forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Atentat na Trump-a, USA izbori i (ne)srodne teme
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 69

kimba
Average Member

659 Posts

Member since 04/02/2023

Posted - 10/10/2024 : 22:32:50  Show Profile Show Extended Profile  Send kimba a Private Message  Reply with Quote
Laku noc svima.
God Bless America,from Sea to Shining Sea.

Zaostao na LMS I ZS i nepoznavanje osnovnih elemena zivota - citat odredenih

Edited by - kimba on 10/10/2024 22:34:58
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1305 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 10/10/2024 : 22:39:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Macon

Ajde počni sa hvala koje si do sada propustio. Ljudi ti daju svoje vrijeme dok jim sat ćešljanja po mudima donosi više nego nama kada radimo. Nije to mala stvar.

Ti to možeš.



OK, s takvim nastupom tebi više neću odgovarati pa možeš biti sretan.

Wintermute je recimo skroz OK lik s kojim se da lijepo pričati, makar se ne slagali oko puno toga.




Čitam vašu korespondenciju sa strane, wintermute stvarno ima strpljenje sveca.

Ego ti ne dozvoljava, da bi shvatio kako si kratak.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1116 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/10/2024 : 22:54:18  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kimba
Ako mozes platiti vrtic 4 000 onda znamo kolika je placa.
Dodi u Bec ovdje je sve dzabe.



He he dobro dobro ostavimo sada to
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1797 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 10/10/2024 : 23:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
@kimba
bravo jel smem ovo iskoristiti za novi potpis, mada mozda promenim u Srbija

Amerika je zemlja za svakoga.
Najlakse je tamo uspjeti.

mladi
@ken2 hvala na ispravci :)


Nego jel istina da neki ljudi u SAD (doduse desava se valjda i u evropi sada polako) imaju "three jobs" da bi nekako ziveli okej?

@kimba kad cemo opet preko bare? :)

Molim te da mi ne zatrpavas inbox idiotskim porukama.

Edited by - matori paraliticar on 10/10/2024 23:17:55
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1116 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/10/2024 : 00:38:07  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2
pravi rez sa starim politikama su napravili u dodiru s novim kulturama na novom kontinentu, a najviše irokeškom konfederacijom, od koje su dosta toga preuzeli - od načina funkcioniranja vlasti, parlamentarnih pravila i organizacije federacije
taj utjecaj se dugo negirao i priznat je tek tamo 1980tih



Da, to je tzv. Resolution 331 iz 1988.
https://www.senate.gov/reference/resources/pdf/hconres331.pdf
https://www.congress.gov/bill/100th-congress/house-concurrent-resolution/331

Medjutim danas vecina modernih istoricara i antropologa smatra da je to bilo bazirano na pogresnim interpretacijama:
https://en.wikipedia.org/wiki/Iroquois#Influence_on_the_United_States

Znaci izgleda da je bas bilo obratno: do 80tih se mislilo da je to imalo neki uticaj da bi se kasnije ustanovilo da ga nije bilo (tj nema konsenzusa) a bill je iz istorijskih razloga ostao (kao i preko 30000 drugih koji su doneseni od postanka USA od kojih mnogi vise nemaju prakticnog smisla)... A mozda je neko taj bill gurao iz nekih drugih razloga, cesto se ovde bills guraju da se otvori neka neocigledna rupa u zakonu a zakoni u vezi Indijanaca ovde su oduvek bili veoma kompleksni i kontraverzni...

EDIT: Kene, ja znam da ovo zvuci romanticno i sam bi voleo da je tako ali nazalost izgleda da nije. Nisam ovo napisao samo da bih ti protivrecio i trazio ti dlaku u jajetu svuda nego jednostavno jer me je veoma zanimalo jer sam i sâm cuo o tome veoma davno ali nisam od tada gledao. Evo ovde smo potpuno ravnopravni jer ja googlam is USA a ti izvan USA i nema nikakve veze ko je gde jer se ne moze licno potvrditi. Ako nadjes neki dobar moderan clanak i sl. koji ovo potvrdjuje ti ga okaci.

Edited by - wintermute on 11/10/2024 01:12:41
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1116 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/10/2024 : 00:54:35  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar
jel istina da neki ljudi u SAD (doduse desava se valjda i u evropi sada polako) imaju "three jobs"



Istina je.

Istina je i da neki ljude zive super a ne rade nista.

Istina je i da je istina negde na sredini i da vecina ljudi ovde ima normalne "9 to 5" poslove i zive sasvim OK.

Kljucna stvar u vezi USA je sto ovde ne postoji niko ko te vodi za ruku. Nema "safety nets" tj. moras sam da ih sebi izgradis. Nema drzave koja se stara o svima. Jedino sto se garantuje je life, liberty and the PURSUIT of happiness. Pursuit. Ne happiness! *Pursuit* za njom. Tako da ako ne uspes to je 100% tvoja krivica. Mnogima je tesko da se suoce sa time jer ljudi vole da krive druge za neuspeh. Sa druge strane nema ogranicenja odozgo. Ako te usere onda te stvarno mega usere kako nikad u EU i ostatku sveta ne bi moglo. Dakle, veliki elementi lutrije. I to je ono sto ljude privlaci ovde -- svako ima nadu da ce bas on dobiti na toj lutriji. I zato je USA privlacna zbog tog elementa slucajnosti "biti na pravom mestu u pravo vreme" dok je EU pomalo "dosadna" u svojoj predvidljivosti koja sledi iz vece socijalne sigurnosti.

