forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Zagor topic
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 489

Zeljko Ferri
Senior Member



Serbia
1302 Posts

Member since 15/12/2004

Posted - 20/07/2015 : 22:53:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zeljko Ferri's Homepage  Send Zeljko Ferri a Yahoo! Message  Send Zeljko Ferri a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Kako to da se kod Texa niko ne buni sto ga Villa ne crta kao Galep? Ili sto Font ili Frisenda ne crtaju Texa kao Letteri ili Nicolo?
U Zagorovom staffu ima puno mediokriteta i to je najveci problem sto sr crteza tice. Sad kad je otisao Rubini nema crtaca zbog kojeg bi se isplatilo uzet epizodu makar bila i losija



Zagor je upecatljiviji lik nego Tex Kod Texa mogu da prodju vise razlicitih stilova,dok kod Zagora malo teze prolaze razliciti stilovi. Mislim, moze, da, ali da Zagor lici na Zagora pa makar ga crtao i vrhunski Serpieri

www.zeljkoart.com
www.themanualco.com
Go to Top of Page

Zeljko Ferri
Senior Member



Serbia
1302 Posts

Member since 15/12/2004

Posted - 20/07/2015 : 22:54:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zeljko Ferri's Homepage  Send Zeljko Ferri a Yahoo! Message  Send Zeljko Ferri a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by guderian

quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by solar

Frisenda




Pa evo na ovom crtezu Frisenda ima za uzora Ferrija iz prvih dana rada na Zagoru. Je l primecujete narukvice na Zagorovim rukama koje je imao samo u prvih par epizoda?

Posto nostalgicari obozavaju Ferrija trebalo bi da pozdrave ovaj potez vracanja na sam pocetak serijala.



Zagor je u Zasjedi u šumi imao narukvice i nigdje drugdje.
I ovaj crtež uopće na liči na taj stil iz te epizode.
A kada govorimo o Ferrievom stilu misli se na Zagora od početka do 90-tih kada kojekakvi Cassare i slični nisu počeli uništavati odlične priče.
Ferri je briljirao u 70-tim i 80-tim pa sve do 2000 i koje. I to je to.
Ko bi danas bio sposoban dočarat onako vampira kao Ferri u "ZAGOR PROTIV BARONA" ili Ferriev dio u Teroru 6 planete?
Ili da je Prokleto blago, Demonsku masku, Vuka Samotnjaka i druge odlične priče izžvrljao Cassaro ili Chiarrola.
Užas živi!
Da je Zagor crtan tim stilovima koje mnogi danas zagovaraju prestao bi izlaziti u 80-tima a večina vas ne bi ni čuli za njega.
Završio bi kao Ken Parker što je dobar strip ali crtež nikad nije bio omiljen među čitaocima.
Sada bi neki da Zagor bude crtan ko Ken Parker.
Ajme!





www.zeljkoart.com
www.themanualco.com
Go to Top of Page

Zeljko Ferri
Senior Member



Serbia
1302 Posts

Member since 15/12/2004

Posted - 20/07/2015 : 22:56:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zeljko Ferri's Homepage  Send Zeljko Ferri a Yahoo! Message  Send Zeljko Ferri a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Leonid

quote:
Originally posted by Zeljko Ferri

Koji je odnos modernih crtaca (Chiarola itd) i tradicionalista crtaca (Verni, Nuccio itd) u Zagor staffu?
Jel 60% ili cak 70% modernih crtaca, dok je ovih tradicionalista 30-ak % samo?

Ja verujem da je vise tradicionalista crtaca u Zagor staffu da bi se prodaja povecala garantovano


Po meni, dobar crtač će zadovoljiti publiku bio on moderan ili "tradicionalist".
Nucciov crtež sliči na Ferrijev, a opet kad gledaš, autentičan je i lako prepoznatljiv.

Verni zna biti oku ugodan i ne brljavi, ali je često ograničen i to svojom krivnjom.

Kvaliteta crteža će zadržati ili čak povećati nakladu....manje je bitno koliko koji crta Zagorovo lice kao Ferri ili Donatelli.



