forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 "Nemogući" topic - epizode Martija Misterije
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 30/12/2008 : 16:55:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Neki tvrde da samo prvih sto vrijedi, nekima uopće ne valja, neki čitaju i dalje... MIslim da je najviše nostalgičara. Zadnjih desetak godina je bilo svakakvih priča, od lošijih pa do odličnih. Npr. pročitao sam staru epizodu nakon puno godina "Povratak magova" iz SD razdoblja i epizoda je stvarno dobro (osim što je henry crta). Specijalci se recimo ljudima uopće ne sviđaju, a meni je npr. dobar taj nonšalantni castellijev "humoristični" stil pripovijedanja (koji istina, zna biti pretjeran i naporan).


Evo, i ja sam ovaj! Akcija me u MM-u ne znaima 2%. Samo misterij na rubu znanosti i da se o njemu priča i priča i priča... Sviđa mi se i sama Martinova opičena osobnost, posebno kad Castelli piše. Zato specijalce ne smatram lošima (dapaće), kao ni nove periode. Uopće ne smatram da su nove epizode toliko loše (kao DD) i radujem se svakom kiosk izdanju. Nisam povodljiv, niti volim generalizirati, pa ću reći da SD LU ima dosta odličnih epizoda (Vitezovi hrama, Nekromanti, Aleph, Diana, Saba, Velika Jabuka, 200, Obiteljski posao...), a ja i u tim slabijim uživam, čisto jer me interesira problematika. Koga briga da MM samo priča i šeta u papućama. On je samo paravan za priču i eto, da oni ljubitelji misterije koji ne volje čitati bezlične knjige dođu na svoje. Još nisam pročitao stare LMS MM-e, ali ništa ne gubim, ta me uživancija samo čeka. Unatoč tome, povezao sam dosta toga što se tiče kontinuiteta na način da često prelistajem recenzije i pratim ostale kad pričaju o tome.

Što se tiče giganata, sve se nešto vrtim ko mačka oko kaše, nikako da počnem. Strah me je da me kontinuitet ne priklješti. Koliko treba predznanja za "Tajnu svetog Nikole" (osim heksagona)?

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 30/12/2008 : 16:56:08  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Inferno

Teško mi je sad reći, ali Bonelli još nema pravih antijunaka.


jedini Bonellijev antijunak je Dylan Dog. To se najbolji vidi po tome sto kad dodje do problema on umjesto da se suprostavi protivniku ukljuci rikverc.
Ono sto radi ,radi za lovu.
Bio je alkoholicar.
Zenskaros kakvog mu nema ravna.Sve je povalio sto mu stane na put,pocevsi od normalnih zena,cudovista,vampira,duhova...
U najkriticnoj situaciji on se skoro unesvjesti s izgovorm da pati od vrtoglavice.
Sve suprotne osobine od jednog tipicnog junaka

Edited by - King Warrior on 30/12/2008 16:57:09
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7784 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 30/12/2008 : 17:22:20  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
Ako ćemo o antijunacima u Bonelliju, mislin da je najveći Mister No, samo loče, puši, minja žensku svako malo a isto tako se i potuče.

No dobro, to je već offtopic.
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 30/12/2008 : 17:23:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bruce Wayne

quote:
Originally posted by Inferno

brlj


Mali off na temu antiheroja,MM apsolutno nije antiheroj i to je savrseno jasno,ali se ne bih slozio da Bonelli nema antiheroja,mislim da je Mr.No antiheroj u najklasicnijem smislu. Pije,bije se po kafanama,povali sve sto mu se svidi(sve sto moze) i to bez obaveza,ima proslost vezanu za rat a u stripovima je to uvek uvod da vuce kakvu mracnu pricu iz rata koja ga izjeda...ali je zato uvek spreman da se baci pod rafal kad je neko dete u opasnosti ili da se umesa u tucu koja ga se apsolutno ne tice,samo jer neko maltretira makumba vraca u africi!! Nije li to antiheroj po default u??


