forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Atentat na Trump-a, USA izbori i (ne)srodne teme
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 70

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8122 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 09/08/2024 : 21:02:08  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kimba

Reci ti meni sta je tu laganje.
U nedostatku necega najlakse je reci da netko laze.
Nisi li ti rekao da nema debate, "Trump se boji" zar ne.
Cista laz, nije li, ako cemo sa prozivkama.
Pa naravno da je proglasena kao uvjerljiva.
I to od strane CNN-a,ABC,Sky News-a.
A kako je prosla kao "uvjerljiva" to smo vidjeli.
A ni ova nece proci bolje.




trump je doveo u pitanje dogovorenu debatu i čak govorio da zašto bi uopće debatirao
pa je onda rekao da će ići na debatu, ali samo ako je na fox news, u dvorani punoj (maga) publike
sada su shvatili da im nedolazak može samo štetiti, pa okreće ploču - iako ne znam je li to s debatom riješeno ili bude još iznenađenja
dakle, ja nisam ništa lagao, nego komentirao nešto što je tada (a i sada) bilo logično zaključiti

a ti si s izjavom 'zna se kako je hillary prošla s njim u debatama' insinuirao da ju je 'poderao kao pas masnu krpu' - što jednostavno nije istina, čak i ako su fake news mediji namjestili postdebatne ankete u kojima je ona po mišljenju gledatelja bila uvjerljivija

ne treba zaboraviti niti da je 4 godine kasnije, trump izgubio debate i protiv bidena - pogotovo onu prvu 'will you shut up, man'
a izgubio je i izbore
pa se može reći da ga je kamala harris već jednom pobijedila

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

kimba
Average Member

659 Posts

Member since 04/02/2023

Posted - 09/08/2024 : 21:12:10  Show Profile Show Extended Profile  Send kimba a Private Message  Reply with Quote
Lažeš Kene ,ili ne razumiješ hrvatski .
Ja sam rekao “da će je” (Harris), a ne “da ju je” (Hillary).
Ogromna razlika
Znaci ili lažeš ili ne razumiješ razliku.

Zaostao na LMS I ZS i nepoznavanje osnovnih elemena zivota - citat odredenih

Edited by - kimba on 09/08/2024 21:15:51
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8122 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 09/08/2024 : 21:30:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kimba

Lažeš Kene ,ili ne razumiješ hrvatski .
Ja sam rekao “da će je” (Harris), a ne “da ju je” (Hillary).
Ogromna razlika
Znaci ili lažeš ili ne razumiješ razliku.



ja sam bio jasan
a i ti
u prvom postu si napisao da će ju 'poderati kao pas masnu krpu' - kamalu
u drugom postu si napisao 'zna se kako je hillary prošla s njim u debatama', pa kako će tek biti s kamalom, koja je po tvome 'mala beba za hillary' - i na to sam se ja dalje referirao
ako si s ovim 'zna se kako je....' mislio da je bila po mišljenju publike bolja od njega, onda isprike
ja sam ipak shvatio da ju je po tvom mišljenju pregazio ili 'poderao kao pas masnu krpu' - što mi se sviđa kao izraz, pa sam te citirao

if you tolerate this, then your children will be next

Edited by - ken2 on 09/08/2024 21:35:19
Go to Top of Page

kimba
Average Member

659 Posts

Member since 04/02/2023

Posted - 09/08/2024 : 21:41:03  Show Profile Show Extended Profile  Send kimba a Private Message  Reply with Quote
Da upravo tako , ovo do pola što si sada napisao.
To sam i ja napisao.
A ovaj tvoj zadnji post je dijamentralno suprotan od predzadnjega.

