forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Adler i Bruce Hawker?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

krsta misic
Starting Member



Serbia
90 Posts

Member since 25/07/2007

Posted - 29/07/2007 : 14:48:43  Show Profile Show Extended Profile  Send krsta misic a Private Message  Reply with Quote
Ranije su bile neke najave oko ova dva naslova, mislim iz bookglobe..
Ima li nekih novosti, kada tacno, SC ili HC, pretpostavljam u boji, integrali ili pojedinacno, itd?

Ako moze neko upucen da napise.

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 29/07/2007 : 15:36:20  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Bruce Hawker je integral, a bit će u jesen. Adler je malo problematičan, jer prema ugovoru odobrenja je trebao raditi sam autor i njegova supruga. Budući je Sterne preminuo taj nam se kanal odobravanja malo raspao, a ne usuđujemo se objaviti album koji nije odobren prema uvjetima iz ugovora. Tako da je trenutno s tim naslovom status quo iako imamo prava, stvar je prevedene i spreman za ulazak u tiskaru već dulje od 6 mjeeci. Zaista šteta jer je, uz Theodorea, Adler jedan od ponajboljih europskih klasičnih pustolovnih naslova u posljednjih desetak godina. Ipak, uz ovu poplavu naslova možda je i bolje da se ne guramo.
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 29/07/2007 : 19:31:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
Znaci i XIII ce u jesen?

Jack the Black.
Go to Top of Page

krsta misic
Starting Member



Serbia
90 Posts

Member since 25/07/2007

Posted - 29/07/2007 : 20:24:14  Show Profile Show Extended Profile  Send krsta misic a Private Message  Reply with Quote
Vezano za Hawkera (mislim da je izaslo 8 epizoda), kako ce ici ti integrali-4x2, 2x4 ili...?
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 29/07/2007 : 21:21:05  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Hawker 7 epizoda = 3 + 4, XIII 3 epizode isto kad i Hawker.
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 29/07/2007 : 23:59:56  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
A bas sam se pitao sto jos uvek nema Adlera,a znam da je vec izvesno vreme u planu za izdavanje,sad razumem.Steta,al sta je tu je,bice i to jednog dana.A kad su vec spomenuti integrali,kako stoji situacija sa Ramirom?Ako moze malo detalja...Bookglobe?

...ah taj strip...
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 30/07/2007 : 01:03:16  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axle munshine

A bas sam se pitao sto jos uvek nema Adlera,a znam da je vec izvesno vreme u planu za izdavanje,sad razumem.Steta,al sta je tu je,bice i to jednog dana.A kad su vec spomenuti integrali,kako stoji situacija sa Ramirom?Ako moze malo detalja...Bookglobe?

...ah taj strip...



Mislim da je o integralima već bilo dosta riječi. U jesen (nema još točnog datuma, ali teško da će biti nešto prije 01.10.07.) idu sigurno XIII, Bruce J. Hawker, Bruno Brazil i Ramiro. Svaka knjiga po 3 albuma, kolor. U Fr. postoji Ramiro u integralnoj varijanti (u edicij Tout Vance, iz koje ćemo potegnuti još Ringoa i Howarda Flynta ako skenovi materijala budu dovoljno kvalitetni da nam se isplati potpisivati relativno skupe ugovore), ali koliko znam Bruno i Hawker ne. Vjerojatno u isto vrijeme ide Gil Jourdan (toplo preporučam svim ljubiteljima čiste linije, a posebno ljubiteljima klasičnog fr. stripa poput Natache). Iza toga još je sigurno za Plave bluze i Buddy Longwaya, ali kada oni kreću nisam siguran jer imamo kamion novih, nikada ranije objavljivanih albumskih naslova na programu, kao i cijeli niz manje eksploatiranih, ali klasičnih naslova kao Umpah Pah, Iznogoud, Blueberry, Largo Winch, Natacha, Soda itd. O albumima iz Delcourta, ostalih manjih kuća, kao i direktno od autora da i ne govorimo. Jasno, tu su i neki Strip-agentovi novi / stari favoriti (sorry, silenzio stampa, znate Bernija) uglavnom u formi integrala, pa možete zamisliti kakva će to gužva biti.

Jasno da svatko ima svoje favorite i želi ih što prije vidjeti na policama, ali mislim da je tržište već u ovom trenutku žestoko preopterećeno. Sada se zadovoljstvo zbog povećanoga izbora već pomalo počinje pretvarati u ogorčenost ljudi koji (normalno) ne mogu sebi priuštiti sve što bi željeli, a novi albumski naslovi se samo gomilaju i dolaze na tržište pa se to više ne može ni pratiti. Na kraju će neki zaista vrijedni naslovi (npr. Theodore, Maslin Granko ili Adler, UWO, Kookaburra ili Murena, pa čak i novi Durango koji je vrlo OK.) proći posve nezapaženo i vjerojatno morati biti ugašeni jer jednostavno neće privući dovoljno kupaca, a to bi stvarno bilo šteta.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25908 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 30/07/2007 : 03:29:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
largo?niceizgleda da triba pripremit ozbilnju lovušu za kolekciju jesen/zima.

