forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Tex Willer
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 358

going going
Advanced Member



Serbia
11747 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/09/2024 : 00:24:58  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by anto

šta znači "antiklimatično" goinže?



Gde sam to napisao? Sad ne mogu da se snadjem gde sam to napisao.
Mozda nisam najsrecnije izabrao izvedeni pridev, verovatno sam ga preuzeo iz engleskog, cuo tamo negde. Valjda postoji ta rec u srpskom jeziku, izvedena iz antiklimaks - suprotno od vrhunca, neefikasna zamena za klimaks.



Poslednja trećina mi zapravo spušta utisak o celoj priči, odnosno sve od momenta kada su Teks i Kit zarobljeni u rudniku pa do kraja priče koja se završava izuzetno antiklimatično. Kao da je potpuno druga osoba zadužena za pisanje scenarija (recimo Nici iz današnjih dana ), pa se ceo rasplet dešava nekako naglo i cela akcija nakon toga je izuzetno jednolična i monotona.



Ali to je napisao Koze123 a ne ja! Ja sam going a on je Koze! Pobrkao si loncice dobri moj antoane!


quote:
Originally posted by koze123

Ostavio sam i u drugoj temi, ali mi ovde deluje da ljudi vise prate, pa copy/paste , ne zamerite.

Crni tigar



Scenario: Klaudio Nici

Crtež: Klaudio Vila

Prve dve trećine ovog stripa su fenomenalne, čak se može svrstati među najbolje radove Teksa (makar one koje sam ja čitao). Toliko interesantno i napeto, atmosferično i različito od klasičnih epizoda gde su negativci neretko jednolični, i gde je od samog starta jasno kako će se radnja završiti i u kom će pravcu ići. Za razliku od klasičnih epizoda i već viđenih radova, Teks i Karson se ovde zapravo dosta namuče da uhvate Crnog Tigra, te nisu dvojac koji vrlo jednostavno i bez imalo problema rešavaju misteriju. Crni Tigar je zato i jedan od boljih Teksovih negativaca, baš zato što je dva (može se sa pravom reći čak i tri!) puta nasamario i prevario Teksa i Karsona.

Neke scene iz ovog stripa su mi izuzetno pamtljive i dobro napisane - kao recimo uvod koji se dešava u pozorištu, ili zaseda koju su pripremili za Teksa i Karsona u napuštenom gradiću; ono što sledi je napeta trka, puna adrenalina i akcije, borba za goli život naših junaka. Toliko je to maestralno predstavio Vila da sam zapravo osetio to uzbuđenje, kao da gledam dobar vestern i još bolju akciju.

Poslednja trećina mi zapravo spušta utisak o celoj priči, odnosno sve od momenta kada su Teks i Kit zarobljeni u rudniku pa do kraja priče koja se završava izuzetno antiklimatično. Kao da je potpuno druga osoba zadužena za pisanje scenarija (recimo Nici iz današnjih dana ), pa se ceo rasplet dešava nekako naglo i cela akcija nakon toga je izuzetno jednolična i monotona. Teks i Karson trče gore dole po hodnicima, Crni Tigar ih prisluškuje pa otvara neke zamke, da bi im na kraju pobegao! Potpuna suprotnost celoj epizodi, sjajnoj misteriji koju je Nici gradio dve trečine priče o sekti i njihovom enigmatičnom i zastrašujućem vođi, majstoru laži i okrutnosti. Šteta što se epizoda ovako završila inače bi definitivno bila možda i najinteresantniji rad na Teksu; no i ovako meni spada među najdraže Teksove koje sam pročitao i sasvim je jasno zašto je u pitanju jedna kultna priča! Jedva čekam da pročitam nastavak, u čitanju ove priče sam izuzetno uživao i verujem da ću joj se nekad vratiti u budućnosti.



Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20961 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/09/2024 : 00:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
e jebi ga;izgleda da sam ušao u klimaks pa lupetam

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11747 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/09/2024 : 18:44:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

e jebi ga;izgleda da sam ušao u klimaks pa lupetam



Greska u nesporazumu. Gibanica i slanina za sve u studiju!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



906 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 22/09/2024 : 22:40:37  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Going se slaže sa mnom, mogao je on da odgovori!

Cela ta završnica je strašno dosadna - jure se Teks i Crni Tigar po stepenicama, Crni Tigar ih prisluškuje i kad očekujemo da dođe do nekog sukoba sve se yavršava tako što Crni Tigar pobegne na konju. Ajde kao fora, ali sve se to nekako odužilo pa nepotrebno zbrzalo...