Zaostao na LMS I ZS i nepoznavanje osnovnih elemena zivota - citat odredenih
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8122 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 09/08/2024 : 22:01:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
ne znam u čemu sam bio dijametralno suprotan
ali ok, ne bih dalje o ovome

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 09/08/2024 : 22:11:44  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Ne moze se predvideti sta ce biti. Samo se moze ostaviti svoje misljenje koje nema smisla raspravljati jer se o ukusima ne raspravlja niti dokazivati jer se buducnost ne moze znati.

Ali evo sta je bilo u proslosti:

* 2016 Hilari je po anketama posle sve tri debate pobedila Trumpa u sve tri (zanimljivo je i da je VP debatu po anketama Pence dobio)
* 2020 Biden je po anketama posle jedine debate pobedio Trumpa
* 2024 Trump je naravno (i to veoma ubedljivo) pobedio ali to ne racunam jer Biden nije bio sposoban kognitivno da debatuje na tom nivou a onda je i zamenjen tako da ta pobeda ne verujem da ista vredi

Medjutim, posle svake debate se gledaju dve stvari: 1) ko je pobedio i 2) da li je debata neodlucne glasace ubedila da sada glasaju za nekoga.

To pod broj 2) je uvek bilo manje-vise nereseno ili minorno tj statisticki zanemarljivo.

Dakle izgleda da debate i ne uticu mnogo na to kako ce neko glasati (ili to ne zele otvoreno da kazu) osim mozda ako neko nesto stravicno zabrlja kao sto je Biden u zadnjoj pa je odmah smenjen. A bilo je jos gadnih brljanja u istoriji americkih debata. Medjutim ako se (VP) kandidat dobro istrenira on moze da prodje relativno OK bez obzira koliko je nedorastao (primer: Sarah Palin). Tako da sam ubedjen da ce Kamala na debati biti OK.

Ne treba zaboraviti i da su svi polls (ankete) 2016 govorili da ce Hilari odneti veliku pobedu a na kraju je izgubila.

To mi govori da ne treba mnogo trositi vreme na proricanje buducnosti jer ne postoji pouzdana metrika koja ima veliku korelaciju sa pobedom nekog kandidata. Bar ne od tih metrika koje se u MSM medijima prikazuju (npr. da sada "Kamala vodi" itd.). Ja konkretno necu ovde nista pisati u vezi proricanja ko ce da pobedi jer to ne mogu da zakljucim iz nikakvih podataka nikakvom logikom. A da mogu prodao bih sve sto imam i ulozio te pare na kladionicu.

Videcemo sta ce biti na izborima i to je to. Ako pobedi "nas" kandidat super, ako ne pobedi onda cestitka drugoj strani i u rovove na borbu iz opozicije koliko se moze tu gde zivimo i gde nam ti lokalni zakoni uticu na svakodnevicu. Samo bez oruzja, "ustanka" ako se izgubi ili surovog kaznjavanja druge strane iz "odmazde" ako se pobedi.

Naravno da cu gledati Kamala-Trump debatu uz kokice ali sta god tamo da se desi (osim neke katastrofe bilo kog od njih dvoje) mislim da to nece uticati na nasu mogucnost da proreknemo ishod izbora. Gledacu i VP debatu, izgleda da i to ugovaraju...

Edited by - wintermute on 09/08/2024 23:01:40
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37818 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 09/08/2024 : 23:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

https://x.com/joncoopertweets/status/1821944795725476163


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 09/08/2024 : 23:21:55  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli
https://x.com/joncoopertweets/status/1821944795725476163



Stavi bar recenicu teksta kada kacis x linkove da se barem zna kontekst

"Wow! Just this morning, Trump LOST the support of Joe Rogan, Tim Pool and Nick Fuentes — all of whom made public statements against him. Rats abandoning a sinking ship, amirite?"

Da, neki kazu da je to Rogan uradio da se ne bi zamerio Holivudu gde mu trebaju te konekcije.

A neki kazu pa dobro, barem nije endorsovao Kamalu.

