forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Presveto srce
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic 
Page: of 9

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/07/2007 : 11:41:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by fantom
Bez ikakve namjere da ikome namećem svoje mišljenje rekao bih par stvari. Istina je da je Crkva tijekom svoje prošlosti svojim protivnicima dala argumenata za osporavanje,bilo je tu mnogo nečasnih i sramotnih stvari,medjutim stvari nisu baš takve kakvima ih je liberalna,lijeva misao od francuske revolucije naovamo uvijek interpretirala. Inkvizicija,indulgencije, simonija,renesansno papinstvo,križarski ratovi,odnos prema znanosti,Pio xiii i drugi svjetski rat, sve su to teme o kojima se može raspravljati,uostalom povijest nije matematika i tu ne postoje neki aksiomi o kojima se ne bi moglo raspravljati. Ipak,uvjerenja sam da je Crkva u svojoj dvotisuljetnoj povijesti napravila mnogo više dobra nego zla i da je imala vrlo pozitivan utjecaj na svjetsku povijest,pogotovo na izgradnju europske i općenito zapadne civilizacije. I ovo će neki osporiti,ali ne bih sad spekulirao o alternativnim povijestima,uostalom to me izričito i ne zanima,već toliki susreti duša s Bogom kroz cijelu povijest kojima je Crkva bila posrednik.


Ja se apsolutno slazem da je Crkva ipak odigrala pozitivnu ulogu, ali opet - ne mogu ni zanemariti činjenicu da je bilo i nekih strasnih pogresaka.

quote:
Originally posted by fantom
Markos takodjer je u pravu kad kaže da treba biti kritičan i da se s one strane oltara često može svašta vidjeti,medjutim,pod pretpostavkom,da je katolik on nije u pravu kad pravi toliku distinkciju izmedju vjere i crkve,ta i on ukoliko ide na misu,svaki put ispovjeda vjeru u Crkvu u formuli Nicejsko-carigradskog vjerovanja. Općenito govoreći,za kršćanina vjera nije neka samo privatna,individualistička stvar već itekako socijalno i karitativno usmjerena,a crkva se i definira kroz zajedništvo,koinonio,communio. I dok kritizira,često s pravom,oficijelnu,hijerarhijsku crkvu i ministerijalno,službeno svećenstvo,svaki katolik mora se zapitati koliko on kao član crkve čini da slika te crkve bude pozitivna,ta on je crkva.hijerarhija čini jedan posto crkve,a svaki kršćanin nije ništa manje crkva nego neki svećenik.Naravno,da ove kvalifikacije areista nisu primjerene,medjutim ostaje trajno pitanje gdje i u čemu oni vide utemeljenje svog morala,ako samo u sebi i svom shvaćanju onda je riječ o jednom utalitarističkom i relativističkom moralu koji je danas ovakav,a sutra onakav i podložan svakakvim deformacijama...


Svaki je clan crkve, po meni, pozvan ciniti dobro, biti primjer drugima i tako siriti svoju vjeru. To je moje osobno shvacanje u skladu s kojim se trudim zivjeti i to je, po meni, ono što ja kao vjernik mogu uciniti za svoju crkvu i njenu sliku. Štoviše - moje osobno shvaćanje kršćanstva se svodi na onu jednu jedinu zapovijed - "ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga". Moja se distinkcija odnosi na crkvu kao crkvenu administraciju, a ne na crkvu kao zajednicu vjernika. Ja se u puno stvari ne slažem sa službenim crkvenim stavovima, da li to znači da nisam dobar kršćanin? Ja mislim da ne znači.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 24/07/2007 : 12:01:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message
quote:
Ja se od ateista razlikujem po tome što vjerujem u Apsolut,da postoji nešto neovisno o nama,našem ljudskom mišljenju...Da postoji nešto što je objektivno dobri i nešto što je objektivno zlo bez obzira koliko ljudi to negiralo.Ne bih rekao da vjerujem isključivo u neki objavljeni moral,religijski moral,vjerujem da postoji naravni moralni zakon upisan u svako misleće ljudsko biće,moral koji se možda razlikuje u nekim finesama,kulturološkim i religioznim,ali koji bi mogli svesti pod maksimu,čini dobro,izbjegavaj zlo.


