forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Stizu Spirou & Fantasio!!!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/03/2015 : 19:15:28  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Spirou & Fantasio 4:Nasljednici (Libellus)

Fantaziju umire ujak i na ostavinskoj raspravi beležnik saopštava njemu i njegovom rođaku Zantafiju da će celokupno nasledstvo pripasti onome ko se bolje pokaže u tri zadatka:
1.osmisliti što originalniji izum od kojeg će čovečanstvo imati koristi
2.u profesionalnoj automobilskoj trci zauzeti jedno pd prvih šest mesta
3.uhvatiti neuhvatljivu živuljku koja živi u prašumama Palombije,marsupilamija.

U četvrtom albumu S&F po prvi put se pojavljuje jedan od glavnih negativaca ovog serijala,Zantafio.Takođe, u Naslednicima upoznajemo jednog od najzanimljivijih likova,Marsupilamija,koji će i sam postati glavni junak sopstvene srip edicije.
Korektna epizoda,Franken sve zreliji i kao crtač i kao scenarista.
(kao Tajson jaka) 8/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 23/03/2015 19:24:15
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/04/2015 : 21:55:32  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Spirou & Fantasio 5:Marsupilami je ukraden (Libellus)

Čudnovata životinja iz Palombijske džungle, kojeg su u prošlom albumu ulovili i smestili u zoo vrt S&F,je iznenada uginula.Zatim se ispostavi da je neko ukrao telo nesrećne životinje i počinje potraga za lopovom skupocenog krzna.Trag vodi do susedne države, Manjane,gde naše junake čeka iznenađenje.
Lagana humoristička avantura sa elementima light-krimića.
Priču potpisuje Žan-Mark Salmon.
Sasvim,savim pristojno - 8/10

Spirou & Fantasio 6:Nosorogov rog (Libellus)

Spira i Ćira, odnosno Spirou i Fantasio su ovaj put upleteni u industrijsku špijunažu, i to oko nacrta prototipa specijalnog automobila firme "Turboauto" (koju smo upoznali u albumu "Naslednici").Trag ih vodi u srce Afrike, među lavove,nosoroge i zulu ratnike.
Po prvi put se uvodi novi lik, koji će dobiti stalniji angažman u S&F avanturama - novinarka Slamčica.
Sasvim,sasvim pristojno - 8/10

Spirou & Fantasio 7:Gljivom protiv diktatora (Libellus)

Za scenario je ovaj put zadužen Moris Rosi.
Tu su grof,Slamčica,ali i još jedan stari lik iz pređašnjih albuma.
Momci imaju zadatak da vrate Marsupilamija u Palombijsku prašumu,ali sticajem nesrećnih okolnosti dospevaju u jednu južnoameričku (ili centraloameričku ?) "banana" državicu,gde vlada tajanstveni general Zantas,stari poznanik naših junaka.Planovi ovog diktatora uključuju S&F u njegove osvajačke ambicije,i oni dobijaju visoke oficirske činove,ali ...
Sasvim,sasvim pristojno - 8/10

Spirou & Fantasio 8:Kriva glava (Libellus)

Fantasio se ponaša jako čudno,dešavaju se pljačke,a sve ukazuje na njega.Policija počinje da ga lovi,a Spirou ne zna da li da pomogne najboljem neprijatelju ili ne?
U ovom albumu ima dosta više krimi elemenata,što meni lično više prija.
Sasvim,sasvim pristojno.I više od toga - 9/10

Samo bih se osvrnuo na još nešto - dao sam tri osmice i jednu devetku,ali se mora uzeti u obzir da su ovo sve albumi stari po šezdeset godina - i zbog toga kapa dole što su ove priče i danas jako zabavne i duhovite;zub vremena ih nije skoro ni malo nagrizao.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 01/04/2015 21:58:47
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/04/2015 : 16:59:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Spirou & Fantasio 9:Murinina glava (Libellus)