Podrzao je Kenedija ali je odmah ubrzo objavio: "For the record, this isn't an endorsement. This is me saying that I like RFKjr as a person, and I really appreciate the way he discusses...." (izvor: njegov twitter)

A evo kako Musk opravadava podrsku Trumpu:

Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 10/08/2024 : 16:29:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
ovaj ga jasno pita što misli da trump može donijeti dobro čovječanstvu, a musk samo o tome kako je trump hrabro podnio atentat. i kako mu je to impresivno jer bi mnogi drugi poklekli u takvoj situaciji. i kako trebamo tako nevjerovatno hrabre ljude. i kako trebamo štititi granicu, i kako trebamo čiste i zdrave gradove, i kako treba smanjiti potrošnju. i vladu. i vjerovatno njezin utjecaj. ne znam što to točno znači... možda bi musk zajedno sa trumpom nastavio graditi zid na granici s meksikom. prvih 70 kilometara je izgrađeno... još samo 3930 km to go.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/08/2024 : 17:22:28  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Za mene licno su resavanje granica i ukljucivanje ljudi koji ilegalno rade u poreski sistem (ili izbacivanje iz sistema ljudi koji se slepaju besplatno) trenutno najveci licni problemi a i po meni logican nacin smanjenja potrosnje.

Kako porez onih koji placaju ne moze da stigne da pokrije sve jer mnogo ljudi ga ne placa a koristi usluge besplatno onda se mora ili A) pozajmljivati sve vise (sto podize nacionalni dug sto onda podize kamatu na njega) ili B) (ne znam sta je gore) stampati dolar (sto podize inflaciju). Ili se C) mora dizati porez delu stanovnistva koji placa (sto se desava i sto mene pogadja direktno i dize tenziju medju onima koji placaju kao i mrznju prema onima koji se slepaju). Tu nema nikakve ideologije. To je najjednostavnija ekonomija i elementarna matematika. Osim A, B, C nema drugih nacina pokrivanja deficita.

Ako se samo ovo resi ja mislim da bi se mnogi drugi problemi resili sami od sebe.

E sad kako neko prica a kako ce raditi i sta ce mu biti dopusteno da radi to su druge teme...

Edited by - wintermute on 10/08/2024 17:28:29
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/08/2024 : 18:13:22  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute
Osim A, B, C nema drugih nacina pokrivanja deficita.



Hm, da ima jos jedan. I to dobro isproban kroz istoriju.


Rat.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5855 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 10/08/2024 : 18:48:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Porezi u USA, pogotova korporacijama, su na najnižim razinama još od prije Drugog svjetskog rata.

Vidi ovo:



Evo i izvor:

https://www.concordcoalition.org/issue-brief/historical-tax-rates-the-rhetoric-and-reality-of-taxing-the-rich/

Make America Great Again - vratimo razine poreza na vremena kad je sve bilo dobro. Što misliš koliko bi se MAGA pristaša složilo s tim?

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 10/08/2024 18:50:36
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/08/2024 : 19:32:18  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Porezi u USA, pogotova korporacijama, su na najnižim razinama još od prije Drugog svjetskog rata.



Mozda to ekonomski ne valja a mozda valja, ima mnogo tu rasprave.

Ilegalci i ostali koji ne placaju porez a trose porez drugih svakako nikako ne valja.

A njih je u odnosu na poreznike najvise u istoriji sada.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/08/2024 : 19:37:14  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Da me neko opet ne nazove fasistom: ja sam naravno OK da drustvo i dalje izdrzava one koji ne mogu (priveremeno ili trajno) da rade iz raznih opravdanih razloga.

Ali ako si kriminalac (prelazak granice suverene drzave bez vize/dozvole je prekrsaj pod trenutno vazecim zakonom) ili ne zelis da radis ili radis ali na crno ti si meni na grbaci i smetas mi.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1305 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 10/08/2024 : 19:53:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Da me neko opet ne nazove fasistom: ja sam naravno OK da drustvo i dalje izdrzava one koji ne mogu (priveremeno ili trajno) da rade iz raznih opravdanih razloga.

