forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/02/2009 : 11:11:09  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Hm, ove filmove nisam gledao. Inače, Sam Neil mi je omiljeni glumac. Najači je bio u dokumentarnoj seriji "Svemir". Tko nije gledao - preporučam
A i Saganov "Kosmos" nisam gledao, pa brat bratu...ma ne, bolje da ne napišem, zbediraću se

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 08/02/2009 11:13:01
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/02/2009 : 15:42:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
HITLER? TKO JE HITLER?

Phillip Jose Farmer:Dveri vremena
Kentaur


Znanstveno fantastična (ili da proširimo-spekulativna) fikcija oduvijek je rado koketirala sa mogućnošću drukčijeg odvijanja toka povijesti, raznim "multiverzumima" koji se događaju istovremeno kada i naš, osim što se razlikuju u, što krucijalnim, što za radnju inferiornim činovima. Time je spekulativna fikcija zapravo izvršila jednu zanimljivu simbiozu;sama radnja, koja po prirodi fikcije nastaje u pisčevu umu, dolazi u kontakt sa "stvarnim" nizom događaja i kolaborira s njom u jednu drukčiju "stvarnost" - stvarnost koja je, ma koliko izgledala drukčije, vrlo lako mogla postati dio našeg svijeta.
Roman "Dveri vremena" zasigurno nije među najboljim ostvarenjima ovoga podžanra, ali svakako pokazuje vrlo veliki broj činjenica koje su se mogle ostvariti na potpuno suprotan način, te nam ostavlja onaj "hmm, što ako..." izraz poslije čitanja.
No, vratimo se još malo na paralelne univerzume.
Zanimljivo je da Francuzi imaju svoj termin :unchronie. Riječ je zapravo složenica slova -u, koje dolazi iz riječi "utopija" i Grčke riječi "chronos", što, naravno, znači vrijeme. Doslovni prijevod bio bi dakle "ne-vrijeme" ili, malo ljepše:"nestvarno vrijeme".
Najraniji primjer alternativne povijesti imamo u knjizi "Povijest Rima od osnutka" (Ab Urbe condita)Rimskog povjesničara Titusa Liviusa ili jednostavnije-Livija. U jednom dijelu knjige Livi pokušava prikazati što bi se desilo da Aleksandar Veliki nije krenuo u pohod na istok nego na zapad, te tako došao u sukob sa Rimskim carstvom.Zanimljivo u svakom slučaju...

Naslovnica Livijeve knjige

1490. godine objavljena je knjiga "Tirrant lo Blanc" Joanota Martorella(navodno ju je završio Marti Joan de Galba) koja govori o junaku koji je uspio obraniti Carigrad od Turaka. U tom svijetu, dakle, Carigrad nije pao.

Pogled na Martorellijevu knjigu iznutra

Jbga, malo sam pretjerao s uvodom, ali neka ovo je baš dobra tema

SUTRA: nastavak storije o alternativnim svijetovima i početak recenzije same knjige

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 27/02/2009 15:47:29
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/02/2009 : 18:17:55  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo malo referentne beletristike:))

Frederic Brown: What Mad Universe prati događaje pisca znanstvene fantastike u kasnim 1940-ima koji biva bačen u paralelni svemir koji izgleda kao najgore fantazije njegovog najvjernijeg "obožavatelja"


Isaac Asimov:The Gods themselves - nagrađen Hugom ovaj roman je klasičan primjer paralelnih univerzuma čija kolizija dovodi do nevjerojatnih posljedica.


Stephen King:The dark tower-ovdje je riječ o vratima koja vode u paralelne svijetove, odnosno,kako se u knjizi kaže - u različite dijelove/levele/područja tornja


Robert Heinlein:The number of the beast. Heinlan nas, osim u različita vremenska razdoblj, vodi i u različite paralelne univerzume.

Eye in the sky(oko na nebu - Philip K. Dick, ), istinsko je remek djelo ovog podžanra. Objavljeno je i kod nas u Monolithu 1.


Michael Crichton:Timeline - klasična "vremenska" priča. Knjiga je postigla veliki uspjeh kod publike, a slijedio je i osjetno lošiji film.

Arthur C. Clarke:Vremenska odiseja. prva knjiga monumentalno je remek-djelo ovog podžanra, dok druge dvije osjetno zaostaju. Sve tri prevedene su na naš jezik, te samom tim i lako dobavljive. Prvu knjigu svakako preporučam.







