forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 118

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 04/09/2024 : 09:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Duše poput Isusa, kojeg svi priznaju (osim Dješke:) su bhakte.

Bhakta - predani sluga. Sluga sluginog sluge.
On tim djelovanjem pokorava i Boga samog.
Ali, nije Bog.


Ima takvih duša. Rijetke su, al ih ima.


"Isus je Bog."
To je u istom rangu kao kad se kaže, "duša je tijelo".
Nije.
Isus je Isus.
Bog je Bog.

Vjerujem kako ćeš možda sad spetljano i nerazumljivim riječima objašnjavati kako Isus jest Bog.


I treba tako.
Ali, onda Boga moraš vidjeti i u smrdljivom indijcu.









depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 04/09/2024 : 09:48:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Frano primenjuje primarni pronalazak uma od početka poznate povesti: ako ignorišemo, neće postojati za nas.

Istok je čisti duh, a materija ništa? Samo ću skromno da podsetim da se Istok donedavno - nekoliko stotina godina u prošlost, ali šta je to za večnost - utapao u raskoši. U-T-A-P-A-O. Pa nisu Zapadnjaci videli prirodna bogatstva i naslage u rudnicima, pa otišli na Istok, nego su videli sjaj dvorova i života tamo, odeću i trpezu i blaga i palate.

Frano, si video onaj video o skoro otpečaćenom hramu u Indiji? Nisu našli mnogo duha tamo, nego blago u vrednosti od trilion dolara... U Indiji. Samo u Indiji, treba reći.

Pričamo o višim klasama, naravno. Ali i duh je, bar u Indiji, razvijan u tim klasama. Brahmani su iznad ostalih, čak i kada zastupaju odricanje. Čak i Buddha je bio iz bogatih slojeva poreklom. A Frano se konstantno i dosledno vraća na sirotinju. Što nam pokazuje da je Frano u stvari hrišćanin, da ga vodi prvenstveno milosrđe, a ovo drugo je igra sa maskama koju Duh radi oduvek.

Ali nije to moja stvar, neka veruje šta hoće i šta misli da je dobro za njega. Zato neću ništa više reći o tome.




Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1898 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 04/09/2024 : 10:05:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Ali, onda Boga moraš vidjeti i u smrdljivom indijcu.




Pa upravo je majka Terezija u tom smrdljivom indijcu prepoznala Sina, njegovu patnju.

Frano, zapetljao si se u panteizam i svašta si nadrobio.

Nemam vremena i kasnije cu ti odgovoriti kao i dragom lwoodu. Ako uopće ima smisla.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/09/2024 : 10:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dečki, ja vas strpljivo čekam da kontrirate.

A, vi polako.

Slovo na slovo.
Jerbo, ja se generalno obraćam Stinkyju.
Ali, svi smo tu.





Ridiculus,
Materijalizam i duhovnost su ponuda.
Naravno da materijalizam prevladava.
Sve tvoje pratim i podbisujem.

Materijalizam u bogatstvu ili siromaštvu.
Tu je.
U Indiji i u Zagrebu.

Poen za tebe.





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/09/2024 : 10:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ordell

quote:
Originally posted by frano
Ali, onda Boga moraš vidjeti i u smrdljivom indijcu.




Pa upravo je majka Terezija u tom smrdljivom indijcu prepoznala Sina, njegovu patnju.

Frano, zapetljao si se u panteizam i svašta si nadrobio.

Nemam vremena i kasnije cu ti odgovoriti kao i dragom lwoodu. Ako uopće ima smisla.



quote:
Originally posted by ordell

quote:
Originally posted by frano
Ali, onda Boga moraš vidjeti i u smrdljivom indijcu.




Pa upravo je majka Terezija u tom smrdljivom indijcu prepoznala Sina, njegovu patnju.

Frano, zapetljao si se u panteizam i svašta si nadrobio.

Nemam vremena i kasnije cu ti odgovoriti kao i dragom lwoodu. Ako uopće ima smisla.



Stinky nije Boga prepoznao u smrdljivom indijcu.

Ordell, kad nnajdeš vremena, navrati.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/09/2024 : 10:29:52  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nije neka nauka zapetljat se u materijalizam.

Odpetljat se već nije lako.



Stinky, Ordell, Ridiculus i Pončo
VS
Salkan i Frano.

U debatici. Filozofsko duhovnoj.