USA je surovo i brutalno efikasno ali uglavnom generalno veoma posteno i "naivno" drustvo.

I APSOLUTNO NIJE ZA SVAKOGA.

Ali ne mozes znati da li je za tebe ako ne probas
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5852 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 11/10/2024 : 07:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Wintermute, slažem se s većinom toga što pišeš o uspjehu i životu u SAD, osim da je ako ne uspiješ to 100 % do tebe. Mislim da nije uvijek, da ima ljudi koji sve urade kako treba ali ipak ne uspiju.

Napisao si ovo:

quote:
To je kad mogu kod lekara bez straha da me nece primiti ili me baciti u bankrot.


Pa onda ovo:

quote:
Tako da ako ne uspes to je 100% tvoja krivica.


Prvo je nekako Demokratski "talking point", dok je drugo Republikanski.

Ja bih prije rekao da ako uspiješ, uglavnom je to 100 % jer si dao sve od sebe, ali neće baš svi koji daju sve od sebe uspjeti.

Evo jedno istraživanje, deset godina staro ali mislim i te kako relevantno, o tome kako bogatstvo roditelja utječe na potencijalni uspjeh djece, i koliko je to u SAD izraženo:

https://www.nber.org/system/files/working_papers/w19844/w19844.pdf

I dalje su opcije za napredovanje najbolje u SAD, ali ne kreću svi s iste startne pozicije.

I naravno da će veliki broj stranaca koji dođu u SAD uspjeti jer uglavnom tamo odlaze najbolji koji žele napredovati, kako si i sam rekao. Za takve su SAD bez sumnje najbolja opcija za uspjeh.

Za ljude kojima je obitelj na prvom mjestu možda je Europa bolji izbor.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1563 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/10/2024 : 08:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by izivko

Tako je bilo možda nekada. Danas državu boli karina za društvo i građane. Najrađe bi da ih nema.
Bitna je samo elita. (Sami sebe su tako nazvali, odnosno mediji čiji su vlasnici).


Sve i da je tako, kakav bi život bio tom elitnom staležu ako su svi oko njih nezadovoljni?


Takav kakav upravo jest.
"Elita" ti danas diktira što smiješ misliti, čitati, govoriti, jesti, kojim prometnim sredstvima putovati i smiješ li uopće putovati, koliku nekretninu možeš posjedovati, kako ćeš se zimi grijati...
I sasvim im je dobro i što više "obični ljudi" budu na sve to pristajali i prihvaćali to kao normalno (ili čak moralno), to će eliti biti bolje.
Kako je bilo "eliti" kad je nametnula svoju strahovladu u Jugi, u SSSR-u, u Kini, Sjevernoj Koreji...? Grozno, zar ne?
Pišeš iz BiH, gdje, ispravi me ako griješim, to ludilo još nije stiglo pa ti pravo stanje stvari nije jasno, a ono što ti ljudi koji to žive pokušavaju reći odbacuješ i tražiš na netu "dokaze" da su u krivu.

quote:
Originally posted by izivko

Smrtna kazna je osjetljivo pitanje. Jesi li za pobačaj? I to je ubojstvo.



quote:
Za pobačaj, također nikad ne bih mogao osobno pristati na njega (osim da mi je ženi ugrožen život), ali nisam protiv izbora. Tko može živjeti s tom odlukom nek živi. Ima i tu puno sivih područja poput silovanja ili nekih bolesti gdje bi potpuna zabrana napravila više štete nego koristi.



