forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/12/2008 : 21:10:09  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Da, samo kako bi (točno) egzistiralo to "samo-duhovno biće", hoću reći, sam prelazak na kiborg varijantu relativno je lako zamisliv, kako sa tehnoloških, tako i sa ostalih stajališta, ali ako čovjek postane isključivo misaono biće lišeno ljudske ljušture, što je sa svim onim prednostima koje definiraju čovjeka kao biološko biće? Npr. ako mi na kraju postanemo čisto misaona bića koja bez prepreke mogu komunicirati i putovati svemirskim bespućima, što je npr. sa seksom.? kako ga konzumirati ako nemaš tijelo? da li je bilo kakvo odsustvo dodira napredak?

Ali opet, ako je to cijena besmrtnosti...


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 21/12/2008 : 16:05:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Da, samo kako bi (točno) egzistiralo to "samo-duhovno biće", hoću reći, sam prelazak na kiborg varijantu relativno je lako zamisliv, kako sa tehnoloških, tako i sa ostalih stajališta, ali ako čovjek postane isključivo misaono biće lišeno ljudske ljušture, što je sa svim onim prednostima koje definiraju čovjeka kao biološko biće? Npr. ako mi na kraju postanemo čisto misaona bića koja bez prepreke mogu komunicirati i putovati svemirskim bespućima, što je npr. sa seksom.? kako ga konzumirati ako nemaš tijelo? da li je bilo kakvo odsustvo dodira napredak?

Ali opet, ako je to cijena besmrtnosti...






Pa, pretpostavka je da se misli oslobode telesnih ogranicenja, i postoje u obliku ciste energije koja bi lutala svemirom.
Ako se setimo cuvene Ajnstajnove jednacine specijalne relativnosti E=m*c2, znamo da masa u stvari predstavlja "zamrznutu" energiju. Takodje znamo da nista, pa cak ni energija ne putuje brze od svetlosti. Tako da bi drugi zakljucak bio da se nase fizicko telo pretvori u neku svesnu energiju i kao takva putuje svemirom.



Malo smo se zezali!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 21/12/2008 : 16:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Inace, za ljubitelje Asimovljevih romana - hronoloski redosled njegovih velikih SF dela, gde su objedinjene serije o Zaduzbini, Carstvu i Robotima.


Roboti-Carstvo-Zadužbina

1. SABRANI ROBOTI (The complete robots, 1983.), Asimov Isak
2. ČELIČNE PEĆINE (The caves of steel, 1953.) , Asimov Isak
3. GOLO SUNCE (The naked Sun, 1957.), Asimov Isak
4. ROBOTI ZORE (The robots of dawn, 1983.), Asimov Isak
5. ROBOTI I CARSTVO (Robots and empire, 1985.), Asimov Isak
6. SVEMIRSKE STRUJE (Thecurrents of space, 1952.), Asimov Isak
7. ZVEZDE PRAH NEBESKI (The stars like dust, 1955.), Asimov Isak
8. KAMIČAK NA NEBU (Peeble in the sky, 1950.), Asimov Isak
9. U SUSRET ZADUŽBINI (Forward the foundation, 1993.), Asimov Isak
10. PRELUDIJUM ZA ZADUŽBINU (Prelude to foundation, 1988.), Asimov Isak
11. ZADUŽBINA (Foundation, 1951.), Asimov Isak
12. ZADUŽBINA I CARSTVO (Foundation and empire, 1952.), Asimov Isak
13. DRUGA ZADUŽBINA (Second foundation, 1953.), Asimov Isak
14. NA RUBU ZADUŽBINE (Foundation`s edge, 1982.), Asimov Isak
15. ZADUŽBINA I ZEMLJA (Foundation and Earth, 1986.), Asimov Isak
16. STRAH ZADUŽBINE (Foundation`s fear, 1997.), Benford Gregori



Preuzeto sa "Polaris SF" cd-a.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

c64
Senior Member

Cuba
1694 Posts

Member since 15/03/2006

Posted - 21/12/2008 : 18:48:14  Show Profile Show Extended Profile  Send c64 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan



Danas kada je survival horror totalno prožvakan u filmovima, igrama, knjigama, stripovima, može se učiniti da je ova knjiga nešto već viđeno. No, kada je izašla (a i kada sam ja čitao), bila je jedan od začetnika žanra, nešto što ledi krv u žilama. Bez obzira na brojna kloniranja, ova knjiga i danas može reći: Ja sam legenda.
Robert Nevil svako veče biva ispraćen na spavanjem glasnim pozivanjam svojeg susjeda: Izađi Nevile. Izađi da te rastrgnemo. Čitav svijet je zaražen bolešću vampirizma, jedino je Nevil imun i on je posljednji od svoje vrste. Noću se napija, a danju zabija kolce u uspavane vampire. Ono što on ne vidi je činjenica da u svijetu vampira, normalno postaje abnormalno. Većina odlučuje šta je normalno, a to svakako nije čudovište što po cijeli dan hoda uokolo i ubija. Oni ga se boje i oni ga mrze...
U pitanju je obavezna lektira za sve koji vole sf, fantasy, horor i sl. (rame uz rame sa knjigama Zvezdane spore, Solaris, 1984., 2001:Odiseja u svemiru, Dan Trifida, Paklena pomorandža, Enderova igra itd.).
Čim završim ovaj tekst odoh gledati istoimeni film koji je većina ljubitelja knjige popljuvala. Vjerujem da će mi biti interesantno vidjeti šta su sve očevi Holivuda dodali i isjekli u ime komercijale. A vama preporučujem da pročitate knjigu. Možete nabaviti novo i jeftino izdanje Zagrebačke naklade koje je za 39 kn. sasvim ok.