A evo konačno malo i o samoj knjizi
Knjiga se temelji na premisi o alternativnoj povijesti u kojoj Američki kontinent ne postoji, a kolonijalisti su zauzeli područje gdje obitavaju današnji Slaveni. Naravno, to nije jedino "pomjeranje" stanovništva;Asteci žive u Rusiji itd.... Roger "Dva sokola" pilot je Luftwawea u drugom svijetskom ratu, te prilikom bombardiranja cilja u Rumunjskoj doživljava prijelaz u drugu dimenziju - dimenziju koja se po mnogočemu razlikuje od naše. Ipak, ljudi ne bi bili ljudi da ne ratuju, te stoga i u drugoj dimenziji postoji ekvivalent nacističke Njemačke željan dominacije nad svima ostalima, samo u ovom slučaju rat je još besprukulozniji - ubija se apsolutno sve gdje god se stigne. Zapavo, "drugi" svijet je u mnogočemu nazadan u odnosu na naš, tako da automobili voze na paru, a ljudi bez problema uzimaju zavoje iz blata i vežu si rane, jer koncept virusa jednostavno nije poznat. Sve u svemu, detalji su ono što ovu knjigu čini dobrom. Naime, Farmer nije stao na nekim paradigmatskim pretpostavkama svijeta druge dimenzije, nego je išao i dalje ponirući u dubinu različitosti koju može uzrokovati i najmanja nepodudarnost između dvije premise. Preokret na kraju je vrlo dobar i ostavlja ugodan okus u mislima kakav samo dobra knjiga može proizvesti.
Sve u svemu, preporučljivo za čitanje. Kod nas se može nabaviti u knjižnicama, riječ je o ediciji "Kentaur".

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 02/03/2009 12:24:29
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 02/03/2009 : 14:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Bravo mlađoni, iscrpno kao i uvijek. Dveri sam čitao poodavno i nebi bilo loše obnoviti to štivo, koliko se sjećam to mi je bila prva knjiga od Farmera i ostavila je prilično dobar utisak na mene.
Inače davim se sa Majlsom Vorkosiganom, sinoć završih "Komar" - i još 3 knjige do kraja serijala... Od tebe, kao stručnjaka za Vorkosigane, očekujem neki osvrt na ovaj serijal.
Živio!

...
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 02/03/2009 : 14:57:20  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
A zaboravih jednu uvrnutu knjigu o "vremenskim zajebancijama", francuski pisac a knjiga je "Čovjek naopako", takođe iz Kentaurove biblioteke. Čitao sam je otprilike u isto vrijeme kad i dveri. Ali ta knjiga dobro zapetljana, bez početka i konca...

...
Go to Top of Page

weljko94
Advanced Member



Serbia
3015 Posts

Member since 08/02/2008

Posted - 02/03/2009 : 15:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Send weljko94 a Private Message  Reply with Quote
Svaka cast...Super!

Tebi pripada kraljevstvo zaborava na cijim
granicama padaju sve maske,pa se tako prema tvojoj palati približavamo lišeni secanja, godina i kao bezimena bica ulazimo u božanski putir,nalik na kakvu vatrenu hostiju
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/03/2009 : 16:20:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote


Eh, da Filip Kirval...To je stvarno "zajebana" knjiga.
Inače, čitah i ja ove dveri poodavno, ali baš mi se pisalo o ovoj temi, pa rekoh odoh još jednom to pročitat

Inače, baš mislih nešto o Vorkosiganima pisati, samo da uhvatim malo vremena...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 02/03/2009 : 19:04:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Nije baš naučna, ali da se pohvalim malo. Ne pamtim kada sam kupio nešto ovako slatko...


What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 02/03/2009 : 20:07:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Nije baš naučna....



Mislim da nije poenta topika da se ogranicavamo na SF

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12516 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 02/03/2009 : 20:45:40  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Od Baxtera sam čitao samo Deep Future.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/03/2009 : 22:14:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Nije baš naučna, ali da se pohvalim malo. Ne pamtim kada sam kupio nešto ovako slatko...





Prejebeno
Di si to nabavio i koliko pesosa?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/03/2009 : 22:14:32  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

quote:
Originally posted by Obi-wan

Nije baš naučna....



Mislim da nije poenta topika da se ogranicavamo na SF



Touche

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 03/03/2009 : 15:54:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Od Baxtera sam čitao samo Deep Future.