Neka živi plemeniti Odin!Dok on živi,živjet ce i besmrtni Asgard!Jer njemu pripada svijet,on je naša volja,naš put i naša moc!
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 30/07/2007 : 07:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe



Mislim da je o integralima već bilo dosta riječi. U jesen (nema još točnog datuma, ali teško da će biti nešto prije 01.10.07.) idu sigurno XIII, Bruce J. Hawker, Bruno Brazil i Ramiro. Svaka knjiga po 3 albuma, kolor. U Fr. postoji Ramiro u integralnoj varijanti (u edicij Tout Vance, iz koje ćemo potegnuti još Ringoa i Howarda Flynta ako skenovi materijala budu dovoljno kvalitetni da nam se isplati potpisivati relativno skupe ugovore), ali koliko znam Bruno i Hawker ne. Vjerojatno u isto vrijeme ide Gil Jourdan (toplo preporučam svim ljubiteljima čiste linije, a posebno ljubiteljima klasičnog fr. stripa poput Natache). Iza toga još je sigurno za Plave bluze i Buddy Longwaya, ali kada oni kreću nisam siguran jer imamo kamion novih, nikada ranije objavljivanih albumskih naslova na programu, kao i cijeli niz manje eksploatiranih, ali klasičnih naslova kao Umpah Pah, Iznogoud, Blueberry, Largo Winch, Natacha, Soda itd. O albumima iz Delcourta, ostalih manjih kuća, kao i direktno od autora da i ne govorimo. Jasno, tu su i neki Strip-agentovi novi / stari favoriti (sorry, silenzio stampa, znate Bernija) uglavnom u formi integrala, pa možete zamisliti kakva će to gužva biti.

Jasno da svatko ima svoje favorite i želi ih što prije vidjeti na policama, ali mislim da je tržište već u ovom trenutku žestoko preopterećeno. Sada se zadovoljstvo zbog povećanoga izbora već pomalo počinje pretvarati u ogorčenost ljudi koji (normalno) ne mogu sebi priuštiti sve što bi željeli, a novi albumski naslovi se samo gomilaju i dolaze na tržište pa se to više ne može ni pratiti. Na kraju će neki zaista vrijedni naslovi (npr. Theodore, Maslin Granko ili Adler, UWO, Kookaburra ili Murena, pa čak i novi Durango koji je vrlo OK.) proći posve nezapaženo i vjerojatno morati biti ugašeni jer jednostavno neće privući dovoljno kupaca, a to bi stvarno bilo šteta.



Mislim da je vrijeme da napravite neku kvalitetniju trijažu ovih naslova, jer ovo stvarno više nema smisla.

Na svaki naslov koji izađe, najavi se 10 novih, tako da bi ovim ritmom sve najavljeno moglo izaći do 2025, s najavama za naslove do 2072. Inače bi te brojke godina bile pretjerivanje, ali na žalost, u ovom slučaju, mislim da predstavljaju prilično dobru projekciju.

Bilo bi mi drago da griješim, ali ukupno strip-tržište bivše Jugoslavije je u totalnom kolapsu i ni približno ne može absorbirati toliku količinu naslova u dovoljnim tiražima tako da na osnovi tih, njihov izdavač financijski preživi i nastavi se baviti tim poslom.

Također, s tolikim brojem naslova, ili se nema dovoljan broj angažiranih kvalitetnih ljudi da se uredno odradi posao (vidjeti negdje po forumima raspravu o prijevodima i kako se taj posao mora delegirati, a da se nema više vremena za kontrolu kvalitete), ili se zbog toga ili nečega drugoga, neka izdanja odgađaju do beskonačnosti.

Razumijem pravo izdavača da objavi bilo šta šta želi, razumijem da možda neki naslovi poput Brucea Hawkera, Ramira ili Buddy Longwaya koje ja ne smatram dovoljno kvalitetnima, netko drugi smatra izvanrednim stripovima i razumijem da će se možda neki od tih stripova usprkos mom neodobravanju istih, dobro prodavati i donijeti izdavaču profit, ali...

... dugoročno, to je pilanje granje na kojoj se sjedi. Izdavač voli Vancea, šareni Ramiro ili Bruce Hawker možda privuču nekog tko ih na brzinu prelista u prolazu u More Comicsu, ali po meni, jer su ti stripovi nedovoljno kvalitetni, takav kupac ima manje šanse da se vrati ponovo i kupi slijedeći kvalitetni integral, recimo "Putnici vjetra", zato jer je već kupio B. Hawker i bio mu je: "Meh".

Dakle, trijaža. Manji broj kvalitetnih serijala u superluksuznoj opremi. Usprkos negatorima, zna se šta je kvalitet, jer u suprotnom ne bi bilo potrebe za bilo kakvim odabirima, svako govno bi se jednako prodavalo, jer "o ukusima se ne raspravlja". Kvalitet je najvjerojatnije ono što se desetljećima prodaje u 100.000 i milionima primjeraka i izvozi na stotine tržišta. Kvalitet su stripovi Goscinnyja, Charliera, Grega i ostalih kvalitetnih scenarista. Kvalitet su oni stripovi za koje ja i ljudi kojim vjerujem kažu da su kvalitetni. Kvalitet u stripu nisu samo šarene sličice, dakle Ramiro otpada. Zapravo, taj strip bi možda i zaslužio da ga se objavi na nekom puno većem tržištu nego šta je sadašnje naše, ali sad, ovdje stvarno nema smisla.

