forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Topic na temperaturi 37,5
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 20:30:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir
samo se nadam da ipak neces odabrati svoj "standardan" kvalitetni papir nego ipak malo tanji, inace nece ni biti tako jeftin jer ce skrivati cijenu neophodne teretane... dakako, ne mislim opet na onaj iz SC US izdanja... u svakom slucaju, najzahtjevnije izdanje kako god ga promatras, iz svih aspekata... vrijedi svake lipe i svakog mjeseca odgode...
a opet, bojim se, s obzirom na izričaj, na tvrdu i tešku povijesnu građu koja će to ostati i uza sve Darkovo umijeće (btw jesi li "unajmio" i kakva "medicinara" za ispomoć?), na poseban crtež... no s druge strane, barem je "Iz pakla" dobrano razvikan, i to s razlogom...


Ne znam, mislim se oko papira jos, treba vidjeti makete. Ako uzmem offsetni, a ne kunstdruck, bit ce malo laksi, ali puno deblji. Ako uzmem tanji, napravio sam sranje jer ce se providjeti. Ako uzmem onaj koji ide u kiosk stripove, to bi bilo nakaradno. Mislim, 600 stranica mora biti tesko, ovako ili onako, sto cu sada. Bilo je prijedloga da to objavim u dva dijela i to vjerojatno nije losa ideja, ali ja volim integrale i to se kosi s koncepcijom Orke. Prijevod ce raditi Darko i Tanja, s njima sam bar miran sto se prijevoda tice. Za medicinske termine se uvijek moze netko naci, bude li potrebe.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 16/09/2007 : 20:43:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Kao prvo moram reći da je stripova trenutno puno (skupih i jeftinih), a novca i ljubitelja stripa relativno malo. To već objašnjava neke stvari...

Fibrina izdanja - stav jednog prosječnog ljubitelja stripa:
Svagdanja borba: ako mi padne šaka, pročitati, nije dovoljno primamljivo da si moram kupiti.
Crveni gospodar: ako mi padne šaka, pročitati, nije dovoljno primamljivo da si moram kupiti.
Metabaruni: kupio sam odmah čim je izašlo (cijena mi nije bila faktor). Vrlo primamljivo, prekrasan strip. Da sam bogat kupio bih još nekoliko kompleta i poklonio svim prijateljima koji vole strip...
Ken Parker: prve brojeve nemam, a ne mogu ni nabaviti jer su preskupi pa ne kupujem ni nove - iako me Ken zanima. Moj stav o ovakvim stripovima je da nisu za HC već za kiosk po 16 kuna (tako bih sigurno kupovao).
Ljubav i rakete: ovaj strip me toliko ne zanima da ga uopšte ne mogu čitati, ne bih ga ni besplatno...
Presveto srce: ako mi padne šaka, pročitati, nije dovoljno primamljivo da si moram kupiti.
Bosanske basne: ne zanima me.
Spaghetti brothers: ako mi padne šaka, pročitati, nije dovoljno primamljivo da si moram kupiti.

Ovo je moje najiskrenije mišljenje kao "čovjeka iz naroda", ljubitelja stripa koji nije nikakav stručnjak, crtač, scenarista niti izdavač...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 16/09/2007 : 20:46:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Previse se kvalitetnih izdanja pojavilo u zadnju godinu dana,tako da izdanja koja nisu siroko poznata citalackoj publici ce trpiti neki period.Ipak da je samo prodano 57 primjeraka Crvenog Gospodara mi malo zvuci ali ipak mislim da ce vremenom otici svi albumi,normalno treba usporiti tempo dok se dio ulozene love ne vrati nazad.
Bas nezgodno kad covjek izda vrhunske stripove a ide 20 000 € -.
Ipak duboko se nadam da ce se polako ovaj - topiti i da ce se pretvoriti u + ali trebace za to najmanje 1 godina.

Edited by - Porter on 16/09/2007 20:47:27
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25128 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 16/09/2007 : 20:47:34  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Nisam baš upućen u ekonomsku situaciju u Hrvatskoj, ali bih se složio sa većinom da su finansije u pitanju. Naravno, nismo otkrili toplu vodu, i sami izdavači su to znali, ali eto, nada umire poslednja.
Kao što sam već jednom spomenuo, tempo izlaženja u ex-yu(yebi ga, ja to gledam kao na jedinstveno tržište) je razoran.
Ljudi to jednostavno ne mogu da prate, sve i kada bi želeli. A i ova stranica je jedna velika šarena laža, ovde živimo u nekom svom svetu, sa još par desetina ljudi koji dele iste interese, i onda umislimo da "nas" ima još takvih...
Medjutim, u "stvarnom" svetu ima ljudi kojima je puno da daju 40€ za strip, pa makar on imao i 1000 stranica. Ne radi se o tome koliko onda jedna stranica košta, već kolika je suma koju neko mora da izvadi iz novčanika. Ionako smo već utvrdili da potencijalne kupce predstavlja grupa od 25 i više godina, ljudi koji su i ranije čitali stripove, a sada zaradjuju mesečno, i mogu sebi i da ih priušte. Samo što ponekad ni ta mesečna plata ne stigne za sve, a kamoli za stripove, pogotovu ne za sve.
I onda se naravno stavljaju prioriteti. Mister No ili Metabaroni?? Mister No naravno, njega sam čitao kao klinac, ove druge ću kupiti jednog dana..Magični vetar ili Alan Ford?? AF of kors, baš bih se podsetio onih starih epizoda, MV je zanimljiv, ali..... I tako dalje.. I pri tome me ne zanima koliko je ovaj strip "jeftiniji" kada se podeli na broj stranica, i koliko je koštala štampa, prevodi i sl.I Audi RS6 ispadne jeftin kada se uzme u obzir koliko je koštalo planiranje, dizajn, produkcija transport..I kada ga razložiš na zavrtnje i kablove ta cena od 60-70 000 eura ispadne taman primerena...
Eto, ja pokušavam da pratim sve, mada sam i ja u blagom zaostatku, a iskreno se nadam da nećemo za godinu dana da se prisećamo 2006/7 kao "zlatnog doba" i da žalimo za tim vremenima...
Puno sreće!!

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 16/09/2007 : 21:09:11  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter


Medjutim, u "stvarnom" svetu ima ljudi kojima je puno da daju 40€ za strip, pa makar on imao i 1000 stranica. Ne radi se o tome koliko onda jedna stranica košta, već kolika je suma koju neko mora da izvadi iz novčanika. I tako dalje.. I pri tome me ne zanima koliko je ovaj strip "jeftiniji" kada se podeli na broj stranica, i koliko je koštala štampa, prevodi i sl.
Puno sreće!!



Tako vecina misli (mislio sam da napisem 95% ali onda bi mozda pretjerao :-) ).

"I'm not saying I'm Batman. I'm just saying nobody has ever seen me and Batman in a room together."
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 21:11:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Witchblade
Zao mi je sto to cujem, Marko. Tvoja izdavacka politika zaista je hvalevrijedna, ali od hvale se, eto, slabo zivi. Da si manje razmisljao srcem a vise glavom, mogao si taj novac uloziti u investicijske fondove i danas brojati lijepe kamate... sto naravno i sam znas, i znao si kad si kretao u posao.


