forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Manga
 Inio Asano
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 31/07/2024 : 17:52:20  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nijigahara Holograph

Šta reći na ovo? Definitivno kompleksna narativna struktura i strip koji zahtjeva podosta koncentracije. Kao i ostali Asanovi radovi koje sam pročitao, i ovaj obiluje mučnim, depresivnim trenucima. Ipak, ne mogu se pohvaliti da sam baš pohvatao radnju i vremensku crtu kojom radnja teče. No, opet, rijetko koji trenutak stripa mi je priuštio užitak. Strip ima dosta deja vu finiš i čini se kao da koristi prokušana rješenja iz drugih filmova i knjiga. Sve u svemu, nešto što bih možda trebao ponoviti uskoro, ali znajući konačni ishod, nemam neku tendenciju tome.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 31/07/2024 : 18:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 1

Obećavajuć početak ovog obimnog serijala. Instantno je privukao Asano ovdje sa svojim neobičnim vizualnim predočenjem glavnog lika. Izvrsno prenesena ta anksioznost i na jedan simpatičan, topao način su prikazani njegovi školski kolege. Cijela ta borba s čarima adolescencije i nekim odraslim problemima je odrađena uz pohvalnu dozu suptilnosti.
Zasada Punpun itekako obećava.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 31/07/2024 : 18:06:14  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol.2

Nakon cliffhangera s prvog stripa, nastavljaju se avanture sramežljivog tinejdžera i njegove školske ekipe. Egzistencijalistički aspekt je ovdje još više potenciran i ima nekih stvarno divnih prizora u kojima Punpun sanjari o boljim stvarima i bijegu. Prvi dio je bio dosta klasična anksioznost i depresija, ovaj sada obećaje i neku novu dimenziju.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4329 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 31/07/2024 : 22:53:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by don_draper

Punpun vol. 1. Obećavajuć početak ovog obimnog serijala.



Ako je Punpun obiman serijal, kako opisati one zaista dugačke serijale sa japanskog tržišta koji broje 100+ tankobončića
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 01/08/2024 : 17:33:08  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nakon par tankobona o kojima sam prije ostavio osvrt, Punpun u Asanovom opusu stvarno strši obujmom

A neću sad uspoređivati s One Pieceom, Dragon Ballom i ostalima :)

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 01/08/2024 : 17:34:32  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol.3

Ipak je tu 13 svezaka u serijalu pa ne može uvijek radnja ići prema naprijed i fokusirati se sve na sramežljivog i tihog Punpuna. Ovdje pratimo i ostale likove iz njegovog uskog kruga ljudi te se neki sporedni likovi prilično dobro profiliraju. Otkrivaju se neke tajne, motivi i priče koje nisu baš za javnost. U svakom slučaju itekako interesantno.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/08/2024 : 20:48:31  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol.4

Dojmljiv napredak ovog serijala iz koraka u korak. Čak ni vremenski skokovi ne razvodne priču i čini se da Asano pravovremenu skrene pažnju i na sporedne likove i njihove probleme. A njih bome ima.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/08/2024 : 20:50:56  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 5

Fascinantan je taj Asano. Solanin mi je bio vrlo dobar, ali 3 mange potom su bile onako..dosta slabije. A u Punpunu je prezentirao obilje talenta, ima ovdje emocija, humora, tuge i neke jeze. Ovdje su likovi na nekoj prilično niskoj točki, pokušavaju se stvari popraviti, ali neke stvari samo krenu nagore. Tako to bude u životu nekada.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/08/2024 : 20:54:10  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 6

Taj neki emotivno "prazan" (to je uvjetno rečeno, zapravo je to čak i prezasićenje neizrečenim emocijama) kakav je postizao u Francuskoj Larcenet, Asano ovdje prilično uspješno realizira. Dogode se neke šokantne stvari, likovi su opet na toj nepravilnoj stazi iskupljenja. Glavni "junak" je nekako dodatno pod lavinom svih problema koje zaokupljaju njegovu psihu, ali hrabro plovi dalje. Baš kao i ovaj serijal.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/08/2024 : 20:57:43  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 7

Slegnu se dojmovi iz prilično burnog prethodnog tankobona te je dojam da je ovo neka mirnija cjelina u samom središtu serijala. Neke stvari iz prošlosti isplivaju na površinu, donose se nove odluke i stvaraju nove krive sudbine. Ništa novog u svijetu Punpuna. Taj gorki punch koji ovaj strip servira je bome moćan.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/08/2024 : 23:11:48  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 8

Najbliže filleru čemu je ovaj serijal do sada došao. Asano uvodi jednog novog lika, ali nikako mi se nije uspio nametnuti kao značajna figura, usprkos autorovoj tendenciji ka tome. No, sve to dodatno izgrađuje karakter Punpuna i iscrtava još jednu dimenziju njegove socijalne problematike. Možda nekako najslabiji tankobon do sada, ali ne posustaje se. Previše je toga dobro u ovom serijalu.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 03/08/2024 : 15:17:43  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 9

Pa dobro, izgleda da je serijal malo krenuo vrtiti neke likove i radnje koji mi nisu baš po ukusu. Punpun je u svemu tome nekako izgubljen. No, Asano je vrlo studiozan pa je ovaj tankobon posvetio klasičnijim pričama poput zapošljavanja, ganjanja svojih ambicija. A meni ovaj serijal briljira kad se prodre duboko u psihu...