Jesam ispravno napisao?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/09/2024 : 10:31:06  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da ne bude baš 5 na 1.

:)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 04/09/2024 : 14:41:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan
duh (ruh) je Božanska iskra i neodvojivi dio čovjeka,
a cilj duhovnog putovanja je ponovno sjedinjenje duha sa njegovim božanskim izvorom.



Za cilj se svi mi, pravi ljudi, slažemo.

No, još jednom, problem je ovo:

Ako treba sad ući određenije (sadržajnije) u taj cilj, onda to vraćanje Bogu (izvoru) je

a) sjedinjenje u duhu, poništenje individualiteta

ili

b) uskrsnuće tijela, odnosno afirmacija individualiteta, ali tako da biti-za-sebe bude i biti-u-Bogu

Kršćansko stajalište je ovo drugo.

Tu se sad vraćam na ordella i njegovo ""uskrsnuće tijela"? Pa to je glavno. Nije samo duša, nego i tijelo! Tijelo se ne može odbaciti kao neki teret."

Da, to je ono glavno u kršćanstvu.
No, radi se o tome kako razumjeti ovo uskrsnuće tijela.

Salkan, duh nije neodvojivi dio čovjeka, nego upravo - odvojivi. Duh je ono opće, koje nas spaja, komunikacija se odvija u duhu.

Neodvojivi dio čovjeka je duša. Duša je upravo to što daje da neki čovjek jest. Da on nije nešto opće, nije rod, nego jedno, jedincato, cijelo - baš on sam, kao taj pojedinac.

Čovjek se po duhu nalazi u zajednici, što primjećuje ordell. Ali to ipak ne zadovoljava čovjeka, jer kolektivitet je laž. Što će meni da se svedem na automat u kolektivitetu i budem tako sjedinjen s duhom košnice??

Bog nije Bog mrtvih (automata), nego Bog živih.

Uskrsnuće tijela, glavna stvar kako kaže ordell, ne treba se shvatiti pučki, kao doslovno tijelo. Jer tijelo propada, a s druge strane, one koji su obuzeti tijelom tjeraju nagoni i afekti. Sve se tradicije slažu da se, u tom smislu, treba osloboditi tijela. Pa se ne da uvidjeti čemu bi onda čovjek dobio nekakvo vječno tijelo, ako zamišljamo u paraleli sa sadašnjim tijelom, i time vječne afekte i prepreke?

Kod Schellinga sam vidio, na žalost samo usputno, nije to razvio, da tijelo, odnosno da je ta riječ, preuzeta iz grčkog povezana sa σόος, σῶς, što on prevađa kao sasvim, potpuno, nešto od čega ništa ne otpada.

"... posredstvom materijalnoga, to što je tjelesno ima neki odnos prema osjećanju, a posredstvom tjelesnoga, ono što je materijalno ima odnos prema mišljenju i prema duhu. Tjelesno ne potiče od materijalnoga kao takvog, nego od principa i ideje, koja nastavlja djelovati u onom materijalnom, i sama je samo povezivanje principa."

Smisao "uskrsnuća tijela", ako uzmemo u obzir ove nagovještaje, nije ono što odmah i izgleda protusmisleno, doslovno ponovo imati osjetilno tijelo, nego se meni čini da je smisao ovaj: biti taj potpuni, baš taj i taj, ili drugim riječima, ono od čega smo i pošli: afirmacija individualiteta, cijelosti.

Upravo ovaj individualitet jest duša.

I sad me zove prijatelj, idemo mi radit drva. A vi razmišljate o duši i dajte dopune, pa ćem odalje.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/09/2024 : 15:22:52  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Možda će zazvučati pomalo gej,
ali,
ti si Stinky duša.
I to je sve.


Probam uvući Duplog u razgovor, da čujemo i racionalni, znanstveni pristup problematici.
No, teško.


Ak ćeš se i dalje durit i ignorirat me, poštujem, ali da znaš, ja ću i dalje obljetat ovaj topic.
K'o duh :)

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/09/2024 : 16:55:35  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zadnje kaj sam ti štel reć.
Kad mi je bilo najteže, Isus mi je najviše pomogao. Detalje bum zadržal za sebe.

Jel me to čini ili ne čini katolikom?

Kad su sve nade utihnule, nije mi crkva pomogla, već Isus.


Najmanje što mogu ucinit je maknut svoj križ s njega i probat rijesavat i nosit svoje sam. Ionak se on uvijek podmeće.
Vječni sluga.

