forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 210

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
595 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 30/08/2024 : 19:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Čitanka c/b horora, jedan od najvećih dueta ikad:











Mnogo, mnogo ciljanog eksperimentisanja u stilizaciji crteža, Toth je zasigurno bio jedan od najvećih, a ovaj broj Creepy-ja je apsolutni dokaz te tvrdnje. Vjerovatno je mnogo ljudi upoznato sa ovom zbirkom, ali meni je nova, prva čitanja i uživanja, pa sam morao da podijelim i preporučim.


Škafiškafnjak

Edited by - Salkan on 30/08/2024 19:36:15
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4190 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 05/09/2024 : 21:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





The Punisher Vol. 4 (#1-37)


Napisao: Garth Ennis
Nacrtali: Steve Dillon, Darick Robertson, Tom Mandrake, Sam Cennedy, John McCrea

+ Marvel Knights Double Shot
+ The Punisher/Painkiller Jane


Svi vole Punisher Max (a ko ne voli), ali malo se priča o Punisheru koji je Ennis pisao za Marvel Knights ediciju. Za razliku od Punisher Max serijala koji je bio grafički sirovo i eksplicitno delo, sa ludim Barracudom, i gde gro priče otpada na Castlove tezge u Vijetnamu; Marvel Knights Punisher je klasična superherojska mesečna serija. Glavni lik je Punisher, a ne Castle, i većina priča se odnosi na njegov krvavi obračun sa mafijom i kriminalcima. Pošto je reč o redovnoj seriji, solidnu minutažu imaju Marvelovi superheroji (Spiderman, Daredevil, Wolverine itd.).

Ennis je kod Punisher Max-a ima kreativnu slobodu pa tamo ima više ludosti i nasilja, dok je Marvel Knights Punisher za dve brzine sporija vožnja jer je reč o klasičnijem pristupu junaku. Ali Ennis mora biti Ennis pa je ostavio svoj trag. Poznato je koliko ludi Irac ne podnosi superherojstvo pa ako ste fanovi likova kao što su Spiderman ili Wolverine mogli bi biti uvređeni Ennisovim pristupom ovim "herojima". Npr. Punisher napravi sprdnju od Wolverinove sposobnosti regeneracije; dok Spiderman ne može da eskivira nijedan udarac od običnog sidekicka, i Punisher koristi Spidermanovo telo kao štit da se odbrani od napada jer superheroji svakako ne mogu da poginu zar ne Ennis retko kada propusti priliku da se zajebava na račun plašta i helanki. Zanimljivo da je njegov pristup Daredevilu bio drugačiji, njega je napisao ozbiljno i valjano, i stekao sam utisak da Ennis poštuje lik i delo Daredevila jer kao i Punisher on je više street-level za razliku od drugih popularnijih heroja. Šteta što Ennis nikada nije imao trk na Daredevilu, mislim da bi to bilo vredno čitanja.

Mane serijala su što nakon odličnog početka, serijal padne kada je Ennis bio zauzet i kada su ga zamenjivali gostujući pisci koji se nisu proslavili. Serijal je izlazio tokom 9/11 pa ima par škakljivih momenata i previše patetike po meni. U jednom momentu Punisher završi u Irskoj što nema nikakvog smisla sa ostatkom serijala osim zbog ega Ennisa da mora da u priču ubaci njegovo mišljenje o rodnoj Irskoj.

Na serijalu se smenjuje veći broj crtača. Steve Dillon odličan, Robertson zna znanje, Kennedy užas, McCrea OK iako nije ovo na nivou Hitmana, dok mi je najprijatnije iznenađenje Mandrake kojeg visoko cenim zbog fenomenalnog posla koji je odradio na Spectru sa Ostranderom. Čitao komentare po netu koji kritikuju njegov crtež jer je previše mračan i konfuzan, ali on je ilustrovao deo priče kada je Punisher jurio kroz kanalizaciju i gde crtež i treba da bude mračan i klaustrofobičan. Tuga kako neki ljudi ne mogu da prepoznaju kvalitetan crtež...

Ennis je pisao i dva miniserijala. Prvi je Marvel Knights Double Shot gde pratimo posetu zubaru iz pakla i koju je sjajno ilustrovao Quesada. Prilažem sliku Reč je o kratkoj priči, i ovde se nalaze i druge priče drugih autora ali iskreno Ennisova je ubedljivo najbolja i ostale su meni bile zaboravljive iako su neke pisali renomirani autori (Morrison).

Drugi miniserijal je The Punisher/Painkiller Jane gde pratimo najneočekivaniju i najčudniju romansu ikada! Ennis kada je raspoložen zna da napiše neverovatno kvalitetne ženske likove, presmešna i pretužna priča između ova dva "superheroja". Bacite pogled na ovu kratku priču.