Ja osobno ne bih ukrao, ali nisam protiv krađe. Ja osobno ne bih podmetnuo požar, ali nisam protiv podmetanja požara. Ja osobno ne bih sudjelovao u genocidu, ali nisam protiv genocida. Daj, molim te. Nešto je ili moralno krivo i ne može na to nitko imati pravo, ili nije i nemaš to razloga i sam ne napraviti (ako ti se prohtije).
Od ubojstva nevinog ljudskog bića ništa ne može biti gore, osim ubojstva djeteta, a od ubojstva djeteta ništa ne može biti gore, osim ubojstva djeteta u majčinoj utrobi. I točka. Logika "Ja osobno ne bih uzeo kliješta, zdrobio djetetu glavu, raskomadao ga, izvukao van komad po komad, složio elemente u plitici da vidim fali li mi koji, pa pumpicom isisao ako je što zaostalo i bacio to sve u smeće, ali branim pravo drugih da to rade ako žele" mi se gadi daleko više nego stav onih koji su jednostavno i otvoreno za pravo na to. Ove druge bar donekle razumijem - OK, ljudski život im nije svet, ne vide ništa u ljudskom biću drugačije od majmuna ili modrog dupina, tako, jednu životinju relativno inteligentniju od drugih, ali na koncu samo životinju, i ne misle da je važno ako se jedna životinja ne rodi i ne dobije pravo na život. Važnije je da ova odrasla životinja ima kvalitetu života koju želi nego što će biti sa životinjom u njoj. Da, pa to i jest otprilike kako ja vidim sve koji nisu vjernici. I da ja sam nisam vjernik, bio bih otvoreno za pobačaj, jer bi me otvoreno bolilo dupe za sve druge životinje na ovom svijetu, ionako ćemo svi crknuti i biti hrana za crve, uživajmo koliko možemo dok možemo, a za to hoće li i naša čitava vrsta opstati ili izumrijeti me ne bi moglo biti manje briga, po čemu smo mi posebni da ne bismo trebali izumrijeti i koga briga za išta u toj kozmičkoj drami bez scenarista, bez režisera, bez priče, bez kraja i bez gledatelja. Ali vas "ja ne bih, ali tko hoće nek izvoli - u slast" ne shvaćam uopće. Zašto ne bi?

Ovo s ugroženim životom žene i bolestima je jednostavno nepoznavanje medicine. Ne postoji slučaj u kojem se vrši pobačaj jer je ženi ugrožen život. Vrši se liječenje žene, koje ima za neželjenu posljedicu gubitak ploda. Neke žene se odluče odbiti liječenje kako bi spasile plod, neke ne. I jedno i drugo je moralno prihvatljivo, iako je prvo herojski, a drugo tek prirodni izbor. Ali pobačaj kao takav zbog medicinskih razloga jednostavno ne postoji.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 11/10/2024 08:05:33
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8204 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/10/2024 : 08:31:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja sam za pobacaj jer ne smatram to zivotom. Jel tako bolje?

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8121 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 11/10/2024 : 08:58:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by ken2
pravi rez sa starim politikama su napravili u dodiru s novim kulturama na novom kontinentu, a najviše irokeškom konfederacijom, od koje su dosta toga preuzeli - od načina funkcioniranja vlasti, parlamentarnih pravila i organizacije federacije
taj utjecaj se dugo negirao i priznat je tek tamo 1980tih



Da, to je tzv. Resolution 331 iz 1988.
https://www.senate.gov/reference/resources/pdf/hconres331.pdf
https://www.congress.gov/bill/100th-congress/house-concurrent-resolution/331

Medjutim danas vecina modernih istoricara i antropologa smatra da je to bilo bazirano na pogresnim interpretacijama:
https://en.wikipedia.org/wiki/Iroquois#Influence_on_the_United_States

Znaci izgleda da je bas bilo obratno: do 80tih se mislilo da je to imalo neki uticaj da bi se kasnije ustanovilo da ga nije bilo (tj nema konsenzusa) a bill je iz istorijskih razloga ostao (kao i preko 30000 drugih koji su doneseni od postanka USA od kojih mnogi vise nemaju prakticnog smisla)... A mozda je neko taj bill gurao iz nekih drugih razloga, cesto se ovde bills guraju da se otvori neka neocigledna rupa u zakonu a zakoni u vezi Indijanaca ovde su oduvek bili veoma kompleksni i kontraverzni...

EDIT: Kene, ja znam da ovo zvuci romanticno i sam bi voleo da je tako ali nazalost izgleda da nije. Nisam ovo napisao samo da bih ti protivrecio i trazio ti dlaku u jajetu svuda nego jednostavno jer me je veoma zanimalo jer sam i sâm cuo o tome veoma davno ali nisam od tada gledao. Evo ovde smo potpuno ravnopravni jer ja googlam is USA a ti izvan USA i nema nikakve veze ko je gde jer se ne moze licno potvrditi. Ako nadjes neki dobar moderan clanak i sl. koji ovo potvrdjuje ti ga okaci.



prije 10-15 godina sam čitao knjigu 'indijanski darovatelji' od jacka weatherforda u kojem je jedno poglavlje o političkim 'darovima' koje su indijanci ostavili americi i svijetu
autor je profesor antropologije i knjiga je popularno znanstvena, jako lijepo pisana, uvjerljivo - preporučam je godinama svojim prijateljima, pa ako nisi čitao, probaj
naravno da ima i drugih mišljenja o značaju i obimu utjecaja irokeške konfederacije, ali i indijanaca općenito na američki ustav i organizaciju vlasti
meni je 'ljepše' vjerovati onima koji misle da je taj utjecaj bio značajan, nego onima koji to minimaliziraju

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1563 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/10/2024 : 09:22:34  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Ja sam za pobacaj jer ne smatram to zivotom. Jel tako bolje?



Nije mi namjera pretvarati ovo u temu o pobačaju.

Beva je, kako rekoh, u globalu iskren sugovornik (iako se ovaj put pravio da nije uhvatio čitav niz stvari koje sam rekao, pogotovo ono o čitavom nizu udara na demokraciju koji su došli s D strane) pa njemu osobno odgovaram, da ne ispadne da neću ili nemam što.

