forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Izdanja Libellusa
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 389

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/01/2019 : 19:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
kad bi me zagor u booji zanimao odabrao bih iz izloga broj 2.
Nastranu što je jeftiniji nego je i bolji produkcijski nego li blještavi LL Zagor.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/01/2019 : 19:35:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Cinjenica, jest; da Zagor uopce nije za kolor...voljeli ga ili ne. Namjenjen je za c/b izricaj.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 12/01/2019 : 19:49:50  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ivanl

Što govori?
Jedno je taljansko izdanje par puta lošije, drugo je hrvatsko izvanredno.
Ja znam taljanski i ne bi ovo kupio nipošto...
Ne razumijem, što ova usporedba govori?



pa eto tebi govori to šta si napisa,nekom drugom govori nešto drugo.


Lovre,dragi, kupujes li ti brale, 'romane'? Skupljas li ih?

Ivane dragi,jesan brale ono.


A ono, ka, onda san u kurcu, sa falsin informacijama, da te romani uopce ne zanimaju, i da ih ne skupljas, nego se ubacujes olako u svaku sprehu...jbg



koji ti je biser da takvu informaciju?



Onaj carinik u Hong Kongu s kojin je upa u šprehu o Modriću.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

ZoranC
Senior Member



Germany
1894 Posts

Member since 20/09/2010

Posted - 12/01/2019 : 20:53:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ZoranC a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

A jel LL ima ta 3 talijana u jednoj knjizi ili je jednak broj stranica?
Ali da, ja bi rekao da je ovaj SC talijan debelo preskup sa 38kn po broju i to kad se kupuje ovako ogroman lot.
Ne zanima me Zagor, samo komentiram.

Mnogi ovo ne znaju, ali:
U originalu je prvih 20 i kusur epizoda imalo po 128 strana, a svi daljnji po 96. Italijansko izdanje je na prijelazu sa 128 na 96 strana u svim daljnjim knjigama zadrzalo isti broj strana kao u prvim. Time su nuzno sjecene epizode na svakojakim mjestima.
Libellus prati originalni lom epizoda i od trinaeste LL knjige (ili cetrnaeste) su uvijek 3 originalne epizode po knjizi. Nazalost sa "nastavice se", ali tako je to.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/01/2019 : 21:12:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ivanl

Što govori?
Jedno je taljansko izdanje par puta lošije, drugo je hrvatsko izvanredno.
Ja znam taljanski i ne bi ovo kupio nipošto...
Ne razumijem, što ova usporedba govori?



pa eto tebi govori to šta si napisa,nekom drugom govori nešto drugo.


Lovre,dragi, kupujes li ti brale, 'romane'? Skupljas li ih?

Ivane dragi,jesan brale ono.


A ono, ka, onda san u kurcu, sa falsin informacijama, da te romani uopce ne zanimaju, i da ih ne skupljas, nego se ubacujes olako u svaku sprehu...jbg



koji ti je biser da takvu informaciju?



Onaj carinik u Hong Kongu s kojin je upa u šprehu o Modriću.



E jbg. da je samo on. I u Singaporeu i u Emiratima i u Australiji. U zadnje vrime... Samo me je,(to jest putovnicu), krivo gleda onaj carinik u Argentini. Bice ga jos pece i drzi tuga...🇭🇷 nimi mrsko bilo, ne, ne, nimalo...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/01/2019 : 21:31:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

quote:
A u ostalom prevedeni strip je uvjek jaci nego na stranom jeziku, a kamoli ovako dobro odraden.



Ne slažem se. Original je meni uvik vridniji u kolekciji, bez obzira na kvalitetu domaćeg izdanja. Zato npr. ne bih nikad minja originalni Kingdom Come za Fibrin i sl.