Ali ako si kriminalac (prelazak granice suverene drzave bez vize/dozvole je prekrsaj pod trenutno vazecim zakonom) ili ne zelis da radis ili radis ali na crno ti si meni na grbaci i smetas mi.



Tačno. Potpisujem.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/08/2024 : 19:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Samo da dodam pre nego sto neko pocne da kaci razne grafikone sa ilegalcima i prelazima granice. Ti grafovi su bazirani na podacima na neki nacin "potvrdjenih" ilegalaca i ilegalnih prelaza. Koliko ima "nepotvrdjenih" tj. onih koje niko nikada nije video niti igde na bilo koji nacin registrovao u sistemu se ne zna a spekulacije idu do neverovatnih cifara. Istina je verovatno na sredini. Ali svakako znacajno veci broj nego sto MSM prikazuje i koliko ih sistem zvanicno broji.

Zvanicno ih ima oko 11 miliona.

Nezvanicno -- ko zna. Verovatno ne preko 30 miliona ali i verovatno ne ispod 20 miliona...

E sad oko 40% stanovnistva amerike nije platilo nikakav porez (lako se nadje). Razni su razlozi za to. Znaci da 60% ljudi koji placaju porez izdrzava 40% ovih koji ne placaju PLUS sve ilegalce (zabelezene i nezabelezene).

Dakle svaka osoba ovde koja placa porez izdrzava osim sebe jos jednu osobu koja "zivi dzabe".

Nema to nikakve veze sa korporacijama i milajderima kojih je statisticki kap u moru. Sistem mora da se zaustavi, menja i zategne. Dodatak novih ilegalaca koji ne placaju porez a trose ga samo moze da vodi u propast.


Uzgred, cekaju vas sve ove racunice i u Evropi, amerika je uvek isla ispred u skoro svim stvarima (dobrim i losim). A onda cemo videti kako cete razmisljati.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47023 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/08/2024 : 20:09:48  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Samo da dodam pre nego sto neko pocne da kaci razne grafikone sa ilegalcima i prelazima granice. Ti grafovi su bazirani na podacima na neki nacin "potvrdjenih" ilegalaca i ilegalnih prelaza. Koliko ima "nepotvrdjenih" tj. onih koje niko nikada nije video niti igde na bilo koji nacin registrovao u sistemu se ne zna a spekulacije idu do neverovatnih cifara. Istina je verovatno na sredini. Ali svakako znacajno veci broj nego sto MSM prikazuje i koliko ih sistem zvanicno broji.

Zvanicno ih ima oko 11 miliona.

Nezvanicno -- ko zna. Verovatno ne preko 30 miliona ali i verovatno ne ispod 20 miliona...

E sad oko 40% stanovnistva amerike nije platilo nikakav porez (lako se nadje). Razni su razlozi za to. Znaci da 60% ljudi koji placaju porez izdrzava 40% ovih koji ne placaju PLUS sve ilegalce (zabelezene i nezabelezene).

Dakle svaka osoba ovde koja placa porez izdrzava osim sebe jos jednu osobu koja "zivi dzabe".

Nema to nikakve veze sa korporacijama i milajderima kojih je statisticki kap u moru. Sistem mora da se zaustavi, menja i zategne. Dodatak novih ilegalaca koji ne placaju porez a trose ga samo moze da vodi u propast.


Uzgred, cekaju vas sve ove racunice i u Evropi, amerika je uvek isla ispred u skoro svim stvarima (dobrim i losim). A onda cemo videti kako cete razmisljati.