Spirou,Fantasio i grof pokušavaju da osvoje 6000 dolara nagrade za konstrukciju opreme koja bi omogućila zaronjavanje na 200 metara dubine gde bi bez opasnosti bili obavljeni razni zadaci,a u sklopu "natječaja" koji je raspisao izvesni multimilijarder i brodovlasnik Ksenofon Pavijanis.Međutim,tokom konstruisanja podvodne opreme dešavaju se misteriozne nesreće koje deluju kao namerna podmetanja.
Sjajna epizoda S&F,izgleda da mi baš leže priče sa krimi zapletima.
9/10

Spirou & Fantasio 10:Tišina,krademo! (Libellus)

S&F putuju u Inkognitograd,moderan i superbezbedan grad u kojem žive filmske zvezde i milijarderi, ne bi li Fantazio napisao specijalnu reportažu.Ali tamo upadaju u razne misteriozne situacije u čijem je središti izvesni Huan Bez Dos Uhos Y Repos.Vrlo dobra priča kojoj je nedostajao malo bolji kraj da bi je nazvao odličnom.U scenariju učestvuje i Moris Rosi,pored Frankena.
Pored glavne priče,na 16 stranica možemo pročitati vrlo simpatičnu pričicu u kojem S&F pokušavaju da rasvetle nestanke tek kupljenih kola iz jedne automobilske kuće.
Sve u svemu - (ekstra jaka) 8/10

Spirou & Fantasio 11:Rudnik u zemlji gorila
(Libellus)

Epizoda u Rudnici Cara Solomona fazonu.Afrika,gorile,misteriozni nestanci,gorile & ostale opasne živuljke iz savane,zulu ratnici,...i marsupilami koji svima jebe kevu!
Na 19 stranica je kraća epizoda Na letovanju se ništa nije dogodilo, u kojem jedan prebogati šeik greškom seda za sportski auto naših junaka i skroz ga uništi ...Odlična pričica.
8/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 07/04/2015 16:59:54
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/04/2015 : 10:46:36  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Avanture Spirua i Fantazija 12:Gnezdo Marsupilamija (Dečje Novine)

S&F po povratku iz Afrike dobijaju ponudu da održe predavanje o ekspediciji koju su preduzeli u prošlom broju,ali dok se Fantazio nešto premišlje,u njihov termin uleće stara prijateljica Slamčica(odnosno Bazatorka u prevodu DeNo) koja ima sjajnu reportažu iz Palombijske džungle o marsupilamijima.
Iako ne volim kad avanture ove simpatične životinjice zauzmu celu priču,ova epizoda je jako dobra.
U ovom albumu imamo i jednu kraću priču (Vašar gangsera,21 stranica), u kome Spiru treba da preotme otetu bebu iz ruku kriminalne bande.Special guest star u ovoj pričici je Gaston.
(beton) 8/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 08/04/2015 10:47:06
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/04/2015 : 13:38:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Avanture Spirua i Fantazija 13:Putnik iz mezozoika (Dečje Novine)

U ekspediciji na polarnom Antarktiku,grof od Šampinjaka pronalazi misteriozno zaleđeno ogromno jaje.Doprema ga kući,pri čemu se iz njega izlegne mladunće dinosaurusa.Želeći da ga što bolje prouči sa grupom kolega,naučnika raznih specijalnosti,odlučuje da mu da napitak sa ekstratom od pečuraka za brži rast; greškom,mladunče izumrle vrste dobija napitak sa prevelikim sadržajem ovog ekstrata;i tu počinje seks ...

Na 12 i po stranica imamo i priču Na granici straha,u kojoj grof slučajno popije napitak u kojem se nalazi supstanca koja u čoveku izaziva ono najgore u njemu.I opet seks ...

Ova sporedna pričica mi je bila bolja od glavne,koja mi je malo više dečija.