U pravu si, ali opet mislim da to nije čisti oblik antijunaka. Mister No je (previše) vedre naravi i kozmopolitanskog pogleda na svijet. Jednom riječju čovjekoljubac. Uživa u životu, ali ima granicu. Njegove vrline potpuno nadvladavaju njegove poroke koji su tu čisto iz kozmetičkih razloga. A već smo rekli da je službena definicija antijunaka njegova izvrnuta moralno-etička narav.
Istina, on bježi od pustolovina, koje ga uvijek nekako snađu. Ali on ulazi u te pustolovine baš zato što misli da su povrijeđena neka apsolutna načela i vrijednosti, poput pravde... Opet dođemo na isto. Znači, opet djeluje kao vitez Orlando. Dok, recimo, Conan ide u rat na stranu onih koji bolje plaćaju, hebe se njega za pravdu u svijetu. On gleda sebe. A pojedini ispadi altruizma (spašavanje otetih ljepotica) opet nalaze uporište u mačističkim prinicpima (i ovo je nešto divlje). Conan ne razmišlja, njega vodi nagon, "životinjski porivi", divlja krv... možda ponekad dolazi do preklapanja njegovih stavova s "ustaljenim vrijednostima", ali to je čisto slučajno ili zato što je on kao divljak riješen svega, posebice složenog rasuđivanja, što onemogućava da pojmi "zlo" u njegovom čistom obliku (i obrnuto)
Dakako, iz svega ovoga opet je vidljivo da Mr. No nije ni čisti klasični junak. Već nešto između. Jer ne ide ni u jednu stranu krajnosti.

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

Bruce Wayne
Senior Member



Serbia
1060 Posts

Member since 03/09/2008

Posted - 30/12/2008 : 17:31:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Bruce Wayne a Private Message  Reply with Quote
Pa ako trazimo antiheroja u tom smislu,onda verujem da je to poneko iz Sin City a,a u tom slucaju bi bio u pravu za bonelli,tamo stavrno nema lika obucenog u crno koji sedi u oblaku dima,pije,i prihvata da se necim pozabavi samo ako je to u sluzbi davnih srecnih vremena kojih vishe nema....
Ili cak mozda John McLane(Die Hard)!!!

Of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks into mine.

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/12/2008 : 17:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Inferno
Još nisam pročitao stare LMS MM-e, ali ništa ne gubim, ta me uživancija samo čeka. Unatoč tome, povezao sam dosta toga što se tiče kontinuiteta na način da često prelistajem recenzije i pratim ostale kad pričaju o tome.



Cccc... Pa ne mogu vjerovati. Sramota! Najbolje misterije su ti objavljene u tih prvih 100 brojeva, a i stariji MM-ovi su ti jednostavno drugačiji.

quote:

Što se tiče giganata, sve se nešto vrtim ko mačka oko kaše, nikako da počnem. Strah me je da me kontinuitet ne priklješti. Koliko treba predznanja za "Tajnu svetog Nikole" (osim heksagona)?


Ma samo čitaj, nije to ništa strašno... Tu i tamo koja poveznica, no razumijet ćeš sve. Najvažniji moment na koje se valjda veže G2 je prvi susret Martina i Jave na u Gradu prozirnih sjenki, a za G1 je priča "Agharti" i kasniji "Kamen mudrosti". A G3, e to ti je povijest LJudi u Crnom i veza sa Atlantidom, a oni se pojavljuju svako malo u serijalu. AKo si geek, onda ćeš htjeti sve!

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 30/12/2008 : 18:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by Inferno
Još nisam pročitao stare LMS MM-e, ali ništa ne gubim, ta me uživancija samo čeka. Unatoč tome, povezao sam dosta toga što se tiče kontinuiteta na način da često prelistajem recenzije i pratim ostale kad pričaju o tome.


Cccc... Pa ne mogu vjerovati. Sramota! Najbolje misterije su ti objavljene u tih prvih 100 brojeva, a i stariji MM-ovi su ti jednostavno drugačiji.


Ej, pa ima jedva 2 godine da opet čitam stripove.. Stariji si od mene 6-7 godina, pa si stigao sve to pročitati, a ja još pola toga nisam nabavio, nitko nije skuplja ZS/LMS tamo 96' kad mi je počela karijera stripofila. Ko će nabaviti 100 LMS-ova? Zato još uvijek smišljam najbezbolniji način kako pročitati stare MM. I treba bi znati da ne trošim baš puno para na stripove
Znači, nisam čitao jer ih nemam. Zapravo, imam 6-7 brojeva (Anabel Lee, Dugo bekstvo, Vječni rat...), i naravno znam da je drukčiji kalup. Već sam to rekao mpavinu, ali najveći je gušt kad "tek imaš pročitati" najbolje priče. Kad tad. MM je zakon!