Aaa...
To.je.prva.SF.knjiga.koju.sam.procitao
U.osnovnoj.školi.brijem.5-6.razredu.
(inace.film.mi.je.smece.doslovno.sam.izašao.iz.kina.nakon.15min.Zašto?..pa.pesonja.se.pojavljuje.u.prvih"10"sekundi.filmaKoliko.se.sjecam.u.knjizi.se.pesonja.tek.kasnije.A.glavni.junak.pojavom.pesonje.dobiva.nadu.i.ljubav.da.se.ipak.može.doci.do"ljeka"...itd...

Orginalni.C/B.film.je.solidan.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/12/2008 : 19:24:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ja sam film jedva pogledao do kraja. Knjiga je puno bolja, a u filmu su i zajebali kraj, odnosno završni monolog, koji je zapravo najbolji dio knjige.Ma, Ameri...

@lorde
jesi čitao ove zadužbine koje nije napisao Asimov? Jel valja to šta?
Inače, u ovaj ppis bi mogla ići i knjiga "Kraj vječnosti", koja se isto, makar posredno, nadovezuje na Asimovljevu "povijest budućnosti."

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 21/12/2008 : 19:41:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo



@lorde
jesi čitao ove zadužbine koje nije napisao Asimov? Jel valja to šta?
Inače, u ovaj ppis bi mogla ići i knjiga "Kraj vječnosti", koja se isto, makar posredno, nadovezuje na Asimovljevu "povijest budućnosti."



Nisam, ne bih experimentisao sa time pre nego sto procitam ove od Asimova, ne bih hteo da se razocaram. Zao mi je samo sto sam citao neke od navedenih knjiga davno pre nego sto sam otkrio ovaj spisak, moracu da ih obnovim.

A sto se samog spiska tice, ja sam ga uzeo iz zbirke SF dela "Polaris" koju je uredjivao Zoran Zivkovic. Tako da verujem da ako tu nema kraja vecnosti, da nije bilo razloga da se stavi. Ne znam, nisam citao jos, pa mogu samo da spekulisem.

Sada citam od Stiven Hokinga "Crne rupe i bebe vaseljene", pa bih mogao polako da krenem sa ovim stivom kada zavrsim. Prvobitna ideja mi je bila da procitam Mars trilogiju od Kim Stenli Robinsona, pa se malo dvoumim.

Sta biste preporucili vi

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 21/12/2008 19:43:15
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/12/2008 : 20:05:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

quote:
Originally posted by mladjo



@lorde
jesi čitao ove zadužbine koje nije napisao Asimov? Jel valja to šta?
Inače, u ovaj ppis bi mogla ići i knjiga "Kraj vječnosti", koja se isto, makar posredno, nadovezuje na Asimovljevu "povijest budućnosti."



Nisam, ne bih experimentisao sa time pre nego sto procitam ove od Asimova, ne bih hteo da se razocaram. Zao mi je samo sto sam citao neke od navedenih knjiga davno pre nego sto sam otkrio ovaj spisak, moracu da ih obnovim.

A sto se samog spiska tice, ja sam ga uzeo iz zbirke SF dela "Polaris" koju je uredjivao Zoran Zivkovic. Tako da verujem da ako tu nema kraja vecnosti, da nije bilo razloga da se stavi. Ne znam, nisam citao jos, pa mogu samo da spekulisem.

Sada citam od Stiven Hokinga "Crne rupe i bebe vaseljene", pa bih mogao polako da krenem sa ovim stivom kada zavrsim. Prvobitna ideja mi je bila da procitam Mars trilogiju od Kim Stenli Robinsona, pa se malo dvoumim.

Sta biste preporucili vi



Prvo, nemoj mi "vi"govorit...
Idem se sad stati pred ogledalo i ponavljati: Nisam star, nisam star, nisam...



