forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 211

anto
Advanced Member



Serbia
20962 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/07/2024 : 22:16:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Barbato&Suroc:10.oktobar, prvi tom (Čarobna knjiga)
Barbato&Suroc:10.oktobar, drugi tom (Čarobna knjiga)

Čim sam video Barbatovu kao potpisnicu scenarija,znao sam da ću "imati probleme" sa ovim stripom,i nisam se prevario. Daleko od toga da je 10.oktobar loš strip,skroz je korektan,ali ništa više od toga. A sve od Barbatovice očekujem da me jednom "pukne" sa nekim svojim uradkom,kao što mnoge jeste.
U pitanju je drama,krimić,svojevrsna distopija u bliskoj budućnosti. Budućnosti u kojoj skoro niko ne umire od bolesti ili nesrećnim slučajem, nego po "programskom režimu" u 3.,11.,26.,38.,57. ili 70. godini. A ljudi se od najranijg detinjstva pripremaju za to,kao potpuno normalnu stvar. I onda jedna grupica ljudi odluči da napravi diverziju u takvoj konstelaciji socijalnih (ne)prilika.
Cela priča,iako teče glatko,zabavna je,lepo nacrtana,obojana,veliki format i tako to,je puna šupljina,doduše ne velikih,ali sasvim dovoljnih da te strip "ne uzme pod svoje".
U drugoj knjizi,sveskama 3. i 4., počinje da me čak i nervira Paolina pretencioznst,koja se ogleda u tome da pokušava da napravi previše "pametnu" priču,a to joj jednostavno ne ide kako je zamislila,i time guši zabavnost stripa.
U svakom slučaju,kao što prvo rekoh,sasvim dobra bonelijana,ali mogla je biti i bolja.
3.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 12/07/2024 22:33:29
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 13/07/2024 : 00:46:50  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Local Man me je pre svega privukao naslovnicom. Nikada nisam nesto voleo americke superheroje i uvek kada sam pokusavao nije islo. Medjutim kako nisam odavno probao i kako mi je koncept bio veoma interesantan odlucio sam da mu pruzim sansu. U pitanju je ukrstanje obicnog zivota i superherojskog univerzuma u kome su superheroji zaposleni u svojoj firmi "Third Gen Enterprises" iz koje je nas junak izbacen. Razlog je nepoznat, samo se zna da je uradio nesto sramno zbog cega ga sada svi mrze. On se vraca u svoj mali rodni grad u srce USA gde niko vise ne zeli ni da ga poveze a cak ga i rodjeni otac sada prezire. Naravno tu je i bivsa devojka koja se u medjuvremenu udala i ima normalan zivot i decu. Ubrzo mu biva urucen i formalni otkaz kompanije u kome pise da zbog copyright razloga ne sme vise nikad da upraznjava svoju superherojstinu niti da pomaze policiji u resavanju bilo kakvog slucaja a da bi se to i ispostovalo iznad i oko njega stalno lebdi mali robot-drone koji ga opominje ako uoci da je nesto prekrseno. U gradicu se ubrzo desava ubistvo i nas protagonista jednostavno mora da se ukljuci...

Interesantan koncept gde svaki tanki strip na kraju ima i nekolio strana "pravog" superherojskog stripa gde su protagonisti iz Third Gen Enterprises (tek to nisam mogao da citam ali ukusi su razliciti...)

Procitao sam prva dva i ipak odlucio da to nije za mene. Drzalo me malo i bolje je od standarnde superherojstine ali ipak smatram da trenutno imam mnogo boljih alternativa za citanje. Necu mu dati ocenu da ne bih obeshrabrio ljude kojima ce se ovo svideti -- ubedjen sam da ih ima.

Strip je izgleda komercijalno uspesan, osim glavne serije izasla su jos dva spinoff-a (zadnji bas ove godine) tako da mislim da se prodaje dobro ovde.

Amazon: https://www.amazon.com/Local-Man-Tony-Fleecs/dp/1534399585
Goodreads: https://www.goodreads.com/series/371262-local-man


Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 13/07/2024 : 03:49:28  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Write It In Blood je prica o dva brata kriminalca koji odradjuju poslednji posao pred penziju za velikog sefa. Naravno, stvari se komplikuju... Nije me mnogo odusevila ni prica a ni crtez. Nista posebno, ocekivao sam vise obzirom da je strip posle letimicnog pregleda zadovoljio neke moje kritrerijume za citanje. Autori su irci, crtac je crtao Bog Bodies (koji mi je dosta bolji) i tako sam i saznao za ovaj strip.

Moja ocena: 5/10

Amazon: https://www.amazon.com/Write-Blood-Rory-McConville/dp/1534318356
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/55843569-write-it-in-blood


Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 14/07/2024 : 02:14:23  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Shadow Life je prica o staroj zeni koju tri cerke protiv njene volje smestaju u staracki dom iz koga ona ubrzo bezi i pocinje sama da zivi polu-tajanstven zivot. Taj novi zivot nije bez teskoca ali ona je spremna da plati cenu slobode i nezavisnosti. Prva trecina stripa je odlicna ali onda su u strip (po meni) bez ikakvog velikog razloga ubaceni neki nadrealni elementi koji su ga gurnuli izvan granica psiholoskog trilera u kojima je (isto po meni) trebao ostati. Ubrzo se tu takodje bez ikakve potrebe pojavio i LGB element -- izgleda da je to sada moderno i da mora tako. Radnja je relativno linearna bez vecih obrta a kraj ocekivan. Crtez je jednostavan ali adekvatan. Prva trecina devetka, nastavak sedmica, kraj petica tako da je u proseku moja ocena 7/10.