Slazem se donekle ali ipak MORAJU likovi da lice na Zagora i Cika...ne mozes nacrtati Zagora da lici na Inzagija a Cika da lici na Deni Devita

www.zeljkoart.com
www.themanualco.com
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/07/2015 : 23:15:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Baš danas sam se podsjetio specijala Anđeo smrti, nema sumnje da je Dotti odličan crtač ali Zagora je baš nikako napravio. Jedna stvar je nacrtati Preachera po vlastitoj želji jer je u pitanju jednokratni lik a nešto sasvim drugo kada tako postupiš sa glavnim likom i dovedeš ga na rub neprepoznatljivosti, to se tako ne radi.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 21/07/2015 : 00:11:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Njah... Besmisleno se raspravljati, ionako mi nista ne odlucujemo. Ako mi se ne svidi tok kojim serijal ide, uvijek mogu prestati kupovati,a epizode koje volim uvijek su tu, ne moze ih ponistiti nikakva gomila besmislica.
Malo sam frapiran ovakvom fanaticnom zatvorenoscu, ali i to je za ljude.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 21/07/2015 : 00:13:03  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Barison, ilustracija


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 21/07/2015 : 00:14:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo... Pitam se kad ce dobiti pricu koja ne ide u specijal i koju ne pise Buratini...
Go to Top of Page

nellesky
Junior Member



407 Posts

Member since 25/08/2009

Posted - 21/07/2015 : 00:43:10  Show Profile Show Extended Profile  Send nellesky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Barison, ilustracija





Joj maajko ovog Barisona... nigdje talenta,samo napamet nauceno crtanje kao i kod 70% Zagorovog staffa. Pa nije Zagor vrana.
Ovo je Zagor


Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 21/07/2015 : 08:06:07  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
ovaj barisonov ima fin razdjeljak i ferrijevsko začešljavanje kose u pravilnu stranu,

ovaj dolje se češlja ko


Vamos a la playa tralalalala

Edited by - igor 12 on 21/07/2015 08:06:52
Go to Top of Page

Zeljko Ferri
Senior Member



Serbia
1302 Posts

Member since 15/12/2004

Posted - 21/07/2015 : 10:57:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zeljko Ferri's Homepage  Send Zeljko Ferri a Yahoo! Message  Send Zeljko Ferri a Private Message  Reply with Quote
Ovaj gore Zagor je zaista PRAVI Zagor. Ko to bese crtao, Plavsic/Kerac duo?
Zaista je odlicna naslovna bila sa ovim Zagorom i Blekom.

A ovo gore Barisonovo eksperimentisanje je odlicno kao crtez. ali brate ni blizu Zagorovom karakteru. Ni Z od Zagora, budimo realni jebote.
Pa i ja tako mogu da nacrtam/kopiram nekog filmskog lika iz 30-ih godina zlatnog Holivuda i da mu stavim orla na grudi i kazem da je to Zagor. Behh

Ovaj gore Plavsic/Kerac Zagor je Zagor koji se trazi

www.zeljkoart.com
www.themanualco.com
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 21/07/2015 : 11:37:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Barison sigurno može bolje, ovdje imam osjećaj da je crtež napravio na brzinu a najveći problem je ta grimasa na Zagorovom licu.
Njegov stil više paše za neku horor epizodu kao što je bio prošlogodišnji specijal.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 21/07/2015 : 15:49:25  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mesar

Željko ima pravo i tačka.Ferri je upodobio lik Zagora i takav mora da bude,ili njemu veoma slični crteži.Patak pogledaj na što sliči Zagor koji je nacrtao Oliviero Gramaccioni(Maxi 24).Zagor če preživjet jedino ako ide dalje Maestrov stil crtanja,jer nas nostalgičara ima više ,koji držimo taj strip u životu,lp.


De, druže, ne lupetaj

Prvo, "tradicionalistički" ne znači "ferrijanski". Tradicionalistički znači tabla sa kaišima u 3x2 sa retkim svrsishodnim odstupanjima, čist linearni kontrast crnog i belog, jednostavno i neizfilozofirano kadriranje, odgovarajući tip anatomije, "spora" naracija, polarizovana karakterizacija likova itd. Jedini manje tradiocionalistički crteži koji su se pojavili u serijalu, a i to više naginje ka malo nabudženijem tradicionalizmu nego progresivizmu tzv.modernizaciji su Andreucci i Rubini, a slobodniji stil možemo pripisati jedino Chiarolli kojeg ovde forumaši ili vole ili mrze, poput "Demona Ludila" (dakle, pitanje ukusa, kao i sve ostalo)

Drugo, nemam ništa protiv Ferrijevog stila crtanja, koji je i meni broj jedan u svetu i životu, isto kao što je to i Nolitta. Njihove zajedničke priče iščitavam svakog hebenog meseca stalno i ponovo, bez mrvice dosade, svakog puta otrivajući nove male dukate koje su nam razbacali po hartijama. Ne mogu ti opisati koliko me je npr. oduševila (ovaj put verovatno konačno, bez mogučnosti daljnjeg iskopavanja novih dukata) priča "Marš očajnika" dok sam je sada prevodio za D.J.-evo izdanje, kaiš po kaiš, oblačić po oblačić, frazu po frazu, opijao se Nolittinim pridevima, epitetima, čistim poetskim opisima i emotivnim izlaganjima...Od toga nema dalje, to je Zagorova coda, finalna tačka jednog dugog krešenda, njegova kruna, tron i mač...Nolittino doba. Jedno, neponovljivo, nenadmašivo i po svim stavkama, narativno i crtački (kad je Ferri u pitanju), potpuno i konačno. Srž. Dragulj. Ostavština svima budućim generacijama.

