forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ken Parker
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 124

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 12/01/2019 : 13:15:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko
Meni je žao što s guštom nisam pročitao sva ta dela... Crnjanski, Andrić... sve je to bilo na silu, na brzinu i između učenja drugih školskih predmeta.


Slažem se.
Npr, kada sam čitao Davičovu Pesmu kao zadaću za lektiru, jedva sam to preživio.
Kasnije kada sam je čitao bez pritiska i opušteno bila mi je gušt za čitati.
quote:
Originally posted by Jocko

Mada ja ne bih pravio poređenje između stripa i književnosti. Strip je mnogo sličniji filmu, pa i pozorištu.
Knjige, tj. pisanu reč ljudi doživljavaju kao nešto najviše. Uvek će film ili strip biti viđeni kao nešto niže (čak i manje vredno), kada se uporede sa književnim delima,


Mene smeta silovanje stripa pokušajem njegova pretvaranja u književnost pa ga se tako na raznim festivalima stavlja u konkurekciju sa nestripovskom književnošću.

Mislim pritom na neke stripove u kojima se autori nepotrebno troše na crtanje glava u tisuću poza prilikom bezbrojnih dijaloga, umjesto da je to isto djelo zaživjelo kao pisana knjiga, a ne kao strip. Tada se pitam da li je scenarist dobio košaricu kao književnik pa se sada isfurava preko stripova.

Edited by - Peyo on 12/01/2019 13:38:15
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 13:38:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

daj pričaj o Baladi još malo. ima li još nečega osim Kena i Pat?





Ima, ali taj odnos između njih dvoje je ono što je meni najbolje u toj epizodi. Humor mi i nije baš nešto (scena kad ih Pat budi u šumi, recimo), ali ta evolucija odnosa mi je baš dobro prikazana.

Glavni zaplet s Latimerom je dobar, ali ne bi bio ništa posebno da likovi nisu tako uvjerljivi. Sjećam se da mi je kanadski policajac kad sam prvi put čitao bio baš simpatičan lik, što pojača dojam na kraju. Ako mi je lik bezveze, neće me nikakav obrat potresti.

Dalje, svidjela mi se scena kad Ken ubije onog lika pa prijeti njegovoj ženi da će ga ubiti ako mu ne kaže sve što zna. Tebi se takva scena vjerojatno ne sviđa jer nije nešto što će visoko moralan junak učiniti. Ta je žena prikazana na svega par stranica, ali ne možeš čitajući ostati ravnodušan na njezinu sudbinu. Sama s bebom, a Ken (naizgled) mrtav-hladan odlazi dalje.

Mogu još, ali ponavljam, najbolji dio mi je razvoj odnosa između Kena i Pat.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 12/01/2019 : 13:43:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Koji vrag raspravljaš sa stinkyjem, Beva? Taj u raspravi nikad neće priznati da nije u pravu, okolo će se pojaviti iskompleksirani likovi koji će mu se tu klanjati, a shvatit će (on, a ovi nikad) za Zagora da je u krivu valjda 2030. Pa dovoljno mu je vidjeti da su Maxiji odlična edicija. Nema dalje, ključ u bravu.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 12/01/2019 13:44:22
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 13:50:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Koji vrag raspravljaš sa stinkyjem, Beva?



Zato što volim kad se raspravlja o stripovima. Ovo je kao da recenziramo epizodu, ja sam napisao zašto mi se sviđa, on će zašto njemu ne, nema ništa loše u tome.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 12/01/2019 : 13:56:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Koji vrag raspravljaš sa stinkyjem, Beva?



Zato što volim kad se raspravlja o stripovima. Ovo je kao da recenziramo epizodu, ja sam napisao zašto mi se sviđa, on će zašto njemu ne, nema ništa loše u tome.