Strip je dobio razne nagrade a objavljen je i na francuskom. Vredan je citanja zbog originalne tematike a ubedjen sam da ce se nekome svideti vise nego meni. Lako se nalazi online.

Amazon: https://www.amazon.com/dp/1626723567
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/51591596-shadow-life

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3488 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 15/07/2024 : 00:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote


S vremena na vreme neko na forumu pita koji bi to stripovi bili nekakav američki Bonelli. Ima raznih odgovora, ali radovi Jacka Jacksona to nisu.

Poznat i po svom pseudonimu Jaxon, ovaj autor je jedan od pionira underground stripa (God Nose, Rip Off Press). Interesovanja su ga odvela u drugom pravcu, ali se nikad nije oslobodio ranih uticaja. Naslovi na fotografiji se čitaju kao Crumbova verzija Knjige postanja. Onako, bez fige u džepu, ali u sopstvenom stilu.

Da ne ulazimo ovde u Crumbove motive, Jackson je svoje razloge jasno naveo u predgovoru za izdanje Fantagraphicsa. Naime, kao i mnogi školarci sredinom prošlog veka, odrastao je uz Texas History Movies (sličica levo). Ovo movies se odnosi na stripove, naravno (kao što su se kod nas pre onog rata stripovi nazivali romani u stripovima, a bio je i časopis Crtani film, koji je, je li, donosio stripove). Ironično, s obzirom na to da su stripovi mnogo toga, ali pokretni nisu. Elem, Jacksona je dugo mučilo što su ovi rasistički ili jednostavno netačni, pa je odlučio da on to napravi kako valja.


How it started... ...How it's going.

Karma je kurva, pa će i njega optužiti da je rasista zbog držanja pogrešne strane te crtanja blackface-a poput donjeg primera. Blaženi Ameri nikad nisu čitali Gambu.



No, ono prvo je ozbiljnija optužba, pa da vidimo kome sve Jackson drži stranu. Los Tejanos pričaju neispričanu priču o Meksikancima koji su se našli između čekića i nakovnja za vreme Teksaške revolucije. Za Juana Seguína sam prvi put čuo u ovom stripu, u kom se autor upinje da nam objasni zašto je ovaj časni čovek menjao stranu. Hmmm. Preporuka za sve Meksikance na forumu i one koji se tako osećaju.



Čekaj, Vlaadisha, pomenuo si Bonelli, zato smo i čitali dovde, aj se sad vrati na to. Sećate se neprežaljenih Protagonista Divljeg zapada? Los Tejanos, a pogotovo Lost Cause, Indian Lover i Comanche Moon bi po temi i ideji mogli biti američka verzija. Ali po izvedbi nisu. Sve je tu: Alamo, Čirokiji, kauboji, gvozdeni konj, bufalo vojnici... Međutim, Jackson guši kapcijama i prekida naraciju, tako da skoro nema dve povezane slike. Umesto punokrvnog stripa, dobili smo ilustrovanu priču. Čak i kad ima snažnu scenu, poput ovog Indijanca koji je hteo da naplati reket za prolaz krava preko njegove teritorije, ne zna da je razvije.



Zašto takav pristup? Prvi razlog je što bi autor da bude shvaćen ozbiljno kao istoričar, i tako valjda ispravi krive drine. Ali čemu onda izmišljeni detalji i proizvoljni dijalozi, koji idu od nepotrebnih do komičnih? Sme li ovo neko da citira u seminarskom?



Drugi razlog je što, za razliku od Bonellijevaca koji su usvojili konvencije novinskog stripa, Jackson pravi korak unazad do gega i karikature. To jeste ćaća i mater svakog stripa (© Macan), ali ne odgovara ni temi ni ideji. Recimo, likovi (kao ovi gore) ne samo da su svesni kapcija, nego ih često dopunjuju i komentarišu, što me potpuno izbaci iz radnje.

Slon u sobi je, naravno, crtež. Umesto filmskih kadrova, svi poziraju za čitanke. Umesto realističnih portreta, imamo groteskne likove. Umesto upečatljivih fotografija, sve ima isti broj crtica - i time istu važnost! - i predsednikova faca i konjsko dupe.

Ili možda tako i treba. Možda je to pesnik i hteo da kaže.

On što nije hteo je da drži stranu sivim bluzama i banditima, pa se od toga branio u intervjuima. Nije se branio od toga što Indijance koji su pobili žene i oteli decu dok su muškarci u polju naziva hrabrim ratnicima u Comanche Moon. Jasno, to je reakcija na Searchers i dominantni narativ. Jackson ne ide u drugu krajnost, trudi se da mu ne spadne kapa istoričara sa glave, ali vidi se na čijoj strani su njegove simpatije. Preporuka za sve Komanče na forumu i one koji se tako osećaju.

Na kraju balade nije ni bitno, jer je u svoje vreme uspeo da proda svega nekoliko hiljada primeraka. Ruku na srce, te 1981. ste za 8 dolara umesto jednog od gornjih naslova mogli dobiti 16 epizoda Spider-Mana.