Zanimljivo, kod mene uvijek obrnuto
Eto neki dan sam poklonio 300 na engleskom jer sam nabavio Fibrino izdanje
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 12/01/2019 : 22:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

zanimljiva usporedba:

https://www.stripovi.com/aukcije/libellus-komplet-zagora-1-61/15475341/

https://www.stripovi.com/aukcije/zagor-cijeli-komplet-repubblica-u-boji-187-knjiga/15464151/


Neosnovano za bilo kakvu zanimljivost.
Fundament isti ali sve ostalo velike razlike, tolike da čak ni taj fundament više nije bitan.
Totalno različito izdanje. Prednosti Libellusa su HC i dizajn, a prednosti ovog drugoga su jedino boja, ako i to ( ne znam da li se radi o identičnoj boj, negdje sam pročitao da je bolja ).
O cijeni kao prednosti ne možemo govoriti jer postotak ljudi koji znaju Talijanski ovdje je vrlo zanemarivi. Dakle cijena dolazi u obzir ako znaš Talijanski a to je možda 2-3% foruma.
Učiti Talijanski zbog ovoga je u najmanju ruku smiješno. S druge strane naučiti novi jezik je vrlo vrlo poželjno i korisno u svakom smislu.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/01/2019 : 22:39:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Meni je uvijek draže domaće izdanje.
Znao sam čitati knjige na engleskom ali umori to čovjeka, osjećao sam se kao da sam učio:))
Naravno, da znam jezik bolje, odnosno toliko da ga čitam sa lakoćom, onda mi ne bi bio problem čitati i na tom jeziku...Makar bih svejedno uvijek preferirao domicilni jezik, nekako je ipak lijepše čitati na njemu:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/01/2019 : 03:57:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by vice

quote:
A u ostalom prevedeni strip je uvjek jaci nego na stranom jeziku, a kamoli ovako dobro odraden.



Ne slažem se. Original je meni uvik vridniji u kolekciji, bez obzira na kvalitetu domaćeg izdanja. Zato npr. ne bih nikad minja originalni Kingdom Come za Fibrin i sl.




Zanimljivo, kod mene uvijek obrnuto
Eto neki dan sam poklonio 300 na engleskom jer sam nabavio Fibrino izdanje


Isto kao i ja. Imam i ono staro izdanje od
Belog puta, ali nek stoji jos neko vrijeme. Ne pita ni jesti ni piti.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/01/2019 : 04:00:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

quote:
Originally posted by lwood

zanimljiva usporedba:

https://www.stripovi.com/aukcije/libellus-komplet-zagora-1-61/15475341/

https://www.stripovi.com/aukcije/zagor-cijeli-komplet-repubblica-u-boji-187-knjiga/15464151/


Neosnovano za bilo kakvu zanimljivost.
Fundament isti ali sve ostalo velike razlike, tolike da čak ni taj fundament više nije bitan.
Totalno različito izdanje. Prednosti Libellusa su HC i dizajn, a prednosti ovog drugoga su jedino boja, ako i to ( ne znam da li se radi o identičnoj boj, negdje sam pročitao da je bolja ).
O cijeni kao prednosti ne možemo govoriti jer postotak ljudi koji znaju Talijanski ovdje je vrlo zanemarivi. Dakle cijena dolazi u obzir ako znaš Talijanski a to je možda 2-3% foruma.
Učiti Talijanski zbog ovoga je u najmanju ruku smiješno. S druge strane naučiti novi jezik je vrlo vrlo poželjno i korisno u svakom smislu.


Tocno. Iako vjerovatno znam taljanski bolje nego dosta auditorija ovdje, prednost uvjek i samo hrvatskom, srpskom i nszalost,rijetko ,bosanskom izdanju.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/01/2019 : 04:08:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Meni je uvijek draže domaće izdanje.
Znao sam čitati knjige na engleskom ali umori to čovjeka, osjećao sam se kao da sam učio:))
Naravno, da znam jezik bolje, odnosno toliko da ga čitam sa lakoćom, onda mi ne bi bio problem čitati i na tom jeziku...Makar bih svejedno uvijek preferirao domicilni jezik, nekako je ipak lijepše čitati na njemu:))


