Nakon predstavljanja strip albuma "Mala od Caske", Arheološki muzej Zadar organizira predavanje i radionicu na temu "Strip i arheologija", koje će voditi poznati strip autor i književnik Darko Macan.
- Kako strip može arheološka otkrića učiniti pristupačnima i olakšati nam učenje o prošlosti na kreativan i razumljiv način? Može li arheološka spoznaja ujedno postati i uzbudljiva priča? Koji su poznati stripovi inspirirani istraživačima drevnih civilizacija ili povijesnim događajima? - pitanja su za sve one koji se žele pridružiti predavanju u četvrtak, 20. veljače u 12 sati na drugom katu Arheološkog muzeja.
ja u Zadru znam dva hrvatska stripaša. jedan najgori mogući, odnarođeni, izrođeni, iskvaren, užas. drugi, za kojega sam ispočetka mislio da je naj naj, da je Božji čovjek --- taj i zna crtati i zna kaj je a kaj nije. ali nema snage postaviti se protiv ovih nakaznih, nego je kooperativan s tima koji su na putu prema dolje.
no, kako je moralno suđenje drugima neprihvatljivo, ja ih puštam da idu svojim putem kako god znaju. ovaj drugi će možda i dati prave hrvatske stvari.
Povodom Hajdukovog rođendana, 13. veljače, zadarski strip crtač Julije Jelaska predstavio je svoj album "Majstori baluna" u Vodicama.
Predstavljanju stripa prethodila je radionica za djecu. Julije Jelaska ih je na Odjelu za mlade uveo u svijet Adobe Photoshopa i pokazao im kako pomoću njega mogu napraviti vlastitu slikovnicu ili strip.
Uz strip-prilagodbu “Priča iz davnine” Ivane Brlić-Mažuranić, scenarista Davora Špišića i crtača Tomislava Košte S crtačem, Tomislavom Koštom, razgovarao Josip Grozdanić
Danas je u Arheološkom muzeju održano predavanje poznatog strip autora i književnika Darka Macana na temu "Strip i arheologija". Okupljene je srdačno pozdravila ravnateljica Muzeja, dr. sc. Morana Vuković, koja je predstavila predavača. Kroz izlaganje, autor je publici približio strip općenito te poznate stripove inspirirane arheologijom.
Odlično predavanje gdje je arheolog Darko Macan prikazao veze stripa i arheologije sa sva "četiri kontinenta" najviše se zadržavši na belgijsko-francuskim stripovima i stripu "Mala od Caske" Ivana Čondića.
Program se nastavlja sutra u 10 sati radionicom istog autora.
Danas je u Arheološkom muzeju održana i radionica za djecu s poznatim strip autorom i književnikom Darkom Macanom, na kojoj su sudjelovala djeca iz OŠ Petar Preradović.
Ovaj autor baš ne spada u domaći strip, ali je rođeni Zadranin, pa je preko veze upao u ovaj topic.
Gianluigi Gonano je talijanski strip scenarist, rođen 1940. godine u Zadru. Po zanimanju novinar, pisao je SF priče i bavio se prevođenjem SF-a. Rad na stripu započeo je 1970. godine u tjedniku "Il Giornalino". Zajedno s legendarnim crtačem Giannijem De Lucom, autor je stripa "Il Commissario Spada" koji je izlazio od 1970. do 1982. godine. Ukupno su napravili 18 epizoda, 658 tabli stripa. "Il Commissario Spada" spada u klasike talijanskog stripa.
Gianni De Luca za taj serijal dobio je nagradu Yellow Kid 1971. godine kao najbolji talijanski crtač.
Gianluigi Gonano rad na stripu nastavlja 1994. godine na Bonellijevim serijalima Dylan Dog i Nick Raider pod pseudonimom G. Anon.
U Zadru, na Trgu kneza Višeslava (na početku uvale Jazine), još postoje očuvane dvije kuće obitelji Gonano izgrađene 1908. godine. Jedna od njih je u vlasništvu Sveučilišta u Zadru.