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9589 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 30/12/2008 : 18:21:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Ne znam da li je tako samo pri pocetku serijala, ali primetio sam da kad god se dodje do nekog otkrica, to se sve svede na 2-3 stranice stripa, odnosno 2% citave price. Zbrza se, i odmah zakljuci (odnosno, ostavi otkljucano) time sto Martin napise par reci na svom Macu, i kraj.... Mozda ocekujem previse, ali mislim da bi bilo bolje kada bi se sva ta otkrovenja malo vise razjasnila. Ali opet, mozda cete me ubediti da je to samo u prvih 20-ak prica u serijalu!


Inace, specijali(odnosno, ovi koje sam procitao-Strip agent izdanje) su mi stvarno bezvezni time sto se uvek pojavljuje ona debilka Angie, i ona dvojica, vise se i ne secam ko su i sta su. Uvek mi upropaste celokupan doivljaj epizode, i vise se i ne osvrcem na njih.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 30/12/2008 18:21:35
Go to Top of Page

Death
Senior Member



Croatia
1208 Posts

Member since 10/01/2008

Posted - 30/12/2008 : 19:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Death a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Le Samourai

quote:
Originally posted by mladjo

Evo nešto oanimiranoj seriji Martyn Mystere

http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Mystery_(animated_series)


Diana je "step-sister" Martyju? Svašta

Jel gledao tko?




...skandalozno.


Užas!
Go to Top of Page

dabac
Starting Member

29 Posts

Member since 16/11/2007

Posted - 30/12/2008 : 19:42:03  Show Profile Show Extended Profile  Send dabac a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Inferno
Što se tiče giganata, sve se nešto vrtim ko mačka oko kaše, nikako da počnem. Strah me je da me kontinuitet ne priklješti. Koliko treba predznanja za "Tajnu svetog Nikole" (osim heksagona)?


Kad smo kod toga, i ja imam isti problem: čitah neki dan nekog od "novijih" MM-a - za mene je pojam novije sve što je izdano nakon Lunov magnus stripa ;) - i nemam pojma tko su ti likovi, a vidim da su postali stalni protagonisti (Angie, naprimjer).
Dakle, ima li netko popis po kojem redu bi se trebalo čitati MM-a iz početka (LMS, Slobodna Dalmacija, Strip Agent, specijali, giganti, almanasi i šta ja znam) da pohvatam sve konce?
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 30/12/2008 : 19:49:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message  Reply with Quote
Stvar je u tome shto specijali praktichno imaju sopstvene likove koji se u redovnoj seriji i ne pojavljuju. Samo kreni od bilo kojih redovnih (VC, SA...) i brzo cesh se snaci. :)
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9589 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 30/12/2008 : 20:56:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Le Samourai

Stvar je u tome shto specijali praktichno imaju sopstvene likove koji se u redovnoj seriji i ne pojavljuju. Samo kreni od bilo kojih redovnih (VC, SA...) i brzo cesh se snaci. :)



Da se mene pita, ne bi ih stavljao ni u specijale!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 30/12/2008 20:56:16
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 21:39:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dabac

quote:
Originally posted by Inferno
Što se tiče giganata, sve se nešto vrtim ko mačka oko kaše, nikako da počnem. Strah me je da me kontinuitet ne priklješti. Koliko treba predznanja za "Tajnu svetog Nikole" (osim heksagona)?


Kad smo kod toga, i ja imam isti problem: čitah neki dan nekog od "novijih" MM-a - za mene je pojam novije sve što je izdano nakon Lunov magnus stripa ;) - i nemam pojma tko su ti likovi, a vidim da su postali stalni protagonisti (Angie, naprimjer).
Dakle, ima li netko popis po kojem redu bi se trebalo čitati MM-a iz početka (LMS, Slobodna Dalmacija, Strip Agent, specijali, giganti, almanasi i šta ja znam) da pohvatam sve konce?



Moj ti je savjet da čitaš prema datumu objavljivanja broja. Dakle, vidiš kojim su redom ( u Italiji, naravno ) izlazili i da tak čitaš(naravno, one koje su naši izdali). ako ti je to komplicirano (meni bi bilo), ovako: prvo riješi redovnu seriju, a onda se baci na specijalce. MM ima dosta složen kontinuitet, ali ne tako kao NN, tako da možeš uzeti npr. broj 49 od Ludensa i neće biti beda.Inače, što se tiče specijalaca; prvi ti je objavljen u LMS 48 čini mi se (Tajna Loch Nessa.) Od tada se skoro uvijek u specijalcima pojavljuju Angie i co. I to je sve što moraš znati, svaki možeš čitati odvojeno

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

dabac
Starting Member

29 Posts

Member since 16/11/2007

Posted - 30/12/2008 : 21:46:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dabac a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by dabac

quote:
Originally posted by Inferno
Što se tiče giganata, sve se nešto vrtim ko mačka oko kaše, nikako da počnem. Strah me je da me kontinuitet ne priklješti. Koliko treba predznanja za "Tajnu svetog Nikole" (osim heksagona)?