Ti si isto OK sugovornik, pa ću ukratko odgovoriti i tebi, privatno.

Na ovom svijetu imamo tri vida postojanja - stvari koje su žive, stvari koje su mrtve i stvari koje su nežive. Nitko ne vjeruje da je dijete u bilo kojem stadiju razvoja neživa priroda kao zrno pijeska ili loptica za ping pong. I nitko ne vjeruje da je dijete koje se pobacuje mrtvo, jer da je mrtvo, ne bismo govorili o pobačaju. Dakle, svi prihvaćaju da je živo. Sve ostalo su sofizmi.

Ponavljam, nije mi namjera hijackati temu (iako nitko zapravo ne zna koja je) ili uopće igdje, na forumu ili izvan njega, razgovarati o čedomorstvu. Nemam što i odbijam s bilo kime razgovarati o moralnosti najsvirepijeg mogućeg čina i točka. Jednako kao što ne bih razgovarao ni o moralnosti ili mogućim opravdanjima za linčovanja afroamerikanaca, holokaust, gladomor ili genocid nad Armencima. Toliko od mene o ovome, neka se topic vrati unakrsnoj vatri "tvoj je kandidat gluplji od mojeg" postova (za mene su obje strane u pravu i zato mi je to super zabavno za čitati) i beskonačnom ponavljanju gradiva iz skripte "Plaće i penzije kod kuće i u inozemstvu".

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1563 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/10/2024 : 09:25:39  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2
prije 10-15 godina sam čitao knjigu 'indijanski darovatelji' od jacka weatherforda u kojem je jedno poglavlje o političkim 'darovima' koje su indijanci ostavili americi i svijetu


Ja preporučujem The Dawn of Everything, David Graeber and David Wengrow. Novijeg je datuma (pisana za vrijeme lockdowna) pa bi trebala biti po knjižarama svugdje.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5852 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 11/10/2024 : 09:57:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Takav kakav upravo jest.
"Elita" ti danas diktira što smiješ misliti, čitati, govoriti, jesti, kojim prometnim sredstvima putovati i smiješ li uopće putovati, koliku nekretninu možeš posjedovati, kako ćeš se zimi grijati...
I sasvim im je dobro i što više "obični ljudi" budu na sve to pristajali i prihvaćali to kao normalno (ili čak moralno), to će eliti biti bolje.
Kako je bilo "eliti" kad je nametnula svoju strahovladu u Jugi, u SSSR-u, u Kini, Sjevernoj Koreji...? Grozno, zar ne?
Pišeš iz BiH, gdje, ispravi me ako griješim, to ludilo još nije stiglo pa ti pravo stanje stvari nije jasno, a ono što ti ljudi koji to žive pokušavaju reći odbacuješ i tražiš na netu "dokaze" da su u krivu.


Ja ponavljam da znam kako je kad vlada suprotna krajnost (pretjerani nacionalizam, tradicija i slično) na što Trump (makar deklarativno) poziva i iz prve ruke znam da nije dobro. Drugu krajnost nisam iskusio, istina, ali ova ne valja. A i već sam rekao da ekstremi u oba smjera nisu nipošto dobri, mislim da tako većina ljudi misli.

Mora nam nekako biti. Osobno mislim da su danas "običnom" čovjeku prilike za normalan život veće nego ikad prije. Uvijek su postojale elite i uvijek će postojati, na to ne možemo utjecati.

quote:
Originally posted by culture vulture

Ja osobno ne bih ukrao, ali nisam protiv krađe. Ja osobno ne bih podmetnuo požar, ali nisam protiv podmetanja požara. Ja osobno ne bih sudjelovao u genocidu, ali nisam protiv genocida. Daj, molim te. Nešto je ili moralno krivo i ne može na to nitko imati pravo, ili nije i nemaš to razloga i sam ne napraviti (ako ti se prohtije).


Primjeri ti nisu baš usporedivi, barem iz moje pozicije. Ne odobravam pobačaj kao vid kontracepcije, ali isto mislim da se to banalizira i da je malo takvih slučajeva.

Naprosto smatram da ja nikad ne bih mogao stati pred silovanu ženu i reći joj "moraš roditi to dijete jer ja mislim da je to prava stvar za učiniti". Ne mogu ni zamisliti kako se ona tad osjeća i donijeti odluku umjesto nje. A ima i onaj praktični argument, pobačaji se događaju ovako ili onako, pa bolje da su u kontroliranim uvjetima. Možda zvuči hladno, ali to je naprosto tako. A osobno se protiv toga ne bih borio zabranama nego edukacijom, seksualni odgoj u škole čim prije, prilagođen dobi.