U okviru programa Mjeseca frankofonije 2025. Sveučilište u Zadru, Odjel za francuske i frankofonske studije organizira niz događanja u Zadru i cijeloj Hrvatskoj. Više o programu možete naći na plakatu u prilogu i na mrežnim stranicama te društvenim mrežama Odjela za francuske i frankofonske studije.
2. 4. 2025. - Predavanje o belgijskom stripu, Sveučilište u Zadru, dvorana 136, 16-17 h 2. - 9. 4. 2025. - Izložba belgijskog stripa, Sveučilište u Zadru (na Rivi), 2. kat
PETAR ZRINSKI Petar Zrinski (Zadar 24. travnja 1911. - Split, 12. prosinca 1992.), slikar, scenograf, karikaturist, crtač stripova i predavač na splitskoj Školi za primijenjenu umjetnost. Po karakteru samokritičan i impulsivan, najveći dio crteža i dokumentacije je uništio. Nakon što je srednju školu završio u Šibeniku, studirao je arhitekturu u Beogradu na Tehničkom fakultetu. Za vrijeme studija započeo je objavljivati situacijske karikature u zagrebačkim humorističkim časopisima "Kokot" (1932. - 1933. i 1936.) i "Koprive" (1933. - 1935.) te u beogradskom "Ošišanom ježu" (1935 -1938.). Crtao je samo situacijske karikature isključivo vezane uz teme građanskog društva. Rukopis Petra Zrinskoga lako se prepoznaje po izduženim elegantnim figurama u modernoj odjeći i enterijerima suvremenih stanova u kojima je namještaj potpuno čistih linija i oblika. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, od 1943 -1945. u partizanima je radio kao crtač i scenograf. Nakon oslobođenja radio je kao scenograf u Zadarskom HNK, te izradio veći broj scenografija. Godine 1951. preselio se u Split gdje se zaposlio kao nastavnik na Školi za primijenjenu umjetnost i ondje radio do umirovljenja 1972. godine. U Splitu se nastavio baviti scenografskim radom za splitsko kazalište.
Beogradska produkcija stripa mogla je biti poticaj Zrinskome da se okuša i u tom obliku izražavanja. 1936. godine u "Ošišanom ježu" izlaze stripovi u nastavcima među kojima se ističu stripovi crtača Mome Markovića s realistički crtanim likovima, jednostavnom i čvrstom strukturom te ambijentima koji su svedeni na osnovne elemente predočavanja prostora. Nakon jednog nenaslovljenog stripa s nekim karakteristikama dotadašnjeg načina crtanja ("Ošišani jež", 1936., br. 84), Zrinski je objavio strip pod naslovom "Priča o medveđoj koži". Crtež više nije realističan, proporcije i izrazi su naglašeno karikaturalni, ali sveukupni dojam je da je forsiran humor i pritom izgubljen identitet rukopisa ("Ošišani jež", 1936., br. 87). Tijekom 1936. godine objavio je niz kratkih stripova bez teksta, u crtežu znatno slabije likovne kvalitete od karikatura, te plitkog humora.
Strip "Jedna tragična avantura Marka Marulića" objavljen je u šest nastavaka u Slobodnoj Dalmaciji, brojevi 3457-3462 (29.03.-04.04.1956. godine). Scenarij za strip napisao je Duško Kečkemet (1923.-2020.)
(Frano Dulibić: Petar Zrinski, slikar, scenograf, karikaturist i crtač stripova // Kulturna baština: časopis za pitanja prošlosti splitskoga područja, 32-2005)
Mjesečno okupljanje ljubitelja stripa Klub 74, u Gradskoj knjižnici Zadar, 12. ožujka. Sastanci se održavaju jednom mjesečno u srijedu (sredinom mjeseca) 18-20 h.