Koliko se danas Bonellija može kupiti za $35, koliko košta ovo HC reizdanje?
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 15/07/2024 : 19:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


HUMANOIDS udara ponovo!
Ovo je izdanje njihovog Life Drawn imprinta: Biographies and slice-of-life tales that show us what it means to be human
(Ovaj imprint je izdao i Snow Day o kome sam malo ranije ovde pisao)

Dog Days je slice of life prica o sredovecnom ocu koji sa dvojicom sinova (tinejdzer i dete) odlazi na jednonedeljni odmor u mestasce na moru u kome je u mladosti provodio dosta vremena. Supruga mu je zauzeta i plan je da im se pridruzi kasnije. Sam dolazak ne ide glatko, ogromne su guzve na putevima kao i nesnosna vrucina a nas junak nema klimu u kolima a tokom tog puta polako se otkriva i zategnut odnos u njegovom braku. Ubrzo nakon dolaska pas koga su poveli sa sobom nestaje i to pokrece nove dogadjaje i situacije. Zasto bi otac nakon pronalska psa odlucio da to ne kaze ocajnom mladjem sincicu koji place za njim? Kako ce se zavrsiti njegov susret sa jednom meštankom, sada razvedenom zenom sa cerkicom a nekada simpatijom? Zasto lokalna policija sumnja da je on umesan u siru pricu ubijanja raznih zivotinja da bi se one prodale tajanstvenom taksidermisti o kome kruze price u mestu?

Iako ova prica belgijanskih autora na par mesta flertuje sa holivudskim preokretima ona ipak (srecom!) ostaje cvrsto na zemlji i istrazuje odnose u porodici, medju supruznicima i prijateljima kao i izmedju oca i sinova ali i izmedju braće. Sve ostaje u okvirima realnosti i onako kako bi se verovatno zaista i dogodilo. Odnosi izmedju ljudi su odlicno i veoma realno predstavljani, povremeno i kroz flashbacks. Crtez je odlican i boje su divne i docaravaju letnju atmosferu malog grada, scenario odlican kao i dijalozi. Povremeni "nemi" delovi doprinose atmosferi. Kraj je odlican i ovaj strip mi je kao ocu dva decaka i coveku slicnih godina u kojima je protagonista veoma legao, cak toliko da mu moram dati (pristrasnu) desetku. Procitao sam ga digitalno (lako se nalazi online) ali cu ga obavezno nabaviti i u papiru. Velika preporuka svima a ako mislite da su vam ukus, pogled na stripove, i zivotna situacija slicni meni -- svakako cete uzivati, ovo je pravi strip za "odrasle".

Moja ocena: 10/10

Humanoids: https://www.humanoids.com/book/1215
Amazon: https://www.amazon.com/dp/1643377647
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/52874296-dog-days





Bonus tabla:

Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 17/07/2024 : 03:36:25  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Bad Karma je relativno klasican Image akcioni strip sa dozom humoristickog ("tongue in cheek") pristupa klasicnoj temi o dvojici ratnih (Avganistan) veterana koji imaju problema sa uklapanjem u normalno drustvo. Jedan je fizicki invalid i nezaposlen, ima porodicu sa dve cerkice ali je razveden od zene sa kojom je i dalje u prijateljskom odnosu. Drugi je psihicki invalid ali to krije uz pomoc lekova tako da i dalje radi kao privatni kontraktor. Dok svi zajedno pokusavaju da provedu bozicne praznike u porodicnoj atmosferi, slucajno gledajuci TV saznaju da ce nad jednim zatvorenikom biti izvrsena smrtna kazna za ubistvo coveka koga su upravo njih dvojica davno ubili po tajnom nalogu americke vlade. Tu njihovi zivoti dobijaju novi smisao te krecu u poduhvat oslobadjanja nevino optuzenog. Ali kako to uraditi kada konkretnih dokaza nema a nijedan zvanicnik sa kojim su radili ne zeli da prizna ni da ih poznaje...

Strip je pravljen cetiri godine bez finansijskih ambicija i autori su ga polako stvarali dok su radili na drugim komercijalnim projektima. Glavna autorka je bila nominovana za Eisner za strip Bad Girls (nisam ga citao). Crtez nije los i strip ima interesantnih humoristicnih elemenata kao i odlicno ukomponovan i pomalo neocekivan gay element (sto retko vidjam). Po meni ovo nije strip na nivou da se cita ponovo ili da se ima u papiru ali je veoma dobar da popuni jedno popodne razbibrigom. Lako se nalazi online i vredi probati ga.

Moja ocena: 8/10

Amazon: https://www.amazon.com/Bad-Karma-Alex-Campi/dp/1534399364
Goodreads: https://www.goodreads.com/series/293536-bad-karma



Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 17/07/2024 : 20:02:47  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute
Dog Days je slice of life prica o sredovecnom ocu...

Moja ocena: 10/10



Juce sam dao supruzi da procita Dog Days. Ona generalno ne cita stripove (jedino na moju ogromnu preporuku) i malo se nećkala ali sam joj rekao samo pocni par stranica i onda u bilo kom trenutku ako ti se ne svidja prekini. Procitala ga je u jednom dahu i rekla da je fenomenalan.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 19/07/2024 : 02:35:23  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


A Fire Story je strip o jednom od pozara koji su pre nekoliko godina divljali po Kaliforniji (https://en.wikipedia.org/wiki/2017_California_wildfires) i u cijoj vatri je kuca autora (sa 6200 drugih kuca) izgorela sa skoro svim sto je ikada imao (ukljucujuci naravno i njegovu kolekciju stripova). 44 osobe je umrlo a vatra se na trenutke sirila tolikom brzinom da je "jela" povrsinu fudbalskog igralista svake tri sekunde! Autor je dobitnik Eisner nagrade i jos nekih kao i dodatnih Eisner nominacija. Ovo je isprva bio web strip a onda je ovo izdanje napravljeno od toga uz dodatne 32 strane materijala. To je iskrena prica o gubitku kako personalnom tako i na visem nivou jer ceo grad je prakticno izgoreo. Strip je prosaran i tekstualnim pricama o komsijama i poznanicima i kako su se oni snasli (ili nisu snasli) nakon sto su prakticno sve izgubili. Dotice se i neverovatnih podataka da vecina nije dobila nikakvo upozorenje iako su postojala cak cetiri sistema ranog uzbunjivanja. Tu su i opisi kompleksnih i na trenutke besmislenih sistema osiguranja i birokratija sa kojima se autor borio mesecima.