Ha, gledaj, u Kraju vječnosti taj svijet se stavlja u vremenski poredak, u kojemu je i Zadužbina(Fondacija). Čak se Vječni spominju i u jednoj knjizi "Zadužbine", mislim zadnjoj, al nisam siguran.Ma dobro, nema to direktnog utjecaja na radnju, ali vjerojatno nije na popisu zato što ga oni nisu objavili(objavio ga je "Kentaur"). To se vidi i prema tome što je u popisu samo jedna knjiga od drugih autora koji su pisali Zadužbinu. Marsovska trilogija je, svakako, izvrsno štivo, to uzmičitati svakako. Ali, ja bih ti svakako preporučio da što prije kreneš sa Zadužbinom. Počevši od Preludija u Zadužbinu, pa nadalje

Jel Hoking dobar?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 21/12/2008 : 20:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo


Prvo, nemoj mi "vi"govorit...
Idem se sad stati pred ogledalo i ponavljati: Nisam star, nisam star, nisam...



Ha, gledaj, u Kraju vječnosti taj svijet se stavlja u vremenski poredak, u kojemu je i Zadužbina(Fondacija). Čak se Vječni spominju i u jednoj knjizi "Zadužbine", mislim zadnjoj, al nisam siguran.Ma dobro, nema to direktnog utjecaja na radnju, ali vjerojatno nije na popisu zato što ga oni nisu objavili(objavio ga je "Kentaur"). To se vidi i prema tome što je u popisu samo jedna knjiga od drugih autora koji su pisali Zadužbinu. Marsovska trilogija je, svakako, izvrsno štivo, to uzmičitati svakako. Ali, ja bih ti svakako preporučio da što prije kreneš sa Zadužbinom. Počevši od Preludija u Zadužbinu, pa nadalje

Jel Hoking dobar?



Gromovi, kada sam rekao VI, mislio sam na sve koji citaju!

Ne znam o cemu se radi, ova edicija obuhvata i Polaris i Kentaur, ali nosi samo Polatrisovo ime (verovatno bi bilo neprakticno da se zove "Polaris i Kentaur"). A znas sta je takodje moguce Ova zbirka je objavljena negde krajem 90ih, tako da je vrlo izvesno i da je out of date.

A sto se Hokinga tice, meni je simpatican. Nije sura astronomija, nego kombinovano sa zivotnom pricom i raznim predavanjima.... Napisacu ovde par reci kad je zavrsim!

BTW, imas li ti neku e-mail adresu, posto ti pm nije u funkciji

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 21/12/2008 20:19:23
Go to Top of Page

c64
Senior Member

Cuba
1694 Posts

Member since 15/03/2006

Posted - 21/12/2008 : 20:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Send c64 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

quote:
Originally posted by mladjo



@lorde
jesi čitao ove zadužbine koje nije napisao Asimov? Jel valja to šta?
Inače, u ovaj ppis bi mogla ići i knjiga "Kraj vječnosti", koja se isto, makar posredno, nadovezuje na Asimovljevu "povijest budućnosti."



Nisam, ne bih experimentisao sa time pre nego sto procitam ove od Asimova, ne bih hteo da se razocaram. Zao mi je samo sto sam citao neke od navedenih knjiga davno pre nego sto sam otkrio ovaj spisak, moracu da ih obnovim.

A sto se samog spiska tice, ja sam ga uzeo iz zbirke SF dela "Polaris" koju je uredjivao Zoran Zivkovic. Tako da verujem da ako tu nema kraja vecnosti, da nije bilo razloga da se stavi. Ne znam, nisam citao jos, pa mogu samo da spekulisem.

Sada citam od Stiven Hokinga "Crne rupe i bebe vaseljene", pa bih mogao polako da krenem sa ovim stivom kada zavrsim. Prvobitna ideja mi je bila da procitam Mars trilogiju od Kim Stenli Robinsona, pa se malo dvoumim.

Sta biste preporucili vi



Stiven.Hoking
Dobro.kužim.vas.susjede.
Inace,Stephen.Hawking.Ako.ti.se.on."sviđa.i.leži".OBAVEZNO.procitaj.njegovu.najbolju.knjigu:KRATKA.POVIJEST.VREMENA:.frend.je.imao.Srpsko.izdanje,brijem.da.se.zove:KRATKA.ISTORIJA.VREMENA
Inace,teorijska.fizika.mi.nije.privlacna.Dobro.je.procitati.par.knjiga.da.covjek.shvati.kako.sve.to.u."stvarnosti".funkcionira...Barem.TRENUTNOJ...a.kako.cemo.u.bliskoj.buducnosti.shvacat.i.razumjet."bit".svemira.tj.vremena.i.prostora.to.nitko.nemože.ni.PRIBLIŽNO.objasniti...
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 21/12/2008 : 20:53:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by c64

Stiven.Hoking
Dobro.kužim.vas.susjede.
Inace,Stephen.Hawking.Ako.ti.se.on."sviđa.i.leži".OBAVEZNO.procitaj.njegovu.najbolju.knjigu:KRATKA.POVIJEST.VREMENA:.frend.je.imao.Srpsko.izdanje,brijem.da.se.zove:KRATKA.ISTORIJA.VREMENA
Inace,teorijska.fizika.mi.nije.privlacna.Dobro.je.procitati.par.knjiga.da.covjek.shvati.kako.sve.to.u."stvarnosti".funkcionira...Barem.TRENUTNOJ...a.kako.cemo.u.bliskoj.buducnosti.shvacat.i.razumjet."bit".svemira.tj.vremena.i.prostora.to.nitko.nemože.ni.PRIBLIŽNO.objasniti...