Na trenutak sam pomislio da mi je zena provalila tvoj nick i napisala ovo:)

quote:
Originally posted by Witchblade
Mozda da si ipak uzeo jedan 'popularni' naslov koji ce se sigurno prodavati i nositi ostale... ali poznavajuci tebe, vjerojatno nisi htio pristati ni na kakve kompromise. Velika ce steta biti (u stripovskim okvirima, naravno) ako nestane tvojih izdanja, i volio bih da nisam samo pojedinac i da mogu vise uciniti. Ali ovo je prica bez krivca: ljudi kupuju za svoj novac, pa ako i zele biti 'tvrdoglavi' i podlozni predrasudama, to je njihova stvar.


Pa neke sam kompromise ipak napravio, u odredjenoj mjeri. Spreman sam objaviti kvalitetan autorski strip koji ima komercijalnog potencijala i, sto je najbitnije, koji se meni svidja. Odatle Metabaruni i El Nino, pa dijelom i Crveni gospodar, mada je to vise moja opcinjenost Milazzom. Pazi, ja strip ne dijelim na komercijalan i nekomercijalan, nego na dobar ili los. Ono sto nikad necu objaviti su (meni) losi stripovi, ma koliko oni imali komercijalan potencijal. Ozbiljno mislim ono "samo dobri stripovi". Stoga je taj moj kompromis bitno ogranicen i upitnog efekta. Ima jedna zanimljiva recenica koju je Nebojsa tu bio napisao "dok strip nije isao Bookglobe je objavljivao ljubice i pisane krimi romane da prezivi". To je kljucna razlika. Razlika izmedju posla i strasti. Zdravog razuma i idealizma. Ali, nekako, ne mogu razmisljati na takav nacin. U nekakvom mom (idealistickom) shvacanju ovoga svega, to bi bilo ravno izdaji.

quote:
Originally posted by Witchblade
Evo, mogu ti ponuditi misljenje jednog citatelja/kupca: mene Crveni gospodar ne zanima. Procitao sam preview, prelistao strip u knjizari i zakljucio da mi se ne svidja i da ga necu kupiti. Kupio bih ga da mi je placa faktor 2, i to samo kao podrsku izdavacu i radi kolekcije, ali zbog samog stripa ne.


Ma sve ok, ne moze se sve svima svidjeti. Sto si rekao gore, nema krivaca, svatko moze birati sto hoce za svoj novac, nema "pravog" ili "krivog" izbora.

quote:
Originally posted by Witchblade
Od ostalih tvojih stvari, Kena kupujem redovito (1 broj mjesecno), a za ostalo sam, nazalost, u malom zaostatku, i pocinjem to ispravljati iduci mjesec. A ja nisam nesklon eksperimentima, naprotiv. U posljednjih 6 mjeseci kupio sam 'novih' naslova za mnogo vise novaca nego 'starih', ali u situaciji kad otplacujem automobil i poslijediplomski studij, a novih izdanja je sve vise, planiranje rashoda zahtijeva vise truda nego ikad. Mnoga izdanja (pa tako i tvoj Ken) prebacena su sa ritma 'sve odmah' na mjesecni ritam, a neka su i izbacena. A ja imam znatno vecu placu od hrvatskog prosjeka, jasno je kakva je tek onda situacija kod onih s manjom plateznom moci. Dakle, vjerujem da je prije svega u pitanju novac i da je ipak manje onih koji bi mogli kupiti tvoje stripove ali jednostavno ne zele, ipak su to vecinom odlicni stripovi u zaista kvalitetnom izdanju. Necu ti reci da samo nastavis, uz takav minus ne usudjujem se ;), ali nadam se da ce se situacija popraviti i da ce i tebi doci bolji dani.


Ma sve je to meni jasno. Strip je, ipak, luksuz (bar u ovim nasim, gle cuda, luksuznim izdanjima). Kad ljudi nemaju novca, prvo cega se odricu je luksuza. Mada, ne znam, gomila ljudi pusi kutiju dvije tri dnevno. I, u biti, kad pogledas, sto ti je danas sto kuna? Tura pica u nekom fancy kaficu. Prosjecan rucak za jednu osobu u prosjecnom restoranu. Ali opet, dati 100 kuna za strip... pa ni meni uvijek nije svejedno, a placa mi je 4xhrvatski prosjek, kako ce onda biti svejedno nekom studentu ili nekom s manjim primanjima.
Nije poanta ovog topica kukanje "kupite moja izdanja". Nitko mene nije tjerao u ovo, sam sam izabrao. Poanta je objasniti ljudima koji traze nove i nove brojeve kako to ipak nije bas tako jednostavno i kako su troskovi ogromni i kako se to slabo pokriva i da se malo strpe jer nova izdanja ne kasne zato sto ja zelim da kasne nego zato sto ipak ne mogu glavom kroz zid.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 16/09/2007 : 21:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Kao prvo moram reći da je stripova trenutno puno (skupih i jeftinih), a novca i ljubitelja stripa relativno malo. To već objašnjava neke stvari...

Fibrina izdanja - stav jednog prosječnog ljubitelja stripa:
Svagdanja borba: ako mi padne šaka, pročitati, nije dovoljno primamljivo da si moram kupiti.
Crveni gospodar: ako mi padne šaka, pročitati, nije dovoljno primamljivo da si moram kupiti.
Metabaruni: kupio sam odmah čim je izašlo (cijena mi nije bila faktor). Vrlo primamljivo, prekrasan strip. Da sam bogat kupio bih još nekoliko kompleta i poklonio svim prijateljima koji vole strip...
Ken Parker: prve brojeve nemam, a ne mogu ni nabaviti jer su preskupi pa ne kupujem ni nove - iako me Ken zanima. Moj stav o ovakvim stripovima je da nisu za HC već za kiosk po 16 kuna (tako bih sigurno kupovao).
Ljubav i rakete: ovaj strip me toliko ne zanima da ga uopšte ne mogu čitati, ne bih ga ni besplatno...
Presveto srce: ako mi padne šaka, pročitati, nije dovoljno primamljivo da si moram kupiti.
Bosanske basne: ne zanima me.
Spaghetti brothers: ako mi padne šaka, pročitati, nije dovoljno primamljivo da si moram kupiti.

Ovo je moje najiskrenije mišljenje kao "čovjeka iz naroda", ljubitelja stripa koji nije nikakav stručnjak, crtač, scenarista niti izdavač...



Tako djeluje ako se covjek srece sa novim stvarima,ako mi dodje saka to cu procitati.
Ali ja sam razmisljao na drugi nacin na moju srecu.
Prvo sam prokontao u vezi ovog sajta , Markosa i svih suradnika.
Kontam ako ljudi imaju toliko znanje sto se tice stripova,onda nema sanse da izdanja koja su izabrali bude nesto lose.
Kad bi svi zaljubljenici stripa procitala samo izdanja sto je izdala Fibra,tek bi onda vidjeli kako se ova umjetnost proteze duboko i siroko.
Spomenuo sam samo Fibru jer su tu izdanja za koje vecina ljudi nikad nisu culi.Normalno vecina izdavackih kuca radi super posao,ali kapacitet kupaca ne moze da prati sve ove ljepote sto izlaze,nazalost!