Strip ima odlicnu ideju i originalnost kao i autenticnost ali ipak iz nekog razloga nije uspeo da se kod mene potpuno primi. Smetale su mi ogromne kolicine teksta kojima je povremeno ispresecan. Znam da su to sve vazne i polu-neverovatne price ali moglo se to na malo manje zamoran nacin predstaviti. Takodje, pomalo mi deluje neverovatna smirenost i racionalnost autora i njegove zene, ocekivao sam vise emocija i psiholoskih momenata a strip se sveo na nabrajanje kako je ponovo morao da kupi cekic pa majicu itd. Crtez mi je takodje preveseo i ne odgovara ozbiljnosti price. Nekako mi nije sve stimalo i ubedjen sam da bi neki drugi autor ovo mnogo bolje uradio. Ipak vredi ga procitati zbog autenticnosti ali ga necu uzimati u papiru i sumnjam da cu mu se ikad vratiti. Nisam ga nasao online, procitao sam ga u knjizari.

Moja ocena: 7/10

Amazon: https://www.amazon.com/dp/1419735853
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/40816175-a-fire-story



Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 20/07/2024 : 01:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Trenutno postoji 14 udaljenih britanskih teritorija koje koje su ostaci nekadasnje imperije u kojoj nikada sunce nije zalazilo a u kojima trenutno zivi oko 250000 ljudi od kojih vecina nisu etnicki anglosaksonci. Tehnicki oni su gradjani Velike Britanije ali postoje velike birokratske prepreke koje ih sprecavaju da se zaista i presele i zive na engleskom ostrvu. Neke su pod sporom sa drugim drzavama koje nakon osamostaljenje od britanske imperije traze da kompletiraju svoje teritorije a oko nekih su se vodili i pravi ratovi (npr. rat sa Argentinom oko Folklandskih ostrva).

British Ice je prica inspirisana dogadjanjima po britanskim teritorijama a smestena je u 1984. godinu. Protagonista je "komisionar" britanije (osoba zaduzena za nadgledanje i vodjenje udaljene britanske teritorije, de fakto strani diktator), i sam sin cuvenog komisionara. Rodjen je na nekom ostrvcetu u okeanu gde je njegov otac bio komisionar i zapravo nikada nije ni ziveo neki normalan zivot. I tako on biva rasporedjen po zadatku na jednu udaljenu arkticku teritoriju gde zivi malo pleme "domorodaca" i par stanovnika koji su se igrom slucaja nasli tu koji pricaju engleski: novozeladnjanin (pilot helikoptera) i kanadjanka (medicinska sestra). Njegov prethodnik je nestao pod cudnim okolnostima i na njemu je da nastavi nadzor nad teritorijom i eventualno mozda i otkrije sta se desilo i zasto...

Ideja stripa je originalna ali crtez nije bas najbolji (narocito lica). Srecom skoro sve se desava u belini snega tako da to ne smeta mnogo. Prica je zanimljiva ali ne vrhunska iako ima interesantan (ali napola ocekivan) obrt. Strip je podeljen na poglavlja u okviru kojih se radnja odvija na preskok po numerisanim danima "vladavine" komisionara (dan 1, dan 7, dan 103...). Kraj je malo nejasan i mogu da ga interpretiram na vise nacina ali nista strasno. Realno ovo je sedmica ali zbog originalnosti dajem ocenu vise. Ovo nije nesto sto je bas vredno imati u papiru ali sam ga kupio na putovanju kao uspomenu a i ne postoji online (bar ja ga nisam nasao).

Moja ocena: 8/10

Amazon: https://www.amazon.com/British-Ice-Owen-D-Pomery/dp/1603094601
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/45289434-british-ice


Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 20/07/2024 : 23:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Samo kratko, procitah i Notes for a War Story of Gipi-ja. Ovo je izdala i Fibra davno.

Ocenio sam ga sa 9/10 a vise pisao o njemu na odgovarajucoj temi: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=32114&whichpage=7
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3488 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 21/07/2024 : 05:53:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha



nenametljiv autorski debi mladog australijanca
cita se ko nezvanicni nastavak clowesovog "sveta duhova": devojka koja je uspela u zivotu vraca se u rodnu selendru, ali reunion sa najboljom drugaricom iz detinjstva nije kao u bajci
vidim da je gooch uradio jos dve knjige, i to cu potraziti u nadi da je nesto ambicioznije ili licnije


o, kako sam se ogrešio o ovog dečka kad sam ga proglasio fanom clowesa.

istina, deeps breaths me još više smorio, mislio sam da je novi tomine haha.

ali under-earth... wow. chris se zapravo loži na otoma i millera. kaže, kao crtača ga zanima nasilje i akcija. neka, mlad je, dobro mu stoji.

dodatni plus je što the spire liči na beograđanku, znači mesto radnje je srbija.

jedini minus je top shelf, koji mu je ovo izdao na a5 formatu i na guz papiru, još se knjižica raspada pri čitanju. razumem da možda postoje tehnička ograničenja za izdanja od 500 strana, da ne smeju koštati previše itd. ali brate ako je naslov dotiran, daj bre odradi to kako treba.

in utero nije loš ali se čini kao skretanje u YA. nadam se da grešim.

quote:
Originally posted by KuntaKinte

Chris Gooch. Na ovog čoveka treba obratiti pažnju. Crta kako ume, ali piše opasno.



