forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Atentat na Trump-a, USA izbori i (ne)srodne teme
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 70

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 12/10/2024 : 00:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Slobodni forum, bez granica, bez pravila, ...



Povratak legende!!!
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8122 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 12/10/2024 : 01:27:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by Beva
Hajdemo reći da nema potrebe za tamponima u muškim WC-ima (što je moguće, neću reći da nije).


Majstor sedenja na ogradi

Pa odluci se cvrsto barem za neki konkretan stav na nekoj konkretnoj temi, nece svet propasti. A i bice ti lakse!

quote:

Recimo da se početkom godine napune zalihe u muškom WC-u i u ženskom WC-u. S obzirom da ih nitko ne troši u muškom WC-u, a u ženskom da, zalihe u ženskom WC-u se konstantno nadopunjuju, dok one u muškom stoje dok ne prođe rok, recimo dvije godine. Koliki je to onda realno trošak?



Hm ti izgleda nisi citao sve ranije (ili si zaboravio ili svesno ignorises), pogledaj stranu 30 ove teme...
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=54718&whichpage=30
...i moja (ogromna) poruka koja pocinje sa "U ovom slucaju ne treba mi egzaktna matematika." ce ti objasniti koliki je realni trosak.



opet o tamponima
a pokazalo se da to nije istina
škole u svih 15 ili koliko distrikta u minnesoti su izjavile da ne drže uloške i tampone u muškim wc-ima
niti je zakon to tako propisao - da moraju biti u wc-ima oba spola - nego da se moraju bez naplate osigurati za osobe svih rodova/spolova, nazovite to kako želite, a osim djevojčica i djevojaka mjerom su obuhvaćene i transrodne osobe koje se osjećaju kao muškarci, ali su ženskog spola pa imaju menstruaciju i trebaju im ulošci i tamponi
škole to rješavaju na različite načine: dostupni su u ženskim wc-ima, u spolno neutralnim wc-ima i u uredima školske medicinske službe, a nigdje se ne drže u muškim wc-ima, jer bi to zaista bilo glupo
dakle, tipične trumpovske maga laži
ne onako bizarne kao priča o malom ivici koji ode u školu, pa ga škola bez znanja roditelja odvede na operaciju i vrati kao djevojčicu
nije trump glup
glupi su oni koji ga slušaju

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 12/10/2024 : 01:35:34  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2
nigdje se ne drže u muškim wc-ima, jer bi to zaista bilo glupo



Sanity prevailed.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 12/10/2024 : 04:38:39  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2
prije 10-15 godina sam čitao knjigu 'indijanski darovatelji' od jacka weatherforda u kojem je jedno poglavlje o političkim 'darovima' koje su indijanci ostavili americi i svijetu
...
meni je 'ljepše' vjerovati onima koji misle da je taj utjecaj bio značajan, nego onima koji to minimaliziraju



Knjiga se zove Indian Givers i iz 1988. godine je, dakle iste godine kada je donet ovaj bill. Koincidencija? Hm.
https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_Givers:_How_the_Indians_of_the_Americas_Transformed_the_World
Knjiga se lako nadje na internetu, skinuo sam je i pogledacu je malo mozda kad/ako stignem.

Ali to je ipak samo jedna knjiga, dakle monografija i misljenje jednog coveka (ma koliki autoritet on bio) od pre 36 godina dok na Wiki linku koji sam ja ostavio ima citata iz vise modernijih radova iz oblasti istorije i antropologije (jedan npr. iz 2005) a ova knjiga se cak uopste i ne pominje. Mislio sam ako imas tako neke modernije radove koje Wiki ne pominje da okacis.

Rekoh i ja da je romanticno verovati u ovo samo premnogo tog "romantizma" mi se popelo na glavu u zadnje vreme dok se istovremeno western civilizacija i sl. cesto pljuje kao da smo najgori porobljivaci i koljaci a svi drugi nevini i prevareni tako da sam sumnjicav.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10202 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 12/10/2024 : 04:49:33  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
@wintermute
Moran priznat da si me zainteresira za ovu temu iako me izbori ni domaći ni strani uopće ne interesiraju.
Ono šta me zanima je tvoja plaća i u koju klasu ti u Americi spadaš? Naravno ne pitan te za cifru jer je to nepristojno, a kako si i sam reka, cifre van konteksta nemaju smisla. U koji postotak najbogatijih spadaš? Spadaš li u 10% najbogatijih, 20% najbogatijih ili 50% najbogatijih?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 12/10/2024 04:50:09
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1129 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 12/10/2024 : 05:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Ono šta me zanima je tvoja plaća i u koju klasu ti u Americi spadaš? Naravno ne pitan te za cifru jer je to nepristojno, a kako si i sam reka, cifre van konteksta nemaju smisla. U koji postotak najbogatijih spadaš? Spadaš li u 10% najbogatijih, 20% najbogatijih ili 50% najbogatijih?