Sviđa mi se ideja Bestsellera na malo većem formatu i mekim koricama, za jedno stotinjak kuna za 4-6 albuma. Sa malo kvalitetnijim prijevodima, to bi možda moglo i biti izvodljivo i proći na tržištu.

Vidite šta puste najave naprave od ljudi, vratio sam se na fazu fana od 12 godina. Di je u tim najavama Tangi i Laverdir, jesen 2008, možda? Blueberry kasni mjesecima, možda i duže. Ništa zato, možda se najavi Buck Danny Bestseller u 2010-oj.
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 30/07/2007 : 11:28:08  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Trijaža nedvojbeno slijedi. Ali, sad se postavlja pitanje tko će ju prvi započeti. Činjenica je da je Bgl. na tržište u posljednjih petnaestak mjeseci izbacio najviše novih albumskih naslova, no ima tu i drugih izdavača. Pretpostavljam da će se igra igrati do "the last man standing", a to je, osim pitanja izbora kavalitetnih naslova, i pitanje finacijske izdržljivosti svakog izdavača. Kolateralne žrtve bit će velike i svakako nepoštene, međutim to je posao, a ne klub penzionera sakupljača salveta.

Postavljanje standarda po principu "ti i ljudi kojima ti vjeruješ" otrovna je stvar. Kvaliteta su Robert Stoneovi romani poput "A Flag for Sunrise" ili McCormakov "No Country for Old Men", pa ipak imbecilni Dan Brown koji jedva da zna spelovati svoje ime kad potpisuje knjige prodaje tisuću puta više knjiga. Nemojte se odmah žestiti i protestirati, ali da je samo kvaliteta odlčujuća u našem se okruženju ne bi prodalo 2 komada Zagora, Texa ili Marka već bi svi obijali kioske za Zekanom ili Nadziračima. Najlakše je reći "o ukusima se ne raspravlja". A o neukusima?

Žrtvovati sve nauštb kvalitete (posebno kada je pitanje kvalitete dubiozna kategorija) znači dobrovoljno ušetati u bankrot. Bit će da je riješenje neki balans između kvalitete i popularnosti. Što se Ramiroa i Hawkera tiče tu definitivno nisi u pravu jer se radi o kvalitetnim naslovima koji, ne samo što su se dokazali vani i kod nas, već predstavljaju dio širega koncepta čiji je cilj u određenom broju godina na naše police izlučiti izabrane naslove "iz prošlosti" (dobro, moje prošlosti) i tako omogućiti ljudima da stvore biblioteke naslova koje u formi individualnih albuma ne bi mogli / htjeli sakupiti.

Za Best Seller te moram razočarati jer ne postoji produkcijska kalkulacija koja bi podnijela mekoukoričeno izdanje na količinama s kojima mi možemo ići. Tanguy nije Bgl. izdanje, ali sigurno ide paralelno s našim integralima. Blueberry kasni zbog niza novih izdanja na kioscima, pa bi nam financijski teret bio prevelik, ali za utjehu ti mogu javiti da potpisujemo ugovore za ostale Blueberry edicije tako da će za neko vrijeme biti dostupni i serijali, priznajem manje komercijalni i vjerojatno više kontroverzni ("kome to treba", "nije to Blueberry"), koji inače nisu bili dostupni u kolor varijanti kod nas. Znači, u nekoliko sljedećih godina cijela će se saga moći kupiti u Hr.

Buck Danny, ne znam baš, ali Bob Morane ili Michele Valiant? Tko zna?
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 30/07/2007 : 12:10:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe



Postavljanje standarda po principu "ti i ljudi kojima ti vjeruješ" otrovna je stvar. Kvaliteta su Robert Stoneovi romani poput "A Flag for Sunrise" ili McCormakov "No Country for Old Men", pa ipak imbecilni Dan Brown koji jedva da zna spelovati svoje ime kad potpisuje knjige prodaje tisuću puta više knjiga. Nemojte se odmah žestiti i protestirati, ali da je samo kvaliteta odlčujuća u našem se okruženju ne bi prodalo 2 komada Zagora, Texa ili Marka već bi svi obijali kioske za Zekanom ili Nadziračima. Najlakše je reći "o ukusima se ne raspravlja". A o neukusima?



OK, tu se malo preseravam, ali to je zato šta sam stekao dojam da se u moru najava pojavljuje brdo stvari bez nekih jačih kriterija.

quote:

Žrtvovati sve nauštb kvalitete (posebno kada je pitanje kvalitete dubiozna kategorija) znači dobrovoljno ušetati u bankrot. Bit će da je riješenje neki balans između kvalitete i popularnosti.