Ne, varaš se.
Prešlo je to zdravu raspravu (ne ti s njim nego on s bilo kim) čim je, na osnovi promjene mišljenja jednog forumaša, počeo da se hvalisa na Zagorovom topicu pa je onda otamo povukao Džedsona i neke druge koji nisu sudjelovali u bilo kakvoj raspravi (možda ni čitali Kena) da dođu ovdje kurčiti se. Gledaj ovog Pijanog Patka, nađi mu post, hajde reci što misliš o njegovom sudjelovanju u raspravi. Ni posta u cijeloj raspravi ali kad je ovaj umnik stavio neku sliku gdje se Zagor proglašava pobjednikom on je oplakao od smijeha ili kako već glupo napisa. Pazi ti tih niskih strasti koje su ga ponukale da ostavi prvi post u raspravi, a vjerojatno i na temi.

Tu treba presjeći.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 12/01/2019 13:57:59
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 14:01:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Ne, varaš se.




Nije bitno. Mogu oni istovremeno guštati u pobjedama i ja u diskusiji. Nije mi bitna ta borba Zagor VS Ken. Čudim se ljudima kojima je stalo do toga da dokažu čiji junak ima većeg. S obje strane.

Ali, konačno se priča o stripovima, zbog toga sam tu.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 14:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
daj se idi ispuši, napuhana lopto dwayne looney
iskompleksirani likovi se klanjaju stinkyju? ma da, ti si naj naj. jebote, umjesto da pričaš o Baladi, ti se ukljičuješ na palamuđenje i još se praviš pametan, kao "kako je to jadno". pa ti prvi si taj koji ne priča ni o čemu, palamudiš tu i kiptiš. razmisli malo koliko je TEK TO sitno.

beva,
pazi sad: meni se sviđa što si rekao stvari koje se tebi sviđaju.
sad me znaima: što je dobro u sceni kad Ken ubije tipa i prevari ženu?
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 14:19:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

beva,
pazi sad: meni se sviđa što si rekao stvari koje se tebi sviđaju.
sad me znaima: što je dobro u sceni kad Ken ubije tipa i prevari ženu?



Ta me scena baš potresla. Pokazuje na što je sve Ken spreman da preživi, to su neke sitnice koja ga čine manje junakom.

Ta scena je potresna jer pokazuje da i zločinci imaju obitelji koje o njima ovise, i malo kad mi kao čitatelji razmišljamo o sudbinama ljudi koji su vezani za loše momke kad ih junak ubije. E ovdje smo prisiljeni suosjećati sa ženom zločinca i, pogotovo, bebom. Da je ovaj bio pametniji i nije potegnuo pištolj na Kena, beba bi još imala oca. Natjera te da se zamisliš.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 14:44:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Ta me scena baš potresla. Pokazuje na što je sve Ken spreman da preživi, to su neke sitnice koja ga čine manje junakom.

Ta scena je potresna jer pokazuje da i zločinci imaju obitelji koje o njima ovise, i malo kad mi kao čitatelji razmišljamo o sudbinama ljudi koji su vezani za loše momke kad ih junak ubije. E ovdje smo prisiljeni suosjećati sa ženom zločinca i, pogotovo, bebom. Da je ovaj bio pametniji i nije potegnuo pištolj na Kena, beba bi još imala oca. Natjera te da se zamisliš.



da
može te natjerati da se zamisliš u pravcu kako ti je Berardi sugerirao ----> svijet je apsurd (sjeti se da sam spomenuo da ima puno toga sclavijevskog u Kenu), i zlikovci su tek - obični ljudi

no, možeš se zamisliti i u drugačijem pravcu ----- i tek tada počinješ istinski razmišljati o stvarima, jer više nisi pod hipnozom autora (berardija), nego razmišljaš svojom glavom

recimo
po čemu ti/mi uopće vidimo da je ovaj tip "zločinac"?
po čemu vidimo da je Pat dobar lik?

pa, ni po čemu
jedino što nas vodi je fabula, tj. konstrukcija radnje. Berardi je rekao da je ovaj zločinac, a ova mala je dobra. okej, to je radnja i mi pristajemo na nju.