Ono protiv čega se ja bunim je doslovno kopiranje (i to sve odreda pogrešno kopirano) tog spontanog stila 60/70/80-ih godina u 21. veku kada svaki pisac ima drugačiju inspiraciju, stil života, navike, pretenzije, svakodnevnicu, umetnički doživljaj, umetnički izraz, ishranu...jbt verovatno se i seksa drugačije...ukratko, kopira ono čemu generacijski, inicijalno, nije sklon. O scenaristima bih ti mogao satima, ali ovaj topic je rezervisan za crtače i sama rasprava je bazirana na "ferrijevcima". Držim se onda toga.
Ferrijev Zagor JESTE pravi Zagor. Tu se slažemo. Na toj tački je dovoljno da Zagorovo lice crtač bazira na Ferrijevom predlošku, ali da to prilagodi svom prirodnom crtanju anatomije lika i uopšteno stilu crtanja, kao Torricelli, Nuccio, Venturi i Esposito. Ti su momci uzeli Ferrijevog Zagora, bazno ga ispoštovali ali i dodali veliki deo sebe. Svakog od ove četvotice možeš lako da prepoznaš i evauliraš njihovo umeće. Vernija ne možeš, jer lik ne zna da nacrta niti jednu Zagorovu epizodu ako na radnom stolu nema bar dvadesetak njegovih ranijih svesaka, još i to čini loše tj.hladno i ukočeno. Isto ne možeš uraditi ni sa našim Željkom, čiju predanost čovek može samo da cenu, baš kao i Vernijevu: iako je fantastičan slikar Zagora crta početnički nepotpuno i neubedljivo. A to nije zato što su loši ili ovakvi ili onakvi, već zato što ne uspevaju svojim crtežom ama baš nimalo da me puknu kao što to čine navedena četvorica "ferrijanaca" i ceo red ostalih crtača svog stila. Više cenim Mangiantinija nego Vernija. Draži mi je Cassaro nego Sedioli. Zbog čega bi iko zdrave pameti tražio loše kopiran crtež i priču, ako možeš lepo otvoriti strip i dozvoliti crtaču da ti da nešto šta nisi iskusio već dvadeset/trideset godina - iznenađenje?

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 21/07/2015 : 16:06:26  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zeljko Ferri

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Dakle, po tvom misljenju, Frisenda, Bocci, Rubini,Andreucci, Castellini, Piccinelli i svi ostali majstori nisu dostojni ni da se uzmu u razmatranje za Zagorov staff a npr. tvoj rad jeste samo zato sto si Zagora nacrtao slicnog onom "pravom"?



Ne, naprotiv :) Cak sta vise i obozavam crteze Zagora od nekih koje si pomenuo ovde. Jer, koliko toliko se drze onog sto je Zagovor autor zamislio.
Ali sta mogu, ja jesam nostalgicar i tradicionalista sto se Zagora tice i tesko ga mogu zamisliti drugacijim stilom.
A nostalgicari su ti koji odrzavaju Zagora u zivotu. A ima u staffu puno modernijih crtaca i ne znam zasto se bunite?
Mi nostalgicari bi trebali da se bunimo



Odlično. Drago mi je da si nastavio u tom tonu. Pukao sam ti post, otišao na plažu i tamo pomislio jbt možda uvredih čoveka

Glede tvog stila: ono šta meni smeta kod tvog Zagora je neubedljivost. Na poslednjoj ilustraciji (on i Čiko u močvari) mi smeta njegovo nejačko mekano telo. Ove ruke nisu u stanju da podignu težinu ostatka trupa na visinu grana, izdrže njihanje lijanama, uhvate Čika dok pada sa litice i povuku ga gore na sigurno, udarcom šake bace Rochasa (koliko ono beše?) četiri puna metra. Uopšteno, sav je nekako mekušastog i mršavog trupa i ne mogu da ga zamislim da čini sve one strahote koje Zagor inače čini. Ojačaj ga brate! I Ferrijev Zagor je zategnute kože, jakih mišića i atletske građe. Izražen triceps, biceps, linija ramena, rebra pod miškom, ponekad trbušnjaci, butine...manje oblo i nežno, prelomi mu se koja linija i preuzme ravni pravac. Uzmi lepo nacrtaj malo slabije olovkom svog ferrijanskog Zagora (oblik, anatomija, lice,ne dalje od osnovnih detalja) pa se na toj olovci razmaši: oblikuj mu mišiće, ubaci svoje senčenje, pokušaj da na starom ferrijevom šablonu dodaš nešto novo, tvoje i znalački. Daj da vidimo jednog TVOG zagora koji poštuje i tebe i Ferrija. Nemoj biti hebeni Željko Ferri nego Željko Srdić, čovek kojeg će svi redom poštovati i voleti kao crtača.
Vernijeva sudbina: kad su aktuelni Nuccio i Venturi, jadnika se i ne spominje čak ni za stilsko poređenje. Traje onoliko koliko je sveže sećanje na epizodu koju je crtao. Ostala dvojica kada se pojave, puknu svoj pečat i on ostaje stalan, neizbrisiv. Torricellija volimo jer je svoj, Segnu mrzimo jer je precrtavao. Ne dozvoli sebi tako nešto.