..

Edited by - Vlaadisha on 21/07/2024 06:42:36
Go to Top of Page

vetropiroman
New Member



258 Posts

Member since 27/02/2022

Posted - 21/07/2024 : 11:49:12  Show Profile Show Extended Profile  Send vetropiroman a Private Message  Reply with Quote
Odakle iskopa(ste) ovo... :D
Forum mi je dragocen upravo zbog vas par što bunarite ove bisere za koje nikad čuo nisam, a deluje da mogubit rajt ap maj eli. Tako da jedno glasno fala za sve vas što punite ovu temu zanimljivim naslovima.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 21/07/2024 : 17:49:19  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vetropiroman

Odakle iskopa(ste) ovo... :D
Forum mi je dragocen upravo zbog vas par što bunarite ove bisere za koje nikad čuo nisam, a deluje da mogubit rajt ap maj eli. Tako da jedno glasno fala za sve vas što punite ovu temu zanimljivim naslovima.



A meni je dragocen kada procitam da neko to cita i da mu donosi zadovoljstvo.

Sto se tice "odakle iskopa..." problem pretrage i nabavke stripova je odavno resen. Ono sto NIJE reseno i sto je specificno za svakoga je problem PRONALASKA stripova koji ce ti se svideti. Ja licno idem po americkim knjizarama i striparnicama i bukvalno azbucnim redom kako su slozeni gledam sve naslove (preskacem mange i superheroje sto znatno smanji potencijalne kandidate, recimo za 80%, pisao sam o toj racunici ranije ovde). A onda nekom samo meni znanom heuristikom (koja cesto i zezne) biram ono sto je blisko mom ukusu na osnovu naslovnice, prvih nekoliko strana, crteza i sinopsisa radnje. U principu ja naginjem necemu sto je blisko BD i Bonelli ali u americkom fazonu (dosta BD je prevedeno ovde i to se naravno "vidi iz aviona"). Tokom vremena sam takodje uocio koji izdavaci izdaju stripove koji mi se svidjaju (npr HUMANOIDS i ABLAZE) i onda gledam i njihove sajtove povremeno i tako "lovim" ono sto nije bilo trenutno u prodavnicama. Nekad i Amazon algoritam predlozi nesto interesantno jer sam tamo sada vec izgradio profil kupca specificnih stripova.

Zatim to citam online (najcesce besplatno) a ako mi se bas svidi (moja ocena 9 ili 10) onda retroakrivno kupim u papiru da imam i da podrzim. Ako ne postoji online a mislim da ce mi se svideti ja kupim na Amazonu pa vratim ako sam se zajebao (imam mesec dana da to uradim).

Uglavnom dok me drzi ovaj entuzijazam ja cu i dalje ovde pisati...
Go to Top of Page

vetropiroman
New Member



258 Posts

Member since 27/02/2022

Posted - 21/07/2024 : 19:08:11  Show Profile Show Extended Profile  Send vetropiroman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by vetropiroman

Odakle iskopa(ste) ovo... :D
Forum mi je dragocen upravo zbog vas par što bunarite ove bisere za koje nikad čuo nisam, a deluje da mogubit rajt ap maj eli. Tako da jedno glasno fala za sve vas što punite ovu temu zanimljivim naslovima.



A meni je dragocen kada procitam da neko to cita i da mu donosi zadovoljstvo.

Sto se tice "odakle iskopa..." problem pretrage i nabavke stripova je odavno resen. Ono sto NIJE reseno i sto je specificno za svakoga je problem PRONALASKA stripova koji ce ti se svideti. Ja licno idem po americkim knjizarama i striparnicama i bukvalno azbucnim redom kako su slozeni gledam sve naslove (preskacem mange i superheroje sto znatno smanji potencijalne kandidate, recimo za 80%, pisao sam o toj racunici ranije ovde). A onda nekom samo meni znanom heuristikom (koja cesto i zezne) biram ono sto je blisko mom ukusu na osnovu naslovnice, prvih nekoliko strana, crteza i sinopsisa radnje. U principu ja naginjem necemu sto je blisko BD i Bonelli ali u americkom fazonu (dosta BD je prevedeno ovde i to se naravno "vidi iz aviona"). Tokom vremena sam takodje uocio koji izdavaci izdaju stripove koji mi se svidjaju (npr HUMANOIDS i ABLAZE) i onda gledam i njihove sajtove povremeno i tako "lovim" ono sto nije bilo trenutno u prodavnicama. Nekad i Amazon algoritam predlozi nesto interesantno jer sam tamo sada vec izgradio profil kupca specificnih stripova.

Zatim to citam online (najcesce besplatno) a ako mi se bas svidi (moja ocena 9 ili 10) onda retroakrivno kupim u papiru da imam i da podrzim. Ako ne postoji online a mislim da ce mi se svideti ja kupim na Amazonu pa vratim ako sam se zajebao (imam mesec dana da to uradim).

Uglavnom dok me drzi ovaj entuzijazam ja cu i dalje ovde pisati...



Samo piši, dosta tvojih predloženih/komentarisanih naslova sam iščitao (naravno, i od ostalih forumaša sa ove teme), tako da znaš da jeste čitano. :)
Čirz!
Go to Top of Page

vatrena_stenica
New Member



125 Posts

Member since 27/04/2024

Posted - 22/07/2024 : 13:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Send vatrena_stenica a Private Message  Reply with Quote


Ailefroide:Altitude 3954 [Jean-Marc Rochette, Olivier Bocquet], 4/5

And I caught on fire. Alone, watching the world being born.