quote:
Originally posted by culture vulture

Od ubojstva nevinog ljudskog bića ništa ne može biti gore, osim ubojstva djeteta, a od ubojstva djeteta ništa ne može biti gore, osim ubojstva djeteta u majčinoj utrobi. I točka. Logika "Ja osobno ne bih uzeo kliješta, zdrobio djetetu glavu, raskomadao ga, izvukao van komad po komad, složio elemente u plitici da vidim fali li mi koji, pa pumpicom isisao ako je što zaostalo i bacio to sve u smeće, ali branim pravo drugih da to rade ako žele" mi se gadi daleko više nego stav onih koji su jednostavno i otvoreno za pravo na to. Ove druge bar donekle razumijem - OK, ljudski život im nije svet, ne vide ništa u ljudskom biću drugačije od majmuna ili modrog dupina, tako, jednu životinju relativno inteligentniju od drugih, ali na koncu samo životinju, i ne misle da je važno ako se jedna životinja ne rodi i ne dobije pravo na život. Važnije je da ova odrasla životinja ima kvalitetu života koju želi nego što će biti sa životinjom u njoj. Da, pa to i jest otprilike kako ja vidim sve koji nisu vjernici. I da ja sam nisam vjernik, bio bih otvoreno za pobačaj, jer bi me otvoreno bolilo dupe za sve druge životinje na ovom svijetu, ionako ćemo svi crknuti i biti hrana za crve, uživajmo koliko možemo dok možemo, a za to hoće li i naša čitava vrsta opstati ili izumrijeti me ne bi moglo biti manje briga, po čemu smo mi posebni da ne bismo trebali izumrijeti i koga briga za išta u toj kozmičkoj drami bez scenarista, bez režisera, bez priče, bez kraja i bez gledatelja. Ali vas "ja ne bih, ali tko hoće nek izvoli - u slast" ne shvaćam uopće. Zašto ne bi?

Ovo s ugroženim životom žene i bolestima je jednostavno nepoznavanje medicine. Ne postoji slučaj u kojem se vrši pobačaj jer je ženi ugrožen život. Vrši se liječenje žene, koje ima za neželjenu posljedicu gubitak ploda. Neke žene se odluče odbiti liječenje kako bi spasile plod, neke ne. I jedno i drugo je moralno prihvatljivo, iako je prvo herojski, a drugo tek prirodni izbor. Ali pobačaj kao takav zbog medicinskih razloga jednostavno ne postoji.



https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65935189

Ja samo mogu vjerovati ovim ženama da im je život bio ugrožen. Doktori se zbog strogih zakona boje.

Ne moramo razvlačiti temu, ako bi ti mogao stati pred silovanu ženu i ponoviti joj ovo što meni govoriš, OK. Ja ne bih mogao.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1563 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/10/2024 : 11:07:57  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
Ja ponavljam da znam kako je kad vlada suprotna krajnost (pretjerani nacionalizam, tradicija i slično) na što Trump (makar deklarativno) poziva i iz prve ruke znam da nije dobro. Drugu krajnost nisam iskusio, istina, ali ova ne valja. A i već sam rekao da ekstremi u oba smjera nisu nipošto dobri, mislim da tako većina ljudi misli.


Kad te slušam, dolazim u napast da se preslim u tvoj kraj. Ali se onda sjetim da vi imate bezbroj problema koji su posve nepovezani s nacionalizmom patriotizmom, tradicijom i sličnim. To što ih ti povezuješ je tvoja stvar, ja poveznicu ne vidim.

quote:
Mora nam nekako biti. Osobno mislim da su danas "običnom" čovjeku prilike za normalan život veće nego ikad prije. Uvijek su postojale elite i uvijek će postojati, na to ne možemo utjecati.


To iz Khevenhillera citiraš? Ta je pjesma zamišljena da bude sarkastična socijalna kritika, kakva poziva na bunu, ne priručnik za poslušnog građanina.

quote:
Primjeri ti nisu baš usporedivi, barem iz moje pozicije. Ne odobravam pobačaj kao vid kontracepcije, ali isto mislim da se to banalizira i da je malo takvih slučajeva.


Mi barem poznajemo sve eksponirane pro life ljude i obitelji u Irskoj, a s vodećim fertility doktorom smo kućni prijatelji i uskoro, nadamo se, familija. Pa ti mogu "s terena" reći da su statistike i klinička praksa dijametralno suprotni od onoga što ti vjeruješ (praktički svi pobačaji su oblik kontracepcije i "planiranja obitelji"). Ali recimo da ste ti i profesor Google u pravu. Bi li bio spreman pristati na zakon koji zabranjuje tih, po tebi, malo slučajeva ubijanja dijeteta jer jednostavno nije bilo željeno? Što kažeš na ideju da to zabranimo pa da vidimo kakve su statistike onda?

quote:
Naprosto smatram da ja nikad ne bih mogao stati pred silovanu ženu i reći joj "moraš roditi to dijete jer ja mislim da je to prava stvar za učiniti".

(...)

Ja samo mogu vjerovati ovim ženama da im je život bio ugrožen. Doktori se zbog strogih zakona boje.


(...)

Ne moramo razvlačiti temu, ako bi ti mogao stati pred silovanu ženu i ponoviti joj ovo što meni govoriš, OK. Ja ne bih mogao.