ali,
ovo je sad važno, beva:

to da se ti zamisliš nad scenom i da razmišljaš da su i zločinci ljudi (standardna Berardijave/Sclavijeva shema) TO NE PROIZLAZI iz stripa. strip NIJE POKAZAO da je tome tako, nego je čisto izvanjski rekao: pa i zločinci su ljudi.

u ovome stripu nije razvijeno da je onaj čovjek zločinac (a nije niti da je Pat dobra)

ako već želiš razmišljati na toj razini na kojoj razmišljaš (a to je razina koja PRELAZI fabulu, koja prelazi običnu fanovsku stripsku razinu) onda bi se morao pitati: a zašto je ovaj zločinac?

zašto je Ken njega ubio?
zašto pomaže maloj i zašto ubija olako?

ako se već želi tako filozofirati i reći da je svijet apsurd, zašto se onda ide na najgrđi sentiment?
ako se želi dati "kompleksnost", zašto onda uzeti tek tako, olako, ubijanje ljudi? zašto postaviti stvari crno-bijelo (pat je dobra, lik je zločinac)?

sve su ovo pitanja koje ta izvedba otvara
i meni baš nije jasno da je to dobro izvedeno

da je Ken uopće konzistentan. Ken kao strip ima unutarnje kontradikcije, a to je jako veliki problem da bi se uopće moglo uživati/uživjeti, da bi mogao biti uvjerljiv.

ako ti želiš dati kompleksan lik, onda ne možeš posezati za jeftinim dosjetkama i praviti iz njega superhumanista u jednom trenu, a u drugom ciničnog tarantinovskog ubojicu, već prema potrebi i efektu na čitatelja.

dakle, pravi, razrađeni junak ne može raditi te stvari tako olako niti se može postavljati istovremeno svijet u kojemu zločinci imaju bebe, klinke imaju pravo na osvetu, vrištati sa svake stranice da je društvo nepravedno, a svaki lik je neponovljiv, enormni karakter, svaki je veliki individualac. sve je to nesklapno, moj beva.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/01/2019 : 14:47:09  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Dobro dajte bez "povišenih" tonova.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zare80
Average Member



Serbia
584 Posts

Member since 22/09/2008

Posted - 12/01/2019 : 15:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send zare80 an AOL message  Send zare80 a Yahoo! Message  Send zare80 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

da je Ken uopće konzistentan. Ken kao strip ima unutarnje kontradikcije, a to je jako veliki problem da bi se uopće moglo uživati/uživjeti, da bi mogao biti uvjerljiv.

ako ti želiš dati kompleksan lik, onda ne možeš posezati za jeftinim dosjetkama i praviti iz njega superhumanista u jednom trenu, a u drugom ciničnog tarantinovskog ubojicu, već prema potrebi i efektu na čitatelja.

dakle, pravi, razrađeni junak ne može raditi te stvari tako olako niti se može postavljati istovremeno svijet u kojemu zločinci imaju bebe, klinke imaju pravo na osvetu, vrištati sa svake stranice da je društvo nepravedno, a svaki lik je neponovljiv, enormni karakter, svaki je veliki individualac. sve je to nesklapno, moj beva.



Sa ovim se ne slazem, jer samim tim sto je kontradiktoran je blizi realnosti. Sam covek kao bice je vrlo cesto komtradiktoran i u nekim situacijama je junak u nekima nije. To sto je kontradiktoran je meni blize realnosti nego da je uvek nepogresivi junak koji misli samo kako da pomogne drugima.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/01/2019 : 15:59:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

A Zagor, osim Nathana, jedini ima dijete (s Marie Laveau)!