Sigurno, ali bolje potencijalni bankrot sa kvalitetnim naslovima, nego potencijalni bankrot sa sranjima koja se nikome ne sviđaju.

quote:

Za Best Seller te moram razočarati jer ne postoji produkcijska kalkulacija koja bi podnijela mekoukoričeno izdanje na količinama s kojima mi možemo ići.



Šteta. Možda bi to mogao biti model u koji se isplati ulagati i koji bi se možda dugoročnije isplatilo kada se publika navikne i odgoji.

quote:

Buck Danny, ne znam baš, ali Bob Morane ili Michele Valiant? Tko zna?



I Dan Cooper je imao dobrih epizoda:)
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15040 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/07/2007 : 12:48:15  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
a tek den deri :-)))

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leda --
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 30/07/2007 : 13:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Za Hammera:

"ali to je zato šta sam stekao dojam da se u moru najava pojavljuje brdo stvari bez nekih jačih kriterija." Pogrešno, koncept postoji. Dugo i nepotrebno dalje razlagati. Vrijeme će pokazati da li funkcionira.

"Sigurno, ali bolje potencijalni bankrot sa kvalitetnim naslovima, nego potencijalni bankrot sa sranjima koja se nikome ne sviđaju." Vrlo hrabro i odlučno. Naravno dok se radi o bankrotu nekog drugoga,a ne tvom. Sve dok ti nisi taj o kojemu ovise mjesečne plaće i honorari prevoditelja, upisivača, dizajnera i ostalih ljudi koji žive od posla koji im dajem. Ti, očigledno, znaš koja su to sranja koja se nikome ne sviđaju. Javi, prosvijetli me, molim te.

"Možda bi to mogao biti model u koji se isplati ulagati i koji bi se možda dugoročnije isplatilo kada se publika navikne i odgoji." Znači li to da opet trebam gubiti oko 200 somova kuna godišnje da bi se pokazalo isplati li se "dugoročno" neki model? A što ako se nakon, recimo, 5 godina (i cca milijun kuna ulaganja) pokaže neisplativim? Jednostavno: ti (ne govorim o tebi konkretno nego o svima onima koji nešto "znaju" samo nemaju temelj i dokaz za svoja "znanja") kažeš "ma, otpočetka sam ja govorio da to nema šanse" i popapala maca.

Poanta svega: izdavač ne odgovara samo svojim "kupcima" (ovo je pod navodnicima naprosto zato što prodajni rezultati pokazuju da postoji više različitih tipova "kupaca" pa se već dulje vrijemena pokazuje da je tek vrlo mala skupina posjetitelja foruma - tek nekih petnaestak posto - prati i kupuje ono što radi Bgl. dok mi zapravo živimo od "silent mayority" koji se ovdje ne javljaju svojim mišljenjima - legitimno, ne sporim - već naprosto kupuju naše albume jer ih to zanima) već isto tako je odgovoran i za ljude koji rade za njega i čije obitelji opstaju od novca koji im mi osiguravamo. Odogovoran je državi za porez, mirovinska i zdravstvena davanja. Cijenim ono što rade ljudi poput Markosa, ali oni to rade kao hobi i njihova eventualna propast uglavnom ne bi ugrozila egzistenciju drugih ljudi. Kod nešto većih mašinerija stvari su ipak kompleksnije i zahtijevaju nešto više promišljanja.

Dakle, najlakše je reći "ja znam što je najbolje, a vi to tjerajte o svom tršku dok se ne dokaže da sam ja u pravu ili vi ne propadnete". Više cijenim one koji su spremni staviti novac tamo gdje su im usta i dokazati mi nešto praktično nego puke teoretičare. To ne znači da imam nešto posebno protiv teoretičara, dapače, odgovaram praksom i primjerima gdje mogu. Ali ponekad netko naprosto "zna" da je u pravu samo mu se to ne da dokazivati. No, ljudi su različiti. Kad su meni rekli da se dokumentarac na DVD-u ne može prodati na kiosku ja sam izvukao svu svoju životnu ušteđevinu, nazvao Discovery Channel, bacio sve na kocku i već prvim DVD-om dokazao da su u krivu, a pri tome i lijepo zaradio (tako da je taj novac sada "sigurno" uložen u "sranja" koja će bankrotirati), ali sam sve kritičare naučio pameti i natjerao ih da mi se poklone, što je, vjeruj mi, slađe od svake love. Nisam im ništa teoretski dokazivao već sam im pokazao kako se radi posao. Najiskrenije i bez uvrede, kužiš što ti hoću reći?