OK, izuzet ćemo silovane i one kojima je "ugrožen život" (neka se time bave liječnici... nadam se da imaju i nekog drugog posla, jer ti septički šokovi koje treba spriječiti će im dati nešto za raditi možda jedno popodne u životu). Jesmo li se sada složili? Za sve druge pobačaj treba zabraniti, jer je svirepo ubojstvo?

A, ne, iz nekoga nam razloga treba još i ovo:

quote:
Originally posted by Beva
A ima i onaj praktični argument, pobačaji se događaju ovako ili onako, pa bolje da su u kontroliranim uvjetima. Možda zvuči hladno, ali to je naprosto tako. A osobno se protiv toga ne bih borio zabranama nego edukacijom, seksualni odgoj u škole čim prije, prilagođen dobi.


Što ćemo onda? Zabraniti pobačaje iz hira jer su ubojstvo, ili ih ostaviti legalnima, jer će ljudi uvijek ubijati svoju djecu? Ako si za potonje, pretpostavljam da si i za legaliziranje borbi pasa? Mislim, uvijek će biti kretena koji uživaju u gledanju kako jedna životinja razdire drugu pa bolje da bude veterinar prisutan da zakrpa rane, zaustavi krvarenje, da antibiotik.

Drugačiji si, Beva, nego te pamtim. Praviš se glup i nadaš da mi se neće dati odgovoriti, da ću jednostavno pristati na tvoj apel da "ne razvlačimo temu". OK, prihvaćam, nećemo "dalje razvlačiti". Živio!







Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8121 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 11/10/2024 : 11:16:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
mislim da mu je nastup o ovom podcastu više koristio nego naštetio, ali kad je rekao za sebe da je istinoljubiva osoba, a ovaj komičar prasnuo u smijeh, moram priznat da sam skoro pao sa stolice

ali, ponavljam, bio je prilično dobar za ovaj format
malo su ga trolali i smijali se i njemu i s njime, ali na kraju mislim da mu ovo koristi, jer uz sve gluposti koje priča na svojim skupovima, ovo mu je dobar nastup
čak se par puta i nasmijao


if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8204 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/10/2024 : 11:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
@ Cv

Samo jedna stvar jer ni meni se ne vodi ova rasprava kao ni tebi.

Necemo nista, odnosno ne bi trebali nista. Ti imas svoja uvjerenja, ja svoja, a prava jednaka. Rijesenja su u kompromisima. Niti treba zabraniti pobacaj niti ga ostaviti bez ogranicenja. Imamo savrsen zakon o tome i samo ga kreten moze mijenjat. Kad god je jedna strana pokusala izgurat svoje na stetu suprotne nikad nije zavrsavalo dobro, kad to postane ljudima jasno bit ce nam puno bolje.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1563 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/10/2024 : 11:43:48  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

@ Cv

Samo jedna stvar jer ni meni se ne vodi ova rasprava kao ni tebi.

Necemo nista, odnosno ne bi trebali nista. Ti imas svoja uvjerenja, ja svoja, a prava jednaka. Rijesenja su u kompromisima. Niti treba zabraniti pobacaj niti ga ostaviti bez ogranicenja. Imamo savrsen zakon o tome i samo ga kreten moze mijenjat. Kad god je jedna strana pokusala izgurat svoje na stetu suprotne nikad nije zavrsavalo dobro, kad to postane ljudima jasno bit ce nam puno bolje.



Pravo na svoj život i da ga živiš kako god te volja, dok ne utječeš na život drugih, imaš. Pravo na čak ni narušavanje kvalitete tuđih života, a da ni ne spominjemo ugrožavanje ili nasilno prekidanje tih života, nemaš, a ako misliš da ga imaš, sam se javi nadležnim službama.


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5852 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 11/10/2024 : 11:47:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Kad te slušam, dolazim u napast da se preslim u tvoj kraj. Ali se onda sjetim da vi imate bezbroj problema koji su posve nepovezani s nacionalizmom patriotizmom, tradicijom i sličnim. To što ih ti povezuješ je tvoja stvar, ja poveznicu ne vidim.


Ja tako isto ne vidim poveznice koje se povlače s trošenjem novca na tampone i općeg stanja u državi. Kod nas se javni novci troše na spomenike braniteljima, spomen sobe braniteljima, braniteljske udruge i slično. I to se mora jer se inače gube izbori.

https://citluk.ba/u-tijeku-rekonstrukcija-spomen-obiljezja-poginulim-braniteljima-brotnja/

Evo, u ovom članku imaš sve to na jednom mjestu.

Svi su naoko pobožni i čestiti, a problema koliko hoćeš. Kako? I ja se pitam.

U nas nema gay parada, ali svako malo imamo procesije:

https://citluk.ba/tijelovska-procesija-odrzana-u-citluku-2/

I ne bi to bio problem kad bi se stvarno držali Isusova nauka koji je OK, ali krade se i vara naveliko.

quote:
Originally posted by culture vulture

To iz Khevenhillera citiraš? Ta je pjesma zamišljena da bude sarkastična socijalna kritika, kakva poziva na bunu, ne priručnik za poslušnog građanina.