Edited by - Porter on 16/09/2007 21:16:37
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/09/2007 : 21:16:34  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
i opet dolazimo do zaključka da je lova (odnosno njen nedostatak)glavni problem u životu.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 16/09/2007 : 21:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Nije me baš oduševila Markova analogija po kojoj je on idealist, a ja izdajica samo zato što ja objavljujem, kao, komercijalne naslove. Mislim, možda se meni naprosto sviđaju drugačiji stripovi (po našem izboru naslova koji je dijametralno suprotan, to je sasvim jasno) i ne razmišljam o njima kao o komercijali, a osim toga kao npr. Bone je prije 6 - 7 godina bio komercijalan pa sam zbog toga uletio u njega.... No, ne vrijedi o tome ovdje raspravljati. Marko misli kako sam ja proračunati derikoža i prodana duša koja se ovim poslom bavi samo zbog love, a ne iz neke "ljubavi" koju on za strip posjeduje, a ja kako je on oportunist koji igra na kartu David protiv Golijata (jak ti Golijat!) kako bi za sebe privukao dio pažnje koja mu nedostaje i dao si legitimitet oko kojega možda dvoji; i to će uvijek tako biti. Kao i u medicini i svakom drugom poslu mislim da je najvažnije prvo pravilo: "Ne štetiti svojim djelovanjem." Nemam dojam da sam čitateljima nanio vleiku štetu svojim radom, baš kao ni Marko, pa je možda najbolje da na tome i ostane.

Ljudi, ja sad puštam ovog svog mosntruma (6 kartica!) pa što bude. Ispričavam se svima koje ću smoriti, ali očekujem pohvalu od onih koji će uz moj tekst slatko zaspati i sutra se orni i odmorni probuditi za radni ponedjeljak.

PS. Joše nešto što nećete naći u tekstu, ali je važno istaknuti: Nije sve tako crno!
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 16/09/2007 : 21:28:53  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Welcome to the real world, gospodo!

Sad je nekima valjda jasnije zašto dobijem napad bijesa na poneki "besmislen" (pod navodnicima je jer razumijem da je jedan dio takvih podforuma iniciran neinformiranošću, normalnim neznanjem ili pukom radoznalošću, ali je drugi dio nastao iz čiste zlobe ili dosade - recimo: "nisu me pozdravili u MC...", "meni je prijevod loš..." itd) podforum. Ne radi se o tome da netko očekuje da se čitatelji klanjaju izdavačima zbog posla koji bi ovi radili i ovako i onako. Dapače, na neki me način boli briga za čitatelje (mislim, želim napraviti najbolji mogući posao i pružiti im nešto što smatram vrijednim, ali ništa više od toga), te ih baš i ne volim upoznavati. Naprosto se radi o tome da svaki takav "prljavi" forum uzima ponekog čitatelja, a da baš ne možemo biti sigurni kako je forumaš u pravu (komentar "meni je prijevod loš..." od forumaša koji ima četiristotinjak komentara sve odreda s jednosložnim formulacijama baš i nije zagarantirano ekspertno mišljenje o prijevodu jer pokazuje čak i limitirano baratanje materinjim jezikom, a kamo li što više). A u ovoj se igri svaki čitatelj i kupac računa i predstavlja razliku između gubitka i dolaska na nulu. Naravno, objektivnost i uravnoteženost je teško očekivati i s jedne i s druge strane, pa se nekad upustim u raspravu, a nekada baš i ne.

Nepotrebno je detaljno analizirati trenutno stanje strip nacije. Svakako treba reći kako je strip, kao i svaka druga privredna grana jednako podložan unikatnom zakonu tržišta: uspjeva ono što raja želi, a ne ono što netko misli da je za raju dobro. Okrutano, ali nepogrešivo korektiv idealizma. Ovaj forum je u tom smislu svakako izvanredno mjesto na kojemu izdavači mogu, relativno bezbolno (osim možda po samopoštovanje), naučiti lekcije iz tržišnog poslovanja. Evo nekih stvari koje sam ja naučio:

a) BROJ ČITATELJA. Iako je forum baš lijepo posjećen, a diskusije brojne i živahne, treba se objektivno suočiti s tim da se radi o vrlo ograničenom broju ljudi (od kojih je jedan dio izdavača i njihove kohorte, nezaobilazni dileri stripovima i ponešto egomanijaka, među koje bez grižnje savjeti ubrajam i sebe, pa još i skupina onih koji su u stripu usputno i više vremena troše svađajući se po forumima nego čitjajući stripove) koji, uz to, imaju relativno ograničeno polje interesa (ništa loše, samo napominjem), te ako se taj broj realno projecira u opću populaciju dobijemo zastrašujuću indikaciju da u našem širem okruženju (Hr, Slo, BiH, Srb.) jedva 1000 do 1500 ljudi stalno ili povremeno čita i kupuje stripove (ovo se ne odnosi na kiosk izdanja //tu su brojke bolje: možda ukupno 4000 do 5000 čitatelja na sva izdanja//, nego prije svega na albumska izdanja). Ovdje, naravno, ne ubrajam klince koji masovno gutaju magazine tipa Garfield, Boomerang (mislim da se sada zove One 2 Play) ili SPSM, te im strip nije najbitiniji nego su koncentrirani na lik ili brand, a strip kao medij im je manje važan (dakle, jednako bi se palili na crtiće igrice ili nešto drugo, samo ako je u pitanju njihov omiljeni lik).

b) STAROST ČITATELJSTVA. Pomirimo se: matori smo! Ja ponajviše. Zaista, vrlo je malo klinaca na forumu (a oni najviše barataju računalima), i što je još važnije, iako se stripovi.com relativno često spominju u drugim medijima, zanemariv je broj novih forumaša. Pouka: novi ljudi ne dolaze jer ih nema. Ne čitaju strip pa ih forum i nema razloga zanimati. Dokaz pouke: nema danas stripa koji se u albumskoj formi može prodati u 1000 primjeraka osim Lucky Lukea, Umpah-Paha, Asteixa i Corto Maltesea. Nema kiosk izdanja koje se može prodati u više od 50% naklade, a tek 30% prodane naklade osigurava pokrivanje temeljnih troškova izdavača. Ta su vremena prošla i više se neće vratiti. Novi čitatelji će se malo zalijepiti za neke Marvel ili DC ili takve naslove koji su moćan medijski brand, ali novi čitelji ne posjeduju odanost stare garde iz jednostavnog razloga: svijet se promijenio, mogućnosti zabave su beskrajne, a attention span sve kraći. Pošteno. Tako je u svemu, pa zašto ne bi bilo i u stripu?

