forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/07/2024 : 20:54:20  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Morti je Devli bilo najviše stalo.

A, to sve onda ide pod "živost" i "iskrenost" stripa.


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/07/2024 : 21:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Sto crtača - sto stilova.
Ali, očigledno ima ta neka "struna" u crtežu koja nije sam tak jeftina.

A, koja se opet zbog nekog razloga lako prepozna.


Sve ostalo su laprdanja tehničke prirode.
Što može bit zanimljivo, ali nikad više od ideje.

Super si zametil kolko tek greška igra ulogu.
...
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
12283 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 12/07/2024 : 21:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Maurović mi ovdje tukne na Fostera i Prince Vaillanta. Što nije loše, dapače.

Have mercy

Edited by - izivko on 12/07/2024 21:07:06
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/07/2024 : 09:16:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Morti je Devli bilo najviše stalo.

A, to sve onda ide pod "živost" i "iskrenost" stripa.



Apropo Devlića.

Prošao sam ga uzduž i poprijeko (još mi ostaje Strossmayer za pročitati), i ne slažem se s uobičajenom presudom da je njegovo životno djelo Machu Picchu. Naprotiv, to mu je jedno od slabijih, i nije ga bez razloga otaljavao na deset ili sto godina. Mislim da se ni njemu nije dalo to raditi, nakon što se otarasio početnih fascinacija novokvadratovske provenijencije.
Da, od Devlića neću čitati ni Huljice, jer ja jednostavno ne mogu pratiti takav tip stripa. Probao sam Kaj2O, nejde ni to: znači, gegovi, karikaturalno, humoristično, to ne ide.

Za mene su Devlićevi plafoni:

Varaždin, pre pre dobar album sa suludim pričama, koji se manijakalno, naprasno i klošarski završava, kao da je netko presjekao i rekao "dobro, dosta je, više ne trebaš raditi". No, i takav je genijalan.

Zlatarovo zlato

Rani radovi, otkuda je ovaj gore Tomislav

i naravno, Herman Gottesberg, kojega nije dovršio, ali tu je bio na vrhuncu.

Ćiril i Metod, čak i Kraljevstvo su mi okej, i mislim da se Devlić pronašao u hrvatskoj stvari i pronicao u našu povijest te otuda stvarao maestralne priče ili adaptacije postojećih. Mišljenja sam da je i notorni Machu Picchu krenuo ka tom njegovom okrepljujućem izvoru, kada je uveo Krakow u radnju. Al' dobro, o tom potom.

Također, vrlo zanimljiva stvar: ovaj gore Tomislav, njegov rani (ili najraniji?) rad, tisuću stopa mi je iznad crteža u Machu Picchu. Devlić se u tom periodu srozao i prešao na dosadni moebiusovski stil, i taj mu je pad vjerojatno kasnije dobro došao, jer je na samome sebi uvidio ništavnost tog stila i u crtačkom i u pripovjedačkom smislu.

Daklem,
Devlićevo životno djelo je Herman Gottesberg i velika je, najveća šteta da je tu bio prekinut, u naponu snage. Ali to su misterije života i u to ne možemo proniknuti. Možemo biti zadovoljni da je Devlić dobar boj bio i Gospod je dobro držao njegovu putanju.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/07/2024 : 10:04:53  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Hvala ti.
Eto, ti si uspio baš na lijep način završiti svoju prekinutu misao o pokojnom Devliću.



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/07/2024 : 15:43:16  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Cijela povijest stripa se uglavnom raspreda, uglavnom se vrti oko kvalitete crteža.

Tanke - debele crte, planovi, stilovi... upomoć!

Ne ulazeći u samu snagu, čak možemo Novo kvadratovcima pripisati početak važnosti ideje nad formom.

Iza nas je već podosta desetljeća filozofije, nasilja, sexa, depresije i poziranja u stripu.
Čast izuzecima.

Morti stiže vrijeme za proboj i nečeg suvislog.
Na polju ideja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/07/2024 : 20:44:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Ne ulazeći u samu snagu, čak možemo Novo kvadratovcima pripisati početak važnosti ideje nad formom.


Morti stiže vrijeme za proboj i nečeg suvislog.



To te ja pitam, franc!
Za ove vruće ljetne dane nema ništa bolje nego novi krug rasprave o hrvatskom stripu.

Slažem se s tvojom postavkom, i još bih to malo produbio. A zakaj nam se mcn ne pridruži u raspravi? I dupli. I tkosta. Čak i ona nesreća tonto, ak' bude pristojan i ne pričao o dečkima koji si lakiraju nokte.

Znači,
tvoja postavka o mjestu novog kvadrata je točna. Novi kvadrat ima svoje mjesto. Radi se samo o tome da se precizno i kak Bog zapovijeda odredi to mjesto.

Ti si ga već dobro odredio, a ja ću još produbiti.

"Morti stiže vrijeme za proboj i nečeg suvislog."
To je već precizno određena pozicija i ja se slažem. Tvoje postavljanje Novog kvadrata nam govori da je istinski položaj tog momenta hrvatskog stripa taj, da on ne treba biti, nego da mu je mjesto i značaj baš to: da bude prevladan.

Istinska pozicija Novog kvadrata = biti prevladan.

Ja sam već najavio jednu zanimljivu tezu o usporedbi hrvatskog stripa i mitologije. Sad možemo početi rasvjetljavati o čemu se radi.