Postovanje mu ukazujemo slušajući njegove riječi.

Božje riječi.



Nikakva filozofija tu ne pomože.

Već osoba.


Istu kategoriju ljudi, sličnih Isusu sam sreo i kroz prevod Bhagavat Gite. Oni ne djeluju požrtvovano kao Isus, već te uče kako sam postupati. Prema dužnosti.


Razgovor je bio dobar.
Za neke zbunjujuć, smiješan ili pederski, to već nije moja stvar.

Ali, razgovor je bio dobar.
Aj, bok.









Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1898 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 04/09/2024 : 21:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Kad mi je bilo najteže, Isus mi je najviše pomogao. Detalje bum zadržal za sebe.

Dobro je to i može On to. Ne treba detalje jer nema potrebe.

Jel me to čini ili ne čini katolikom?

Formalno si katolik, ali ne vjeruju samo katolici u Krista kao Božjeg Sina. De facto nisi, jer ne vjeruješ.

Kad su sve nade utihnule, nije mi crkva pomogla, već Isus.

Crkva je tijelo Kristovo. Apostol piše kako je Crkva poput tijela, sastavljena od različitih udova, gdje svaki član ima svoju ulogu. Krist je glava tog tijela, a vjernici su njegovi udovi. Ovaj koncept naglašava kako svaki član Crkve, bez obzira na ulogu ili darove, ima jedinstveno mjesto i doprinos zajednici. Na teološkoj razini, Crkva se ne shvaća samo kao organizacija ili institucija, već kao mistično tijelo u kojem Krist živi i djeluje kroz svoje vjernike.


Najmanje što mogu ucinit je maknut svoj križ s njega i probat rijesavat i nosit svoje sam. Ionak se on uvijek podmeće.
Vječni sluga.


Moraš nositi svoj križ, ali lud si ako misliš da se možes sam spasiti.
"Jer ni Sin Čovječji nije došao da bude služen, nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge." (Mr 10,45)

Postovanje mu ukazujemo slušajući njegove riječi.

Božje riječi.


Isus nije mudrac, nije tam neki koji ti dijeli savjete kak treba živjeti. On ti je put, istina i život moj frano. Bog od Boga, svjetlo od svjetla.


Nikakva filozofija tu ne pomože.

Filozofija može i ne može. Zavisi. Kierkegaard je dobro filozofirao.


Već osoba.

Prejaka tema ali ajde, da osoba. Bog = osoba iako tu ima svojih problema.


Istu kategoriju ljudi, sličnih Isusu sam sreo i kroz prevod Bhagavat Gite. Oni ne djeluju požrtvovano kao Isus, već te uče kako sam postupati. Prema dužnosti.

Nema ljudi sličnih Isusu.




Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/09/2024 : 22:12:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Eto. Isus je Isus.
Bog od Boga.
Svjetlo od svjetla.
Božji sin.

Upravo tim jezikom.
Znanje je savršeno izrečeno.

Iz tog jasno proizlazi da
svijetlo od sunca nije sunce.
Voda iz izvora nije izvor.
Bog od Boga nije bog.
Isus je od Boga.

Božja energija je istovjetna Bogu, ali istovremeno ta energija nije Bog.

Sunce jest energija topline, ali ta toplina nije sunce.

To je razumijevanje Apsoluta.

Isus sebe ne stavlja na mjesto Boga. Za razliku od većine drugih živih bića koja misle da su sraštena cjelina - duha i tijela.


Isus ne upada u tu zamku da misli da je Bog, to drugi o njemu govore.
Dok on nosi njihov križ.
On služi druge.
To je ljubav - predano služenje drugog.


Takve duše su na neki način veće od Boga :)
Ali, nisu Bog.



Ima ih sličnih Isusu (nikako istih), ali su rijetki.





Edited by - frano on 04/09/2024 22:25:34
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1898 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 04/09/2024 : 22:54:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
frano ti ne znaš da su mnogi, premnogi sve to promišljali daleko ispred tebe.
Jel ti znaš ko je bio Arij? Pogledaj sabor u Nikeji 325.
On isto kao i ti nije vjerovao da je Isus Božji sin, odnosno nije imao vjeru pa si je olakšao tako, da je stavio Oca iznad Sina, stvorio je hierarhiju jer je to bilo RAZUMU prihvatljivo! Ergo Arij nije imao snage, nije imao vjeru.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/09/2024 : 22:58:14  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ma Isus je veći od Boga u smislu ljubavi.
Samilostan je. Služi druge. Preuzeo je na sebe križeve mnogih.