Ne znam gdje je Tex kupio Kita Willera i odakle Demianu i Bradu decurlija, sa buvljaka valjda.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 12/01/2019 : 16:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Ma ja uopće ne mislin da ti triba životna mudrost za čitat Kena, malo si preozbiljno to doživila. Čak se i slažen s tobon, osmaši su dobra publika za Kena.
Ja san Kena otkrija sa 30, i nije mi otvara oči i nove horizonte nego mi je bilo gušt čitat strip u kojen mogu pripoznat situacije koje san doživija na vlastitoj koži.
Nema tu duboke mudrosti, ali recimo najbanalnije: Epizodu broj 30 će puno bolje razumit neko ko je roditelj nego neko ko nije.
Nekome je to ljuta patetika al scena kad starome ispadnu drva mi je vrh.



Gle, ne mogu ti čitati misli. Preozbiljno ili ne, kako sam drugačije mogla doživjeti ovo:
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Ne moraš bit pametan da bi ti Ken bija interesantan nego je za čitanje Kena sa razumijevanjen preporučljivo skupit nešto godina u dupetu.


Drago mi je da smo se složili oko toga kad smo što u stanju razumjeti. Ono što dolazi s godinama, zrelošću, mudrošću, iskustvom, elokvencijom, obrazovanjem, intelektualnim kapacitetom ulazi u pojam "interpretiranje". Na kojem nivou držimo interpretaciju i jesmo li tu utkali svoju zrelost, razumijevanje svijeta oko sebe, iskustvo i godine. Ukoliko će netko uzeti stvari zdravo za gotovo, bez obzira što je to Ken, taj također ne pali mozak dok čita. čitanje Kena ne znači da palim mozak i interpretiram, niti čitanje Zagora s 36 znači da gasim mozak i interpretiram ga kao sa 7.
Go to Top of Page

Džedson
Average Member



532 Posts

Member since 29/04/2008

Posted - 12/01/2019 : 16:07:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Džedson a Private Message  Reply with Quote
davno prije recentnog stinkyja sam ja pisao o kp-u


evo, primjerice ovo sam napisao nakon 18 pročitanih brojeva




pravi start je ubojstvo u washingtonu. prva tri su nekakvi nulti brojevi, akcijska navlakuša za manijakalne ljubitelje westerna kakvi su talijani.

od broja 4 je jasno da serijal radi (salonski) ljevičar koji voli kroz parkerova usta izrecitirati svoje stavove, nimalo suptilno. s malo čime bih se ja tu složio, ali ovo nije politički forum i neću pisati traktate. nema sumnje da su ti trenuci upravo ono što čini dodanu vrijednost za mnoge koji vole ovaj serijal. ali ja sam odavno oguglao na zle bijelce, tlačitelje svemira. taj ljevičar je i solidan scenarist, pa se da čitati, iako avantura i emocija koju nudi mister no su par kopalja iznad, a ljevičarske govorancije suptilnije ugrađene u scenarij.


pročitao sam prvih 18 brojeva (posudba od kolege) i istaknuo bih kao pozitivno ove likove

nja, nja, nja

moj ti je čo'ek ribar

još se nije rodio onaj tko će pokopati butcha logana

crtež milazza zaista postaje dobar, recimo u brojevima 7 i 8. jasnije mi je zašto je cijenjen.

ali maraffa na bijelim zemljama i narodu ljudi daje ozbiljnu konkurenciju marcellovom nestalom istraživaču u crtanju ledene pustinje. skoro pa briljantno.


epizoda koja se meni najviše dopala je nemilosrdni butch, svojevrsna oprečna epizoda u serijalu. ne znam što je bilo berardiju da takvo što napiše, valjda je htio iznenaditi čitatelje, ili sam sebe, tko će ga znati. butch se doslovno narugao svim već ustaljenim ljevičarskim govorancijama, a moderna i emancipirana ženska, koja se drži s visoka prema muškim primitivcima, ispada bijedni gold digger. i za promjenu, scene iživljavanja indijanskih zvijeri nad bijelcima. scena s bebom, uh.




trenutačno sam na broju 56, tako da looney tooney nema blage veze, kao i obično
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 12/01/2019 : 16:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

quote:
Originally posted by grofica Varga
Ovo je forumski mit kojeg treba razbiti. Dijete od 7 godina može razumjeti Zagora, Kenu može pratiti radnju, ali ga neće razumjeti u potpunosti. Dijete od 14 može razumjeti i jednog i drugog. I to su ti te godine u guzici koje moraš imati za Kena.

