forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 draperovi dnevnici
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 6

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 31/03/2024 : 23:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Većinu ovdje navedenih knjiga sam pročitao na engleskom. Nekako su dostupnije, a ako ih kupujem, u prosjeku i jeftinije.
E sad za brzinu...pa ovisi o tipu teksta, u nekim situacijama nema razlike u brzini pošto sam se dosta navikao na engleski. SF, fantasy i slično preferiram na engleskom, tu mi je čak na hrvatskom nekada i teže.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 01/04/2024 : 12:02:59  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Herman Hesse : Steppenwolf / Stepski vuk



Vrijeme je da se upoznam s još jednim proslavljenim piscem i neporecivim klasikom. Hesse je generacijski vrlo značajan pisac, a čini se i da se njegova djela bave generacijskim pitanjima i odnosom starosti i mladosti.

Stepski vuk je u suštini filozofski roman i teško ga je reducirati na opis nekakve radnje. Riječ je o introspektivi Harryja Hallera, čovjeka koji sebe opisuje kao Steppenwolfa, miksa običnog introvertiranog čovjeka i zvijeri, kako bi potkrijepio svoju samačku prirodu. No, on nije jednostavan mizantrop ili negativac pošto u njemu kuljaju razne dileme i afiniteti.

Kroz vrlo detaljne, slikovite i guste opise stavova, karaktera i emocija, Hesse vješto plete mrežu u kojoj upoznajemo lika. Kroz nekoliko slučajnih susreta i boravljenje u raznim barovima i sobama, upoznajemo lik Harryja. Kroz cijeli roman su prisutne nove spoznaje i formiranje stavova i ličnosti te kroz takav iskustveni, romantičarski pristup, vidimo neke zanimljive situacije. Kroz roman Hesse postavlja velika pitanja spram tadašnje buržoazije, izgubljene generacije i mnogih drugih dilema modernističke književnosti.

Roman je na momente bio itekako težak za čitati i sama struktura mi je pružila dosta oscilacija u dojmovima. Sveukupno vrlo vrijedno djelo koje prema kraju uvijek ima neki novi dojam, iznenađenje i informaciju i tako nadilazi neka ograničenja. Neke elemente romana bih izbacio, neki su nanervirali, ali kad se podvuče crta vrlo dobar roman, pogotovo zbog svog zanimljivog i bogatog kraja.

4/5

I sell the fact that I can't be bought

Edited by - don_draper on 01/04/2024 12:03:40
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4271 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 01/04/2024 : 19:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Lepo što počinješ da se družiš sa čika Hesseom, meni jedan od dražih pisaca. Glavna tema njegovih dela je duhovno zaceljenje. Stepski vuk je remek delo.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/07/2024 : 22:10:31  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nakon 3 mjeseci tišine, na sveopće zadovoljstvo, vraćaju se ovi famozni dnevnici.
Šalu na stranu, bio je ovo period aktivnijeg čitanja stripova, ali sad će za ljeto malo i knjiški dio se vratiti.

Philip K. Dick : Time Out of Joint



Nije tajna da je u pitanju jedan od mojih omiljenih autora te se svako čitanje njegovih knjiga uvijek poprati i velikim očekivanjima. Svatko tko voli čitati i voli SF prozu vjerojatno se susreo s ovim velikanom, a njegov utjecaj na SF žanr van književnosti je nemjerljiv. Tako je i s ovom knjigom jer radnja djeluje kao veliki utjecaj na jedan poznati film iz 90-ih.

U romanu je ponovno prisutan tipični dickovski protagonist, pomalo isprazna i suzdržana osoba uhvaćena u svojoj rutini koja ostavlja dojam neostvarene karijere i potencijala. No, glavni lik je prilično poznat u svojoj poslovnoj sferi i okružen je s dosta suportivnom zajednicom. No, ni u jednom trenu se ne osjeća neki zanos i zadovoljstvo. A bilo kakva iluzija idile se raspršuje negdje oko polovice knjige i pokazuje se prava priroda radnje. Ipak je to Dick, ne može tu dugo biti normalno.