Zapravo, zove se "Kratka povest vremena" Dvoumio sam se izmedju nje i "Crnih rupa", pa se odlucih za ovu. Svakaku necu zaobici ni kratku povest.
Inace, u Srbiji je izdata jos jedna njegova knjiga koja se zove "Svemir u orahovoj ljusci". Nju sam poceo da citam, i raspametio sam se kako je sve to genijalno, tu je i najvise pocela da me privlaci ta oblast. Nazalost, nisam bio u prilici da je zavrsim. Seljakanje tamo-vamo i propratne frke, i eto.... Drugi put.

Meni je licno veoma interesantna teoretska fizika, i vrlo je moguce da cu da se opredelim da upravo to studiram. Ima jos malo vremena, videcemo. Nego, sto se tice toga, da procitas par ovih knjiga i naucis neke stvari o tome, ne bih se previse oslanjao na to. Mislim da je ipak potrebno malo predznanje iz fizike da bi se upustio u tako nesto. (uprkos cinjenici da je ciljna publika sacinjena od laika)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/12/2008 : 21:06:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
dmladjenovic@gmail.com

PM mi ne radi? au PM

probaj još jednom, redovito ih dobivam od drugih

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 06/01/2009 : 15:39:42  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
eto, želja mi je da, kako i naziv topica kaže, u par nastavaka predstavim robote kroz medije (film, serija, knjiga,
kazalište...),
te na taj način napravim popis robota koji su od prve pojave imena "robot" u Čapekovoj drami R.U.R., pa do danas ostavili trag
u ljudskoj povijesti. Nije mi naravno, želja predstaviti sve robote, niti imam namjeru ići u dublje analize( što bi, zapravo,
iziskivalo cijelu jednu knjigu), nego samo predstaviti one najbitnije "tostere" kroz povijest.
ovaj put, ograničit ću se na film i serije.

Ad.1.
Maria/Futura – Maschinenmensch iz filma „Metropolis“ iz 1927. g.,koju je, kako u robotskom, tako i u humanoidnom obliku, igrala
njemačka glumica Brigitte Helm, jedna je od najpoznatijih filmskih ikona. Sam kostim je, navodno, tijekom filma, izgorio, iako
je zapravo njegova sudbina nepoznata.
Film "Metropolis", kao i dotična gospođa, pojavljuju se
i u spotu Radio GaGa grupe Queen.
http://www.youtube.com/watch?v=-CjFw4HRIMI&feature=related




Ad.2.
Robby the robot iz filma "Zabranjeni planet( Forbidden planet )
Zabranjeni planet je znanstveno - fantastični film iz 1956.
godine sa Walterom Pidgeonom, Anne Francis te poznatim komičarem Lesliem Nilsenom(koji je, naravno, u filmu imao potpuno
drukčiju ulogu). Film je bio nominiran za oskara u kategoriji specijalnih efekata, a ostao je zapamćen ponajprije po
prvom pojavljivanju robota Robbyja. Film je inače postao poznat i po zvjezdanom brodu C – 57D, koji je, ako se ne varam, prvi z
vjezdani brod u obliku „letećeg tanjura“ na filmu.



Ad.3.
C - 3PO i R2 D2, roboti iz filmova Star wars.
Što još reći o ovim momcima, a da nije poznato? Riječ je o, vjerojatno, najpoznatijim robotima na svijetu, robotima koji
su jedan, ionako uspješan filmski serijal, svojom osobnošću, šarmom, ali prvenstveno međusobnim prepirkama, uzdigli na još jedan
viši nivo.Uvijek me, zapravo, zanimala usporedba Date i C-3PO-a. Iako je data, nazovimo ga tako, univerzalni robot, bez neke
posebne namjene, bolje reći robot za sve namjene ( uključujući i seks), 3PO je prvenstveno robot zadužen za protokol
i komunikaciju ( posjeduje mogućnost komunikacije na 6 miliona jezika.), te stoga poprilično "nespretan" za neke radnje, ali svejedno, radi
se o robotu koji je bio i ostao simbol za ( dobroćudne )robote.


maketa izložena u San Diego Museum of man


Ad.4.
Cyloni su roboti koji se pojavljuju u seriji "Battlestar Gallactica(nedavno prikazanoj djelomično i kod nas). Pomalo
klasična priča o robotima koje su stvorili ljudi, koji se nakon toga pobunjuju protiv svojih stvoritelja, iz epizode u epizodu
dobija sve više i više na kompleksnosti, te na kraju postaje izrazito zamršeno tkivo, koje iz različitih uglova preispituje
razna pitanja, možda ponajprije moralna. Serija ima dosta "mračniju" atmosferu
od Star treka, te izrazito naglašen kontinuitet( u prijevodu: ako fulate par epizoda, u popriličnom ste zaostatku s radnjom )


