forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 212

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 12:17:38  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab


Teško je preporučit ili ne preporučit Josh Simmonsa, jednako ga je teško, bolje reći mučno čitati,



Mučno, da.

Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2238 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/10/2024 : 12:48:15  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab

BLACK RIVER by Josh Simmons




Dobar je Black River. To je kao neka strip varijanta Ceste, samo grotesknija i manje ozbiljna. Jedno vrijeme sam baš volio Simmonsa, pasali su mi ti njegovi odvratni stripovi koji bi bili šokantni da nisu razblaženi neozbiljnim crtežom. Sad ga već neko vrijeme nisam pratio, vjerovatno se i potrošio taj njegov horror/humor. Furry trap kompilacija je meni najbolje od njega, ali i Black River je dobra priča.Vrijedilo bi usporediti Black River i Larcentovu Cestu pa vidjeti ko se tu bolje drži.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 13:04:17  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Usporedba, na prvu:

jedan je odličan crtač, drugi je gori 2 klase od Zografa.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 13:05:10  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ispade: neusporedivo.
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2628 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 03/10/2024 : 13:26:11  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Hehe trn u oku klasičarima... pardon, estetama.

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 13:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ona stara: Vuica vs. Callas. Da li je nebitno?
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2628 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 03/10/2024 : 14:13:47  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ona stara: Vuica vs. Callas. Da li je nebitno?


Joj, ne pada mi na pamet raspravljat se o estetici, o lijepom, o ružnom (crtežu), likovnosti u stripu, ili općenito u umjetnosti, jer ćemo neminovno doći na onu "o ukusima se..."
Volim ja Fostera, Caniffa, Raymonda, Colana... obožavam Totha, Pratta, Brecciu, Kirbyja...
ali znam cijeniti autorsku underground/indie liniju i uživati u stripovima ljudi poput Simmonsa, Hanselmanna, Van Seivera, Jasona... ili Jeffery Browna, Porcellina, Villadsenove... itd. Hoću samo reći da ljepotu mogu pronaći i u naizgled ružnom. Stvar je oka.

Vuica ili Callas? Ajde, rekao bih Callas, a da si pitao Čkalja ili John Cleese, rekao bih, oba.

hejt, jal & rock 'n' roll

Edited by - verab on 03/10/2024 18:21:11
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 14:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nećemo, doći ćemo do "ja sam u pravu!".

Nemojmo izmišljati nove estetike i ukuse, njene crtačke mogućnosti su skromne, ali ih ona koristi da iznese priču, koja će mnogima biti interesantna, pa i bitna. To je sve.

Nema potrebe da nju ili Satrapijevu sad proglašavamo vrhunskim crtačima, da bi opravdali zašto cenimo njihova dela.

Da bude još komplikovanije - postoje i crtači koji imaju - uprošćen ili "dečiji" ili "underground" ili skicast ili stilizovan crtački stil, koji su razvili, ali koji ZAISTA jesu sjajni crtači, koji mogu da crtaju šta i kako hoćeš, ali njih treba prepoznavati, a to je većini teže, nego prepoznati odličan crtež klasičnog realističnog stila, jer ne postoji adekvatna stvarnost sa kojom mogu da porede.

Edited by - alexts on 03/10/2024 14:52:41
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 14:56:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
José Muñoz je odličan crtač underground/indie linije.

Kate Beaton nije.

Kao što postoje bolji i lošiji crtači klasičnog stila, postoje i u drugim odeljcima. To nije teško pojmiti?

Edited by - alexts on 03/10/2024 15:09:13
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 15:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
José Antonio Muñoz tj.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37800 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 03/10/2024 : 15:16:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Da li je Joe Sacco u prvoj ili drugoj kategoriji? Po meni zna crtati ali da vidim sta kaze struka.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2628 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 03/10/2024 : 15:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
@alexts

Nisam spomenuo ni Satrapijevu ni Beatonovu kao dobre crtače, niti im crtačko umijeće dizao u nebesa, ustvari nisam ih spomenuo uopće:))

Perzepolis i Ducks su odlični i (mnogima) bitni stripovi, sam si dobro objasnio zašto.

Svi koje sam naveo imaju kvalitet, bar ga ja mogu vidjeti ma koliko se god oni između sebe razlikovali, likovno i narativno.