I ja vjerujem da postoji nesto neovisno o ljudskom misljenju. Vjerujem da postoje odredjene kvalitete koje su intrinzicno dobre ili zle, bez obzira na nasu ocjenu (dakle, nisam moralni relativist). U tom sam smislu blizi deontoloskom nego konzekvencijalistickom pogledu na svijet. Ali ne smjestam njihov izvor u neko vise bice, nego ih kriticki promisljam i preispitujem iskljucivo na temelju njih samih. Ako ne vjerujem da svijet funkcionira na uzrocno-posljedicnom nacelu, da dobro biva uvijek nagradjeno a zlo uvijek kaznjeno (a mislim da imamo dovoljno primjera za to), da je ovaj zivot samo ulaznica za slijedeci, slobodan sam izabrati. Ako nista sto cinim nije bitno, onda je bitno sve sto cinim. Ako sam slobodan od straha od kazne ili od nade u nagradu, onda se opredijeljujem za "dobro" ili "zlo" samo na temelju njihovih intrinzicnih vrijednosti, odabirem jedno jer odbacujem drugo.

quote:
Ipak,ti si daleko od klasičnog ateista,govoriš o nekim vječnim istinama,a tu si već na metafizičkom području.


Da parafraziram Bertranda Russella: "[...]if I were speaking to a purely philosophic audience I should say that I ought to describe myself as an Agnostic [...] On the other hand, if I am to convey the right impression to the ordinary man in the street I think I ought to say that I am an Atheist"

"A beautiful girl can make you dizzy, like you've been drinking Jack and Coke all morning. She can make you feel high full of the single greatest commodity known to man - promise. Promise of a better day. Promise of a greater hope. Promise of a new tomorrow. This particular aura can be found in the gait of a beautiful girl. In her smile, in her soul, the way she makes every rotten little thing about life seem like it's going to be okay."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/07/2007 : 12:03:03  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
@ fantom -razvojem svijesti kroz evoluciju a naročito nakon prelaska sa lovno-sakupljačkog načina života na poljoprivredu minjale su se religije
od animizma,totemizma ,politeizma do monoteizma ovisno šta je više učvščivalo društvo.i sam znaš da se kršćanstvo proširilo Rimskim imperijem u doba duhovne krize tadašnjeg politeizma.i sam znaš da je dosta "poganskih" običaja usisano u kršćanstvo bilo da se pridobiju veče mase bilo iz nekih drugih razloga.vjerojatno znaš zašto se Božić slavi baš 25.12?
ja ne kažen da religije nisu radile i dobre stvari.dapače.al ne može niko uzimat zdravo za gotovo da je sve super šta radi neko šta se poziva na boga i religiju.jučer sam spomenija inkviziciju.a robstvo ?istrebljenje indijanaca?

za sve ostale-
i da se razumimo nisu to radile samo "krščanske države" nego su svoj golem prilog dale i muslimanske.koliko je robova odvedeno u arabiju iz istočne i srednje afrike i nasilno preobračeno u islam?( to se i danas događa ,nažalost u Sudanu i Mauretaniji pogotovo.) gle šta rade sudanske vlasti u Darfuru.da ne bude zabune ono su večinom muslimani al očito se ni oni ne sviđaju vlasti u Kartumu.
a rušenje Budinih kipova u Afganistanu dok su bili talibani?
uvođenje šerijata u 12 država sjeverne Nigerije ? (samo u Kaduni je 45% krščana u Nigeru 40% .to je vjerska tolerancija??)
pretvaranje crkava u Libiji u đamije i vladine urede?
uzimanje dice od strane turske imperije na balkanu?
rušenje hinduističkih hramova prilikom osvajanja Indije?
nasilno pokrštavanje u Goi i Kerali od Portugalaca?

mogli bi napisat goleme knjižurine.nažalost
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/07/2007 : 12:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Tex Willer

Srbin po rodjenju,Zimbabvecanin po opredeljenju
Zimbabwe sam ubacio bas smatrajuci da na ovom forumu ne bi trebala da bude bitna nacionalna opredeljenost,vec zajednicka ljubav prema stripovima - nazalost,mnogo puta sam vec uvideo da gresim - na srecu cini mi se da je to manji procenat od onih koji nemaju tu vrstu predrasuda.

Kad ce Tex od prvog broja???



i baš si ubacija Zimbabwe di su se pojedini političari proglašavali "crnim Hitlerima" i pritili istiravanjem svih necrnaca iz zemlje?(vjerojatno u nastavku ideje misle ostavit samo pleme Shona koje je najbrojnije i drži vlast)
zanimljiv izbor
Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 24/07/2007 : 12:27:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Tex Willer

Srbin po rodjenju,Zimbabvecanin po opredeljenju
Zimbabwe sam ubacio bas smatrajuci da na ovom forumu ne bi trebala da bude bitna nacionalna opredeljenost,vec zajednicka ljubav prema stripovima - nazalost,mnogo puta sam vec uvideo da gresim - na srecu cini mi se da je to manji procenat od onih koji nemaju tu vrstu predrasuda.

