forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Corto Maltese i Bonelli...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 08/10/2007 : 21:59:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Citam neki stari interview sa Sergiom Bonellijem i naletim na ovo:

Quale fumetto o quale autore non-Bonelli le sarebbe piaciuto editare?

Mi sarebbe piaciuto editare Torpedo, scritto da Abuli e disegnato dallo spagnolo Bernet, che #232; un amico e ha anche disegnato un Texone per noi. #200; una serie pubblicata sia in Spagna che in Francia, su un gangster violento ma ironico. E poi, mi sarebbe piaciuto editare, ma #232; solo colpa mia se non #232; successo, Corto Maltese perché Hugo Pratt, in una nostra gita in macchina, l’aveva offerto in prima visione a me. Ma con Hugo avevo una tale amicizia che cercavamo di limitare al massimo i nostri rapporti di lavoro perché stavamo molto bene andato a spasso, andando al cinema … mentre magari sul lavoro, non dico che avremmo potuto guastare tutto, ma magari ci sarebbe stato qualche momento un po’ pi#249; nervoso.

prijevod (ukratko):

Koji strip ili kojeg autora biste voljeli da ste objavili?
Torpedo (bla bla...). Zatim, volio bih da sam objavio Corto Maltesea, ali samo sam ja kriv sto se to nije dogodilo, jer ga je Hugo Pratt prvo bio ponudio meni. Ali sa Hugom sam bio tako dobar prijatelj da sam pokusao maksimalno ograniciti nase poslovne odnose, jer smo se bili tako dobri privatno - dok, mozda, na poslovnom planu, ne govorim kako bismo mogli sve pokvariti, ali mozda bi bilo nervoznih trenutaka.


Trouble will find me

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/10/2007 : 22:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Pa ima i matori Sergio ukusa,vidi se,he,he...a od kada je intervju Markose?

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 09/10/2007 : 00:43:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
Korto Malteze je strip veliki kao sam Ž I V O T !
U ovom stripu večito tragaš za odgovorima na pitanja i nikad neiđeš na odgovore, nego samo nova i nova pitanja.
Dobro sam ovo kazao, da jebe majku!

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

Trigger
Average Member



Bosnia and Herzegovina
757 Posts

Member since 12/07/2007

Posted - 09/10/2007 : 09:36:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Trigger a Private Message  Reply with Quote
Svaka cast Raspucine.

I kad ce Bob Morane u integralima?
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 09/10/2007 : 10:14:31  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raspucin

Korto Malteze je strip veliki kao sam Ž I V O T !
U ovom stripu večito tragaš za odgovorima na pitanja i nikad neiđeš na odgovore, nego samo nova i nova pitanja.
Dobro sam ovo kazao, da jebe majku!

pesnicka dusa.

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 09/10/2007 : 23:30:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
meni je korto smece

iako sam skupio sve albume nikad nisam imao snage da ga citam, uvjek me je iritirao i isao na zivce i tako ce izgleda i ostati

svaka cast boneliju sto se nije odlucio za ovo smece
Go to Top of Page

flamboyant soul
stripovi.com suradnik



United Kingdom
1975 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 09/10/2007 : 23:51:05  Show Profile Show Extended Profile  Send flamboyant soul a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče osobnog života - odlična odluka, što se tiče profesionalnog - katastrofalna.

Dobro i šta mi sada treba da uradimo?
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 10/10/2007 : 18:38:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
Ja sam si nedavno išo čitat "Corto u Sibiru" i skoro sam crko od dosade... Ako ima netko da mi kaže gdje/u kojim momentima da ja u tome svemu tražim veličinu (veću od života) ja ću vrlo rado da ponovno posudim taj strip iz knjižnice i pokušam da se u to uvjerim.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/10/2007 : 20:30:22  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
meni Corto nikad nije lega.ne volin ga.
a šta se tiče Bonellija zajeba se.diga bi novce

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 10/10/2007 : 20:48:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

Ja sam si nedavno išo čitat "Corto u Sibiru" i skoro sam crko od dosade... Ako ima netko da mi kaže gdje/u kojim momentima da ja u tome svemu tražim veličinu (veću od života) ja ću vrlo rado da ponovno posudim taj strip iz knjižnice i pokušam da se u to uvjerim.



Ako veličinu do danas nisi pronaša, teško da ikad hoćeš. Samo se ti drži Dylana, tamo crkavaju od drugih uzroka.

Pa zar nam se svima mora sviđati isto štivo?

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 10/10/2007 : 21:22:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
To baš i nije odgovor na moj upit...
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 10/10/2007 : 22:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
mislio sam da ima vise ljubitelja CM - a, ali izgleda nije tako

corto je cudan junak, vjerojatno je kod njega situacija ili ti se svidi ili ne, nema sredina kako bi mogao reci - pa nije nesto ali mogao bi proci
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 10/10/2007 : 22:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

To baš i nije odgovor na moj upit...