Iako je Dick dosta vremena potrošio na relativno normalno okruženje, neminovno je bilo da postoji neka zakulisna kvaka i obrat koji nosi u sebi znanstveno, spekulativno i halucinogeno. Ovdje je takav obrat odrađen dosta suptilno ispočetka, da bi poslije to preraslo u jedan totalni obrat i dosta upitan rasplet. Nedostajalo je u ovoj knjizi neke bolje umješnosti jer kontrast je previše očit i izvitoperen, detalji koji se događaju su često začudni i gotovo iritantni. Općenito, cijeli ovaj setting ne nudi neko uzbuđenje i ne stvara se neka poveznica između čitatelja i likova. U samom finišu knjiga totalno promijeni ton i postaje nalik na kakvu parodiju. No, Dickova poanta i njegov smisao za bizarno ovdje itekako poprave stvari.

Dojma sam da bi ovo dosta bolje funkcioniralo kao nekakva kratka priča. Dugo se vremena potroši na ekspoziciju koja ne nudi previše, a onda onaj prijelomni dio djeluje prenategnuto i nezanimljivo. Ipak, stil pisanja i neke ideje su dovoljno dobre da ostave mahom pozitivan dojam. Jako dobro propitkivanje stvarnosti i granica do kuda se može simulirati neka druga realnost. Iako nema službene informacije da je inspiracija za film Trumanov show, postoji dosta sličnosti u nekoj generalnoj ideji. Najslabiji Dickov roman koji sam do sada čitao, ali i to je prilično solidan nivo.

3.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 20/07/2024 : 12:08:56  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Ljeto je u punom jeku pa tako i ovaj knjiški aspekt bukti nanovo.
Za jubilarni 4-tisućiti post, vraćam se jednom od svojih najdražih autora koji zasada nikako da pogriješi u knjigama koje uzmem u ruke.

Kurt Vonnegut : The Sirens of Titan / Sirene Titana



Tko se već ranije upoznao s ovim majstorom satire, SF-a i bizarnosti, može već pretpostaviti da ovdje nas čeka luda vožnja. Iako Vonnegutov opus i stil ne bih svrstavao pod neki SF, ovaj je ipak (uz Cat's Craddle) najvjerniji tom žanru. U pitanju je budućnost u kojoj ljudi se šire po Sunčevom sustavu, ali sve to pod perjanicom jednog nadčovjeka koji dobiva božanske moći i svoju vjernu sljedbu na Zemlji. Naravno, sve je to puno apsurda i suludih teorija koje i inače pune stranice Vonngegutovih romana.

Da se razumijemo, Vonnegut je po pitanju SF-a ovdje u romanu ispleo sasvim uvjerljiv svijet i njegova mašta ovdje radi 100 na sat. Nevjerojatno koliko detalja, likova i pravila je ovdje uveo. Po tekstu i narativu, njegov najgušći i najsadržajniji roman. Usudio bih se reći da je narativno ovdje više cjelina prisutno i jako je upečatljivo to što su prisutni vremenski skokovi i fantastično poigravanje s vremenskom linearnosti pripovjedanja.

Koncepti, ideje i motivi koje pisac ovdje predstavlja, bez obzira na svoj manjak uporišta u stvarnosti, itekako su uvjerljiva alegorija za stvari iz stvarnog svijeta. Kroz lucidnost i bizarnosti koje nudi u svom stilu, Vonnegut vrlo oštro progovara o pojedincima, kolektivnoj svijesti i znanstvenom i općenito čovječjem napretku. No, tko želi, može i takva razmišljanja staviti po strani i svejedno će uživati u ovom lucidnom SF romanu.

Iznimno sam zadovoljan sadržajem i napisanim. Priča koja oduševi, nasmije, rastuži, ali i fascinira količinom spisateljskih dragulja koje razbacuje na ovim stranicama. Vonnegut možda nije bio unikat svog stila, ali na naoko jednostavan način ostavlja trag na čitatelju. Ovaj roman je možda njegova najbolja space opera, SF djelo ili nešto na tom tragu. No, prije svega ovo je egzistencijalistička fikcija koja promišlja o mnogim stvarima i stavlja prije svega ljude u centar zbivanja.