Tri momenta hrvatskog stripa:

1. uransko doba = Maurović i učenici: Radilović, Beker i slično. Ovamo spada i Zagor, ili princ Valiant, da odmah spomenem, jer u "moment hrvatskog stripa" spada i inozemna produkcija, koja se nametnula publici, odnosno čitateljima stripova

2. Kronovo doba = Kordej i Novi kvadrat, te strani naslovi koji su dolazili kroz Stripoteku tipa Aster Blistok, ili Toppi kroz Strip magazin (makar je Toppi već prijelaz k Zeusu), pa Patak itd.

3. Zeusovo doba = Frano i Papak, Devlić i Gottesberg, Bednjanec i Osmoškolci itd.

Između 2 i 3 dolazi Macan aka Dioniz, makar on ne razumije jasno svoju posredujuću ulogu, koja nije za Kordeja aka Krona, nego za Franu aka Zeusa. On je prirodno Dioniz, što znači koliko i - nije mu jasno, nije svjesno. Ali prirodno otpada na Q strip, Godišnjak hrvatskog stripa i sve te uloge koje mu pridolaze, gdje on mora biti raskomadan u predanju novim snagama, zeusovskim. Ovo njemu nije skroz jasno, zapravo, on radi jednu retardaciju i predaje se kronovskim tipovima, ili se drži slijepog otpora, pa bira razne bulšite u Godišnjak.

Podrobniju sliku ove zanimljive teze, razvit ćemo u daljnjoj krasnoj diskusiji, a ja ću pokušati obraniti tezu i plastičnim te konkretnim primjerima dokazati a) tri momenta hrvatskog stripa b) zašto su imenovani akteri stavljeni baš u određeno doba te c) dati teoretsku osnovu izvedenu iz Schellingove filozofije mitologije. Ujedno dajem duplome dozvolu da nacrta ovu zanimljivu tezu o hrvatskom stripu, tezu kakvu nitko nikada do sada nije zastupao, a niti bio u mogućnosti da ju samo postavi.

Možda i Frano nacrta ovaj zeusovski hrvatski strip, koji je hit samo takav: dobar i za hrvatsku publiku, dobar i za hrvatsku poluintelektualnu strip elitu.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/07/2024 : 22:15:12  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Možda nema baš puno života u stripu, al ga ima u raspravama o stripu :)

Stinky pogle ovo.
Ima još života u starom Macanu.
Gle s čim se bave on i Joža.
I još poneki pajdaš.


https://www.facebook.com/search_results/?q=jedan,+dva,+strip


Festival stripa za djecu.
Dobra ideja skroz.





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/07/2024 : 22:38:53  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

[quote]Originally posted by frano

Tri momenta hr. stripa

1. uransko doba = Maurović i učenici: Radilović, Beker i slično. Ovamo spada i Zagor, ili princ Valiant, da odmah spomenem, jer u "moment hrvatskog stripa" spada i inozemna produkcija, koja se nametnula publici, odnosno čitateljima stripova

2. Kronovo doba = Kordej i Novi kvadrat, te strani naslovi koji su dolazili kroz Stripoteku tipa Aster Blistok, ili Toppi kroz Strip magazin (makar je Toppi već prijelaz k Zeusu), pa Patak itd.

3. Zeusovo doba = Frano i Papak, Devlić i Gottesberg, Bednjanec i Osmoškolci itd.



1.Junaci

2.Pozeri

3.Papci
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/07/2024 : 10:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

2.Pozeri



Najčešće se stvari raspetljavaju od sredine. Mislim, ljudski je početi od sredine, jer od početka može početi samo znalac. Ova tri momenta hrvatskog stripa jesu neki pokušaj započinjanja od početka, ali to je - za sada - moment svijesti samo nas koji sagledavamo cjelinu hrvatskog stripa. Ljudi aka publika aka smrtnici ne poznaju cjelinu, nego oni jesu u sredini, njihova svijest je srednja i poznaju samo sredinu.

Zato ćemo i mi početi od sredine, tj. od Novog kvadrata. Ključni lik momenta Novog kvarata je Kordej. O tome bih htio par riječi.

Lako je Kordeja i Novi kvadrat otpisati kao pozere. Ali ovdje se radi o dubljem i poštenom sagledavanju.

https://hjp.znanje.hr/index.php?show=search_by_id&id=eVluWhQ%3D
onaj koji rado zauzima pozu (2), koji se neprirodno, namješteno drži, koji izvještačeno govori, koji unatoč tome malo radi ili što čini

Pojam "pozer" ne razjašnjava Kordeja i Novi kvadrat. Dalje ćemo koristiti pojam Kordej, jer, kako rekosmo, on je ključni lik ovoga momenta.

Natuknica kaže da se pozer neprirodno i namješteno drži, a onda dodaje da unatoč tome malo radi.
U slučaju Kordeja točno je pak sljedeće: neprirodno i namješteno se drži, ali unatoč tome puno radi, i radi energijom koja nije ljudska.