Procitao sam, recimo, jedan roman na engleskom, cisto da vidim gdje sam. Islo je to vrlo dobro, ali ni u primislima kao na materinjem jeziku. Tako, da znam da sam to mogao procitati, a sve ostalo poslje toga, nije mi uopce bio ikakav smisao 'muciti' se sa stranim jezicima... a i zasto bi? Toliko toga je jos predamnom na meni savrseno razumljivim jezicima, da se uopce ne trebam zajebavati s nekim tudinskim jezikom.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 13/01/2019 : 06:58:09  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
Priče o jeziku su suvišne, mnogo je bitnije pitanje ima li potrebe da neko izdanje bude luksuzno, a kamoli superluksuzno?
Zamislite da su ti italijanski stripovi isti takvi, samo na hrvatskom ili srpskom jeziku kako kome već odgovara?E to je već nešto čemu bih uvek dao prednost u odnosu na neka superluksuzna izdanja.

Nije ni stvar u tome da li neko ima viška novca ili ne.Nažalost, ljudi nisu naučili da poštuju novac.Ja da sam i truli multimilioner iz principa ne bih davao neke velike novce za nešto što realno toliko ne vredi ili sve i da vredi, ali je potpuno suvišno u životu jer se može naći odgovarajuća, sasvim zadovoljavajuća i jeftinija alternativa.Dakle, stvar je u principu i u tome da ne dozvoliš da te neko šiša kao ovcu.Mnogo je bolje koristiti aktivno mozak i pokazati da nisi jedan od mediokriteta iz gomile i da ako svi skoče u bunar, ne moraš i ti jer je to na sav glas tako izvikano da je kao najbolje.

Što se tiče stripova, da se ja pitam svi bi bili kao u zlatno doba SFRJ sa izuzetkom naravno cenzure.Strip nema šta da traži u HC obliku, ako gomila knjiga nije, šta tek strip ima da bude?

Knjiga je uvek bila i biće daleko bitnije, korisnije i važnije štivo u odnosu na strip.Strip je čista zabava, kakva umetnička i druga vrednost, to su za mene gluposti.U današnje vreme neki ljudi ipak na takav način opisuju strip čisto iz jedinog razloga zato što im je to zanimanje pa hoće sebe da prikažu u boljem svetlu ili su jednostavno prestali da čitaju knjige pa linijom manjeg otpora hoće sebe preko stripova da prikažu kao i dalje načitane i elokventne.

Moj neki stav o svemu, znam da se neki neće složiti, ali hej, valjda u demokratiji svako im pravo na neko mišljenje.

Edited by - maelstrom on 13/01/2019 06:59:08
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6061 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 13/01/2019 : 07:48:45  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
A čuj, ako tako gledaš, onda je glupo kupovat stripove, kad ih možeš skinut sa neta i kupit si dobar tablet za čitanje. Ne zauzima mjesta,svakih par godina iskrcaš 300-500€ za novi tablet i vozi miško (evo npr mene još uvijek služi tablet iz 2012-e). Svaka roba ima svog kupca i svaka budala ima svoje veselje. Nezgodno je samo kada se netko zbog svog hobija odluči zadužit ili slično, a nema za osnovne životne potrebe, ne mislim na hranu i režije, nego tipa da nekom krepa frižider a on sad nema jer je satro lovu na neku svoju glupost. A kad smo kod bacanja para, meni je npr bacanje para na alu felge za auto i slično, ali ja to nikom ne spočitavam jer i ja bacam lovu na stripove i npr igre... Hebat ga, kao što reko svaka budala ima svoje veselje i dok mu ne pati nešto drugo u životu zbog toga ja ne vidim problem.

A što se tiče stranih jezika, engleskim se dobro služim i uredno kupujem knjige i stripove i čitam ih na engleskom. Čak ni ne osjetim razliku u odnosu na materinji(OK, ipak mrvu brže čitam HR, ali nije to neka razlika).
Stripovi na eng su skuplji, ali kupim ono što nema kod nas, a knjige su vani osjetno jeftinije. Npr Ready Player One sam platio nekih 40-ak kn eng, dok je Hr izdanje mislim 120kn.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 13/01/2019 : 08:59:22  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

