forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Batman
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 66

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/05/2021 : 13:50:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Rasizam?:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/05/2021 : 09:11:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
https://www.theguardian.com/culture/2021/may/28/kapow-batman-takes-holiday-in-benidorm-in-dc-comics-anthology


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 28/05/2021 : 09:22:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 28/05/2021 : 09:26:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Mari!?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/05/2021 : 09:32:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Super izgleda Kad se sad sitim da je nekad davno postojalo vrime kad mi je Marijev crtež bio užasan.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3942 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 28/05/2021 : 09:32:20  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
Prema previewu Talijanci ^ i Brazilci najbolje izgledaju u ovoj antologiji. Iako, iskreno, od cijelog projekta ne očekujem puno.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/05/2021 : 21:34:51  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Nicola Mari kida! Volim ga na Dilanu baš (mada i on ume nekad da fušari) a Betmen mu baš leži! Voleo bih da vidim neki malo veći njegov angažman na nekom one shot Batmanu.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/05/2021 : 22:12:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ne znam gdje bih ovo stavio pa ću ovdje, možda nekog bude zanimalo.

Diplomski rad na temu Batmana:

https://repozitorij.mef.unizg.hr/islandora/object/mef%3A86/datastream/PDF/view

Inače, zanimljivo mi je da je kod nas sve više diplomskih radova na temu stripa.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/05/2021 : 22:28:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Inače među najdražim Batmanima su mi ova dva, pa se nadam da će ih netko (ČK ili Fibra) objaviti.



https://dc.fandom.com/wiki/Batman:_Blind_Justice_(Collected)
https://en.wikipedia.org/wiki/Batman:_A_Death_in_the_Family
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3942 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 30/05/2021 : 23:00:13  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ne znam gdje bih ovo stavio pa ću ovdje, možda nekog bude zanimalo.

Diplomski rad na temu Batmana:

https://repozitorij.mef.unizg.hr/islandora/object/mef%3A86/datastream/PDF/view

Inače, zanimljivo mi je da je kod nas sve više diplomskih radova na temu stripa.



Zakon. Zanimljivo i analizirano tako sa stručne strane otvara pokoju novu spoznaju o liku Brucea Waynea. Svaka čast.

Edited by - zveles on 30/05/2021 23:00:56
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 31/05/2021 : 09:52:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Prvo sam pogledao kako sad Medicinski fakultet i stripovi, Batman... kad ono "Ovaj diplomski rad izrađen je u Klinici za psihološku medicinu Kliničkog bolničkog centra Zagreb..."



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/05/2021 : 10:02:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
@Peyo: uh, Death in the Family, ozbiljno? Meni je ta priča baš loše ostarila, nikako mi nije sjela, pogotovo sve ono kasnije kad Joker kao ima diplomataki imunitet pa mu nitko ne može ništa. Ne znam, katastrofalna ideja al ajde, crtež je zato super.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 31/05/2021 10:02:32
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 31/05/2021 : 10:17:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

@Peyo: uh, Death in the Family, ozbiljno? Meni je ta priča baš loše ostarila, nikako mi nije sjela, pogotovo sve ono kasnije kad Joker kao ima diplomataki imunitet pa mu nitko ne može ništa. Ne znam, katastrofalna ideja al ajde, crtež je zato super.



Gle, nisam to odavno čitao (moguće da bih ga danas nešto drugačije procijenio), ali u sjećanju mi je ovaj strip ostao kao dobra zabavna zezancija/provokacija po mnogim detaljima, a između ostalog i po ovom kojeg si spomenuo.

Bilo je mnogo bedastijih stvari u ovim novijim Batsovima koje se jako hvali. Da stvar bude gora u ovim novijim se takve stvari ne prikazuju kao zezancija/provokacija.

Shvaćati Batmana (ili još gore Supermana i da ne nabrajam slične likove) preozbiljno je za mene neozbiljno.

Što se tiče ovog drugog prijedloga mislim da je riječ o uratku koji je ozbiljno potcijenen.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/05/2021 : 11:16:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ma ni ne kažem da ga treba shvaćati doslovno, nego čisto eto da mi djeluje kao da ga je vrijeme pregazilo. Naravno, u ovom slučaju mislim baš konkretno na taj strip, ne na sve starije naslove jer ima vrhunskih starih Batmana. Šta se tiče Blind Justice, nisam čitao.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 31/05/2021 : 14:09:24  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Shvaćati Batmana (ili još gore Supermana i da ne nabrajam slične likove) preozbiljno je za mene neozbiljno.


Zasto bi bilo neozbiljno ozbiljno tretirati bilo koji fiktivni lik ili narativ?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 31/05/2021 : 15:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PaoloRivera

quote:
Originally posted by Peyo
Shvaćati Batmana (ili još gore Supermana i da ne nabrajam slične likove) preozbiljno je za mene neozbiljno.


Zasto bi bilo neozbiljno ozbiljno tretirati bilo koji fiktivni lik ili narativ?



Upravo na to mislim ne bilo koji lik (ne mogu svi strip likovi imati isti tretman), nego neke strip likove, a tu dobrim dijelom mislim i na superheroje, iako ne samo na njih (zamisli Asterixa koji priča o svojim seksualnim problemima sa druidom i vodi razne "duboke" intelektualne rasprave).

Naime, te njihove super moći, njihov način stjecanja i karakteristike, način življenja, spajati sa realnim svijetom i nekim velikim psihološkim analizama i dubinama mi je groteskno. Možda su to najbolje iskoristili i prikazali MAD-ovi genijalci sa svojim strip parodijama da ukažu na to.