Može li Paul Gillon smanjiti i zgužvati svoju liniju do "odvratnosti" recimo Simmonsove i stvoriti djelo koje i takvo savršeno funkcionira? Vjerojatno da, a možda i ne. Nikad nećemo znati.
Može li Simmons dovesti svoj crtež na nivo Gillionovog? Ni za milijun godina, ali će zato napraviti strip milijun puta potresniji od Gilliona. Dva različita talenta.
Cijenim oba, i to je sve.

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2628 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 03/10/2024 : 16:24:52  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Da li je Joe Sacco u prvoj ili drugoj kategoriji? Po meni zna crtati ali da vidim sta kaze struka.





Kažu da je talent 10% rad na njemu 90, nikad nisam u to 100% vjerovao (prije bih omjer stavio pola-pola), kad vidim Saccov crtež dođe mi da se preispitam.
Čovjek je karijeru izgradio na 5% talenta i 250% rada, podići sebe s tako limitiranim likovnim talentom na level više nego ok crtača je velika stvar. Inače, kao autor, odličan.

Jasno, to je samo moje mišljenje. Alexts garant ima drugo:))

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 16:50:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab

quote:
Originally posted by Poli


Da li je Joe Sacco u prvoj ili drugoj kategoriji? Po meni zna crtati ali da vidim sta kaze struka.





Kažu da je talent 10% rad na njemu 90, nikad nisam u to 100% vjerovao (prije bih omjer stavio pola-pola), kad vidim Saccov crtež dođe mi da se preispitam.
Čovjek je karijeru izgradio na 5% talenta i 250% rada, podići sebe s tako limitiranim likovnim talentom na level više nego ok crtača je velika stvar. Inače, kao autor, odličan.

Jasno, to je samo moje mišljenje. Alexts garant ima drugo:))



Kako si loš psiholog, pa mi smo se i do sada složili.

Joe Sacco (sad pregledah razne crteže) očigledno ima nešto talenta, a ulaže puno truda i rezultati mogu da mu budu i vrlo solidni. Ali nije među boljim crtačima, kakvih sve ima.
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2628 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 03/10/2024 : 17:00:48  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by verab

quote:
Originally posted by Poli


Da li je Joe Sacco u prvoj ili drugoj kategoriji? Po meni zna crtati ali da vidim sta kaze struka.





Kažu da je talent 10% rad na njemu 90, nikad nisam u to 100% vjerovao (prije bih omjer stavio pola-pola), kad vidim Saccov crtež dođe mi da se preispitam.
Čovjek je karijeru izgradio na 5% talenta i 250% rada, podići sebe s tako limitiranim likovnim talentom na level više nego ok crtača je velika stvar. Inače, kao autor, odličan.

Jasno, to je samo moje mišljenje. Alexts garant ima drugo:))



Kako si loš psiholog, pa mi smo se i do sada složili.

Joe Sacco (sad pregledah razne crteže) očigledno ima nešto talenta, a ulaže puno truda i rezultati mogu da mu budu i vrlo solidni. Ali nije među boljim crtačima, kakvih sve ima.


Ma samo se šalim. Naravno da se slažemo.

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1668 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/10/2024 : 17:03:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Takve stvari i jesu materijal za film. Znaju Ameri šta rade, kad strip sadržajem privuče pažnju, šanse za ekranizaciju se povećavaju.



Ne samo to, nego držim da su nove generacije Amerikanaca (i ne samo njih) filmski pismenije, da tako kažem, nego jezički, i da im priče dolaze na način koji to podržava. Drugim rečima, veliki procenat onih koji pišu "autorske stripove" želi zapravo da snima filmove, ali novčani ulozi i potreba za saradnicima ih onemogućava. I onda pređu na medij koji im je sledeći najbliži.

Bar je takvo moje iskustvo.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 17:07:49  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ridiculuse, ja ti verujem da lično poznaješ mnogo takvih autora, koji su ti se ispovedili.

Edited by - alexts on 03/10/2024 17:10:08
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 17:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ja uglavnom po osećaju zaključujem.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1668 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/10/2024 : 17:10:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Nisu meni, ali drugima jesu.

Uostalom, dobar deo "scenarista" koji nisu kompletni autori je takav, vidi se iz priloženog.

Ware se ne može lako filmovati, Kirkman može.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7637 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 17:13:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Meni, u stvari, Vlaadisha dojavljuje šta se dešava u Americi. Bez njega, ova diskusija bi poprimila čudan tok.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1668 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/10/2024 : 17:14:03  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Šta fali čudnom toku?

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 03/10/2024 17:14:13
Go to Top of Page
Page: of 212 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.46 seconds. Snitz Forums 2000