Sada nemam platu jer zivim od ustedjevine ("penzionisan" sam). U vreme kada smo radili i ja i supruga i popunjavali tax forms, Turbo Tax sajt je na kraju radio statistiku i poslednjih nekoliko godina pre prestanka rada nas je svrstavao u top 4% njihovih korisnika po bruto zaradi. Pre toga smo bili u 8%, 10%, a mislim da smo bili u 15% kada smo prvi put fajlirali.

Kako je to biased sample, tj. korisnici online servisa Turbo Tax nisu reprezentativan uzorak svih poreznika u USA, to treba uzeti sa rezervom. I to u smislu da smo verovatno bili u jos manjem procentu jer obicno bogatiji i obrazovaniji koriste online servise za porez i sami sebi to obracunavaju dok siromasniji, paradoksalno, placaju nekog da im to uradi jer su manje razumeju te formulare. A oni najsiromasniji rade to sa samo jednim papirnim formularom "EZ" (EZ = easy). Naravno, mnogo bogatiji placaju jer im je situacija kompleksna i traze "rupe", nasa situacija je uvek bila dovoljno jednostavna da smo mogli sami.

Naravno to su statistike za samo tu jednu godinu, mi smo radili oko 25 godina i trosili dosta plus kupili i kucu kao i nekoliko automobila tokom tog vremena itd... a od tih para sada moramo da zivimo do kraja nasih zivota i placamo zdravstveno do 65. godine (i posle isto ali znatno manje) a za decu max do 26. godine (cini mi se) plus posaljemo ih na college (nadamo se!) i izvedemo na neki zivotni put. Tako da ja procenjujem da mi sada zivimo nekim standardom koji je nesto iznad proseka, recimo da smo u gornjih 40% ljudi ovde u Kaliforniji (koja je jako skupa za zivot). To je neka moja gruba procena na osnovu nekih statistickih podataka. I verujem i nadam se da ce nam to biti dovoljno da ne nadzivimo novac koji imamo kao i da ispunimo sve zivotne ciljeve.

Dzoker koji imamo je prodaja/iznajmjlivanje kuce koju imamo i selidba u jeftiniji deo USA o cemu sam vec pisao (recimo selidba u Idaho bi nam donela $20000 ustedu svake godine na poreze i razne troskove a kucu u Kaliforniji bi mogli da rentiramo za nekoliko hiljada dolara mesecno tako da bi i to bio nov prihod). Recimo da bi u Idaho-u (ili slicnoj drzavi) bili mozda u top 25% po stilu zivota.

Ja nemam nikakvog savetnika u vezi novca, ne verujem nikome, citao sam mnogo knjiga od samog dolaska ovde o stock marketu, investiranju, gradjenju portfolija itd kao i mnogo blogova i foruma gde ljudi slicni meni pricaju o svojim iskustvima i kako se penzionisati ranije ovde i kako sacuvati novac i racionalno ga trositi. A i pricao sam uzivo sa nekoliko ljudi koji su u slicnoj situaciji kao ja. Za monitorisanje i planiranje budzeta koristim Personal Capital servis koga je nedavno kupio Empower. Servis je besplatan (naravno oni znaju sve moje finansijske podatke i to koriste za svoje potrebe i tako ih "placam" implicitno).

Dodao bih jos da smo i ja i zena veoma skromni, da nismo kupovali nikakve ludacke automobile niti se izivljavali sa najskupljim restoranima i odecom itd. Mi smo mirno radili i stedeli i imali smo neku brojku u glavi i kada je ta brojka dostignuta onda smo prestali da radimo. Sve je moguce, mozda marketi padnu 90%, mozda padne atomska bomba i bude svetski rat. To su tzv. black swan dogadjaji protiv kojih nema odbrane i nicija strategija nije idealna. Ali ako sve bude kako je i do sada bilo, nas portfolio prolazi sve istorijske testove (simuliraju se sve situacije od pocetka marketa, simulira se i krah i prvi i drugi svetski rat i covid i razne krize, skidanje sa zlatnog standarda itd.) i procena je da necemo nadziveti novac uz ispunjenje svih ciljeva (surov termin "nadziveti novac" ali se tako to kaze u personalnim finansijama).
Go to Top of Page
Page: of 70  Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000