A čuj, ako tako gledaš, onda je glupo kupovat stripove, kad ih možeš skinut sa neta i kupit si dobar tablet za čitanje. Ne zauzima mjesta,svakih par godina iskrcaš 300-500€ za novi tablet i vozi miško (evo npr mene još uvijek služi tablet iz 2012-e). Svaka roba ima svog kupca i svaka budala ima svoje veselje. Nezgodno je samo kada se netko zbog svog hobija odluči zadužit ili slično, a nema za osnovne životne potrebe, ne mislim na hranu i režije, nego tipa da nekom krepa frižider a on sad nema jer je satro lovu na neku svoju glupost. A kad smo kod bacanja para, meni je npr bacanje para na alu felge za auto i slično, ali ja to nikom ne spočitavam jer i ja bacam lovu na stripove i npr igre... Hebat ga, kao što reko svaka budala ima svoje veselje i dok mu ne pati nešto drugo u životu zbog toga ja ne vidim problem.

A što se tiče stranih jezika, engleskim se dobro služim i uredno kupujem knjige i stripove i čitam ih na engleskom. Čak ni ne osjetim razliku u odnosu na materinji(OK, ipak mrvu brže čitam HR, ali nije to neka razlika).
Stripovi na eng su skuplji, ali kupim ono što nema kod nas, a knjige su vani osjetno jeftinije. Npr Ready Player One sam platio nekih 40-ak kn eng, dok je Hr izdanje mislim 120kn.




A nisam ja napisao da ne treba kupovati stripove, nisi me razumeo, taman posla.
Stripove kupujem da ih čitam iz zabave, jeste isto tako mogu čitati i skenirane i nije ni to loše, ali stripove i skupljam iz kolekcionarskih pobuda i to mi je još zabavnije, kolekcionarstvo je uvek i svojevrstan hobi, vrsta zabave (skupljanje,potraga za kompletiranjem,menjanje,slaganje....), nažalost danas to mnogi preozbiljno shvataju pa su opsednuti time da sve imaju odmah, istog trena bez obzira na to koliko nešto koštalo (a ne shvataju da se time gubi i draž toga pa da bi popunili neku prazninu opsednuti su time da stalno slikaju svoje ekspres popunjene kolekcije i naturaju ih na nos drugima).
I da bi bio kolekcionar ne moraš imati superluksuzne stripove, tu se vraćamo na ono o čemu sam pisao.
Ja recimo volim lepo očuvane stripove, pa i one starije, ali u normalnom obliku, mekih korica, bez nekog preskupog papira, boje bez potrebe gde joj nije mesto i ko zna još čega.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 13/01/2019 : 09:16:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maelstrom

Knjiga je uvek bila i biće daleko bitnije, korisnije i važnije štivo u odnosu na strip.Strip je čista zabava, kakva umetnička i druga vrednost, to su za mene gluposti.U današnje vreme neki ljudi ipak na takav način opisuju strip čisto iz jedinog razloga zato što im je to zanimanje pa hoće sebe da prikažu u boljem svetlu ili su jednostavno prestali da čitaju knjige pa linijom manjeg otpora hoće sebe preko stripova da prikažu kao i dalje načitane i elokventne.



Dobar broj knjiga i stripova u postotku izdanih u svijetu su šund. I rekao bih da je to debelo preko 50 % u oba slučaja.

Nije svaka knjiga ista i nije svaki strip isti. Predstavlja li se u boljem svijetlu onaj koji čita Taniguchijeve stripove ili onaj koji čita autobiografiju Nives Celzijus (koja je bila najprodavanija knjiga u Hrvatskoj jedno vrijeme)?

Ako sami ne cijenimo stripove kao medij, kako će ih tek cijeniti oni koji ih ne čitaju? Meni djeluje upravo obrnuto, knjige se uzdižu na pijedestal jer tako ostavljaš dojam intelektualca. A koliki postotak ljudi čita baš zahtjevne knjige, a koliki autobiografije poznatih?

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 13/01/2019 : 09:23:01  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by maelstrom

Knjiga je uvek bila i biće daleko bitnije, korisnije i važnije štivo u odnosu na strip.Strip je čista zabava, kakva umetnička i druga vrednost, to su za mene gluposti.U današnje vreme neki ljudi ipak na takav način opisuju strip čisto iz jedinog razloga zato što im je to zanimanje pa hoće sebe da prikažu u boljem svetlu ili su jednostavno prestali da čitaju knjige pa linijom manjeg otpora hoće sebe preko stripova da prikažu kao i dalje načitane i elokventne.