8/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 14/04/2015 13:38:52
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/04/2015 : 10:45:46  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Avanture Spirua i Fantazija 14:Zatočenik Bude(Dečje Novine)

Grof ima misterioznog gosta.U pitanju je naučnik koji je konstruisao Gama atomski generator (G.A.G.), genijalni aparat koji ima zastrašujuće mogućnosti i koji,ukoliko bi dospeo u neželjene ruke,bi mogao da ima katastrofalne posledice.Međutim,postoji još jedan naučnik koji je došao do istog otkrića i koji se nalazi zarobljen,u Dolini sedam Buda.S&F zajedno sa grofom i grofovim prijateljem kreću u spasilačku misiju.
Odlična avanturistička epizoda čiju priču osim Frankena, potpisuje (po drugi put) i Greg.

između 8/10 i 9/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 30/04/2015 11:01:18
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/04/2015 : 21:15:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Avanture Spirua i Fantazija 15:Dolazi Zorglub(Dečje Novine)

Kultna epizoda.Saradnja dva stripska velikana se (mada iz trećeg pokušaja) pokazala jako plodonosnom i donela nam sjajan album.Sa ovom pričom,što se mene tiče,S&F su došli do pune zrelosti.
Fantazia,a potom i Spiroua nepoznata osoba kidnapuje,ne bi li poslala poruku grofu Šampinjaku.Vrlo brzo se otkriva da je reč o grofovom kolegi,neshvaćenom naučniku Zorglubu,koji ima veoma ambiciozne planove,u koje bi uključio i samog grofa ....
Posmatrano iz današnje perpspektive,možemo reći da je lik Zorgluba jako značajan za ovaj serijal, i da predstavlja jednog od najvažnijih sporednih likova.Iako je u ovoj epizodi negativac,taj status će se kasnije menjati.
Priča mi je ipak malo "zaštekala" pred kraj,pa bih joj dao ocenuizmeđu 9/10 i 10/10

Avanture Spirua i Fantazija 16:Naš prijatelj Z(Dečje Novine)

Priča se nastavlja tamo gde je stala u prošlom broju.Svi akteri su opet tu; i autori stripa i likovi unutar stripa; + jedan stari "prijatelj".
Ako mi je Dolazi Zorglub malo podbacio pred kraj albuma,u ovoj epizodi sve teče savršeno.
I ako mi je serijal u prošloj priči dostigao punu zrelost,ovde mi je dosegnuo i genijalnost.
U svakom pogledu,Naš prijatelj Z mi je jedno malo remek delo.

10/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 30/04/2015 11:01:06
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/04/2015 : 11:00:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Avanture Spirua i Fantazija 17:Podvodni grad/Trodimenzionalni prijatelj(Dečje Novine)

U ovom albumu,kao koscenaristu,ali i saradnika na crtežu,imamo Žana Robu,poznatog i priznatog po stripu Bil i Bul.Osim toga,17. knjiga S&F nam donosi dve priče jednake dužine (dobro,Podvodni grad je duža za pola table) od po 30 stranica.Interesantno,jer smo u nekoliko prethodnih albuma sa dve epizode navikli da je ta druga priča kratka i obično služi da se popuni standardni broj jedne knjige.

U naslovnoj priči,glavni junaci opet imaju posla sa Džonom Helenom zvanim Murina,negativcem iz 9.epizode (Murinina glava).I opet se koristi čuvena žuta podmornica grofa od Šampinjaka za razotkrivanje podvodnih misterija.
Ono što bih ovde napomenuo je da je jako zanimljivo kad se čita ovaj serijal u kontinuitetu.Iako je svaki album za sebe (osim Našeg prijatelja Z koji sa Dolazi Zorglub čini nekakvu celinu),simpatično je pratiti doživljaje naših junaka hronološki,jer se uvek provuče neki detalj iz prethodnih avantura,čime se podiže kvalitet čitanja.
Elem,ova priča svojim kvalitetom mi je ispod kultnih avantura sa smotanim Zorglubom,ali svakako interesantna i intrigantna.
8/10

Kad već koristim pojam intrigantan,on bi svakako najbolje opisao odličnu priču Trodimenzionalni prijatelj,jako napetu,misterioznu i kao što rekoh,intrigantnu.
Fantazio nestaje,a Spirou nalazi malu figuru koja je identična Fantaziju,pa čak ima i otiske prstiju identične nestalom.U vrlo čudnim okolnostima,Spirou kreće u razjašnjenje misterije.
9/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/04/2015 : 23:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Avanture Spirua i Fantazija 18:Vrc iz Perecburga(Dečje Novine)