c) PROFIL IZDANJA VS PROFIL ČITATELJA. Usporedite broj podforuma o Zagoru, pa onda i ostalim Bonneli naslovima, s forumima o francuskom stripu, američkom stripu, japanskom stripu ili domaćem (sic) stripu. Odnos je otprilike 40:1. Ta stara publika, koja dolazi na forum (dobro, ne zaboravljam da je on inicijalno i zamišljen kao Bonneli forum) jednostavno nije zainteresirana za svu silu novih naslova. Oni Zagora i slično kupuju zato što je to ona vrsta štiva koja ne zahtjeva nikakav dodatni angažman (opušta ih, što je u ostalom, i svrha jednog velikog broja stripova) ili zato što ih vraća u “izgubljenu” mladost kada je sve bilo jednostavnije i ljepše. Također, uglavnom se, ipak, radi o publici koja, sklopom okolnosti, u fazi kada su se sa stripom upoznavali nije dobila priliku upoznati se s nešto izazovnijim štivom i steći naviku čitanja naslova koji traže njihov aktivniji angažman (Metabaruni, Svagdanja borba, Tajna invazija, Brončano doba, Sambrovi itd.) te nije stekla naviku čitanja kompleksnijih stripova radi vlastitog zadovoljstva. Ne pokušavam reći da su glupi ili manje vrijedni (ovo je pokušaj djelomičnog objektivnog analiziranja tržišta, a ne prosudba), no ako me netko cijeli život kljuka Laso kaubojskim romanima teško ću, ničim izazvan, svladati izazove Faulknera, Kafke, Tolstoja ili Mailera. Normalno, iznimke postoje, ne treba vrijeme gubiti na diskusiju o tome, ali ja govorim o načelnoj situaciji.

Pametan izdavač zaključio bi kako se, ako se očekuje racionalno tržišno poslovanje, ne treba boriti protiv vjetrenjača nego analizirati čitateljstvo i pružiti mu ono što traži. To u Hr. nepogrešivo rade isključivo Strip-agent (na “mass” nivou i to u najvećoj mjeri oslonjen na “nostalgičare”) i Libelus (koji je izvrsno definirao svoju tržišnu “nišu” i savršeno ju eksploatira, opet isključivo na temelju “nostalgije”), dok svi ostali lutaju pokušavajući svoje ukuse (objektivno, znatno izazovnije od gore navedenih) nametnuti malenom, kompakntnom (usmjerenom na mali broj interesa, te bez zanimanja za širenje kruga naslova) i financijski oslabljelom čitateljstvu.

d) MALO TRŽIŠTE = VISOKA CIJENA PROIZVODA. Ovo ne treba posebno elaborirati. Apsurd je, i “road to ruin”, to što je jedini lijek za ovo stanje dalje smanjivanje naklada, a samim time i povećavanje cijena, upravo na štetu malobrojne i vjerne publike no u konačnici i samih izdavača. Preživjet će samo dvije vrste izdavača: oni koji publici daju ono što ona traži i oni koji uspiju osigurati malen, ali odan krug čitatelja koji su okrenuti kvaliteti. Sve će manje biti onih izdavača (tu ubrajam i Bookglobe) koji će se odlučivati iz svojih komercijalnih izdanja pokrivati gubitke “art” naslova. To naprosto neće više prolaziti.

Primjer: upravo na ovom forumu se dosta inzistira da se neki naslovi, npr. Blueberry, tiska u nekim “integralnim” formama, a istodobno se baš u ovoj raspravi (dosta precizno i pravilno) zaključuje kako su takvi “integrali” normalnom kupcu previše skupi i da će se uvijek lakše odlučiti kupiti individualni album s precizno definiranim ritmom izlaženja. Dakle, uprkos svijesti o financijskom stanju većine čitatelja, pa i njih samih, dobar dio čitatelja inzistira na “integralnoj” formi koju u startu ne može platiti. Apsurdno, ne?!? Kako da izdavač, bombardiran kontroverznim podatcima, pripremi ikakav plan poslovanja? Nemoguća misija, od prvoga dana. Ipak, svaki od izdavča razvija svoju strategiju i nastoji pri tome limitirati rizik i maksimalno zadovoljiti čitatelje. To je, naravno, pogrešno, jer čitatelje stripa ne možeš zadovoljiti. Oni hoće, a imaju na to i pravo, brže, bolje, više. Kada to dobiju nisu zadovoljni. I na to imaju pravo. Već sam naučio d ase ova igra upravo tako igra.

e) DISTRIBUCIJA i PROMOCIJA. Distribucija stripa, posebno strip albuma, podložna je drastičnim promjenama u distribuciji knjiga u Hr. Strip nikada nije imao kvalitetan položaj u distributivnom lancu i knjižarama, a danas je posebno teško jer su sva vrsta izdanja, a ne samo stripovi, ugrožena od niza čimbenika. Strip, shodno tome, jednostavno nije dovoljno dostupan na tržištu. Proizveden praktički u manufakturi (500 primjeraka za album u vrijeme kada se knjigu ne isplati tiskati u nakladi manjoj od 5000) nije dostupan u masovnoj prodaji, a cijena ga čini dodatno odbojnim. Bez promocije teško je očekivati masovni interes (i bolji položaj na policama knjižara, ali i trgovačkih lanaca itd.), a bez komercijalnosti (a većina naslova o kojima pričamo nisu široko komercijalni je širokog interesa jednostavno nema!!!) ne vrijedi rizikovati i ulagati u promociju. Osim toga kanali široke promocije malim izdavačima (ne odnosi se samo na strip) uopće se ne otvaraju. Bez obzira na reklamu, racionalan izdavač je svjestan limita svog izdanja i zna kako i pri maksimalnoj prodaji ne može očekivati prodaju koja će osigurati više od desetak tisuća kuna dobiti po naslovu. Prosječna promo kampanja koja efikasno doseže širu populaciju bazirana je na minimumu od pedesetak do stotinjak tisuća kuna (ne brinite, provjereno). Vidite nesrazmjer? Firma koja planira prodati pola milijuna limenki piva ima se računa reklamirati. Kao izdavač garantiram da postoji samo jedan proizvod (Asterix) koji može prodati više od 3000 primjeraka i to samo ukoliko je naklada 7 do 8 tisuća. S obzirom na produkcijske troškove trebalo bi prodavati minimalno 4 soma za komotno pokrivanje. Lovu za reklamu treba izvući iz dupeta. Kvaka 22.

f) OSTALI FAKTORI. Naravno, ovo nisu jedini čimbenici koji čine strip tržište danas, ali su svakako oni koji se najviše ističu. Mogao bih spomenuti još i gotovo posvemašnji izostanak državne potpore (otkup stripova za knjižnice) na koju je jedan dio izdavača obilno računao barem u onom dijelu da si pokrije osnovne troškove i ne gubi lovu, a koji je posve izostala pa su sada neki u banani. Strip je specifično područje i sa sobom, osim uopćenih problema koji se odnose na izdavaštvo, postoji i niz posebnosti koje su karakteristične samo za strip. Neke od njih su očigledne i simptomatične baš na ovom forumu, ali premalo je prostora da bi se ulazilo u sve detalje.

Ovo je načelno trenutno “stanje strip nacije” u Hrvatskoj. Ono je naša strip realnost.