Pazi ovo, u 8. razredu osnovne smo morali pročitati "Smrt smajl - age Čengića", u 1. srednje čekali su nas Grci, Ilijada i Odiseja, kasnije Danteov pakao, Petrarka, u 3. srednje Rusi... Razmisli malo koliko smo mi klasika iz književnosti obradili od naše 13. do 18. godine. Ne samo u gimnazijskom programu. Nije se puštalo ni cvjećarke i bageriste, a da neke stvari nisu beknuli i pročitali barem nešto od svih tih knjižurina. Znači jedan nivo smo dostigli kao mularija u srednjoj školi. I onda za Kena trebamo odrasti i apsolvirati nešto o životu? Ne! 14. godina je plafon. E pa sada malo razmisli kakvu sliku gradite o sebi kada kažete - "Ken traži zrelost".



To što kao klinci čitaju/mo te knjige (a većina i ne pročita), ne znači i da razumeju.

Meni je žao što s guštom nisam pročitao sva ta dela... Crnjanski, Andrić... sve je to bilo na silu, na brzinu i između učenja drugih školskih predmeta.
Strance generalno klinci vole više nego domaće, mada ruske klasike klinci ne vole.
Jedino što sam sa uživanjem progutao je Pavićev Hazarski rečnik. Sve ostalo mi je bilo ili dosadno ili nisam mogao da se udubim u tematiku.

Čitati =/= razumeti




Švercali smo se mi dosta. I prepisivali i gledali filmove, čitali skraćene verzije. Na nešto smo plakali od muke što moramo čitati, nešto smo pročitali s guštom. Kako ko i kako što. Ali, nekog vraga smo shvatiti i bubnuli barem 5 suvislih rečenica o zadanom djelu. Jedan nivo razumijevanja smo već tada imali i taj nivo je sasvim dovoljan za razumjeti Kena. Ken nije jednak Ilijadi! Ja se vodim logikom da onaj kojemu netko stavi Homera u ruke u 14. godini života i koji bekne išta suvislo o tom djelu, može razumjeti Kena u istim tim godinama. To je bila moja poanta, a ne to da smo mi s 15. genijalci koji razumiju svu svjetsku književnost, pa je Ken piz..n dim.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 12/01/2019 : 16:09:58  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by grofica Varga

Ne! 14. godina je plafon. E pa sada malo razmisli kakvu sliku gradite o sebi kada kažete - "Ken traži zrelost".




Nije stvar u razumijevanju, nego u zanimanju. Srednjoškolcima je lektira uglavnom tlaka i malo koji će sam pokazati interes za takvim štivom. To uglavnom dođe kasnije.

S Kenom je slično. Malo koga privlači u tim godinama. Možeš razumjeti, ali ti nisu takve teme zanimljive.



Bilo nam je sve to tlaka i vjerujem da si imao veći interes prema sisama od neke kolegice nego prema Danteu. Sada nam je, s +30, krivo što se tom nismo posvetili istinski, jer tek sad kužimo vrijednost tih djela. No, moram i tebi kao i Jocku kazati da ne brkaš Kena i lektiru, pa čak ni u kontekstu zanimanja za to dvoje. Sorry, Ken nije toliko "težak" da bi bio dosadan teenagerima kao Dostojevski, pa da će im interes za to doći kasnije. Zato opet kažem, u usporedbi sa Zagorom dođe kasnije, ali ne toliko kasnije, koliko ste skloni prenapumpati.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 16:24:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

Ken nije jednak Ilijadi! Ja se vodim logikom da onaj kojemu netko stavi Homera u ruke u 14. godini života i koji bekne išta suvislo o tom djelu, može razumjeti Kena u istim tim godinama. To je bila moja poanta, a ne to da smo mi s 15. genijalci koji razumiju svu svjetsku književnost, pa je Ken piz..n dim.