Za razliku od originalnih Cylonaca iz serije iz sedamdesetih, ovdje religija igra bitnu ulogu u ponašanju cijele Cylonske vrste.Naime,
ljudska rasa smatra se "Božjom greškom", te zaslužuju biti istrijebljeni. Uglavnom, zanimljivo SF ostvarenje koje vrijedi pogledati

number 6 Cylon, model skoro u potpunosti identičan čovjeku.( u izvedbi Tricie Helfer)


Ad.5.
Komandant Data (igra ga glumac Brent Spinner) lik je koji se pojavljuje u seriji Star trek:The next generacion
(ne pojavljuje se samo u jednoj epizodi, ali ubijte me, ne mogu se
sjetiti kojoj:)),
kao i u 4 Star trek filma sa TNG postavom.("Što mi treba ovaj uvod?" velite. Eto tako...:))


Ideja Genea Rodenberryja bila je da se lik Date razvija kroz epizode, te da na kraju "skoro" postane kao čovjek.
Skoro, ali ne potpuno. U
dogovoru sa Brentom Spinerom razrađen je takav lik, lik
koji uči i razvija se, usavršava.Data je kao model uzeo ponašanje Robbie the robota iz filma "Zabranjeni planet". Spiner
taođer igra iulogu Lorea, Datinog zlog brata blizanca, te Datinog tvorca, dr.
Nunien Sunga.Spiner je jednom izjavio da mu je puno lakše bilo igrati Lorea, jer mu je puno sličniji:)).

"razotkriveni" Brent Spiner

Spiner inače kaže da mu je najomiljenija epizoda "Descent", gdje igra poker sa Stephenom Hawkingom, koji igra sebe u toj epizodi(!)
U Star trek:Nemesis, Data otkriva još
jednog brata, imena B-4, nastalog prije Date, te stoga ne toliko "savršenog". (B-4:be-fore)
Što se tiče usporedbe sa drugim likovima iz TNG svijeta, Data je zapravo najsličniji Spocku. Zajednički su
im manjak emocija te kruta logičnost, pa, na neki način, obadvojica "sa strane" promatraju ljudsku rasu.
Evo i jedne naše pjesme o Dati:))
http://www.youtube.com/watch?v=Urj4ywsYOU0

sljedeći put: Bishop iz Aliena, Blade Runner androidi, Terminator, Johnny 5...:))

Što Vi mislite o ovim momcima gore?


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 06/01/2009 16:08:54
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 06/01/2009 : 16:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Braaavo mladjo!!!!! (jedino sto sam se ponadao da je ovo naziv neke knjige, ipak si napisao 'recenzija')

Nego....roboti

Maria (odnosno, njen robo-dvojnik)
Iako se u ovom obliku koji si pokazao pojavljuje na 5/6 min u citavom filmu, vrlo je upecatljiv "lik", svakako zbog odlicne glume gospodje Helm.

Robby mi nije ostavio narocit utisak, ali svakako bi mi bio jedna od prvih asocijacija na pojam 'robot'.

C-3PO i R2-D2.... Mozda njih dvojica zasluzuju posebnu studiju , ali moj utisak je da koliko god ultra simpaticni, upecatljivi, dopadljivi, i sta jos ne, ipak su mi previse ljudski da bi bili roboti. Misli, to i jeste bio cilj, ali ipak je malo previse nadrealno. Ono sto mi je narocito simpa sa C-3POm je to da mu je faca dizajnirana tako da bude neutralna, odnosno, da u svakoj situaciji moze da prikaze odgovarajuce raspolozenje.

Za Datu znam iz opste kulture samo kao pojam, a Battlestar Galactica jos nisam imao prilike da pogledam.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 06/01/2009 : 20:36:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
hvala, hvala

Ma je, Robbie iz današnje perspektive djeluje arhaično, ali definitivno je odigrao svoju
ulogu u SF historiji. inače, taj film je napravljen dosta dobro za svoje vrijeme...
A što se tiče Tripija i Artua - zanimljivo je da je stvarno široki dijapazon ljudi čuo za njih i
još bitnije - nisam čuo nijedno negativno mišljenje o ta dva lika

Nisi gledao Star trek sa Datom? Brzo na torrente!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24662 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 06/01/2009 : 21:23:34  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

Za Datu znam iz opste kulture samo kao pojam





Nisi gledao ST?
Što sam ja ostario čoveče..
Brzo na torente, pliz!

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 06/01/2009 : 21:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Au, pa kad me ovako ubedjujete, moram da prevazidjem svoje kriterijume i pogledam Star trek!
Salim se, naravno. Bas ovih dana zavrsavam sa DS9, pa cu da skidam TNG!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 06/01/2009 : 21:39:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo


A što se tiče Tripija i Artua - zanimljivo je da je stvarno široki dijapazon ljudi čuo za njih i
još bitnije - nisam čuo nijedno negativno mišljenje o ta dva lika






Pa zna se sta je kvalitet, kultura, opste obrazovanje, cenjenje pravih vrednosti....