No, što je - tu je. Dosta dugo pratim forum i mislim kako možemo reći da smo brzinom svjetlosti prešli iz faze "ljudi, koma, nema nikakvih strip izdanja" do faze "ma, stanite više, tko će to sve kupiti". The romance is over, a kako sam dugo u poslu naslućivao sam to još prije dvije godine i počeo mijenjati strategiju poslovanja tvrtke u dva smijera. Što se tiče albumskog izdavaštva tu sam povećao broj različitih naslova u nadi da mogu doprijeti do šireg kruga zainteresiranih. Priznajem, prodajemo manje albuma po naslovu, ali smo zahvaljujući pravodobnoj injekciji sredstava i novih naslova ipak uspjeli neke ljude zainteresirati za nove naslove (Silage, Tajna povijest, Belladona, pa čak i, na moje iznenađenje, Norbert i Kari, Martin Milan i Theodore Poussin itd.) i tako, povećavajući ukupni promet pokriti ili barem umanjiti gubitke nekih drugih izdanja. Ovim potezom sam se uvjerio kako, uprkos vrlo malom broju čitatelja, ipak postoji skupina onih koji su zainteresirani za nova iskustva. Serijali kao Tajna povjest i Sillage (posebno Belladona, za koje sam mislio da je potpuni autsajder) u relativno su kratkom vremenu stekli prilično velik broj čitatelja. Većina je naslova već na drugom ili trećem naslovu (TP je odgulio prvi ciklus, a moram reprintirati albume 3 i 4) i prodaja im ne pada nego, dapače raste. To mi signalizira da ipak postoje ljudi koji su napravili iskorak od dobro poznatih standarda i spremni su rizikovati lovu za nepoznata zadovoljstva. Rispekt, braćo!

Sljedeća faza tržišta će biti saturizacija čitatelja “integralnim” izdanjima. To je nekako prirodna evolucija medija koja nam dolazi iz nešto razvijenijih strip miljea. Osnovna racionalizacija bi bila dati čitatelju što više odjednom za što prihvatljiviju cijenu. No i ovo ima svojih granica i mislim da će potrajati tek godinu dana ili malo više. Vjerujem da će u prvoj fazi (barem zbog koncepta, ako već ne i zbog svijh ili kvaliteta realizacije) doći do određene euforije kada će čitatelji biti uvjereni kako dobivaju puno za svoj novac, no vjerujem da će isto tako vrlo brzo doći do faze “triježnjenja”, te da će većina shvatiti da im je takva vrsta izdanja zapravo: a) nepotrebna, b) preskupa i c) previše koncentrirana. (too much too soon). Na kraju (u roku od 10 do 16 mjeseci od starta prvih integrala) većina će se čitatelja vratiti svojoj staroj navici kupovine određenih individualnih albuma koji imaju odavno utvrđen godišnji ritam izlaženja, a integrali će nakladnicima postati neisplativ izdavački teret od kojega će postepeno odustajati. Na taj način, ne samo da će sebe dovesti u nepotreban finacijski rizik već će obeshrabriti i razočarati čitatelje te učvrstiti njihovo vjerovanje kako su strip izdavači nepouzdani i ništa ne mogu odraditi pošteno od početka do kraja.

Objektivno, očekujem da će od tridesetak “integralnih” izdanja koje će se na tržištu pojaviti u sljedećih dvadesetak mjeseci samo mali broj (4 do pet, ali to i nije loša brojka) ispuniti svoju svrhu. Jedna skupina su kraći serijali koji se mogu sabiti u nekoliko knjiga, a druga (i to vrlo mala) ona grupa naslova koja ima vrlo jak “following”. Recimo, provući će se Bruno Brazil, Ramiro i vjerojatno Bruce J. Hawker jer su vrlo kratki. Izdržat će i dugovječni XIII, Aster Blistok i Blueberry (Marketprint izdanje), vjerojatno i Corto ako ga Beli put starta u “integralima” (posve neprovjereno i pokupljeno s drugih foruma, dakle bez histerije i pitanja na koje nemam odgovora). Ostali integrali (novi i stari naslovi), bez obzira na kvalitetu i predhodnu uvruježenost na našem tržištu, teško da će ostaviti neki dublji trag. Možemo se mi pozivati na Essentialse i francuska iskustva s integralima koliko hoćemo, no moramo se pomiriti s tim da nismo tako razvijena tžišta.

Nakon toga mislim da na cjelokupnom albumskom tržištu možemo očekivati drastičan pad broja izdanja jer će oni izdavači koji prežive udare koji slijede biti primorani prvenstveno štititi svoje investicije (kao što to mora Marko sada, ali mislim da mu jesen donosi olakšanje kada će prodaja početi rasti) te će u ponudi ostati samo najkomercijalnija izdanja (ona koja se prodaju: a) najvećem broju najširega kruga strip čitatelja i b) ona koja se prodaju slučajnim kupcima koji su upoznati s brandom, ali nisu pasionirani strip čitatelji). Ovo smanjenje broja izdanja posebno će pogoditi sve izdavače koji nemaju dobro organiziranu “kiosk” prodaju ili neki jak alternativan izvor prihoda. Oni koji su (poput Bgl. i Strip-agenta) uspjeli razviti koliko toliko stabilno kiosk tržište moći će se koncentrirati na njega s 2 glavna cilja: a) očuvati zdravu bazu postojećih kupaca nudeći im proizvode koji sigurno prolaze (Alan Ford, Zagor i... čekaj, pa to je zapravo to!) i b) mobilizirati posve novu generaciju čitatelja (SPSM itd.) koji, na žalost, u osnovi nisu čitatelji stripa (svi ili većine stripova) već naprosto ljubitelji nekog branda. Npr. klinci se pale na nekoliko Marvelovih likova (u magazinima koji sadrže strip i druge sadržaje), ali od njih se ne može očekivati da će, kada prerastu određenu vrstu proizvoda, nastaviti kupovati stripove, pa čak i kada se radi o stripovima s njihovim omiljenim junacima (Spider-Man, Batman itd.). Većina će tih čitatelja jednostavno prestati čitati strip. Jedina prednost izdavča je što će se pojaviti nova generacija ljubitelja određenog branda, pa će oni održati bazu kupaca na prihvatljivoj razini. Ostaje naravno otvoreno pitaje hoće li prinosi od te vrste poslova biti dovoljne da izdavači nastave objavljivati drugu vrstu stripova (u albumskoj ili nekoj durgoj formi), te da nastave gubiti novac na “nekomercijalnim” projektima. Konkretno: vjerujem kako bi moja ukupna godišnja dobit mogla biti veća za 600 do 900 tisuća kuna za 2008. godinu ukoliko Bgl.u toj godini ne bi objavio niti jedan strip album. Dakle, kada bih se koncentrirao samo na komercijalne kiosk projekte. Možda ćete na ovo prezrivo odmahnuti rukom i reći kako fantaziram, ali mislim da vam Marko bez frke može potvrditi ovo predviđanje. Na jednom izdanju je u banani za dvadeset somova eura. Bgl. izdaje oko pedeset ili sedamdeset albuma godišnje (naravno, ne gube svi oni novac) i financijski je, kao i svaki drugi izdavač, maksimalno financijski opterećen. Istodobno, gotovo bez napora ostvarujemo zavidne razultate s Marvelovim naslovima na kioscima. Samo bi manijak i posvemašnja poslovna budala forsirala ono na čemu gubi novac na ime onoga na čemu ga zarađuje. Priznajem, nema tu plemenitih pobuda. Ja sam strip izdavač i u konkurenciji sam sa svim strip izdavačima u regiji. Normalno je da radim i poslove na kojima gubim kako bih u toj utrci i ostao. Ne žalim se. Ne kukam. Ne tražim simpatiju. Samo vam tumačim kako stoje stvari.