Shvaćaš ovo sve kroz prizmu dvoboja Zagora i Kena pa si, pretpostavljam, oštrija negoli bi bila da Zagor nije ni spomenut. Dat ću primjer zašto me neke scene više pogađaju kad sam stariji.

Recimo, u 'Krvavim zvijezdama', dječak koji pomogne Kenu gine. Kad sam bio tinejdžer, takve me stvari nimalo nisu pogađale. Sad kad imam djecu, jebiga, ne bude mi svejedno. I znam da je Berardi baš to htio postići i da će nekome to smetati, ali opet. Majka koja izgubi dijete puno veći efekt izaziva i kad sam imaš djecu. Ali ne znam, možda je to slučaj samo s nama majčinim dušicama :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 12/01/2019 : 16:33:34  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by grofica Varga

Ken nije jednak Ilijadi! Ja se vodim logikom da onaj kojemu netko stavi Homera u ruke u 14. godini života i koji bekne išta suvislo o tom djelu, može razumjeti Kena u istim tim godinama. To je bila moja poanta, a ne to da smo mi s 15. genijalci koji razumiju svu svjetsku književnost, pa je Ken piz..n dim.



Shvaćaš ovo sve kroz prizmu dvoboja Zagora i Kena pa si, pretpostavljam, oštrija negoli bi bila da Zagor nije ni spomenut. Dat ću primjer zašto me neke scene više pogađaju kad sam stariji.

Recimo, u 'Krvavim zvijezdama', dječak koji pomogne Kenu gine. Kad sam bio tinejdžer, takve me stvari nimalo nisu pogađale. Sad kad imam djecu, jebiga, ne bude mi svejedno. I znam da je Berardi baš to htio postići i da će nekome to smetati, ali opet. Majka koja izgubi dijete puno veći efekt izaziva i kad sam imaš djecu. Ali ne znam, možda je to slučaj samo s nama majčinim dušicama :)



Mene su ovakve stvari smetale i tad. Slažem se pak da sa zrelošću i roditeljstvom naša percepcija realnosti, pa tako i fikcije, dobiva drukčiju formu.

No, koliko mi Zagor zna i "dosadit", kad se uvik vrte iste finte, toliko u određenim epizodama pronađem novi impuls za vlastiti emotivni doživljaj, sada blizu 30-e.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 12/01/2019 : 16:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by grofica Varga

Ken nije jednak Ilijadi! Ja se vodim logikom da onaj kojemu netko stavi Homera u ruke u 14. godini života i koji bekne išta suvislo o tom djelu, može razumjeti Kena u istim tim godinama. To je bila moja poanta, a ne to da smo mi s 15. genijalci koji razumiju svu svjetsku književnost, pa je Ken piz..n dim.



Shvaćaš ovo sve kroz prizmu dvoboja Zagora i Kena pa si, pretpostavljam, oštrija negoli bi bila da Zagor nije ni spomenut. Dat ću primjer zašto me neke scene više pogađaju kad sam stariji.

Recimo, u 'Krvavim zvijezdama', dječak koji pomogne Kenu gine. Kad sam bio tinejdžer, takve me stvari nimalo nisu pogađale. Sad kad imam djecu, jebiga, ne bude mi svejedno. I znam da je Berardi baš to htio postići i da će nekome to smetati, ali opet. Majka koja izgubi dijete puno veći efekt izaziva i kad sam imaš djecu. Ali ne znam, možda je to slučaj samo s nama majčinim dušicama :)



+1
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 16:34:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

to da se ti zamisliš nad scenom i da razmišljaš da su i zločinci ljudi (standardna Berardijave/Sclavijeva shema) TO NE PROIZLAZI iz stripa. strip NIJE POKAZAO da je tome tako, nego je čisto izvanjski rekao: pa i zločinci su ljudi.