Strast - reč koja bi najbolje opisala ovaj strip tj. alpinizam/penjanje.
Strast i sloboda - ako bismo tražili dve.
Strast, sloboda i ogoljenost - ako bismo tražili tri.
Strast, sloboda, ogoljenost, samospoznaja - ako bismo tražili četiri...

Zapravo bismo našli još mnogo njih, ali suština je tu - He who climbs upon the highest mountains laughs at all tragedies, real or imaginary.

Ukoliko volite planinarenje, naročito alpinizam, ovo je pravo štivo za vas. Ukoliko ipak ne, onda ćete se malo smoriti kod opisa uspona, njihove zahtevnosti, naziva vrhova i imena ljudi koji su ih prvi ispeli. Evo primera ispod. Ono što je zajedničko za ove uspone, Rošet ih sve preporučuje! Pretpostavljam da je za nas probrao najlepše i najbolje. 😂



Ovaj strip vam može dati mali uvid u strast zvanu alpinizam. Ludački sport gde se život lako gubi što svojom nesmotrenošću i ambicijom, što reakcijom prirode (lavine, seraci, glečeri, pukotine, odroni ...). Odatle i poznati odgovor na pitanje ko je najbolji alpinista na svetu - najstariji živi. Živa legenda ovog sporta, Rajnhold Mesner, alpinizam/penjanje opisuje više kao umetnost nego kao sport. Mesner je više puta rekao - I am afraid to die and I love to live. But an adventure is only an adventure when there is the threat of dying. Jeste legenda, ali je svejedno ludak. I nije jedini. Slično izjavljuje i Tod Skiner - Climbing and soloing aren’t worth dying for, but they are worth risking dying for.



Smoriću malo ovim uvodom, ali možda pomogne u probijanju kroz strip. Penjanje je verovanto posebno stanje duha i tela, naročito solo penjanje. Penjač, Aleks Honold, je nekom prilikom pomenuo da ljudi vide vrlo podenjeno penjače. Ako uspeju u svojoj ludačkoj zamisli - ljudi ih hvale kao žive legende, a ukoliko ne (usled smrtnih slučajeva), pominju ih kao tragične idiote. Nikad nisam raščistila da li za to trebaju golema muda i ljubav ili samo treba biti lud (kada pričamo o ekstremnom penjanju i alpinizmu). Bonati kaže da je u "normalnim situacijama bitna veština, ali u ekstremnim je duh taj koji vas spasava". On takođe priznaje i da u "penjanju ima malo eskapizma, ali da on nikako ne sme zaseniti njegovu pravu suštinu, a to nije bekstvo, već pobeda nad sopstvenim ljudskim slabostima". Katarina Destivel je svojevremeno rekla da voli solo penjanje, jer se oseća snažno i spokojno, kao i da je penjanje naučilo koliko je koncetracija u svakom trenutku bitna, ali i da se nikad ne bi pela da se plašila, jer ne voli da se kocka. (dodaću da je i dalje živa)



I ovaj sport, kao verovatno dosta drugih, ima svoje lepe, strašne, tragične i ružne momente. U ovom stripu je fokus na onim lepim, ali usput će Rošet dotaći i one strašne i tragične. Ružnih se držao podalje.

Mali Rošet je otkrio svoju ljubav prilično rano, na kratkom planinarenju sa majkom. Prva ljubav su naravno bili francuski Alpi koje pominje i u Poslednjoj kraljici.

O penjanju/alpinizmu ne zna apsolutno ništa, ali to ga nije sprečilo da sa svojim drugarom Sempeom krene odmah na ozbiljnije stene. Pravo je čudo kako su obojica živi, jer deluje da celu stvar vrlo olako shvataju. Rošet ne zna šta je prusik, gurtna, ni čemu služi karabiner, ne zna šta je cepin, šta su dereze, klinovi, spitovi, čokovi, frendovi, ne zna da zaveže nijedan čvor, ne zna šta je naveza, bivakovanje... a sve su to male-velike stvari koje život znače. Zato i kažem da je pravo čudo kako nisu poginuli negde. To je isto konstatovala i Rošetova majka kada joj se mali Rošet hvalio šta je peo. Pitala ga je da li je umislio da je Lionel Terray. No, ispostavilo se da Rošet brzo uči i da će prešišati mogućnosti i ambicije svog drugara Sempea.

Kako je Rošet voleo povremeno da pravi pizdarije u školi (bilo je tu besa i bunta verovatno prouzrokovanih porodničnom situacijom), samohranoj majci je savetovano da ga pošalje u internat da se nauči disciplini, redu i radu. Rošeta u internatu čekaju nove stege.



Sempe s druge strane "zida" cupka jer gubi partnera za penjanje i primoran je da traži drugog. No, prepreku premošćavaju i nastavljaju s pentranjem po obližnjim stenama francuskih Alpa. Na prvoj tabli ovde izbija Rošetov bes i bunt - Down there, some asshole's always telling you what you can and can't do. Up here, the mountain gets to decide. And no one else. You can all go fuck yourselves!



Rošet će početi i solo da penje vrlo opasne deonice, ali i da menja partnere u penjanju, najčešće zbog povreda ili nesreća sa smrtnim ishodom, jer alpinizam/penjanje ne dozvoljava nijedan vid nesmotrenosti i neopreznosti. I najmanje propuste planina ume debelo da kazni, jer đavo je u detaljima, a i u "mraku". Što bi rekao Mesner - Mountains are not fair or unfair, they are just dangerous. Ili što bi rekao Rošet - In this game, falling wasn't an option. Life hangs by a thread... and lucky outcrop.