Eu je odavno isla u q sta se toga tice
https://lidermedia.hr/biznis-i-politika/vecina-nijemaca-smatra-da-se-ne-isplati-raditi-152817

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19605 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 10/08/2024 : 20:32:08  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture


Dakle, ljude poput wintermutea i mene muči činjenica da je s lijeve strane nekadašnjeg centra dodan čitav niz stvari koje do prije pet minuta nije nijedan ljevičar/liberal/kakogod zagovarao, od kojih sam naveo nekoliko konkretnih primjera (granice otvorene ljudima koji su doslovce mogli nekoga silovati ili ubiti u svojoj zemlji i sad bi trebali imati pravo pobjeći u koju god zemlju žele i dobiti ili brzi put prema državljanstvu ili vječne beneficije sponzorirane od platiša poreza; transrodno ludilo; ludilo s klimatskim promjenama). Znaš jednako dobro kao i ja da je to nasumičan izbor nekoliko primjera koji su mi prvi pali na pamet i da je lista neiscrpna i da se ažurira svakodnevno. Ako treba, ja ti nabrojim takvih primjera milijun (EDI ludilo u izboru studenata, profesora, zaposlenika, predstavnika, svega i svačega; općenito čitavo equity not equality/equality of outcome not opportunity ludilo; cashless economy/digital currency/digital ID/surveillance state ludilo; voter ID ludilo; silovanje jezika; hate speech/micoragressions ludilo; transrodno ludilo... reci kad je dosta... BLM ludilo; criminal justice system ludilo; ludilo oko legalizacije droga; ludilo s pandemijskim sporazumima; svaki dan novo ludilo u vezi klimatskih promjena... ja mogu ovako cijeli dan, a samo nabrajam glavne naslove, ne trebam ići u podnaslove, kojih je bezbroj). Ne pravi se da ne znaš koliko je toga i da ništa od toga nije postojalo kad smo wintermute i ja bili tvojih godina.


Da, u prethodnom periodu je došao cijeli niz novih ideja s ljevice, kao što i kroz cijelu povijest od ljevice dolaze nove ideje. To je ljevici prirodno, a desnici nije i zapravo nije ništa čudno. Neke od tih ideja su katastrofa, a neke su ok, ali ako govorimo o najradikalnijim idejama, tvoj je problem što ih ne konkretiziraš (pa radije govoriš o ovom ili onom 'ludilu') jer bi ih u tom slučaju jako teško uspio prišiti mainstream političarima iz Demokratske stranke.

quote:
Originally posted by culture vulture


Ako imaš neke ekvivalentne primjere za stvari koje su dodane desno od centra, ja bih ih rado čuo.
Ovo što si naveo jedva da zaslužuje odgovor. Reagan i Bush ni pod razno nisu bili otvoreni za ideju o otvorenim granicama. Nisam siguran što misliš pod "stavovima o vanjskoj trgovini", valjda na to da bi Trump uveo tarife i tako vratio proizvodnju u Ameriku? Da, ideja da se sve treba proizvoditi u Kini je nekoć bila u temeljima desno-konzervativnog pogleda na svijet - ne ide ni meni u glavu kako su se desničari udaljili od toga. Predanost NATO-u? Zašto bi predanost bilo kakvoj vojnoj alijansi bila odrednicom bilo lijevog bilo desnog svjetonazora? Savezi su stvar interesa, ne svjetonazora.
Imaš li nešto bolje (i iskrenije) ili da završimo raspravu?


Nema smisla pitati me je li se desno od centra dodalo 'nešto novo' jer, kao što sam gore objasnio, desnici nije svojstveno izmišljati nove stvari. To ne znači da se desnica nije radikalizirala.
Primjeri koje sam dao apsolutno stoje.

Naravno da se Reagan i Bush nisu zalagali za otvorene granice, to nisam ni napisao nego da je politika tadašnjeg GOP-a bila daleko manje anti-imigrantski nastrojena. Za otvorene granice se ne zalaže nitko, osim eventualno Donald Trump privatno dok je u opoziciji zato što mu politički odgovara kaos.