Nije sporno da su zločinci ljudi, to mi se ne treba govoriti. I ne osjećam nikakve simpatije prema tom liku. Ali rijetko nam se u pričama ovako jasno daje do znanja da su i ti ljudi nekome bitni. Da njihova smrt nekome znači. Sjećam se da je Sclavi isto to spomenuo na početku 'Osmijeha mračne dame'.

quote:
Originally posted by stinky

u ovome stripu nije razvijeno da je onaj čovjek zločinac (a nije niti da je Pat dobra)


Pokušao je s leđa ubiti Kena nakon što se ovaj raspitivao o njegovom prijatelju članu bande. Dovoljno da znamo da nije svetac.

quote:
Originally posted by stinky

ako već želiš razmišljati na toj razini na kojoj razmišljaš (a to je razina koja PRELAZI fabulu, koja prelazi običnu fanovsku stripsku razinu) onda bi se morao pitati: a zašto je ovaj zločinac?

zašto je Ken njega ubio?
zašto pomaže maloj i zašto ubija olako?


Sam je to rekao, da se izvuče iz nevolje. Ako dokaže da nije Latimer, može izbjeći vješala.

quote:
Originally posted by stinky

ako se već želi tako filozofirati i reći da je svijet apsurd, zašto se onda ide na najgrđi sentiment?
ako se želi dati "kompleksnost", zašto onda uzeti tek tako, olako, ubijanje ljudi? zašto postaviti stvari crno-bijelo (pat je dobra, lik je zločinac)?

sve su ovo pitanja koje ta izvedba otvara
i meni baš nije jasno da je to dobro izvedeno

da je Ken uopće konzistentan. Ken kao strip ima unutarnje kontradikcije, a to je jako veliki problem da bi se uopće moglo uživati/uživjeti, da bi mogao biti uvjerljiv.

ako ti želiš dati kompleksan lik, onda ne možeš posezati za jeftinim dosjetkama i praviti iz njega superhumanista u jednom trenu, a u drugom ciničnog tarantinovskog ubojicu, već prema potrebi i efektu na čitatelja.

dakle, pravi, razrađeni junak ne može raditi te stvari tako olako niti se može postavljati istovremeno svijet u kojemu zločinci imaju bebe, klinke imaju pravo na osvetu, vrištati sa svake stranice da je društvo nepravedno, a svaki lik je neponovljiv, enormni karakter, svaki je veliki individualac. sve je to nesklapno, moj beva.



U prvoj epizodi Ken ubija Indijance s leđa jer su mu tako veći izgledi da ih porazi. U Minetownu ga svećenik suoči točno s ovim što ti govoriš. Ken mu odgovara da će uvijek ubiti ako treba birati između svog života i nekoga tko ti izravno prijeti. Ne vidim nekonzistentnost.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 12/01/2019 : 16:38:15  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by grofica Varga

Ken nije jednak Ilijadi! Ja se vodim logikom da onaj kojemu netko stavi Homera u ruke u 14. godini života i koji bekne išta suvislo o tom djelu, može razumjeti Kena u istim tim godinama. To je bila moja poanta, a ne to da smo mi s 15. genijalci koji razumiju svu svjetsku književnost, pa je Ken piz..n dim.



Shvaćaš ovo sve kroz prizmu dvoboja Zagora i Kena pa si, pretpostavljam, oštrija negoli bi bila da Zagor nije ni spomenut. Dat ću primjer zašto me neke scene više pogađaju kad sam stariji.