Ovaj obrat u definiciji je potreban kako bi se ispravno razumjelo slučaj Kordej. Frano, ti si na svojoj koži iskusio Kordejevo energično isijavanje, i njegovi puleni su te pošteno nagazili. Ovo sve govori u prilog da se u ovom momentu radi o Kronovom dobu, odnosno, dobu velike energije i snage. Greška se ne nalazi u snazi, nego u neprirodnom i namještenom držanju, odnosno, nerazumijevanju vlastite pozicije, čija je istina prema našoj tezi = mora biti prevladana, što znači koliko: ta pozicija nije ono što treba biti, nego ono što mora odstupiti. Ne razumjevši cjelinu, nego slijepo ustrajavajući na svojoj poziciji (a ta pozicija, ponavljam, jest samo jedan moment u cjelini kretanja hrvatskog stripa), Kordej i kordejevci rade protiv prirodnog procesa kretanja i zato oni izgledaju tako neprirodno i namješteno (poput pozera). Ali ovo padanje na rang pozera je razvidno samo onima koji mogu sagledati cjelinu, dok samim kordejevcima to ne izgleda tako, štoviše, oni se napuhuju do komičnih žaba (jednom mi je prilikom Mali Mate rekao da će od hrvatskog stripa, pače stripa općenito, ostati samo Kordejevi Stranci. Dobri Mali Mate nije razumio ič o kretanju hrvatskog stripa i mitologiji, i vlastitu uštopanost je misinterpretirao za finalnu poziciju. Od tog našeg razgovora, prošlo je valjda 10 godina... 10 godina epohalnih obrata i novog života koji se probio kroz ono najbolje od hr stripa, antologijske stvari, franinu livadu itd. itd. A Kordejeve Strance malo tko pamti, oni su skrajnuti, osim ovako kad ih spomenem ja, čisto fenomenologijski, a ne da bi se o njima živo raspravljalo, da bi značili život).

Da bi se razumjela ova začudna teza o Kordeju i Kronu, čovjek mora biti upoznat i pronicav. Upoznat mora biti s raznim Kordejevim stripovima i istupima, a pronicav da to podvede pod sustav. Instruktivan je i onaj video koji sam stavljao za raspravo o stripu Mi, mrtvi, jer je tu zorno orisana Kordejeva kronovska snaga. Sam taj strip Mi, mrtvi mi je potvrdio tezu, jer u čitavom tom Macanovom djelu osjeća se vehementni Kordejev utjecaj, utjecaj kojega se Macan nije znao lišiti, te je tako promašio svoju prirodnu poziciju Dioniza koji se suprotstavlja Kronu.

Vratimo se na Kordeja.
Možda najbolji prilog razumijevanju Kordeja kao Krona, dakle kordejevska mitološka pozicija in nuce, nalazi se u sagledavanju njegovog albuma Deja vu. To je masterpis tog kronovskog momenta hrvatskog stripa: najgori mogući njegovi stripovi, ali s dva fenomenalno promašena teksta. Kad kažem "promašena", onda to pričam s naše pozicije, pozicije svijesti koja zna i sagledava cjelinu, dok je s kordejevske pozicije gledano, sve baš onako kako treba biti i on se tu besramno drži svoga mjesta, ne odstupa ni za milimetar. Jedan, dragocjeni tekst je od Samog Kordeja, Mali Igor u Zemlji snova, a drugi, još namješteniji je od Šagadina, Oslobađanje neukroćene crte. Čovjek samo treba promatrati taj zastoj u razvoju, to inzistiranje na prisvajanju čitavog svijeta za sebe, i brzo će se ohladiti od našeg Igija. Katastrofalno loši tekstovi, ne u smislu pisanja (to je irelevantno), već u smislu stanja svijesti, i kao takvi su predragocjeni prilozi za povijest svijesti hrvatskog stripa.

Kordej, da je do njega, držao bi nas sve zatvorene u njegovoj utrobi, unutrašnjosti, baš poput pravog Krona. Onda tu dolazi vojska njegovih pulena i izriče to isto, lamentiranje o dobu sretnog djeteta. Taj slijepi, infantilni impuls aktera koji su slučajno otpali u kronovski moment hrvatskog stripa, na tom se stanju svijesti proglašava za nešto uber. I Šagadin se nikada neće umoriti ponavljati jedno te isto, veličati neku originalnost, a biti do neukusa repetitivan.

Viša svijest odbacuje ta laprdanja a limine. Kordejeva snaga ne nalazi se u tom bijednom pokušaju teoretiziranja, nego baš u nesvjesnom, slijepom zatvaranju u taj moment, moment gdje se sav bitak, ili narodskijim jezikom, gdje se čitav svijet zadržava za sebe. Kordej se nikada neće maknuti od tjelesnosti, vonja, seksa, on je, Schellingovim rječnikom "realni Bog" i ne dopušta duhovnijem Bogu da izađe na svjetlo dana. Ali, i to je njegov usud, Kron je već načet duhovnim Bogom i sve što on može činiti, jest upravo ovo zatvaranje - oduprijeti se kretanju, ostati vječno zatvoren u sebe i sprječavati sve druge (tvoj slučaj je simptomatičan, Frano, i kako je Kordeja piknulo što si ga ofarbao hihi). U tom sprječavanju, Kordej isijava svoju enormnu snagu, ali je to uzaludno rasipanje, jer je nadzakon kretanja svijesti daljnje napredovanje, odnosno, dolazak duhovnih bogova. Sve što može učiniti, potegnuti svoju ekipu i zatvoriti ih u svoj svemir, što mi de fakto i imamo na hr sceni: jednu otužnu rulju Kronovih sljedbenika, koja nema Kordejevu snagu i tek tu, u pravom smislu, dolazimo do tvoje odredbe o pozerima.