Jednu od najhvaljenijih,po mnogima i najbolju epizodu,ponovo zajedno potpisuju Franken i Greg.
S&F komšija Zovko uspostavlja radio vezu sa kraljem malene države Perecburga,pri čemu dotični kralj Ladislas upućuje poziv u pomoć.Igrom slučaja, Fantazio se u jednom trenutku nalazi u Zovkovoj kući,pri čemu biva otet,a sve ukazuje da je u pitanju greška,te da je trebao biti kidnapovan Zovko,zbog razgovora sa vladarem omalene države.Trag vodi u Perecburg,pa Spirou i komšija radio-amater kreću u avanturu.
Zaista sjajna epizoda,do sada jedna od najboljih,mada zbog ne-tako-odličnog kraja, ipak bih je svrstao malo ispod Našeg prijatelja Z-a (a opet mi je nešto bolja od Dolazi Zorglub).

(ne baš jaka)10/10

Avanture Spirua i Fantazija 19:Frka u Šampinjaku
(Dečje Novine)

U ovoj knjizi,na scenariju učestvuju još dve ikone franko-belgijanskog stripa - Gos (Nataša) i Pejo (Štrumpfovi);inače,zanimljivo je što dugo nisam znao za postojanje ovog,osmog albuma S&F od Dečje knjige,i relativno sam ga skoro nabavio;i pročitao, i uglavnom bio razočaran.Ali sada,kada ceo serijal čitam u kontinuitetu,utisci su dosta pozitivniji.
Odmah da kažem,u ovom broju je Franken dostigao punu crtalačku zrelost,po kome ga pamtimo u Gaši.Pa i sam Gaša ima određenu ulogu u ovom albumu.Zaplet je banalan,grof se bakće sa Zorglubom koji je u stadijumu novorođenčeta,priskaču u pomoć S&F,Zorgluba otimaju,itd,itd,...
Banalna ideja,ali korektno i jako duhovito izvođenje + predivan Frankenov crtež.
Samo mi nije jasno otkud im sad ovaj auto (beli kabriolet sa crnim krovom), i šta se desilo sa onim Turbo kolima,koje su vozili u prethodnim epizodama??
8/10

Nakon Frke u Šampinjaku,imamo kraću priču,Vesela braća,na 22 stranice - dešava se u redakciji gde rade Fantazio,Gaša i ekipa.Gaston poklanja Fantaziju izdresirane majmune i onda kreće pičvajz.
Urnebesno!

10/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 02/05/2015 00:01:28
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/05/2015 : 00:10:36  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Avanture Spirua i Fantazija 23:Tora Torapa(Libellus)

Iz nekog razloga,Libelusovci su izdali ovaj album poprilično preko reda,još pre 6 godina.
Elem,Zorglub biva kidnapovan (opet),ali srećom ga Spirou pogađa iz puške sa sićušnim mehanizmom pomoću kojeg ga mogu pratiti.Trag ih vodi u Polineziju,na ostrvo Tora Torapa.

Serijal preuzima Žan-Klod Furnije.Crtački bez zamerke,scenaristički ispod Frankenovog (i njegovih prijatelja/saradnika) nivoa.Ne znam kakve će biti ostale epizode, ova je lagana i solidna zabava,ali bez one Frankenove harizmatične atmosferičnosti prethodnih brojeva

(na mišiće) 8/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 02/05/2015 09:23:00
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/05/2015 : 15:09:25  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Spiru 25:Dijamanti iz Niokolo Koba (Biser strip broj 34,Dečje Novine)

Ovaj album za mene ima posebnu težinu,jer je to prvi BD album kojeg sam kupio i pročitao (bilo je to u trećem razredu osnovne škole (u nekoj banji,na ekskurziji),a do tada sam jedino znao za Zlatnu seriju i Lunov magnus strip,možda i za Mikijev zabavnik,ne sećam se više).I bio je to tako pozitivan šok za mene,da se tog ushićenja i danas rado sećam.I dalje sam redovno "cepao" Zagora,Mikija,Bleka,...ali sam počeo da obraćam pažnju i na stripove iz Bisera,Giganta,...