Go to Top of Page

fantom
stripovi.com suradnik

Croatia
1434 Posts

Member since 12/12/2004

Posted - 30/07/2007 : 13:11:41  Show Profile Show Extended Profile  Send fantom a Private Message  Reply with Quote
Da li je riješeno ono oko Corta,navodno spor oko naslovnica
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 30/07/2007 : 13:31:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe



Dakle, najlakše je reći "ja znam što je najbolje, a vi to tjerajte o svom tršku dok se ne dokaže da sam ja u pravu ili vi ne propadnete". Više cijenim one koji su spremni staviti novac tamo gdje su im usta i dokazati mi nešto praktično nego puke teoretičare. To ne znači da imam nešto posebno protiv teoretičara, dapače, odgovaram praksom i primjerima gdje mogu. Ali ponekad netko naprosto "zna" da je u pravu samo mu se to ne da dokazivati. No, ljudi su različiti. Kad su meni rekli da se dokumentarac na DVD-u ne može prodati na kiosku ja sam izvukao svu svoju životnu ušteđevinu, nazvao Discovery Channel, bacio sve na kocku i već prvim DVD-om dokazao da su u krivu, a pri tome i lijepo zaradio (tako da je taj novac sada "sigurno" uložen u "sranja" koja će bankrotirati), ali sam sve kritičare naučio pameti i natjerao ih da mi se poklone, što je, vjeruj mi, slađe od svake love. Nisam im ništa teoretski dokazivao već sam im pokazao kako se radi posao. Najiskrenije i bez uvrede, kužiš što ti hoću reći?



Šta bi sad trebao, osnovati još jednu izdavačku kuću i zatrpati tržište sa još izdanja, da bi onda punopravno mogao zamijetiti da je zasićenje i da nema šanse da se nastavi tim ritmom, jer jednostavno nema tko kupiti mojih 47 albuma i 22 integrala najavljenih za 1. polugodište slijedeće godine.


Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 30/07/2007 : 13:48:50  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

[quote]Originally posted by bookglobe



Dakle, najlakše je reći "ja znam što je najbolje, a vi to tjerajte o svom tršku dok se ne dokaže da sam ja u pravu ili vi ne propadnete". Više cijenim one koji su spremni staviti novac tamo gdje su im usta i dokazati mi nešto praktično nego puke teoretičare. To ne znači da imam nešto posebno protiv teoretičara, dapače, odgovaram praksom i primjerima gdje mogu. Ali ponekad netko naprosto "zna" da je u pravu samo mu se to ne da dokazivati. No, ljudi su različiti. Kad su meni rekli da se dokumentarac na DVD-u ne može prodati na kiosku ja sam izvukao svu svoju životnu ušteđevinu, nazvao Discovery Channel, bacio sve na kocku i već prvim DVD-om dokazao da su u krivu, a pri tome i lijepo zaradio (tako da je taj novac sada "sigurno" uložen u "sranja" koja će bankrotirati), ali sam sve kritičare naučio pameti i natjerao ih da mi se poklone, što je, vjeruj mi, slađe od svake love. Nisam im ništa teoretski dokazivao već sam im pokazao kako se radi posao. Najiskrenije i bez uvrede, kužiš što ti hoću reći?



Šta bi sad trebao, osnovati još jednu izdavačku kuću i zatrpati tržište sa još izdanja, da bi onda punopravno mogao zamijetiti da je zasićenje i da nema šanse da se nastavi tim ritmom, jer jednostavno nema tko kupiti mojih 47 albuma i 22 integrala najavljenih za 1. polugodište slijedeće godine.

Ne znam, reci ti meni? Ja znam što mi je činiti. Zasićenje sigurno postoji (eh, gdje su oni zlatni dani od prije 15 mjeseci kada su svi gunđali da se nema što čitati?), strategiju imam. To što netko "zna" da bgl. štampa "svako govno" zasigurno nije konstruktivno. Zapravo, nije bog zna što tako da dijalog baš i nema više smisla, ne?
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 30/07/2007 : 14:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe

Za Hammera:

"ali to je zato šta sam stekao dojam da se u moru najava pojavljuje brdo stvari bez nekih jačih kriterija." Pogrešno, koncept postoji. Dugo i nepotrebno dalje razlagati. Vrijeme će pokazati da li funkcionira.

"Sigurno, ali bolje potencijalni bankrot sa kvalitetnim naslovima, nego potencijalni bankrot sa sranjima koja se nikome ne sviđaju." Vrlo hrabro i odlučno. Naravno dok se radi o bankrotu nekog drugoga,a ne tvom. Sve dok ti nisi taj o kojemu ovise mjesečne plaće i honorari prevoditelja, upisivača, dizajnera i ostalih ljudi koji žive od posla koji im dajem. Ti, očigledno, znaš koja su to sranja koja se nikome ne sviđaju. Javi, prosvijetli me, molim te.

"Možda bi to mogao biti model u koji se isplati ulagati i koji bi se možda dugoročnije isplatilo kada se publika navikne i odgoji." Znači li to da opet trebam gubiti oko 200 somova kuna godišnje da bi se pokazalo isplati li se "dugoročno" neki model? A što ako se nakon, recimo, 5 godina (i cca milijun kuna ulaganja) pokaže neisplativim? Jednostavno: ti (ne govorim o tebi konkretno nego o svima onima koji nešto "znaju" samo nemaju temelj i dokaz za svoja "znanja") kažeš "ma, otpočetka sam ja govorio da to nema šanse" i popapala maca.