Da je do Boga, sve bi nas već odavno spalio.
No, on sve to i dalje trpi. Sve to mrcvarenje sina mu.
Najstrpljiviji je.

Dok jednom ne kaže dosta :)


Edited by - frano on 04/09/2024 23:03:41
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1898 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 04/09/2024 : 22:59:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Nego ,to s pripadnoscu je smisno.
Krste te ka dite( ili obrezu) ,nemas pojma o nicemu i posli tvrde da si njihov.
Ka industrijski produkt.
Ocekujen i bar kod u buducnosti.



A kako bi moglo biti drugačije? Zar ti ne bi svoje dijete odgajao prema svojim uvjerenjima?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/09/2024 : 06:47:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ordell

quote:
Originally posted by lwood

Nego ,to s pripadnoscu je smisno.
Krste te ka dite( ili obrezu) ,nemas pojma o nicemu i posli tvrde da si njihov.
Ka industrijski produkt.
Ocekujen i bar kod u buducnosti.



A kako bi moglo biti drugačije? Zar ti ne bi svoje dijete odgajao prema svojim uvjerenjima?



Kako ne bi moglo drugacije?
Sve neko sviranje o slobodnoj volji a nje nigdi.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/09/2024 : 12:16:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Od kada je ridiculus fulao s Hang 'Em High, prebacio sam se na Eastwooda, usporedo s klasičnim vesternom.

Na red je došao High Plains Drifter. Za razliku od Two Mules, ovaj sam film enormno volio. Nekada. Još prije 20 godina. I nakon 3-4 ponavljanja, još sam ga volio.

Danas?
Ne znam. Palo mi je, i ne mogu sad reći da ga volim. Ali niti da ga ne volim.

No, nije to važno, nego jedna zapanjujuća stvar. Čovjek bi mogao pasti na guzicu.
I High Plains Drifter implementira iskustvo špagetija (film osvete), sve je mračno, i psihodelično, i crveno, kao da se ne radi o vesternu. I ovaj djeluje po demonskom nahođenju, u vatrama pakla, i sve je izgledalo da je ovo prvi pravi vestern koji ne veliča Ameriku.

Ali figa.
High Plains Drifter bi se mogao opisati: Sada i pakao biva uključen da obrani Ameriku. Veličanje Amerike ne preza ni od čega, ne ustukne ni pred time da pakao upregne u državne interese.

Potpuno morbidna, suluda, pomahnitala patriotska vizija Amerikanca Clinta Eastwooda.
Teško je reći što mu bi. Lakše je reći ono što sam rekao: palo mi je. Pao mi je High Plains Drifter kada sam shvatio ovu nesvetu alijansu Amerike i pakla.

Naime, čitav taj film, pokretač radnje je ovo: šerif Jim Duncan biva unajmljen od dobrih američkih građana, koji su osnovali dobru američku zajednicu u gradiću Lago. Tu je krčmar, župnik, gradonačelnik, trgovac itd. Sva ona sveamerička ekipa koju smo spominjali u našim počecima promatranja vesterna kao prave američke ideologije. Ovi dobri američki građani, imaju dobar interes osnovati zajednicu, Lago, jer su tu osnovali rudnik zlata. Crpe bogatstvo i sve štima.

A onda, jednog lijepog dana, šerif Jim Duncan otkrije da ovaj rudnik zlata zapravo ne bi trebao pripadati dobrim američkim građanima Laga, nego - američkoj državi: rudnik se nalazi, zapravo, na državnom vlasništvu! I šerif, pravi Amerikanac, hegelovski obožavatelj države, ujedno je stamen i nepotkupljiv. On se ne da slomiti i ući u kompromis sa građanima, koji se otkrivaju kao privatni poduzetnici izvan državnog interesa. Iz razloga, koji se ne daju lako uvidjeti, šerif Jim Duncan želi pokvariti biznis svojim najmodavcima i otkucati ih državnom aparatu, e da bi aparat crpio bogatstvo. Tu dobri građani ulaze u konflikt s dobrim šerifom. Unajme najveći šljam, i ovi ga eliminiraju, odnosno izbičuju do smrti.