Elem,trideset i kusur godina kasnije,vraćam se ovoj epizodi Spirua u sklopu isčitavanja svih S&F koje imam u kolekciji.Ne bih smeo nazvati ushićenjem lični doživljaj pri čitanju,već više kao jednu ugodnu razbibrigu.S&F se opet nakon epizode Rudnik u zemlji gorila vraćaju u Afriku, i opret kao u pomenutoj knjizi misteriozni nestanci,egzotične životinje,... i misija da se vrati tajanstvena amajlija gri-gri jednom vraču.
I opet Furnije pokazuje svoju sklonost ka scenariju nabijenijom akcijom nego što je to radio njegov prethodnik.Crtež jako lep.Kao što rekoh,ugodna avantuica.
8/10

Spiru 26:Vanzemaljci u Šampinjaku (Biser strip broj 54,Dečje Novine)

I dalje Furnije.U Šampinjaku se dešavaju čudne stvari,leteći tanjiri i slično,a tragovi vode ka grofu Pakomu.U priču se uključuju i naši junaci.
Simpatična epizoda;Furnijeov crtež sve bolji,priča sve tanja.

između 7/10 i 8/10

Spiru 31:Tajna crne kutije
(Biser strip broj 88,Dečje Novine)

Nakon Frankena (i prijatelja) i Furnijea,na kultnom serijalu svoja umeća pokazuju Cauvin (scenarista) i relativno nepoznati crtač Nic.Raoul Cauvin je legendarno ime franko belgijanske strip scene sa izvanrednim serijalima Plavim Bluzama i Samijem,pa utoliko više čudi što je poprilično podbacio na Spirouu.
A i sam mogu da potvrdim da je podbacio,jer ova epizoda,Tajna crne kutije nije ni blizu prethodnim epizodama,posebno Frankenovim.
Fantazio dospeva do izvesne crne kutije,koja omogućava konstrukciju raznoraznih naprava,a koja,ukoliko dospe u neželjene ruke,može da ima katastrofalne posledice po čovečanstvo.I kreće akcija.
Crtež je prilično prosečan,a takva je i priča.Utisci još prosečniji.
(jako tanka) 7/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/05/2015 : 15:28:25  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Spirou 38:Mladi anđeli (Biser strip, šampioni stripa broj 16,Dečje Novine)

Četvrto razdoblje serijala Spirou i Fantazio je pod patronatom Toma kao scenariste i Žanrija u ulozi crtača.Po boljim poznavaocima,vrlo dobar period.
U epizodi Mladi anđeli,veverica Spip nam priča razne dogodovštine glavnih protagonista,to jest Spiroua i Fantazija.Pet pričica,nekih solidnih, nekih solidnijih,ali meni ovaj album ni nekada a ni danas nije nešto posebno legao.Prilično konfuzan scenario na mnogim mestima,crtež "onako".

7/10

Spirou 39:Bilo jednom u Americi (Totem broj 2,Maverick)

E sad mi je već jasno zašto su Toma i Žanri dobro prihvaćeni kod publike.
U pitanju je jako dobra epizoda,u kojoj su S&F umešani u sukob između italijanske mafije i kineske trijade, u sred Njujorka.
Toma ima neki svoj specifičan stil pisanja,dosta svojstven,za razliku od Furnijea i Cauvina, koji su se trudili da budu što sličniji tati Frankenu.A sad i Žanrijev crtež mi dobija na kvalitetu,jer se odlično uklapa u taj način pripovedanja.

između 8/10 i 9/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/05/2015 : 15:43:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Spiru i Fantazio 51:Čuvajte se Zorkonaca (Darkwood)

Posle Tome i Žanrija,Spiroua i druga mu Fantazia,su malo kreirali Morvan i Munuera,neke četiri epizode,pri tom se ne proslavivši, i tako u šestom ciklusu ovog serijala,upravljač preuzimaju Fabian Velman i Joan (crtež).
U prvoj njihovoj epizodi,stari znanac Zorglub,pravi njesra u Šampinjaku,koga vojska stavlja u izolaciju, i planira da obriše sa geografske karte,ali u priču se uključuju S&F ne bi li stvari doveli u red.
Jedan moderan Spirou,sasvim dopadljiv.Priča laganeze,ali zabavna.
(laganeze)8/10