Kad smo kod toga, i ja imam isti problem: čitah neki dan nekog od "novijih" MM-a - za mene je pojam novije sve što je izdano nakon Lunov magnus stripa ;) - i nemam pojma tko su ti likovi, a vidim da su postali stalni protagonisti (Angie, naprimjer).
Dakle, ima li netko popis po kojem redu bi se trebalo čitati MM-a iz početka (LMS, Slobodna Dalmacija, Strip Agent, specijali, giganti, almanasi i šta ja znam) da pohvatam sve konce?



Moj ti je savjet da čitaš prema datumu objavljivanja broja. Dakle, vidiš kojim su redom ( u Italiji, naravno ) izlazili i da tak čitaš(naravno, one koje su naši izdali). ako ti je to komplicirano (meni bi bilo), ovako: prvo riješi redovnu seriju, a onda se baci na specijalce. MM ima dosta složen kontinuitet, ali ne tako kao NN, tako da možeš uzeti npr. broj 49 od Ludensa i neće biti beda.Inače, što se tiče specijalaca; prvi ti je objavljen u LMS 48 čini mi se (Tajna Loch Nessa.) Od tada se skoro uvijek u specijalcima pojavljuju Angie i co. I to je sve što moraš znati, svaki možeš čitati odvojeno


Međutim, ne znam što je to redovita serija - imamo LMS, Ludens, Strip Agent, Libellus, Slobodnu Dalmaciju i tko zna što još... Kako idu po redu?
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 22:11:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
LMS - SD - Ludens/Strip Agent. Od SD-a pa nadalje ti je sve ista numeracija, tako da je lako za pratiti. Sada su stali na broju 72. LMS je stao na broju 107. Odi na Home/stripovi/Italija/MartinMystere/Naslovnice i onda klikni na LMS, SD...
Eh, da i ako ti ime epizode svijetli plavo, to znači da imaš recenziju te epizode. Malo zvuči komplicirano, ali kad jednom skužiš, brzo ide

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 22:14:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Libellus ti izdaje reprinte LMS-a ali po sistemu jedna knjiga-jedna priča. Također oni izdaju i Almanahe i Gigante, te spin - offove Priče iz baze Drugdje i Zona x. Oni su HC i nešto su skuplji od kiosk - izdanja, ali se svakako isplati kupiti

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25103 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 30/12/2008 : 22:32:18  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
MM serijal je veoma jak u prvih 80 epizoda, poslednja jaka priča je upravo ta Pesma sirena. Kasnije, oscilacije su neverovatne. Ima čak i par veoma dobrih, ali ima gluposti neviđenih. Najgore što se moglo desiti MM je nasilno uvođenje(proširivanje) interne mitologije, heksagona, ljudi u crnom u skoro svakoj epizodi, blablabla...znate na šta mislim verovatno.
Zato uvek sa novim entuzijazmom krećem da čitam svaku novu epizodu MM, i, kod većine njih, već posle par stranica počinjem da se prisiljavam da čitam dalje. Što predivno reče zosko skoro, MM priča i priča i priča, i na kraju stripa se sudari sa radnjom.
Sam junak postaje parodija samog sebe, i sve više ide u smeru crtane serije nego prvih brojeva. Šteta.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/12/2008 : 23:41:55  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dabac
Kad smo kod toga, i ja imam isti problem: čitah neki dan nekog od "novijih" MM-a - za mene je pojam novije sve što je izdano nakon Lunov magnus stripa ;) - i nemam pojma tko su ti likovi, a vidim da su postali stalni protagonisti (Angie, naprimjer).
Dakle, ima li netko popis po kojem redu bi se trebalo čitati MM-a iz početka (LMS, Slobodna Dalmacija, Strip Agent, specijali, giganti, almanasi i šta ja znam) da pohvatam sve konce?



Čitaš sve po redu, od početka do kraja... Ako ne poznaš Angie, onda niti čitao dobro niti dnevnikove misterije jer se pojavljuju u tri navrata.