Nisan ni pokuša odgovoriti... jednostavno je tako.

Čak san malo bija i ciničan, ne u pravcu izazivanja neke svađe ili rasprave, nego me baš zanima di je taj blagosovljeni moment u Bonellijevim stripovima. Meni je to ipak individualno. Nešto "veće od života" može se pronaći u svakom umjetničkom djelu, a strip je umjetnost, zar ne? Sve ovisi o čitatelju a i nizu popratnih okolnosti.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 10/10/2007 : 22:36:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

mislio sam da ima vise ljubitelja CM - a, ali izgleda nije tako



Sudiš po malom odazivu na topic ili... ?

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

William_Wallace
Advanced Member



Serbia
3173 Posts

Member since 25/04/2007

Posted - 10/10/2007 : 22:40:19  Show Profile Show Extended Profile  Send William_Wallace a Private Message  Reply with Quote
Ja obozavam Corto Maltesea!
Crtez je fenomenalan!

Every man dies,
not every man really lives.
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 11/10/2007 : 00:00:46  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Tako je WW,mada nije crtez presudan kod CM.Retko da je neki autor bio toliko graficki neujednacen na jednom sopstvenom strip serijalu kao sto je to Pratt u CM.Ali Corto je mnogo vise od obicnog stripa,to je,kao sto Renky kaze,umetnicko delo koje prevazilazi uske okvire medija.Nekad davno sedamdesetih kada se CM tek najavljivao kod DENOa meni se to cinio kao neki bezvezan strip,ali ja sam tada bio suvise mlad,lozio se na Bonelija,superheroje,i sve van toga mi je bilo onako bezveze...Ali,ubrzo,pojavom CM u Stripoteci shvatio sam ko je i sta je CM-remek delo stripa,za mene do sada neprevazidjeno...Ono sto mi je u kinematografiji film Tarkovskog Andrej Rubljov,to mi je u stripu Corto Maltese,eto...ko to nije shvatio,shvatice...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 11/10/2007 : 00:28:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
Stvarno je nujednačen. Pogledaš recimo Mu ili Mladost, pa pogeldaš Sibir, to je kao da ih nije crtao isti čovek.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

XIII
Senior Member



Serbia
1013 Posts

Member since 05/05/2002

Posted - 11/10/2007 : 01:58:24  Show Profile Show Extended Profile  Send XIII a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by axle munshine

Tako je WW,mada nije crtez presudan kod CM.Retko da je neki autor bio toliko graficki neujednacen na jednom sopstvenom strip serijalu kao sto je to Pratt u CM.Ali Corto je mnogo vise od obicnog stripa,to je,kao sto Renky kaze,umetnicko delo koje prevazilazi uske okvire medija.Nekad davno sedamdesetih kada se CM tek najavljivao kod DENOa meni se to cinio kao neki bezvezan strip,ali ja sam tada bio suvise mlad,lozio se na Bonelija,superheroje,i sve van toga mi je bilo onako bezveze...Ali,ubrzo,pojavom CM u Stripoteci shvatio sam ko je i sta je CM-remek delo stripa,za mene do sada neprevazidjeno...Ono sto mi je u kinematografiji film Tarkovskog Andrej Rubljov,to mi je u stripu Corto Maltese,eto...ko to nije shvatio,shvatice...



ja se korta sećam iz detinjstva samo po jednom,
ni jedan strip mi nije imao tako ružan crtež kao Korto, a jedva sam čekao da se pojavi sledeća priča da je pročitam.
Sada, posle toliko godina, ne mogu da shvatim zašto mi se tada crtež nije svideo, a priča mi je još uvek dobra
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 11/10/2007 : 05:03:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

meni je korto smece

iako sam skupio sve albume nikad nisam imao snage da ga citam, uvjek me je iritirao i isao na zivce i tako ce izgleda i ostati

svaka cast boneliju sto se nije odlucio za ovo smece


kruger je sve rekao...

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7737 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 11/10/2007 : 10:29:41  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
ja ga mogu dignuti u gradskoj knjižnici ali uopće me ne privlači(možda jednog dana), djeluje mi dosadno. gleda san par onih crtanih filmova na tv-u i također mi je bio dosadan...
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 11/10/2007 : 10:50:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by globinjo

quote:
Originally posted by Kruger

meni je korto smece

iako sam skupio sve albume nikad nisam imao snage da ga citam, uvjek me je iritirao i isao na zivce i tako ce izgleda i ostati

svaka cast boneliju sto se nije odlucio za ovo smece


kruger je sve rekao...