Recimo, u 'Krvavim zvijezdama', dječak koji pomogne Kenu gine. Kad sam bio tinejdžer, takve me stvari nimalo nisu pogađale. Sad kad imam djecu, jebiga, ne bude mi svejedno. I znam da je Berardi baš to htio postići i da će nekome to smetati, ali opet. Majka koja izgubi dijete puno veći efekt izaziva i kad sam imaš djecu. Ali ne znam, možda je to slučaj samo s nama majčinim dušicama :)



Zar zvučim oštro? Oprosti, kad pišem u brzini ne stavljam smajlije. Zagora stavljam u priču zato što sam se preko Zagor/Dalen/Nesvrstani uvukla u razgovor.
Al dobro. Samo vi nastavite s komentiranjem epizoda. Manje više sam rekla što mislim.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 16:57:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

Zar zvučim oštro? Oprosti, kad pišem u brzini ne stavljam smajlije.



Nema problema :)

Eno, možeš nastaviti na Zagorovoj temi, zbog stinkija sam upravo pročitao Zombije :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 12/01/2019 : 17:07:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Mene smeta silovanje stripa pokušajem njegova pretvaranja u književnost pa ga se tako na raznim festivalima stavlja u konkurekciju sa nestripovskom književnošću.

Mislim pritom na neke stripove u kojima se autori nepotrebno troše na crtanje glava u tisuću poza prilikom bezbrojnih dijaloga, umjesto da je to isto djelo zaživjelo kao pisana knjiga, a ne kao strip. Tada se pitam da li je scenarist dobio košaricu kao književnik pa se sada isfurava preko stripova.




Ima takvih. To su oni što ne znaju ni da crtaju ni da pišu, pa ajde i jedno i drugo po malo, u formi stripa
Crtež čiča gliše, a strip obiluje tekstom i nije uopšte filmičan.

Ako ništa, bar se to Kenu ne može zameriti!


Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/01/2019 : 17:26:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Džedson

epizoda koja se meni najviše dopala je nemilosrdni butch, svojevrsna oprečna epizoda u serijalu. ne znam što je bilo berardiju da takvo što napiše, valjda je htio iznenaditi čitatelje, ili sam sebe, tko će ga znati. butch se doslovno narugao svim već ustaljenim ljevičarskim govorancijama, a moderna i emancipirana ženska, koja se drži s visoka prema muškim primitivcima, ispada bijedni gold digger. i za promjenu, scene iživljavanja indijanskih zvijeri nad bijelcima. scena s bebom, uh.





heh, a meni je ta epizoda najgora u cijelom serijalu...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 17:40:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
Ne vidim nekonzistentnost.



ja vidim

nisi razumio što ti govorim

na razini te priče, zlikovci nisu ljudi. tako proizlazi iz priče: postoje dobri likovi (ken, pat) i postoje zlikovci (latimer, banda). sve zlikovce ken pobije, nema tu nikakvih nijansi. oni su zlikovci i bok. može ih se ubijati.

podjela je crno bijela.

e sad, unutar te osnovne postavke (koja je vodeća, provodna nit cijele priče) stavljena je mala, malecka scena sa tipom koji je zločinac i koji ima obitelj. čemu to?
da se podsjeti čitatelja da je i on čovjek?
ali to se ne može tako raditi, usput.

meni to nije uvjerljivo, a i smeta.
nema nikakvog razvijanja, ništa, samo se, u letu, pokaže "žena s bebom" koja plače za mužem. to je za mene loša izvedba, jer se želi reći previše, želi se biti autor tamo gdje tome nije mjesto.

zatim,
Ken naravno ubije tipa i prevari "jadnu ženu". nakon toga, u stilu najgrđih darknajt junaka, dobaci, opet u letu, maloj koja ga pita foru: "teško. ostao je na mjestu mrtav."

sve je to nekonzistentno

zlikovci nisu ljudi (njih se treba i može ubijati bez krzmanja)
ali i ... zlikovci su ljudi sa obiteljima, sa bebama

što se uopće želi reći?

što Berardi uopće hoće?
Go to Top of Page
Page: of 124 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000