I pored tragičnih momenata, uživala sam u ovim Rošetovim usponima i lepotama kojima vas planina nagradi. Rošet ne krije nezrelost svoji likova, sujete pojedinaca i mladalačko proseravanje. Sve je to deo njegovog odrastanja i dokazivanja, i verovatno bega od svakodnevnice lišene uzbuđenja kojih je u alpinizmu na svakom koraku. Scena u kojoj se njegov pijani drugar Sempe pojavljuje go pred Rajnholdom Mesnerom i njegovim bratom Gunterom je nezaboravna! (Gunter će na pomenutom Nanga Parbatu i izgubiti život, a Mesner dosta prstiju usled promrzlina, te će morati da se oprosti od ozbiljnog penjanja po stenama i posveti high altitude penjanju) 



Malo mi je smetalo što je pokušao da dotakne i neke sociološke teme tadašnje Francuske bez da nam da neki veći i detaljniji uvid u stvari. Te momente isto tako vrlo brzo prekida. Jedan posle protesta rečenicom - If I'd still had any illusions about living in a democracy, I lost them that day. I to je to. Svađa se s majkom jer njoj više nije do protesta i tabanja s policijom i odlazi u Ameriku da penje stene u Josemiti parku, da živi svoj američki san bežeći od francuskog košmara. Međutim...



Nakon ove spoznaje, Rošet svoju prvu strast menja svojom drugom strasti - crtanjem. I dobro je da je tako, jer su velike šanse da danas ne bismo čitali i gledali njegova dela.

Takođe mislim i da je odnos s majkom šturo opisan i slabo dotican tokom celog stripa. Ona je tu negde, obezbeđuje mu opremu, vodi ga leti na kampovanje, ne staje na put njegovoj strasti, a opet je nekako u zapećku ovog stripa. Možda je hteo da zaštiti njihov odnos, da ga ne ogoli pred nama strancima koji ćemo čitati ovo. A možda i nije želeo da pokaže koliki je kreten bio prema majci (jer na momente mi se čini da jeste). Deluje mi i da su ove stranice neki vid iskupljenja, jer je strip posvetio upravo njoj.

Na poslednjim stranicama stripa Rošet nam otkriva da se posle dugo godina vratio svojoj velikoj ljubavi - penjanju. No, ovog puta pristupajući svojoj mladalačkoj strasti mudrije i sa dozom opreza i straha, jer "stena ga je ujela i telo to pamti". Mnogi penjači su izjavili da momenta kada se pojavi strah, tu ekstremnom penjanju više mesta nema. Ali što bi rekao Verner Hercog - Every man should pull a boat over a mountain once in his life. 😂



Obratiti pažnju koliko je samo sete i žudnje u ovoj Rošetovoj poslednjoj rečenici za vrhovima koje nije popeo i koje neće popeti! Pokojni Aleks Lou je rekao da postoje dve vrste penjača - oni čije srce peva kada su u planinama, i svi ostali.
Rošetovo srce je definitivno pevalo!

Edited by - vatrena_stenica on 22/07/2024 13:35:35
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2228 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/07/2024 : 13:28:06  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vatrena_stenica





Ima umjetnika čiji je jedan crtež dovoljan da prepoznam da čovjek radi krivo i da je pozer, a jedan od onih koji me je taknuo na takav način je ovaj čuveni Rochette. Dovoljno je da se samo sjetim Vuka..

Drago mi je vidjet da je i dalje jednako prazan i lažan, već je ova prva stranica dovoljna da ga razotkrije, a savak iduća samo potvrđuje moj dojam. Jer u stripu ne možeš imati samo miljenike, moraš imati i neprijatelje..
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
602 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 22/07/2024 : 14:18:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Opet Rochette i planine.
Dajte ga u Slavoniju ili Posavinu, pa nek pravi stripčinu!

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7596 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 22/07/2024 : 14:24:33  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ne zna se šta je gore, planinar koji radi stripove ili strip autor koji planinari.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2228 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/07/2024 : 14:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Gnušam se i jednog i drugog.

Pazi ovu patetiku:

"There was El Capitain. 10000000000 feet of unforgiving verticality. Climbers all over the world come to risk their lives on that wall.

And I.. I..What the hell was I doing there.."
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3488 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 22/07/2024 : 16:15:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
hahaha kakvo cipelarenje. ko je rošet, onaj što je radio onog medveda? sećam se da mi svidela suva četkica.
quote:
Originally posted by vatrena_stenica

što bi rekao Verner Hercog - Every man should pull a boat over a mountain once in his life. 😂

je l' to iz nekog filma? jednom smo vukli krevet preko brda, ne bih nikom preporučio.

lep prikaz btw.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37773 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/07/2024 : 17:45:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

je l' to iz nekog filma? jednom smo vukli krevet preko brda, ne bih nikom preporučio.