Daj nam jedan pokušaj, demostraciju. Ne košta te ništa, a može ti značiti puno. A znanja i veštinu znam da imaš, video sam na fb

Inače, vaga trenutno tone u pravcu ferrijanaca. Ubedljivo.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 21/07/2015 16:07:25
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/07/2015 : 16:35:01  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Zanimljivo... Pitam se kad ce dobiti pricu koja ne ide u specijal i koju ne pise Buratini...



Barisona sto pre u redovnu seriju i davati mu sto je moguce bolje scenarije gde moze da pokaze sta ume, jer je genijalan za atmosferu. Ja i dalje ne mogu da verujem kako je osrednje ka losem prihvacen specijal ,,Budjenja" , ja onakvu atmosferu i strepljenje i neizvesnost nisam video jos od Ferrijevih najboljih radova kao sto su Sveti breg ili Hagot. Pohvale i Burattiniju sto je uspeo da napise kratku a napetu i uzbudljivu pricu bez prepricavanja i odugovlacenja.


@ Patak Potpuno se slazem sa tvoja prethodna dva posta! Nego jesi citao ti Budjenja vidim da nema tvog komentara na recenziji?
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 21/07/2015 : 16:37:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Barison je svijetla tacka Budjenja. Buratini bas i nije, ako mene pitas. No, kako je ovo bas tema za crteze, i ja jedva cekam da vidim kad ce covjek normalnu pricu dobiti, u vise svesaka.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/07/2015 : 18:52:26  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Ova Barisonova ilustracija gore se ni meni ne svidja, medjutim ostaje cinjenica da je specijal Budjenja jedan od najbolje nacrtanih Zagora ikad.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19357 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 21/07/2015 : 18:54:03  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Ovisi što znači jedan od, u top 10 nije definitivno, u top 50 vjerojatno jest.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

ddeki
Advanced Member



3297 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 21/07/2015 : 19:12:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ddeki a Private Message  Reply with Quote

http://ddeki.deviantart.com/gallery/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100009518400153
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 21/07/2015 : 19:34:32  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Ovo cool izgleda Deki! Znas li tko je crtac ilustracije: Venturi, Sedioli...?

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

ddeki
Advanced Member



3297 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 21/07/2015 : 19:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ddeki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by D.J.

Ovo cool izgleda Deki! Znas li tko je crtac ilustracije: Venturi, Sedioli...?



Walter Venturi

http://ddeki.deviantart.com/gallery/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100009518400153
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 21/07/2015 : 20:23:14  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Venturi je sve dobro napravio osim Zagorove face, izgleda previše namršteno.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 21/07/2015 : 20:35:05  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Venturi je sve dobro napravio osim Zagorove face, izgleda previše namršteno.


Venturi sto posto, van svake sumnje. Znaju oni njega i da namršte

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 21/07/2015 20:35:24
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 21/07/2015 : 20:38:33  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going



@ Patak Potpuno se slazem sa tvoja prethodna dva posta! Nego jesi citao ti Budjenja vidim da nema tvog komentara na recenziji?



Imam italijansko izdanje kod sebe. Čitao, izguštao. Ima negde komentar na forumu. Dok je izašlo ovde, pa i recenzija, prošao me je onaj sveži utisak prema kojemu bih stavio dostojan komentar. Pročitam opet, pa komentarišem. Barisonov crtež je tu vrh! Priča solidna, sa razočaravajućim raspletom

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/07/2015 : 20:38:43  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Andreuccijeva ilustracija omaz 300. Zagorovm broju za festival Rimini comix



U poslednje vreme(par meseci) Andreucci je okacio par Zagorovih ilustracija, sto je nadam se dobar znak.
Ko zna, mozda ga vidimo uskoro opet u Staffu, ako bi se to desilo, niko srecniji od mene!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 22/07/2015 : 20:51:38  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Fenomenalan crtez! Pticja perspektiva, rijetko vidjena kod Zagora.
Majstor je majstor!
Go to Top of Page
Page: of 489 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.81 seconds. Snitz Forums 2000