Parafraziram, živjeti se mora. Tko traži probleme, mislim da ih je puno više bilo prije 100 godina nego danas. Ne moramo se složiti.

quote:
Originally posted by culture vulture

Mi barem poznajemo sve eksponirane pro life ljude i obitelji u Irskoj, a s vodećim fertility doktorom smo kućni prijatelji i uskoro, nadamo se, familija. Pa ti mogu "s terena" reći da su statistike i klinička praksa dijametralno suprotni od onoga što ti vjeruješ (praktički svi pobačaji su oblik kontracepcije i "planiranja obitelji"). Ali recimo da ste ti i profesor Google u pravu. Bi li bio spreman pristati na zakon koji zabranjuje tih, po tebi, malo slučajeva ubijanja dijeteta jer jednostavno nije bilo željeno? Što kažeš na ideju da to zabranimo pa da vidimo kakve su statistike onda?


Kontra sam zabrana. Možda moralno to djeluje upitno, ali ništa manje od katolika koji ubija u ratu.

quote:
Originally posted by culture vulture

OK, izuzet ćemo silovane i one kojima je "ugrožen život" (neka se time bave liječnici... nadam se da imaju i nekog drugog posla, jer ti septički šokovi koje treba spriječiti će im dati nešto za raditi možda jedno popodne u životu). Jesmo li se sada složili? Za sve druge pobačaj treba zabraniti, jer je svirepo ubojstvo?


Ja bih volio da se pobačaji događaju samo po potrebi, ali ne bih zabranio jer ne mogu suditi ljudima za njihove razloge. Ako netko koristi kontracepciju koja zakaže, zašto mora iznijeti trudnoću? Tko sam ja da im to odlučujem?

quote:
Originally posted by culture vulture

Što ćemo onda? Zabraniti pobačaje iz hira jer su ubojstvo, ili ih ostaviti legalnima, jer će ljudi uvijek ubijati svoju djecu? Ako si za potonje, pretpostavljam da si i za legaliziranje borbi pasa? Mislim, uvijek će biti kretena koji uživaju u gledanju kako jedna životinja razdire drugu pa bolje da bude veterinar prisutan da zakrpa rane, zaustavi krvarenje, da antibiotik.

Drugačiji si, Beva, nego te pamtim. Praviš se glup i nadaš da mi se neće dati odgovoriti, da ću jednostavno pristati na tvoj apel da "ne razvlačimo temu". OK, prihvaćam, nećemo "dalje razvlačiti". Živio!



Meni opet to s psima nije usporedivo.

Tebi je život svet od začeća, mogu to prihvatiti. Nitko te ne smije nagovoriti da ti žena pobaci ako vi to nećete. Neki drugi ljudi ne razmišljaju tako.

Da se meni i ženi omakne četvrto, ona bi rodila. Da se pokaže da ima neki defekt, ona bi opet rodila, to znam. U susjedstvu imam dječaka o kojem majka skrbi 24 sata dnevno jer je bolestan. I svaka joj čast. Da je znala to prije i odlučila se na pobačaj, što bih joj ja mogao reći? Život kakvim žive ona i njen sin nije život, to je preživljavanje.

Nije da želim prestati s diskusijom nego mi je pomalo neugodno što sam te uvukao a prije ti se nije dalo diskutirati jer si mislio da je besmisleno. Slobodno nastavi ako imaš volje. Wintermute zna da ja imam :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1563 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/10/2024 : 13:11:48  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
U susjedstvu imam dječaka o kojem majka skrbi 24 sata dnevno jer je bolestan. I svaka joj čast. Da je znala to prije i odlučila se na pobačaj, što bih joj ja mogao reći? Život kakvim žive ona i njen sin nije život, to je preživljavanje.


Kao što i bilo čiji u bilo kojem trenutku može postati. Ali zato u vrlom novom svijetu imamo eutanaziju. I što bih ja nekome tko realno vidi da je samo na teret drugima mogao reći nego, a, da, ubij se, tvoj život ionako nije život, nego samo preživljavanje. Da si zdrav pa da sjediš dugo u noć za kompjutorom i nadmudruješ se sa neznancima oko toga koliko košta stanarina u nekom dijelu svijeta gdje nikad nisi bio, ili da u četrdesetima-pedesetima razmjenjuješ informacije o avanturama nekog lika koji na goli torzo nosi krzneni prsluk, to bi bilo nešto drugo. Ali ovo tvoje nije vrijedno življenja. Da ti je majka bila pametna, bila bi te ubila još dok si joj bio u utrobi, pa bi mogla u miru kafendisati i gledati sapunice, ali nije ni sad kasno. U pristojnom svijetu ljudi poput tebe sjednu u kapsulu, pritisnu dugme i skinu se drugima s grbače. OK, mi te kapsule u Bosni nemamo, ali možemo upaliti auto u garaži pa sjedni u njega i slušaj radio dok mi odemo u šetnju.