Ne znam da li se salis ali...
https://en.wikipedia.org/wiki/Fitzcarraldo



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 22/07/2024 21:01:12
Go to Top of Page

vatrena_stenica
New Member



125 Posts

Member since 27/04/2024

Posted - 22/07/2024 : 18:03:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vatrena_stenica a Private Message  Reply with Quote
Dobro, Poli, možda čovek nije gledao. Preporuka za film svakako. Davno sam gledala Fitzcarraldo, pa ne bih znala li je tu rečenicu ikad upotrebio u njemu ili u nekom drugom svom filmu (i u prenesenom i u bukvalnom značenju), ali u intervjuu jeste. Koliko se sećam, za potrebe filma je stvarno zahtevao da se brod vuče preko nekog brda usred Amazonije, jer ništa ne sme biti fejk. 😂
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9330 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/07/2024 : 18:09:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


Zerocalcare: Quando Muori Resta A Me (Kad umreš ostaje sve na meni)

U najnovijoj knjizi Zerocalcare se hvata teme koju je jako dugo izbjegavao. Nakon što se u Kosturima uhvatio u koštac sa jednim preskočenim razdobljem života, ovaj put se bavi jednom još važnijom temom – ocem. Svaki čitatelj, koliko god je epizoda pročitao, shvatio je da se otac jako malo javlja, uvijek je veći fokus na majku s kojom je izgleda do nedavno i živio. U tom smislu je ovaj strip pandan Zaboravi mi ime mada je struktura drukčija. U zaboravi mi ime je osjećaj krivnje naslijeđen dok je ovdje nasljeđe to koje izaziva osjećaj krivnje i to ne samo ono što se nasljeđuje nego i ono što će se dati u nasljeđe.

Priča počinjem time kako ga otac poziva da s njim ide u posjet starini u Dolomitima, zabačeno selo na sjeveru Italije u koje je redovito Zero izbjegavao ići i gdje se ionako, kao gradsko dijete Rebibbije, nikad nije osjećao kao doma. Izgleda da je kuća iznenada poplavila pa treba obići i vidjeti što se sve može sanirati. Idealna prilika da si otac i sin malo porazgovaraju o temama koje ih već duže vrijeme tište. Šteta što niti jedan ne zna i/ili nije naučen da započinje razgovor. Tako da zapravo većinom i ne razgovaraju već se svađaju jer ga stari davi s tim kad će imati unuke i da što mu ne bi kupio brodicu, sad kad je pun para i ima crtić na Netflixu, jerbo će na kraju ionako sve ostati njemu. I jedan pokušaj razgovara o očevoj borbi s Mer-Manom! Jedno od najživljih sjećanje iz djetinjstva je noć kad se otac vratio sav pokisao kući da bi na zabezeknuto Zerovo pitanje odgovorio da se baš vratio iz borbe sa tim negativcem iz Mastersa. Malom Zeretu, tada opsjednutim tim crtićem (uz gusare i dinosaure) stari postaje apsolutni heroj! Da bi nakon nekoliko dana ubrzo roditelji najavili da se rastavljaju. Iako na početku to Zero dobro prihvaća, sa spoznajom da zapravo otac ostaje sam, javlja mu se osjećaj krivnje, koji je izgleda nasljedan. Kaže: „ U školi te uče sretan – tužan- ljut. Osjećaj krivnje ti nitko ne objasni.“

Naravno da je priča prilagođena stripovskoj naraciji, ne znam u kojoj mjeri je stvarna ali kao u njegovim drugim djelima, emocije su istinite. Priča je uglavnom o nasljeđu ali i o odnosu sa ocem. Iako se drži nekih klišeja pokušava razložiti proces odrastanja. Otac, heroj svakog djeteta u jednom trenutku postane, na djetetovo razočaranje, samo čovjek. Time izađu na vidjelo sve one mane koje je i prije imao ali se kroz dječačke naočale nisu vidjele. Otac tada pokušava iznova izgraditi odnos, da se probiju brane šutnje i da osobe ne odvoje. Što je često teško, pogotovo što roditelj nekad nije ni svjestan kad je i zašto pao u djetetovim očima. Ovo je ta priča, pokušaj da se revidira taj roditelj, sada sa odraslim očima, da se opet uzdigne, bez obzira na mane, na razinu heroja.
Naravno, to nije univerzalna priča, niti ne može biti i djeluje kao nekakav holivudski klišej, mada nakon nekog butnovništva u pubertetu, kad sami zasnujemo obitelj, promatramo neke postupke roditelja drugim očima, vidimo da smo ih možda, nekad, preoštro sudili.

Ali taj zid je kasnije tako teško srušiti, jer tako prokleto odgovara. Tako se lako naviknuti na udobnost istoga.

Priča je zanimljivo pisana bez obzira što Zerocalcare koristi prokušani obrazac misterioznog događaja oko kojeg gradi priču sa hrpa zabavno ispričanih anegdota. Ako bih mu nešto prigovorio onda je to kraj koji nema klasično razrješenje (mada mi je ostavio knedlu u grlu) i prikaz seljana u Dolomitima. Dok takav kraj daje jači dojam da se radi o stvarnom događaju (gdje nikad zapravo nema istinske katarze) kulminacija sukoba između seljana dva susjedna sela bi mi više odgovaralo nekom art filmu nego stvarnom događaju. Mada, seljani koji se gledaju prekriž, četvrta generacija nasmrt posvađanih osoba, opsjednutost događajima od pred više od stotinu godina (u ovom slučaju Velikim ratom) ostavljaju dojam čistog realizma.

Sve u svemu, još jedan dobar Zerocalcare. Kako odrasta, njegovi strahovi, dvojbe i neuroze prate kako njega tako i njegove čitatelje. Bez obzira, što se nikad ne radi u globanim temamam ili problemima često su nam bliske jer se možemo lako prepoznati u njima.





"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 22/07/2024 : 18:12:34  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Kakva koincidencija, bas sam pre neki dan stavio Fitzcarraldo na listu za gledanje jer sam ga zadnji put bas jako davno gledao i doslo mi da "obnovim gradivo". Besplatan je za Amazon Prime clanove.

Sto se Altitude tice, istrazivao sam ga nakon citanja The Last Queen i tada zakljucio da to nije nesto sto ce mi se svideti. Mislim da je ovar review to i potvrdio.
Go to Top of Page
Page: of 211 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.84 seconds. Snitz Forums 2000