Kad ce Tex od prvog broja???



i baš si ubacija Zimbabwe di su se pojedini političari proglašavali "crnim Hitlerima" i pritili istiravanjem svih necrnaca iz zemlje?(vjerojatno u nastavku ideje misle ostavit samo pleme Shona koje je najbrojnije i drži vlast)
zanimljiv izbor



Nisam bas aktivno pratio politiku u Zimbabweu,ne pratim je ni u Srbiji(osim onoliko informacija koliko ne mogu da izbegnem cekajuci recimo sportske vesti).
Inace,ako igde moze da se generalizuje,to su onda politika i politicari - ali necu da se zamaram istima.

Kad ce Tex od prvog broja???
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2454 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 24/07/2007 : 12:45:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message
Vidiš ti, ja otvorim topic ZAGOR PEDER, za razbibrigu, i onda mi ga ukinu...a ovo je ozbiljno, pa se još drži...NE, ne mogu još zaboravit na taj topic. Bija je jako dobar...jaaako.Idući put ću ozbiljno o temi ZAGOR PEDER, pa ga valjda neće ukinit...

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 24/07/2007 : 12:56:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Vidiš ti, ja otvorim topic ZAGOR PEDER, za razbibrigu, i onda mi ga ukinu...a ovo je ozbiljno, pa se još drži...NE, ne mogu još zaboravit na taj topic. Bija je jako dobar...jaaako.Idući put ću ozbiljno o temi ZAGOR PEDER, pa ga valjda neće ukinit...

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa



Tu ti je problem sto nema razloga za polemiku - oko toga se svi slazu te je topic bio nepotreban i samim tim ukinut

Kad ce Tex od prvog broja???
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2454 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 24/07/2007 : 13:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message
Jako dobar topic....jako dobar je bija...

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Go to Top of Page

Dr. Westax
Senior Member



Croatia
2757 Posts

Member since 18/07/2002

Posted - 24/07/2007 : 15:24:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Westax a Private Message
Pokušavao sam pročitati ovaj topic, ali ovo je 5 stranica zatupljujućeg sranja.
Da se vratim na temu topica.
Presveto srce sam pročitao u jednom dahu. Mogu reći da me je doista dotaknuo u srce.
Rijetko koji album me je toliko naveo na razmišljanje nakon čitanja.
Moj zaključak je da se radi o jednoj toploj ljudskoj priči koju svakako treba pročitati već ako se ne može imati u svojoj kolekciji.
Svi ti detalji koji su neke od vas dotaknuli su sitnice i nisu vrijedne razglabanja i mlačenja prazne slame.
Preporučam Presveto srce baš svakome.

Life sucks, but Death swallows!
Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 24/07/2007 : 16:27:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message
nije po tvom pa si odma neurozan
nisi jedini
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 24/07/2007 : 16:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message
Q STRIP, kako se tebi cine Ludaca svetog srca i Ludak Sorbone?

________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

fantom
stripovi.com suradnik

Croatia
1434 Posts

Member since 12/12/2004

Posted - 24/07/2007 : 18:09:12  Show Profile Show Extended Profile  Send fantom a Private Message
Odmah sam rekao da je to odličan strip vrijedan pažnje i svi su se oko toga složili. E sad,da ga je baš najispravnije opisati kao toplu,ljudsku priču,ne bih rekao...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/07/2007 : 19:56:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by marlowe

Q STRIP, kako se tebi cine Ludaca svetog srca i Ludak Sorbone?


Opet nova provokacija?

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17760 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 24/07/2007 : 19:59:26  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
imal neko kakav link ili da vidim koju stranicu

Ko je vas poznavao ni pakao mu nece biti težak!!!!
Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 24/07/2007 : 20:06:42  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
ima mirso par stranica, iskinuo tebi da pokloni kad iduci put dodjes na p'jacu ;-)

"…Some people will say anything to be thought of as clever and interesting…"
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/07/2007 : 20:08:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by deangelis
ali činjenica je da je upravo većina ratova uvijek bila vjerskog karaktera,Zašto ratovi nastaju. Zbog netrpeljivosti ljudi jedne vjere prema ljudima drugih običaja (čitaj vjere).