5/5

I sell the fact that I can't be bought

Edited by - don_draper on 20/07/2024 12:09:35
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 23/07/2024 : 16:46:48  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
James S.A. Corey : Abaddon's Gate



I evo povratka još jednom pomalo potisnutom i zaboravljenom serijalu. Expanse sam započeo pred nekih 2 godine i moram reći da je startao izrazito obećavajuće. Moderan je to SF, ali ima dosta naglaska na likovima, ljudskim greškama, manama i konfliktima, ali se i trudi izgraditi jedno pravo ozračje space opere.

U trećem dijelu se čini kao da smo na putu za još jedan big reveal, nakon pomalo političkog i "humanijeg" 2. dijela. No, čim su stvari već prije polovice knjige dosegle onaj neki cilj koji sam si postavio u glavi da će biti fokus knjige, znao sam da će negdje zapeti. U knjizi se predstavi još nekoliko novih likova, ali rijetko koji od njih zaintrigira. Ono što je problem je što ti novi likovi zauzmu dosta veliki narativ pa su od ranije znani junaci ovdje gotovo pa u sporednoj ulozi.

Dojam je da je roman mogao biti i kraći te je dojam da je ovo osmišljeno kao setting za neke zanimljivije nastavke. Moglo bi se reći da je ovaj dio "žrtvovan" u svrhu boljeg serijala sveukupno. No, bilo bi nepravedno reći da knjiga nema svojih itekakvih prednosti. Stil pisanja je i dalje vrlo dopadljiv, maštovitost je ovdje malo više preuzela stvari, ali čini se i da je ovaj dio nekako najviše ispunjen ljudskim emocijama i konfliktima.

Prvi dio i dalje ostaje standard za serijal te mi je žao da se u ova dva dijela nije dodatno ispunio potencijal. I dalje su to prilično dobri SF romani, ali nekako imam dojam da previše autori cjepidlače s tim worldbuildingom i vrijeme je da povremeno i puste "duha iz boce".

3.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 28/07/2024 : 13:45:10  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Stephen King : Nightmares and Dreamscapes



Povratak omiljenom autoru i velikanu moderne horor literature. Iščitavao sam ovu zbirku polagano tijekom 2 mjeseca i pasao mi je takav laganiji ritam.

King se već afirmirao kao majstor romana, ali i kratke forme. Iako su neke od njegovih kratkih priča volumenom na razini romana praktički, ipak je opus toliko brojan da tu ima za svakog ponešto. U ovoj zbirci nema nekih jasnijih highlighta i priče su dosta uniformne. Tematski to sve jako puno varira, ali je malo jasniji povratak prema klasičnijem hororu prisutan. Po broju adaptacija i popularnosti, ova zbirka nekako naginje prema donjem domu popularnosti Kingovog opusa.

Nekako to i razumijem jer ni meni se nije ovo dojmilo kao nekakav vrhunac Kingovog pisanja. Ima ovdje dobrih i intrigantnih priča kao što su Dolanov Cadillac, Ten O'Clock People, Sorry, Right Number, metafikcijska Umney's Last Case. A ima ovdje i zanimljiv remake Sherlocka Holmesa. Ipak, sve je to nekako standard na koji sam navikao od ovog autora. Neke priče su pak, previše groteskne i zalaze u neke pulpy jeftine horor fetiše.

Ova zbirka je možda više za hardcore fanove i kompletiste. Svakako onima koji nisu čitali Kinga u kratkoj formi bih prije preporučio Different Seasons ili Four Past Midnight koje su sadržajnije i idejom bogatije. Ovo je dosta razigrani, nefiltrirani King te ima obilja dobrog, ali i onog ne tako zanimljivog. Shodno tome će biti i ocjena.

3/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 07/08/2024 : 17:01:14  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Theodore Sturgeon : More Than Human




Jedan od onih zaboravljenih i manje poznatih klasika žanra. Iskopao sam ga iz neke Goodreads diskusije na temi o Vonnegutu i nisam se dugo mislio da pročitam ovu knjigu.