Punisher Max je bolji, jer je luđi i grafički eksplicitniji, ali Marvel Knights Punisher nepravedno u senci Max serijala. Istina da su i po tematici i pristupu drugačiji serijali, ali ovo bi se svidelo i fanovima Max serijala, kao i onima kojima je Max previše grub pošto ovde više ide klasičniji pristup. Nema dileme - Ennis najbolje konta lik i delo Punishera


Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/09/2024 : 03:01:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Prilažem sliku

baš i nisi morao, imam zakazano u ponedeljak
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/09/2024 : 03:01:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Da, moji su isto citali Dog Man, imam tonu tih stripova sve tvrd povez...

Isto su im preporucivali i Diary of a Wimpy Kid i Bad Guys. Imam ih dosta

Ja to ne racunam u svoju kolekciju, cuvam ih u garazi iz nostalgije jer su ih prerasli...


Ostao sam dužan fotku police. Moram da primetim da nemaš nijednog Cat Kida



Ko nije čitao Dog Mana, da objasnimo samo origin: junak iz naslova nastao je ušivanjem glave psa i tela čoveka. Rated PG

A šta je bilo sa telom psa i glavom čoveka? O tome govori It's A Dog's Life.




Šalim se, nema veze sa Dog Manom. Strip je 1982. za Last Gasp uradio Larry Todd. U dalekoj budućnosti, 2004. godine, Ralph je upao u nevolje pa je za kaznu podvrgnut hirurškom zahvatu i završio kao pas lutalica. Dalje pratimo njegove avanture sa ostalim džukcima na ulicama Novog Vegasa. Freak Brothers meets Blade Runner. Preporuka za ljubitelje satire i teoretičare zavera.


Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 07/09/2024 : 06:24:50  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
Ostao sam dužan fotku police. Moram da primetim da nemaš nijednog Cat Kida



Cekaj, ovo ti citas ili dete/deca? Nisam cuo za Cat Kida, to moji nisu nikad izgleda citali.

Inace, vredi li po tebi Dog Man? Ja nisam nijedan procitao, sve mislim da je to bas za decu.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
7174 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/09/2024 : 07:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Sve ok, Dog Man za djecu, ali mogli ste ih bar posložit po redu.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 07/09/2024 : 17:16:22  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Sve ok, Dog Man za djecu, ali mogli ste ih bar posložit po redu.



Ha ha, drago mi je da jos neko pati od OCD-ja

Inace meni Dog Man stoji u garazi na dnu nekog starog ormana, ne smatram ga za deo svoje kolekcije. Koliko se secam i vidim na slikama nije numerisan, ne znam ni kako bi ga slozio? Mozda po godini i mesecu kada su izasli? Slican problem sam imao sa Warriors serijalom (koga sam prebacio u svoju kolekciju), morao sam da gledam kada su izasli na Amazonu (mada neki fan sajtovi preporucuju nesto drugaciji redosled citanja). A novi serijal je zapravo prequel tako da i to unosi dodatnu zabunu oko slaganja na policama...
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/09/2024 : 17:34:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by Vlaadisha
Ostao sam dužan fotku police. Moram da primetim da nemaš nijednog Cat Kida



Cekaj, ovo ti citas ili dete/deca? Nisam cuo za Cat Kida, to moji nisu nikad izgleda citali.

Inace, vredi li po tebi Dog Man? Ja nisam nijedan procitao, sve mislim da je to bas za decu.

To je novi spin off, tačno se vidi da su tvoji malo stariji.

Spominjali smo da se Dog Man preporučuje klincima koji uče da čitaju, i u tom kontekstu je OK. Meni je samo krivo što nije bio neki bolji strip.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 07/09/2024 : 17:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote




Pročitao sam Medžnun i Lejla Yanna Damezina, slobodnu adaptaciju "Romea i Julije sa Istoka". Čitao sam na engleskom (Majnun and Layla: Songs from Beyond the Grave), dok je strip originalno izdat u Francuskoj. Ne znam da li je do prevoda, ali tekst nije na nivou crteža. Pisano je kao poezija u prozi, pa je Lejla imala "brda za grudi", te je nosila "svoj krst", pa onda red Šekspira, pa red Halida Bešlića... Ako se odlučim za kupovinu, nadam se da ću naći arapsko izdanje i samo se diviti slikama. Moje fotke ne mogu da dočaraju ove boje, potražite zavir na netu.







Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 15/09/2024 : 00:25:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote


Pročitao sam Wage Slaves, kanadsko rezidanje švedskog stripa iz 2016. godine. Daria Bogdanska je Poljakinja koja se sa 25 preselila u Malme. Strip je njen dnevnik u kom se, pored ljubavnih jada, bavi mukama ilegalnih imigranata.