Dobar broj knjiga i stripova u postotku izdanih u svijetu su šund. I rekao bih da je to debelo preko 50 % u oba slučaja.

Nije svaka knjiga ista i nije svaki strip isti. Predstavlja li se u boljem svijetlu onaj koji čita Taniguchijeve stripove ili onaj koji čita autobiografiju Nives Celzijus (koja je bila najprodavanija knjiga u Hrvatskoj jedno vrijeme)?

Ako sami ne cijenimo stripove kao medij, kako će ih tek cijeniti oni koji ih ne čitaju? Meni djeluje upravo obrnuto, knjige se uzdižu na pijedestal jer tako ostavljaš dojam intelektualca. A koliki postotak ljudi čita baš zahtjevne knjige, a koliki autobiografije poznatih?




Naravno da nisam mislio na takve knjige i da one uopšte nisu neki reper za poređenje.Bezveze je to uopšte i spominjati, postoji toliki broj te kvalitetnih knjiga, te stručnih za koju god oblast života se odlučiš da im se broja ne zna.Zbog knjiga se i kaže da se čovek uči dok je živ.

I ko kaže da ne cenimo stripove?Pa zar je zabava loša?Kao ne voli niko od nas da se zabavlja?
Eto meni je recimo sto puta bolje (a i po zdravlje korisnije) da se zabavim i nasmejem čitajući neki lep strip nego da pijančim na nekim usiljenim zabavama u zadimljenom, uskom prostoru krcatom ljudima koji se međusobno guraju jer nema dovoljno mesta.

Ali predstavljanje stripa kao nečeg uzvišenog i kao neku posebnu umetnost, kvazi-filozofske rasprave o tome i recimo vređanje Bonelli stripova koji se ipak teže mogu ugurati u tu grupu, e od toga mi je muka i mislim da je sve to u stvari posledica onog gore što sam napisao.
A takođe mi je i muka od onih koji sa druge strane Bonelli stripove hoće da vide u svojevrsnom "zlatnom runu".

Edited by - maelstrom on 13/01/2019 09:24:31
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 13/01/2019 : 09:32:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maelstrom

Naravno da nisam mislio na takve knjige i da one uopšte nisu neki reper za poređenje.Bezveze je to uopšte i spominjati, postoji toliki broj te kvalitetnih knjiga, te stručnih za koju god oblast života se odlučiš da im se broja ne zna.Zbog knjiga se i kaže da se čovek uči dok je živ.

I ko kaže da ne cenimo stripove?Pa zar je zabava loša?Kao ne voli niko od nas da se zabavlja?
Eto meni je recimo sto puta bolje (a i po zdravlje korisnije) da se zabavim i nasmejem čitajući neki lep strip nego da pijančim na nekim usiljenim zabavama u zadimljenom, uskom prostoru krcatom ljudima koji se međusobno guraju jer nema dovoljno mesta.

Ali predstavljanje stripa kao nečeg uzvišenog i kao neku posebnu umetnost, kvazi-filozofske rasprave o tome i recimo vređanje Bonelli stripova koji se ipak teže mogu ugurati u tu grupu, e od toga mi je muka i mislim da je sve to u stvari posledica onog gore što sam napisao.
A takođe mi je i muka od onih koji sa druge strane Bonelli stripove hoće da vide u svojevrsnom "zlatnom runu".



Nema ništa loše u zabavi, ali ponavljam, i preko 50 % knjiga namijenjeno je isključivo zabavi. A kako postoje knjige s umjetničkom vrijednošću, postoje i stripovi. Istina da ih je zasad manje jer je strip puno mlađi medij (i dugo je bio stigmatiziran), ali ima ih.

Umjetnost/neumjetnost, sve su to stvari koje se ne mogu baš precizno argumentirati. Meni je strip u globalu umjetnost, kao što je i književnost. A unutar pojma strip (kao i književnosti) postoje djela različitih stilova i namjena.