Ostatak radnje je bizarna, morbidna, sumanuta Eastwoodova vizija o paklu koji dolazi zastupati američki državni aparat i kazniti jednako dobre građane i ološ.

Čudna, čak vrlo čudna konzervativna kritika licemjernih dobrih građana Amerike, koji su se skroz otromboljili u bogatstvu, ne znaju više pucati i rade za svoje interese pod maskom zajednice. Je li konzervativizam spojiv s paklom? Ima li ovdje junaka s kojim bi se pravi hrvatski domoljub mogao identificirati? A kršćanin?

To su samo neka od pitanja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/09/2024 : 13:02:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
PALE RIDER je remake Shanea. Mračni remake. Valjalo bi razmotriti je li ovo posljednji trzaj Eastwoodovog propadanja u darknajt ili se ta crta stalno provlači, kroz Nepomirljive ili Bijeli lovac, crno srce, npr. A tko će to sve stići.

Dok je Shane jasan, veleban, precizan i zaokružen (te time najbolji vestern svih vremena), Pale Rider je mišung koječega. Nade, darknajta, osvete, vjere, industrije i zajednice.

Eastwoodov film je još nejasna slutnja bitnih istina, koje se onda pojavljuju na granici nekakvog događanja, koje je on ipak uspio uobličiti u dopadljive slike. No, ta okolnost da je sve skupa još nejasna slutnja, veže njegov film mnogobrojnim žilicama uz demonologiju. Demonologija je prisutna tamo gdje se nešto slućeno pojavljuje na granicama iskušavanja.

Uz nadnaravno, osvetu i razna druga mjesta koja se pojavljuju u filmu, čini se da je osnovna stvar, kada se transkribira Eastwoodova estetika nejasne slutnje, ovaj sukob: svijet čovjeka koji još to osjeća i želi biti protiv svijeta tehnološkog, industrijski propalog čovjeka.

Svijet čovjeka koji želi biti čovjek predstavlja kamp kopača zlata.
Svijet industrijski propalog čovjeka predstavlja lokalni moćnik, koji pak po logici tehnološko-instrumentalnog uma mora rastjerati male kopače.

Kopači zlata, okupljeni oko Barreta, dobrog, smjernog i obiteljskog Amerikanca, formiraju zapravo zajednicu ovih dobrih malih Amerikanaca. No, izgleda d anisu dovoljno jaki da bi se mogli nositi s moćnim, progresivnim Amerikancima, koji ispiranje zlata podižu na enormnu, industrijsku razinu. Njima dolazi nadnaravna pomoć, milost. Zašto milost dolazi u liku darknajterskog propovjednika, i otkuda ove demonološke fascinacije, to su pitanja za neku drugu studiju.

U svakom slučaju, naša simpatija mora biti na strani zajednice, malih kopača zlata. Ova slutnja izranja u Eastwoodovom filmu u scenama koje se možda na prvu ne ističu i prolaze nezamijećeno. Industrijsko ispiranje zlata dano je u prizorima rušenja brda, drveća, bombardiranja vodenim topovima i sve se događa u vrtoglavom pustošenju. "Bit industrijske kulture je stvaralačko razaranje."

Osnovni konflikt nije stvar novca, jer industrijalac je dao fer ponudu kopačima, čak izdašnu sumu novca da oni pokupe prnje i odu tražiti sreću negdje drugdje. Dakle, tu se ne radi o ekonomskim motivima, što Barret i formulira u svom govoru na sastanku kopača. Ovi ljudi naslućuju da se tu radi o dubljim stvarima i da oni ne mogu pripadati takvoj jednoj kulturi koju reprezentira industrijalac. Oni žele biti kopači, imati crkvu, župnika, obitelj, djecu i raditi to što znaju: kopati minerale u znoju lica svoga te tako slaviti Gospoda.

Čovječanstvo (odnosno, zajednica) nije našlo stabilan moralni odnos prema industrijskoj kulturi. Psihomoralni temelji već su postali nedovoljni za dosad dosegnuti stupanj podjele rada. Temeljna potreba čovjeka, o ispunjenju koje u posljednjoj instanciji nedvojbeno ovise njegove sigurnosti i izvjesnosti, u svakom je slučaju nepokrivena; tehničkoj kulturi ne uspijeva stabilizirati životni prostor.