Vjerojatno je zauzet, stalno nešto crta. Ili je na sastanku kluba crtača. Ovo je nešto kao klub čitatelja Gradske knjižnice. U pozadini fotografija vidi se s koliko stripova knjižnica raspolaže.
Strip se nekad čitao u školi, ali krišom. Za neke studente u Zadru to je obaveza. Na sveučilištu u Zadru postoji predmet Frankofoni strip. Zahvaljujući doc. dr. sc. Patricku Levačiću s Odjela za francuske i frankofonske studije studenti već deset godina "Frankofoni strip" mogu izabrati kao izborni kolegij.
Opis predmeta: Nadasve u francusko-belgijskom krugu, strip ima status devete umjetnosti stoga će na ovom kolegiju studenti dobiti uvid u razvoj stripa kao umjetnosti i njegovu recepciju, upoznati se s poetikom stripa, odnosno njegovim morfološkim i naracijskim posebnostima, kao i s najpoznatijim autorima (crtačima i scenaristima) stripa francuskog govornog područja. Budući da sam strip s romanom dijeli svoje pripovjedno određenje, intermedijalno i interkulturalno (francuska književnost u hrvatskom stripu) će se razmotriti odnos ovih dvaju medija/žanrova. Poseban će naglasak dakle biti stavljen na tzv. književni strip. Komparatistički će biti propitan postupak adaptacije književnih tekstova u medij stripa te postoji li uopće nužnost za vjernošću stripa svome predlošku. Napokon, s obzirom na navedeno, cilj kolegija je da na temelju odabranih reprezentativnih djela stripovskog žanra studenti steknu kompetencije za njegovu samostalnu analizu. Cilj kolegija je studentima približiti francusku književnost, povijjest i jezik uz pomoć atraktivnog medija tj. stripa kao 9.umjetnosti.
1. Upoznavanje studenata s planom i programom rada te obvezama na kolegiju 2. Pregled povijesti stripa i njegove recepcije: od stigmatizacije do 9. umjetnosti: Tapisserie de Bayeux, Images d'Epinal, Pinchon-Riviere: Becassine; Forton: Les Pieds-Nickeles 3. Morfologija stripa: slike, kadriranje, montaža, filakteri. Morris: Lucky Luke; Jije: Jerry Spring, Giraud-Charlier: Blueberry) 4. Strip adaptacija romana A.Camusa Stranac 5. Naracija u stripu:radnja, likovi, vrijeme i prostor, položaj pripovjedača, stilske figure intermedijalnost. Hergé: Tintin; Uderzo-Goscinny, Asterix; Franquin: Gaston Lagaffe 6. Francuska književnost u hrvatskom stripu I 7. Francuska književnost u hrvatskom stripu II 8. Herge: Tintin au pays des Soviets i kolonijalizam 9. Herge: Tintin au Congo i imagologija 10. Herge: Le sceptre d'Ottokar i slavenske teme 11. 1er controle continu 12. Strip adaptacija romana H. de Balzaca Otac Goriot 13. Strip adaptacija romana H. Stendhala Crveno i crno 14. Herge: Objectif Lune (čitanje i prevođenje) 15. 2e controle continu i evaluacija kolegija
Osim Frankofonog stripa, na sveučilištu postoji još jedan predmet, također izborni, koji se dijelom bavi stripom:
Opis predmeta: Kolegij je jednosemestralan. Sadržaji kolegija imaju namjenu upoznati studente/ice s vizualnim medijima u okviru vizualnih umjetnosti; teorijski sa kontekstom animacije, stripa i ilustracije i njihovim mogućnostima kao kreativnih medija kroz praktično istraživanje i izvedbu radova tijekom vježbi.
Sveučilište je tijekom godina organiziralo nekoliko strip izložbi i predavanja (Darko Macan, Jean-Louis Tilleul...) . Idući mjesec je izložba "Prozor u svijet belgijskog stripa" i predavanje o belgijskom stripu.