I razni udžbenici i stručne knjige ne spadaju ovdje, one također nisu umjetnost. Danas bi možda više smisla imalo gledati tutorijale na ekranu umjesto čitanja stručnih knjiga u dosta slučajeva, prije ćeš usvojiti gradivo. Rječnik ti, recimo, ili udžbenik može biti korisniji u formi interaktivnog digitalnog medija nego knjige.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 13/01/2019 : 09:41:32  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Meni je uvijek draže domaće izdanje.
Znao sam čitati knjige na engleskom ali umori to čovjeka, osjećao sam se kao da sam učio:))
Naravno, da znam jezik bolje, odnosno toliko da ga čitam sa lakoćom, onda mi ne bi bio problem čitati i na tom jeziku...Makar bih svejedno uvijek preferirao domicilni jezik, nekako je ipak lijepše čitati na njemu:))



Redovno nabavljan i čitan knjige na eng,stripove ne. Gomila naslova koja mene zanima uopće ne postoji niti će ikad bit prevedena na hr /srb. Ili ako eventualno postoji onda je masu skuplja.

Šta se tiče čisto Bonellija osim u slučaju kiosk izdanja,uvik bi preferira talijanski.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 13/01/2019 : 09:42:54  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by maelstrom

Naravno da nisam mislio na takve knjige i da one uopšte nisu neki reper za poređenje.Bezveze je to uopšte i spominjati, postoji toliki broj te kvalitetnih knjiga, te stručnih za koju god oblast života se odlučiš da im se broja ne zna.Zbog knjiga se i kaže da se čovek uči dok je živ.

I ko kaže da ne cenimo stripove?Pa zar je zabava loša?Kao ne voli niko od nas da se zabavlja?
Eto meni je recimo sto puta bolje (a i po zdravlje korisnije) da se zabavim i nasmejem čitajući neki lep strip nego da pijančim na nekim usiljenim zabavama u zadimljenom, uskom prostoru krcatom ljudima koji se međusobno guraju jer nema dovoljno mesta.

Ali predstavljanje stripa kao nečeg uzvišenog i kao neku posebnu umetnost, kvazi-filozofske rasprave o tome i recimo vređanje Bonelli stripova koji se ipak teže mogu ugurati u tu grupu, e od toga mi je muka i mislim da je sve to u stvari posledica onog gore što sam napisao.
A takođe mi je i muka od onih koji sa druge strane Bonelli stripove hoće da vide u svojevrsnom "zlatnom runu".



Nema ništa loše u zabavi, ali ponavljam, i preko 50 % knjiga namijenjeno je isključivo zabavi. A kako postoje knjige s umjetničkom vrijednošću, postoje i stripovi. Istina da ih je zasad manje jer je strip puno mlađi medij (i dugo je bio stigmatiziran), ali ima ih.

Umjetnost/neumjetnost, sve su to stvari koje se ne mogu baš precizno argumentirati. Meni je strip u globalu umjetnost, kao što je i književnost. A unutar pojma strip (kao i književnosti) postoje djela različitih stilova i namjena.

I razni udžbenici i stručne knjige ne spadaju ovdje, one također nisu umjetnost. Danas bi možda više smisla imalo gledati tutorijale na ekranu umjesto čitanja stručnih knjiga u dosta slučajeva, prije ćeš usvojiti gradivo. Rječnik ti, recimo, ili udžbenik može biti korisniji u formi interaktivnog digitalnog medija nego knjige.




Ja bih rekao da su takve knjige pre svega namenjene tome da se budalama izmuze što je više para moguće i to od strane onih koji te pare muzu već i na raznorazne druge načine.Da je svet normalnije mesto i to iole, takve knjige ne bi ni smele u štampu, na stranu i sloboda iste i govora.