Naravno i da je Trump radikalizirao američku desnicu po pitanju protekcionizma. Ne, ne treba sve proizvoditi u Kini i jako je glupo tako banalizirati cijelu priču. Ono što je činjenica jest da je prije Trumpa, GOP bio stranka daleko više sklona podršci slobodnoj trgovini.

Isto vrijedi i za vanjsku politiku, to jest nacionalizam. 'Posvećenost NATO-u' je bio vjerojatno loš izraz s moje strane. Poanta jest da se desnica radikalizirala u izolacionističkom smjeru (a nerijetko i u nekakvom bizarnom proruskom smjeru, ako pričamo o desnim medijskim ličnostima).

Ipak, najveća radikalizacija desnice u Americi se desila po pitanju izgradnje kulta ličnosti oko Trumpa. Tko god prati američku politiku ne može poricati da se u GOP-u provela praktički potpuna čistka ikakvih kritičkih glasova.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19605 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 10/08/2024 : 20:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute


Da, to je tako bilo. Mala ispravka: ja za njega nisam mogao da glasam na glavnim izborima (prosla je Hilary i na tim izborima nisam glasao) ali sam glasao za njega na primarnim. To je bilo iz nekoliko razloga i vezano za probleme za koje sam tada mislio da su meni najbitniji. Recimo tada sam smatrao da je zdravstveno jedan od tih dok sam u isto vreme izucavao HFT (High Frequency Transactions) i zakljucio da je to jedno veliko parazitsko zlo. E Bernie ne samo da je hteo da da zdravstveno svima besplatno nego je njegov plan imao i realnu ideju kako da se to finansira: oporezovati svaku HFT transakciju na berzi. Tih transakcija ima na milione svakog sata a ne doprinose nista (samo uzmu middleman profit od 0.0001c recimo na svaku) a firme koje ih rade ne drze nikakvu poziciju stokova sto je po meni bilo suprotno kapitalizmu i fer igri na stok marketu. Te firme imaju tolike profite da bi to bio znacajan prihod a koji ne bi bio na grbaci obicnih poreznika. Tom jednom genijalnom idejom me je bio kupio.


Taj porez koji spominješ bi čini se uspio maksimalno povećati prihodne federalne države za 220 bilijuna USD godišnje (držat ću se male skale brojeva radi jednostavnosti), dok bi Sandersov prijedlog single-payer zdravstvenog sistema koštao preko 3 trilijuna po godini. Ni približno dovoljno.
Ali moja poanta nije bila da Sanders nije imao dobrih prijedloga u svojoj kampanji, nego da nema smisla da se žališ da te je ljevica napustila odlaskom od centra, kada si ti sam glasao za to da budu još esktremniji nego što jesu.
Spominješ trošenje para poreznih obveznika na tampone u Minnesoti (što je realno sića), a ovdje se zalažeš za uvođenje najekstremnijih socijalnih programa u američkoj povijesti.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19605 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 10/08/2024 : 21:28:04  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute


Novo je ova "ideja" (da ne kazem nesto gore) da se u *svaki* muski WC bez ikakvog normalnog razloga stavljaju tamponi. Znaci u svaki mora da se ugradi masina za disposal koja mora da se odrzava, servisira, testira, atestira od vlasti da nije temperovana, popravlja kada se pokvari, menja kada je vandali uniste ili ukradu, a onda mora neko da svaku proverava periodicno i dopunjava...