Spiru i Fantazio 52:Tamna strana Z (Darkwood)

Zorglub i dalje pravi gluposti (iako se to njemu tako ne čini),ali ovaj put na tamnoj strani meseca,gde odvodi grofa i naše junake.
Iako je ova epizoda generalno loše ocenjena,meni je baš dobra.
8/10

Spiru i Fantazio 53:U kandžama zVečarke
(Darkwood)

U kandžama zVečarke je pravi moderni humoristički strip.Barem ono što ja tražim od savremenog BD-a.
Ako su prehodna dva malo vukla na retro štih ( u pogledu priče,crtež je i u njima baš kako treba) i lovila između ostalog i na neke nostalgične note, ovde je jedan novi Spiru.I to jako dobar Spiru.
I duhovit i nabijen akcijom i prožet savremenim tehnologijama,pogledima na svet (sa sve licemerjem i jurenjem profita kao jednim od najbitnjih parametara novog doba).

9/10

Spiru i Fantazio:Jedna avantura broj 4 - Počeci jednog potrčka (Darkwood)

Spin of edicija,u kojoj razni autori daju svoj doprinos ovom stripu.U četvrtoj knjizi,na red je došao Emil Bravo, i kao pisac i kao crtač,i dao nam priiču o prvoj zajedničkoj avanturi Spirua i Fantazia,kao i o njihovom upoznavanju.
Predvečerje pred WWII;u jednom belgiskom hotelu,sastaje se Fon Glaubic,predstavnik nacističke Nemačke i pregovarači iz Poljske koji pokušavaju da izbegnu ratni sukob.Spiru je lift boj i potrčko u dotičnom hotelu,a Fantazio novinar koji pokušava da dođe do trač vesti iz istog hotela koji diskretno posećuju slavni francuski bokser i prelepa i poznata kreatorka iz Belgije.
Inače,ova epizoda je omaž Eržeovom Tintinu,pa čovek u nekim trenucima ima osećaj da čita neki krosover S&F i Tintina.

Komentar na ovo remek delo devete umetnosti je "šta reći a ne zaplakati?".U stripu sam beskrajno uživao prvi put,a sada još i više.

10/10
(šteta što nema veće ocene)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 06/05/2015 15:56:47
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/05/2015 : 20:08:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
umesto zaključka:
Spir(o)u i Fantazio na ovim prostorima nema popularnost kao u matičnim državama,gde je rame uz rame sa Asteriksom i Taličnim Tomom,a vrlo moguće i nešto iznad njih.Zahvaljući Libelusu i Darkvudu,imaćemo šansu da i na srsko/hrvatskom jeziku pročitamo ovaj serijal,što on definitivno zaslužuje.
Pa ipak,koliko sam primetio na osnovu 29 albuma koje sam mogao pročitati (jedino mi je T&Ž epizoda Virus izmakla iz ruku), Spirou i Fantazio je strip sa skokovitim promenama u kvalitetu,u zavisnosti od autora koji su radili na njemu:
Franken (i prijatelji) je ne samo tvorac stripa,već je i dao najbolji deo celog opusa,iako je dobar deo njegovih albuma stariji od 50,pa čak i 60 godina.Osim što je sjajan crtač,atmosfera koju on stvara je neviđena.
Furnije je odličan crtač,iako dosta vuče na Frankena,a radnja je više akcijska,mada je i tu primetno pokušavanje kopiranja starijeg kolege - pa ipak,on sve to radi vrlo dobro.
Cauvin i Nick - pročitao sam samo jedan album,ali bojim se da je njihov "ran" poprilično ispod proseka prethodnice.Vrlo verovatno da ću čak i preskočiti njihove albume,ukoliko ih LL bude objavljivao (sa obzirom na paprenu cenu)
Toma i Žanri - pročitao sam samo dva albuma,jedan mi je jako dobar,drugi prosečan,ali verujem da se njihovog S&F isplati nabavljati.
Velman i Joan - moderno,inovativno,vrlo dobro - drago mi je da je Darkvud (odnosno Đole) odlučio da krene baš od 51. broja.Čestitam na ideji!
A nadam se da ćemo videti još albuma iz edicije Jedna avantura,kao i te neke Frankenove specijalne brojeve.


reč, dve o izdanjima:

čitao sam Libelusove albume,zatim one matore od Dečjih Novina i Darkvudove.Plus tri Biser stripa,jedan Biser strip šampioni stripa i jedan Totem.