Masterpis pak ovoga momenta u stripovskom smislu, dakle, strip koji vrijedi i koji je baš Kordej morao napraviti, jest Texas Kid. Tu je on orisao kronovske snage, potpuno oduzeo Macanu priču, koja je inicijalno protuuranovska, ali ne može biti i protuzeusovska. O ovom pokušaju kastracije Urana, još ćemo pričati. Sin koji krvari, haha, tu je Kordej dobro shvatio da mu otac Uran ne da mjesta, kao što ni on ne da mjesta onima koji ga trebaju svrgnuti s trona.




Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
595 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 14/07/2024 : 11:42:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Možda pretjerujem, ali je pravi momenat da se povuče paralela. Kretnje u hr.stripu nisu izolovane naspram dešavanja u čitavom svijetu i u svakoj sferi društva.
Ovako kako stinkač detaljno obrazlaže fenomen samodopadnosti i samouzdizanja i upire prstom u "vojsku Kordejevih fanova" - a koja se, mogu naslutiti generisala u trenutku kada je sam Kordej pritisnuo na kočnicu i saznao kuda se sve kreće i odlučio da zauzme potentniji, isplativiji i jednostavniji pravac.

Nakon rata bilo je došlo vrijeme da generacija 70/80 preuzima odgovornost, samim tim i pozicije upravljanja - vlasti. Ali, šta se desilo? Osobe koje su izronile odnekle kao vođe nakon ratova 90ih, odlučile su sledeće:
1. eliminisaćemo generacije koje su po prirodnom slijedu one koje trebaju preuzimati odgovornost, samim tim i vlast;
2. njihovom eliminacijom napravićemo crnu rupu i sačekati da naša djeca dovoljno odrastu, pa da oni preuzmu vlast direktno od nas;
3. tim planom direktno ćemo zazidati naš lik i djelo u nivo mita, jer ko će nas bolje dizati u nebesa nego plodovi naših udova, naše sjeme. Mi znamo kakvi smo i kako smo došli do ovih pozicija, naša djeca ne mogu biti samarićani, altruisti i kurci-palci koji će dovoljno razviti svijest da vide kakvu nehumanu grešku pobrojanim detaljima plana činimo.

Ova shema je primjenjiva na svaku sferu društva, pokazala se uspješnom, pa je tako i u umjetnosti začepljena ta rupa. Naravno da će uvijek postojati suprotna strana, jer i oni koji se suprotstavljaju u suštini svojim nenapredovanjem i nedjelovanjem, nego deklarativnim pripadanjem "suprotstavljenoj strani" dižu rejting onim Kronovima, kako ih stinky naziva.

A gdje je ustvari, ta "neljudska" energija koju odašiljaju Kronovi? Pa jednostavno je. Jedino napredovanje - ali pazi, čak i oni napreduju, ali prema sebi, samo sebi i svojoj unutrašnjosti, stvorili su i nadograđuju fenomen usisavanja neistomišljenika i pretvaranja labavih i labilnih tratinčica u svoju vojsku.
U rukama imaju aparat, sa sobom imaju stanje svijesti nacije, tj.naroda, tj.panjeva. Imaju medije, koji ih slijepo prate, jer je medije najlakše potkupiti, najjeftinije nude svoje usluge.
Čitavo svoje kretanje usmjerili su na učvršćivanje svojih pozicija, da ih kao faraone sahrane sa kilama zlata i bižuterijom, zatvore u grobnicu - ali tek onda kada oni (koji misle da su bogovi) odluče da će umrijeti, jer su nakotili najbliže koji će njihovo ime uzdizati u nebesa dok su živi - i onda posle njih njihova djeca itd.

Radi se dakle o klasičnoj piramidi moći koja svaki dan sve više učvršćuje svoje temelje i širi svoje krake unaokolo ko hobotnica. I ja tu ne vidim nikakav autohtoni proces ograničen samo na hr.strip, nego su dešavanja u hr.stripu preslik dešavanja iz drugih sfera života.

JEDINO pozitivno što se u ovom trenutku može desiti jeste da se definitivno prepoznaju upale, lociraju stvarni problemi i naprave planovi šta dalje raditi u trenutku kada se piramide uruše.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/07/2024 : 12:45:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stripovska igra prijestolja?
Au, majko mila.

Pozerska era je zaprav samo po tome i poznata.

Oduvek je bilo da manjak talenta (ne nužno i truda) veselje pronađe u pumpanju ega i skupljanju nagrada.

Zato i jest zabavno gledat prave španere poput Igora kad se počnu koprcat i gubit u istom "veselju" pumpanja ega.

Zašto je to tako? Ne znam. Možda nije ispunjen... tko zna.

Ono sto znam su bar 2, 3 crtača koji prepoznaju u svojim radovima utjecaj Kordeja. On je veliki radnik. Crtač starog kova. Ogromna i bogata karijera. Stripovska. To nije mala stvar.

Igor sa Texas kidom teži i ka jakom autorskom djelu.

I, evo vam odmah usporedbe. Ja dam glavu da Dupli sa jakim autorskim djelom (Vojna) ne teži velikoj strip karijeri.

He, he ...






Era Papaka je zaprav druga krajnost od pozera.
Papci mogu upast u istu zamku kao i pozeri.
Pumpanje ili sputavanje ega - slična stvar.
Sklisko područje.




Nadolazeća (bome i dobro zaboravljena) duhovnost (u stripu ili bilo gdje drugdje) nema veze niti sa jednom opisanom stranom. Nit momentom. Nit sa pozerima nit sa papcima.