Jesi čitao Vremenske brodove?
Ja nikak da počnem, nekak mi se ne sviđa ideja da se radi nastavak...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 03/03/2009 : 16:25:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Prejebeno
Di si to nabavio i koliko pesosa?


Inače baš ne skupljam knjige na engleskom, ali bio sam u Algoritmu vidjeti kako izgleda 30 dana noći i Taras Buljba. Kada sam ugledao ovo, morao sam kupiti. Jeftinije su od hrvatskog izdanja (kojeg ni nema više) - 3 knjige u box-u - 150 kn. I odmah sam uzeo čitati (iako sam to već čitao na hrvatskom). To mi je tek druga knjiga na engleskom i moram priznati da mi ide dosta sporo. Za 30 strana mi treba vremena kao za 70 strana na hrvatskom, ali vjerujem da će uz više čitanja doći i brže snalaženje. Inače u zadnje 2 godine čitam stripove na engleskom i mogu reći da je knjigu znatno teže čitati. Stripovi su jednostavnijeg izričaja (uglavnom), a tu su i slike.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12516 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 03/03/2009 : 17:25:44  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by panzer

Od Baxtera sam čitao samo Deep Future.



Jesi čitao Vremenske brodove?
Ja nikak da počnem, nekak mi se ne sviđa ideja da se radi nastavak...



Ne, ni meni se ne sviđa to. Bas sam tu knjigu oni dan gledao u Konzorciju ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 03/03/2009 17:26:09
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 03/03/2009 : 17:55:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by mladjo
Prejebeno
Di si to nabavio i koliko pesosa?


Inače baš ne skupljam knjige na engleskom, ali bio sam u Algoritmu vidjeti kako izgleda 30 dana noći i Taras Buljba. Kada sam ugledao ovo, morao sam kupiti. Jeftinije su od hrvatskog izdanja (kojeg ni nema više) - 3 knjige u box-u - 150 kn. I odmah sam uzeo čitati (iako sam to već čitao na hrvatskom). To mi je tek druga knjiga na engleskom i moram priznati da mi ide dosta sporo. Za 30 strana mi treba vremena kao za 70 strana na hrvatskom, ali vjerujem da će uz više čitanja doći i brže snalaženje. Inače u zadnje 2 godine čitam stripove na engleskom i mogu reći da je knjigu znatno teže čitati. Stripovi su jednostavnijeg izričaja (uglavnom), a tu su i slike.



Dobro je što si već pročitao na hrvatskom, pa lako pohvataš eventualne nepoznanice. Inače, istina, teško je, treba se naviknuti. Meni je u početku trebalo pet puta više vremena za knjigu na engleskom, makar to isto,naravno, ovisi o težini teksta, a osjećao sam se nakon sat vremena kao da sam učio pet sati zaredomSad ide bolje, makar i dalje izrazito preferiram domaće

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 03/03/2009 17:55:40
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/03/2009 : 15:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo, sada će se topic ovako zvati.
Tako da ne pričamo samo kroz recenzije, nego općenito o svim žanrovima knjiga koje smo čitali, preskočili, upijali...
@Bruce i Gil
ajde se prebacite ovde, tak da imamo sve na jednom mjestu

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 23/03/2009 : 15:57:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Ne daj se Mladjo!!!!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/03/2009 : 16:22:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote

Jbga, ne stignem ništa pisati, u ogromnoj sam gužvi već par tjedana, ali uskoro ću nešto napisati o Vorkosiganu. Malo poduži tekst, nadam se

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/03/2009 : 00:16:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
KOJE SU GRANICE VJEČNOSTI?