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 03/08/2024 : 15:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 10

...i ovdje se konačno događa taj prodor u psihu. Susret s kraja prethodnog stripa ovdje raspline jednu fascinantu emotivnu dinamiku. Ovo je ono zbog čega se Punpun čita, ovo su ti niski trenuci iz kojih se Punpun vječito pokušava izdići. Jako dobro odrađeni dijalozi, monolozi i unutarnja perspektiva. Sazrio je Punpun i ovaj serijal i sada se nema puno čekati za finiš.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 05/08/2024 : 00:14:16  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 11

Činilo se kako će Asano zapeti s onim meni manje dragim dijelom priče i da će na tome inzistirati, ali u drugoj polovici ovog tankbona, stvari odu u neki mračniji i neočekivani predio. Teško je reći da je ovo bilo užitak čitanja, ali čini se kako ova priča može ponuditi svakojake zanimljive rasplete.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 05/08/2024 : 00:16:48  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 12

Asanovi stripovi svi imaju tu dozu melankolije, nihilizma i svojevrsne ljudske brutalnosti, ali nijedan kao Punpun. Fascinantno je promatrati tu evoluciju od gotovo pa benigne priče o odrastanju anksioznog tinejdžera pa do ove mračne provalije emocija i egzistencije. Nekada to zađe u neke stvarno daleke sfere, ali uvijek se autor suvereno vraća svom glavnom liku i onome što je postalo od njega i što je sve žrtovao i upropastio da bi to postao. Izrazito fokusirana i uspješna drama.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 05/08/2024 : 00:18:29  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Punpun vol. 13

I konačno kraj. U ova zadnja 3 tankobona radnja je prilično teška i deprimirajuća, ali ovaj kao da je ponudio i poneku zraku sunca u tom čemeru. Ne mogu reći da je ovo vizija kraja kakvu sam imao u glavi i nije baš ona najidealnija, ali sasvim realno i slikovito na kraju. No, ovaj serijal je dokaz da nije sve u destinaciji, nego u putovanju do nje.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 05/08/2024 : 00:23:32  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Eto, nakon druženja s Punpunom mogu komotno reći da je ovo najbolji Asanov uradak. Priča koja se proteže kroz više godina i koja od svog početka do kraja emotivno odraste, ali samim time dobije i neke (neugodne) promjene. Vrlo je širok raspon emocija i poteza koje Asano ovdje pokazuje i s pravom bi se moglo reći da je ovo njegov magnum opus. Punpun narativno vrlo spremno prihvaća sve izazove i ekstreme koje njegov samozatajni, nerazjašnjeni i nesređeni glavni lik može izazvati. No, i cijeli svijet oko njega u pomalo frenetičnom ritmu i oscilacijama se prilagođava svijetu. Ne mogu reći da mi je ovo 5/5 serijal jer bilo je tu i nekih malo zamornijih likova i događaja, a i imam osjećaj da je autor na kraju prelako razrješio tu jednu emotivnu dramu i rubnu situaciju.
No, Punpun dobiva jednu herojsku i čvrstu 4/5 i svakako preporuku za ljubitelje Larceneta i tih emotivnih pravaca u stripu. Možda djeluje kao srednjoškolsko djelo, ali puno je ovo više i ozbiljnije.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4329 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/08/2024 : 22:16:51  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Pretpostavljam da deo koji ti se nije svideo se odnosi na onog sektaškog pseudo Isusa. To je najlošiji momenat u serijalu i cenim da će mnoge smoriti, ali meni je zanimljiv način na koji je Asano odradio Charlesa Mansona. Serijal je depra, i ja tu baš nisam video neku pozitivu na kraju. A čudi me što ostavi 13 osvrta, a ni reč o ujaku, ili bar o Punpunovoj mami
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4205 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 08/08/2024 : 17:03:51  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Htio sam ostati skroz spoiler-free pa su na kraju osvrti ispali dosta reducirani.
Odnos s majkom mi je možda i najteža stavka serijala. Nisu to oni najmračniji prizori u stripu, ali ispod svoje vanjštine kriju jedan duboki jaz i nesređenost koji su nezamislivi.
Ujak, ha, simpa lik, ali isto tako i dokaz kako su neke Punpunove slabosti nasljednog tipa.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4329 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/08/2024 : 20:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Porodica se ne bira, s njom se rodiš, mislim da je to bila jedna od Asanovih vodilja jer je hteo da prikaže koliko naslednost utiče na razvoj jedne mlade osobe. Ujak umnogočemu anticipira sudbinu Punpuna. A kakvu je mamu imao nije ni čudo što mu se desilo to što mu se desilo :)
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4788 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 09/08/2024 : 07:53:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Zavrsih Punpuna.

Veoma je vazno u kom periodu zivota citate delo i kakva vas u tom trenutku emotivna stanja obuzimaju.

U tom kontekstu 8.5/10.

Kompleksno, otvoreno, mracno delo, sa odlicnim crtezom, odlicnim dijalozima i snaznom porukom.


sangue navajo
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000