E sad, strip u neku ruku jeste umetnost, ali nikako se ne bih složio sama za sebe.Svrstao bih ga delimično u književnost (kao jezičku umetnost,njen estetski vid), a delimično u likovnu umetnost.Naravno, strip ma koliko se razvijao jednostavno ne može i ne sme da preuzme primat u odnosu na knjige, pa i neka likovna dela.A recimo upravo se to i dešava pre svega zato što ljude mrzi da previše naprežu svoje moždane vijuge složenim razumevanjem ozbiljnijeg štiva ili crteža.To je dakle u pitanju, a ne činjenica da ljudi eto baš vole saznajno i estetski da se uzdižu baš putem stripa (kapa dole onom malo broju ljudi koji to ipak radi).
I na kraju, zašto praviti takve krupne podele u okviru samog stripa, jeste da i tu ima svojevrsnog šunda, ali ipak daleko manjeg kada je u pitanju ono što izdaju ozbiljnije izdavačke kuće?
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 13/01/2019 : 09:55:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maelstrom

Ja bih rekao da su takve knjige pre svega namenjene tome da se budalama izmuze što je više para moguće i to od strane onih koji te pare muzu već i na raznorazne druge načine.Da je svet normalnije mesto i to iole, takve knjige ne bi ni smele u štampu, na stranu i sloboda iste i govora.


Eto, dosta ljudi koji čitaju isključivo knjige tako razmišlja o meni i mojoj kolekciji stripova, koja je jako šarolika. Naravno, nikad ništa od toga nisu ni pokušali čitati.

quote:
Originally posted by maelstrom

E sad, strip u neku ruku jeste umetnost, ali nikako se ne bih složio sama za sebe.Svrstao bih ga delimično u književnost (kao jezičku umetnost,njen estetski vid), a delimično u likovnu umetnost.Naravno, strip ma koliko se razvijao jednostavno ne može i ne sme da preuzme primat u odnosu na knjige, pa i neka likovna dela.A recimo upravo se to i dešava pre svega zato što ljude mrzi da previše naprežu svoje moždane vijuge složenim razumevanjem ozbiljnijeg štiva ili crteža.To je dakle u pitanju, a ne činjenica da ljudi eto baš vole saznajno i estetski da se uzdižu baš putem stripa (kapa dole onom malo broju ljudi koji to ipak radi).
I na kraju, zašto praviti takve krupne podele u okviru samog stripa, jeste da i tu ima svojevrsnog šunda, ali ipak daleko manjeg kada je u pitanju ono što izdaju ozbiljnije izdavačke kuće?



Ja strip priznajem kao umjetnost. Dovoljno se razlikuje od ostalih umjetnosti. U stvari, najsličniji je filmu. Ima scenarij, neku vrstu režije i glume, s vremenom je sve manje sličan književnosti jer sve više je naglasak na pričanju crtežom itd.

Kad sam govorio o šundu u stripu i književnosti, mislio sam na svjetsku produkciju.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 13/01/2019 : 10:06:21  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
Dobro, nisu nam stavovi uopšte toliko udaljeni (naravno i ne možemo svi misliti isto), problem je uopšteno kada se diskutuje o ovakvim stvarima što se ode obično u neku krajnost, ajde verovatno sam malo i ja na početku otišao, mada je srž onoga što sam napisao ono što zaista i mislim da je neka realnost, bar po meni.Akcenat neke moje priče više je na tome zašto neki ljudi čitaju stripove i uzdižu ih previše (iz spomenutih pogrešnih razloga) nego na samoj suštini stripa.

Svakako se strip može podvesti pod umetnost, e sad kakvu i kako bi se to tačno klasifikovalo, druga je već priča.Takođe, jasno je da postoje itekako važnije umetničke grane, što naravno ne znači da je strip nebitan.Isto tako, strip je dobrim delom itekako i vrsta zabave, i može se svrstati u neki oblik iste i to takođe nikako nije nebitno.

I svaka priča uvek ima dve strane, pa tako postoje i knjigofili koji na strip (bez obzira bio deo umetnosti ili zabave) gledaju sa nipodaštavanjem, nema potrebe potencirati da i to takođe ne valja.

Edited by - maelstrom on 13/01/2019 10:07:25
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 13/01/2019 : 10:13:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maelstrom

I svaka priča uvek ima dve strane, pa tako postoje i knjigofili koji na strip (bez obzira bio deo umetnosti ili zabave) gledaju sa nipodaštavanjem, nema potrebe potencirati da i to takođe ne valja.