Louis M. Bujold: Vorkosigan saga

Malo koji serijal knjiga uspije kod nas prodati 50 000 primjeraka. naravno, nije riječ o pojedinačnoj nakladi ( na žalost), nego o 14 knjiga izdanih od strane Algoritma, ali ipak i takav broj ostavlja respektabilan utisak, naročito kada znamo da naši (kvalitetni) pisci prodaju svoj talent u nekoliko stotina primjeraka. Veliki sam ljubitelj ovoga serijala i imam potrebu poprilično se raspisati o njemu tako da vjerojatno neće sve stati u jedan topic. Ali volim pisati...
Miles Vorkosigan je sin Arala Vorkosigana sa planete Barrayar i Cordelije Naismith sa planete Beta. Za vrijeme trudnoće majka je preživjela pokušaj ubojstva pomoću smrtonosnog plina Soltoxina, međutim, napad je ostavio drastične posljedice po skelet nerođenog sina. Dramatični pokušaji spašavanja pomiješani sa Vordarianskim pretendenstvom na prijestolje ispunjavaju izvrsnu knjigu „Barrayar“, dobitnicu nagrade „Hugo“.
Miles je rođen kao mutant. Odnosno, tako su ga mnogi pokušali kvalificirati. Istina je da je Cordelija Naismith dobila sina koji neće prerasti visinu od metar i četrdeset, ali je također rodila i genija čiji će neprikosnoveni i hitri um veliki broj puta stvarati povijest.
Barrayar je feudalni planet. Patrijahalni planet. Planet gdje je teško biti drukčiji. Čuvši za sudbinu svoga unuka, njegov djed, Pjotr Vorkosigan pokušao ga je dvaput ubiti, srećom neuspješno. Miles djetinjstvo provodi na svoj način, uvijek iskušavajući svoje potencijale do krajnjih granica. U dobi od sedamnaest oformljuje „Dendarijiske plaćenike“, vojsku ratnika profesionalaca koji zapravo (što samo Miles zna) rade za tajnu službu Barrayara, famozni CarSig (Carska Sigurnost). Bitno je reći da se iz knjige u knjigu Milesov um razvija sve i više i više, te postaje britak i brži od skoro svih ljudi koji ga okružuju. Doza brze improvizacije koju je pokazao u „Pripravniku za ratnika“ prilikom samog formiranja Dendariiskih plaćenika na momente zapanjuje. Stvar je u tome što, čitajući knjigu, ni u jednom trenutku ne predočavate Milesa kao kržljavog klinca od sedamnaest godina. Time je najbolje opisan njegov lik.
Nakon Pripravnika… dolazi nam izvrsna space-opera koja u sebi kombinira akciju napetost, glupost i sreću sa improvizacijom, bijesom i čežnjom, a sve začinjeno sa vrlo malo brutalnog nasilja zbog čega se ovaj militaristički serijal doima gotovo pacifičkim. Naravno, riječ je o knjizi „Vorska igra“.
Da ovdje malo objasnim stvari glede imena. Milesovo prezime „Vorkosigan“ sastoji se od samog prezimena „Kosigan“ i prefiksa „Vor“ koji označava ratničku klasu. Iako se zapravo izgovara „Forkosigan“, upada u oči da se „Vor“ (ako ga čitamo sa V) čita kao riječ „war“. Time sam prijevod knjige zapravo može dobiti i drugo značenje:“Ratna igra“(original: The Vor game).
Slijedi Cetaganda, SF krimić i po meni najbolja knjiga u serijalu. Cijeli svijet Cetagandanaca i njegova struktura istovremeno je i složen i začuđujuć i moram reći poprilično originalan. Slijedi našto manje kvalitetna „Braća po oružju“, te nakon njejoš jedan dobitnik „Huga“.Mirror dance (Ples zrcala).
Roman „Pamćenje ostavlja utisak dobrog romana ali, po meni, za trećinu predugačak. Slijedi „Građanska dužnost“, do boli razvučen i izrazito feminizirani roman sa beskrajnim opisima haljina/cipela/bluza/tračeva, etc, etc…Preskočio sam nekih dvjestotinjak strana, jednostavno nisam mogao. Eh, da, zaboravih na Kommar – još jedan izvrstan špijunski SF triler. Ovo je samo mali osvrt u kojem, naravno nisam spomenuo ni sve knjige( detaljan kronološki popis naći ćete na kraju članka), ali to mi nije bila ni namjera. Htio sam samo da steknete jedan , dosta površan naravno, uvid u lik i djelo jednog velikog malog čovjeka .
Usudio bih se reći da je Miles Vorkosigan jedan od najzanimljivijih likova u SF književnosti uopće. Brilijantan um ukomponiran sa ovisnosti o adrenalinu i velikom mogućnošću blefiranja stavlja ga u položaj borca protiv cijelog svijata, ako treba, samo da ispuni zadatak, a time i sebe. Zanimljivo je da Dendariiski plaćenici nikad nisu saznali njegov pravi identitet – on je za njih uvijek ostao Miles Naismith. Još jedna u nizu manipulacija, naravno spretno i uspješno izvedenih.
Admiral Naismith je intrigantna ličnost sa velikom sposobnošću uvjeravanja ljudi da gledaju stvari iz njegovog kuta gledanja. Jednom je Miles rekao da je Naismith „on, samo bez kočnica“. Ta razlika u karakteru koju Miles izvodi dok glumi Naismitha razrađuje se iz knjige u knjigu – treba napomenuti da je Miles Naismitha zamislio kao Betanca, štoviše cijelo vrijeme „Naismithvovanja“ govori Betanskim naglaskom, potpuno drukčijim od svoga izvornog, Barrayarskog. Ovakav karakter čini Naismitha poprilično opasnim neprijateljem koji ne zna za strah – odnosno samo je svjestan adrenalina. Ta Milesova svjesno podvojena ličnost u knjizi „Braća po oružju“ dobiva još jednu osobnost. Stvar se iz knjige u knjigu počinje sve više širiti…ali, da ne otkrijem previše onima koji nisu još čitali ove knjige(sram vas bilo:))
Milesov rodni planet Barayar je planet sličan Zemlji, bar što se tiče klime i vegetacije. Međutim, društveno uređenje počiva na feudalnom odnosu, planetom dominira kasta Vorova, na čelu sa carem i 60 grofova koji međusobno vladaju svaki svojom pokrajinom. Feudalni sustav se razvio iz doba koje se naziva "Vrijeme izolacije", kad se crvotočina koja povezuje Barrayar sa ostatkom Nexusa (poznatog svemira) urušila, te ostavila prvotne kolonizatore bez veze sa "vanjskim svijetom". To razdoblje je trajalo 200 godina i udarilo je temelje Barrayarskog društva. Kao prvo razvila se carska vlada iz potrebe za snažnom centralizacijom planeta i alokacijom resursa koji su bili ograničeni na početku kolonizacije, dok su se ubirači poreza sa vremenom razvili u moćne grofove. No i 100 godina nakon prestanka "Vremena Izolacije" car još uvijek vlada Barrayarom, te naknadno osvojenim planetima. Druga stvar je mržnja prema mutantima koji su se pojavili zbog ograničenog genetičkog bazena originalnih kolonista , ali i zbog radijacije uslijed Cetagandanskog bombardiranja planeta nukleranim oružjem, koje su utjecale na to da se i na najmanju pojavu mutacije dijete ubije. To je najbolje opisano u noveli Planine korote koje se nalaze u zbirci Granice vječnosti, gdje glavni protagonist Miles Vorkosigan, i sam po definiciji mutant, dolazi u zaostali dio planete da bi razriješio ubojstvo djeteta kojeg su ubili zbog neznatne mutacije. Treća stvar je pitanje transporta, gdje se sa završetkom izolacije, prijevoz odmah prebacio sa konja na zračni i svemirski transport.