Povratak Crnog Tigra



Scenario: Nici

Crtež: Čiviteli

Daleko je inferiorniji ovaj nastavak Crnog Tigra, te podseća na onog dosadnog i neinspirativnog Nicija iz poznijeg doba, za razliku od onog Nicija sa starta koji je uneo neku svežinu u serijal u tom trenutku. Uvod me je potpuno kupio: Teks koji se na brodu nalazi sa tajanstvenim ubicama, sjajno građenje atmosfere i misterije i tužna završnica tog "prologa" - momenat kada ubica ubija sina Kajuna koji živi u močvari. Jedan od boljih, misterioznijih i napetijih početaka Teksa koji nas polako baca u avanturu, i koji nažalost jako brzo postaje šablonski i dosadan.

Cela ova priča je bila potpuno nepotrebna jer Nici ovde nije imao ništa novo da kaže/doda u odnosu na prvo pojavljivanje Crnog Tigra. Crni Tigar ima potpuno isti plan kao i prvi put, samo što je mali gradić (u kome mu je po priči trebalo par godina da uspostavi svoju mrežu) zamenio za Nju Orleans. Pored toga, Crni Tigar čim vidi Teksa i ekipu hoće da im se osveti i to tako što će ih - nahraniti aligatorima? To je njegov veliki plan...

I sad umesto Kineza imamo crnce i vudu, jedan subplot koji je delovao obećavajuće a završio se potpuno glupo ("zombiji, vratite se u svoje grobove!"), dok je kraj, zamislite, ostao potpuno isti kao u prvom pojavljivanju ovog negativca: on je pobegao, doduše ovog puta čamcem. Dakle copy/paste prve priče, potpuno bespotreban, verovatno napravljen da bi se popunila kvota priča. Prava šteta što je Nici krenuo da skrnavi svoj klasik i svog negativca koji je intelektualno parirao Teksu, i predstavljao veliku pretnju i sveo ga na pukog "osvetnika" bez ikakvog karaktera.

Čiviteli je odličan kad crta močvaru i crnu lagunu u kojoj se odvija mali deo radnje, dok je u ostatku stripa korektan, ali ništa više od toga. Pročitaću i trećeg Crnog Tigra, ali se stvarno nadam da će biti bolji makar od ovog nastavka, koji je stvarno izneverio sva očekivanja.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



906 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 23/09/2024 : 21:50:22  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Šerif Indijanac / Ljudska lovina

Scenario: Tito Farači

Crtež: Braća Čestarovi



Zvanično drugi (a nezvanično prvi) rad Tita Faračija na redovnoj seriji Teksa je ujedno i jedna od boljih priča koje sam pročitao u poslednje vreme - originalna i višeslojna, dvodelna priča koja nudi nešto novo i pomalo drugačije od klasičnih i do sada mnogo puta viđenih vesterna.

Radnja se dešava u Arizoni, u poznu jesen gde se Teks slučajno nađe u situaciji gde je jedan mladi Indijanac napadnut od strane belaca. Nakon što ga spasi, dobija zauzvrat informaciju kako su belci zapravo tražili šerifa koji je bio Indijanac, a koji je ujedno i Teksov prijatelj iz mladosti. Teks ovog junaka nikad do sad nije spominjao i jasno je da ga je Farači osmislio za potrebe ovog stripa, no dobra stvar je što ga je scenarista jako dobro predstavio na malom broju strana. I tu je donekle glavni adut ove priče: u živosti likova, u likovima koji pokreću priču iako su sporedni i daju jednu novu, do sada ređe viđenu dimenziju klasičnim vestern avanturama. Tu je čak Džeri Norton (šerif Indijanac) sporedni sporedni lik, dok šou krade Frenk, Teksov (i Džerijev) novostečeni prijatelj koji takođe traga za šerifom. Frenk je višeslojan, višedimenzionalan lik koji se u mnogim momentima preisputuje i mislim da je Farači na sasvim solidan (iako ipak sveden i jednostavan) način prikazao tu unutrašnju borbu i introspekciju. I budući da Teks putuje sam ovog puta, on pronalazi prijatelja upravo u Frenku, koji je skoro pa dostojna zamena za Kita .