Ovdje ti je usporedni popis gdje ti sve piše:
http://www.stripovi.com/ShowArticle.asp?Hero=MM&URL=asp/mm_popis_td.htm
A ovo ti je o liku:
http://www.stripovi.com/mm.asp

I čitaj po redu i ne gunđaj!

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 30/12/2008 23:43:05
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 30/12/2008 : 23:49:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

MM serijal je veoma jak u prvih 80 epizoda, poslednja jaka priča je upravo ta Pesma sirena. Kasnije, oscilacije su neverovatne. Ima čak i par veoma dobrih, ali ima gluposti neviđenih. Najgore što se moglo desiti MM je nasilno uvođenje(proširivanje) interne mitologije, heksagona, ljudi u crnom u skoro svakoj epizodi, blablabla...znate na šta mislim verovatno.
Zato uvek sa novim entuzijazmom krećem da čitam svaku novu epizodu MM, i, kod većine njih, već posle par stranica počinjem da se prisiljavam da čitam dalje. Što predivno reče zosko skoro, MM priča i priča i priča, i na kraju stripa se sudari sa radnjom.
Sam junak postaje parodija samog sebe, i sve više ide u smeru crtane serije nego prvih brojeva. Šteta.



ni sam ne bih to bolje napisao. ili stovise, ni senka to ne bi bolje

dakle za dapca: samo slijedi gornje upute. lms, ili ako si mozes dopustiti, ultrakvalitetna LB izdanja, udari po prvim brojevima i batali ove nove pizdarije - ne slusaj dikeja ako neces da ti se mm zgadi
onda jos par giganata i time si prosao 90 posto onoga sto je vrijedno.
ako se zaljubis u mm dotad, nastavit ces i s ostalim, jer ljubav je slijepa. samo nemoj upoznati ovog nekad vrhunskog junaka preko novih brojeva, ili, sacuvaj nas Boze, Sveti Nikola i Mao Ce, specijalaca. To je za posve poremecene

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/12/2008 : 00:03:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo, baš sam pročitao Satorovu zagonetku. I meni je super.Jbga, nema pomoći za mene

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 31/12/2008 : 00:04:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
Sad kad smo svi rekli zašto obožavamo DSSM-a, ajmo nešto konkretno raspraviti. Nije mi loš ovaj zadnji specijalac, ali moram priznati da nisam na čistu s nekim objašnjenjima (ni nakon čitanja recke). Pa da vidimo...