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/01/2009 : 20:45:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Restoran na kraju Vaseljene (The restaurant at the end of the Universe)

Daglas Adams (Douglas Adams) 1980.

zanr: apsurdna sinteza SF-a i raznih zivotnih komedija

Serijal: Autostoperski vodic kroz galaksiju, trilogija u pet knjiga

Prevod: Zoran Jaksic

Polaris 1992.




Hm, prva mi je recenzija knjige, filma, stripa, bilo cega, tako da se odmah moram braniti od eventualnih propusta i moliti za oprostenje u slucaju eventualnih gresaka, nerazumljivosti ili gramatickih nesuglasica.

Postoje dva razloga iz koga sam uzeo drugi deo bez da prvenstveno uradim prvi.

1) Prvi deo je u vecoj meri dostupan svima, i dosta ljudi je vec upoznato sa radnjom. Sto knjiga, sto BBC TV adaptacija, sto strip, sto film.
2) Davno je bilo kada sam citao prvi deo, a secanje mi nije bas najsvezije sto se tice detalja i razlika od adaptacija


Kao prvo -

Postoji teorija koja kaže da ce, ukoliko ikada iko bude otkrio koja je svrha Vaseljene i zašto ona postoji, ova smesta išceznuti i biti zamenjena necim još neobicnijim i neobjašnjivijim. Postoji i druga teorija koja tvrdi da se sve to vec desilo.


Radnja:

Kako su po zavrsetku "Autostoperskog vodica" nasi junaci Ford Prefekt (vanzemaljac iz okoline Betelgeza), Artur Dent (jedan od dva poslednja primerka ljudske vrste u citavoj vaseljeni),
Trisa Mek Milan (drugi od dva poslednja primerka ljudske rase u citavoj vaseljeni), Zaphod Biblbroks (predsednik citave vaseljene) i Marvin (android paranoid) zamalo izbegli hapsenje od strane vogona
(odvratnih birokratskih bica koji ne bi ni prstom mrdnuli sa spasu rodjenu babu od buljooke zveri sa Traala ako ne dobiju zvanicni nalog potpisan, overen, zaveden, poslat u tri primerka, izgubljen, nadjen, zatim ponovo overen, izlozen javnoj raspravi, spaljen, zakopan u tresetiste i recikliran u obliku upaljaca),
u brodu Zlatno srce koji se pokrece pomocu pogona beskonacne neverovatnoce.

Zaglavljeni negde u svemiru bez mogucnosti bezanja shodnno cinjenici da je brodski kompjuter preopterecen reprodukovanjem pravog zemaljskog caja sa mlekom, jedina nada za spas od podivljale vogonske flote jeste
Zaphodov deda, koji je zapravo njegov potomak. (ne pitajte, nesreca sa vremeplovom i kontraceptivnim sredstvom)
Deda, iako vrlo mrzovoljno, spasava ekipu od sigurne propasti. Zaphod i Marvin zavrsavaju na planeti Ursa Minor Beta, domu Autostoperskog vodica kroz galaksiju, sa cudnom idejom da se upozna sa Zarnivupom?
Zarnivup nije na mestu, a neverovatnim spletom okolnosti, Zaphod biva odveden na svet B Zablje zvezde od strane razaraca sa Zablje zvezde, da se suoci sa neverovatnim Vrtlogom potpune perspektive.
Nijedno zivo bice nije prezivelo susret sa Vrtlogom potpune perspektive. Naravno, ne bi Zaphod bio glavni junak kada bi se i on susreo sa takvom sudbinom. Jedan razlog sto je preziveo je taj sto se Vaseljena vrti oko njega.
Drugi razlog, koji zapravo predstavlja razlog za prvi razlog, jeste da citava Vasljena nije prava nego vestacka. Niko to ne bi ni primetio, zato sto je zapravo jedina razlika izmedju stvarne i lazne vaseljene ta sto su u stvarnoj vaseljeni razaraci sa Zablje zvezde sivi!
po saznanju da je Zlatno srce sve vreme bilo u njegovom dzepu, Zaphod se pridruzuje prijateljima, i zajedno odlaze u Restoran na kraju vaseljene, nesto calabrcnu na brzaka!
U Restoranu se druzina ponovo susrece sa starim prijateljem marvinom, koji je mnogo miliona godina proveo na rastoranskom parkiralistu, parkirajuci brodove. Naravno, nije uzivao u tome, mada, nije bas ni da je ikoga interesovalo.

U ukradenom vozilu, koje je programirano da pod velikom brzinom udari u jednu od obliznjih zvezda kao deo umetnicke tacke intergalaktickog rok sastava Zona katastrofe,
ekipa se razdvaja bezeci od smrti. Pri tome Ford i Artur zavrsavaju na brodu koji nosi 15 miliona frizera, cistaca telefonskih slusalica, agenata za nekretnine i umetnickih direktora koji beze od dzinovske, mutantne, zvezdane koze!
Isti ti frizeri i cistaci telefonskih slucajeva ce da zacnu civilizaciju koja ce jednog dana da bude poznata kao ljudska....