Sturgeonov uradak je napisan prije više od 70 godina i djelo je pisca koji se uglavnom okušavao u kraćoj formi od romana. Stilski je vrlo specifičan jer je pisan kao "po diktatu" i s vrlo reporterskim stilom, vjerojatno sukladno glavnim likovima i njihovom stanju.

U romanu se vrti ta neka revolucionarna ideja o novom stadiju ljudske evolucije, tzv. Homo gestalt i na dosta zakučasti način se cijela ta ideja ubacuje. Protagonisti su skupina mentalno drukčije djece koja imaju darove telepatije, pogleda u budućnosti i svega što je tada bilo moderno u SF-u. Moram priznati da me tema nije nešto oduševila, a njena egzekucija još manje. Stil mi je bio izrazito suhoparan i teško čitljiv. Ne osjeća se neka poveznica s likovima i cijeli taj znanstveni aspekt je dosta proizvoljan.

Iako je često citiran kao utjecaj za brojne velikane SF-a, u ovom romanu nisam vidio puno neke lucidnosti, ingenioznosti kakve su krasile Clarkea, Dicka, Vonneguta i ostale velikane žanra. Priča je dosta jednostavna, ne odiše nekom dubinom. Korektno odrađeno u najboljim trenucima, ali generalno dosta osrednje i razočaravajuće.

2/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1591 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 08/08/2024 : 10:12:12  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Sturgeon je SF klasik kratke forme, objavljivalo ga se dosta u yugo Siriusu, a preveli su i prve dvije ili tri od 13 knjiga njegovih sabranih prica: https://www.amazon.com/The-Complete-Stories-of-Theodore-Sturgeon-13-book-series/dp/B08RMQNNK5

S obzirom da je pisao puno, price variraju kvalitetom, ali meni ovako u sjecanju su ostale novela Killdozer! i prica Tanjur samoce (izvrsna ekranizacija iste u Zoni sumraka iz 80-tih sa Shelley Duvall).

Ja inace trenutno drobim Aldissovu Helikoniju, taman zapoceo trecu knjigu
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 08/08/2024 : 17:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je i ovaj roman (ne znam je li i jedini koji je napisao) inicijalno zamišljen kao više kraćih priča pa se naknadno došlo do toga da bude i roman.
Zapravo i sam roman ima 3 cjeline koje imaju dosta tematsko-stilskih razlika tako da se primjeti.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4181 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 28/09/2024 : 22:29:26  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Agatha Christie : Five Little Pigs i Peril At End House





Tijekom nedavnog ljetovanja, bilo je idealno vrijeme za uzeti nešto malo lakše i za razbibrigu, pa dobri stari Poirot uvijek dobro posluži. O Agathi i njenom famoznom Belgijancu sam već ranije pisao pa neću puno ponavljati o svim adutima ovog poznatog serijala. Nije ovo vrh kvalitete, ali žanrovski i stilistički vrlo pogođeno.

Svatko tko se okušao u ovim romanima i uživao u njima, mogao bi uživati i u ova dva romana. Five Little Pigs ima jako zanimljivu premisu u vidu retrospekcije i rješavanja slučaja starog više godina, što je prvi takav događaj u serijalu. Agatha zna sastaviti zanimljiv skup likova pa tako i ovdje taj aspekt jako dobro podiže radnju i doživljaj čitanja.

Peril At End House je jedna klasičnija misterija u britanskoj rezidenciji. Ima tu možda izraženijeg tog nekog stravičnog aspekta, ali ništa do sada neviđeno. Možda malo slabija knjiga sveukupno u odnosu na gore navedenu. No, ima vrlo dobar obrat i dobar početak i to ga izdiže iz nekog prosjeka.

Sve skupa s oba romana sam jako zadovoljan. Five Little Pigs bi mogao ući u nekakvih top 5 ovog serijala. Ne samo da je jedinstveni setting i vremenski aspekt, već su ovdje likovi i njihova psihologija dobili jedan dodatni kut i fokus. Peril At End House je sasvim dobra zabava za opuštenije dane i nema nekih evidentnih mana. Što bi rekli Englezi neatly done.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page
Page: of 6  Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000