*Libelusovi albumi su savršeni - dizajn,otisak,prevod,razne sitnice,...Osim cene,nažalost.Poslednjih dvanaest albuma su sa svojom promotivnom cenom od 96 k ili punom od 120 k zaista papreni.U najmanju ruku.

*Dečje novine -loše boje, slab otisak,tipfeleri,osrednji prevod,...Nekad su oni bili "vau",kad tvrdokoričenih albuma skoro i nije bilo,ali danas u poređenju sa savremenim izdanjima,ispod proseka su.
Definitivno najveća mana je isprane boje,sve drugo nije toliko strašno.Posebno epizoda Zatočenik Bude.
Od albuma Vrc iz Perecburga,prevod preuzima Đorđe Dimitrijević,a boje su normalne,tako da su zadnja dva albuma korektno urađena,a čika Đorđev prevod otkida.


*Darkvud - bez zamerke;korektno odrađeni albumi sa sjajnom cenom.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 06/05/2015 20:09:23
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 06/05/2015 : 20:11:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Moracu te staviti na ignore, jer svaki put kada procitam tvoje postove proradi mi nostalgija a polica za stripove mi biva sve skucenija

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1249 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 06/05/2015 : 23:06:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

umesto zaključka:
Franken (i prijatelji) je ne samo tvorac stripa,već je i dao najbolji deo celog opusa,iako je dobar deo njegovih albuma stariji od 50,pa čak i 60 godina.Osim što je sjajan crtač,atmosfera koju on stvara je neviđena.



Ako čemo baš iči u detajle, Franquin ni nije avtor stripa No svakako je dao najbolji deo celog opusa. Inače ima odličan članak o tome stripu na ovoj istoj stranici:

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/spi/spirou/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/05/2015 : 21:44:58  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vid

quote:
Originally posted by anto

umesto zaključka:
Franken (i prijatelji) je ne samo tvorac stripa,već je i dao najbolji deo celog opusa,iako je dobar deo njegovih albuma stariji od 50,pa čak i 60 godina.Osim što je sjajan crtač,atmosfera koju on stvara je neviđena.



Ako čemo baš iči u detajle, Franquin ni nije avtor stripa No svakako je dao najbolji deo celog opusa. Inače ima odličan članak o tome stripu na ovoj istoj stranici:

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/spi/spirou/



Djole
Ispravkica: Franken nije tvorac Spirua, već Rob -Vel. Pre Frankena, Spirua je radio i Žiže.

Anegdotica: neko je nekad spomenuo da he Nic dobio posao jer je nečiji brat od strica.

Zanimjlivost: Furnijeov stil veze nema sa ovim u Spiruu, baci pogled na njegove Les Cranibales.

Komentarčić: Tom i Žanrija je malkice zgazilo vreme u prvih nekoliko albuma, onda su odlični od Časovnika komete do Doline prognanih, a onda baš i nisu u preostslim albumima (Vito Malerozni, Fatalna Luna i Crni zrak se posebno ističu po tom pitanju).






hvala Vidu i Đolu na ispravkama i dopunama mojeg komentara.

Što je najzanimljivije,pre neka dva meseca sam i pročitao u Kowalskovom pogovoru na zadnjoj korici prvog S&F albuma, da je Robert Velter poznatiji kao Rob-Vel,autor Spiroua;davne 1938.godine (prvi album je izašao 12 godina kasnije,1950. godine) se ovaj junak prvi put pojavio u magazinu Spirouov žurnal.A pre manje od mesec dana sam ponovo pročitao taj isti pogovor u klonji i utvrdio gradivo o Spirouovom poreklu.Ali izgleda da mi je Franken toliko upečatljiv,pa mi je ova informacija totalno odlutala.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 07/05/2015 21:46:08
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2642 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 07/05/2015 : 21:59:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Lijepa serija tekstova Anto. S guštom sam ih pročitao.
Nakon tko zna koliko godina ponovo sam počeo čitati Franquinovog Spiroua, ovaj put od broja 1.
Trenutno sam tek na broju 2, pa je dugotrajnija zabava zagarantirana.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/05/2015 : 22:04:41  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ja sam započeo sa čitanjem 6.marta,a završio juče,6.maja - dva meseca sam guštao ovog junaka,nekih dvadeset devet albuma.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2642 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 07/05/2015 : 22:38:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

