forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Eisner Awards
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 4

pcoro
Senior Member

Croatia
2235 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 30/09/2024 : 14:56:04  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote

[quote]Originally posted by izivko

Pročitao i ja Somnu
Becky Cloonan stvarno lijepo crta. Ova druga je malo dosadna. Priča nije nešto. Pravocrtna je i jednostavna. Vidim da ste bacali usporedbe sa Indijanskim ljetom, ali.. indijasko ljeto je seksi i perverzno i zaigrano i poetično i blesavo, a Somna nije ništa od toga. Somna je lijepo nacrtana, pravocrtna priča kojoj kronično fali mašte, vještičarenja, perverzija.. safta!
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3493 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 02/10/2024 : 20:28:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Vidim da ste bacali usporedbe sa Indijanskim ljetom, ali.. indijasko ljeto je seksi i perverzno i zaigrano i poetično i blesavo, a Somna nije ništa od toga. Somna je lijepo nacrtana, pravocrtna priča kojoj kronično fali mašte, vještičarenja, perverzija.. safta!

Da, Leto je mnogo ambiciozniji strip. Pratt se uglavnom oslanjao na The Scarlet Letter i pozajmio ponešto iz biografije Anne Hutchinson. Somna je zasnovana na filmu The Entity.

(Istraživački rad koji Pratt navodi u epilogu mi zvuči kao baronisanje. Na primer, taj Parkman nije napisao delo o Granici u 21 tomu, to je zapravo tek 21 nastavak o Divljem zapadu u jednom časopisu; o Granici je pisao opširnije u 7 tomova France and England in North America. Pa onaj Corwood iz Fibrinog izdanja ili Kurwood iz NBM-ovog je zapravo Curwood... btw Ameri su to preveli kao Valleys of Abraham, a reč je o njihovom čoveku koji je napisao Plains of Abraham, but who cares)

Leto je seksi zato što je male gaze: kreirala su ga dva muškarca za tebe i mene, a i muški likovi su subjekti. Nije da se ja sad kao nešto žalim , ali žene su objekti kako u tekstu (počev od prve scene) tako i u Manarinom crtežu, ali i na idejnom planu, što imamo u liku Phillis.

Zašto je ona stradala? Odnosno, šta je njena tragična greška? To nije njena bludna priroda, nego činjenica da je u odsudnom momentu istrčala iz zaklona da spasi brata. To je trenutak kad Phillis prvi put, za razliku od svoje majke, ima agency. Starom kapetanu i dečacima je ponestalo baruta i ona im, u najboljoj slici u stripu, hita u pomoć. Gle, ovi muški imaju kite (oružje) ali im ne rade (barut), a niko ne sme da istrči, bukvalno nemaju muda. I onda Phillis ispada više muško od njih. A zašto je istrčala? Zato što voli svog brata više od života, zato što ih sve voli. Za ljubav ne za mržnju, ja sam rođena. Ali to, po autorima, ženama nije dopušteno u muškom svetu. Phillis ih emaskulira i mora platiti. U Letu su žene sve kurve i sve su svetice, dok muškarci nisu ni za šta, znaju samo da mlataraju kitama i puškama.



Vidi, idealna prilika za crotch shot, ali čak i matori perverznjak kao što je Manara zna da nije momenat za to.

Kažem muški svet, a bolje je reći puritansko društvo, jer Leto nije kritika patrijarhata. Naprotiv, to je vrlo patrijarhalan strip, u kom autori hoće da pokažu šta se dešava kad pater ne ispunjava svoju ulogu: životi se raspadaju. U Letu su svi zakazali: sveštenik kao duhovni otac, kapetan kao vođa, potom odsutni biološki očevi...

Mislim, možda su Pratt i Manara zapravo hteli nešto potpuno drugo, ali nisu mogli protiv sebe. lol

E, tu smo povukli paralele sa Somna. Tematski su bliski, ali idejno se razilaze.

Somna ima female gaze, što ne znači da ćemo za promenu gledati muške aktove, nego da autorke rade strip iz ženskog ugla. Chick flick, je li. Kod njih žene nit su sve žrtve, niti su bezgrešne, a imaju i agency. I dalje je sve u privatnoj sferi, jer smo rekli da se radi o puritanskom društvu, gde je javna sfera rezervisana za muškarce. A oni ni ovde nisu puno bolji: muž ne ispunjava svoje bračne obaveze, sveštenik je glupan itd.

Konačno, da, Leto je razigrano, na momente i duhovito. Moj omiljeni detalj je kad onog mladog Indijanca, kakosezvao, kljucne gavran. Neko je na forumu napisao da je to štos. Nije to štos, to je ideja dela u malom. Gavrani su ovde, kao i obično, vesnici nesreće i simbol smrti. Ali još nije vreme za mladog ratnika, njega je smrt tek kljucnula, tek je osetio borbu, pre nego život ("i ja se želim igrati sa ženkama")... Gavran ga je, kao neki sveznajući kosac, spasao tragične greške: rana krene da mu krvari baš kad se sprema da ubije Elijahu, ali promaši jer ništa ne vidi od krvi. To bi bio greh za koji bi morao platiti, ali je ovako bezbedan, pa ga Elijah tek okrzne, doživi kraj i vidimo ga u epilogu.

Toga nema u Somna, ovo je, kao što podnaslov pošteno kaže, priča za laku noć. Mogao bih da je zamislim u nekom drugom formatu, prepričanu ukratko za neki stari broj EC comicsa, sve sa obrtom na kraju.

Taj obrt u poslednjem panelu je možda i najbolji deo stripa. Naker piše da je dvosmislen, meni je prilično jednoznačan, pomalo meta, i dobro zaokružuje inače predvidljivu priču.
Go to Top of Page
Page: of 4  Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000