Ostalima strip izdavačima u Hr. (a i u regiji), dakle onima koji nemaju kiosk prodaju ili neke druge izvore prihoda (kao npr. Beli put koji ima vrlo jako razvijeno izdavaštvo dječijih knjiga), ne predviđam posebno lijepu bućnost u sljedećih 3 do 5 godina. U prvoj su skupini manji izdavači s točno ciljanom publikom (recimo Libelus) koji su inicijativno uložili relativno velika i vlastita sredstva kako bi započeli s prilično profitabilnim poslovanjem i vjerojatno će ga bez većih poteškoća nastaviti. Naravno, pod uvjetom da se ne upuštaju u pustolovine tipa Marko, Hello ili ja. Oni manje sretni mali izdavači zatvarat će vrata tvrtki nakon što gubitci postanu preveliki ili će se koncentrirati na vrlo rijetke i povremene projekte i na taj način davati umjetno disanje vlastitoj tvrtki. Na kraju, izgubit će volju i “fade away” u nostalgičnu prošlost.

Opet primjer iz života: Bgl. je jedno vrijeme svoje poslovanje i produkciju albuma izdržavao tako što je tiskao cijeli niz “pisanih” romana. Jedno vrijeme to je bila zlatna koka za cijeli niz izdavačkih kuća (samo su neke od dobiti kupovale prava za stripove, a druge mercedese, pa vi recite koji su pametniji, ja mercedesa nemam) koje su sjajno poslovale. Onda je došlo do zasićenja tržišta. Istodobno je rastao broj izdavača i izdanja, a opadao interes čitatelja. Na kraju, svi su izdavači prodavali mizerne količine i gubili novac. Tržište se korigiralo tek kada su neki manji i slabiji izdavači propali, neki odustali od te vrste posla i koncentrirali se na drugo, a oni najjači su opstali i ponovo posluju kao i prije krize. Slična će se stvar dogoditi i sa stripom u Hr. (a bojim se da će takav put proći i strip u Srbiji). Ja sam bio među onima koji su odustali od pisanih romana. Bila je to skupa lekcija, ali jedna od najkorisnijih koju sam u poslu ikada naučio. Mogao sam si dozvoliti luksuz da iz posla izađem jer sam imao druge interese – strip prije svega. Odlučio sam sva sredstva baciti u strip produkciju koja mi je primarno polje interesa (iako ne jedino) u izdavaštvu. Lekcija koju sam naučio: The winner is - the last man standing, tako da sad na vrhuncu krize strip izdavaštva koristim skupo stečena iskustva kako bih opstao čak i kad konkurencija oko mene krizira. Ostaje pitanje hoće li mi to uspjeti.

Očekujem, čak, da će se neki od pokleknulih izdavača odmetnuti u piratizaciju stripova. Imaju znanje, veze, proizvodne sustave i ograničenu (mislim malu, a ne glupu), ali sigurnu publiku. Take the money and run filozofija. Svu zarađenu lovu mogu trpati direktno u džep, a opet odraditi “društveno koristan posao” objavljujući stripove koji inače nikada ne bi izašli na našem području.

One sretnije kupit će neke veće i jače izdavačke kuće koje će naći interesa ili u dijelu izdavačka programa onih manjih, u njihovu sustavu distribucije i prodaje ili naprosto u “maket shareu”. Tu će značajnu ulogu odigrati potreba za regionalnim širenjem, pa vjerujem kako će neke veće kuće iz jedne zemlje naći interesa da kupe manje izdavačeiz druge zemlje kako bi preuzele njihov (ma kako mali) dio tržišta u nekom dijelu regije u kojoj su ti veći izdavači lošije zastupljeni. Na taj će način manje kuće (uprkos mogućem kvalitetnom radu) izgubiti svoj prepoznatljiv profil, postati dio veće mašinerije, ali im to možda omogući da prežive ili nastave barem s dijelom svog kvalitetnog rada. Drugi će se utopiti u većim sustavima i posve nestati.

Napomena: Mogu čak i napraviti “breakdown” mojih očekivanja za pojedine izdavačke kuće, ali smatram kako to ne bi bilo korektno prema nekim ljudima koji u svojim tvrtkama pošteno rade posao, bore se da opstanu i pruže čiteteljima najbolje što mogu, te bi moglo izazvati nepotrebne kontroverze i diskusije, pa čak i nepoželjne svađe i sukobe.

Naravno, propast izdavača nije nikakva tragedija, baš kao što to nije niti prirodni odljev čitateljstva. Njihovo će mjesto zauzeti neki drugi manje ili više ambiciozni, manje ili više naivni, manje ili više agilni izdavači i cijeli će se proces započeti iznova, samo će sad čitatelji (poučeni predhodnim iskustvom) biti još opezniji, rezerviraniji i fokusiraniji na ono što je njima najvažnije. Jedan će se krug zatvoriti, a onaj u kojemu ćemo se (nadam se ponovo) naći bit će manji, uži, tješnji i nuditi manje prilike da izdavači, ali i čitatelji uče na greškama i streme boljem.

Nebojša Radić
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 22:08:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe

Nije me baš oduševila Markova analogija po kojoj je on idealist, a ja izdajica samo zato što ja objavljujem, kao, komercijalne naslove. Mislim, možda se meni naprosto sviđaju drugačiji stripovi (po našem izboru naslova koji je dijametralno suprotan, to je sasvim jasno) i ne razmišljam o njima kao o komercijali, a osim toga kao npr. Bone je prije 6 - 7 godina bio komercijalan pa sam zbog toga uletio u njega.... No, ne vrijedi o tome ovdje raspravljati. Marko misli kako sam ja proračunati derikoža i prodana duša koja se ovim poslom bavi samo zbog love, a ne iz neke "ljubavi" koju on za strip posjeduje, a ja kako je on oportunist koji igra na kartu David protiv Golijata (jak ti Golijat!) kako bi za sebe privukao dio pažnje koja mu nedostaje i dao si legitimitet oko kojega možda dvoji; i to će uvijek tako biti. Kao i u medicini i svakom drugom poslu mislim da je najvažnije prvo pravilo: "Ne štetiti svojim djelovanjem." Nemam dojam da sam čitateljima nanio vleiku štetu svojim radom, baš kao ni Marko, pa je možda najbolje da na tome i ostane.