Samo što se to u Minnesoti uopće nije dogodilo.
Zakon je uveden koji je rekao da u svim školama moraju biti dostupni tamponi. Amandman koji je je htio eksplicitno isključiti muške toalete (dakle onemogućiti postojanje tampona u bilo kojem muškom wc-u) nije prošao u državnoj legislaturi. Ja nisam pročitao da je taj zakon nametnuo da se u SVAKI muški wc MORAJU staviti tamponi. Ako sam u krivu, slobodno me ispravi konkretnim tekstom zakona.
Walz je jedino mogao uložiti veto na cijeli zakon, što bi onda porazilo i inicijativu da djevojčice imaju obavezno dostupne tampone u školama. Ti tvrdiš da je to tako već od 80-ih, ali nisam siguran da govorimo o istim stvarima, pogotovo što tvrdiš isto i o kondomima. Možda da si ograničio te tvrdnje na Kaliforniju? Nekako sumnjam da su djeci u školama Alabame omogućavali besplatne kondome u 80-ima.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/08/2024 : 21:28:53  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton
Spominješ trošenje para poreznih obveznika na tampone u Minnesoti (što je realno sića), a ovdje se zalažeš za uvođenje najekstremnijih socijalnih programa u američkoj povijesti.



Pa rekao sam da je to tako tada bilo. Sada vise ne razmisljam tako. Odrastasmo, sazrevamo, menjamo misljenja...

Ali i tada sam birao manje od dva zla (sto sam i sam rekao vise puta) i za mene je Bernie po mom tadasnjem razmisljanju i problemima koje sam mislio da ce mi on "resiti" bio manje zlo od Hilari.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/08/2024 : 21:45:38  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton
Samo što se to u Minnesoti uopće nije dogodilo. [...]
Zakon je uveden koji je rekao [...]



Neka si sve u pravu a ja sve u krivu.

I tada ostaje cinjenica da je taj zakon dosao iz ciste ideologije jedne woke osobe koja se bazira na tome da muskarcima trebaju tamponi. Nije dosao iz nijedne bioloske, socijalne ili ekonomske podloge koja je vaznija od podloga mnogo drugih problema mnogo drugih vecinskih grupa po raznim pitanjima koje treba resiti pre ovoga. Nije dosao iz glasanja poreznika. Nije dosao iz istrazivanja i dokazivanja da ce imati dobar ROI i uticaj na drustvo.

Ti podrzavas tu ideologiju. Ja ne. O tome nema raspravljanja niti ubedjivanja. To je kao kada se o ukusima ne raspravlja. A ja sam ubedjen da sam ja ekonomski u pravu i za to sam izneo mnogo svojih dokaza kako ja vidim. Naravno ti mozes misliti drugacije. A mozda i promenis misljenje o ovom "ratu" kada "bombe pocnu udarati preblizu tvoje kuce" (citiram Gipija). Ja jesam npr. u vezi Bernija i to sam (ti) i priznao.
Go to Top of Page

kimba
Average Member

659 Posts

Member since 04/02/2023

Posted - 10/08/2024 : 21:51:52  Show Profile Show Extended Profile  Send kimba a Private Message  Reply with Quote
Kažete Regan i Bush se nisu zalagali za otvorene granice.
Možemo polemizirati oko toga, ali činjenice su sljedeće.
Najveću amnestiju ilegalnim migrantima je dao upravo Regan.
A to je , 2003 ili 2004 pokušao i Bush ali nije imao dosta glasova svojih da to progura.
To su činjenice, sviđale se nekome ili ne.
Uvijek govore da demokrati gutaju ilegalnu imigraciju.
Ali meni iz ovoga istina izgleda potpuno drugačija.

Zaostao na LMS I ZS i nepoznavanje osnovnih elemena zivota - citat odredenih
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19605 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 11/08/2024 : 11:29:43  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by tinton
Spominješ trošenje para poreznih obveznika na tampone u Minnesoti (što je realno sića), a ovdje se zalažeš za uvođenje najekstremnijih socijalnih programa u američkoj povijesti.



Pa rekao sam da je to tako tada bilo. Sada vise ne razmisljam tako. Odrastasmo, sazrevamo, menjamo misljenja...

Ali i tada sam birao manje od dva zla (sto sam i sam rekao vise puta) i za mene je Bernie po mom tadasnjem razmisljanju i problemima koje sam mislio da ce mi on "resiti" bio manje zlo od Hilari.