Reagirao sam samo jer s onakvim prvim upisom daješ takvima za pravo, u neku ruku. Oni mogu to pročitati i reći, eto, i ljubitelji stripova se slažu s nama.

Razumjeli smo se :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 13/01/2019 : 10:18:13  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
Samo ti reaguj što više, uvek mi je drago kada sa nekim mogu kvalitetno da razmenim stavove.
Da, napisao sam da sam na početku malo otišao u jednu krajnost, nekih stvari (u stvari jednih te istih) koje čitam može se reći godinama na forumu mi je malko preko glave, pa sam malo previše raširio diskusiju u svrhu stavljanja nekih kontraargumenata.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 13/01/2019 : 10:18:28  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Strip nije i vjerovatno nikada neće doći u ravan sa knjigama (i ako se bavimo samo fikcijom, bez stručnih kjiga i sl.). To opet ne znači da nema stripova koji se mogu staviti u ravan sa klasicima književnosti, ali ih ima daleko manje. Mnogo je razloga tome, od toga da se štancaju u mnogo manjem omjeru, da su pretežno zbog svoje prirode i istorije namjenjeni djeci i tinejdžerima, da su komplikovaniji za ocjenjivanje zbog kombinacije priče, crteža, kolora, koji svi moraju biti jako kompatibilni da bi prošli kao "stripovski klasik", do predrasuda prema njemu itd.
Ima mnogo i do toga šta ljudi doživljavaju kao klasik, "vrhunsku umjetnost". Neki odmah očekuju tešku temu, dramu, jaku vezu sa stvarnim životom,... Meni su vrh umjetnost i neki avanturistički stripovi koji su originalni, dobro ispripovijedani i nacrtani, zabavni, daju mi neku novu perspektivu, odrade me emocionalno.
Na kraju krajeva, ne postoji taj autoritet koji će mene ubijediti da ne valja nešto za šta ja kažem da valja, kada je umjetnost u pitanju. Nit postoje neki parametri nit išta 8)
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/01/2019 : 10:53:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maelstrom

Dobro, nisu nam stavovi uopšte toliko udaljeni (naravno i ne možemo svi misliti isto), problem je uopšteno kada se diskutuje o ovakvim stvarima što se ode obično u neku krajnost, ajde verovatno sam malo i ja na početku otišao, mada je srž onoga što sam napisao ono što zaista i mislim da je neka realnost, bar po meni.Akcenat neke moje priče više je na tome zašto neki ljudi čitaju stripove i uzdižu ih previše (iz spomenutih pogrešnih razloga) nego na samoj suštini stripa.

Svakako se strip može podvesti pod umetnost, e sad kakvu i kako bi se to tačno klasifikovalo, druga je već priča.Takođe, jasno je da postoje itekako važnije umetničke grane, što naravno ne znači da je strip nebitan.Isto tako, strip je dobrim delom itekako i vrsta zabave, i može se svrstati u neki oblik iste i to takođe nikako nije nebitno.

I svaka priča uvek ima dve strane, pa tako postoje i knjigofili koji na strip (bez obzira bio deo umetnosti ili zabave) gledaju sa nipodaštavanjem, nema potrebe potencirati da i to takođe ne valja.


Rekao bi samo; ne postoji manje ili vise vrijednija umjetnost. Ako je nesto umjetnost, onda jest, kao takva i tocka. Strip zasigurno jest umjetnost. Ne znam samo tko ce propisati tu gradaciju i kategorizaciju vrijednosti pojedine umjetnosti? Na primjer; ako ja jako volim Judas Priest i njihov stil, a nije mi bas legao 'placljivi' stil Boba Dylana, umjetnici su zasigurno oboje, ma sto ja mislio o njima. Dakle nema manje vazne umjetnosti, sve je bitno, i knjiga i film i slikarstvo i poezija i strip, i kulinarstvo...recimo.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page
Page: of 389 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.64 seconds. Snitz Forums 2000