Uglavnom netocno. Demantiraju te 1. i 2. sv. rat (najkrvaviji ratovi u povijesti covjecanstva, Ratovi koje je pokrenuo Napoleon, osvajacki ratovi starog Rima, gradjanski rat izmedju sjevera i juga u SAD, americka invazija na Mexico 1846. i jos bezbroj drugih ratova koji nisu bili motivirani vjerskim razlozima...
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/07/2007 : 20:20:29  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by Kruger

ateistima

ne znam zasto ste se brecnuli, vama je normalno pljuvanje po religiji a kad netko kritizira vase ponasanje i stavove odmah se uspanicite, a to je upravo licemjerno

Upravo tako.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17760 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 24/07/2007 : 20:23:07  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
quote:
Originally posted by verter

ima mirso par stranica, iskinuo tebi da pokloni kad iduci put dodjes na p'jacu ;-)



vala si uporan
još ću pomisliti da je mirso hakirao tvoj akaunt


Ko je vas poznavao ni pakao mu nece biti težak!!!!
Go to Top of Page

marsuna
Starting Member

33 Posts

Member since 11/07/2007

Posted - 24/07/2007 : 20:49:19  Show Profile Show Extended Profile  Send marsuna a Private Message
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by marsuna

pa onda jadna gesta u kojoj Jurica jedva valjda ceka da se neko izbaci (pokusaj da izbacis sta drugo iz sebe umjesto ovoga - zao mi je, ali spije i ulizice sam oduvijek mrzio bez obzira sta je deangelis u krivu, barem sa moje tacke stanovista)


mozes li mi, molim te, objasniti kako sam ja to ulizica i spijun ako sam covjeka upozorio da ce izletjeti ako ce pisati o Hrvatima i Srbima kao sto se 1000000 puta ponovilo i SVAKI PUT sam se zalagao da se nikoga ne izbaci?

kome se ja to uopce imam ulizivati? zasto?

nevjerojatno!

citirat cu darthov komentar na ostatak tvojeg posta: "To je toliko glupo, da mi je prosto nevjerojatno da to može napisati netko s više od 5 godina, s više od 2 razreda osnovne i s IQ > 30"

***





jednostavno mrzim kad se neko brine o necemu sta nije njegov posao - recimo da mi je pticica sapnula da nije prvi put da glumis policajca i etiketiras ko je sta rekao neizravno sugerisuci da bi ga trebalo izbaciti... to naprosto ne volim, to pokazuje tvoj karakter i tacka, nemoj se skrivati iza maske tolerancije jer nisi nista bolji od Krugera... pusti ljude koji ovde tome sluze da rade taj posao, ili im se javi da te regrutuju...
a o ovome dolje i o vasim komentarima na ovaj nacin, reci cu samo da s licima koja nikad nisu nista procitala od stevana dedijera ili vladimira paara nemam sta ni da diskutujem, i ponavljam opet da su crkveni gresi ponekad - ne opravdavajuci ih niti tvrdeci da su oni to svjesno radili u ime koristi covjecanstva jer zlocin sam po sebi takav ne moze da bude, to ni u primisli - kazem ponekad, igrom slucaja, kao jedan od efekata izrodili i nesto pozitivno - zaostajanje u razvoju nauke i tehnologije koje nam je, sa obzirom na razvoj ljudske svijesti, itekako trebalo... ako to ne mozes da shvatis, onda tvoj iq i tebi slicnih nije ni 0.3, a kamoli nedostiznih 30...
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/07/2007 : 20:55:26  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by lwood
ja ne kažen da religije nisu radile i dobre stvari.dapače.al ne može niko uzimat zdravo za gotovo da je sve super šta radi neko šta se poziva na boga i religiju.jučer sam spomenija inkviziciju.a robstvo ?istrebljenje indijanaca?


A sto ima religija (pretpostavljam da pucas na katolicku) s ropstvom i istrijebljenjem Indijanaca? Indijanci su istrijebljeni na karipskim otocima, ali nije ih crkva istrijebila vec bolesti koje su donijeli bijelci.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29212 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/07/2007 : 20:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by zeljko

imal neko kakav link ili da vidim koju stranicu

Ko je vas poznavao ni pakao mu nece biti težak!!!!


http://www.fibra.hr/index.asp?cat=4

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/07/2007 : 21:08:03  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by lwood
ja ne kažen da religije nisu radile i dobre stvari.dapače.al ne može niko uzimat zdravo za gotovo da je sve super šta radi neko šta se poziva na boga i religiju.jučer sam spomenija inkviziciju.a robstvo ?istrebljenje indijanaca?