Ljudi, ja sad puštam ovog svog mosntruma (6 kartica!) pa što bude. Ispričavam se svima koje ću smoriti, ali očekujem pohvalu od onih koji će uz moj tekst slatko zaspati i sutra se orni i odmorni probuditi za radni ponedjeljak.

PS. Joše nešto što nećete naći u tekstu, ali je važno istaknuti: Nije sve tako crno!


Ne, ne, ne, krivo si shvatio. Pa sam si rekao - treba raditi stvari koje te i ne zanimaju, a prodaju se, da bi na konto toga mogao raditi stvari koje te zanimaju, ali ne prodaju. Na to sam mislio. Mene ne zanima raditi stvari koje me ne zanimaju, a tebe da. Kljucna je razlika, tebi je to posao, ti od toga zivis pa si ne mozes dozvoliti luksuz da propustis zaradu. A meni je u neku ruku ispod casti, tj. ne ispod casti, ali em se ne uklapa u profil moje kuce, em se ne slaze s mojom vizijom izdavastva i mojim ukusom u stripovima, em nisam prisiljen, pristati na neke kompromise. Konkretno: recimo Kapetan Miki u Blek ili Mark obliku na kioscima bi vjerojatno donosio pristojan plus. I sto sad, ja bi to mozda i mogao dobiti i mozda uspio izvuci, ali daj zamisli izdavacku kucu ciji je moto "Samo dobri stripovi" koja radi Kapetana Mikija. Kucu koja radi i Ljubav i Rakete i Kapetana Mikija? Mislim, meni je to nakaradno, za tako malu kucu kao sto je moja. Da sam DC, Dargaud ili Shueisha, ok. Recimo, to je kompromis na koji nisam spreman. U tom sam smislu idealist. A to ne znaci da je netko tko je na njega spreman gulikoza. Moje osobno misljenje o tvom programu je vrlo pozitivno: puno novih stripova si objavio i ja to iskreno cijenim (zato jer znam kako je tesko) i smatram da si veliki strip poznavatelj i fan. Ozbiljno govorim.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 16/09/2007 : 22:11:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by marlowe

quote:
Originally posted by Raspucin
[Mislim i da Metabaroni ni u staroj Jugi, ne bili prodatu mnogo više od 1.000 primeraka, koliko je izdato sada. Metabarone čita probrana strip publika, kao i recimo Korta.



Beli put je Kastu Metabarona objavio u tirazu od 2000 zato sto veruje da to delo zasluzuje i veruje da na trzistu postoji broj ljubitelja stripa koji ce to ceniti na pravi nacin. I vala se trudi da to delo i dodje do citalaca.


Crkao sam od smeha za ovo "I vala se trudi..." Kao da ga je napisao Dejan Vasić.
Alal vera za Metabarone. Ja mislim da će se to prodati, u nekom laganijem tempu, ali će se prodati. Kasta Metabarona je najlepši i najsolidnije izdanje koje sam kupio. Baš je sad pored mene i nekako mi je oko srca lepo kad je pored mene.
Ja sam inače ponosni vlasnik do sada izašlih stripova iz edicije Integrali i moram da odam priznanje ljudima iz Belog Puta. Nadovezao bi se na Markosovo poređenje Fibre I Bookglobe, i napravio paralelu, mislim da Beli Put u Srbiji objedinjuje poslovnost i strast u izdavanju stripova.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/09/2007 : 22:12:40  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
dobar osvrt

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 22:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Mada, nije mi jasno gdje vidis moj oportunizam?;)

Trouble will find me
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 16/09/2007 : 22:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Uf, jebem ti, ubio sam topik namrtvo. Dok ovo pročitate već će sav internet biti 2.0.

Još jedna stvar. Ono, nije da bi sad raspinjao Markosa (iako stvarno nisko udara), ali kad je on "otvorio srce" mogu valjda i ja. Moram citirati: Nebojsa tu bio napisao "dok strip nije isao Bookglobe je objavljivao ljubice i pisane krimi romane da prezivi". To je kljucna razlika. Razlika izmedju posla i strasti. Zdravog razuma i idealizma." I sad bih se ja trebao valjda sramiti što sam radio sve i svašta da mi strip izdavaštvo opstane? To je kao kompromis, a ono je idealizam. Ja baš mislim obrnuto. Ako si spreman sve učiniti (naravno, u granicama zakona) da održiš svoju ideju u životu onda si valjda beskompromisan. Istjerat ćeš ju pod svaku, pa i najvišu, cijenu.

Ne zaboravite, to je jedno 5 ili 6 (možda i više) godine prije nego li se stripovi.com uopće pojavio, u vrijeme kad nas je Tisak zgazio i uredno nas oprao za 20 somova maraka (u to vrijeme kao 20 soma eura danas) i kad smo na kioscima bili s 4 albumska naslova (Blueberry, Aster, XIII i Iznogud), a oni nam nikad nisu platitli. U to vrijeme ni SD nije imao naslove kao mi na kioscima i da nam se dopustilo da radimo kako treba i da nam se posao platio možda je danas svaki strip album mogao biti na kisocima za 29 kuna?

U to sam vrijeme imao MC i mogao sam mirno i lagodno živjeti bez izdavaštva. Imao sam SAG iskaznicu (američki sindikat filmskih radnika) što ti je isto što i zelena karta i radna dozvola za SAD. Mogao sam što sam htio, a ja sam radio ljubiće da nabavim novu lovu za štampanje stripova. Pretpostavljam da se su se i drugi tako "unizili" da bi pokazali da ono što rade ima smisla? Koliko je izdavača prošlo koji su mislili da je ovo igra i da su oni majstori. Gdje je sada SD? Gdje je Miličević? Sad vam mogu nabrojati izdavače kojih sljedeće godine u ovo vrijeme neće biti s nama. Zašto? Nisu spremni jesti govna da ostvare svoj cilj. Meni to nije problem. Znam koliko vrijedim i koliko mogu. Ne mogu me poniziti niski komentari.

I sad bi se ja nešto trebao sramiti kompromisa. Opstao sam onda i nastavio raditi stripove, Opstat ću i sada i raditi ih dalje (ako me ne primi nešto drugo, a zna mi se zalomiti svakih 7-8 godina da promjenim karijeru, ovo mi je najdulje što sam u jednom poslu), a pitam se hoće li tako biti sa svim onim "bekompromisnim" izdavačima koji slijede svoju viziju? Što se mene tiče, nemam ništa protiv, samo nek' mi malo sjašu s visoka... Teško ih je nosit'.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/09/2007 : 22:22:36  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
SD je računala na golemu zaradu kad je krenula sa stripom.očito nisu bili zadovoljni

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 22:25:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Totalno si me krivo shvatio, po obicaju.

Trouble will find me
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25128 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 16/09/2007 : 22:28:23  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Slažem se sa Nebojšom. Ukoliko imam strip koji želim da izdajem, a njegova budućnost je dovedena u pitanje, izdavao bih i Kapetana Mikija, koji bi mi pokrio troškove i mog favorita ostavio u životu.
Sve je to lepo i fino, zaljubljenost u stripove i kvalitet, čim proizvodiš nešto i to nudiš ljudima u zamenu za novac, nema više ljubavi, sve je samo biznis...