Licni utisak:

Maaaaaaaaaaestralno!!!!!! Znaci, takvo proseravanje i apsurdizam nisam video, paaa....otkad sam procitao "Autostoperskog vodica"! Ko voli takvu vrstu humora, knjiga ce mu biti nezaboravna!
Ko ne voli....bolje da je ni ne otvara.


Kako smatram da recenzija jednog ovakvog dela ne bi bila potpuna bez par primera, shodno tome cu navesti par nasumice odabranih citata.


"Pre mnogo godina bila je ovo napredna, srećna planeta - ljudi, gradovi, prodavnice, jednom rečju normalan svet. Izuzev što je u otmenijim ulicama tih gradova bilo nešto više prodavnica cipela nego što je potrebno. I lagano, podmuklo, broj takvih prodavnica je rastao. To je dobro znana ekonomska pojava, ali tragično je videti kako deluje, jer što je bilo više prodavnica cipela, moralo se praviti više cipela, a one su postajale sve neudobnije i gore. A što su bile lošije, ljudi su ih morali više kupovati da bi imali šta da obuju, pa su se prodavnice sve više umnožavale, dok ekonomija ovog mesta nije dostigla ono što verujem da se zove obućarsko obzorje događanja, kada ekonomski više nije bilo moguće graditi išta drugo izuzev prodavnica cipela. Ishod: propast, uništenja i beda. Veći deo populacije je izumro. Nekolicina onih koji su posedovali pogodnu vrstu genetske nestabilnosti doživela je mutaciju koja ih je pretvorila u ptice - video si jednu od njih koje su proklele svoja stopala, proklele tle i zaklele se da po njemu više niko neće hodati. Nesrećnici. Dođi, moram da te vodim u Vrtlog."

'Autostoperski vodič kroz Galaksiju' beleži da 'Zonu Katastrofe', plutonijumski rok sastav iz oblasti Gagrakake, svi drže ne samo za najbučniji rok sastav, već, zapravo, za najjači izvor buke koji postoji. Redovni posetioci njihovih koncerata smatraju da je zvuk koji oni proizvode najlepše slušati iz ogromnih, betonskih bunkera smeštenih na oko trideset sedam milja od pozornice, dok sami muzičari sviraju na svojim instrumentima uz pomoć daljinske kontrole sa dobro izolovanog svemirskog broda koji ostaje na orbiti planete - ili, češće, na orbiti neke druge planete.
Uopšte uzev, njihove pesme su vrlo jednostavne i uglavnom slede poznati motiv o tome kako mladić-stvorenje sreće devojku-stvorenje pod srebrnim mesecom, koji potom eksplodira bez ikakvog vidljivog razloga.
Mnogi svetovi danas su u potpunosti zabranili njihove nastupe, ponekad iz umetničkih razloga, ali najčešće zbog toga što sistem obraćanja publici koji koristi sastav krši lokalne propise o ograničenom korišćenju strateškog naoružanja.


Čovek koji je izmislio Vrtlog potpune perspektive uradio je to, u osnovi, da bi nervirao svoju ženu.
Trin Tragula - jer to je bilo njegovo ime - bio je sanjar, mislilac, spekulativni filozof ili, kako bi to kazala njegova žena, idiot.
Neprekidno mu je prebacivala zbog krajnje neprikladnog vremena koje je traćio na piljenje u svemir, proučavanje mehanike zihernadli i vršenje spektrografske analize parčića keksa.
"Imaj bar malo osećaja za srazmeru", govorila mu je, ponekad i po trideset puta dnevno.
I tako je napravio Vrtlog potpune perspektive - samo da joj pokaže.
Na jedan kraj smestio je čitavu stvarnost ekstrapoliranu na osnovu parčeta keksa, a na drugi svoju ženu: a kada je uključio uređaj, videla je na trenutak beskonačnost svega postojećeg i sebe u odnosu na to.
Na užas Trina Tragule, šok joj je u potpunosti uništio mozak; ali na njegovo zadovoljstvo, shvatio je da je time dokazao da je za život koji namerava da postoji u ovolikoj Vaseljeni jedina stvar koju ne sme da dozvoli sebi osećaj za srazmere.



Naravno, ovi su samo nasumice ubodeni citati, kap u okeanu.

Savrsen prevod je ono sto pridodaje celokupnom utisku pri citanju.

Kakav kvalitetan nacin da se ubiju 3 dana u skoli! Hvala Zoranu Zivkovicu i projektu Polaris!

Do sledeceg vidjenja!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 08/01/2009 20:50:19
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/01/2009 : 21:03:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Bravo Lorde!

Inače ta knjiga je tako jebeno dobra, da se ne sjećam kada sam
se tako dobro nasmijao.
Film nije loš, ali nije ni blizu (prvoj) knjizi. Nekako mi je prenatrpan.
Sad sam se baš sjetio onih likova koji čekaju svog proroka u restoranu.
Prejako

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/01/2009 : 21:09:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Bravo Lorde!