Sem par scena koje su malo nategnute i nerealne (recimo borba na kraju priče kod zavejane kolibe), ovoj epizodi se nema puno za šta zameriti. Dodatnu interesantnu dimenziju dodali su i braća Čestarovi njihovom besprekornom atmosferom, koja posebno dolazi do izražaja kada nam prikazuju zavejane kolibe i njihov enterijer (kome još na pamet ne pada fenomenalna atmosfera Kventina Tarantina u Podlih osam?). Crtež je stvarno izuzetan, hiperdetaljan kad su u pitanju i likovi i pejzaži. Definitivno sam zainteresovan za ostale radove i ovog scenariste i ovog crtača na serijalu, i mislim da ovakve, nepovršne priče imaju šta da doprinesu ovom višegodišnjem serijalu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7359 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 25/09/2024 : 23:16:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Ivan i Tex na granici (ga) Nevade:

https://www.stripovi.com/recenzije/tex-willer-tx-sagk-47b-na-granici-nevade/3335/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7585 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 26/09/2024 : 01:19:13  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Ostavio sam i u drugoj temi, ali mi ovde deluje da ljudi vise prate, pa copy/paste , ne zamerite.

Crni tigar



Scenario: Klaudio Nici

Crtež: Klaudio Vila

Prve dve trećine ovog stripa su fenomenalne, čak se može svrstati među najbolje radove Teksa (makar one koje sam ja čitao). Toliko interesantno i napeto, atmosferično i različito od klasičnih epizoda gde su negativci neretko jednolični, i gde je od samog starta jasno kako će se radnja završiti i u kom će pravcu ići. Za razliku od klasičnih epizoda i već viđenih radova, Teks i Karson se ovde zapravo dosta namuče da uhvate Crnog Tigra, te nisu dvojac koji vrlo jednostavno i bez imalo problema rešavaju misteriju. Crni Tigar je zato i jedan od boljih Teksovih negativaca, baš zato što je dva (može se sa pravom reći čak i tri!) puta nasamario i prevario Teksa i Karsona.

Neke scene iz ovog stripa su mi izuzetno pamtljive i dobro napisane - kao recimo uvod koji se dešava u pozorištu, ili zaseda koju su pripremili za Teksa i Karsona u napuštenom gradiću; ono što sledi je napeta trka, puna adrenalina i akcije, borba za goli život naših junaka. Toliko je to maestralno predstavio Vila da sam zapravo osetio to uzbuđenje, kao da gledam dobar vestern i još bolju akciju.

Poslednja trećina mi zapravo spušta utisak o celoj priči, odnosno sve od momenta kada su Teks i Kit zarobljeni u rudniku pa do kraja priče koja se završava izuzetno antiklimatično. Kao da je potpuno druga osoba zadužena za pisanje scenarija (recimo Nici iz današnjih dana ), pa se ceo rasplet dešava nekako naglo i cela akcija nakon toga je izuzetno jednolična i monotona. Teks i Karson trče gore dole po hodnicima, Crni Tigar ih prisluškuje pa otvara neke zamke, da bi im na kraju pobegao! Potpuna suprotnost celoj epizodi, sjajnoj misteriji koju je Nici gradio dve trečine priče o sekti i njihovom enigmatičnom i zastrašujućem vođi, majstoru laži i okrutnosti. Šteta što se epizoda ovako završila inače bi definitivno bila možda i najinteresantniji rad na Teksu; no i ovako meni spada među najdraže Teksove koje sam pročitao i sasvim je jasno zašto je u pitanju jedna kultna priča! Jedva čekam da pročitam nastavak, u čitanju ove priče sam izuzetno uživao i verujem da ću joj se nekad vratiti u budućnosti.





Uh, pisati o stripu "Crni tigar", a ne pisati o crtačkim majstorijama, nego samo o scenariju, koji je u suštini rutinski-tipično bonelijevski, a koga samo crtež i vizuelno pripovedanje čine da deluje bolji nego što jeste, znači promašiti temu 100%.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2225 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 26/09/2024 : 08:18:51  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Uh, pisati o stripu "Crni tigar", a ne pisati o crtačkim majstorijama, nego samo o scenariju, koji je u suštini rutinski-tipično bonelijevski, a koga samo crtež i vizuelno pripovedanje čine da deluje bolji nego što jeste, znači promašiti temu 100%.



Čini se da nisi upućen u to što bi bio "rutinsko-tipično bonelijevski scenarij". Vjeruj mi, Crni tigar se i pričom izdvaja od Teksova prosjeka.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7585 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 26/09/2024 : 10:07:11  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Naravno da Boneli ima mnogo lošijih i dosta lošijih priča. Ova je OK.
Go to Top of Page
Page: of 358 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.84 seconds. Snitz Forums 2000