Vele da duhovnost u bilo kojem djelovanju se mjeri nutarnjim ispunjenjem. U kakvom je avtor "duhu" - lako mu se po djelu prepozna.

Tako da ... ispunjenost čovjek može osjećati u bilo čemu.

Jasno, sve dok ne upozna zavist.


Ako se odluči s njom pohrvat, te ako ju nekim slučajem pobijedi, juh, drugari, tada tu ima kapaciteta i za remek djela.


Ova globalna era i klima je zapravo rasplamsana zavist.

I tko ju prvi pobijedi bit će ...
junak.

Nego kaj :)











Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/07/2024 : 14:27:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ne bih ja proširivao ni na politički plan (makar je sve to zanimljivo, Salkan), a ni na duhovnost.

Držim se hrvatskog stripa i forsiram Novi kvadrat.

Frano kaže: Vele da duhovnost u bilo kojem djelovanju se mjeri nutarnjim ispunjenjem. U kakvom je avtor "duhu" - lako mu se po djelu prepozna.

Tako da ... ispunjenost čovjek može osjećati u bilo čemu.


Je, i novokvadratovci su osjećali ispunjenje. Nije to ključno, nego da su oni nebog, lažni bog, a napuhan do ibera. Kao da je baš to zadnja riječ.

Znate, dečki, kada se gleda s višeg stajališta, i ima na dlanu čitav taj proces, stvar djeluje i pomalo komično. Čitajte Kordeja, čitajte Šagadina, čitajte kako ti likovi svijesti ostaju zarobljeni u jednom mrtvom vremenu i pišu hvalospjeve sami sebi, odnosno, svojem pukom slijepom postojanju u jednom trenutku procesa, koji trenutak bi oni vječno zamrznuli, ne shvativši - proces. Kordej je sasvim precizno opisao to svoje slijepo postojanje u ŠPU, Poletu, gajbe frendova i frikova, mirke i šmirke... Sjajno je dokumentirao fotografijama, a onda je Šagadin 'poentirao' patetičnom žalopojkom kako više nema sjaja u travi... Dobro da se ti dečki nisu sakatili, jer za Kronovo doba je karakteristično to da svijest osjeća abnormalnu vezanost i opire se nadolazećemu. Ovo pak opiranje se vrši ritualnim sakaćenjem i još kojekakvim čudima, o čemu ćemo kasnije (u Kronovo doba pada žrtvovanje djece, što se, opet, dobro podudara i sa stanjem svijesti aktera Novog kvadrata).

Od Kordeja do Šagadina, ama baš svaki posvećenik u Krona će lamentirati isto. Stavljam dva priloga, izvadak tipične kronovske argumentacije N. Radića:

Dobro se sjećam s koliko se oduševljenja među ljubiteljima stripa u bivšoj Jugoslaviji početkom osamdesetih godina raspravljalo o Kozmičkim putnicima što ih je objavljivala Stripoteka. Sofisticiranijeg domaćeg čitatelja (jer u nas je već postojala podjela na publiku usmjerenu kvalitetnom francuskom stripu i onu najbanalniju koja je gutala trećerazredne industrijski odštancane talijanske naslove) oduševila je različitost tog naslova od većine pustolovnih, povijesnih i znanstveno-fantastičnih stripova s kojima su se imali prilike susretati. Ne dvojim kako je kultnom statusu ovoga serijala donekle doprinijela i obilata golotinja u stripu...

i uvodni prilog, takorekuć programatski iskaz Novog kvadrata. Jer, ni uz najbolju volju nisam našao u čemu bi se sastojao program Novog kvadrata, osim u ovakvim iskazima pobune protiv uranovskog doba, a s druge pak strane samodopadno lamentiranje, viđeno u tekstovima Kordeja, Šagadina, Radića etc...



Analizirat ćemo ove teoretske priloge samih kronovaca. Dok čekamo njihove predstavnike da se uključe u ovaj zanimljivi fenomenologijski pregled mitologije hrvatskog stripa.

U međuvremenu, dobro promotrite i ovaj Kordejev rad. Ovaj crtež je klasični primjerak kronovske snage, samodopadnosti, mesnatosti... i promašivanja:

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/07/2024 : 14:42:35  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Problem požude rasplamsao se kad i pozeri.
Ili su je oni rasplamsali.
Tak svejedno.

Progresivna sloboda požude.
U hrvatskom stripu od Novog kvadrata naovamo.
Hulala.
Dobra tema.


Dobro veli Stinky. Osjećali su se Novo kvadratovci ispunjenima. Ali lažno.

Jerbo ispunjenost ne zahtjeva još i još.

Dok požuda upravo to zahtjeva.
Nezasitnost.

Nema u kojem obliku je nema.


Zasrali su stripove požudom od glave do pete.
I još pišu eseje o tome.
I diplomske radove.








Edited by - frano on 15/07/2024 21:07:15
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/07/2024 : 18:45:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Zasrali su stripove požudom od glave do pete.



Ti si ih nanišanio baš u taj ključni nerv i napao u toj točki. Ali si morao platiti ceh, jer si bio uvučen u, što ovaj kaže, golotinju. Pričam o TULIPANU.