ja sam započeo sa čitanjem 6.marta,a završio juče,6.maja - dva meseca sam guštao ovog junaka,nekih dvadeset devet albuma.



Kako imam i drugih stvari za pročitati (skupilo se zaostataka), a i da ne bi došlo do predoziranja, planiram čitat album tjedno.
Nekoliko mjeseci zabave je preda mnom.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/05/2015 : 22:48:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Zarazna je ta Antina strast ...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/05/2015 : 07:51:49  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Antova

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/07/2016 : 11:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Spiru i Fantazio,vanredna serija "Hors serie" #1-#4 (Darkwood,Karusel integrali #1)

Ovaj sjajan DW integral obuhvata sva četiri albuma iz vanredne edicije Hors serie;u prva dva su skupljeni prvi Frankenovi radovi na S&F (pre onih objavljenih u prvom redovnom albumu "4 puta Spirou ... i Fantasio"),a druga dva sadrže kratke priče raznih autora koji su objavljeni povodom 75 godina serijala.

#1 sadrži priče Tenk (12 tabli) i Nasledstvo (32 stranice) iz 1946/47. godine - priče su simpatično naivne;i kao kod onih pričica iz prvog albuma redovne serije,vidi se uticaj Tintina.Osim toga,jasno se može osetiti atmosfera toga vremena.
Tenk je baš laganeze i naivneze,dok mi je Nasledstvo vrlo,vrlo simpatična!
#2 obuhvata Spiru i montažna kuća (16 stranica) i Robot radar (21 stranica),ali i jednu noviju na dve table;obe su mi epizode jako simpatične, i kome se dopada Spirou iz prvih redovnih albuma,dopašće mu se i ovaj;naivno,ali i veoma dobro.Priča sa robotom će se nastaviti u prvom albumu redovne serije.
Iako je Franken u svim ovim epizodama mlad crtač,već se može naslutiti njegova veličina kao scenariste,osim crtačkog talenta.
#3 i #4 ugošćava razne S&F autore poput Rob-Vela (tvorca Spiroua i Fantazija),Nika,Toma i Žanrija,Žižea,Iva Šalana,Furnijea.Odlične kratke storije od kojih bih pre svega pohvalio one Rob-Vela,Žižea i nezavršenu Iva Šalana.

Za ljubitelje Spiroua ovaj integral je masthevuša.
Za ostale - ne bih se baš smeo usuditi dati preporuku - najbolje da ocenite sami.

9/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 17/07/2016 11:09:11
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 07/03/2022 : 12:09:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote
Trula opatija

Fourniera sam prije oplahnuo u Libellusovom albumu Tora Torapa te u albumu Dijamanti iz Nikolo Koba objavljenom u Biser stripu. Tora Torapa je bio simpatičan, Dijamanti su nekakav prosjek, Trula opatija je umoran album, istisnut s mukom, nacrtan bez žara. Priča je od početka šuplja i naivna, cijelo se vrijeme vidi da ne ide nikamo. Prijevod i trud na izdanju izvlače priču, ali ovo je ipak najlošiji Libellusov Spirou do sada.

Tembo Tabu

Napabirčene Franquinove majstorije. Glavna priča je u nekakvom nestandardnom formatu što je šteta, no Franquinov se rukopis i dalje prepoznaje. Ta zaigrana linija! Marsupilami i smiješno nacrtani zlikovci. Bogata džungla i krajolici. Još par jednostraničnih stripova za popunu te gostovanje Gastonovog legendarnog automobila. Vrlo ugodan rastanak gazde i Spiroua.

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 14/03/2022 : 06:59:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote


Uskoro! 25. album, već viđeno u Biser Stripu 34.

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000