Kopači zlata, ti mali, neuki, dobri Amerikanci, osjetili su ovaj gubitak životnog smisla u industrijskoj kulturi, koja bi neminovno stigla s industrijskim ispiranjem zlata. Pa se glavni konflikt slutećeg filma Pale Rider, odigrao po rečenom modelu. To je upravo model konflikta koji me i osobno okupira. Pratit ćemo njegovo variranje u vesternu. Zato mi na dnevni red iskače: The Misfits.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 06/09/2024 : 15:48:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Stinky ne možeš o Eastwoodovim westernima a da ne spomeneš najbolji-The Outlaw Josey Wales.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/09/2024 : 18:16:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da, i njega sam prije volio. Vidjet ćemo sada. Josey Wales mi dolazi uskoro, sad mi se nametnuo The Misfits. Preko reda, skužajte:)

Inače, Poncho, ovo što smo naznačili kao osnovni konflikt u Pale Rideru, također je osnovni motiv na kojemu je podignut Nolittin Mister No.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/09/2024 : 18:20:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
A kad smo već kod Mister Noa, onda mi se u ovom sklopu ubacuje i Odavde do vječnosti. Dugo nisam gledao Odavde do vječnosti... a možda bih čak i čitao ponovo, ako Bog da.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/09/2024 : 12:13:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
THE MISFITS je meni sada skroz čudnovat film. Ne može se reći ima li tu namjernog ili nenamjernog ismijavanja i ima li uopće ismijavanja, no da sve skupa često djeluje kao ismijavanje, to čovjeka mora začuditi. Sve se nešto polaže na drukčije, na likove koji se ne žele ukalupiti u industrijsko društvo i koji su time potencirani kao slobodni, a istovremeno svi u nekom trenutku izgledaju kao pelivani, do samog najvećeg Clarka Gablea. Zvocanje tih misfita, njihovo cendranje, cmoljenje i cmizdrenje, uključivši samog najvećeg Clarka Gablea, čovjeka mora čuditi, ako su, s druge strane, oni istaknuti kao antiteza onoj gomili koja nije slobodna, koja stupa u radni odnos.

Međuigra četvoro glavnih likova, misfita, ponekad dodiruje dosadu, a ponekad je predobro. Recimo, kad plešu. Odu u kućicu u vestern krajoliku i plešu. To me podsjeća na nezaboravne retke Mister Noa, Danu Wintera, bar i Patriciju. Što ovi ljudi traže, to je ono zagonetno. Ne znaju ni oni sami, i bit će da zbog toga djeluju kao pelivani, kao da ih se ismijava. Čitav film tako djeluje, a onda - paf - kraj, to je to. Takve krajeve još uvijek volim, takve krajeve tražim i u takve završetke vjerujem. Otpali su luzeri, otpali su lažni i pelivanski likovi, a ostaju samo njih dvoje: Clark Gable i Marilyn Monroe! I dok se Marilyn boji kako će po ovome mraku, kako tu naći put kući, Gable suvereno odgovara: slijedit ću onu moju zvijezdu. Ispod moje zvijezde je autoput, kojim ćemo juriti sto na sat kući, u svjetlo, a ti, sada kada si sa mnom, nemaš više straha. Moja zvijezda i ja ćemo te vući, štititi i brinuti se za tebe, a ti ćeš mi opet dati dom i idilu.

Clark Gable i Marilyn Monroe su iskupljeni, otopili su pelivanstvo i njihova duša je sazrela u duh u inat industrijskom društvu. Eli Wallach nije uspio, ostao je luzer koji viče u pustinji. On se prišlepao pravom muškarcu Gableu, i često je izgledalo da je zadovoljan svojom podređenom ulogom, da je svjestan svoje pozicije i da prihvaćanjem objektivne inferiorne pozicije dobiva satisfakciju kroz Cablea, zadobiva muževnost i slobodu u duhovnoj identifikaciji. No, onda je uzdrhtao, isplivala je ropska narav i htio je doslovno Marilyn Monroe za sebe, iako joj nije par. Tim obratom je sve upropastio, učinio se još manjim, jer je ispao kiflica: iako je prvi vidio Marilyn, inferiorno je otrčao Gableu i morao je uzeti njega da bi se družio s njom. Dao im je i svoju kuću u vestern krajoliku, dao im je svoj krevet, sve je dao, jer je šonjo i kiflica. On je 'strpljivo' čekao svoj red, i kada mu se učinilo da je došao taj trenutak, isplivao je kao ropska svijest, kao nula koja misli da je time što igrao inferiornu ulogu, priskrbio nekakve zasluge. Ma kakvi! Upravo ova kalkulantska duša pretvara ga u ropsku svijest, tim više što je njegovo poniženje veće. Marilyn Monroe se gnuša takvih šonja i njoj treba pravu muškarac, kauboj.