Što se tiče ostalih, da tako kažem normalnih likova tu ne vidim problema.
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 31/05/2021 : 19:53:23  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
Moram priznati da me tvoje objasnjenje nije uvjerilo ni u sto. Pa barem su superheroji oduvijek bili utemeljeni na dubljoj psihologizaciji.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 31/05/2021 : 21:25:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PaoloRivera

Pa barem su superheroji oduvijek bili utemeljeni na dubljoj psihologizaciji.



Ne bih se s time složio.

Niti je to bilo oduvijek, niti je to bilo nešto osobito duboko.

Osim ako pod time ne podrazumijevaš bavljenja (tisućama puta ponavljanim) traumama koje su dovele do toga da postanu superheroji i frustracijama nemogućnosti vođenja normalnog života zbog dvostrukog identiteta i eventualnog neprihvaćanja njihovog djelovanja od strane zakona i javnosti.

I to je desetljećima bilo dosta površno i uglavnom kao opravdanje za bum tras akciju i zabavu.

Pojavom Millera, a pogotovo Moorea i još nekolicine autora ti likovi dobivaju veću dubinu, uglavnom na račun zabave (kod ove dvojice na sreću zabavna komponenta je često zadržana). I tada ti stripovi postaju "literatura i za odrasle" koji se ne moraju više sramiti što ih čitaju.

Nažalost kada se shvatilo da i tu može biti zarade vojska imitatora i smarača je krenula tim smjerom i neumorno štancala kojekakve uratke koji su po meni nezasluženo dobivali visoke ocjene "kritike".

Ono što sam ti htio objasniti je da su ti karikaturalno operetni likovi počeli dobivati naizgled preveliku "dubinu" i da mi to često djeluje karikaturalno, a nerijetko i teško čitljivo i nezabavno, osim za tvrđe fanove. Ali tko voli nek' izvoli.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 31/05/2021 : 21:37:44  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PaoloRivera

Moram priznati da me tvoje objasnjenje nije uvjerilo ni u sto. Pa barem su superheroji oduvijek bili utemeljeni na dubljoj psihologizaciji.



Počeo si da čitaš stripove od juče ili prekjuče?
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 31/05/2021 : 23:38:28  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
Od sutra

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by PaoloRivera

Pa barem su superheroji oduvijek bili utemeljeni na dubljoj psihologizaciji.



Osim ako pod time ne podrazumijevaš bavljenja (tisućama puta ponavljanim) traumama



Pa podrazumijevam, da. Ok, možda sam se zaletio s tim oduvijek, o tome možda ne znam dovoljno, iako je očigledno bilo takvih slučajeva (pa sami Batman, kvragu) i u tom ranom razdoblju, i možda bi se moglo zaključiti da su baš takvi iz tog ranog perioda bili najuspješniji. Ali barem od silver agea to je bio standard, što i sam ističeš.

Pritom nisam mislio da su se nužno bavili psihologijom likova kao takvom, ali da su bili utemeljeni na njoj, pa jesu. I to, kao što i sam kažeš, ni više, ni manje, nego na traumama. Za jedan oblik entertainmenta, to mi je dovoljno da mogu reći da je dublje. Na kraju krajeva, bilo je onoliko duboko koliko je bilo potrebno da bi funkcionirale priče, ali temelji za dalje i dublje su očito bili tamo od početka.

Što se tiče toga da su njihovi psihološki profili bili tek opravdanje za bum i tras, pa ne znam, nekako mi to ne drži vodu. Mogli su imati bum tras i bez toga i opet bi se vjerojatno jednako dobro prodavali. Meni se čini da je odnos čak možda obrnut, da je bum tras bio onaj obligatory dio, norma koju je trebalo zadovoljiti da bi se onda pod krinkom toga probalo ispričati nešto malo dublje. Nekakva reakcija na zeitgeist, na dominantnu ideologiju društva...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 01/06/2021 : 01:56:54  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Peyo je u pravu. Toliko o tome.
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 01/06/2021 : 11:38:41  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
A u redu
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 01/06/2021 : 16:25:52  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
@PaoloRivera

Da ne bude zabune, ja samo kažem da se slažem sa Peyoom, a da imam 100% suprotno mišljenje od tebe - ne mislim da su superheroji utemeljeni na psihologiji, a da je akcija tek neki obavezan začin, nego upravo suprotno. Takođe ne mislim da treba da imaju preozbiljan tretman (a ozbiljan može i podrazumeva se).

Uopšte nisam mislio da ikog ubeđujem u to, jer ako je tvoje mišljenje zasnovano na drugačijem iskustvu, to je tvoj stav i ne omalovažavam ga (ako je moglo tako da se učini).

Čitam superherojske stripove aktivno i kontinuirano skoro 50 godina i moja spoznaja je takva.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/06/2021 : 16:54:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Eto, ovo kao da sam ja pisao.

Također ne bih htio da Paolo pomisli da ga omalovažavam na bilo koji način.

Svako ima svoje iskustvo, pristup stripu i publici je također podložan promjenama.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 01/06/2021 : 19:52:48  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Ja cekam ovaj, imam sken, ali ipak…

https://www.bookdepository.com/Batman-Court-Owls-Deluxe-Edition-Scott-Snyder/9781779512598?ref=grid-view&qid=1622569858578&sr=1-6

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page
Page: of 66 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.26 seconds. Snitz Forums 2000