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 22:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Dakle, da preciziram: u ovom pasusu "Nebojsa tu bio napisao "dok strip nije isao Bookglobe je objavljivao ljubice i pisane krimi romane da prezivi". To je kljucna razlika. Razlika izmedju posla i strasti. Zdravog razuma i idealizma." se misli da sam ja budala, a ti jednostavno slijedis zdrav razum i radis svoj posao.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 22:34:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Sto se tice tvoje analize, ona je vrlo dobra, ali sad nemam koncentracije pisati odgovor. Sutra.

Trouble will find me
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 16/09/2007 : 22:40:00  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Dobro, odoh ja u sitničarenje, ali ti si mi (vlajda kao i ja tebi) crvena krpa (ono znaš, bik i toreador, samo mijenjamo uloge). Zapelo mi je za oko ono "ispod časti". Kao klinac poslije faksa sam radio kao asistent režije na koprodukcijama Jadran filma. Kad počinješ prvi ti je zadatak da sve oko režisera bude tip-top, da se čovjek može koncentrirati samo na svoj posao. O svemu što njemu treba brine drugi asistent režije (uz niz drugih poslova), a jedan od posolva je i da mu prineseš kavu. Da se čovjek ne mora micati sa seta do keteringa po svoju kavu, a glumci mu probaju u prazno. Nosio ja kavu jedno godinu dana. Onda uznapredujem do Key Second Assistant, pa prvi asistent.

Pošalju mi klinca s akademije. Običaj je da akademac uzme mlađega pod krilo. Producenti bi ga uvalili za fizičkog radnika, ja ga uzem za drugog asistenta. Prvi radni dan (radiš s režiserom već mejsec dana i znaš kakvu kavu pije. Kažem ja malom studentu režije da ode režiseru po kavu. On me pogleda, kaže "Iz principa nikome ne nosim kavu!", okrene se i ode sa seta i sa snimanja. Ode u p.m. i ne vrati se nikada više.

Hoćeš čut najbolju foru: plaćali me soma dolara tjedno (vrijeme Markovića). Od plaće sa 24 godine kupim stan, namještaj i auto. I, sjećam se k'o danas odem u jednu striparnicu u Graz (mislim da se zvala American Comics) i kupim si u cugu 500 stripova (od toga jedno tridestak grafičkih novela i prvo izdanje prve sveščice DKR).

A onaj klinac s principima? Nije završio akademiju. Poslije ga više nikada nisam sreo.

Kužiš?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 22:51:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Sto je najgore, kuzim.

Trouble will find me
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 16/09/2007 : 23:17:41  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Sto je najgore, kuzim.



OK. Čudni smo. Jedna nam žica vjerojatno vibrira isto, ali sve ostale se ne mogu posložiti da nas baciš na roštilj. Sorry, što sam se toliko raspalio. Nastojim ne gaditi drugima posao, pa poludim kad imam dojam da to netko drugi radi meni. Može biti da te nisam dobro skontao što si mislio.

U svakom slučaju, zanima me tvoje mišljenje (a i ostalih) u vezi procjene stanja. Htio sam napraviti kao neko istraživanje za božićni borj SMG! s naslovom "Stanje strip nacije", a ovo sad mi je leglo k'o budali šamar. Samo, potrošio temu... Što ću sad pisati za SMG!?
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 16/09/2007 : 23:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
Jako lijepo je to gosp. Radić sve napisao. Ja bih nešto napisao na svom primjeru o distribuciji. Našao sam sponzore i tiskao sam knjigu Životinjska abeceda u nakladi od 2500 komada. Cilj mi je bio niska prodajna cijena i tako sam knjigu ponudio svim većim trgovačkim lancima, a prodajna cijena je trebala biti oko 20-29 kuna. Bio je 12 mjesec i rasprodali bi je bez problema i zaradili čistih 20000,00 kuna (na komisiju) ili oko 25000 kn na račun. Svi su odbili jer imam kao samo jedan proizvod. Tu je Nebojša u pravu, mali nakladnici nemaju velikih šansi za opstanak. Odbila me i Magma. Ma sve bi to bilo OK da i jedni i drugi nemaju ništa domaćih knjiga za djecu već je sve Disney i sl. Ako se zeko zove Bill to je super, a čim je Ivo to je sranje. S druge strane gotovo sve knjižare su prihvatile knjigu ali u malim količinama, a to je onda problem zbog poštarine, prodaju 3 komada pa onda naruče tri nova komada i poštarina pojede dio kolača.Zato je i prodajna cijena knjige 39,00 kn, a ne recimo 25 kn. A najjači su bili u ministarstvu kulture kad sam im ponudio knjigu na otkup. Najjeftinija knjiga koju su mogli kupiti, a u natječaju su rekli da prednost imaju hrvatske knjige imladi autori kojima je to prvijenac. Objašnjenje koje mi je dala gospođa je da se dječje knjige slabo traže te da ih otkupljuju samo od poznatih pisaca. Ma koja licemjernost. Usprkos svemu samo svojom upornošću u manje od godine dana uspjeo sam prodati oko 700 komada knjige.
Ne znam zašto sam sve ovo napisao, ali kad se već svi nadugo ispovjedaju onda da im se i ja priključim




www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29197 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 23:38:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ma ne, i dalje mislim da je problem komunikacije na forumu nemogucnost adekvatnog docaravanja gestikulacije, boje glasa i mimike. Napisano se vrlo lako moze krivo shvatiti, ako ne poznas sugovornika, nacin na koji on razmislja. Stoga se i ne ljutim. Ali mora ti biti jasno da zaista nemam skrivenih losih namjera. Mislim, ja sutra mogu zatvoriti Fibru i nastaviti dalje voditi s.com i opet cu napisati ako me nesto zasmeta u nekom tudjem izdanju. Em sam po prirodi perfekcionist, em sam dovoljno upoznat sa "strukom" pa znam kako se stvari rade iznutra, pa me neke sitnice vise nerviraju nego obicne ljude koji to ne vide. Npr. moja mama je krojacica i nju su uvijek nervirali losi savovi na tudjim kosuljama. A meni to vise manje svejedno.

Pazi, to sto ti meni tu pokusavas reci, ono, ne budi glup, radi nesto sto ce ti donijeti novac i ne seri, mi godinama govore svi oko mene. I ja sam toga svjestan. Ali cijelo vrijeme to tvrdoglavo odgadjam, kao, bit ce bolje. E sad, kad jednom voda dodje do grla, onda cu vidjeti, je l' mogu ici protiv sebe i popustiti. Zivi bili pa vidili.

Sto se tice analize stanja, ona je dobra, mada ima nekih opservacija u koje ne vjerujem (ona o piratstvu), a i ona o kupovini gdje bi Beli Put kupio nekoga u Hr (koliko sam shvatio, prvi izbor je bio Bookglobe, drugi Fibra). Ali dobro, o tom sutra. U svakom slucaju, clanak moze ici u Smg, zasto ne.

Trouble will find me
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000