Slažem se, pogotovo s boldanim (uostalom, i ja sam 2016 podržavao Sandersa što je dokumentirano ovdje na forumu). Jedino ostaje da onda ne stoji ona tvoja teorija po kojoj se ti nisi makao s mjesta (politički) dok te je ljevica napustila. Ja sam zapravo najviše na to reagirao.

quote:
Originally posted by wintermute


Neka si sve u pravu a ja sve u krivu.

I tada ostaje cinjenica da je taj zakon dosao iz ciste ideologije jedne woke osobe koja se bazira na tome da muskarcima trebaju tamponi. Nije dosao iz nijedne bioloske, socijalne ili ekonomske podloge koja je vaznija od podloga mnogo drugih problema mnogo drugih vecinskih grupa po raznim pitanjima koje treba resiti pre ovoga. Nije dosao iz glasanja poreznika. Nije dosao iz istrazivanja i dokazivanja da ce imati dobar ROI i uticaj na drustvo.

Ti podrzavas tu ideologiju. Ja ne. O tome nema raspravljanja niti ubedjivanja. To je kao kada se o ukusima ne raspravlja. A ja sam ubedjen da sam ja ekonomski u pravu i za to sam izneo mnogo svojih dokaza kako ja vidim. Naravno ti mozes misliti drugacije. A mozda i promenis misljenje o ovom "ratu" kada "bombe pocnu udarati preblizu tvoje kuce" (citiram Gipija). Ja jesam npr. u vezi Bernija i to sam (ti) i priznao.


Ne mogu tvrditi za ovaj konkretan zakon, ali prijedlozi zakona itekako prolaze kroz takve analize troškova i benefita. Za ovaj mi je poprilično jasno zašto su zaključili da benefiti (univerzalna dostupnost tampona u školama) nadjačavaju troškove (koji uključuju i nekoliko bačenih tampona u muškim wc-ima). Usput, porezni obeznici su glasali za legislaturu i dali joj ovlasti za takve odluke, tako da nije baš odluka samo jedne osobe, ali dobro, to je možda manje bitno.
Još jedna stvar, mislim da si krivo procijenio kada si zaključio da ja podržavam tu ideologiju (govoreći o cijeloj 'woke' priči). Ja samo u njoj vidim daleko manji problem za društvo nego li mu se daje pozornosti. Pretjeruje li se u nekim stvarima? Naravno. Ali trošak za društvo je minimalan, da bi te teme bile presudne za donošenje zaključaka o razno-raznim političarima. Vjerujem da bi u Walzovoj karijeri mogao naći barem 10 problematičnijih stvari od te epizode s tamponima.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/08/2024 : 19:51:13  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton
mislim da si krivo procijenio kada si zaključio da ja podržavam tu ideologiju (govoreći o cijeloj 'woke' priči). Ja samo u njoj vidim daleko manji problem za društvo nego li mu se daje pozornosti. Pretjeruje li se u nekim stvarima? Naravno. Ali trošak za društvo je minimalan, da bi te teme bile presudne za donošenje zaključaka o razno-raznim političarima. Vjerujem da bi u Walzovoj karijeri mogao naći barem 10 problematičnijih stvari od te epizode s tamponima.



Moje misljenje na osnovu onoga sto vidim u svakodnevnom zivotu ovde je da je trosak za drustvo koji je nastao zbog woke ideologije ogroman i nemerljiv i verovatno nece nikada biti sa ekonomskih (a ni sa mnogih drugih aspekata) ispravljen.

Mozda (jos uvek) nije tako kod tebe u UK ali bogami kuva se i tamo... videcemo...

A za Walza (i praktivno sve ostale politicare sirom sveta osim mozda likova kao sto su Bernie ili onih skandinavaca sto se voze biciklima do svoje premijerske kancelarije) se sve slazem.
Go to Top of Page
Page: of 70  Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000