Daria radi na crno u azijskom restoranu i ubrzo shvata da je gazda eksploatiše. Priča prati njene pokušaje da se uz pomoć sindikata izbori za svoja prava. Očigledne su sličnosti sa Satrapi i Doucet, pa preporuka za ljubitelje njihovih radova.

P.S. Ovaj lik na slici dole, Mendi, Darijin je prijatelj koji mi se nekako nije uklapao u švedsku ekipu, a negde na pola knjige moje sumnje su potvrđene


Edited by - Vlaadisha on 15/09/2024 00:26:37
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3237 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 15/09/2024 : 13:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ide na listu, hvala Vlaadisha.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20940 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/09/2024 : 13:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
udarnik007:
Jérôme K. Jérôme Bloche Knjiga treća (Fibra) 8/10
Prve dvije knjige čitao sam kad su izašle i nisu me se
dojmile. Nakon duge pauze nastavio sam s trećom knjigom i
sad vidim da ću morati ponoviti gradivo iz prve dvije.
Pitko, duhovito, zanimljivo...sve što dobar strip mora imati
upravo Jérôme ima. Šteta što se ovo nije ulovilo kod publike ali,
kad malo bolje razmislim i meni je trebalo 10 godina, nažalost!

Jérôme K. Jérôme Bloche Knjiga četvrta (Fibra) 8,5/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4190 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/09/2024 : 22:29:14  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Knights of Sidonia (Tsutomu Nihei) (#1-15)


Sci-fi mecha manga o ratu sajberpank čovečanstva protiv vanzemaljske rase Gaune. Vanzemaljski entiteti koji imaju moć metamorfoze su uspeli da unište Zemlju, i u ovom stripu pratimo poslednji preostali svemirski brod koji u maniru Nojeve barke nosi "seme" i DNK čovečanstva kako bi teroformirali novu planetu na kojoj bi čovek nastavio svoju vrstu. Gauna iz nepoznatih razloga agresivno napada i pokušava da uništi svemirsku letilicu, a njihovi napadi će se pojačati nakon što se svemirskoj eskadrili pridruži mladi, ali talentovani pilot..

Za razliku od prethodne dve mange koje sam pročitao od ovog autora (Blame!, Biomega), gde je bolno jasno da autor odlično crta, ali ne zna da piše, i gde često moramo da se češemo po glavi dok pokušavamo da shvatimo šta je autor hteo da kaže; Sidonia je "klasičnija" manga i lakše razumljivija gde se autor malo više potrudio da piše po ključu uobičajenih seinen mangi. Naučna fantastika, mecha roboti i svemirske letelice, vanzemaljci, AI, neprijatne scene i prve ljubavi, komične i smotane situacije, česte scene gde likovi jedu i uživaju u japanskoj kujni itd., uglavnom sve one uobičajene stvari koje se obično viđaju kod mangi ovog tipa. Ali autor zna biti čudak i moram priznati da ljubavna priča definitivno nije otišlo u onom smeru u kojem sam očekivao (ne bih da spojlujem ali ko je gledao film The Shape of Water može shvatiti na šta ciljam). Manga je naučna fantastika i ima par zanimljivijih ideja po pitanju razvoja tehnologije i evolucije čovečanstva. Takođe par twistova u priči su za mene bili neočekivani..

Što se tiče crteža, autor odlično crta tehničke stvari kao što su brodovi, roboti, građevine, arhitektura itd., ali crtež likova i pogotovo njihovih facijalnih ekspresija emocija zna biti previše pojednostavljen. Ovaj put moram priznati i da je zakazao kod nekih tehničkih stvari jer me nije ubedio da je način na koji je crtao glavu robota i "snajper pušku" iz kojeg roboti pucaju najpraktičnija moguća rešenja.

Bolje napisano od Blame! i Biomega, ko voli sci-fi mecha robote i obilje akcije biće zadovoljan, ali neka jača preporuka od ove ipak izostaje
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 19/09/2024 : 21:07:08  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Zli Dusi su procitani ali sam krenuo da ponovo citam ceo opus Zorana Živkovića (sto radim svakih nekoliko godina) pa cu jos neko vreme verovatno manje pisati o stripovima.

Ipak uspeo sam da probam Carthago Vol 1 od autora Sunlight-a (Bec) ali mi je bio veoma dosadan i predvidljiv a i tema prezvakana (velika praistorijska ajkula se "otkriva"). Veoma standardna prica sa naucnicima itd. Nije mi bas legao ali mislim da nekima hoce. Crtez je klasican BD a interesantno je da je crtao Milan Jovanovic, https://www.humanoids.com/author/4094

Ovo je deo veceg serijala sa raznim avanturistickim pricama koje deluju interesantno i mozda mu se jednom vratim.

Moja ocena: 5/10

Amazon: https://www.amazon.com/dp/1643377272
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/28648839-carthago-carthago-single-issues-1-5

Go to Top of Page
Page: of 210 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.5 seconds. Snitz Forums 2000