Tulipan je revolt višeg i plemenitijeg stremljenja, ali igra na skliskom terenu. U par scena si se poskliznuo i stavio sadržaj koji bi više odgovarao Novom kvadratu. Tih par stvari koje padaju ispod razine s koje si napao požudne tulipane, odmah poništavaju svetost misije, i sjećam se da su me one fore o drkadžijama oneraspoložile. Bio sam ti to već spomenuo: to je kao ono kad pogledaš u ponor, a i ponor pogleda u tebe.
Tulipan se uspijeva nekako održati, no mišljenja sam, da se tu dobro promislilo, da se dotjeralo izraz, išlo bi se na remek-djelo.

U svakom slučaju,
argumentacija novokvadratovaca se uvijek vrti oko - seksa. Kordej je tu opet ključni lik, dovoljno je pogledati njegove stvari. Ti često braniš Macana, no nema opravdanja za njegovo potpadanje pod Kordejevu kronovsku raspuštenu snagu. Odustao sam od Maršala Bassa zbog tih gluposti, kojima opterećuje i crtež i priče. Da o Mi, mrtvi ne govorimo, koliko je tu retardirao Macan sa scenama seksa bez glave i repa. U Mi, mrtvi se traži smisao života, pokušavaju se filozofski izleti, a istovremeno se u prvom planu daju besprizorne gluposti i budalaštine. Kao da već to samo ne poništava onu navodnu potragu za smislom života: tko stavlja besprizornu besmislenu pornografiju seksa i nasilja u prvi plan, samim time si je već odgovorio o smislu života, odnosno na kojoj je razini. O seksu se ne može govoriti drugima, ne možeš seks iskomunicirati. On spada u tajnu i svetost života, i možeš si ga samo posložiti. A tko si posloži, ne stavlja u prvi plan niti mu se oko toga vrti svijet.

Ovo ključno misinterpretiranje seksa jest jedna od glavnih karakteristika Novog kvadrata. Ali vidi, to i nije teška optužba protiv njih, jer su tada oni bili klinci. Odnosno, zelembaći seksa, nisu ni bili u stanju posložiti si ga.

Koliko kod njih može biti olakotna okolnost, ova kordejevsko-radićevsko-šagadinska naknadna pamet je ono prijezira vrijedno. Nekuženje seksa, androgina i svetosti navuklo im je ružnu grimasu na lice. Ne može se na silu utrpavati seks, jer se tu onda već radi o misterijama zla. Tu sad dolazimo do osakaćene duhovnosti, gdje je duh postao zao.

Po toj liniji osakaćene duhovnosti padaju Mi, mrtvi u zle stripove, i Maršal Bass, a i sam Tulipan u tom jednom dijelu, gdje nije znao plesati na oštrici britve. Fibra je puna zlih stripova, tako da bi markosov logo prije trebao biti samo_zli_stripovi.

A mi tražimo, frano, kako si rekao: samo žive stripove.

Da, argumentacija Kronovih sljedbenika, s kojom barataju otpočetka, a slijepo je se drže i sada, jest onaj bulšit o sofisticiranijem čitatelju i stripovima za odrasle. U toj točki ćemo analizirati njihove tekstove, a tipične primjerke takvih tekstova sam stavio, kako sam i obećao da ću biti konkretan.

Edited by - stinky on 14/07/2024 18:49:23
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/07/2024 : 20:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Samo zli stripovi :)
Baš tak.


Stari su davno zabilježili proces.
Požuda i strast se vrlo brzo pretvare u srdžbu koja onda prekrije svijest.

Evo, baš (ponovo) svjedočimo
kak pokušavaju "skinuti" ljude koji im nisu po volji.

Ko zna kolko bu plavokosi poživel ak ga budu izabrali.



...










Edited by - frano on 14/07/2024 20:18:26
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/07/2024 : 20:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Gilkošoki :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/07/2024 : 09:50:36  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Gle ti ovu sad tugovanku za promašajem.
"A, joj, što se meni puca...".

A ima vas i među stripašima preko glave.

Sva ta svita kojoj su se ljudi iz ovih krajeva priklonili, svi ti "pravednici" u tajicama, pozeri, nisu zaprav ništa drugo nego "gyilkosoki".


Šagadinu smo izbili sve zube. Igoru je dovoljno da progovori, izbije ih sam sebi.

A, meni ... meni još ispadaju mlječni zubi.

Hijoooj, bando.
Hijoooj.












Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/07/2024 : 10:12:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Požuda i strast se vrlo brzo pretvare u srdžbu koja onda prekrije svijest.



A znaš genezu te frustracije?

Svijest nije ništa drugo, nego postavljanje Boga, odnosno pomirenje s nadzakonom. Tamo gdje ne dolazi do tog pomirenja, gdje se promašuje blaženost, pokušava se raznim lažnim bogovima namiriti prazninu. Požuda je baš to magijsko nastojanje da se popuni rupa. Požuda je svijest u stanju začaranosti. Nije rečeno da to ne može biti lucidna lunarna inteligencija. Povijest hrvatskog stripa pokazuje sve ove zamršenosti, koje laici vrlo lako brkaju.

Klasičan primjer jednog takvog laičkog pisanja, odnosno nerazumijevanja izvornog pričina, jest gorenavedeni tekst: Sofisticiranijeg domaćeg čitatelja (jer u nas je već postojala podjela na publiku usmjerenu kvalitetnom francuskom stripu i onu najbanalniju koja je gutala trećerazredne industrijski odštancane talijanske naslove... Ne dvojim kako je kultnom statusu ovoga serijala donekle doprinijela i obilata golotinja u stripu.