Poanta svega: izdavač ne odgovara samo svojim "kupcima" (ovo je pod navodnicima naprosto zato što prodajni rezultati pokazuju da postoji više različitih tipova "kupaca" pa se već dulje vrijemena pokazuje da je tek vrlo mala skupina posjetitelja foruma - tek nekih petnaestak posto - prati i kupuje ono što radi Bgl. dok mi zapravo živimo od "silent mayority" koji se ovdje ne javljaju svojim mišljenjima - legitimno, ne sporim - već naprosto kupuju naše albume jer ih to zanima) već isto tako je odgovoran i za ljude koji rade za njega i čije obitelji opstaju od novca koji im mi osiguravamo. Odogovoran je državi za porez, mirovinska i zdravstvena davanja. Cijenim ono što rade ljudi poput Markosa, ali oni to rade kao hobi i njihova eventualna propast uglavnom ne bi ugrozila egzistenciju drugih ljudi. Kod nešto većih mašinerija stvari su ipak kompleksnije i zahtijevaju nešto više promišljanja.

Dakle, najlakše je reći "ja znam što je najbolje, a vi to tjerajte o svom tršku dok se ne dokaže da sam ja u pravu ili vi ne propadnete". Više cijenim one koji su spremni staviti novac tamo gdje su im usta i dokazati mi nešto praktično nego puke teoretičare. To ne znači da imam nešto posebno protiv teoretičara, dapače, odgovaram praksom i primjerima gdje mogu. Ali ponekad netko naprosto "zna" da je u pravu samo mu se to ne da dokazivati. No, ljudi su različiti. Kad su meni rekli da se dokumentarac na DVD-u ne može prodati na kiosku ja sam izvukao svu svoju životnu ušteđevinu, nazvao Discovery Channel, bacio sve na kocku i već prvim DVD-om dokazao da su u krivu, a pri tome i lijepo zaradio (tako da je taj novac sada "sigurno" uložen u "sranja" koja će bankrotirati), ali sam sve kritičare naučio pameti i natjerao ih da mi se poklone, što je, vjeruj mi, slađe od svake love. Nisam im ništa teoretski dokazivao već sam im pokazao kako se radi posao. Najiskrenije i bez uvrede, kužiš što ti hoću reći?




Ova mi se rečenica sviđa. Svaka čast, a sad jedno pitanje. Mislite li da bi možda neki ekstra kvalitetni strip album u HC izdanju u malo većoj nakladi i po cijeni od recimo 39,00 kn mogao donjeti dobru zaradu? Sad imamo na tržištu masu HC izdanja u malim nakladama od kojih budimo iskreni većina preživi samo zbog otkupa knjižnica. Što će se desiti kad za koju godinu knjižnice više ne budu mogle otkupljivati strip albume zbog pretrpanosti? Eto na kraju dva pitanja.
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 30/07/2007 : 14:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
quote:




Ne znam, reci ti meni? Ja znam što mi je činiti. Zasićenje sigurno postoji (eh, gdje su oni zlatni dani od prije 15 mjeseci kada su svi gunđali da se nema što čitati?), strategiju imam. To što netko "zna" da bgl. štampa "svako govno" zasigurno nije konstruktivno. Zapravo, nije bog zna što tako da dijalog baš i nema više smisla, ne?



Čovječe, ja sam bio na tvojoj strani :))))

Nemam pojma kako je netko zaključio da "bgl. štampa "svako govno"" i kako je uopće krenulo u tom toku, nije mi jasno. Očigledno ima nešto u bontonu i ne bih, čak ni u opuštenom razgovoru, trebao upotrebljavati riječi kao "govno" i "sranje", jer očito za neke ljude u tekstovima one funkcioniraju kao neka vrsta Roršahovog testa.

PR vam klapa žestoko. Recimo, "Theodore Poussin", odličan strip i odlično izdanje, sve što sam o njemu u ovom forumu saznao je da je lošije odštampan i da vam je žao zbog toga. Da ga nisam slučajno kupio, na osnovi toga bi ga prije preskočio, nego nabavio. A odštampan je odlično, bolje od 99.99% izdanja koje su izašla od '45 na ovamo. I papir je odličan, i još tvrde korice. OK, to je ovaj forum, možda je na drugim forumina, stranicama, magazinima to drugačije predstavljeno, ali nekako sumnjam.

Neću više, nema više javnih "sranja" i "govana" od mene.
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 30/07/2007 : 15:33:14  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

quote:




Ne znam, reci ti meni? Ja znam što mi je činiti. Zasićenje sigurno postoji (eh, gdje su oni zlatni dani od prije 15 mjeseci kada su svi gunđali da se nema što čitati?), strategiju imam. To što netko "zna" da bgl. štampa "svako govno" zasigurno nije konstruktivno. Zapravo, nije bog zna što tako da dijalog baš i nema više smisla, ne?



Čovječe, ja sam bio na tvojoj strani :))))

Nemam pojma kako je netko zaključio da "bgl. štampa "svako govno"" i kako je uopće krenulo u tom toku, nije mi jasno. Očigledno ima nešto u bontonu i ne bih, čak ni u opuštenom razgovoru, trebao upotrebljavati riječi kao "govno" i "sranje", jer očito za neke ljude u tekstovima one funkcioniraju kao neka vrsta Roršahovog testa.