Što smo imali (banalna verzija):
- Pad NLO-a.
- Jedan dida je čuo "akord" kojeg je izrekao izvanzemaljac.
- Najstariji dida je ostao zapanjen, "očaran" i opsjednut akordom. Pokušavao ga je oponašati (ali nitko s njim nije manipulirao), a njega je oponašao Bix.
- Ljudi u crnom su sve zataškali.
- Bix je napustio selo i pridružio se jazz izvođačima (jazz karakterizira improvizacija, nepoštivanje glazbenog sklada i tradicije, i iz te glazbe su se počeli razvijati mnogi glazbeni pravci 20. st.)
- Izgleda da je Bix uklopio taj akord u neke jazz izvedbe.
- Shonbergov atonalitet (dodekafonija)
- Ta dodekafonija svoje korijene ima baš u jazzu i gospelima. A Shonbergov učenik Anton Webern je vjerojatno proučvajući tu glazbu došao do obrađene skladbe u kojoj je ukonponiran spomenuti akord. Proučavao ga je i dodatno dotjerao kompoziciju.
- S druge strane. Za to su čuli nekakvi nacisti, točnije Maxwell (kao ubio Weberna), koji je, prijeteći da će mu ubiti majku (!?), nagovorio jednog "dobrog" glazbenika da svira tu kompoziciju. Rat je završio, pa se "projekt" nastavio u Južnoj Americi. Naime, neki odbjegli nacist skupa s ostalim čelnicima te banana države su iskoristili tajne moći kompozicije (manipulacija glazbom) kako bi sredili pobunjenike i štrajkaše.
- 1996. godine se aktualizirao u "Drugdje" taj glazbeni slučaj vezano za dodekafoniju i tajne aktivnosti jednog njihovog starog agenta (Maxwella). Razlog tome je susret spec. likova koji se susreću "redovito poput smrti i poreza"!
- Kada je umrla majka onog glazbenika, on je osjetio da može sve reći nekoj povjerljivoj osobi. To je bio Shonberg. Nakon njegove smrti, kompozicije se dokopao (slučajno je našao u Shonbergovom uredu) Shonbergov student Josh Verpoorten - stari vražičak kojeg deprimira nepopularnost uvrnute dodekafonije.
- Notacija dodekafonije je složena i podložna je raznolikoj improvizaciji i interpretaciji (stilmeni), a to objašnjava zašto Josh spominje dešifriranje kompozicije (da zvuči baš onako kako je to zamislio Webern i kako je svirao onaj glazbenik sa cvikama). U tome mu je pomogao Java, a Castelli te Javine sposobnosti objašnjava time što je on čovjek "najbliži trenutku stvaranja"
- Verpoorten je nekako (tradicija nekih naroda) došao do saznanja da je zvuk, a ne riječ ono što je "stvorilo" Svemir, a vrlo vjerojatno se radilo o našem akordu utkanome u spomenutu kompoziciju/dodekafonsku partituru.
- Verpoortenu se zgadio ovaj ignorantni svijet i odlučio ga je uništiti kako bi valjda napravio novi po svom ukusu, i to, dakako, uz pomoć kompozicije koja omogućava "novo stvaranje" (kao što je svemir stvoren), a kompozitora i izvođača pertvara u "stvaratelja".
- Verpoortenov armagedonski koncert se sastoji od dva dijela. Prvi dio je je dešifrirana Webernova kompozicija koja je poslužila manipulaciji TV direktora koji su koncert ubacili u udarni termin. Josh kaže da mu je ona beskrajno razvila volju. Taj akord razvija volju kod izvođača i daje mu sposobnost da poput stvoritelja manipulira onome ili onima koje je stvorio. Akord ima takvu moć da "očara" slušatelje koji dopuštaju drugome upravljanje njihovom voljom. Doslovno izgube razum kao onaj dida s početka koji je čuo izvornu verziju akorda (dešifiranu Webernovu). Drugi dio koncerta je još savršenija izvedba/obrada dodekafonskog akorda (kojeg je opet dešifrirao uz pomoć Javine intonacije (?)) Čim se zaorila ta glazba, širila se svuda po svijetu, zahvaljujući televiziji... Širio se logos - poruka - volja novog stvaratelja. I umalo je uspjelo, da se nije u zadnji tren pojavio onaj, prilično ostarjeli, glazbenik i lupio Josha klarinetom po glavi .
- Ljudi u crnom ponovno stupaju na scenu. Prebili su Deeja i Kellyija i odnjeli im partiture. Međutim, izvanzemaljci je oduzimaju njima. I ispostavlja se da je akord neka njihova riječ, a partitura/bilo koja dodekafonski obrađena kompozicija s implemenitiranim akordom je pak neki njihov tekst kojeg su Zemljani dešifrirali postepeno, intuicijom, kao što smo vidjeli u stripu.
- Na kraju izvanzemaljca očara klasična ljudska izvedba Yankee Doodlea. Ovo stvarno nisam skužio. Što točno oće time reći?

Jesam li dobro shvatio? Što ima u toj glazbi da je tako moćna? Može i bez odgovora. Zašto glazba nije djelovala na onih par ljudi u džipu oko glazbenika, na samom početku stripa?

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/12/2008 : 00:06:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo, ja ću ti reći sutra kad ga pročitam

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 31/12/2008 : 00:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Evo, baš sam pročitao Satorovu zagonetku. I meni je super.Jbga, nema pomoći za mene


Pa to!
Curunir govori da smo seronje. Ali što možemo kad nam se sviđa. Ne možemo si pomoći, jel tako? (@Curunir, aj nemoj sad govorit da ovaj "si" nije gramtički ispravan)


Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25103 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 31/12/2008 : 00:14:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Inferno, ako je strip bar upola dosadan kao tvoj post, neću ni pokušavati da ga pročitam..






Zezam se naravno, divim se tvojoj volji, i volim kad ljudi pišu dugačke postove sa barem nekim smislom, ali kao što rekoh, ako ima nešto dosadnije od novih epizoda MM, onda su to specijalci..U stvari, oni nisu dosadni, već bez smisla. Mada, to je samo moje lično mišljenje.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 31/12/2008 00:14:28
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/12/2008 : 00:17:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ja velim, pardon kažem - meni su ovi novi Martiji čisto ok.Ali dobro, pa naravno da ljudi imaju različita stajališta. Bilo bi nezanimljivo da je drukčije

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000