kao kolega i kao komunista.




Uh, najveća greška je poređenje nastavka Tvin Piksa sa Tvin Piksom. Zamka u koju se lako upada; ako je eskiviramo The Return je apsolutno genijalan i nešto sasvim drugačije. U svakom slučaju, revolucionarniji za TV produkciju danas, od prvog i to što je on bio, u svoje vreme.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7465 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 11/07/2024 : 19:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Cahiers du Cinéma Names ‘Twin Peaks: The Return’ the Best Film of the Decade

https://www.indiewire.com/features/general/twin-peaks-the-return-cahiers-du-cinema-best-film-decade-1202194901/

čisto, kao jedno viđenje - procena...

Edited by - alexts on 11/07/2024 19:56:44
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4094 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/07/2024 : 10:29:46  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Pogledao 4/10 naslova sa liste. Melancholia i Under the Skin odlični, iako daleko od remek dela. Toni Erdmann gledao na nekom festivalu i išao 2,3 puta do wc-a da se umijem kako ne bih zaspao od dosade i dočekao naredni film koji se prikazivao. Tako da ima smisla staviti Twin Peaks i Erdmanna na istu listu Čudi me što linkuješ ovu listu inače, ovo mi deluje kao neka a la Shaner lista, a ne nešto po tvom ukusu.

Ali sviđa mi se ova mentalna gimnastika kod ocenjivanja The Returna. Iako nosi isti naziv kao Twin Peaks, ajde da ne poredimo sa Twin Peaksom, iako je objavljeno kao serija zapravo je film itd. Čim u startu neko počne ovako defanzivno da se ograđuje tu su argumenti na klimavim nogama..

Lynch ako je hteo da radi sf/fantasy/horror onda je mogao da izbaci seriju pod drugim nazivom. Ali ne, nema se više cojones kao nekada, i bolje ići linijom manjeg otpora pa izdati seriju pod opštepoznatom etiketom Twin Peaksa. Meh..
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7465 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/07/2024 : 11:01:24  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Cahiers du Cinéma je jako ugledan časopis. Sećam se da sam negde video tu vest ranije.

Francuzi uvek vuku na umetnost, ali ne i na umetničarenje, kao Shaner.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7465 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/07/2024 : 11:02:23  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Toni Erdmann sam prekinuo na TV, što nikad ne radim. Možda nekad probam ponovo.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 13/07/2024 : 20:57:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)
Twin Peaks: The Missing Pieces (2014)


Twin Peaks film ima dobrih i loših stvari. Dobro je što su mnoge stvari oko Laure Palmer i Boba, o kojima se samo pričalo u seriji, objašnjenje i prikazane. I odlično je što je Ray Wise dobio priliku da pokaže šta zna, najbolji glumac kojeg je Twin Peaks imao! Ono što je loše je što film počinje sa uvodom koji traje pola sata gde pratimo likove koji se nisu pojavljivali u seriji i ovaj uvod nema veze sa vezom. Lynch mu se neće vraćata ni u trećoj sezoni pa ne znam koja je bila poenta ovog uvoda.. Kao što je opšte poznato, Lynch je imao odličan odnos sa Larom Flynn Boyle, pa je druga glumica uletela umesto nje. Najveći problem filma je što je težak za gledanje, neke scene su previše mučne i nepotrebne, koje imaju poentu samo da se gledaoci osećaju neprijatno. Nuspojava ovoga što gledamo kako Laura pije, drogira, kurva se itd. što dovodi do toga da ne žalimo što je ubijena jer je dobila što je i tražila jer se ponašala kao raspala drolja. Sve to stoji što je nju Bob opsedao, ali ako publika ne oseti simpatiju i ne saoseća sa glavnom glumicom to nikada nije dobro.



sa jedne strane, meni je FIRE WALK WITH ME vrhunac Tvin Piksa, vanserijski film, vjerovatno i bolji od same serije - i tragično neshvaćen, između ostalog i zato što je direktan pogled na MRAK koji se u seriji konstantno komeša iza kulisa, humora, šarma malog grada, ekscentričnosti likova... pravo u mrak, iza fasada, iza zatvorenih vrata domova i porodičnih ključeva...

a drugi dio komentara upućuje na dublji problem. FWWM je jedan od najboljih, emocionalno najzrelijih, najpotpunijih i najrealističnijih (u psihološkom smislu) - prikaza traume i svega što trauma podrazumijeva. a trauma je procijep. između sjećanja i vremena. između emocije i tijela. između želje i impulsa. fragmentacija - uma, sjećanja, praznine koju ljudi pokušavaju da popune na različite načine, da je umire, da je zaborave bijegom u nešto drugo i što postaje novi izvor problema. I linč je tu uradio pravu stvar - uzeo je možda i najdublju traumu (seksualno zlostavljanje/incest) i prikazao njene posljedice u punom svjetlu, dao Lori ne oreol savršene male žrtve, "ukaljanog" anđela ili slične viktorijanske momente, već sliku realne žene, djevojke, osobe koja pokušava da se nosi sa nečim unutar sebe što ne može da izgovori niti da doživi svjesno a da se ne raspadne. I normalno da će taj proces nošenja i borbe biti neuredan, pun grešaka, da će djelovati kao "propala drolja". Svako ko radi sa osobama koje dolaze iz nesređenih porodica - zna da slika nikada nije "uredna", da nikada nije u pitanju "čestita" žrtva, već osoba koja je bila povrijeđena, koja je povrijeđivala druge, i radila mnogo glupih stvari tražeći izlaz od nečega čega i nije svjesna, što ne smije da osvjesti sama-unutar-sebe.

I da bi se takvim osobama pružilo saosjećanje ne treba biti stručnjak, ne treba biti hroničar porodice koji zna čitavu sliku od malih nogu, već prosto znati da ljudi često čine stvari koje su loše po sebe i po druge jer time pokušavaju da pobjegnu od nečega još goreg, od nečega što ne mogu osjetiti niti ostati sami, na milost i nemilost... crne lože, ranih sjećanja, poplave užasa, oca koji usred porodičnog ručka govori kćerci da je kurva, izbacivanja iz kuće, straha da je osoba koja treba da te zaštiti - istovremeno možda i tvoj krvnik.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7465 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/07/2024 : 23:39:04  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Naker ima mišljenje o Fire Walk with Me, kao ja kad sam ga prvi put gledao. Drugi put, mnogo kasnije, sam promenio mišljenje, što se meni ne dešava često.

Odličan film.
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000