Milesov univerzum



Ilustracija Milesa Vorkosigana. Prikazan je u prirodnoj veličini:))

Nastavak u slijedećem broju...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3526 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 24/03/2009 : 00:40:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Evo, sada će se topic ovako zvati.
Tako da ne pričamo samo kroz recenzije, nego općenito o svim žanrovima knjiga koje smo čitali, preskočili, upijali...
@Bruce i Gil
ajde se prebacite ovde, tak da imamo sve na jednom mjestu



Okej, sorry, nisam hteo da dupliram topice, nego smo se ovde bili ograničili na recenzije i sci-fi. Ako bi moderatori ikako mogli da prebace onih nekoliko postova u ovaj topic, bilo bi odlično! Hvala!

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/03/2009 : 00:49:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
ma sve pet, samo piši prika

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/03/2009 : 16:17:35  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo par interesantnih intervjua sa Luis:

http://www.scifidimensions.com/Oct06/loismcmasterbujold.htm

http://www.scifi.com/sfw/issue291/interview.html

http://www.bookslut.com/features/2005_05_005637.php

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Rose Ann
Junior Member



Slovenia
312 Posts

Member since 15/02/2006

Posted - 24/03/2009 : 19:42:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Rose Ann a Private Message  Reply with Quote
Mladjo, hvala ti za Milesa. (Iako je Barrayar najbolja knjiga, btw). Imaš zbog njega pun penzion kod mene :))))

Cudni su putevi Gospodnji...... zato jih zaobilazm
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/03/2009 : 19:47:13  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Prodano

budem posle stavil i popis sa naslovnicama, sam da ulovim sekundu-dve

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 240  Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.11 seconds. Snitz Forums 2000