S druge strane, Montgomery Clift nije ova jadna, kalkulantska, ropska svijest, nego istinski pelivan. Slinavi kauboj, jahač bikova kojega prvi put susrećemo kraj telefonske govornice, gdje zove - mamu. Njegovom pelivanstvu nema kraja i John Huston nije mogao omotati blesaviji i duži zavoj oko njegove glave, i onda mu na to nabiti kaubojski šešir, da izgleda kao pojedini uvaženi članovi naše stripovske zajednice. Njegovo kaubojstvo je tek slučajno, jer ga je očuh razbaštinio, i on jaše bikove i pada s njih na glavu, omotaju mu blesave zavoje te on cendra i cmolji, pa za trenutak privlači pažnju zbunjenih pičoka a la Marilyn Monroe.

Marilyn Monroe je najneobičnije stvorenje na svijetu. Ima sve obline, a osjeća svjetsku bol. Pleše po noćnim klubovima u iluziji da radi veliki udarac, a ovi samo sline na njezinu otjelovljenu dušu. Jedna od naj scena Neprilagođenih je kad Marilyn udara reket, i ona čak i tu iluzionira da radi veliku gestu, a klipani samo gledaju njenu guzicu i drpaju.

O kako Marilyn Monroe pati za konjima. Clark Gable lovi konje. On je slobodan, kauboj, i radi jedan ili dva preostala muževna posla. Jer stupiti u radni odnos nije muževno, i od toga nema gore. Tako Clark Gable lovi divlje konje, te simbole slobode, i prodaje ih dileru. Diler pak konje preprodaje u mesnu industriju i od slobodnih divljih konja ostaju mesne prerađevine. Ovaj paradoks je lijepo izrazio stari Huston. Moraju li se pravi slobodni ljudi i konji, pobosti na život i smrt?

Marilyn Monroe uopće ne ulazi u te filozofije, ona ni ne kuži superstrukturu ni aparat, a i koji će joj kada je otjelovljena duša u tijelu pičoke. Gable kuži i kuži da je pritiješnjen sa svih strana. Voli konje, ali ih mora loviti i strpati u konzerve, na kraju lanca. Marilyn samo kriči, viče i ne bi ona konje. I Gable, muž stisnut od aparata za jajca, u finalnom strahu i drhtanju pušta konje.

Čim je to napravio, čim je smogao snage prerezati laso, ugledao je svoju zvijezdu, pobrao Marilyn Monroe, ostavio pelivana Clifta i sidekicka Wallacha i sad oni jure po autoputu sto na sat, kući i u istinsku slobodu.

Vjerujem u ovakve zvijezde, i sam slijedim svoju. Ostavljam sidekicke, pelivane i ropske svijesti, prištelam si moje izgubljeno rebro, a na kaubojskom horizontu mi se javlja svjetlo.

Edited by - stinky on 07/09/2024 12:18:54
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
595 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 07/09/2024 : 14:06:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Pitanje:
Nikad ga nisam gledo (barem mislim) dosad, ali dobio sam sve iskrene preporuke za
HORIZONS WEST
sa Rockom Hudson.
Šta veli struka o tom klasiku?

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/09/2024 : 18:59:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Nisam gledao. Boetticher je inače čuveni vestern redatelj, i gledao sam nekih 10-tak njegovih filmova, i svaki valja. To su ti pravi klasični vesterni, tako ako si dobio preporuke, gledaj. I ja ću, ne znam zašto sam ovo propustio:)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 08/09/2024 : 07:51:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky, sam da te pozdravim.
Baš sam razmišlo ovih dana o razgovoru ugodnom.
Kolko (smo) ludi, tolko čudi.
Kolko ljudi, tolko čudi.
...

Prešao sam udarne momente, i bogme ima ih.
Za filozofske interesente.
No, Dupli me je dobro resetiral.
Ovo je sajt za stripove.

...

Pa ćemo nastavit filozofirat kroz stripove :)
Navrni na livadu.


PS meni je Isus i dalje v srčeku, i neide van kolko god Ordell dubio na glavi

pozdrav dečki!
Go to Top of Page
Page: of 118 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000