A sto ima religija (pretpostavljam da pucas na katolicku) s ropstvom i istrijebljenjem Indijanaca? Indijanci su istrijebljeni na karipskim otocima, ali nije ih crkva istrijebila vec bolesti koje su donijeli bijelci.



a ko je istrijebia Haiti ili tadašnju "Hispanjolu"? Vanzemaljci?
ko je srušia carstvo Asteka i Inka i pokrstija indijance pretvarajući ih ili u robove ili u peone?
nemoj mi reć da ne znaš da su svećenici palili vjerske knjige Asteka?
ko je napravija katedralu na ruševinma hrama boga sunca?? Lavčević??
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/07/2007 : 21:26:31  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by lwood
ja ne kažen da religije nisu radile i dobre stvari.dapače.al ne može niko uzimat zdravo za gotovo da je sve super šta radi neko šta se poziva na boga i religiju.jučer sam spomenija inkviziciju.a robstvo ?istrebljenje indijanaca?


A sto ima religija (pretpostavljam da pucas na katolicku) s ropstvom i istrijebljenjem Indijanaca? Indijanci su istrijebljeni na karipskim otocima, ali nije ih crkva istrijebila vec bolesti koje su donijeli bijelci.



a ko je istrijebia Haiti ili tadašnju "Hispanjolu"? Vanzemaljci?
ko je srušia carstvo Asteka i Inka i pokrstija indijance pretvarajući ih ili u robove ili u peone?
nemoj mi reć da ne znaš da su svećenici palili vjerske knjige Asteka?
ko je napravija katedralu na ruševinma hrama boga sunca?? Lavčević??


Mlatis bezveze. Haiti je na Velikim Antilima, dakle Karibima. Indijanci plemena Arawak dozivjeli su sudbinu koju su dozivjeli Indijanci ostalih karipskih otoka. Uglavnom pomrli od bolesti. Bilo je i ubijanja, ali nije ih crkva pobila, vec razne vojske, pustolovi, razbojnici...
Inke su se same unistile u krvavom gradjanskom ratu nakon smrti cara, kad su se medjusobno poklala 2 sina prijestolonasljednika, Atahualpa i onaj drugi, ne sjecam se imena. Kad je Pizarro (a ne Crkva) tamo stigao sa samo 150 ljudi, godine 1532., samo ih je dotukao bez puno napora (da ne opisujem briljantnu i istovremeno krajnje pokvarenu taktiku koju je primjenio kako bi zarobio Atahualpu). Carstvo Inka bilo je tiransko, despotsko, tlacilo je susjedne narode koje je pokorilo. Mnogi su se od njih radovali njegovom padu. Ne zelim osporiti neka dostignuca tog carstva.
Sto se Asteka tice oni su bili jos tiranskiji i okrutniji od Inka prema plemenima koje su pokorili kad su "gradili" svoje carstvo. Da spomenem samo masovna zrtvovanja zarobljenika na njihovim oltarima (nekoliko godina uoci dolaska Spanjolaca pogubljivali su do 40 tisuca ljudi godisnje), to su Spanjolci zabranili.
Kako su Spanjolci pokorili Asteke? Cortes je imao samo oko 400 i nesto ljudi kad se 1519. iskrcao kod danasnjeg Vera Cruza. Pristupili su mu indijanski narodi (ponajvise Tlaxkalci) koje su Asteci porobili i terorizirali, tako da su vecinu Cortesove vojske cinili indijanski saveznici.
Shvati jednu stvar. Nikog se na silu ne moze pokrstiti. Prevodjenje na katolicanstvo provodili su brojni misionari. Pokrstavalo se dobrovoljno. Bio je to dugotrajan i mukotrpan posao. Time sto su pokrsteni nije nista lose napravljeno.
Da tamo nisu dosli Spanjolci i Portugalci, najvjerojatnije bi u Juznu i Srednju Ameriku kad tad stigli Kinezi preko Pacifika ili muslimanski trgovci iz Indonezije i Malezije, pa bi ih islamizirali. Bolje da su stigli Spanjolci.
Skoro sam zaboravio...kakve vjerske knjige Asteka, nisu oni imali nikakve knjige. Valjda mislis na Maye?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/07/2007 : 21:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Haiti je istrijebljen od strane španjolaca koji su tada bili nešto ala talibani danas.ako si baš željan detalja imaš odličnu knjigu od
J.Wassermanna - Cristofor Columbo.imaš je i u hr prevodu pa malo pročitaj šta su in španjolci radili.
a šta se tiče ropstva crnci koje su dovozili španjolci i portugalci uglavnom su več u lancima kršteni kad su dovoženi iz afrike.

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17760 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 24/07/2007 : 22:49:54  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by zeljko

imal neko kakav link ili da vidim koju stranicu

Ko je vas poznavao ni pakao mu nece biti težak!!!!


http://www.fibra.hr/index.asp?cat=4




i što nema predstavništva u sarajevu

metabaroni jesu skupi ali je presveto sasvim prihvatljive cijene

Ko je vas poznavao ni pakao mu nece biti težak!!!!
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic   
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000