Inače ta knjiga je tako jebeno dobra, da se ne sjećam kada sam
se tako dobro nasmijao.
Film nije loš, ali nije ni blizu (prvoj) knjizi. Nekako mi je prenatrpan.
Sad sam se baš sjetio onih likova koji čekaju svog proroka u restoranu.
Prejako



Najjaca! Znaci, nemas pojma koja je su to bile situacije. Ja na casovima norveskog, citam knjigu, i odjednom samo pocnem da se cepam ko budala, a sve kao pratim nastavu da mi ne bi bakuta kenjala. Ovi sto sede oko mene me gledaju ko da sam jeo pecurke!

Npr, kada sam proctiao da je veliki procenat vrsta u galaksiji izmislio Dzin Tonik pre nego sto je uspostavio kontakt sa drugim vrstama. Sama pića nisu ista i kreću se u rasponu od sivolvijanskog 'činito/nihka', koji predstavlja običnu vodu posluženu na temperaturi neznatno višoj od sobne, sve do gagrakakanskog 'tzin-itoni-ka', koji ubija krave na rastojanju od sto koraka.

Ne znam kako sam uspeo da me ne izbaci sa casa!

Jedva cekam da procitam i ostale 3 knjige. Secam se nesto kroz maglu kad je Marvin bio zaglavljen na nekoj mocvarnoj planeti koju naseljavaju madraci, sa drvecem na kojem rastu srafcigeri!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/01/2009 : 21:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
ili ona scena(to je u prvoj knjizi, mislim), kad se nalaze u komori koja će ih izbaciti van u svemir za 30 sekundi

"Umrećemo, umrećemo, nema nam spasa!"
"Neeee, ne želim umrijeti"
"Kakvo je ono dugme tamo?"
"KOJE DUGME?"
"Ma zajebavam se, umrijet ćemo, umrijet ćemo!"



COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/01/2009 : 21:19:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

ili ona scena(to je u prvoj knjizi, mislim), kad se nalaze u komori koja će ih izbaciti van u svemir za 30 sekundi

"Umrećemo, umrećemo, nema nam spasa!"
"Neeee, ne želim umrijeti"
"Kakvo je ono dugme tamo?"
"KOJE DUGME?"
"Ma zajebavam se, umrijet ćemo, umrijet ćemo!"







Da, da, da, da! Ili pre te scene, kada kaze:

"U ovakvim situacijama zalim sto nisam slusao sta je mi je majka govorila kad sam bio mali."

"Sto? Sta je govorila?"

"Ne znam. Nisam slusao!"


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 08/01/2009 21:21:07
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/01/2009 : 21:28:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Inače, Adams je došao na ideju za knjigu (dobro, prvo je bila radio-emisija) dok je stopirao po Europi. Jedne noći se legao na otvoreno, promatrao zvijezde i...ostalo je povijest

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/01/2009 : 21:37:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Inače, Adams je došao na ideju za knjigu (dobro, prvo je bila radio-emisija) dok je stopirao po Europi. Jedne noći se legao na otvoreno, promatrao zvijezde i...ostalo je povijest



Zaboravljas bitnu cinjenicu: u kakvom je stanju bio stanju, i da li je legao na put, ili se prosuo zbog nemogucnosti daljeg kretanja!

Sto me podseti na dve omiljene definicije Pangalaktickog Grgolj Blastera, najjaceg pica u poznatoj vaseljeni:

1) neko je opisao efekat popijenog popijenog Pangalaktickog Grgolj Blastera, kao da vam je mozak rasut kriskom limuna....obmotane oko zlatne cigle.

2) neko drugi je opisao Pangalakticki Grgolj Blaster kao alkoholni ekvivalent oruzane pljacke, u kojoj vas mlatnu batinom po glavi.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/01/2009 : 21:45:49  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

quote:
Originally posted by mladjo

Inače, Adams je došao na ideju za knjigu (dobro, prvo je bila radio-emisija) dok je stopirao po Europi. Jedne noći se legao na otvoreno, promatrao zvijezde i...ostalo je povijest



Zaboravljas bitnu cinjenicu: u kakvom je stanju bio stanju, i da li je legao na put, ili se prosuo zbog nemogucnosti daljeg kretanja!

Sto me podseti na dve omiljene definicije Pangalaktickog Grgolj Blastera, najjaceg pica u poznatoj vaseljeni:

1) neko je opisao efekat popijenog popijenog Pangalaktickog Grgolj Blastera, kao da vam je mozak rasut kriskom limuna....obmotane oko zlatne cigle.

2) neko drugi je opisao Pangalakticki Grgolj Blaster kao alkoholni ekvivalent oruzane pljacke, u kojoj vas mlatnu batinom po glavi.


Mislim da je imao jedno dve litrice Grgolj Blastera u sebi kad je došao na ideju za Vodiča

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.47 seconds. Snitz Forums 2000