Ovdje je sve već dano kroz optiku pričina, počinje se iz sredine i ni najmanje ne razumije korijen frustracije. Tu svijest koja bludi, vidi, doduše, elemente procesa, ali ne i proces sam. Zato te elemente ne može posložiti u suvislo objašnjenje onoga što je na djelu.

Naime,
zabludjela svijest vidi podjelu, ali podjela nije po crti razdjelnici kvalitete i nekvalitete, nego je korijen dublji. Mi smo ga označili mitologijskim i imenovali dvama ključnim dobima: uranskim i kronovskim. Autor teksta zapaža, dakle, podjelu, no on ju laički želi objasniti onime čime se objasniti ne može. Jer nema takve podjele u stvarnosti, sve ono što mi gledamo na scomu govori protiv njegovog objašnjenja. Da budem sasvim precizan: nit' su bonelijevci bedasti, nit' su fibraši pametni i takva podjela ne odgovara stvarnom stanju stvari. Ta tko bi mogao uzeti aleksandran, antu, borga, tonta i shanera za pametne? A poncha, spocka i curunira za bedaste? I da sad dalje ne imenujem dične forumaše, jer će se onda srditi, makar sve ovo nije mišljeno drugačije no fenomenologijski.

Ono "bedasto" u boneliju dolazi iz sasvim drugih izvora, kao i ono "pametno" Novog kvadrata.
Razlika je tu stanja svijesti, čemu određena svijest pripada i kojega lažnoga boga se drži. I uransko doba i kronovsko jest bluđenje svijesti, ako je učinjeno isključivim principom. No, svako ima svoje čari, svoju čaroliju kojom omađija naše pogubljene forumaše i stripaše.

Snaga uranskog doba, a to je doba Maurovića, Julesa, Zagora itd. itd. jest što je to prapovijest. Tu se još, takorekuć, pijan tumara, i u toj opijenosti si u određenom stanju nevinosti. Onaj gore laik koji je pisao laički tekst, nije došao do ovako sofisticiranih razlaganja, makar se poziva na sofisticiranost. Ali sofisticiranost = onemoćalost u određenom pogledu, onemoćalost nasuprot izvornoj elementarnosti, koja baš je forte uranovskog doba. Kronovska snaga zacijelo nije u sofisticiranosti, nego naprotiv: u slijepom pražnjenju i sebičnom prisvajanju.

Doba Urana je snažno na jedan sasvim drugi način nego doba Krona. Ovdje bih htio svratiti pozornost svim onima izvornim članovima scoma, onim pradavnim forumašima kada se zaneseno raspravljalo o stripovima. To je bilo uransko doba, doba kada nije bilo podjele (ali time ni zbiljskog istupanja, recimo, tada ja nisam mogao ovako istupati, jer sam još pijan tumarao potpuno savladan uranskim principom općosti - volio sam stripove i to bez daljnjega, a i drugi osim onih o kojima smo raspravljali nisu u našoj svijesti ni postojali. Ti prvi, prapovijesni, uranski stripovi za nas su bili mark, blek, zagor i slično, i sve ono što se tada otkrivalo, pa i stripovi koji zapravo pripadaju u kronovsko doba, samo što ih mi tada nismo percipirali tako, jer je stanje svijesti bilo uranovsko, opće, svi stripovi su dolazili kao uranski - opće radovanje u pijanom stanju, zanesenom ekstatičnom stanju).

Znači,
doba Urana je doba općeg jedinstva, koje nije takvo jedinstvo koje se s voljom traži i svjesno, nego nesvjesno jedinstvo općeg zanosa (i bez nekretnina, tj. još ni markosu koji je do grla bio zanesen Uranom nije palo na pamet da istupi i formira pljačku stoljeća, odnosno izglancane, ušminkane i sterilne HC stripove, integrale i ostala čuda sofisticirane onemoćalosti).

Zato što je uransko doba slijepo jedinstvo, jedinstvo ekstaze pijanog stripaša, to je također doba lažnog boga. Jer, ovo jedinstvo ne odgovara istinskom pojmu jedinstva, koje je takvo da jedino može biti svjesno i slobodno jedinstvo, odnosno duhovno jedinstvo slobodnih stripaša koji mogu i znaju što hoće.

Kako sad tu dolazi do preokreta, saznat ćete ako budete pozorno pratili ovu uzbudljivu povijest hrvatskog stripa. Kako se rađa Kron i što znači žrtvovanje djece, to i još štošta drugoga, s pikanterijama iz povijesti scoma, ne propustite u sljedećem nastavku. Forumaši koji žele biti izričito navedeni u tekstu,, bilo u negativnom ili pozitivnom kontekstu, nek m ise jave s $$$$. Mnogo $$$, prijatelji.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/07/2024 : 10:31:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano, da ti skratim ovaj gore poduži prikaz frustracije, odgovaram kraće. Požuda koja rađa frustraciju dolazi od ovog goreskiciranog izgubljenog jedinstva, kada svijest privučena Kronom mora se pobuniti protiv opće zanesenosti (to je isto što i porobljenost) Uranom, a opet ne može ne biti takva koja traži jedinstvo. To joj se izgubljeno jedinstvo stalno nameće, muči ju i rađa požudu. Požuda završava frustracijom, ako svijest traži izlaz u Kronu, ako hoće taj moment učiniti završetkom procesa. Jer Kron se erektira, i u erekciji je njegova snaga; no takva krajnja napetost ne može se držati, jer bi razderala, raznijela čovjeka. Otuda se Kronovi sluge sakate, žrtvuju djecu itd. Kordej u erekciji, recimo, ova gore ilustracija za Pitanja, to je još prihvatljivo. No, splasnuti disfunkcionalni Kordej na viagri u Mi, Mrtvi i slično, to je ono što mi, koji promatramo proces i objašnjavamo ga, moramo odbaciti a limine. Kordej se više ne može erektirati, i Texas Kid nije erektirani strip, nego rekapitulacija i spoznaja stanja svijesti na kojemu se dotični nalazi. On mora mirno odstupiti i načiniti prostor za bolje, duhovnije snage koje zahtijevaju svoje mjesto. U tome se sastoji sav Kordej danas.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/07/2024 : 10:31:33  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Too!
Ispiši ju Stinky, ispiši povijest hrvatskog stripa!