Uh, pa iskreno od ljubitelja Kita i Zagora nisan ni očekiva da će biti fleksibilniji prema Prattu ali nazivati Corta smećem... mislim stvarno.

Svašta!

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15040 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 11/10/2007 : 10:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by globinjo

quote:
Originally posted by Kruger

meni je korto smece

iako sam skupio sve albume nikad nisam imao snage da ga citam, uvjek me je iritirao i isao na zivce i tako ce izgleda i ostati

svaka cast boneliju sto se nije odlucio za ovo smece


kruger je sve rekao...



Uh, pa iskreno od ljubitelja Kita i Zagora nisan ni očekiva da će biti fleksibilniji prema Prattu ali nazivati Corta smećem... mislim stvarno.

Svašta!



renky je sve rekao

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15040 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 11/10/2007 : 10:55:31  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by globinjo

quote:
Originally posted by Kruger

meni je korto smece

iako sam skupio sve albume nikad nisam imao snage da ga citam, uvjek me je iritirao i isao na zivce i tako ce izgleda i ostati

svaka cast boneliju sto se nije odlucio za ovo smece


kruger je sve rekao...



a kaj da čovjek drugo očekuje od vas dvojice ljubitelja čika, zagora i ostalih sličnih bedaka

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2485 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 11/10/2007 : 13:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Vjerojatno je i bolje, da su Bonelli i Pratt išli svako svojim putem, inače bi najvjerojatnije čitali nekakvu morsku veziju Mister No-a.

Nije Corto za svakog - kad sam bio u osnovnoj školi, i meni su bili draži Zagor i Spiderman, i kasnije mi je bio više tako-tako. Ponovo sam ga počeo čitati na faksu i tada je nekako sve sjelo na svoje mjesto. Za razumijeti Corta, potrebno je poznavati malo više povjesti, geografije i kulture, a na kraju krajeva tu je i stvar ukusa.
Smeče Corto sigurno nije, bar ne u usporedbi sa večinom Bonellijevih stripova
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 11/10/2007 : 13:30:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Korto hvata poslednje trzajeve jednog sveta koga više nema, sveta u kome su i negativci časni i podele na crno i belo nisu moguće; sveta u kome tehnologija nije odnela i poslednju mogućnost da se doživi Avantura sa velikim A (na ovu temu videti i Manarinog predivnog Đuzepea Bergmana); sveta gde su žene surove a lepota nije svedena na polusvučenu šetnju po pisti već predstavlja nešto mistično čemu nijedan muškarac ne može da odoli; to je romantizam, gde su i nemački asovi časni ljudi, gde je Kortov arhi-neprijatelj u stvari i njegov najbolji prijatelj; tu D'Anuncio nije sveden na pukog podržavaoca fašizma, ili je pak to podržavanje fašizma potpuno preneberegnuto - već je sastavni deo jedne kompleksne i manjkave ličnosti. Pratova dela su slična Džojsovim, gde se na površini naizgled ne dešava ama baš ništa, a ispod nje vri potpuno novi svet neizrečenog - ono što nije pokazano je važnije od onog što jeste. Sibir, recimo - koga to Korto traži? Ko je ONA? Šta vi mislite?

To po strani, u stripovskom svetu, Prat je praktično jedini koji nas svojom eerudicijom ne udara po glavi. Za razliku od Castellija (ili Moorea), Prat se ne pravi važan što su njegove priče istorijski do perfekcije tačne; što su povezane sa Heseom, keltskim mitovima, Graalom, i brojnim drugim stvarima. Ne; koga zanima, može da kopa dalje, može da se zanima za Zaloutustu ili za model po kome je Lujza Brukšević napravljena; može da prilično lako otkrije da je Pesnik iz Sirat al Bundukije D'Anuncio - ali ne mora. Prat se ne pravi važan svojim znanjem - odnosno, pravi se, itekako, ali na mnogo prefinjeniji i perfidniji način od njegovih kolega. Oni nam vrište u lice: 2Vidite šta sve znamo!", a Prat nehajno, uz samozadovoljni smešak kaže "Aha, to? Da, to je istorijski tačno."

To sve po strani, Korto mi nikada nije bio među omiljenim stripovima, iz istog razloga iz kojeg mi Idiot od Dostojevskog nije među omiljenim knjigama: u pitanju je klasika, i moje mišljenje o njoj je irelevantno. Prat je među klasicima devete umetnosti, kao i Herge, kao i Franquin, kao i Raymond, šta god ja, vi, ili neko petnaesti misli o njima.

Ne voli svako Džojsa ili Pinčona. Ne voli svako Almodovara ili Kusturicu (ja prvi). I samim tim, logično je da ne voli svako Korta. Ali to ne menja njihov status.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15040 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 11/10/2007 : 15:08:28  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
ljepo si to sroćio - svaka čast djole

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000