Daj, Beva, ne pravi se da me još jednom nisi shvatio - pobačaj je ubojstvo nevinog ljudskog bića. Bio život svet nekome ili ne, bio život s nekim lak ili ne, ubojstvo nevinog ljudskog bića je apsolutno i u svim situacijama krivo.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3129 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 11/10/2024 : 13:20:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

USA je surovo i brutalno efikasno ali uglavnom generalno veoma posteno i "naivno" drustvo.




Ovo je valjda najbolji sazeti opis Sjedinjenih Drzava koji sam do sada procitao.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8204 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/10/2024 : 13:35:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja mogu prihvatiti da ti tako razmisljas, ali ti ne mozes da netko ne misli tako vec to iznosis kao cinjenicu sto nije.

U prevodu svakom doktoru koji je obavio pobacaj, svakoj zeni koja se na to odlucila, svima koji su glasali za postojeci zakon, svakom strucnjaku koji ga je podrzao, svima bas svima treba suditi za ubojstvo.

Za mene to nije zivo bice, to je plod. Lakse mi bilo obaviti pobacaj nego zaklat janje.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5852 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 11/10/2024 : 13:38:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Kao što i bilo čiji u bilo kojem trenutku može postati. Ali zato u vrlom novom svijetu imamo eutanaziju. I što bih ja nekome tko realno vidi da je samo na teret drugima mogao reći nego, a, da, ubij se, tvoj život ionako nije život, nego samo preživljavanje. Da si zdrav pa da sjediš dugo u noć za kompjutorom i nadmudruješ se sa neznancima oko toga koliko košta stanarina u nekom dijelu svijeta gdje nikad nisi bio, ili da u četrdesetima-pedesetima razmjenjuješ informacije o avanturama nekog lika koji na goli torzo nosi krzneni prsluk, to bi bilo nešto drugo. Ali ovo tvoje nije vrijedno življenja. Da ti je majka bila pametna, bila bi te ubila još dok si joj bio u utrobi, pa bi mogla u miru kafendisati i gledati sapunice, ali nije ni sad kasno. U pristojnom svijetu ljudi poput tebe sjednu u kapsulu, pritisnu dugme i skinu se drugima s grbače. OK, mi te kapsule u Bosni nemamo, ali možemo upaliti auto u garaži pa sjedni u njega i slušaj radio dok mi odemo u šetnju.

Daj, Beva, ne pravi se da me još jednom nisi shvatio - pobačaj je ubojstvo nevinog ljudskog bića. Bio život svet nekome ili ne, bio život s nekim lak ili ne, ubojstvo nevinog ljudskog bića je apsolutno i u svim situacijama krivo.



Sve se može tako opisati, zato to i jesu polarizirajuće teme. Mimo tog dječaka imaju još djece kojoj se majka naprosto ne stigne posvetiti. Nije da bi po cijeli dan sjedila i ne radila ništa.

Kako opravdavaš ubojstva u ratu? Isusova poruka je jasna, okreni drugi obraz, čeka te kraljevstvo nebesko u raju. Reći ćeš da je banaliziranje, ali i ovo što ti meni pišeš je.

Kao što kaže Tonto, u društvu se mora naći kompromis. Meni spočitavate da sam krut i ne pristajem ni na što, a onda bi svoj svjetonazor projicirali na kompletno društvo. Eto, ti kažeš da bi ti stavovi bili drukčiji da nisi vjernik. Im vjernika drugih religija na svijetu koliko hoćeš. Po čijim bi se onda moralnim načelima država trebala urediti?

Pobačaj nikome nije laka odluka. Tko misli da se žene na to lako odlučuje, griješi. Možda se i nađe koja, ali to nije pravilo.

Često bude slučajeva kad se protivnici pobačaja odluče na pobačaj. Onda se nađe opravdanje, a druge se demonizira. U ultra religioznoj sredini je sramota da 16-godišnja kći rodi van braka, ima takvih primjera dosta. Neki od njih su prikupljeni ovdje:

https://joycearthur.com/abortion/the-only-moral-abortion-is-my-abortion/

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1563 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/10/2024 : 13:50:32  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
OK, negdje moramo stati pa stanimo ovdje.
Nije mi, ponavljam, namjera hijackati temu niti želja igdje i sa kim debatirati o pravu na ubojstvo.
Rekli smo što smo imali, idemo dalje.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5852 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 11/10/2024 : 13:51:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Pošteno, pa ćemo ja i wintermute nastaviti kad se nakupi materijala :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2642 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 11/10/2024 : 14:10:10  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote

-Pobačaj!
-Neću više o pobačaju, samo još da kažem ovo i gotovo...
-OK nećemo više o tome, ali ću ti reći...
-Slažem se s tobom ne treba više širiti temu, ali samo...
-Završili smo, međutim...
-U redu, ali...
-UBOJSTVO!
-NIJE!
-JE!
-NIJE...
-JE...
-kako se uzme, postoje okolnosti....
-daj ne pravi se blesav...
-pazi ovaj primjer...
-gle, da ti objasnim...
-eto
-e

-Vraćamo se na Trumpa
-KAMALA!


:)))

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page
Page: of 69  Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000