Bluđenje svijesti - !!!



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/07/2024 : 20:03:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Danas čitao Bana Jelačića. Jako mi se svidio. Uranski strip u postkronovskom dobu.
Volio bih da naši rade više ovakvih stvari, pa i da Frano radi uranske stripove.



Edited by - stinky on 15/07/2024 20:04:06
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/07/2024 : 20:51:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Papci će to morat rešavat na svoj način.
Takva su vremena.

Bujna bolesna mašta, u obliku superheroja, sf-a i francuskih splačina, poklopili su "uranske" stripove.





Edited by - frano on 15/07/2024 21:10:39
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 00:46:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Jel bi mogli reći da je podjela međ "bonelijevcima" i "larcenetovcima" zapravo tek podjela na stripove za djecu i na stripove za "odrasle"?
Ugrubo gledano.


U vrijeme nadiranja i sazrijevanja "slobode" (u nas pojavom Novog kvadrata) te granice su se pomaknule i (možda ne u istoj mjeri, ali) - golotinja i nasilje su zapravo postali stripovi za djecu. I kod jednih i kod drugih.


Opet velim, muuuka mi je teška od same pomisli na taj period devete "umjetnosti" i na sva ta "umjetničko-filozofska" djela.
Muka. Podijelio sam i rasprodao većinu tog proljeva "dobrih stripova". Za djecu :)

Ali, pitanje slijedi,
Šta bi onda danas bili "stripovi za odrasle"?







Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1983 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 16/07/2024 : 01:54:10  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Odrasli ne čitaju stripove.
Samo oni koji su sačuvali neki deo deteta u sebi čitaju stripove. Tako da nema stripova za odrasle.
Samo je pitanje koliko je gladno ili sito to dete u tebi, kojem nudiš strip.
Koliko je sveta videlo, knjiga pročitalo. Šta mu se sviđa. Čega se plaši. Šta ga podstiče.
Ne trudi se pisati strip za odrasle, to će biti dosadno.
Povuci liniju, neka mašta zamišlja čega je to granica. Daj senke, al ne one racionalne tipa sunce je levo znači senka ide desno... Ne,daj iracionalne senke, da probude strah i maštu. Uprljaj liniju. Neka bude malo tanka, malo debela. Neka izgubi predvidljivost. Daj joj nesigurnost da bi prenela to čitaocu. Apstraktno, simbolično na konto čistog i konkretnog. Dopuni sliku opisom otkucaja, lupanja, mirisa. Uposli sva čula na tabli.
Na tabli možeš ubiti sto indijanaca i da to deluje mnjah. A možeš imati i samo pripremu za ubistvo nacrtano na tabli, koje može delovati užasavajuće.

Kažeš stripovi za decu ili za odrasle...
Pa i sama tema može biti faktor. Svako može da voli.
Ali samo "odrasli" umeju da praštaju. Ali tu ne mislim na praštanje udarca, ukradene lopte, prevare... Kad pomenu Larcenetovce, u Brodecku imaš to iskonsko praštanje i pomirenje, zato je taj strip za "odrasle".
Samo odrasli umeju da priznaju grešku. Da gledaju unazad. Mladi uvek gledaju napred...
I tako dalje... Za "starije":
Ako hoćeš lakšim putem. Probaj da zaigraš na setu. Uvek pali odnos (pokojnog) oca i sina. Ili vraćanje u roditeljski dom sa evociranjem uspomena. Ili u rodni kraj i sećanja na prve ljubavi, ili tragične gubitke članova porodice, prijatelja...
Nešto teže je uplašiti čitaoca, stvoriti jezu, misteriju. Može u kombinaciji sa nekom triler pričom. Ali koja nema svrhu da ispriča radnju nego da izazove emociju.
Najteže od svega je nasmejati čitaoca. Za to treba biti genijalac.

Treba imati mnogo toga u glavi za ispričati, cele priče, životne sudbine, kompresovati u po jednu dve rečenice. Pa ići na sledeći dijalog i sve tako.
"Vrag je drum prespojio, on je hteo da se u nju zaljubim"... Neće se dete baviti smislom ove rečenice. Borba svečoveka/natčoveka.
Mladi se bore za ideale a "stariji" pokušavaju da ih shvate, razlože. Nađu iskru, najmanju jedinicu pokretačke energije.
A na kraju dana, kada se "odrasli" umore, žele samo malo odmora uz "dečiji" strip.

Sutra kad prođe mamurluk verovatno ću razmišljati drugačije.


:)

Resistance is futile.

Edited by - borg on 16/07/2024 02:30:12
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.51 seconds. Snitz Forums 2000