PR vam klapa žestoko. Recimo, "Theodore Poussin", odličan strip i odlično izdanje, sve što sam o njemu u ovom forumu saznao je da je lošije odštampan i da vam je žao zbog toga. Da ga nisam slučajno kupio, na osnovi toga bi ga prije preskočio, nego nabavio. A odštampan je odlično, bolje od 99.99% izdanja koje su izašla od '45 na ovamo. I papir je odličan, i još tvrde korice. OK, to je ovaj forum, možda je na drugim forumina, stranicama, magazinima to drugačije predstavljeno, ali nekako sumnjam.

Neću više, nema više javnih "sranja" i "govana" od mene.




Sorry, nisam htio komplicirati stvar. Termine sam potegnuo iz tvog posta. Ostalo ne treba previše razstezati. Čovječe, pa ovo je strip izdavaštvo, nije program razvoja nuklearnog oružja. Malo više zeke, malo manje drame svima bi nam dobro došlo. Na čelu sa mnom.
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 30/07/2007 : 15:47:22  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hello

quote:
Originally posted by bookglobe

Za Hammera:

"ali to je zato šta sam stekao dojam da se u moru najava pojavljuje brdo stvari bez nekih jačih kriterija." Pogrešno, koncept postoji. Dugo i nepotrebno dalje razlagati. Vrijeme će pokazati da li funkcionira.

"Sigurno, ali bolje potencijalni bankrot sa kvalitetnim naslovima, nego potencijalni bankrot sa sranjima koja se nikome ne sviđaju." Vrlo hrabro i odlučno. Naravno dok se radi o bankrotu nekog drugoga,a ne tvom. Sve dok ti nisi taj o kojemu ovise mjesečne plaće i honorari prevoditelja, upisivača, dizajnera i ostalih ljudi koji žive od posla koji im dajem. Ti, očigledno, znaš koja su to sranja koja se nikome ne sviđaju. Javi, prosvijetli me, molim te.

"Možda bi to mogao biti model u koji se isplati ulagati i koji bi se možda dugoročnije isplatilo kada se publika navikne i odgoji." Znači li to da opet trebam gubiti oko 200 somova kuna godišnje da bi se pokazalo isplati li se "dugoročno" neki model? A što ako se nakon, recimo, 5 godina (i cca milijun kuna ulaganja) pokaže neisplativim? Jednostavno: ti (ne govorim o tebi konkretno nego o svima onima koji nešto "znaju" samo nemaju temelj i dokaz za svoja "znanja") kažeš "ma, otpočetka sam ja govorio da to nema šanse" i popapala maca.

Poanta svega: izdavač ne odgovara samo svojim "kupcima" (ovo je pod navodnicima naprosto zato što prodajni rezultati pokazuju da postoji više različitih tipova "kupaca" pa se već dulje vrijemena pokazuje da je tek vrlo mala skupina posjetitelja foruma - tek nekih petnaestak posto - prati i kupuje ono što radi Bgl. dok mi zapravo živimo od "silent mayority" koji se ovdje ne javljaju svojim mišljenjima - legitimno, ne sporim - već naprosto kupuju naše albume jer ih to zanima) već isto tako je odgovoran i za ljude koji rade za njega i čije obitelji opstaju od novca koji im mi osiguravamo. Odogovoran je državi za porez, mirovinska i zdravstvena davanja. Cijenim ono što rade ljudi poput Markosa, ali oni to rade kao hobi i njihova eventualna propast uglavnom ne bi ugrozila egzistenciju drugih ljudi. Kod nešto većih mašinerija stvari su ipak kompleksnije i zahtijevaju nešto više promišljanja.

Dakle, najlakše je reći "ja znam što je najbolje, a vi to tjerajte o svom tršku dok se ne dokaže da sam ja u pravu ili vi ne propadnete". Više cijenim one koji su spremni staviti novac tamo gdje su im usta i dokazati mi nešto praktično nego puke teoretičare. To ne znači da imam nešto posebno protiv teoretičara, dapače, odgovaram praksom i primjerima gdje mogu. Ali ponekad netko naprosto "zna" da je u pravu samo mu se to ne da dokazivati. No, ljudi su različiti. Kad su meni rekli da se dokumentarac na DVD-u ne može prodati na kiosku ja sam izvukao svu svoju životnu ušteđevinu, nazvao Discovery Channel, bacio sve na kocku i već prvim DVD-om dokazao da su u krivu, a pri tome i lijepo zaradio (tako da je taj novac sada "sigurno" uložen u "sranja" koja će bankrotirati), ali sam sve kritičare naučio pameti i natjerao ih da mi se poklone, što je, vjeruj mi, slađe od svake love. Nisam im ništa teoretski dokazivao već sam im pokazao kako se radi posao. Najiskrenije i bez uvrede, kužiš što ti hoću reći?




Ova mi se rečenica sviđa. Svaka čast, a sad jedno pitanje. Mislite li da bi možda neki ekstra kvalitetni strip album u HC izdanju u malo većoj nakladi i po cijeni od recimo 39,00 kn mogao donjeti dobru zaradu? Sad imamo na tržištu masu HC izdanja u malim nakladama od kojih budimo iskreni većina preživi samo zbog otkupa knjižnica. Što će se desiti kad za koju godinu knjižnice više ne budu mogle otkupljivati strip albume zbog pretrpanosti? Eto na kraju dva pitanja.



Hc od 39 KN realno nema šanse jer, bez obzira na povećanu nakladu, ne možeš dobiti proizvodnu cijenu iz koje možeš izkalkulirati takvu prodajnu cijenu. Druga je stvar što mislim da osim Asterixa niti jedan albumski naslov nema šanse u nakladi većoj od 500 do 1000 primjeraka. Kamo sreće da sam u krivu.

Što se tiče knjižnica i tu je već dugo strip izdavači nemaju neke vajde. Recimo, nama nisu htjeli otkupiti sve albume Trenca, iako se radi o domaćem autoru svjetskog glasa. Mislim, kužim ja ako neće Navis ili Texa ili tako nešto, ali da odbiju domaćeg autora, koji su i onako rijetki, mini sramota je za minst. kult. Većina naslova koji se nekako dovuku na police knjižara rezultat su upornosti individualnih knjižnjičara i knjižničarki, ljudi kojima strip možda nije blizak, ali dovoljno poštuju svaki oblik izdavaštva da ga uvrste u svoje programe. Za jesen bih htio otpisati neke količine SMG! remitende (što je birokratska zavrzlama kao da hoću putovati u svemir) i pokloniti ju knjižnicama tako da sli klinci mogu uzeti SMG! bez obaveze i barem malo besplatno uživati u stripu. Ono, računam možda će onda oni piliti knjižare da naručuju neke naslove. Eksperti su ovome već dali stručno ime: "navlakuša".
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 30/07/2007 : 19:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe
Iza toga još je sigurno za Plave bluze

Ako se jos ne zna datum izlaska, nije vazno, hoce li ih barem biti do kraja godine?
quote:
imamo kamion novih, nikada ranije objavljivanih albumskih naslova na programu, kao i cijeli niz manje eksploatiranih, ali klasičnih naslova kao Umpah Pah, Iznogoud, Blueberry, Largo Winch, Natacha, Soda itd.

Odlicno!
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 30/07/2007 : 19:51:02  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Mislim da nema šanse. Obavezni smo ugovorim ove godine izbaciti još 2 albuma Empire, Lincoln, Grga 2, Navis 2, Sillage 3, Durango, UWO, Belladona 3, Murena, Bijela tigrica, Kookabura, Tajna povijest 8, 2 Adlera (ako nam odobre) koji čekaju već skoro cijelu godinu, 3 Prattova albuma (konačno dobili pozitivna odgovor za sve), Tiha invazija, Ulica noćnih mora, zatim ove gore nabrojane naslove i još nekoliko sitnijih iznenađenja. Ubit će nas tiskari, knjižari, distributeri, a i čitatelji. Dat ćemo sve od sebe da sljedeće godine pojačamo ritam za neke od ovih naslova, ali jednostavno ne može brže. I da imamo 10 ljudi više (a ekipiranost nije problem jer je većina ovih naslova već složena i spremna za tisak) jednostavno bi finacijski teret kako za kupce, tako i za nas kao proizvodžače bi prevelik. Daj bože da zaživi SMG! onda se jedan dio naslova može privremeno presliti tamo, pa će ljudima biti lakše isčekivati albume, a neke i ne bi morali kupovati.
Go to Top of Page

altair
Average Member



Croatia
574 Posts

Member since 19/09/2005

Posted - 30/07/2007 : 20:31:37  Show Profile Show Extended Profile  Send altair a Private Message  Reply with Quote

[/quote]

Druga je stvar što mislim da osim Asterixa niti jedan albumski naslov nema šanse u nakladi većoj od 500 do 1000 primjeraka. Kamo sreće da sam u krivu.


[/quote]

A hoce li biti Asterixa pitanje je sad ?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10062 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/08/2007 : 23:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Bok Nebojša!

Spomenuo si Maslin Granka (!!!) i Totoche-a (Tabary)!!!

Dodaj još nešto i od Greg-a kao dokaz da smo na istim drogama, pa da se ne budim ...

Long live the King!!!
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 02/08/2007 : 19:13:51  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Bok Nebojša!

Spomenuo si Maslin Granka (!!!) i Totoche-a (Tabary)!!!

Dodaj još nešto i od Greg-a kao dokaz da smo na istim drogama, pa da se ne budim ...

Long live the King!!!


Rock Derby (u Panorami Djoka Kraka) integral, naravno, kada Fr. sloze knjigu. Ugovor imam. Prijevodi se rade (iako se u ovom trenutku uopce ne zna koje ce epizode ici u integral. Posle toga - vidjet cemo.
Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 02/08/2007 : 20:14:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message  Reply with Quote
maslin granko ej
cak joj
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000